Juraj Polakovič

9

Moje srdcovky

Moje odznaky

Verný zákazník
Môj názor pomáha
2023
Môj názor pomáha
2020
Pravý knihonaut
Google Translate
Študent mágie
Obyvateľ Stredozeme
Šťastných 7
2024
Šťastných 7
2023
Šťastných 7
2021
Plány do budúcnosti
Máte čitateľský profil
Zobraziť viac

Moje čitateľské kolekcie

Moje aktivity

Martinus
9
9

Juraj Polakovič napísal recenziu

06.05.2024 05:26

Amadoka je obrovské jazero s rozlohou 130 x 30 kilometrov na hranici Podolia a Volyne, zobrazené na viacerých európskych mapách z 15. a 16. storočia, ktoré z tých istých máp neskôr zmizlo. Dodnes existujú dve verzie mystického jazera: buď naozaj existovalo a "vyparilo" sa v dôsledku pohybu tektonických dosiek, alebo je Amadoka len omylom kartografov, ktorý "putoval" z jednej mapy na druhú. Kniha Sofie Andruchovyčovej nie je síce o tomto jazere (aj keď o ňom trochu je), ale je skôr jeho metaforou. 760 strán neuveriteľne zložitej cesty s množstvom dejových priesečníkov; Biblia venovaná dejinám vyhladzovania Ukrajincov, počnúc 20. rokmi 20. storočia. Je tu renesancia, hladomor, holokaust a prelínanie životov skutočných historických postáv s tými fiktívnymi.

Pre mňa je táto kniha o mechanizme zabúdania. Je možné úplne vymazať pravdu z pamäti jednotlivca a celého národa a nahradiť ju inou? Prečo má naša psychika tendenciu zabudnúť na všetko hrozné a krvavé? A nie je to dôvod, prečo sa stále znova a znova dostávame do tej istej pasce?

Odpovede na tieto otázky sa vynoria po prečítaní. Vrelo odporúčam a ďakujem Vydavateľstvu Artforum za vydávanie pod kožu vrývajúcej sa literatúry.

Čítať viac

Martinus
9
9

Juraj Polakovič napísal recenziu

05.04.2024 11:48

Poviem len toľko, že históriu moc nemusím, ale táto kniha o histórii vôbec nehovorí, ona do histórie prenáša. Vezme vás za ruku a ukáže vám... svet? Nie, svet určite nie, rozhodne nie taký, aký bol. Ukáže vám... vás, takých akými ste buď boli, alebo akými sa môžete ešte len stať, ak z technológií spravíte prostriedok, nie účel. Popriete tým otrokársku povahu týchto vychytávok a podriadite ich sebe a možno sa vám zapáči aj história, taká tá... prežitá.

(Kniha, ktorá si bez hanby pýta ceruzu.)

Čítať viac

Martinus
9
9

Juraj Polakovič napísal recenziu

03.04.2024 07:12

Túto útlu knižku mi intuícia naordinovala bezprostredne po Poslednom lete v meste, a teda musím povedať, že by sa jedna k druhej dali, a mali by sa, pripodobniť. Je to, akoby ste spovedali dvojičky, ktoré majú toho tak veľa spoločného, no predsa to dokážu vyrozprávať inak, s rozličným dôrazom, iným jazykom, inou skúsenosťou, no niekde hlboko vyjadrujú to isté. Pocit neistoty, detskej hravosti potlačenej dospelou zmierlivosťou a predovšetkým, citujem Lukáča, lásky neláskavej. Toto všetko a viac, čo slová nestačia zachytiť, sa skrýva v tých 180 stranách spolu s krásnym doslovom prekladateľa, ktorý, pevne verím, ešte niečo spod pera Johna Fanteho ešte niekedy preloží. Na záver len výlev môjho obdivu pre estetickosť edície Outsideria od vydavateľstva BRAK.

Čítať viac

Martinus
9
9

Juraj Polakovič napísal recenziu

30.03.2024 08:02

Snažím sa umocniť pocit po prečítaní k niečomu konkrétnemu. A schádza mi na myseľ ananás.

Rozmeňme si to na drobné; každý si vie predstaviť, ako asi ananás chutí. Čím bližšie sme k jeho stredu, tým sladšia je dužina. Ale najprv sa, prirodzene, treba prekopať cez natvrdlý povrch. To však nie je všetko, ananás má bojovnú povahu a hryzie späť. Jeho sladkosť prichádza vždy za cenu kusavého pocitu na podnebí. Snaží sa nás zožrať späť, takže sa, ak si ho chceme užiť, určite nedá zjesť naraz. Ale je všetkým jasné, že nikto neprestáva jesť hneď v momente, kedy to začína byť nepríjemné. Pokračujeme v bolestnom požitku ešte chvíľu dlhšie a neexistuje nik, kto by vedel s istotou rozlíšiť, či máme radi bolesť, alebo nám za tú sladkosť oná bolesť stojí. A naostatok z toho celého ešte páli aj záha. A presne také je čítanie tejto knihy.

Už na prvý pohľad (veď si zoberme taký typický ananás) je kniha pútavo zvláštna, tropická, iná. Holý zadok na obálke môžeme interpretovať každý inak, ale v jednom si môžeme byť istí: či sa vám kniha (za)páči(la), alebo nie, v každom prípade si v určitom bode poviete "doriti" a buď budete prežúvať ďalej, alebo jednoducho prestanete.

A aby sme si rozumeli, som voči ananásu pozitívne vyhradený iba platonisticky; idea jedenia ananásu a následného pôžitkárstva z neho je mi bližšia skôr v predstave ako v realizácii. Takže v súvsťažnosti k textu to znamená asi toľko, že moje "doriti" synergicky pramení aj z nechuti pokračovať, ale zároveň z nechuti skončiť. Veď napokon to precízne v Doslove z textu vyexcerpoval aj Aciman: "'Cítiť clivotu za niečím, čo sme nikdy nemali.'"

A ja už teraz cítim clivotu za tým, ako veľmi sa mi táto kniha nepáčila.

Čítať viac

Martinus
9
9

Juraj Polakovič napísal recenziu

14.03.2024 19:48

Kriedový panáčik nás vracia do zmenenej Prašiny, kde sa stretávame s novými hrdinami a tajomným prípadom podpaľačstva. Nesmelý Vašek, hľadajúc tu nový domov, sa ocitá v centre napínavého vyšetrovania plného záhadných symbolov a skrytých hrozieb.

Komiks si zachováva typickú atmosféru Prašiny tajomnú, napínavú a plnú neznáma. Čo však treba vyzdvihnúť, je detailná a pôsobivá kresba, ktorá umocňuje túto atmosféru a vťahuje čitateľa do príbehu.

Príbehy sú síce kratšie, ale napriek tomu pútavé a ponúkajú ľahké vstúpenie do deja aj pre tých, ktorí sa s Prašinou stretávajú prvýkrát. Zároveň lákajú na odhalenie tajomstiev, ktoré Prašina skrýva.

Kriedový panáčik je skvelým zážitkom pre fanúšikov komiksov, ale rovnako aj pre tých, ktorí hľadajú niečo na odpútanie. Pútavý príbeh, originálne prostredie, sympatickí hrdinovia a skvelé ilustrácie robia z tohto komiksu povinnú jazdu pre milovníkov tajomných a napínavých príbehov. Naozaj vrelo odporúčam.

Čítať viac

Martinus
9
9

Juraj Polakovič napísal recenziu

11.03.2024 11:22

V spojení s touto knihou nemožno nevysloviť tú časom overenú frázu: „Behá z nej mráz po chrbte.“ Sto pod nulou je nielen prísľubom extrémnych podmienok, ale aj garanciou dobrodružstva, no predovšetkým odhodlania ľudského ducha. Art, ktorý mimochodom už aj svojím menom predznamenáva čosi ako umelecký zážitok, s odstupom času opisuje meter po metriod nápadu cez realizáciu až po samý vrcholzážitok z výstupu na horu Denali (Mt McKinley).

Vo svojej podstate však nezamýšľa opis výstupu, jeho cieľom je skôr opis človeka v súvzťažnosti k sebe, k prírode a hlavne k svojim spoluúčastníkom, od ktorých neraz závisí aj jeho život a naopak. Ide o nádhernú ilustráciu toho, ako funguje svorka: že vodcovi nemá ísť v prvom rade o dosiahnutie cieľa, ale o bezpečie svojich kolegov; že rýchlosť závisí od tých vzadu; že každý vstupuje do výpravy s inými snami, inou mentálnou a fyzickou výbavou, iným „šťastím“. Ale fungovať to môže iba vtedy, keď svorka nájde prienik týchto ambícií. Tkvieť v odlišnostiach totiž v tomto kontexte znamená istú smrť.

Sto pod nulou je dôkazom ľudskej zotrvačnosti a prejavom spolupatričnosti. V mnohom je prizmou, cez ktorú odzrkadľuje dichotómiu prírodnej krásy a hrôzy, a teda nielen v spojitosti s tým, čo vidieť vonku, ale práve s tým, čo sa odohráva vnútri každého z nás.

Čítať viac

Martinus
9
9

Juraj Polakovič napísal recenziu

25.02.2024 08:25

Priznám si svoju nevedomosť, s ktorou som pristupoval k čítaniu tejto knihy. O M. M. Šimečkovi som vedel asi len toľko, že je otcom Michala Šimečku a že je akousi, poviem to tak neohrabane, mačkou medzi holubmi pre terajších vrcholových politikov. Hľa, hneď mi začali blikať niekde v podvedomí dve zelené kontrolky a knihu som si musel kúpiť. A dobre mi tak!

Pán Šimečka, samozrejme pod profesionálnym dohľadom otázok pána Štrassera, približuje laickému čitateľovi obraz o živote jednotlivca, ktorý sa neraz musel (a musí) pasovať s pomyselným drakom ležiacim na kope zlata, ktorou je Slovensko. Inšpiroval ma k čítaniu jeho kníh a kníh jeho otca. Sú to autori, akým nemožno odoprieť veľkú odvahu vzoprieť sa zbabelosti a chcieť od sveta normálnosť a slobodu.

Od pána Šimečku som si vzal k srdcu predovšetkým jeho zápal pre beh, samotu, filozofiu, knihy a lásku k prírode a po tomto našom prvom stretnutí už len dúfam, že nebude naše posledné.

Čítať viac

Martinus
9
Juraj Polakovič

Juraj Polakovič získal odznak Šťastných 7

04.02.2024 18:08

Tento rok sa vaša knižnica rozrástla už aspoň o 7 kníh... Tešíme sa spolu s tými, ktorí ich budú čítať :-)

Šťastných 7
Martinus
9
Juraj Polakovič

Juraj Polakovič získal odznak Google Translate

25.01.2024 14:05

Koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom. Tak vás tam všetkých zdravíme a gratulujeme k 20 titulom v cudzom jazyku :-)

Google Translate
Martinus
9
Juraj Polakovič

Juraj Polakovič získal odznak Verný zákazník

19.01.2024 06:02

Bolo nám cťou vás obslúžiť už 30 krát. Vaša domáca knižnica musí byť skutočne výstavná!

Verný zákazník

„Miliardy a miliardy hviezd. Miliardy a miliardy svetov. Zdanlivo nekonečné možnosti- nie fiktívne, ale skutočné. Tam hore. Teraz. Oveľa viac, ako v živote uvidí. Oveľa viac, ako stihne navštíviť. Stačí mu jediný letmý pohľad, aby vedel, že to všetko je navždy mimo jeho dosahu.“

Niečo viac - Patrick Ness, 2017
Niečo viac
Patrick Ness