Knihy
E-knihy

Renáta Hatinová

19

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

Som knihomoľ ????

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

Som knihomoľ ????

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori
Zobraziť viac

Moje srdcovky

Moje odznaky

2020
2019
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
Zobraziť viac

Moje čitateľské kolekcie

Moje aktivity

19
Renáta Hatinová

Renáta Hatinová prečítala knihu

29.09.2020 10:53

19
19

Renáta Hatinová napísala recenziu

26.09.2020 21:23

Román Kľúč začína tam, kde skončil prvý diel - Zasvätení, teda v “páde” Citadely, ktorou otriasol výbuch a hlavní aktéri sa ocitajú buď v nemocnici alebo vo väzení.
Aby som zbytočne nespoilerovala, tak len skonštatujem, že jedno sprisahanie strieda druhé a chápadlá cirkevných hodnostárov prenikajú i do takých inštitúcií ako je polícia a tak už naši protagonisti nemôžu veriť takmer nikomu.
Okrem rôznych akčných scén sa dozvedáme rôznorodé historické fakty, nielen ohľadne cirkvi, ale napr. i o písme.
Nuž a neviem čím to je, ale v poslednej dobe sa mi dostáva do rúk mnoho kníh, ktoré mi svojim obsahom pripomínajú situáciu, ktorú aktuálne zažívame nielen za múrmi našich domovov. Posledne to bola kniha Na pár krokov, kde život s rúškom na tvári bola takmer bežná rutina a teraz je to Kľúč, kde po zmiznutí sakramentu sa začína medzi mníchmi šíriť podivná morová epidémia, ktorá ľuďom vháňa strach do mysle a plní izolačky chorými. Jedno karanténne opatrenie je prísnejšie ako druhé a budúcnosť ľudstva ako takého je neistá.
Odhliadnuc od toho, že kniha je nabitá všemožnými udalosťami, faktami a akciou, tak tento diel nedokázal vo mne vyvolať také čitateľské zapálenie ako prvý, dokonca ma niekedy až nudil. Napriek tomu som knihu dočítala (hoci tých ca. 300 strán mi trvalo v tomto prípade nekonečne dlho) ale zároveň nemôžem tvrdiť, že by to nebolo zaujímavé čítanie - len tomu podľa mňa chýbala iskra. To však ale neznamená, že ostatní to budú vnímať rovnako ako ja.

Čítaj viac

19
Renáta Hatinová

Renáta Hatinová prečítala knihu

26.09.2020 21:22

19
19

Renáta Hatinová napísala recenziu

16.09.2020 14:34

Autor knihe rozvíja dva príbehy, ktoré sa prepletajú a zároveň ovplyvňujú. Jeden je o láske medzi dvoma ľuďmi v ťažkej životnej situácii a potom je tu témou vojna a s ňou spojená migrácia utečencov do krajín so stabilnou politickou situáciou, ktorá sa však po ich príchode mení a očakávaný kľud v podobe mieru znova vyústi v ďalšie nepokoje.
“Obaja sedeli na posteli, pozorovali dážď a tak ako to teraz často robievali, zhovárali sa o konci sveta. Said sa nahlas zamýšľal, či ich domáci obyvatelia nezabijú, a Nadia mu znova opakovala, že tí su takí vystrašení, že môžu čokoľvek spáchať.”
Autor rozoberá problémy spojené s príchodom imigrantov do krajín ako je napríklad Anglicko (v podobnej situácii sa nachádza aj Nemecko, kde v posledných rokoch zaznamenali markantný prílev cudzincov) - vplyv na ekonomiku, zmeny, ktorými prechádzajú pôvodní obyvatelia - xenofóbia, ich životný štýl, spôsoby a zvyky.
“Byť tmavý ešte neznamená, že človek je ako opica, hoci ho takto iní osočujú a zrejme ešte dlho ho budú tak nazývať. Lenže ľudia naozaj sú opice, ktoré zabudli, že nimi sú, a prestávajú uznávať svoj pôvod aj prírodný svet okolo seba.”
Mohsin Hamid rozpráva s hlbokou intímnosťou a s pôsobivou vynachádzavosťou nezabudnuteľný, aktuálny, ale zároveň nadčasový príbeh o láske, oddanosti a odvahe. Je to vskutku pútavé rozprávanie a aj napriek ťažším témam, ktoré táto kniha spracováva, sa číta ľahko, čitateľ nemá pocit, že sa musí textom prehrýzať. Môžem povedať, že Exit západ bol pre mňa obohatením a vďaka nemu som sa na svet mohla pozrieť utečeneckými očami a nahliadnuť do ich myšlienok a pohnútok.
A ešte si neodpustím jednu krásnu myšlienku:
“Každý muž a každá žena, chlapec aj dievča - sme deti, ktoré strácajú rodičov, a nás zase stratia tí, čo prídu po nás a budú nás milovať. Táto strata, dočasná povaha nášho bytia a žiaľ, o ktorý sa delíme, spájajú ľudstvo a každú ľudskú bytosť. Všetci máme v sebe rozbolené srdce, a predsa až pričasto si to odmietame vzájomne priznať.”

Čítaj viac

19
Renáta Hatinová

Renáta Hatinová prečítala knihu

16.09.2020 14:33

19
Renáta Hatinová

Renáta Hatinová prečítala knihu

13.09.2020 17:57

19
Renáta Hatinová

Renáta Hatinová prečítala knihu

13.09.2020 17:56

19
19

Renáta Hatinová napísala recenziu

13.09.2020 07:42

VERITY - Colleen Hoover

Pri tejto knihe mesiaca september sa opäť utvorili dva tábory čitateľov - jedni ju milujú, iní nevedia nájsť pozitívne slovo, ktorým by ju ohodnotili. Za mňa to bol príjemný mix rôznych ingrediencií: občas mrazivé, občas šteklivé ba až pikantné a ako celok - pre mňa ideálne čítanie na víkend.
-
“Spôsob, akým napísala svoje romány, nie je očividne ničím výnimočný. Veď sa vraví, píš o tom, čo poznáš. Dospievam k presvedčeniu, že z pohľadu zloducha píše preto, lebo sama je zloduchom. Byť zlá, iba to pozná.”
-
Príbeh je podaný z dvoch perspektív: Lowenino rozprávanie sa strieda s kapitolami Veritinho denníka, čo deju dodáva razanciu a spád. A keďže spisovateľka je primárne autorkou rozcítených ľúbostných príbehov, tak o posteľové scény nie je núdza.
Zo začiatku som si myslela, že kniha bude hlavne o Lowen, ale opak bol pravdou - táto kniha je o Verity (ako napovedá aj samotný názov knihy) - o matke hyene, ktorá je chorobne žiarlivá na vlastné deti; žene, ktorá je stelesnením zla. Pri predstave čo dokáže jedna matka vykonať svojim deťom, človeku až mráz behá po chrbte.
Čo je na škodu, tak o ostatných protagonistoch sa toho veľa nedozvieme. Občas by ma zaujímal aj Jeremyho pohľad na vec, ale autorka sa primárne zamerala na Verity a tú vykreslila naozaj dopodrobna a skvele.
Tomuto románu boli vytknuté rôzne nedostatky - ako prvoplánovosť, či predvídateľnosť - čo je ale pochopiteľné, nakoľko sa autorka pohybovala v neprebádaných vodách tohto literárneho žánru, avšak ja si myslím, že ako celok to bolo super čítanie - hlavne ak do toho nejdete s tým, že ste práve zatvorili knihu od Fitzeka a máte astronomické očakávania.
Tak a na záver ešte o závere. Máte radi happy endy? Bude, ale nie taký, aký by ste čakali. Bude to happy end s horkou príchuťou, rozuzlenie, aké mi ani pár strán pred koncom nenapadlo.
Verity = pravda a nakoniec sa ju dozviete!
Teda možno....

Čítaj viac

19
Renáta Hatinová

Renáta Hatinová prečítala knihu

13.09.2020 07:40

19
Renáta Hatinová

Renáta Hatinová prečítala knihu

10.09.2020 16:21

„Na dobrú knihu treba aj dobrých čitateľov.“

Victor Hugo