Mariantantiny

11

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Obľúbené literárne žánre

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Obľúbené literárne žánre
Zobraziť viac

Moje srdcovky

Moje odznaky

Verný zákazník
Môj názor pomáha
2020
Člen Čitateľského klubu
Hviezda severu
Šťastných 7
2023
Šťastných 7
2022
Šťastných 7
2021
Šťastných 7
2020
Plány do budúcnosti
Horúce novinky
Máte čitateľský profil
Zobraziť viac

Moje čitateľské kolekcie

Moje aktivity

11
11

Martina Sivačková napísala recenziu

21.08.2023 18:18

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Sprvoti som chcela napísať, že táto kniha nesplnila moje očakávania. Priznám sa, čakala som niečo viac. To niečo malo byť hlbšou, náročnou a prepracovanejšou sondou do duše a mysle človeka, ktorý sa dozvie, koľko času života mu na tomto svete zostáva. Presne o dĺžke nášho života, o povrázkoch, ktoré sa istého dňa z ničoho nič objavili pred dverami každého človeka, bola táto kniha. Po jej prečítaní si ale myslím, že autorka sa veľmi citlivo a zaujímavo zhostila témy života, smrti, nádeje i očakávaní...áno, aj o očakávaniach bola táto kniha. Možno aj o mojich? Možno...Keď sa nad tým zamyslím, ak by som bola na mieste jednotlivých postáv, chcela by som poznať dĺžku svojho života? Ako by som s touto informáciou ďalej naložila? Zmenilo by mi to život a ako? Čo ak by som bola práve ja krátkopovrazcom...? Presne tieto otázky si podľa mňa počas čítania bude klásť aj vy. Možno prehodnotíte svoj život, možno nie, možno sa vám kniha bude zdať nudná a možno vás povzbudí v nádeji. Je len na konkrétnom človeku, jeho momentálnom prežívaní a osobných skúsenostiach, ako ju bude vnímať.

"Včera večer som sa po prvýkrát po mesiacoch pozrela na vlastnú skrinku. Neotvorila som ju, ale znovu som si prečítala jej nápis. Vnútri ťa čaká tvoja miera času. Iste, odkazuje to an povrázok v nej, ale možno to nie je jediná miera, ktorú máme. Možno existuje tisíc iných spôsobov, ako merať naše životy – ich skutočnú kvalitu, ktorá leží v nás, nie v skrinke. A svojou vlastnou mierou môžeme byť stále šťastní. A žiť dobre."

Pre mňa osobne táto kniha nebola náročným čítaním, no pre niekoho môže byť. Ja som si poplakala až v úplnom závere a pospomínala na všetkých, ktorých povrázok sa priblížil k svojmu koncu a niektorí bez rozlúčky, iní s vedomím, že ich púť sa končí, napokon opustili tento svet...

"Chce to skutočne veľkú dávku sily neprestať bojovať, a, áno, zvyčajne je to tá správna odpoveď. Bojovať, držať sa bez ohľadu na všetko. Ibaže niekedy mám dojem, že zabúdame, že aj odísť si vyžaduje tiež veľkú dávku sily."

Za emóciu a tému by si kniha podľa mňa zaslúžila 4,5 */5 *, za štýl písania, plynutie deja a gradáciu 3,8 */5 *, podľa mňa totiž má potenciál na vylepšenie a ísť v niektorých častiach viac do hĺbky. Čo zvlášť oceňujem, že autorka sa venovala aj tematike nepoučiteľnosti ľudstva, diskriminácii, túžbe po moci, ale aj láske, rodine a pochopeniu.

"Bude, čo bude. Niečo skrátka nemáme vo svojich rukách."
3,8/5

Čítať viac

11
Mariantantiny

Martina Sivačková prečítala knihu

21.08.2023 17:50

11
11

Martina Sivačková napísala recenziu

09.08.2023 17:11

Hľadanie lásky. Túžba po nej. Jej ilúzia. Chvíľa okamihu. Krása (ne)spojiteľná so skutočnou láskou...aj tieto slová mi prichádzajú na um pri knihe Ivany Havranovej "SAMA", v ktorej sa hlavná hrdinka, očarujúca, mladá, krásna a úspešná, snaží nájsť skutočnú, pravú lásku. Ak ste knihu nečítali, neprezradím, či vás čaká happy end (ako to vo väčšine romantických kníh býva) alebo sa autorka rozhodla pre iný záver. Nechajte sa prekvapiť. Každopádne, príbeh Táni by som zaradila medzi priemerné. Jednoduchý, s jasnou líniou, trocha chýbajúcou dobrou zápletkou a absenciou interpunkčných znamienok pri priamej reči, čo mňa osobne dosť vyrušovalo. Téma bola podľa mňa dobrá (medziľudské vzťahy medzi mužmi a ženami, hľadanie pravej lásky a veľká nevýhoda nádherných a samostatných žien), no podľa mňa sa dala spracovať omnoho, omnoho lepšie.

Čítať viac

Sama - Ivana Havranová, 2013
Sama
  • Ivana Havranová
2,8
12,29 €

11
11

Martina Sivačková napísala recenziu

02.08.2023 20:38

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Kniha, po prečítaní ktorej, budete chcieť si kúpiť letenku, zarezervovať hotel a ísť spoznávať malebný kus pobrežia Amalfi a dedinku Positano :) Veľmi oceňujem autorkine vykreslenie tamojšieho prostredia, atmosféry Talianska a leta, ktoré dokázalo človeka na vlnách myšlienok a predstavivosti teleportovať na jedno z krásnych talianskych miest. Toto dielo je podľa mňa ako stvorené na letné mesiace, možno zvlášť pre ľudí, ktorí z nejakých dôvodov nemôžu vycestovať a užiť si pravú (taliansku) dovolenku.

Knihu by som zaradila medzi oddychovky, no určite nie prvoplánové. Už pri prvých stranách sa spoznáte s hlavnou hrdinkou, ktorá smrťou mamy stratila kus seba, svojej identity a zmyslu života. Je zaujímavé sledovať, ako sa Katy vyrovnáva so smrťou kamarátky a spriaznenej duše, ktorú zosobňovala jej mama a ktorá prostredníctvom nahliadnutia do životného príbehu svojej mamy nachádza svoj vlastný smer na ďalšej púti životom a zároveň rieši svoje manželské problémy, neistotu vzťahu a zmätenosť.

Jedno talianske leto som neohodnotila 5 hviezdička z dôvodu, že podľa mňa mohli byť niektoré dejové časti prepracovanejšie. Stretnutie Katy a jej mŕtvej mamy Carol (ale o desiatky rokov mladšej) bolo zaujímavou myšlienkou, no pôsobilo to na mňa trocha zmätočne, nakoľko až pred koncom knihy sa človek dozvedá, či má Katy halucinácie, či dokáže cestovať v čase, či sa jej to celé iba zdalo, sníva... Odhliadnuc od toho to bolo príjemné čítanie počas letných večerov s pohárom vína v ruke :)

Čítať viac

11
Mariantantiny

Martina Sivačková prečítala knihu

02.08.2023 20:14

11
11

Martina Sivačková napísala recenziu

30.07.2023 14:26

Zaujímavé prepojenie života a kulinárskeho umenia. Musím sa priznať, že ma kniha milo prekvapila. Samozrejme, dejová línia mohla byť prepracovanejšia a existoval priestor na vylepšenie knihy, čo sa mi ale páčilo, bolo autorkino poodhalenie životných osudov rôznych postáv, ich bolestí, radostí, lások i spomienok, ktoré sa postupne vynárali počas večernej školy varenia a človek tak krok za krokom spoznával tajomstvá a skutočnú podstatu mladučkej Chloe, dvojnásobnej mamy a manželky Lillian, smutného Toma, sebavedomej a krásne Antonie a mnohých ďalších. Každý z nich ukrýval za "škrupinou" svoje bolesti, túžby, odhodlania, ktoré sa postupne na stranách Školy milostných chutí odhaľovali.

Osobne sa mi veľmi páčilo aj prepojenie varenia a rôznych kuchárskych postupov, starostlivého vyberania surovín a ich spracovania ako paralela k životu, jeho prežívaniu, rozhodnutí i výberov.

Knihu som "zhltla" za pár dní a bolo to príjemné pohladenie pre dušu.

Čítať viac

11
11

Martina Sivačková napísala recenziu

26.06.2023 08:07

Po prečítaní tejto knihy mi v mysli ostala zvlášť jedna veta: „Pre víťazstvo zla stačí, ak dobrí ľudia neurobia nič,“ a presná tá podľa mňa vystihuje celú podstatu príbehu Lorenza, mladého chlapca, ktorý musel, ako aj popisuje samotná autorka, predčasne dospieť, prevziať zodpovednosť nielen za svoj život a zistiť, že v živote nič nie je dokonalé.

Je podľa mňa veľmi zaujímavé sledovať Lorenzov pohľad a formovanie názorov na svet, vnímanie vojny, fašizmu, cti, pomoci, neskôr i partizánov, oslobodenecký vojsk, no zvlášť vývoj jeho kamarátstva s dvoma na prvý pohľad úplne odlišnými rovesníkmi – zástancom talianskeho fašizmu Francom a židovským chlapcom Danielom. Myslím si, že táto kniha sa hodí práve do tejto doby, aby sme si uvedomili, čo sa v dejinách udialo, aké chyby, ale aj aké hrdinstvá urobili naši predkovia a aby sme si ich nielen pripomenuli, ale sa z minulosti najmä poučili.

V rámci tejto recenzie by sa dalo napísať o knihe a dojmoch z nej veľmi veľa, ale myslím si, že najlepšie bude, ak si o príbehu urobí názor každý sám. Mne osobne sa veľmi páčilo, že autorka neukázala svet ako čierno-biely. Každý, aj ten najideálnejší systém má svoje chyby a čo je dôležité „Pre víťazstvo zla stačí, ak dobrí ľudia neurobia nič.“

Čítať viac

11
Mariantantiny

Martina Sivačková prečítala knihu

26.06.2023 07:49

11
11

Martina Sivačková napísala recenziu

12.06.2023 08:48

Musím sa priznať, že meno Táňa Keleová - Vasilková registrujem už nejeden rok, no zatiaľ som sa k čítaniu jej kníh akosi nedostala. Áno, možno je to aj tým, že toto nie je úplne žáner, ktorý vyhľadávam... a možno som mala len zbytočný predsudok, že pôjde o ďalšie z mnohých romantických diel. O to viac som bola prekvapená touto knihou. Bolo to príjemné, nenáročné čítanie, v ktorom sa nájde nejedna z nás. Píšem nejedna, pretože si myslím, že kniha zaujme najmä ženy a najmä tie, ktoré chcú po celom týždni problémov, behaní, vybavovačiek a naháňačiek jednoducho vypnúť, niečo pekné si prečítať a len tak oddýchnuť. A táto kniha to podľa mňa ponúka...
Mohol by byť príbeh a dej prepracovanejší? Mohol. Mohla ísť spisovateľka viac do hĺbky a troška sa vyhrať so zápletkami? Aj to mohla....ale už by to nebola táto kniha. Ak chce človek niečo náročnejšie, v ponuke je množstvo iných kníh. Táto je ale príjemná a pekná práve ľahkým a nenáročným štýlom písania, pozvoľna plynúcim dejom a zaujímavými životnými príbehmi 3 priateliek.
Ak hľadáte knihu ku káve, čaji alebo príjemnému letnému drinku pre vašu priateľku, maminu, sestru, susedku či napríklad kolegyňu, táto môže byť, podľa mňa, dobrou voľbou :)

Čítať viac

11
Mariantantiny

Martina Sivačková získala odznak Horúce novinky

12.06.2023 08:38

Ďakujeme za prihlásenie sa do newslettera. Keďže naša ponuka sa stále rozširuje a nové skvelé tituly pribúdajú, radi vám pomôžeme zorientovať sa v nich a nezmeškať najlákavejšie knižné ponuky.

Horúce novinky

„Ať jsou bohové kdokoli, nejsou to žádní blbci. Naše posedlost slávou v nich určite vzbudzuje zároveň smích i úžas.“

Příliš blízko jatek - Charles Bukowski, 2012
Příliš blízko jatek
Charles Bukowski