Knihy
E-knihy

Gabby

8

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

Milujem knihy- to je to najdôležitejšie.

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

Milujem knihy- to je to najdôležitejšie.

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori
Zobraziť viac

Moje srdcovky

Moje odznaky

2020
2020
2019
2013
Zobraziť viac

Moje aktivity

8
8

Gabriela Pauliková napísala recenziu

08.07.2020 15:12

Po vsetkej romantike a fantasy, co som poslednu dobu citala, to chcelo uz poriadnu zapletku, krimi a siahla som po knihe Desper autora Petra Debnara. A nelutujem. Autor si pre nas pripravil pekne zamotany pribeh.
Ked sa kapitan na dochodku, Tomas Horec, stretne po styridsiatich rokoch s Alenou, chybou minulosti, ani si nevie predstavit, ako mu to zamota zivot. Pusti sa do patrania, ktore moze od zakladu zmenit jeho zivot.
Musim povedat, ze autor ma naozaj vyborny styl pisania, kniha sa “citala sama”, ci uz opisy, dialogy, vsetko bolo napisane s lahkostou, nenutene. Kapitoly boli kratke, striedali sa pohlady na minulost a pritomnost a osudy postav v pribehu boli neskutocne prepojene. Kniha sa odohrava na Slovensku a paci sa mi, ze sa na nic nehrala. Vsetko bolo prirodzene, udrzalo ma v napati, takze som knihu zhltla za poobedie.
Jedinou “vytkou” je, ze som skoro prisla na rozuzlenie. Ale na krase to knihe vobec neubralo.

Čítaj viac

8
8

Gabriela Pauliková napísala recenziu

08.07.2020 15:11

Priznávam, táto rozkošná útla knižôčka je pre inú vekovú kategóriu, ale myslím, že nikomu neublíži, ak si ju prečíta. Je to taká jednohubka k upršanému nedeľnému poobediu (síce ja som ju čítala v slnečnú sobotu).
Kniha má krásnu obálku, ktorú navrhla talentovaná @petralukovics - a nie len obálku, ale aj ilustrácie v knihe, ktoré môj vizuálny zážitok len zdokonalili.
Príbeh mladučkej Sofie, ktorá miluje tanec a po boku svojho priateľa Patrika a najlepšej priateľky Evy spoznáva radosti života. Ako rýchlo sa však môže takéto zdanie rozplynúť?
Pri písaní slohu do školy na tému “Ako sa zmenil svet od detstva mojich rodičov až dodnes” sa Sofia oboznamuje s minulosťou svojich rodičov a postupne napravuje vzťah so svojou mamou- pochopením jej minulosti, jej rozhodnutí... Kniha poukazuje na rozdiely medzi generáciami a snaží sa nám otvoriť oči. Aby sme pochopili, že niekedy stačí len na vec nahliadnuť očami toho druhého. Že nie všetko minulé je zlé a trápne a že niekedy sa dá z minulosti poučiť a neopakovať rovnaké chyby stále dokola.
Poukazuje na potrebu samoty a ticha v živote každého človeka, na priestor pre utriedenie myšlienok, pretože, ako chceme pochopiť iných, ak nebudeme rozumieť sami sebe?
A potom, v tom najmenej očakávanom okamihu, vás postretne jednoduché šťastie.

Čítaj viac

8
8

Gabriela Pauliková napísala recenziu

08.07.2020 15:09

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Oficiálne prehlasujem, že táto séria sa radí medzi moje obľúbené. Každá časť je o kúsok lepšia a vždy s napätím očakávam, ako sa hlavné hrdinky spolu stretnú a ako sú ich osudy prepojené.
Cress pochádza z mesiaca a ako jedna z mnohých bez daru je odobratá od rodiny a má byť zabitá. Avšak kráľovná Levana už roky práve na týchto deťoch bez daru testuje letumózu, chorobu, ktorá o niekoľko desaťroči bude pre pozemšťanov predstavovať smrteľné riziko. Cress je však nadaná hackerka a kráľovná ju využíva na hackovanie a sledovanie cisára, či na ukrývanie mesačných lodí pred zrakom pozemšťanov. Cress sa už podarilo spojiť so Cinder, keď opravovala androida cisára Kaia a podarí sa jej to opäť. Cinder spolu s Thornom, Scarlet a Vlkom idú Cress zachrániť na družicu, v ktorej je uväznená už sedem rokov, no situácia sa vyvinie inak, ako si predstavovali a Cinder musí za pochodu meniť plány. Stane sa pre ľudí vykúpením, či privodí len ďalšie straty na životoch?
Táto časť ma naozaj dostala. Kapitolu za kapitolou som hltala. Tým, že sme sledovali Cinder, Scarlet, Cress či Kaia, to neupadlo do nudy, vždy sa tam niečo dialo a spoznali sme už aj Winter, ktorá ešte určite zamieša karty.
V knihe bola akcia za akciou, vtipné pasáže a nechýbala romantika. Vyronila som slzičku pri strate jednej z dôležitých postáv a hneď sa púšťam do záverečnej časti, pretože sa neviem dočkať, ako sa to všetko rozmotá.

Čítaj viac

8
8

Gabriela Pauliková napísala recenziu

08.07.2020 15:08

Ethan Burke, agent tajnej služby, je hlavno postavou trilógie Mestečko Wayward Pines.
Knihu by som rozdelila do troch častí. Prvá časť by niesla názov Wau efekt- v tejto časti sa ocitáme v mestečku Wayward Pines a zo slov agenta Burka zisťujeme, prečo tam prišiel, že došlo k nehode a že jeho spomienky sú nanajvýš chaotické. Snaží sa prísť na to, čo sa stalo a čo sa okolo neho aj naďalej odohráva. Vhodený do tejto situácie som aj ja bola zmätená a hlavou mi výrili nespočetné myšlienky a predostierali mi teórie, za ktoré by sa žiaden dobrý konšpirátor nemusel hanbiť.
Druhá časť by niesla názov Uteč za každú cenu- Ethan pomaly prináša svetlo do diania okolo seba, s pomocou neznámej ženy (Beverly), sa mu odkrývajú záhady okolo neho, no stále je vo víre diania a neverí už ani vlastným myšlienkam. Akoukoľvek cestou sa snaží z mestečka dostať, no beznádejne.
Tretia časť bola pre mňa najzaujímavejšia. Niekenže sme sa dozvedeli všetko okolo tajomstva mestečka, ale ako pridaná hodnota tu boli aj myšlienkové pochody a filozofovanie doktora Jenkinsa a Ethana. Záver bol veľkolepý, pretože moja teória s ním nerátala a tým pádom som ho nepredvídala.
Ethan sa mi ako hlavná postava veľmi páčil. Bol vytrvalý, nesebecký a z opisov jeho úniku v bolestiach a zime, mi naskočili zimomriavky a musela som si uvariť kávu ( ktorú obľubuje aj hlavný hrdina, ak by to niekoho zaujímalo).
Prvý diel za mňa výborný a som zvedavá, čo má pre nás vymyslené druhá časť. Cítim v kostiach, že sa to ešte zamoce.

Čítaj viac

8
8

Gabriela Pauliková napísala recenziu

08.07.2020 15:07

Je to krásna kniha. A smutná. A plná bolesti, zloby a nádeje. Príbeh Mirky, dievčiny na prahu dospelosti, ktorá príde o matku a učí sa žiť bez jej láskavej prítomnosti. Je plná hnevu na Boha, na tetu, na samu seba... nájde vo svojom živote ešte pre niečo nadšenie? Alebo jej srdce natrvalo obalí hnev ?
Je to inšpiratívny príbeh o hľadaní samej seba, o prekonávani bolesti, strachu a zrady, o šliapnutí vedľa a o nájdení tej pravej cesty. A o láske. Pravdaže.
Mirka ako hlavná postava bola výborná. Úžasne vykreslená osoba so svojimi strachmi, bez sebalásky, podceňovaná a nemilujúca samu seba. A o to možno aj šlo. Naučiť sa prijať seba takého aký som, aby ma mohli prijať aj ostatní. A Mirka to zvládla na jedničku.
Páčili sa mi aj vedľajšie postavy, babina a teta, bojujúce s vlastným smútkom, Janči, privolávajúci úsmev na tvár Mirke i mne a Tomáš. Ten mi asi špeciálne prirástol k srdcu- chlap, ktorý sa venuje deťom a prejavuje im lásku, by asi roztopil každé ženské srdce.
A aj postavy Dominiky a Martiny, ktoré pomohli Mirke pochopiť, že nie každý, kto sa na vás usmieva je skutočný priateľ a že zrada bolí. No Mirka sa s tým vyrovnala a klobúk dole, s akým pokojom a múdrosťou.
Kniha je naozaj veľmi čtivá, jediná moja výtka (ale to je fakt len môj problém), boli kapitoly- ako sa koniec jednej končil časťou dialógu a začiatok ďalšej tým dialógom pokračoval. Ani neviem prečo, ale trocha ma to rozčuľovalo.

Čítaj viac

8
8

Gabriela Pauliková napísala recenziu

08.07.2020 15:05

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Príbeh mladej siroty Jany, ktorú vychováva teta, no nie ako by milujúcu neter vychovávať mala. A tak sa nie j e čo čudovať, že sa Jana teší, keď je poslaná do internátnej školy. Toto nadšenie však dlho netrvá a Jana zisťuje, ako je škola vedená a že to nie je spôsob, ktorý jej vyhovuje. Aj napriek tomu sa škola stane jej domovom, útočiskom a z Jany sa stane učiteľka. Deťom odovzdáva to, čo si vždy priala mať sama- lásku, pocit bezpečia a spoločnosť.
Jej ciele sú vyššie a s túžbou v srdci sa rozhodne ísť ďalej a prijíma miesto vychovávateľky malej Adélky. Spoznáva aj pána Rochestera a aj napriek výraznému vekovému rozdielu si rozumejú.
Čo všetko postretne Janu na jej ceste za šťastím? A bude jej život naplnený láskou?
Na túto knihu musíte mať trpezlivosť. Nie preto, že by bola zle napísaná, ale preto, že v nej prevládajú opisy. Ale to, čo mi v iných knihách vadí, tu to knihu pozdvihuje a len ma to utvrdilo v tom, že ak niekto tie opisy písať vie, dá to knihe úplne iný rozmer.
Jana Eyrová nie je sladký príbeh, ktorý by vám zamotal hlavu. Je to príbeh plný pravdy a krutosti, bolesti, je to príbeh o rozhodnutiach, tých dobrých aj tých zlých, ale aj o čestnosti a láske.
Jana ako hlavná hrdinka mi prirástla k srdcu natoľko, že pre jej šťastie by som bola schopná prepísať koniec knihy, ak by sa to neskončilo aspoň trocha v jej prospech.
Vzťah medzi Janou a pánom Rochesterom bol osudový. Len osud dokáže spojiť dve tak rozdielne bytosti a otvoriť im oči stratou zraku. Len osud sám dokáže byť takýto krutý, výsmešný a nekonečne vševedúci a milujúci. Len osud dokáže v tej pravej chvíli odpúšťať a zmazať všetko zlé a tým, čo pri sebe majú stáť ukázať pravdu v tom správnom okamihu.
Ak ste Janu Eyrovú nečítali, dajte si v živote aspoň raz tú námahu toto skvelé dielo precítiť. Verte mi, bude to stáť za to.

Čítaj viac

8
8

Gabriela Pauliková napísala recenziu

08.07.2020 15:04

Prvé, prečo sa mi kniha naozaj veľmi páčila, bola hlavná hrdinka Tara. Samostatná, tvrdohlavá, emancipovaná žena s pevnou vôľou, workoholik ako sa patrí a organizačná kráľovná. Tešilo ma čítať knihu, v ktorej je hlavná hrdinka silná a nezávislá a nepodľahne hneď pokušeniu.
Práve to napätie medzi Tarou a Prestonom je druhá vec, prečo som sa do knihy zamilovala. To iskrenie, a nie len erotické, ma nútilo čítať rýchlejšie. Sarkazmus, ktorým je kniha presiaknutá, mi je tiež veľmi blízky, a preto sa niet čo čudovať, že som knihu s napätím, úsmevom a aj slzičkou prečítala na jeden dych.
Hlavný hrdina ako stelesnenie všetkých zlých a príťažlivých šéfov bol síce klišé, ale dotváral tú správnu atmosféru.
A najkrajšie boli pre mňa tie maličkosti- veci vykonané z lásky pre toho druhého, kedy si ani sami neuvedomujete, že to pre vás niekto robí. A v tej chcíli som si tohto “korunovaného idiota” zamilovala úplne.
Verte mi, ak siahnete po tomto príbehu od autorky, budete mať príjemného šteklivého spoločníka a hádam na tieto horúce dni ako stvoreného.
A určite si prečítajte poďakovanie. Pre mňa bolo bodkou ( smutnou, no reálnou) za celým príbehom.

Čítaj viac

8
8

Gabriela Pauliková napísala recenziu

26.06.2020 14:28

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Rada idem do kníh s tým, že ani len netuším o čom sú a nechám sa prekvapiť. A kniha Nedaj sa! tým prekvapením bola.
Hneď na začiatku sme vhodený do sveta Simona Snowa, čarodejníka, vyvoleného a pritom chlapca zmäteného z toho, že svoju silu nevie uchopiť, z toho, že sa ho jeho spolubývajúci snaží zabiť a z toho, že sklamáva predstavy Mága. Čo si len namýšľa a čo je pravda? Práve to sa snažíme odhaliť. Čo ak je pravda niekde úplne inde?
Prvé strany boli také všelijaké, rozpačité, ale pritom úsmevné. Páčili sa mi všetky tie narážky, sarkazmus- usmievala som sa ak nie nahlas smiala. Simon mi prišiel ako taký popleta, pritom som mala pocit, že ho musím chrániť. Baz mi prirástol k srdcu a tušila som za tou snahou zabiť Simona väčšiu hĺbku, ktorá sa mi aj potvrdila, aj keď v inom zmysle, ako som si myslela ja sama. Línia týchto dvoch chlapcov, spolubývajúcich, nepriateľov a nakoniec snáď životných parnerov bola dokonalá. Bola som na nich patrične hrdá a vôbec mi táto linka neprišla umelo vytvorená. Sedela tam a celý príbeh vďaka nej dostal nový rozmer. Krásne a precítené podané pocity, zmätok oboch chlapcov, to popieranie, uvedomenie... aaaach. Rozplývala som sa.
Ďalšou osobou, ktorá mi prirástla k srdcu bola Penelope. Odvážna, ochranárska, verná priateľka. Inteligentná, súťaživá a ochotná položiť za správnu vec aj život.
A potom tu bola Agatha. Naozaj nič sa mi na nej nepáčilo. Bola mi tŕňom v oku- nevedela som si k nej nájsť cestu a jej slabosť ma od nej hnala ďalej a ďalej.
Knihu som nevedela pustiť z rúk a som rada, že som si ju prečítala.
A odporúčanie pre všetkých, čo budú knihu čítať slovami autorky “Simon je od základu vymyslená postava. Akási zliatina- potomok stoviek iných vymyslených vyvolených.”

Čítaj viac

8
8

Gabriela Pauliková napísala recenziu

26.06.2020 14:28

Neviem, či ste mali možnosť si toto útle dielo prečítať, no mňa tých necelých 70 strán úplne roztrhalo na kusy.
Každý z nás už počul o stareckej demencii či Alzheimerovej chorobe, no málokto sa vie vcítiť do človeka postihnutého touto chorobou. Čo to robí s mozgom? S osobnosťou človeka? A ako to chápu príbuzní a okolie?
Myslím, že toto dielo vám aspoň z časti ozrejmí, čo sa deje v mysli človeka, keď zabúda a aké strašné je žiť s tým a prebúdzať sa a vedieť, že dnes si opäť na niečo nespomeniem.
Vo svojom živote som si prešla viacerými kurzami a jedným z nich bol aj kurz určený pre rodinných príslušníkov ľudí s Alzheimerovou chorobou, ktorý viedla úžasná Mária Wirth, ktorá je na Slovensku priekopníčkou metódy Validácie podľa Naomi Feil ( ako komunikovať s ľuďmi s Alzheimerovou chorobou). Nechcem vás zahlcovať teóriou, táto kniha vám má otvoriť oči pri komunikácii so starými ľuďmi a hlavne, aby sme nazabúdali, že oni sú kvôli tomu, že zabúdajú zmätení viac ako my a pomôcť im môžme svojim láskavým prístupom a možno len tým, že ich budeme na tejto ceste držať za ruku.
Dielo vás svojimi krásnymi myšlienkami donúti premýšľať a plakať a smútiť a objavovať. Je to milo podaný príbeh o nemilej chorobe.
Mne navždy utkvie v pamäti, keď nám na kurze povedali, že posledné slovo, ktoré človek s Alzheimerovou chorobou zabúda, je slovo mama. Na sklonku smrti sa vraciame všetci k tomu najpodstatnejšiemu v našom živote.

Čítaj viac

8
8

Gabriela Pauliková napísala recenziu

26.06.2020 14:26

Do príbehu Coolgirl! sa mi trocha ťažšie začítavalo, ale odložila som knihu na pár dní, všetko rozčítané dočítala a potom knihu prečítala. Jedným dychom, na jeden šup...
Úplne nadšená som bola už pri predslove a po grafickej stránke sa mi kniha naozaj veľmi páčila.
Posolstvo knihy je tak potrebné v dnešnej dobe a naozaj knihu odporúčam prečítať. Ja som síce už mimo generáciu, ktorá ide do online vecí bezhlavo, no kniha ma aj tak zaujala a odniesla som si z nej veľa.
Príbeh troch dievčat, Anet, Tiny a Marty, ktoré sa prihlásia do súťaže CoolGirl!, kde sú neustále pod náporom kometárov online divákov, pod náporom očakávaní a pod náporom reality okolo nich. Postupne sa nám odkrýva každá z nich spôsobom, po akom možno ani ony netúžia. Zisťujú, kto sú ich skutoční priatelia a čo je ešte v online svete v poriadku a čo už nie.
Pre mňa boli prvé strany nudné, no sú potrebné, ak sa chceme dostať do deja a vžiť do postáv. Najviac mi k srdcu prirástla Marta, pri ostatných dvoch som si stále hovorila: Tieto dievčatá majú vážne 18?!?! Správali sa ako 13 ročné pubertiačky a vôbec nemysleli na dôsledky svojich činov.
Najcennejšia myšlienka celej knihy je v tom, aby sme si vždy premysleli, ak niečo “zavesíme” na internet. Aj “neškodný” komentár môže niekomu ublížiť a všetko, čo je na internete, je tam navždy zapísané nezmazateľným atramentom. A taktiež nezabudnite na jednu vec- vždy je čas priznať chyby a začať s ich nápravou. Nikdy nie je neskoro.
CoolGirl! je nadčasovým príbehom a prosím, poučte sa na chybách iných (hoc fiktívnych postáv). Táto kniha so svojim odkazom by mala byť povinnou jazdou pre všetkých.

Čítaj viac

„Keď chcete poznať pravdivú históriu, poznajte to, čo píšu porazení.“

Henry Ford