Jednoducho knihomoľka

14

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Práve čítam
O mne

"Čo ma vie dostať je kniha, ktorú keď dočítate, tak si želáte, aby jej autor bol vaším najlepším priateľom, ktorému môžete zavolať, keď by ste chceli." (J. D. Salinger)

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Práve čítam
O mne

"Čo ma vie dostať je kniha, ktorú keď dočítate, tak si želáte, aby jej autor bol vaším najlepším priateľom, ktorému môžete zavolať, keď by ste chceli." (J. D. Salinger)

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori
Zobraziť viac

Moje srdcovky

Moje odznaky

2021
2020
2020
2014
Zobraziť viac

Moje čitateľské kolekcie

Moje aktivity

14
14

Mária Morosková napísala recenziu

16.09.2021 10:27

4,5*/5*

Pri tejto knihe sa veľmi často ozývalo moje feministické ja a bola som doslova naštvaná nad celým „systémom“ (či ako to nazvať), ktorý bol v tejto chasidskej komunite nastavený. Veľký klobúk dole pred autorkou, že sa postavila na vlastné nohy a odhodlala sa z tohto väzenia utiecť. To ako je v tejto komunite zaobchádzané so ženami moja hlava nebrala. Zásnuby, svadba aj celé manželstvo bolo pre mňa nepochopiteľné. Neviem si predstaviť, že by som si mala zobrať za manžela niekoho, koho mi vyberie cudzí človek a hneď po svadbe očakávať, že splodíme potomka. A ak to nejde, je to hanba. Ach. Ale ak sa nad tým zamyslím, možno by som to brala inak, ak by som sa do takejto komunity narodila a bolo by to pre mňa normálne. V knihe sa dozviete naozaj veľmi veľa o židovskej komunite. Ich tradície, sviatky, nároky (niektoré dosť prehnané) a máte tu možnosť zadívať sa na ich mentalitu a zmýšľanie. Táto autorkina spoveď mi priniesla skvelý, aj keď smutný čitateľský zážitok. Ale ako to býva, konce sú šťastné. A inak tomu nebolo ani v tejto knihe. Obdivujem autorku, nielen kvôli tomu, že sa z tejto komunity rozhodla odísť ale aj kvôli tomu, že sa o tom rozhodla podeliť s celým svetom a tak vyslať posolstvo aj pre iné ženy, že nikdy nie je neskoro rozhodnúť sa k tak vážnemu kroku ako sa rozhodla aj Deborah.

Čítaj viac

14
14

Mária Morosková napísala recenziu

14.09.2021 13:07

Áno, áno, áno. Presne toto som potrebovala. Presne takéto kvalitné krimi. Už teraz sa neviem dočkať pokračovaní s vyšetrovateľkou Josie. Príbeh bol skvelo napísaný, so skvelou zápletkou, zvratmi aj samotným rozuzlením. Hlavnou postavou je vyšetrovateľka Josie Quinnová, ktorá je žiaľ suspendovaná. Keď začnú v meste miznúť mladé dievčatá a ženy, rozhodne sa, že nebude len tak sedieť doma, ale zapojí sa do vyšetrovania hoc aj na vlastnú päsť.Každý ju odhovára od toho, aby sa do toho miešala, dokonca aj jej ex manžel (ktorý ešte stále nepodpísal rozvodové papiere, takže až tak ex není) aj snúbenec Luke, s ktorým sa snažia usporiadať si život. Opisy prostredia boli nenútené a dodali príbehu ten pravý „šmrnc“. Charaktery jednotlivých postáv boli silné a hneď som si niektoré postavy obľúbila. Páčilo sa mi, že sa popri vyšetrovaní rozoberal aj osobný život vyšetrovateľky a mohla som sa do nej viac vcítiť. Autorka v knihe navodila to správne napätie a netušila som, kto je za všetkými zmiznutiami. Už od samého začiatku sa v knihe čosi deje. Nájdete tu veľmi málo hluchých miest. Autorka nám všetko dávkovala pomaly až k (pre mňa) prekvapivému záveru. Niečo som tušila, ale to sa mihlo len okrajovo.  

Čítaj viac

14
14

Mária Morosková napísala recenziu

14.09.2021 12:37

4,5*/5*

Veľmi zaujímavá kniha. Po Odeonke siahnem stále rada, pretože viem, že mi donesie silný a pútavý príbeh. Ani v tomto prípade to nebolo inak.

Niektoré kapitoly som doslova hltala. Niektoré boli zas troška menej zaujímavé a nečítali sa mi až tak rýchlo.

Po dočítaní som si nechala troška času na premýšľanie. Premýšľala som nad samotným príbehom aj nad tým, čo do tejto recenzie zhrniem a napíšem.

Hlavnými aktérkami príbehu sú tri ženy. Tridsaťročná nezadaná Nacuko (ktorá je aj rozprávačka príbehu), jej staršia sestra Makiko a jej dcéra Midoriko. (Áno aj ja som si tie mená na začiatku plietla). V knihe sa dozvedáme o bojoch žien. Manželstvo, práca, peniaze, starostlivosť o deti, rodina, chudoba, domáce násilie, sex, životné napätie.

Príbeh nám popisuje to, ako a čím všetkým si musia prejsť ženy v Japonsku. Cez všetky obmedzenia, očakávania a predpoklady, ktoré sú kladené na ženy. Ukazuje, ako sa menšie nepríjemnosti života môžu stať vážnymi a ako obrovské životné udalosti na nás nie vždy pôsobia tak, ako by mali.

Kniha ma naozaj nadchla a myslím si, že sa k nej ešte vrátim.

Čítaj viac

14
14

Mária Morosková napísala recenziu

09.09.2021 17:34

Čakala som ďalší romanticko-erotický príbeh, ale dostala som viac. Táto kniha ma prekvapila, ale len v tom dobrom.

Je to prvá (dúfam, že nie posledná) kniha od tejto autorky, ktorú som čítala. Jej štýl písania mi „sadol“ a knihu som čítala so záujmom a navyše som ju prečítala dosť rýchlo.

Hlavné postavy som si obľúbila hneď od začiatku. Eleca, ktorého som hneď prekukla a vedela som, že sa v ňom skrýva viac než ten drzý bastard, ktorého nám ukazoval od začiatku. Na druhej strane Greta (naozaj krásne meno), ktorá vyzerala ako jemné dievča, ale aj ona nám ukázala aj svoju druhú stránku.

Kniha bola rozdelená na 2 časti. V prvej časti sme sa pozreli na to ako sa Greta a Elec zoznámili a vybudovali si svoj „vzťah“. Veľmi ma bavilo ich doťahovanie a sarkastické odpovede.

V druhej časti sa pozrieme na obe postavy po 7 rokoch. Hoc sa ich cesty rozišli, jedná smutná udalosť ich znova zviedla dokopy. A to vám teda bola búrka, čo búrka! Hurikán emócií. Na niektorých scénach som sa schuti zasmiala, ale našla som aj pár situácií, pri ktorých som si poplakala.

Knihu hodnotím naozaj veľmi pozitívne. Bolo to skvelé, oddychové čítanie. Ak aj ďalšie knihy od tejto autorky sú v tomto duchu... Sem s nimi.

Čítaj viac

14
14

Mária Morosková napísala recenziu

07.09.2021 14:29

Ako prvé podotkne, že si neviem ani predstaviť, že žijem v krajine v ktorej prebieha občianska vojna a na každom kroku sú vojaci, stále vybuchujú bomby a prestrelky sú na každom jednom kroku. Hlavné postavy sa mi hneď od začiatku veľmi páčili. Najviac však Nadia, ktorá hoc chodí oblečená v čiernom odeve, ktorý jej zakrýva celé telo, je rebelka. Jazdí na motocykli, navštevuje večerné kurzy, býva sama, dokonca si kupuje psychotropné huby. Autor skvelo a hlavne realisticky popísal ich rozvíjajúci sa vzťah. Aj keď sa nachádzali v „búrlivom“ období, našli si k sebe cestu a aj cez všetky prekážky si na seba našli čas. Skvelo bola opísaná aj dynamika medzi nimi, že hoc boli úplne rozdielny ľudia, nakoniec sa stali jednou veľkou oporou jeden pre druhého. Veľmi sa mi páčil nápad s dverami, za ktorými sa nachádza lepší a krajší svet. Ale takéto dvere v období vojny je skutočne ťažké nájsť. Ale hlavným postavám  sa podarí „kúpiť“ dvere, cez ktoré sa dostanú na iné miesto. A tak sa z Nadie a Saida stanú migranti, v úplne novom svete. Ale tento svet ich neprijíma práve s otvorenou náručou, ale musia sa popasovať s opovrhnutím, odporom, niekedy až prenasledovaním. Prejdú si viacerými krajinami, kde s nimi nezaobchádzajú práve najlepšie, ale stále nestrácajú nádej, že si svoje miesto nakoniec nájdu. Nie je to síce najlepšia kniha z tejto edícií ale na poličke bude mať aj ona čestné miesto.  

Čítaj viac

14
14

Mária Morosková napísala recenziu

31.08.2021 15:41

4,5*/5*

Kto by nechcel zažiť dobrodružstvo v prekrásnom objatí prírody? Kniha si ma získala už od prvých strán a čítala sa mi veľmi dobre. Ale nie rýchlo. Príbeh som si kúskoval a dávkovala po kapitolách a snažila sa ho vychutnať si ho čo najdlhšie. S postavami som sa veľmi rýchlo zžila. Smiala som sa s nimi, plakala, plánovala dokonca sa nám do cesty priplietol aj strach. Kniha nám popisuje dobrodružný príbeh dvoch úplne odlišných žien. Na jednej strany slečna Margery Bensonová, učiteľka, z ktorej si aj študenti robili posmech a na druhej strane Edit, mladá žena, plná elánu a života. Obe si však niesli so sebou aj svoju nemilú minulosť. Nájdete tu dokonca aj kúsok tajomstva, ktoré nám je od začiatku odkrývané. Hoc som na toto tajomstvo prišla pomerne skoro, čítanie mi to nezhoršilo. Tieto postavy boli ako čierna a biela. Pesimizmus verzus optimizmus. Aj keď sa na začiatku mohlo zdať, že tieto ženy si nikdy neprídu na spoločnú reč, ich spolupráca nakoniec prešla do skvelého a pevného priateľstva. Ako pri každej dobrodružnej ceste aj tu sme zažili dlhú cestu loďou, lietadlom a túlanie sa po panenskej prírode. Autorka prírodu opísala naozaj nádherne, až som mala pocit, že som s Margery a Enid na spoločnej výprave za hľadaním zlatého chrobáka. Súbežne s príbehom sa pozrieme aj na príbeh Mundica, ktorý sa máličko spája aj s hlavnými postavami. Je to veterán z vojny, ktorý prežil utečenecký tábor a preto to v hlave nemá všetko dobre zaradené a niekedy ho vlastná myseľ zrádza a nevie čo je realita. Koniec príbehu bol smutný, dojemný ale v svojej podstate aj krásny. A nesie aj krásne posolstvo. V žiadnom veku sa netreba vzdávať svojho sna a ísť si za ním, aj keď vás možno budú podceňovať a vravieť vám, že to nedokážete.

Čítaj viac

14
14

Mária Morosková napísala recenziu

29.08.2021 14:46

2,5*/5*

Anotácia knihy ma naozaj navnadila na čítanie tejto knihy ale po dočítaní som troška sklamaná. Kniha nebola zlá, ale niektoré veci mi na knihe nesadli. V knihe sa dozviete naozaj veľa faktov a informácií o tom, ako je svet „vystavaný“ na mužoch a na nás ženy sa nejako pozabudlo. Kniha je rozdelená na rôzne kapitoly, kde sa dozviete rôzne zaujímavosti a to ako sa na ženy nemyslelo. Nazrieme do obyčajného života žien, na ich život na pracovisku ale nájdeme tu aj samostatnú kapitolu o zdraví. V každej jednej kapitole nájdeme, že pre nás ženy existuje len malo štatistík a pri niektorých úkonoch sa na nás zabudlo. Ale. Autorka na to išla dosť prudko a agresívne. Vyjadrenia boli dosť silné a a cítila som z knihy až príliš veľký feminizmus (nič proti feminizmu ale tu to bolo naozaj veľmi výrazné). Čo mi na knihe prekážalo, boli dlhšie kapitoly. Nie je to obyčajný príbeh, ktorý môžete odložiť skoro aj „uprostred vety“ a preto boli dlhé kapitoly pre mňa negatívum. Aj samotné kapitoly neboli celkom fajn vyskladané. Nie stále sa kapitoly držali toho, čo nám názov kapitol napovedal. Autorka dosť často „odbehla“ od hlavnej témy a venovala sa inej téme. Niektoré témy boli tiež dosť „prehnané“. Akoby autorka hľadala problém aj tam, kde nebol a snažila sa to vykresliť tak,  že je to proti ženám. Za najhodnotnejšiu kapitolu považujem jednoznačne kapitolu zameranú na zdravie. Autorka sa zaoberala samozrejme aj témami ako je sexuálne obťažovanie, cestovanie v hromadnej doprave, či blbé poznámky mužov/ľudí. Myslím, že ak by sa držala hlavne takýchto dôležitých tém, kniha by bola zaujímavejšia. Veď nie každý chce čítať o tomže (vraj) mobily sú vytvorené pre mužskú ruku a nie pre nás ženy. Ale verím, že sa nájdu čitatelia, ktorí knihu ocenia viac než ja.

Čítaj viac

14
14

Mária Morosková napísala recenziu

22.08.2021 11:56

Skvelá zbierka mini krimi príbehov. Okrem Horňáka, sú zvyšný autori pre mňa novinkou. Niektorých písanie sa mi páčilo, niektorých už veľmi nie. V tejto knihe si môžeme porovnať rôzne štýly autorov a to ako vedia spracovať krimi príbeh. Ako ste podľa názvu mohli zistiť, čaká nás 7 príbehov. Každý je niečim iný. V každom nájdeme nové postavy, nových vyšetrovateľov a samozrejme aj nových páchateľov. Je škoda, že príbehu sú tak krátke a autori z nich nemohli vyťažiť maximum. Ale aj tak sa mi kniha naozaj páčila. Knihu odporúčam všetkým, ktorým sa nechce lúskať 350 stranovým krimi románom. Túto knihu si môžete rozkúskovať presne na 7 dielov a prečítať si napríklad každý deň jeden príbeh.  

Čítaj viac

Vražedná sedmička
  • Vojtech Beniczky
  • Radovan Bezecný
  • Daniel J. Dančík
  • Lenka Gahérová
  • Roman Horňák
  • ďalší
4,6
11,95 €

14
14

Mária Morosková napísala recenziu

22.08.2021 11:39

Po prečítaní Hany od tejto autorky, som sa na ďalšie jej dielo veľmi tešila. Musím uznať, že Hana sa mi páčila viac ako Hotýlek. Ale ani tento príbeh nebol vôbec zlý. O tom, že je autorka skvelý rozprávač nepochybujem. Pri čítaní som sa cítila, že sedí vedľa mňa a príbehmi rozpráva. Kniha nám rozpovie príbeh Václava a jeho rodiny. Václav život nemal ľahký a niekedy kvôli úmrtiam v rodine ani veľmi veselý. V príbehu sa nachádza dosť veľa postáv, avšak autorka ich stále oslovuje menami (nie iba On a Ona) takže som sa v nich vedela rýchlo nájsť. Hoc je Václav hlavná postava, nazrieme aj do života iných členov rodiny. Či už ide o deda Leopolda, Máriu, Luciu a ostatných členoch rodiny. Niekedy sa autorka vrátila nečakane do minulosti, čo ma sem tam prekvapilo a až po pár vetách som si uvedomila, že čítam o minulosti a nie o prítomnosti. Miestami sa nachádzali troška nudné pasáže, čo mi spomaľovalo čítanie, ale hneď sa to nahradilo nejakým zvratom, alebo nečakanou udalosťou. Kniha je plná detí. Vlastných aj nevlastných. A manželiek a manželov. Viacero členov v knihe malo viacerých partnerov, keďže ovdoveli, alebo sa len rozišli a nepohodli. A prečo názov Hotýlek? Václav zdedil Hotýlek, ktorý bol rodinný „podnik“. Ale Hotýlek nebol len tak nejaký hotel. Slúžil niekedy a niekomu len ako hodinový hotel a keďže sa príbeh odohrával v komunizme, všetci sa báli, či sa to neprevalí a nebudú z toho problémy. Ale keďže hotel hojne využívali aj „komouši“ hotelu sadarilo. Už teraz sa teším na ďalšie knihy od autorky, ktoré ma už čakajú.

Čítaj viac

14
14

Mária Morosková napísala recenziu

17.08.2021 08:57

Odkedy bola kniha vydaná, pokukovala som po nej. Mám rada YA knihy, keďže si pri nich dokážem dobre oddýchnuť.
Od knihy som čakala oddychové čítanie. Čakala som veľa humoru. A dočkala som sa. A nie len toho. Dostal sa mi do rúk vynikajúci príbeh, ktorý však nerozoberal len život „teen“ ľudí ale autorka sa povŕtala aj v dôležitých, smutných aj úsmevných témach.
Samotné postavy mi boli sympatické už od samého začiatku. Žela, ktorá žila len so svojím dedušom, jej kamoši Alica, Mišo a Dominik s ktorými sa snažili zachrániť svoju umeleckú školu pred zatvorením. A nemôžeme zabudnúť na Igora, ktorý si moje srdce zachytil hneď na začiatku. No kto by nemiloval chalana, ktorý veľa číta.
Vzťah Žely a deduša bol výnimočný a krásny. A keď deda začali skúšať zdravotné problémy, trápilo to aj mňa.
Veľmi sa mi páčilo zakomponovanie témy o ochrane životného prostredia. Bola som zvedavá ako nakoniec dopadne korytnačka, ktorú stavali z odpadu, ktorý našli na čiernych skládkach.
Poplakala som si nad osudom Dominika, ktorý v sebe niesol veľa smútku.
V knihe nájdete všetko. Lásku, priateľstvo, súdržnosť, humor, ale aj bezmocnosť, smútok, hnev a sklamanie.
Na niektorých častiach a hlavne hláškach som sa schuti zasmiala, ale nájdete tam aj pasáže, pri ktorých vyplačete slzy ako hrachy.
Nájdete tu viacero krásnych myšlienok ktoré vám budú dlhšie rezonovať v hlave.

Čítaj viac

„Nemiluj knihy, aby si si nimi ozdobil svoj príbytok, ale preto, aby si nimi vyzdobil srdce i ducha.“

Jan Patočka