Mexická gotika
- Vydavateľstvo
- Host, 2021
Poté co Noemí Taboadová obdržela zmatený dopis od své nově provdané sestřenice s prosbou o záchranu, zamíří do odlehlého domu na mexickém venkově. Není si jistá, co v něm najde...
Čítať viacPoté co Noemí Taboadová obdržela zmatený dopis od své nově provdané sestřenice s prosbou o záchranu, zamíří do odlehlého domu na mexickém venkově. Není si jistá, co v něm najde...
Čítať viacJako by se Lovecraft potkal někde v Jižní Americe se sestrami Brontëovými.
— The Guardian
Autorčina postkoloniální variace gotické tradice evokuje obvyklé podezřelé: Daphne du Maurierovou, Mary Shelleyovou, nebo dokonce Anne Radcliffovou. Stejně jako tyto autorky pracuje i Silvia Moreno-Garciová tak, že mrazivé a napínavé vzrušení propojuje s elementárními kulturními obavami — zneužitou vědou či tělesnou vášní. K nim však přidává politicky motivovaný horor, jenž je prastarý a zároveň navýsost aktuální.
— Los Angeles Times
Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.
O tom, že česká obálka dokáže čitateľa prilákať, niet pochýb. Ako som už spomínala mne osobne český preklad nesadol a tak som sa začítala do našej slovenskej verzie, ktorú som od prvej strany čítala svojim pôvodným a pomerne rýchlym tempom.
Prvých 200 strán bolo za mňa výborných. Obľúbila som si hlavnú hrdinku Noemí, pričom som sa vždy uškrnula nad jej nebojácnosťou a schopnou rebéliou proti pravidlám domu Doyleovcov. Po niekoľkých stranách sa Noemí nedokáže ubrániť pôsobeniu niečoho, čo má moc aj nad jej sesternicou a tu som bola zvedavá ako sa autorka popasuje s vyvrcholením celého príbehu. Predstavte si, že ste v pochmúrnom dome so zvláštnymi symbolmi, služobníctvom, ktoré sotva prehovorí, s rodinou pôsobiacou zvláštnym dojmom a po niekoľkých dňoch vás začína trápiť námesačnosť a halucinácie, kvôli ktorým aj vy sami budete mať problém postrehnúť čo je pravda a čo nie. Znie to dobre, však?
Akurát posledná tretina knihy sa mi zdala pritiahnutá za vlasy a v mnohých pasážach som nedokázala pochopiť o čo vôbec ide. Vysvetlenie celej histórie línie Doyleovcov sa snažím vstrebať aj teraz, pričom celkový zvrat na mňa pôsobil neskutočne...divne. Čo ale musím autorke uznať je jej opis scén, vďaka ktorým moja predstavivosť hrala na plné obrátky až mi prišlo zle a preto som túto knihu musela na chvíľu zavrieť. A to som ešte nikdy nezažila.
Toto bolo také super! Jedná sa o knižku, od ktorej som nemala žiadne očakávania, keď som ju vzala do ruky, ale bola mi odporučená a niečím si ma k sebe skrátka pritiahla. Anotácia sa mi nezdala až taká zaujímavá a tak som sa bála, že to bude iba ďalšia priemerná knižka, ale opak bol pravdou. Doslova som to zhltla, stále som obracala stránky, potrebovala som čítať ďalej a ďalej a keď to skončilo, pomyslela som si, že by som potrebovala aj nejaké pokračovanie. Vykľul sa z toho takmer až horor, s ponurou atmosférou, kde je hlavnou postavou dom a smrť je prítomná na každom kroku. Zároveň z príbehu cítiť obrovský temperament hlavnej hrdinky, čo sa mi tiež páčilo, je to vášnivé, mrazivé, desivé. Určite odporúčam, hlavne na hmlisté zimné večery a rána.
Čítať viac
Knihy pod hlavičkou Host začal vydávat zakladatel samizdatového časopisu Host (od roku 1985) a pozdější majitel tiskárny a nakladatelství Dušan Skála začátkem 90. let. V této činnosti pokračoval do roku 1994. V tomto období vyšly na dvě desítky titulů různého zaměření. Mezi nejvýznamnější počiny lze uvést knihy Jana Křesadla (Fuga trium), Mikoláše Chadimy (Alternativa) či dnes již kultovní prózu Milana Harníčka Maso...
Mezi nejznámější tituly patří Lovec králíků, Playground, Hana, Mapy a další.
„Mám právo na všechno, neboť v této vteřině vím dobře, co dělám. Přijímám smrt. Nepřijímám nebezpečí. Nepřijímám boj, ale smrt. Poznal jsem velkou pravdu. Válka, to není přijetí nebezpečí. To není přijetí boje. To je pro bojujícího v určitých chvílích čisté a prosté přijetí smrti. “