Lujza S.

16

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

“Niektoré knihy stačí ochutnať, iné prehltnúť, iba niekoľko málo je hodných prežutia a trávenia. Pri niektorých knihách si stačí pozrieť iba jej časť, niektoré stačí preletieť, a niekoľko málo treba prečítať starostlivo s plnou pozornosťou.”

“Naše životy sú ako domy. Niekedy spadnú a majú prečo, inokedy spadnú úplne bezdôvodne.” Stephen King

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

“Niektoré knihy stačí ochutnať, iné prehltnúť, iba niekoľko málo je hodných prežutia a trávenia. Pri niektorých knihách si stačí pozrieť iba jej časť, niektoré stačí preletieť, a niekoľko málo treba prečítať starostlivo s plnou pozornosťou.”

“Naše životy sú ako domy. Niekedy spadnú a majú prečo, inokedy spadnú úplne bezdôvodne.” Stephen King

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori
Zobraziť viac

Moje srdcovky

Moje odznaky

Môj názor pomáha
2023
Môj názor pomáha
2022
Môj názor pomáha
2021
Plány do budúcnosti
Máte čitateľský profil
Zobraziť viac

Moje aktivity

16
16

Lujza S. napísala recenziu

04.12.2023 08:59

Anihilácia je proces vo fyzike elementárnych častíc, ktorý môže nastať, keď sa zrazí častica so svojou antičasticou. Pôvodné častice zanikajú a ich hmota sa premení na nejakú formu energie.
Anihilácia je odvážny a tajuplný príbeh z tzv. Južnej zóny, kde Oblasť X je predmetom štúdia, no nie je jasné, či my študujeme oblasť, alebo oblasť nás. Na nebezpečnú misiu vyráža tím, ktorý je tvorený čisto ženami s rôznymi povolaniami - kniha sa sústredí na príbeh z pohľadu biologičky.
Kniha ma miestami veľmi bavila a miestami aj dosť nudila, dokopy tam nebolo vysvetlené nič, takže prvú časť pokladám za akúsi predohru. Biologička nebola najsympatickejšia postava, ale do príbehu mi zapadla, ak bude pokračovať v druhej časti, tým lepšie.
Napriek tomu by som vytkla rýchlosť deja, ktorý sa miestami vliekol, hlavne vo veži.
Dám tri hviezdičky - je to zatiaľ dosť priemerné sci-fi, ktoré sa ďalšou časťou dúfam nejako vyvinie.

Čítať viac

16
16

Lujza S. napísala recenziu

28.11.2023 12:25

Po dlhšom čase konečne hororová kniha, ktorá bola zaujímavá od začiatku do konca. Úvod bol síce trocha dlhší, ale to mi nevadilo, keďže autor si zakladal na vykreslení postáv - rodinné zázemie, myšlienky, traumy - o to horšie sa čítalo o ich osude.
Atmosféra 80tych rokov bola dobre vykreslená. Deti ako hlavné postavy dodali na príbehu napínavosť. Záver sa možno nebude páčiť každému, no mne príde veľmi reálny a chápem, prečo ho tam autor dal.
Odporúčam každému, kto má v hororoch rád detské hlavné postavy a nechutné príšery.

Čítať viac

Ghúl - Brian Keenee, 2023
Ghúl
  • Brian Keenee
4,7
18,06 €

16
16

Lujza S. napísala recenziu

25.11.2023 10:35

Moje prvé stretnutie s autorkou. Nápad s paralelnými svetmi sa mi páčil, taktiež vykreslená výnimočnosť Antari. Autorka venovala dostatok času opisovaniu rôznych svetov a mágie, čo ale bolo na úkor postáv. Hlavná postava Kell je veľmi priamočiara kladná postava pričom Lila sa snaží byť stelesnenie badass postavy, ktorá skôr v mnoho prípadoch šla na nervy. Určite je pozitívne, že autorka zatiaľ nejako nerozvíjala romantiku medzi postavami, keďže medzi nimi nebola nijaká chémia.
Knihu by som odporučila ľuďom, ktorí nehľadajú žiaden komplikovaný dej (autorka naozaj dobre popísala jednotlivé svety, jazyky, kultúry,...), no charakter postáv tam viazol a celému príbehu chýbali zaujímavé zvraty a hlbšie, zaujímavejšie popísané postavy záporákov, čiže ma to nenadchlo natoľko, aby som pokračovala v čítaní ostatných častí.

Čítať viac

16
16

Lujza S. napísala recenziu

20.11.2023 08:40

Ariadna je takmer presným opakom Faidry. Zatiaľ čo staršia Ariadna je jemná, citlivá, naivná a dobrosrdečná, mladšia Faidra je dravá, cieľavedomá a tvrdohlavá. Zo začiatku mi Ariadna mierne vadila, no postupom deju sa jej charakter mení a bola mi sympatickejšia.
Obe postavy spoznávame ešte v detstve na ostrove Kréta, kde nám autorka približuje ich rodinné vzťahy, traumy a klasické pocity ženy v ich pozícií, ktoré sú nonstop manipulované a považované za výmenný tovar.
Páčilo sa mi, že autorka uzatvorila príbeh Ariadny, ktorý je v mytológií nejasný a tým ukončila ďalší silný ženský príbeh.
Kniha sa mi páčila takmer rovnako ako Kirké ako M. Miller a omnoho viac ako Spev o Achillovi. Odporúčam nadšencom gréckej mytológie.

Čítať viac

16
16

Lujza S. napísala recenziu

13.11.2023 10:13

Autorka skombinovala to najlepšie z klasických ruských rozprávok a slovanskej mytológie.
Vasja po úteku z domu cestuje na Slávikovi preoblečená za chlapca, rozhodnutá pochodiť celý svet a zažiť dobrodružstvá. Avšak jej cesta je hneď od začiatku krkolomná a hlavne nebezpečná - skríži cestu krvilačným nájazdníkom, ktorí vypaľujú dediny a unášajú dievčatká. Akoby nestačilo, zapletie sa aj do politických intríg Moskvy, ktorú môže zachrániť iba Vasja a Slávik.
Prvá časť sa mi páčila o chlp viac ako druhá a to aj napriek tomu, že druhá časť je omnoho akčnejšia. Stretávame tu nové postavy, pričom lepšie spoznávame aj tie staré.

Čítať viac

16
16

Lujza S. napísala recenziu

08.11.2023 07:21

Krásne napísaná rozprávka inšpirovaná ruským folklórom, ktorá bola ladená mierne hororovo a veľmi dobrodružne, takže čitateľovi sa nemôže stať, že popri čítaní myslí na niečo iné a stratí sa v deji! Je to písané veľmi pútavo a zaujímavo, autorka dokázala naozaj majstrovsky skombinovať folklór a sympatickú hlavnú postavu, ktorá vyniká nielen odvahou, ale aj svojou ženskosťou a dobrosrdečnosťou.
Vasja dokáže vidieť domácich démonov, rusalky a iné stvory/ potvory, no nebezpečenstvo prichádza iba s jedným - s Medveďom, ktorý sa prebúdza a pomaly vyslobodzuje zo svojich pút, aby zasa raz priniesol na ľudí nešťastie a smútok.
Doporučujem každému (deťom aj dospelým), kto hľadá niečo vianočné, dobrodružné, strašidelné, akčné a s dobrým posolstvom.

Čítať viac

16
16

Lujza S. napísala recenziu

05.11.2023 10:41

Nenáročná oddychovka, ktorá ma zo začiatku bavila a ku koncu už viac nudila. Ako viacerí spomínajú, kniha je inšpirovaná rozprávkami ako Kráska a zviera, vylepšená o nové postavy a magický svet. Dej plynie hladko, číta sa rýchlo. Magický svet a mágia všeobecne sa mne osobne v knihe veľmi nepáčili, charakter postáv bol príliš priamočiary - vyslovene dobré alebo zlé postavy, žiadne šedé charaktery, ktoré by vylepšovali dej. Chémia medzi hlavnými postavami nebola žiadna, niektoré časti deja veľmi slabé, hlavne akcia na konci knihy. Mená postáv - Redarys a Eammon mi prídu inšpirované GOT.
Ako oddychovku som si čítanie užila, na jednej strane mi po náročnejších knihách vždy padne vhod prečítať niečo, čo nie je veľmi komplikované.

Čítať viac

16
16

Lujza S. napísala recenziu

02.11.2023 07:30

Jednoduché vysvetlenie nevraživosti, ktorú cítia k sebe Palestínčania a Židia navzájom. V každej kapitole autora prevádza nejakým mestom palestínsky alebo židovský obyvateľ a hovorí mu o konflikte/ živote zo svojho uhla pohľadu. Jasné je, že ani jedna strana nie je úplne nevinná, no kniha zároveň slúži ako dôkaz, že tieto dve skupiny si dokážu pomáhať ak veľmi chcú, len musia prekonať prvú zábranu - strach.
Z tejto knihy som sa veľa naučila a rozhodne ju odporúčam každému, kto sa chce o konflikte a živote bežných ľudí dozvedieť viac.

Čítať viac

16
16

Lujza S. napísala recenziu

23.10.2023 07:04

Wyndhamov štýl a fantázia ma jednoducho bavia aj pri menej záživných knihách. Vedela by som si predstaviť, že z tohto príbehu by vedel vzniknúť slušný horor, no autor sa vydal po ceste filozofie a evolúcie. Rozhovory postáv ma bavili, no obávam sa že to je to jediné, na čom si autor zakladal. Úvod do príbehu je zhruba rovnako dlhý ako jeho vyústenie, čo mi v tomto prípade mierne prekážalo - veľa opisovania udalostí pred súčasnosťou a takmer žiadny priestor na akciu.

Čítať viac

16
16

Lujza S. napísala recenziu

17.10.2023 14:53

V ďalekej budúcnosti sme my, ľudia, iba nejasnou a idealizovanou spomienkou. Tá je nie len pokrivená, ale medzi jednotlivými skupinami ľudí aj rozdielna. Vo Waknuku sa zbožní ľudia odvracajú od všetkého, čo nie je podobné Božiemu obrazu - tzn. že ak máš 6 prstov, nie si človek, nie si nič, iba deviácia chodiaca po svete bez nároku na ochranu či zmilovanie. Vlastne jeden nárok máš - odísť do hraničnej zeme, kde na nikoho nič nečaká. No čo ak existujú aj iné deviácie? Také, ktoré sa nedajú poznať navonok?
David, Rosalinda, Michael a iní sú schopní medzi sebou telepaticky komunikovať. Vedia, čo im hrozí, ak bude ich tajomstvo odhalené. Novým prírastkom do tejto rodiny je uchovanie tajomstva stále ťažšie a ťažšie.
Kniha je krátka a veľmi zaujímavá. Toto je už druhá kniha, ktorá ma od tohto autora svojim spôsobom očarila. Určite sa chystám aj na ďalšie počiny.

Čítať viac

Kukly - John Wyndham, 2017
Kukly
  • John Wyndham
4,5
11,99 €

„Počul som, že u smrtelní­kov sa zamilovanosť podobá strachu. Rozbúchať sa Vám srdce a zbystrí­te všetky zmysly. Dostanete závrat a často Vám dokonca prí­de zle. Je to tak?“

Skazený kráľ - Holly Black, 2019
Skazený kráľ
Holly Black