Martin Matěj / Mystique

17

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

Volám sa Martin. Milujem knihy, filmy a seriály. Rád píšem recenzie a vlastné postrehy. Najradšej mám mangy, fantasy a sci-fi.

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

Volám sa Martin. Milujem knihy, filmy a seriály. Rád píšem recenzie a vlastné postrehy. Najradšej mám mangy, fantasy a sci-fi.

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori
Zobraziť viac

Moje srdcovky

Moje odznaky

2022
2021
2020
2019
2019
2018
2017
Zobraziť viac

Moje čitateľské kolekcie

Moje aktivity

17
17

Martin Matěj napísal recenziu

14.04.2022 22:38

,,Zdvíha sa vietor...pokúsme sa žiť.“ – (Paul Valéry)

Malý chlapec Jiro má sen, že jedného dňa bude vyrábať lietadlá, ktoré budú pýchou Japonska. Postupným dospievaním si však uvedomuje, že situácia, v ktorej sa svet a rodná krajina nachádzajú mu neumožňuje naplniť svoje očakávania. Ako zázrakom sa mu do jeho lietajúceho snu pripletie sympatická slečna Nahoko. Podarí sa mu uskutočniť víziu o lietaní a prežiť spokojný život po boku vysnívanej ženy?

Zdvíha sa vietor je najnovšou snímkou slávneho Hayaoa Miyazakiho, ktorý sa pri jej tvorbe inšpiroval japonským leteckým inžinierom z druhej svetovej vojny Jirom Horikoshim. Myslím, že sa dielo podarilo. S dych vyrážajúcim vizuálom, bohatým scenárom a vľúdnymi postavami nebol žiadny problém. Miyazaki sa vybláznil s dravými lietadlami, ktorým vdýchol život. Jedinečnosť diela ukázal v obrovskej dávke realizmu (vojna, zemetrasenie, japonská ekonomika, chudoba) a ľúbezných sekvenciách snového sveta hlavného hrdinu. Otvára nám svet veľkého snívania, nepredvídateľného života a neutíchajúcej nádeji. Príbeh mal pevnú kostru a bol výborne skonštruovaný. Na môj osobitý vkus mal film dlhšiu stopáž a preto mohol vo finálnom zrekapitulovaní pôsobiť naťahovane. Z hľadiska kinematografického sveta má však film obrovský dosah a preto ho bez obáv môžem zaradiť medzi tie najlepšie kúsky. Hodnotím 90/100%

Čítať viac

17
17

Martin Matěj napísal recenziu

06.04.2022 23:13

,,Cisár je posadnutý západom. Samurajovia tvrdia, že zmeny sú príliš rýchle. Pripadá mi to, akoby staré a nové bojovalo o dušu Japonska.“ – (Simon Graham)
,,Nedokázal som potlačiť hovorenie pravdy v zemi, kde nikto nehovorí to, čo si naozaj myslí.“ – (Simon Graham)
,,Život v každom nadýchnutí.“ – (Katsumoto)
,,Našiel pokoj, ktorý všetci hľadáme no málokto z nás ho naozaj nájde.“ – (Simon Graham)
,,Chcete vedieť, ako zomrel? Poviem vám, ako žil.“ – (Nathan)

Bývalý hrdina Nathan Algren má zabíjania dosť. Po zmasakrovaní posledného indiánskeho odporu na americkom kontinente nachádza najbližšieho priateľa vo fľaške s alkoholom. Po dohode s japonským priemyselníkom Omurou sa mu však dostáva nového osudu. Jeho úlohou je vycvičiť japonskú armádu na boj proti rebelským samurajom. Desivé nočné mory a ťaživé svedomie z predchádzajúcich skutkov ho pri jeho úteku do Japonska naďalej mátajú. Nájde stratený vojak v zemi vychádzajúceho slnka zabudnutú česť?

Filmový režisér Edward Zwick natočil v roku 2003 film, ktorý má korene v skutočných udalostiach. Jeho snímka sa pýši brilantnou kamerou Johna Tolla, bojovou atmosférou a nádhernými kostýmami. Môjmu uchu a oku ulahodil bojový soundtrack s japonskými prvkami a geniálna choreografia bojových sekvencií. Herecké obsadenie (Tom Cruise, Ken Watanabe) obstálo s pozorne vyberanými replikami dobrého scenára. V súboji staršej a modernejšej doby sa mi najviac páčili detaily v podobe japonského jazyka, chrámov, cisára Meidžiho, japonských mečov (katana), posvätnej hory Fudži, mníchov, Seppuku/Harakiri (samurajská samovražda), brány Torii a spomenutého pojmu ,,Bušidó“. Napriek fungujúcim emóciám (hudba,herci) ma z negatívneho pohľadu nepresvedčil hollywoodsky ladený klišé príbeh s plochejšími prvkami (hľadanie cti starého vojaka, zamilovaný pár, súboj malého počtu vojakov s veľkým). V záverečnom vytriezvení sa mi však film veľmi páčil a hodnotím ho ako kvalitnú snímku. 90/100%

Čítať viac

17
17

Martin Matěj napísal recenziu

05.04.2022 18:55

,,Milujem Ponyo. Je mi jedno či je človek, ryba alebo niečo medzi.“ – (Sosuke)

Brunhilda je dcéra morskej bohyne Granmamare. Jedného dňa utečie z dohľadu zaneprázdneného otca a navštívi pobrežie blízkeho mesta. Tu sa zoznámi s chlapcom, ktorý sa volá Sosuke a vytvorí si s ním jedinečné puto. Malý škôlkar ju pomenuje Ponyo a sľúbi jej, že sa o ňu bude navždy starať. Ponyo však do ľudského sveta nepatrí. Podarí sa im ísť napriek nezdarnému osudu a zostať navždy spolu?

Hayao Miyazaki nás opäť raz poctil sfilmovanou knižnou adaptáciou. Svoju inšpiráciu čerpal z príbehu Malá morská víla od Hansa Christiana Andersena. Ako pri každom z jeho pestrých filmov aj tu sa dočkáme úchvatného vizuálu v podobe podmorského sveta. Predstavujú sa nám sympatické postavy, ktoré nám interpretujú tému lásky, priateľstva a znečistených vôd. Svojou roztomilosťou, jemným soundtrackom a detskou nevinnosťou nám môžu pripomínať snímku Môj sused Totoro. Nedostatky boli badateľné v chatrnejšom deji, nerozvitom príbehu, slabšom scenári a useknutom konci. Hodnotím 74/100%

Čítať viac

17
17

Martin Matěj napísal recenziu

01.04.2022 22:25

,,Ryan musíte sa naučiť prehrávať“ – (Matthew)
,,Ja tu zomriem Aningaaq. Ja viem, že všetci zomrieme. Všetci to vieme. Ja však zomriem dnes. Je zvláštne to vedieť. Priznám sa, že sa bojím. Hrozne sa bojím. Nikto ma nebude oplakávať a modliť sa za moju dušu. Budeš za mnou plakať? Pomodlila by som sa sama ale nikdy som to nerobila. Nikto ma to nenaučil. Nikto ma to nenaučil. Máš pri sebe svoje dieťa? Spievaš mu uspávanku? Pekná. Tiež som svojej dcérke spievala. Snáď sa čoskoro stretneme.“ – (Ryan)
,,Ja to vidím tak, že sú iba dve možnosti. Buď sa dostanem dole celá a budem mať o čom rozprávať alebo do desiatich minút zhorím. Nech to dopadne akokoľvek, nie je to nikoho vina. Ha ha. Tak alebo tak, bude to parádna jazda. Idem na to.“ – (Ryan)

Letová špecialistka a doktorka Ryan Stoneová sa dostala na svoju prvú misiu do vesmíru. Pri vylepšení a oprave raketoplánu však dôjde k nečakanej katastrofe. Z temnoty vesmíru sa závratnou rýchlosťou blížia trosky zničenej družice. Ryan a jej spoločník a veliteľ Matt Kowalski sú vymrštení do temnoty vesmíru a je len na nich, aby sa z tejto nekonečnej prázdnoty dostali.

Alfonso Cuarón nám vo svojej nádhernej snímke ,,Gravitácia“ priblížil tajomný vesmír. Svoj 91 minútový film naplnil nevyspytateľnou atmosférou, dych berúcim napätím a dramaticky svižným tempom. Postaral sa tiež o skvostný vizuál a príjemný scenár, na ktorom pracoval so synom Jonásom. Za úchvatnú kameru si zaslúži pochvalu Emmanuel Lubezki. Herecké osadenstvo v podobe Sandry Bullock (výborná psychológia postavy) a Georgea Clooneyho bodovalo. Epická hudba na pozadí tohto vzrušujúceho filmu patrí Stevenovi Priceovi. Absenciu deja nebolo cítiť vďaka rýchlemu gradovaniu a svižnej stopáži. Dobre mierený český dabing vôbec neprekážal. Snímka sa stala výborným kúskom pre preplnené kiná a príjemné večery u televízora. Film hodnotím ako jeden z najlepších v rámci vesmírneho žánru. 98/100%

Čítať viac

17
17

Martin Matěj napísal recenziu

28.03.2022 21:17

,,Na starobe je pekné to, že už nemáte čo stratiť.“ – (Sophie)
,,Už nechcem utekať. Konečne som našiel niečo, čo chcem chrániť. Teba.“ – (Howl)
,,Nestále srdce je jediná istota v tomto neistom svete.“ – (Prince)
,,Zaujímavé je, že jediné čo chceš robiť ako osoba vysokého veku je pozerať sa na prekrásnu scenériu. Je to zvláštne. Nikdy som nemala v duši taký pokoj.“ – (Sophie)

Výrobkyňu klobúkov Sophie začaruje zlá čarodejnica. Uväzní ju v jej stareckom tele a vytratí sa do noci. Jediná osoba, ktorá môže Sophie pomôcť je tajomný mág Howl. Ak chce však Sophie nájsť jeho podivný chodiaci zámok, ktorý brázdi okolité hory a lúky, musí sa vydať na strastiplnú cestu.

Pán a vládca našich fantazijných snov Hayao Miyazaki opäť nakrútil film, ktorý vo vašej hlave opäť zažne neuveriteľnú predstavivosť. Inšpiráciu prebral z knihy Howls Moving Castle od britskej autorky Diany Wynne Jonesovej. V tejto recenzii sa pokúsim vyhnúť porovnávaniu s touto knihou, pretože sa od filmu diametrálne líši. Ak ste fanúšikom Ghibli filmov určite vám na tejto snímke neunikla úchvatná animácia, ktorá sa prelínala s krásnym vizuálnym spracovaním a veľkolepou dynamikou samotného príbehu. Dielo lemovala originalita, hlbokomyseľné postavy, emócie bez zbytočných odbočiek do minulosti, famózna hudba a prvotriedny scenár. Striedanie pokojných interiérových dialógov a dramatického vojnového napätia patrí medzi zaujímavý prvok celého rozprávania. Po bližšom prezretí môžeme zachytiť tému fyzickej a duševnej krásy, hľadania vlastnej hodnoty, lásky, priateľstva, stierania hraníc medzi dobrom a zlom či porovnávania staroby s mladosťou. Komplikovaný dej bol plný divokých zvratov a po dlhom zauzlení sa nakoniec prívetivo zakončil. V negatívnom svetle môžeme nájsť určitú podobnosť s predchádzajúcimi filmami ako sú Cesta do fantázie (hudba/postavy), Laputa : Zámok v oblakoch (koncept), Naušika z Veterného údolia (vojna a stroje) alebo Doručovacia služba slečny Kiki (mágia, prímorské mesto). Po prehliadnutí týchto podobností dokážem film ohodnotiť ako jeden z najlepších, ktoré štúdio Ghibli vyprodukovalo. Hodnotím 98/100%

Čítať viac

17
17

Martin Matěj napísal recenziu

27.03.2022 22:07

,,Keď ľudia niečo vytvoria a dajú do toho celé srdce, vdýchnu svojmu výtvoru dušu.“ – (Barón)

Školáčka Haru zachráni z preplnenej vozovky čierneho kocúra. Ten po svojej strastiplnej záchrane poďakuje ľudskou rečou a odíde svojou cestou. Zmätená Haru, šokovaná mačacou rečou, sa po podivnej udalosti snaží opäť vrátiť do svojho obyčajného školského života. Bohužiaľ pre ňu, záchrana kocúra bola len prvá z fantastických udalostí, ktoré ju privedú do Kráľovstva mačiek.

Hiroyuki Morita nám po úspešnom fenoméne štúdia Ghibli (Spirited Away) predostiera voľné pokračovanie diela ,,Šepot srdca“ pod názvom ,,Kráľovstvo mačiek“. Mačaciemu filmu sa darí predviesť svoju priamočiarosť a svižnosť. Odhaľuje nám svoju nežnú animáciu o hrdinke, ktorá pátra po svojej identite a svojimi podarenými príhodami hľadá srdce diváckeho publika. Musím sa však priznať, že mám s týmto filmom viacero problémov. Podľa môjho recenzného názoru chýba snímke prepracovanosť a iskra fantázie, ktorou je štúdio známe. Hudobná zložka spadla do prázdnoty a na príbehu cítiť absenciu hĺbavého scenára. Ak si však uvedomím, že je dej zameraný predovšetkým na detské publikum, môžem mu udeliť aspoň podpriemerné hodnotenie. Hodnotím 40/100%

Čítať viac

17
17

Martin Matěj napísal recenziu

27.03.2022 13:02

Malé dievčatko Chihiro cestuje so svojimi rodičmi do nového domova. Cestou narazia na podivný tunel, ktorý ich dovedie k opustenému mestu. Neuvedomujú si však, že mesto, ktoré objavili, nie je z nášho sveta.

Nádherný animovaný príbeh, ktorý zosnoval Hayao Miyazaki je skutočnou pastvou pre oči a dušu. Prekrásne farebná animácia a úchvatný vizuál, ktorý vás vtiahne do iného sveta. Neobyčajne originálnym dejom a silnou dvojicou postáv sa nám dostáva zaručenej zábavy a pestrosti. Detailne vyobrazené prostredie a hlboké emócie dopĺňa pôvabný soundtrack od Joea Hisaishiho, ktorý vás nenechá chladnými. Romantickú zápletku môžeme zaradiť s určitosťou medzi tie najkrajšie, ktoré nám štúdio Ghibli vyprodukovalo. Z nekonečného vaku malebných scén mi najviac počarovala cesta vlakom. Film ako celok je plný rôznych metafor, prirovnaní, symbolov a myšlienok, ktoré musíte objaviť sami. Najväčšie plus, ktoré sa mi ako divákovi dostalo bol psychologický vývoj hlavnej hrdinky a ucelenosť celého príbehu. Hodnotím 100/100% ako S-film. MUST WATCH !!!

Čítať viac

17
17

Martin Matěj napísal recenziu

24.03.2022 14:45

,,Titanic nazývali LOĎ SNOV. A to on bol. Naozaj bol.“ – (Rose)

,,Mala som pocit akoby som svoj život už prežila. Nekonečná prehliadka večierkov a plesov, plachetnicových pretekov a súťaženia na koňoch. Stále rovnakí úzkoprsí ľudia. Stále rovnaké bľabotanie. Mala som pocit, že som na kraji hlbokej priepasti a nebol tu nikto, kto by ma stiahol späť, kto by o mňa stál... Alebo si ma všimol.“ – (Rose)

,,Ženské srdce je hlboký oceán plný tajomstiev. Ale teraz viete, že existoval nejaký Jack Dawson, ktorý ma zachránil vo všetkých smeroch, v ktorých je možné človeka zachrániť. Ja nemám ani jeho fotografiu. Existuje iba v mojej pamäti.“ – (Rose)

Snúbenica bohatého obchodníka Rose nastupuje na obrovskú loď, ktorá sa nazýva Titanic. Po ceste do Ameriky je odsúdená na obrovskú svadbu a život v okovách zlatej klietky. Na palube lodi však stretne mladíka, ktorý jej ukáže inú cestu a ona sa do neho razom zamiluje. Dokáže nájsť šťastie s dobrodružným mladíkom a vyviaznuť z pazúrov svojej vydierajúcej matky, žiarlivého snúbenca a potápajúcej sa lodi, ktorá smeruje na dno oceánu?

V roku 1997 nám filmový čarodejník James Cameron predviedol film, ktorý si zapamätali všetky generácie (11 Oscarov). Vo svojej snímke Titanic nám ukázal silu napínavej atmosféry, podmanivej kamery, krásneho vizuálu a trikového umenia. Ako režisér filmu zapracoval aj na scenári a filmové repliky sa jagali. Výborné dobové kostýmy a herecké obsadenie (Leonardo DiCaprio, Kate Winslet) zaobstarali filmu jeho večnosť. O hudobnú zložku sa postarali James Horner, Céline Dion a Sissel. Napredovanie filmu zaistilo krásne rozprávanie a odľahčený, romantický humor. Medzi hlavné témy, ktoré sa rozoberali vo filme môžeme zaradiť rozdelenie spoločnosti v roku 1912, hĺbavú psychológiu postáv, romantickú zápletku a dramatickú skutočnosť lodnej katastrofy. Nevšednú pozornosť si zaslúžia aj prítomné emócie a vysokokvalitný český dabing, ktorý som si veľmi vychutnal. Ako najlepšie momenty musím opomenúť rozlúčenie Jacka a Rose pri člne, plávanie na dverách a záverečnú ,,snovú“ scénu. Negatíva sa mi nepodarilo nájsť a s hrdosťou môžem udeliť 100/100%. Rozhodne musíte vidieť. MUST WATCH S-film !!!

Čítať viac

17
17

Martin Matěj napísal recenziu

13.03.2022 22:31

,,Ľudia ako Jack Sparrow vymierajú. Svet sa zmenšuje. Biele miesta na mape sa nám zaplňujú. Jack musí nájsť v novom svete svoje miesto inak neprežije.“ – (Lord Beckett)

,,Prečo ten rum stále dochádza. (Jack sa postaví zo stoličky a zistí, že je opitý) Aha, tak preto.“ – (Jack Sparrow)

Kapitán Jack Sparrow je majiteľom Čiernej Perly. Všetko by išlo hladko keby si Jack nespomenul, že mu Čiernu Perlu vyzdvihol z morských hlbín hrôzostrašný Davy Jones výmenou za 100 rokov oddanej služby na jeho lodi, ktorá sa nazýva Bludný Holanďan. V Port Royal majú William a Elizabeth prekazenú svadbu. K moci sa dostal Lord Beckett a zamilovaný pár uvrhol do väzenia za bratríčkovanie s pirátmi. Jedinou nádejou ako zachrániť svoje životy je priniesť Beckettovi Jackov jedinečný kompas, ktorý neukazuje sever. Ako sa dostanú naši hlavní hrdinovia zo svojich smrteľných nebezpečenstiev? Dokážu poraziť svojich nepriateľov?
Dramatické pokračovanie Pirátov z Karibiku si drží svoje kvality. Atmosféra je temnejšia a zachádza do legiend. Celistvosť dopĺňa dynamická akcia, nevšedný scenár, jedinečný humor Jack Sparrowa a nádherná hudba Hansa Zimmera. Dostávame úchvatné zábery prírodných scenérií a špeciálnych efektov. Režisér svoj svet rozširuje a ukazuje nám jeho pestrosť (jazyky, bytosti, kultúry). Hereckú loď dopĺňa skvelá partia hercov (Bill Nighy, Stellan Skarsgard a Tom Hollander). Plusom sa stal výborný dizajn strašidelného Davyho Jonesa, jeho posádky a lode. Špeciálne uznanie dostáva český dabing, ktorý mi veľmi sadol. Mám však viacero problémov, ktoré mi pri sledovaní filmu prekážali. Príbeh sa stáva komplikovanejším a je ťažké s ním držať krok. Postavy majú viacero pohnútok a vzniká drobný chaos. Tmavý obraz, ktorý sa občasne zmocnil záberov ma priveľmi netešil. Celú dlhú a naťahovanú filmovú stopu pokazil neuzatvorený koniec. Hodnotím 75/100%

Čítať viac

17
17

Martin Matěj napísal recenziu

12.03.2022 21:25

,,Všetky poklady nie sú iba zo zlata a striebra.“ – (Jack Sparrow)

V období medzi 17 a 18 storočím vládnu oceánom piráti. Kapitán Čiernej Perly Jack Sparrow je zradený a vyhostený na opustený ostrov. V jeho ceste za získaním svojej lodi sa dostáva do prekážok v podobe nečakaných priateľstiev, prekliatych pirátov, ktorých nie je možné zabiť a naháňačky s Východnou Indickou spoločnosťou, ktorá pirátov popravuje. Podarí sa Jackovi získať svoju loď späť a opäť slobodne vyplávať?

V roku 2003 sa štúdiu Disney podaril zaujímavý ťah. Vytvorilo filmový počin o pirátstve v Karibiku, ktorý si získal naše srdcia. Snímok zrežiséroval Gore Verbinski. Tento režisér prešiel od úspešného hororu (Kruh) k dobrodružnému fantasy a vzišiel z toho úspech. Film si drží hororovo mysterióznu atmosféru, dramatické napätie a výborné vizuálne a trikové efekty. Kamera sníma nádherné prostredia, jedinečných hercov (Geoffrey Rush, Keira Knightley, Orlando Bloom) v dobových kostýmoch a detailné kulisy. Svoj najväčší kus torty si z tohto filmu odhryzol Johnny Depp, ktorý vytvoril ikonickú filmovú postavu. Zvyšok torty úspechov tvoril premyslený scenár s dialógmi, svojrázny soundtrack a osobitý typ humoru. Svoj priestor si ukradla aj znamenitá herecká chémia so skvelými kaskadérskymi kúskami. Okrem naťahovaného príbehu som nenašiel negatíva a myslím si, že by sa film o slobode jedného piráta v podobe jeho milovanej Čiernej perly zaobišiel bez pokračovania a ustál by svoj sólový výstup. Hodnotím 90/100%

Čítať viac

„Len keď je zle, ľudia pochopia, aké ťažké je byť pánom svojich citov a myšlienok.“

Za súmraku - Anton Pavlovič Čechov
Za súmraku
Anton Pavlovič Čechov