SilkaZelinka

17

Moje srdcovky

Moje odznaky

2021
2020
2021
2016
2015
2013
2012
2011
2010
Zobraziť viac

Moje aktivity

17
SilkaZelinka

Silvia Jágriková prečítala knihu

04.06.2021 09:25

17
17

Silvia Jágriková napísala recenziu

04.06.2021 09:25

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Veľmi sme si obľúbili tento milý rozprávkový príbeh o nezvyčajne sfarbenej žabke, ktorej sa stránili ostatné, pretože bola iná. Jedného dňa preto opustí svoj domov a vydá sa na cestu za šťastím. Preskacká cez hlboký les, prepláva rieku, nájde dolinku s jazierkom a dokonca zavíta aj do cukrárne. A čo je najdôležitejšie - zistí, že jej výnimočnosť, nie je pre ňu príťažou a robí svet zaujímavejším. Na každej stránke čitateľov okrem textu tešia aj nádherné ilustrácie. Som z nich unesená!

Čítaj viac

17
SilkaZelinka

Silvia Jágriková prečítala knihu

04.06.2021 09:18

17
17

Silvia Jágriková napísala recenziu

04.06.2021 09:18

Do knihy som sa začítala ešte “nepobozkaná” Príbehom služobníčky. Nevidela som seriál, nevedela o čom je, len že je okolo neho veľká vlna senzácie a myslím si, že aj to ovplyvnilo moju recenziu kladným spôsobom. Veľmi dobrá dystópia, skvelý námet na príbeh. Hodnotím kladne, predovšetkým kvôli sile myšlienky, ktorú nesie. Len ten štýl, akým je príbeh podaný, je na škodu knihy. Nepáčila sa mi reč autorky - aj keď musím uznať, že navodiť skľučujúcu, bezvýchodiskovú, ponurú až ľudskosť drásajúcu atmosféru, tak na to má perfektný talent, aj niektoré filozofické úvahy mali hĺbku, všetko písané s podtónom autorkinho potláčaného feminizmu. A napísala ju v r. 1985, takže aj keď monotónne a nie strhujúce, tak určite nadčasové a výnimočné. Skrz úryvky rozprávania hlavnej postavy, sa čitateľ veľmi pomaly oboznamuje s pravidlami totalitného režimu v ktorom žije a celkom aj trvá kým sa narovinu dozviete, aká je úloha tej záhadnej služobníčky odetej v červenom, môžete to však tušiť z náznakov. Jej myšlienky sú často rozutekané, majú problém udržať časovú líniu, čitateľ nedokáže uchopiť ich nitky a tak sa občas stráca. Miestami cítite rezignáciu, potom zase bojovnosť, ktorú vystrieda poslušnosť. Chaotické a autentické rozprávanie rozrušeného človeka. Naša hlavná hrdinka, ktorej skutočné meno sa nedozvedáme, nie je typ ktorý skláňa hlavu, ale snaží sa nevyčnievať z davu. Populačná krivka drasticky klesá a preto prevychované plodné ženy majú za úlohu plodiť deti pre vyššie postavené páry - veliteľom, ktorí dobre slúžia režimu. Nedržíte sa svojej úlohy? Čaká Vás trest. Otvorené konce veľmi nemusím, ale v tejto knihe mi sadol, spolu so záverečnou kapitolou dodali tak príbehu nový rozmer. Zatvárate knihu s pocitom, že máte viac otázok ako odpovedí. Celkom desivá predstava budúcnosti, hlavne pre ženy. Hodnoverne podaná, zanechávajúca silný dojem. Znepokojivá.

Čítaj viac

17
SilkaZelinka

Silvia Jágriková prečítala knihu

04.06.2021 09:15

17
17

Silvia Jágriková napísala recenziu

04.06.2021 09:15

Hlavou XXII proti múru. Všetci sú blázni, ale keďže si to uvedomujú, nemôžu byť blázni a tak ich nemôžu z armády podľa paragrafu Hlavy 22 prepustiť. Táto klasika nie je jednoduchým čítaním, ale stojí za to. Absurdná, komická aj tragická. Spočiatku úvod pôsobil chaoticky, každopádne sa oplatilo vytrvať. Pobaví, aj keď s istotou Vám môžem povedať, že niektoré jej časti a rozhovory neuchopíte. Prečo? Lebo Hlava XXII... Realistické mrazivé popisy desov vojny sú častokrát podčiarknuté čiernym humorom. Hlavná postava Yossarian má triezvy pohľad na svet, uvedomuje si nezmyselnosť vojny, desí ho strata života a nachádza sa v bezvýchodiskovej situácii. Patrí k posádke bombardovacích lietadiel a počet náletov, po ktorých odlietaní majú byť vojaci uvoľnení z bojových akcií, sa neustále zvyšuje. Mnoho postáv čitateľa môže miasť, ale v orientácii pomáhajú aj názvy kapitol, podľa ktorých hneď viete komu bude venovaná. Postupne tak odhaľujeme charaktery aj osudy iných mužov z rovnakej vojenskej jednotky, zaujímavé je ako dokáže vojna pozmeniť každého iným spôsobom. Vyzdvihujem rôznorodé a dobre prepracované črty pováh. Veľmi spokojná som aj so záverom knihy. Tento tragikomický unikát sa mi páčil a môžem ho len doporučiť.

Čítaj viac

17
SilkaZelinka

Silvia Jágriková prečítala knihu

19.05.2021 07:56

17
17

Silvia Jágriková napísala recenziu

19.05.2021 07:56

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Autorka v tejto knihe popisuje históriu svojej rodiny, ktorú šokujúco objavuje až v 15-tich rokoch, žiaľ už po smrti svojho dedka. Cez stránky tohto neuveriteľného príbehu sledujeme osudy ľudí troch generácií jednej rodiny, ktorých cesty sa kvôli vypätej situácii, v Poľsku počas druhej svetovej vojny, museli nútene rozdeliť. Sú tak roztrúsení po vzdialených kútoch sveta. Každý člen rodiny sa snaží nájsť cestu do bezpečia. Veľká časť deja sa odohráva v Poľsku v Radome - ich rodnom meste a Varšave. Stránky nás zavedú aj do Francúzska, na Sibír, do Brazílie, aj rakúskych Álp. Príbeh každej jednotlivej postavy je výnimočný. Striedajú sa v kapitolách, ktoré na seba časovo nadväzujú. Keďže postáv a mien bolo veľa, rodokmeň uvedený v úvode knihy mi bol veľmi nápomocný. Kniha dokáže ponúknuť všetko, čo čitateľ od tejto tématiky očakáva. Veľmi pekne je tam zobrazená súdržnosť rodiny, pomoc a podpora v tých najhorších časoch, boj za slobodu a odhodlanie nevzdať sa a prežiť. Je doplnená aj faktografickými informáciami, sú vkladané chronologicky pomedzi kapitoly, ktoré sa v tom čase odohrávajú. Niečo sa dozviete aj zo židovskej kultúry. Kniha nemá problém vtiahnuť do deja, miestami je veľmi napínavá a občas aj predvídateľná. Nachádzania a opätovné stretnutia príbuzných boli dojemné. O hviezdičku menej jej dávam preto, že ako sa blížil dlho očakávaný záver (mali naozaj šťastie a už ste sa tešili, kedy konečne to všetko zlé bude za nimi) sa to zdĺhavo vlieklo. A idyla v úvode bola na mňa až umelo dokonalá, nie tá pekná rodinná atmosféra, ale tie dokonalé rodinné a partnerské vzťahy. Inak som mala pekný čitateľský zážitok. Kto obľubuje tématiku druhej svetovej vojny a holokaustu by po nej mal určite siahnuť.

Čítaj viac

17
SilkaZelinka

Silvia Jágriková prečítala knihu

19.05.2021 07:50

17
17

Silvia Jágriková napísala recenziu

19.05.2021 07:50

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Aj keď bol príbeh Zlatovlásky fiktívny, urobil na mňa neskutočný dojem. Fantasticky napísaná, pútavá, emotívna, napínavá, kvalitná beletria, ktorá Vás do seba vtiahne a len tak ľahko nepustí. Dej romantického príbehu na pozadí 2. svetovej vojny je zasadený do nacistického prostredia Nemecka, podložený skutočnými udalosťami tej doby, prifarbený melanchóliou, smútkom a mierne aj nadprirodzenom. Nie je núdza ani o akciu - ktorá bola na mňa miestami až príliš nereálna a spletité cesty osudu hlavnej postavy pôsobili niekedy nepravdepodobne, ale vďaka celkovému príbehu, keď si uvedomíte, že čítate fikciu a necháte sa unášať vlnami fantázie autorky, kniha sa stane zážitkom. Niektoré kapitoly sú náročné, obsahujú ťažšie témy, ktoré sa nečítajú dobre. Sanna mala nehodu, ktorá zmenila jej doterajší život od základov. Keďže má dobrú árijskú krv, vďaka prežitku klinickej smrti a fenoménu nestarnutia sa stane zaujímavým predmetom experimentu, ktorý má slúžiť lepšej budúcnosti ríše. A slúžiť vyšším cieľom by mala byť pre ňu česť... Autorkin štýl písania mi sadol, táto kniha od nej bola mojou prvou, no určite nie poslednou. Takéto tvorivé spisovateľské poklady máme na Slovensku.

Čítaj viac

„Milý, píšem vám celkom nahá, lebo chcem byť jednoduchou a úprimnou“

Človek na ulici - Ivan Horváth
Človek na ulici
Ivan Horváth