Renáta Hatinová

28

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Práve čítam
O mne

Som knihomoľ ????

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Práve čítam
O mne

Som knihomoľ ????

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori
Zobraziť viac

Moje srdcovky

Moje odznaky

2022
2021
2021
2020
2019
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
Zobraziť viac

Moje čitateľské kolekcie

Moje aktivity

28
Renáta Hatinová

Renáta Hatinová prečítala knihu

13.05.2022 19:14

28
28

Renáta Hatinová napísala recenziu

13.05.2022 19:14

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Úžasný svet námorníkov, obchodníkov, zlodejíčkov, priekupníkov, boháčov, i tých menej šťastných s prázdnymi vreckami a hlavne svet Fable a Westa pokračuje.
-
Tak ako aj prvá časť Fable, tak i druhá časť Menovkyňa (zasa s úžasnou obálkou) sa čítala hladko, rýchlo a príbeh bol pútavý od začiatku do konca.
Menovkyňa začína presne tam, kde končí Fable a tak čitateľ vhupne bez problémov rovno do pokračovania príbehu.
Tentokrát však Fable musí čeliť tajomnej Holanďanke a jej podlým úskokom. Čo sa týka identity Holanďanky, tak som si tipla takmer správne, bola som vedľa iba kúštiček a trochu ma mrzelo, že to nedopadlo tak, ako som si to vybájila ja. C’est la vie…
-
V Menovkyni strávia naši hrdinovia väčšiu časť príbehu na mori, či pod jeho hladinou. Staneme sa svedkami zápasu o prežitie v boji s prírodnými živlami či živlami spomedzi ľudskej rasy. Tak ako v každom dobrom príbehu nesmú chýbať kladné charaktery, tak na strane druhej, nesmú absentovať ani záporáci. V tejto časti ma milo prekvapil Koy, ktorý pod maskou tvrďasa skrýva zlaté srdce. Naopak West tu čiastočne ukáže svoju menej sympatickú tvár, ale to Fable neodradí ani náhodou.
Fable a West - už v prvej časti autorka naznačila, že títo dvaja sú predurčení na to, aby spolu tvorili pár a nie je tomu inak ani v druhej časti. Kým spočiatku Fable a West idú každý “svojou” cestou v závere sú znovu “nalepení” na sebe. Priznám sa, tak ako som sa s touto romantickou linkou nevedela stotožniť v prvej časti, tak ani v druhej som nebola nadšená, keď autorka túto dvojicu nasúkala do postele, aby, i keď na chvíľu, si užili vzájomnej náklonnosti. Oveľa radšej by som bola a myslím si, že by to bolo prospelo i príbehu, keby všetko to eroticko-romantické zostalo len v rovine náznakov. Ale chápem, zaujať dnes čitateľa je oveľa náročnejšie ako v (nedávnej) minulosti.
-
Už prvú časť, Fable, som hodnotila vysoko pozitívne a druhá časť v ničom nezaostáva. Povedala by som, že je ešte trochu dynamickejšia a tým pádom ešte pútavejšia. Druhou časťou je príbeh Fable, Westa a Svätca viac-menej uzavretý, avšak vedela by som si predstaviť aj ďalšie pokračovanie. Príbehov z námornickeho prostredia nikdy nie je dosť!

Čítať viac

28
Renáta Hatinová

Renáta Hatinová prečítala knihu

08.05.2022 16:11

28
28

Renáta Hatinová napísala recenziu

08.05.2022 16:11

V marci som počúvala prvú časť Netopierí muž a moje ucho si muselo trochu zvykať na interpretáciu Hynka Čermáka. Tentokrát už posluch bol v pohode, dokonca zmizli i rušivé dlhé prestávky na konci kapitol. Taktiež som nemusela počúvať 100x dokola Harryho priezvisko - na “Húly” som si ešte stále nezvykla.
Hoci je Harry Nór, v prvých dvoch častiach “operuje” mimo nórskeho územia - zaujímalo by ma, prečo autor zasadil dej týchto dvoch častí mimo Nórska, či sa mu na začiatku spisovateľskej kariéry zdala rodná krajina málo atraktívna ako dejisko pre svoje príbehy, alebo či to bola skôr snaha odlíšiť sa od iných severských autorov?!
Oproti prvej časti mi tu chýbali názvy kapitol - v jednotke to boli dosť nezvyčajné a niekedy aj úsmevné slovné spojenia, napr.: “Župan, štatistická signifikantnosť a akváriová rybička”, teraz si už Nesb? nekomplikoval život a jednoducho ich očísloval.
Holeovky beriem ako “pohodové” čítanie a počúvanie takisto. Pre mňa je to už ako stretnutie so starým kamošom, ktoré vždy poteší. Nebolo tomu inak ani tentokrát.

Čítať viac

28
Renáta Hatinová

Renáta Hatinová prečítala knihu

05.05.2022 18:50

28
28

Renáta Hatinová napísala recenziu

05.05.2022 18:49

Lákavá obálka, niekoľko nevinne vyzerajúcich počiatočných kapitol…
A teraz príde to ale, ktoré všetko komplikuje:
Aký najhorší katastrofický scenár si viete predstaviť? Po uplynulých dvoch rokoch ani veľmi nemusíte namáhať svoju fantáziu, však!?
Pri mestečku St. Piran v Cornwalle na pláž vyplaví more nahého mladého muža. Miestni ľudia ho zachránia a príjmu medzi seba. Dedinčania však nevedia, že Joe Haak ušiel zo City v Londýne v strachu pred celosvetovým kolapsom civilizácie, ktorý predpovedal jeho počítačový program Cassie. Je však koniec sveta naozaj blízko? Podarí sa Joeovi presvedčiť vidiečanov, aby sa uzavreli pred okolitým svetom ohrozeným epidémiou?
Čo myslíte koľko rokov či mesiacov potrebuje spoločnosť na to, aby skolabovala? Nie, nie sú to roky ani mesiace, sú to dni, ba možno len hodiny - “Spoločnosť delia od anarchie tri hlavné jedlá.”
Priznávam, možno tento námet neznie napínavo, možno si poviete, veď sme presne toto, alebo niečo podobné zažívali posledné dva roky, mňa však mrazil jeden fakt a to, že všetko toto, vtesnal spisovateľ John Ironmonger na stránky svojej knihy už v roku 2015!!! Nechcela som veriť svojim očiam, keď som videla rok vydania. Buď má Ironmonger schopnosť vidieť do budúcnosti, má krištáľovú guľu alebo sa dostal k prísne tajným informáciám o konci sveta (dúfam, že je každému jasné, že ani jednu možnosť som nemyslela úplne vážne - ale len tak trochu).
,,Prvé skutočné vojny sa viedli pre vieru, l'udia sa v nich usilovali podmaniť a zničiť tých, čo verili v iných bohov. Potom neskôr prebiehali vojny o moc, ich účelom bolo živiť márnivosť vodcov, ktorí chceli vládnuť čoraz väčším ríšam. Lenže novodobé vojny..." opäť zdvihol prst a ukázal na Joea, akoby vyslovoval výstrahu. „Novodobé vojny sa vedú o zdroje. O jedlo. O životný priestor. O vodu. O ropu."
“Celý zložitý moderný život spočíva na pyramíde, ktorá balansuje na hrote, a pod tým hrotom je jediná tehlička. Tou tehličkou je ropa. Vytiahnite ju a uvidíte, ako sa pyramída zrúti. Bez ropy farmári nedokážu pozberať úrodu. A aj keby to dokázali, nemajú ako dostať potraviny na trh. Nemôžu tovar rozposlať do veľkoobchodov, veľkoobchody nedostanú tovar do maloobchodov. Krajina sa zabrzdí.”
Osoby v tomto románe mi boli takmer všetky sympatické, teda až na jednu a tou bol miestny vikár Alvin, ale jeden ufrflaný vrták sa musí nájsť všade, inak by bol svet úplne idylickým miestom, no nie!? Ale nakoniec ani ten nebol až taký zlý.
Kniha ako taká bola pomerne znepokojujúcim čítaním, ale na druhej strane to autor vyvážil ľudskosťou, súdržnosťou v krízových situáciách a nehynúcou vynaliezavosťou. Aj keď sme my ľudia ako jednotlivci často egoistickí mamonári, v rozhodujúcich okamihoch sa vieme zomknúť, podať pomocnú ruku. A presne o tomto bola kniha - aj keď sa nás okolnosti snažia zložiť na kolená a smrť nám dýcha na krk, objavíme v sebe to dobré, to ľudské. Záver knihy bol ako inak dojímavý a moja sentimentálna duša spôsobila, že i oko mi zvlho (tak teda viac ako zvlhlo, i slzu som uronila). Bola to fajn kniha - až mi je ľúto, že som ju už dočítala.
Na záver si dovolím najznepokojivejší citát, ktorý som už videla kolovať aj na sociálnych sieťach, takže aj keď nepatríte zrovna k pravidelným čitateľom Biblie, tak ste sa s ním už možno stretli:
“Ak chceme pochopiť armagedon, musíme si prečítať svätého Jána. Ten píše o štyroch jazdcoch apokalypsy, biblických ohlasovateľoch konca sveta. Prvý sa nesie na bielom koni. Je to Mor."
,,Takže choroba."
„Áno. A mohla by to byť aj chrípka. Za ním prichádza Vojna na červenom
koni." Bude vojna, to povedal aj Lew Kaufmann.
,,Potom Hlad, jazdec na čiernom koni."
,,K tomu sme podľa mňa blízko."
„A napokon plavý kôň s jazdcom, ktorého zvyčajne zobrazujú s kosou.“
,,A to je kto?"
,,Ten jazdec sa volá Smrť."

Čítať viac

28
Renáta Hatinová

Renáta Hatinová prečítala knihu

05.05.2022 17:14

28
28

Renáta Hatinová napísala recenziu

05.05.2022 17:14

Mačka a jej reč sa zaoberá nielen chovom mačiek a starostlivosťou o ich blaho, táto kniha poskytne čitateľovi aj hlbšiu sondu do zvykov a správania sa mačiek.
Tentokrát nie je kniha ilustrovaná, ale čitateľ v nej nájde množstvo názorných fotografií, ktoré pomôžu si lepšie predstaviť si sprievodný text.
Kniha je tiež rozdelená na šesť kapitol, napr. Teritórium, Pohyb a lov či Mačky a ľudia.
Čitateľ sa napr. naučí čítať reč tela a signály mačiek, dešifrovať pachové posolstvá, ktoré síce nie sú určené pre náš nos, ale aspoň sa dozvieme prečo to robia a čo všetko z takejto značky dokážu vyčítať.
“Pravidelná prehliadka teritória je nevyhnutná na ubezpečenie sa, že je všetko po starom. Často vyžadujú, aby sme im otvorili dvere len preto, aby sa mohli pozrieť, či je všetko v poriadku a či môžu byť pokojné”
(Ten náš miláčik to dokáže robiť niekedy aj každú hodinu!)
Celkom ma pobavilo tvrdenie, že mačatá sa “liahnu” - pevne verím, že to bol len prekladateľský faux pas.
Celkovo je kniha so svojimi 96 stranami poučné čítanie a zaručene čitateľovi - majiteľovi mačky pomôže lepšie pochopiť svojho mačacieho miláčika. Obe tieto publikácie odporúčam (nielen) chovateľom začiatočníkom, ale i tým mierne pokročilým!

Čítať viac

28
Renáta Hatinová

Renáta Hatinová prečítala knihu

27.04.2022 15:51

28
28

Renáta Hatinová napísala recenziu

27.04.2022 15:49

Na začiatku knihy sa prelína historický román s kriminálkou. Neskôr sa dej vyprofiluje na čisté krimi a koniec je pravá, nefalšovaná romantika.
Najviac sa mi páčila prvá polovica knihy, ktorá ma pevne zovrela do svojich pazúrov, držala ma v napätí a mala moju plnú pozornosť. Tajomný a pútavý dej bol správne namiešaný mix historického rozprávania o Mary Shellyovej, autorke Frankensteina, tajomnej Záhrade umenia, kde boli uväznené talentované dievčatá a o Amelii Snowdenovej, majiteľke kníhkupectva. Príbeh o Mary bol fascinujúci - mám rada ak sú do deja zakomponované skutočné historické osobnosti a obdivujem mravenčiu prácu spisovateľov, ktorí si všetky tie reálie musia najprv dôkladne naštudovať, aby ich mohli následne zakomponovať do príbehu. Takto sa človek nielen zabaví pri dobrom príbehu, ale sa i čosi priučí.
Asi v polovici autorka zapracovala do deja scénu s prvkami nadprirodzena a v tomto bode som si pomyslela, že veľa “dobrého” je niekedy skôr na škodu ako na osoh a osobne by som sa zaobišla bez tejto “udalosti”.
Zhruba v tejto časti prišlo aj k objasneniu záhady Záhrady umenia a tým opadlo aj čaro príbehu. Zvyšok knihy som dočítala už bez počiatočného entuziazmu. Potom, čo sa čitateľ dozvie kto bol páchateľom a kto bol za všetko zodpovedný, ide už len o jeho dolapenie. Záver je romantické klišé ako vystrihnuté z kníh Rosamunde Pilcher, čo síce môže potešiť nejednu ženskú romantickú dušu, ale mne to prišlo skôr ako východisko z núdze, keďže linku s kriminálnym ladením autorka už uzavrela.
Celkovo sa kniha čítala dobre, aj keď som mnohé veci dokázala predvídať, nemôžem povedať, že by ma kniha nudila. Takže ak niekto potrebuje vyvetrať hlavu a nevie sa rozhodnúť, na aký žáner má chuť, tak tu nájde z každého rožku trošku.

Čítať viac

„Samota je nezávislosť, túžil som po nej a za dlhé roky som ju získal. Bola studená, to áno, ale bola aj tichá, nádherne tichá a veľká ako studený tichý vesmír, v ktorom sa otáčajú hviezdy.“

Stepný vlk - Hermann Hesse
Stepný vlk
Hermann Hesse