Niekedy netreba zdolať vrchol - Paolo Cognetti, Odeon, 2019

11,90 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo
Niekedy netreba zdolať vrchol - Paolo Cognetti, Odeon, 2019
Niekedy netreba zdolať vrchol - Paolo Cognetti, Odeon, 2019

Niekedy netreba zdolať vrchol

Paolo Cognetti, fascinovaný knižkou amerického spisovateľa a cestovateľa Petra Matthiessena Snežný leopard, ako štyridsaťročný zorganizoval výpravu po jeho stopách... Čítať viac

4,4 20 hodnotení
Vydavateľstvo
Odeon, 2019
144 strán
2 hodiny čítania

Paolo Cognetti, fascinovaný knižkou amerického spisovateľa a cestovateľa Petra Matthiessena Snežný leopard, ako štyridsaťročný zorganizoval výpravu po jeho stopách... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

11,90 €

Na sklade 1 ks
Posielame ihneď

Dostupné v 25 knižniciach. Požičať v knižnici

Ďalšie knižné vydania (2)
Nikdy nevystoupat na vrchol - Paolo Cognetti, Odeon CZ, 2024
Pevná väzba
Čeština
Predobjednávka,
vychádza 1. 8. 2024


Nikdy nevystoupat na vrchol - Paolo Cognetti, Odeon CZ, 2019
Pevná väzba
Čeština, 2019
Vypredané

Z kolekcie: Literatúra do MHD

Zobraziť viac kolekcií

Z kolekcie: Prekrásne cestopisné knihy (nielen) pre deti

Zobraziť menej kolekcií

Naši škriatkovia odporúčajú

Vila v Taliansku - Julie Caplin, Cosmopolis, 2024

Viac o knihe

Túžba dobyť proti túžbe pochopiť

Paolo Cognetti, fascinovaný knihou amerického spisovateľa a cestovateľa Petra Matthiessena Snežný leopard, ako štyridsaťročný zorganizoval výpravu po jeho stopách. Prešiel takmer rovnakú trasu ako jeho veľký vzor o štyridsať rokov skôr. Obaja navštívili končiny v severozápadnej časti Nepálu, kde stále prežívajú a ďalej sa zachovávajú zvyšky prastarej tibetskej kultúry. Okrem niekoľkých dobrých priateľov (a, pravdaže, početnej karavány, nevyhnutnej na takéto vysokohorské putovanie) Cognettiho sprevádzajú obšúchaný výtlačok Matthiessenovej knihy, modré ovce a najmä vidina zriedkavo spozorovaného snežného leoparda.

Z talianskeho originálu Senza mai arrivare in cima (Giulio Einaudi editore s. p. a., Torino 2018) preložil Stanislav Vallo.
Čítať viac
Originálny názov
Senza mai arrivare in cima
Počet strán
144
Väzba
pevná väzba
Rozmer
125×200 mm
Hmotnosť
223 g
ISBN
9788055169828
Rok vydania
2019
Naše katalógové číslo
670263
Vydanie
1
Štýl
filozofický, cestopisný, dobrodružný
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Taliansko
Vydavateľstvo
Odeon
Pre koho
pre mužov
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,4 / 5

20 hodnotení

8
10
1
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Čítala som Cognettiho Osem hôr, to bol veľký zážitok. Jeho písanie je pohladenie duše, tak som si prečítala aj túto výpravnú vzácnosť. A znova upokojuje. Ľahkosť, príroda vo všetkom, všade, nadovšetko milovaná. Cesta, ktorá je dôležitejšia než samotný vrchol. Dobrodružstvo, v ňom poznanie. Paolo ma zobral kdesi ďaleko preč?. Na miesta, kde ľudia vďačia za každý deň, slnečné ráno, turistov a seba samých, medzi ľudské bytosti milujúce maličkosti. Veď, ak človek nemá nič, ale hory áno, tak vlastne ma? všetko. Toto nás učia mnohé? knihy, len jednoducho vďačiť a milovať. Niektoré miesta mi Cognetti nakreslil, nedokonale? skice, veľmi milé pohľady na svet, ktorý videl. Teraz viem, že keď mi bude občas ťažko, tak si v tejto alebo ktorejkoľvek jeho knižke opäť zalistujem, aby som sa cítila pekne, a budem sa!

Čítať viac

Recenzie čitateľov

30

Prečítam všetko čo si ku mne nájde cestu. :-) Okrem kníh sa vo voľnom čase sa venujem bylinkám a prírodnej terapii.

Silvia Jágriková
Overený zákazník
5.5.2022
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Kniha je písaná ako cestovateľský denník, popretkávaná popismi prostredia, postrehmi a úvahami, kresbami, je o autorovej horskej výprave v končinách severozápadnej časti Nepálu a o tibetskej kultúre. Autor sa motivovaný dielom Snežný leopard vydáva po stopách cestovateľa a spisovateľa P. Mattheissena, výtlačok tejto knihy ho cestou aj sprevádza.
Nebolo to zlé, ale nenadchla ma tak veľmi ako Osem hôr. Musím uznať, že autorov pokojný a krásny jazyk je poznať aj v tejto jeho útlej knihe. Dávam jej plus za to, že svojou atmosférou ma zobrala k mojim vlastným nezabudnuteľným spomienkam na Himaláje a Tibet.
Čítať viac
Jana Liptáková
Neoverený nákup
8.3.2022
Putovanie
Putovanie je podľa mňa neprenosná skúsenosť, preto napísať dobrý cestopis je problém. Ale táto kniha vo mne veľmi zarezonovala - asi aj preto, lebo som ju stretla v tom pre mňa správnom životnom okamihu. Čítať viac
17.2.2022
Táto kniha bola pohladením na duši, pri jej čítaní som cítila ten povestný pokoj, ktorý hľadali pútnici z tejto knihy. Jej pokojné plynutie utíšilo tep môjho srdca. Cítila som číru vodu v horskom potôčiku, počula šepkať vietor a túžila sprevádzať karavánu aspoň kúsok cesty. Aspoň chvíľu len byť. Neriešiť, čo je potrebné, ale len existovať. A vychutnávať si krásy prírody, tak ďaleko od moderného sveta. Čítať viac
25.1.2022
“Nie všetko, čo jestvuje, je viditeľné očiam, nie všetko je pochopiteľné, nie všetko si môžeš vziať so sebou.”
-
Dej tohto cestopisného románu sa odvíja pomaly a lenivo ako samotné autorovo putovanie Dolpom (Nepál). Paolo Cognetti, fascinovaný knihou amerického spisovateľa a cestovateľa Petra Matthiessena Snežný leopard, ako štyridsaťročný zorganizoval výpravu po jeho stopách. Prešiel takmer rovnakú trasu a stálo ho to nemálo útrap. Počas čítania som sa sama seba pýtala, čo vedie človeka absolvovať takúto cestu, podstúpiť útrapy z výškovej choroby, nepohodlia ďaleko od civilizácie?! Na druhej strane aj mňa láka nedotknutá príroda majestátnych hôr, takmer zabudnuté civilizácie a náboženstvá. Nuž a ak si popri čítaní odskočíte na internet a do vyhľadávača zadáte jazero Phoksundo či Gompa (kláštor) budete očarení a možno pochopíte, čo človeka poháňa spoznávať nové miesta, kultúry či samotných obyvateľov daného regiónu.
-
V podstate sa od nás očakáva iba jeden druh odvahy - nebáť sa toho najzvláštnejšieho, najpozoruhodnejšieho a najnevysvetliteľnejšieho, čo nás stretne.”
-
“Pozrel som na mnícha, prstami si tvaroval cesto do guľôčok a namáčal ich v čaji ako sušienky, a spomenul som si na výjav, pri ktorom Peter, v tejto istej pustovni, položil vtedajšiemu lámovi najťažšiu zo všetkých otázok. Láma, s údmi povykrúcanými artritídou, ktorá ho už navždy uväznila tam hore, sa srdečne rozosmial, zdvihol ruky k nebu a odvetil: Samozrejme, že sa mi tento život páči! Je nádherný! Zvlášť, ak nemám na výber!"
Čítať viac
5.1.2022
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Prijemna cestovatelska jednohubka. Bola to prva kniha od Paola Cognettiho, ktoru som citala a ziskal si ma nou. Zaroven vo mne prebudil zaujem o knihu Snezny leopard od Petra Matthiessena, ktora ho na cestu do Nepalu inspirovala a na jeho puti aj sprevadzala. Paolo vnimal Petrovu pritomnost pocas pute nie len cez stranky jeho knihy, ale aj cez fenku Kandzirobu, ktora sa k jeho skupine na puti pridala ;-) Čítať viac
24

"Čo ma vie dostať je kniha, ktorú keď dočítate, tak si želáte, aby jej autor bol vaším najlepším priateľom, ktorému môžete zavolať, keď by ste chceli." (J. D. Salinger)

Mária Morosková
Overený zákazník
15.7.2021
Chce to odvahu, vydať sa do takých výšin, ako sa samotný autor vydal aj vďaka knihe Snežný leopard.
Ako prvé musím uznať, že hoc nie som najväčší fanúšik opisov, v tejto knihe som si opisy nesmierne užívala. Autor nám opisoval svoju cestu po vysokých miestach Nepálu. Ale nečakajte Everest, ktorý mi ako prvý napadol, ak sa spomenuli hory a Nepál.
Paolo vás podrobne prevedie celou jeho, niekedy ťažšou, niekedy ľahšou cestou, ktorou si sám prešiel.
Jednoznačne musím spomenúť ten pokoj a vyrovnanosť, ktorá sa nesie celým príbehom. Aj keď to stúpanie do hôr, prespávanie v chlade a telesná vyčerpanosť sála z knihy, nesie v sebe aj veľmi veľký pokoj a jednoduchosť ako to autor napísal.
Kniha je kratučká a zhltnete je doslova na posedenie. Nesie však v sebe aj posolstvo a tým je naozaj to stále omieľané, že nie je dôležitý cieľ ale samotná cesta.
Veľmi sa mi páčili autorove zápisky aj malé kresby, ktorými oživil tento príbeh. Naozaj som sa cítila ako by som sa na tých miestach nachádzala ja sama. Priateľstvá, ktoré získal na ceste mu určite v samotnej ceste pomáhali, keď už nevládal.
Vďaka príbehu sa môžeme aj čo to nové dozvedieť o Tibetskej kultúre aj o tom, ako sa žije ľuďom vysoko v horách, ďaleko od civilizácie.
Čítať viac
15.2.2021
Vyrovnanosť
Bol by to úplne obyčajný hipisácky cestopis, keby ho nenapísal majster. Tak pokojná atmosféra a pocit absolútnej vyrovnanosti a harmónie so svetom na mňa naposledy vykukla z Murakamiho románov.

Pomalé, ale plynulé rozprávanie o výprave v Nepále pozdĺž tibetských hraníc, ktorú si Paolo prial ku svojim štyridsiatym narodeninám, skrýva pointy, ktoré treba hľadať. Nie je to jednoduchá záležitosť, ale ani prešpekulovaný marketingový produkt. Príbeh, ak je to vôbec príbeh, je naozaj ako prechod horským hrebeňom vo výške štyroch tisíc metrov nad morom. Malé postupné kroky, pomalé nádychy a výdychy, žiadne bombastické ohurujúce udalosti, iba prírodné a prirodzené krásy života a nakoniec hlboká vďačnosť za existenciu.

Paolo nepochybne musel prejsť veľa kilometrov, aby k tomuto pokoju a vyrovnanosti došiel. Nám, čitateľom, však ukazuje skratku, ktorú nevyužiť by bola veľká škoda.
Čítať viac
13

Ťažko sa vyberá päť diel a zopár obľúbených autorov. Milujem literatúru! Deň bez knihy je pre mňa neúplný. Aspoň stránku musím prečítať :-)

Ivana Zacharová
Overený zákazník
14.1.2020
Výnimočný opis majestátnosti hôr a jedného neobyčajného putovania
Hovorí sa, že nikdy nehovor nikdy, no ja predsa len skonštatujem, že pravdepodobne sa nikdy nedostanem na miesta, ktoré Cognetti opisuje. Preto som vďačná, že som si o tej kráse mohla aspoň prečítať. No čo ako veľmi sa človek snaží, žiadne slová mu nesprostredkujú autentický pohľad na majestátnosť hôr, priezračnosť riek či vôňu vysokohorského vzduchu. Ale aj tak mám z opisov jeho putovania veľký zážitok. Do svojho rozprávania zakomponoval filozofické úvahy, meditácie nad životom a poprepletal ho citátmi z románu Snežný leopard od Matthiesena. Ani Cognetti ani Matthiesen neputovali preto, lebo ich bavilo kráčať a hľadať niečo neznáme, ich cieľom bolo prepracovať sa cez tajomstvo hôr k niečomu, čo nám uniká práve pre hľadanie samotné. Čítať viac
9.1.2020
Láska existuje v sl
Je mi cťou, že som mohla nový rok začať práve s touto knihou, i keď... nech by to bolo akékoľvek dielo od Cognettiho, tak by som cítila radosť a nadšenie. Jeho tvorba sa mi stala blízkou ihneď ako som si prečítala Osem hôr a odvtedy mi je jeho umenie akoby priateľom a pohladením na duši bezohľadu na obdobie a čas. Jeho talent a dar slova je pre mňa niečím s čím sa dokážem stotožniť, v čom sa rada strácam a nachádzam, a čo sa ma dotýka svojim významom. A najmä cítim vďačnosť, že knihy ako jeho sú... Aj táto bola krásna. Jemná, pomalá, nevšedná... Plná krásy a vďaky. Nemyslím si, že existuje možnosť, že by tvorba tohto autora mohla sklamať :). Jeho literárne oslavy života a prírody ma nikdy neprestanú baviť a napĺňať tým správnym druhom pokoja. Čítať viac

Vydavateľstvo Odeon

Čítať viac

„Milovať neznamená pretvoriť človeka podľa svojich túžob. Milovať znamená otvoriť sa jeho realite.“

Bavilo ma žiť - Abby Fabiaschi, 2018
Bavilo ma žiť
Abby Fabiaschi