Oceán na konci ulice

Neil Gaiman

- celým menom Neil Richard MacKinnon Gaiman, je pôvodným povolaním novinár, inak spisovateľ so zameraním na sci-fi a fantasy. Slávu si získal scenárom ku oceneným komiksom Sandman (vychádzali 1989 – 1996). S Terrym Pratchettom napísal román zo žánru humorné fantasy „Dobré...

Okamžitý download
PDF
EPUB
MOBI
Vydavateľstvo
Slovart, 2014
184 strán
3-4 hodiny čítania

Jedného dňa, keď bol Neil Gaiman sám doma, jeho manželka práve niekde koncertovala, rozhodol sa, že si skráti čakanie a napíše pre ňu poviedku. Postupne však z poviedky vznikol román Oceán na konci ulice, v ktorom sa hlavný hrdina... Čítať viac

Ďalšie formáty

Kniha od 11,95 €

Jedného dňa, keď bol Neil Gaiman sám doma, jeho manželka práve niekde koncertovala, rozhodol sa, že si skráti čakanie a napíše pre ňu poviedku. Postupne však z poviedky vznikol román Oceán na konci ulice, v ktorom sa hlavný hrdina... Čítať viac

Ďalšie formáty

Kniha od 11,95 €

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o e-knihe

Diela Neila Gaimana patria v súčasnosti v Spojených štátoch amerických medzi najčítanejšie. Dôvod je známy. Gaiman je totiž originálny rozprávač príbehov. Slovenskí čitatelia sa o jeho talente už mohli presvedčiť pri rozsiahlom románe Americkí bohovia. Lásku k príbehu autor potvrdil aj uvedením novej knihy. Uviedol ju, ako inak, príbehom.

Jedného dňa, keď bol Neil Gaiman sám doma, jeho manželka práve niekde koncertovala, rozhodol sa, že si skráti čakanie a napíše pre ňu poviedku. Postupne však z poviedky vznikol román Oceán na konci ulice, v ktorom sa hlavný hrdina chystá na pohreb a vracia sa na miesta svojho detstva. Voľné chvíle pochmúrneho dňa vypĺňa potulkami po bývalom detskom kráľovstve. Vyberie sa až na samý koniec svojej ulice, kde ešte stále stojí farma Hempstockovcov, a stretne sa so starou pani Hempstockovou, matkou svojej kamarátky z detstva Lettie Hempstockovej, dá si čaj a odíde k jazierku s kačkami, ktorému Lettie hovorila oceán...
Čítať viac

Všetky formáty tohto titulu

Knihy

Kniha
slovenčina, Slovart, 2014, pevná väzba s prebalom
Na sklade, objednávajte však rýchlo
11,95 €
Kniha
čeština, Argo, 2020, pevná väzba
Posielame do týždňa
18,71 €
Kniha
čeština, Polaris, 2013, pevná väzba
Vypredané

E-knihy a audioknihy

E-kniha
slovenčina, Slovart, 2014
Ihneď na stiahnutie
PDF
EPUB
MOBI
8,39 €
Ďalšie
184 strán
3-4 hodiny čítania
Rok vydania
2014
Naše katalógové číslo
175616
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
Slovart

Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti? Dajte nám o tom vedieť.

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,5 / 5

86 hodnotení

46
25
6
3
0

Ako sa vám páčila e-kniha?

Recenzie Martinusákov

Mám pocit, že som objavila Ameriku. Avšak, objavila som "len" Gaimana. Počas čítania dobrodružstva sedemročného chlapca som celý čas rozmýšľala nad tým či je príbeh skutočný, alebo vytvorený nekonečnou detskou fantáziou. Doteraz nad tým rozmýšľam. Fantasy príbeh s príšerami, o ktorých som nikde predtým nečítala alebo román o rozdielnom vnímaní detského a dospeláckeho sveta? Nuž, kniha rozhodne zaujme aj staršieho čitateľa, nie len mládež, a každý si z nej snáď niečo odnesie.

Čítať viac

Vraj kniha určená mladším čitateľom... No, áno, aj :) Na Gaimanovi milujem to, že sa dokáže prostredníctvom postavy dieťaťa (resp. v iných knihách značne jednoduchými textami) prihovoriť dospelému človeku. A zasiahnuť ho priamo do srdca. Poväčšine nám však dá pocítiť do najhoršie z nás. Dokonale vykresľuje, akí vedia byť dospeláci hlúpi. A to nás bolí a núti zamyslieť a premýšľať z pozície dieťaťa, dostať rozum :) je to majster temnôt zákutí ľudskej duše.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

6
27.6.2022
Sú knihy, ktoré vezmú dieťa vo vašom vnútri na prechádzku svetmi na ktoré ste vo svojej vonkajšej vrstve už zabudli. Avšak kdesi v hĺbke každého čitateľa ktorý celkom nezabudol aké to je byť dieťaťom, aké to bolo pozerať na svet predtým než svet pozrel na nás a spravil nás nešťastnými, bije prapôvodné srdce ktoré pozná všetky svety. Gaiman to vie. Ak nepatríte k čitateľom ktorí sa boja vlastnej fantázie a preto jej radšej upierajú existenciu, siahnite po tejto knihe, a ona sa vám odmení. V určitom zmysle je to pravý opak Záhrobnej knihy, no v určitom zmysle sa dopĺňajú - a toto je mágia ktorú ovláda máloktorý autor. Záhrobnú knihu som čítal ako dieťa, a v nekonečnej modrej bdelosti oceánu na konci ulice som znovu uvidel to dieťa, ktorým som býval - a smialo sa.
A Frankov preklad je samozrejme vynikajúci, ale to nie je nič nové.
Čítať viac
27
6.5.2022
Pokiaľ hladáte titul, ktorý spôsobuje na chrbte zimomriavky, práve ste naň narazili, priatelia knihomoli. Táto knižka, i keď na prvý pohľad na to vôbec nevyzerá vďaka svojej hrúbke, strhujúco opisuje silný príbeh obyčajného muža, ktorý akoby zastupuje nás ostatných vo svojej pominuteľnosti, na ktorú sa stoj čo stoj snažíme zabudnúť. Autor ma až do poslednej vety nechával v nemom úžase civieť, čo všetko je ešte schopný vymyslieť. Čítať viac
29
29.1.2022
“Ak máte na strach nejaký konkrétny, viditeľný dôvod, je to lepšie, ako sa báť niečoho, čo môže byť čímkoľvek.”
-
Neil Gaiman, autor, ktorého netreba extra predstavovať. Buď ho zbožňujete, alebo je vaša cesta k nemu zarúbaná. Ja som skôr tím A i keď pri tomto diele som bola tak trochu na vážkach.
Oceán na konci ulice je fantasy - pre deti? - možno a možno ani nie, - pre dospelých? - určite áno, rozhodne je to však fascinujúci príbeh.
Hlavným hrdinom tohto príbehu je opäť chlapec, tak ako i v Knihe hřbitova, zároveň je i bezmenným rozprávačom. To, že sa jeho meno nedozvieme, si čitateľ (možno a možno i nie) uvedomí až na konci.
Všetko sa začalo pred štyridsiatimi rokmi, keď bol samotný rozprávač ešte len sedemročný chlapec. Vtedy auto jeho rodičov ukradol podnájomník a spáchal v ňom samovraždu, čím prebudil prastaré sily a odvtedy sa diali veci, ktoré by sa udiať nemali a hlavne nie sedemročnému chlapcovi. Niektoré scény boli na mňa brutálne snáď až príliš a nie som si vôbec istá akej vekovej skupine teenagerov by som túto knihu odporučila.
-
“Chápal som, že realita, ako ju poznám, je iba tenká poleva na obrovskej narodeninovej torte plnej červov, nočných mor a hladu. Videl som svet zvonka a z výšky. Videl som, že pod realitou existujú ďalšie cesty a brány. To všetko som videl a chápal som to. Napĺňalo mi to dušu rovnako ako vody oceána telo.”
-
Tak ako v každom Gaimanovom príbehu tu nájdeme zopár silných postáv: či už ženského alebo mužského pohlavia, s dobrými alebo zlými pohnútkami. Najviac však u mňa zarezonovala postava otca, ale nie v pozitívnom svetle.
Oceán na konci ulice mi svojou ponurosťou a ťaživou atmosférou pripomenul knihu Sedem minút po polnoci, obsahovo sa ale samozrejme porovnávať nedajú.
-
“Detstvo mi nechýba, ale chýba mi to, ako som si vedel nájsť potešenie v drobnostiach, zatiaľ čo sa svet okolo mňa rozpadal na kusy. Nemohol som ovplyvniť svoj život, nemohol som len tak obísť veci, ľudí alebo bolestné momenty, ale nachádzal som radosť vo veciach, pri ktorých som mohol byť šťastný.”
-
Ak máte radi fantasy a Gaimana, tak nie je čo riešiť, kniha sa vám bude určite páčiť. Ak ste ešte s Gaimanom nemali tú česť, tak by som vám na začiatok odporučila skôr jeho ďalší román Knihu hřbitova, ktorú som nedávno počúvala ako audioknihu a bola naozaj skvele spracovaná.
Čítať viac
4

Večná študentka, ktorá rada uletí do sveta fantázie, ponorí sa do hľadanie vraha v zapletenom príbehu, ale nepohrdne ani vtipným a presladeným románom :). A zásadne čítam iba jednu knihu, nikdy dve naraz!

Petra Pauerová
24.9.2021
Magické!
Overený nákup
Gaimean nás v krátku príbehu prevedie mysľou 40tnika, ktorý si spomenie na svoje sedem ročná ja, ktoré sa stretlo s magickým svetom plným všakovakých príšer, ktorým previedla nie úplne pozemská kamarátka. Čím človek viac čítal, tým menej pochyboval o tom, že ten magický príbeh je reálny a Lettie s jej rodinou v ňom predstavujú oázu nádeje a jednoduchého dobra. Pre mňa to bol úplne magický príbeh o jednom síce krátkom, ale jedinečnom priateľstve. Treba však upozorniť na fakt, že to nie je kniha pre každého, treba na ňu oplývať určitým snílkovstvom a dávkou predstavivosti. Čítať viac
11

Nenazvala by som sa knihomoľom, napriek tomu som u mojich známych a priateľov známa tým, že veľa čítam. K mojej čitateľskej vášni ma viedla aj ma v nej podporovala moja mama. Takmer každú jednu knihu som dostala práve od nej. A keď sa u mňa v detstve prihlásili zdravotné problémy, nemocnica a barle, tak mi moja mamina chodila požičiavať knihy do knižnice. V to leto som ich prečítala okolo 50. Momentálne stíham knihy kupovať rýchlejšie, než čítať, pretože nie vždy je čas, najviac ma zamestnáva práca a cesta do nej a z nej (nie každý môže mať home office).

Eva Prosňáková
9.8.2021
Gaiman nebude úplne pre každého
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Detské fantasy, príbeh o bezmennom chlapcovi (zrejme autorova predstava jeho osoby v detskom veku) vo veku 7 rokov a jeho predstave o "bubulákovi spod postele" v podobe zlomyselnejšej a krutejšej postavičky podobnej "Raťafákovi plachte" nazývanej Ursula. V knihe sú síce zaujímavé nadprirodzené, fantasy momenty odohrávajúce sa na farme Hampstockových (naozaj neviem, čo je toto za rodinku, čo tu bola akože odpradávna a dávnych vekov), ale inak ide o samé nezmysly. Nič nehovoriaci príbeh, z ktorého nevedno, čo ním autor chcel povedať, plný detskej fantázie. V knihe nič nie je vysvetlené, ani základné otázky: "kto?", "ako?" a "prečo?". Na môj vkus veľmi slabá kniha. Čítať viac
19
After: Bozk - Anna Todd
Práve čítam
After: Bozk

Knihomoľka <3 najradšej mám krimi detektívky alebo trillery a fantasy. Jednoducho to kde sa niečo deje a je to napínavé. Na margo toho ale čítam všetko za radom čo mi príde pod ruku. Od filozofických románov po detské knižky. Keby tak bolo viacej času cez ten deň na to. Moje naj top - Harry Potter a trilógia Atramentové srdce :)

Martina Skácalová
24.5.2021
Krátky ale obsahovo veľký a zaujímavý fantasy príbeh, ktorý upúta aj fanúšikov iného žánru. Gaiman je pán spisovateľ a u mňa rozhodne jeden z TOP! Čítať viac
Janka Štubniaková
3.5.2021
Oceán na konci ulice
Siahala som po knihe s určitými pochybnosťami, lebo tento druh literatúry nie je u mňa práve obľúbený. Dopadlo to tak, že som knihu nepustila z ruky, kým som ju neprečítala celú..to sa mi už dávno nestalo...a objednala som si obratom ďalšie dve od autora...
Uvidíme, čo prinesú...
Čítať viac
10
Total Recall - Arnold Schwarzenegger
Práve čítam
Total Recall

Milujem čítanie. Zaberá mi kopec času, ale neviem s tým prestať :) Mám rada fantasy, detektívky, thrillery ale nepohrdnem ani dobrou novelou. Takmer všetko čo som prečítala som si začala značiť v aplikácii Goodreads aby som na to nezabudla:) Práve editujem vlastnú knihu a teším sa na jej vydanie. Bude sa volať Therra- cesta do neznáma.

Valéria Polovková, Newton Media
10.4.2021
Milujem fantasy a tento príbeh sa veľmi ľahko čítal. Odporúčam aj mladším čitateľom. Je veľmi pekne napísaný Čítať viac

Čítať viac
Čítať viac

„Všetko vždy funguje, keď si naplno uvedomuješ, čo chceš dosiahnuť.“