Alica Sakmarová

10

Moje srdcovky

Moje odznaky

2021
2020
2019
2018
2017
2016
Zobraziť viac

Moje aktivity

10

Alica Sakmarová napísala recenziu

11.01.2022 19:33

Som trochu prekvapená z toľkých pozitívnych hodnotení. Kniha bola napísaná veľmi neohrabaným štýlom (angličania by použili slovo "cringey", neviem, či má slovenčina preklad, ktorý ho lepšie vystihuje), dialógy "šustí papírem". Postavy boli nezaujímavé, koniec predvídateľný, o "hororovom" pocite za mňa nemôže byť ani reč. Obálka pekná, ale inak sklamanie.

Čítať viac

Alica Sakmarová

Alica Sakmarová získala odznak Domáca legenda

28.11.2021 20:15

S najmenej 5 titulmi od Dominika Dána ste expert na vraždy, únosy, či iné zločiny. Dúfame, že iba v teórii! :-)

Alica Sakmarová

Alica Sakmarová získala odznak Šťastných 7

12.09.2021 17:59

Tento rok sa vaša knižnica rozrástla už aspoň o 7 kníh... Tešíme sa spolu s tými, ktorí ich budú čítať :-)

10

Alica Sakmarová napísala recenziu

31.12.2020 15:17

Pre mňa táto kniha prišla v ideálny čas, keď som si niečo také presne potrebovala prečítať. Je úžasná plná, ľahko sa číta, ale je plná hlbokých myšlienok. Záver (aj napriek tomu že bol očakávateľný) ma dojal. Určite odporúčam pre každého, či už pre Vás alebo ako darček. Svojim spôsobom je to taká feel-good kniha.

Čítať viac

Alica Sakmarová

Alica Sakmarová získala odznak Verný zákazník

29.02.2020 11:17

Bolo nám cťou vás obslúžiť už 30 krát. Vaša domáca knižnica musí byť skutočne výstavná!

Alica Sakmarová

Alica Sakmarová získala odznak Šťastných 7

18.02.2020 07:42

Tento rok sa vaša knižnica rozrástla už aspoň o 7 kníh... Tešíme sa spolu s tými, ktorí ich budú čítať :-)

10

Alica Sakmarová napísala recenziu

11.02.2020 13:04

Táto kniha sa objavuje v odporúčaniach viacerých youtube/instagramových blogerov, čo bol dôvod, prečo som po nej siahla aj ja. Bohužiaľ som z nej bola nadšená podstatne menej, ako oni.

Hlavná postava bola nesympatická, otravná a napriek tomu, že bola vykreslená ako "geniálna vyšetrovateľka" bola skôr kôpkou hnevu a vlastnej dôležitosti (syndróm "som jedinečná, nikde nezapadám, ľutujte ma", čoraz populárnejší u autorov YA). Naopak nevýrazné, vedľajšie postavy som mala problém aj na konci knihy rozlišovať a dej by fungoval dobre/lepšie bez nich. V prvej polovici knihy sa dokopy nič nestalo. Mala som pocit, že sa autorka snažila túto vatu kompenzovať poslednými (asi tromi) stranami, kde predkladá údajné rozlúsknutie prípadu a navnadenie čitateľa na ďalšiu časť série. Štýl písania je kŕčovitý (ťažko povedať či je to chyba originálu alebo prekladu) a nehodiacimi sa nadávkami sa snaží zapôsobiť na mladého čitateľa.

Pozitívum je zaujímavá lokalita tajomnej horskej školy pre géniov, postava extravagantného miliardára, ktorý má rád hádanky a snaha o vytvorenie 80 rokov starej vražednej záhady, ktorá sa prelína so súčasnosťou. V konečnom dôsledku hodnotím tromi hviezdičkami (dala by som menej, ale nekriticky priznávam, že zrejme nie som autorkinou cieľovou skupinou, aj keď mystery YA čítam často a rada).

Čítať viac

10

Alica Sakmarová napísala recenziu

08.02.2020 12:02

S Elizabeth Gilbert som sa zoznámila už pri čítaní jej knihy "Signature of All Things" (v slovenskom preklade "Podstata všetkých vecí"), z ktorej som bola úprimne nadšená. O to viac som sa tešila na "City of Girls", ktorá sľubuje pútavý príbeh odohrávajúci sa v New Yorku počas druhej svetovej vojny. Kniha je písaná formou listu, ktorý Vivian, hlavná hrdinka, adresuje (spočiatku) neznámej žene. Predostiera v ňom jej životný príbeh - opisuje jej mladosť, zákulisie divadla, kde sa dlho živila ako kostymérka, odvrátenú stranu slávy a bulváru, ale predovšetkým jej vlastné narábanie s pevnými spoločenskými normami danej doby. Nádherne zachytavá rôzne podoby lásky - neostáva len pri tej prvoplánovej romantickej, ktorá napĺňa stránky väčšiny kníh. V druhej polovici knihy som sa trochu obávala záveru - nebola som si istá, či si autorka dokáže poradiť s vybudovaným príbehom a zakončiť ho tak, aby vyvrcholenie nebolo príliš silené či ťažko uveriteľné. Moje obavy však boli neopodstatnené - Elizabeth Gilbert vie brilantne narábať nie len so slovami, ale aj s príbehom.

City of Girls je často porovnávaná s knihou "Sedem manželov Evelyn Hugovej". Paralely sú očividné - staršia žena sa spovedá zo svojho života mladšej poslucháčke, pričom dej je zasadený do filmového resp. divadelného sveta. (podobností tam je hneď niekoľko, ale ich nájdenie prenechávam na čitateľov). Osobne som si však Gilbertovej knihu užila viac. Jej písanie bolo pre mňa príjemnejšie a vyzretejšie, jej narážky na nekonvenčnosť postáv rafinovanejšie.

Neostáva nič iné len knihu ohodnotiť 5 hviezdičkami a odporúčať ju každému čitateľovi, ktorý hľadá silný príbeh s príjemným spracovaním, ktorý "City of Girls" určite ponúka.

Čítať viac

10

Alica Sakmarová napísala recenziu

27.12.2019 14:06

Po knihe Sedem manželov Evelyn Hugovej som siahla so zvedavosti po tom, čo som o nej počula samé vynikajúce recenzie. Osobne však nesplnila moje očakávania na 100 percent. Nehnevám sa, boli nastavené dosť vysoko. Kniha sa veľmi ľahko číta, pomeru rozprávania ku opisom je tam tak akurát, sem-tam v nej nájdete aj zaujímavé myšlienky a občas aj postavu s hĺbkou o ktorej osude budete ešte pár chvíľ premýšľať. Ale - na môj vkus je kniha napísaná veľmi naivným a jednoduchým štýlom (čo je pri tomto skôr na škodu). Neviem však odhadnúť, či je to chyba prekladu alebo samotnej autorky, keďže sa mi originál do rúk nedostal. Nemení to nič na fakte, že je to nenáročná oddychovka, ktorá sa hodí na dlhé upršané nedele aj na chvíľku pre seba s pohárom vína vo vani. Odporúčam hlavne nenáročným čitateľom alebo tým, ktorí si chcú trochu odľahčiť hlavu. :)

Čítať viac

10

Alica Sakmarová napísala recenziu

27.12.2019 00:15

Hru som kúpila priateľovi ako vianočný darček (sám je nadšeným fanúšikom vesmírneho výskumu). Stihli sme ju aj vyskúšať. Počiatočný zmätok sa po jednej či dvoch hrách rýchlo stratí - predsa len, pravidlá majú 15 strán - a tá námaha a pravidlá však určite stoja za to. Hra chytila aj mňa (nie som až taká fanúšička vesmíru) a hrala sa mi skvele. Je to kvalitná zábava na voľné večery, ak ich máte chuť tráviť o čosi sociálnejšie, než s knihou v ruke. Určite odporúčam :)

Čítať viac

„Múdrosť totiž človeku nie je až taká užitočná; múdri ľudia nezájdu ďalej ako hlúpi o to, o čo sú múdrejší, ale oveľa, oveľa menej. Je to preto, lebo život nedáva dosť priestoru zájsť ďaleko; roztiahneš ruky, a jednu hrsť máš na slnku, druhú v hmle...“

Krajina maľovaná čajom - Milorad Pavić