Jednoducho knihomoľka

19

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

"Čo ma vie dostať je kniha, ktorú keď dočítate, tak si želáte, aby jej autor bol vaším najlepším priateľom, ktorému môžete zavolať, keď by ste chceli." (J. D. Salinger)

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

"Čo ma vie dostať je kniha, ktorú keď dočítate, tak si želáte, aby jej autor bol vaším najlepším priateľom, ktorému môžete zavolať, keď by ste chceli." (J. D. Salinger)

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori
Zobraziť viac

Moje srdcovky

Moje odznaky

2022
2021
2021
2020
2020
2014
Zobraziť viac

Moje čitateľské kolekcie

Moje aktivity

19
19

Mária Morosková napísala recenziu

24.11.2022 17:15

Toto voľné pokračovanie sa mi páčilo o trošku viac než predošlá časť. Toto bolo troška kľudnejšie a pre mňa aj viac romantickejšie a milé. Na začiatku sa s nami autorka nehrá a hodí nás rovno do nepríjemnej situácie, kedy hlavná postava príbeh Jess nájde svojho snúbenca s milenkov priamo u nich doma. Palec hore, že ho rovno vyhodila, dokonca po ňom hodila snubný prsteň. Ale to by nebolo to pravé orechové, keby ten chlap nebol sviniar a nevracal sa počas príbehu ako bumerang.

V tejto nemilej situácií ju však postihne aj šťastie a dostane sa k zákazke fotiť koncertné turné známemu spevákovi. A presne to potrebovala. Odcestovať do inej krajiny, spoznať nových ľudí a samozrejme pracovať na svojej kariére fotografky. Užívala som si čítanie „zákulisných“ informácií o koncertoch a dozvedela som sa aj pár zaujímavých vecí.

Turné, ktoré fotila bolo Nealovo, s ktorým sme sa stretli aj v minulej časti. Priznávam, že už vtedy sa mi páčil viac ako predchádzajúca postava Hayden. Neal bol proste zlatíčko. Všímavý, milý, starostlivý a samozrejme aj pohľadný. A aj keď si Jess chcela dať od chlapov pauzu, už po prvom stretnutí s Nealom, preskočili iskry a pomaly si vytvárali medzi sebou vzťah.

Samozrejme ani tu nechýbali zvraty a prekvapivé situácie. Niekedy som mala chuť niekoho prefackať, niekomu jednu vraziť ale väčšinou prevládali pozitívne emócie. Veľa krát som sa pristihla, že sa usmievam ako slniečko na hnoji, keď som čítala pasáže, kde bola Jess spolu s Nealom. Nechýbali samozrejme aj humorné scény, o ktoré sa väčšinou postarali chalani zo skupiny. Aj vzťah medzi Jess a chalanmi bol skvelý. Priali ju medzi seba veľmi rýchlo a pre niektorých sa stala sestrou. A čo by to bola hlavná hrdinka v romantickej knihe, ak by sa jej nestalo aj zopár trapasov.

Presne takéto oddychové čítanie som potrebovala. Chcela som si prečítať len 3 kapitoly a koniec som knihu zatvorila, až keď bola prečítaná.

Čítať viac

19
19

Mária Morosková napísala recenziu

22.11.2022 16:03

4,5*/5*

Keďže som vedela, že bude v novembri pokračovanie Kroník strateného impéria, rozhodla som sa, že tesne pred vydaním ďalšej časti si dám re-reading V znamení ametystu. A musím povedať, že sa mi páči rovnako, ako keď som ho čítala prvýkrát.

Ametystový les sa mi ihneď zapáčil a nebránila by som sa, ak by som ho mohla navštíviť. Postavy autorka napísala skvelo. Každá mala dobrý charakter a odlišovali sa od seba a tak sa mi nemiešali, hoc nemali slovenské mená, ale také nezvyčajné. Samozrejme až na Meggie, ktorá je z nášho sveta.

A práve Meggie je našou hlavnou postavou. Čo sa mi páči na jej postave je to, že aj keď od začiatku stála pevne za tým že je človek z nášho sveta, pomaly, po tom čo v Ametystovom svete pobudla troška dlhšie začala sa lesu a jeho životu rýchlo prispôsobovať a začala rozmýšľať ako jeho obyvatelia. Samozrejme zistila, že nie jej len tak obyčajné dievča, ale postupom času zistila, že aj ona má nejaké schopnosti. Bavila ma jej drzá povaha a schopnosť v sekunde sarkasticky odpovedať na „hlúpe“ otázky.

V Ametystovom lese stretne niekoľko iných „druhov“ ako je ona sama a s niektorými sa dokonca spriatelí. A čo by to bolo za fantasy bez nejakých problémov a bez situácie kedy je potrebné zachrániť svet. Meggie, spolu so svojimi priateľmi tak spriadajú plán ako predísť alebo ako odraziť blížiacu sa hrozbu.

Posledné strany mi utekali ako voda, a všetko sa začalo diať veľmi rýchlo a malo dynamický spád. Niekedy som ani nestíhala sledovať čo sa dialo. Celkový koniec bol pre mňa prekvapivý a navnadil ma na pokračovanie, ktoré mám už doma a stihla som prečítať pár kapitol.

Čítať viac

19
19

Mária Morosková napísala recenziu

20.11.2022 13:30

Ďalšia kniha z obdobia 2. sv. vojny za mnou. Ani tento krát to nebolo ľahké čítanie, ako to pri knihách s touto tematikou býva. Aj keď sa príbeh nečítal ľahko, bol písaný veľmi príjemným štýlom a knihu som prečítala za naozaj krátku dobu.

V príbehu sa dostaneme do Poľska, presnejšie do mesta Krakow. Ani toto mesto nebolo ušetrené pred vojnou a je plné Nemcov, ktorí najprv vystavili geto, do ktorého nahnali všetkých židov a nakoniec ich z geta presťahovali a všetci asi vieme kam. Ale pár ľuďom z geta sa podarilo skryť.

Medzi tými „šťastnými“ bola aj Sadie spolu s jej otcom a tehotnou mamou. Ale neboli jedniný, ktorým potrubár Pawel podal pomocnú ruku a pomohol im skryť sa v kanále. Spolu s nimi obývali hnusný, špinavý a páchnuci kanál aj Saul s jeho otcom a starou mamou. Museli ostať potichu keďže sa nachádzali doslova pod ulicami, kadiaľ sa prechádzali Nemci, ktorí sa snažili nájsť komplet všetkých židov.

V príbehu sa pozeráme aj na Ellu, poľské dievča, ktoré sa malo zasnúbiť, ale jeho priateľ odišiel do vojska a tesne pred odchodom sa s ňou rozišiel. Keď sa jedného dňa vybrala na trh, všimla si v odtokovej mreži dievča a prihovorila sa jej. A práve tým dievčaťom bola Sadie, ktorá sa tam spolu s ostatnými skrývala. A tak sa Ella vracala k Sadie a vytváralo sa medzi nimi určité puto.

Príbeh je plný emócií a neraz ste spolu so Sadie alebo Ellou prežívali smútok. Ale čo z príbehu sršalo bola nádej. Nádej na to, že sa Elle vráti Krys a budú opäť spolu. Nádej, že Sadie aj v týchto krutých podmienkach nájde lásku, nádej, že vojna raz skončí a ona si splní svoj sen stať sa lekárkou.

Poviem pravdu, že sa v knihe našli miesta, ktoré ma prekvapili. Niektoré prekvapenia neboli príjemné a vyvolávali vo mne smútok, ale našlo sa pár aj takých, ktoré mi na tvári vyčarovali úsmev. Koniec príbehu bol pre mňa tiež celkom prekvapivý, ale zanechal mi pokoj na duši.

Čítať viac

19
19

Mária Morosková napísala recenziu

18.11.2022 14:08

4,5*/5*

Toto bolo presne to, čo som v tomto sychravom počasí potrebovala. Aj keď hneď od začiatku viete, čo sa vlastne deje, mne to vôbec neprekážalo, ba naopak. Mohla som sa viac sústrediť na vecí, ktoré by som možno prehliadla ak by som sa sústredila čisto na to, aby som vyriešila čo sa deje v susednom dome.

Príbeh v sebe nenesie 1 ani 2 príbehy, ale rovno 3. V prvom sú hlavnými aktérmi Niki a Sharon. Niki pochádza z pestúnskej rodiny a jej právnička Amy jej nájde ubytovanie u svojej matky Sharon. Ich vzťah bol naozaj krásny a hoc neboli pokrvné príbuzné vytvorili si medzi sebou krásny vzťah. Práve Sharon a Niki sa dajú do pátrania čo sa deje v susednom dome, keďže si všimnú malé dievčatko, avšak v susednom dome žije rodina, ktorá malé dieťa nemá.

A tu sa nám ukazuje druhý príbeh, kde hlavnými postavami sú príslušníci rodiny Flemingovej, presnejšie matka Suzanne, otec Mathew, syn Jakob a Mia. A práve Mia je to dievčatko, ktoré Sharon a neskôr aj Niki videli. To ako sa Suzanne správala k Mia mi trhalo srdce. Pre Miu to možno bolo normálne, keďže žiadny iný normálny život nepoznala. Na druhej strane tu bol Jakob, ktorý mal s Miou pekný vzťah a volal ju maličká. Bilo sa v ňom to, že vedel, že to čo urobili nie je správne ale na druhej strane nechcel ohroziť otca.

A v neposlednom rade tu máme príbeh Wendy, ktorej sa pred pár rokmi stratila dcéra a netuší kde sa jej dcéra nachádza a či je vôbec nažive. Veľa o tejto rodine nevieme, keďže bola spomenutá len pár krát, ale pre celkový príbeh boli aj oni dôležitý.

Bolo to veľmi príjemné a oddychové čítanie, ktoré som si naozaj užila.

Čítať viac

19
19

Mária Morosková napísala recenziu

16.11.2022 17:16

Do knihy som sa zozačiatku mala problém začítať ale dej začal dynamicky plynúť a mne sa podarilo knihu prečítať za 2 dni. V pred ma posúvala túžba zistiť kto za tým všetkým je. Ako správnej detektívke, či trileru nechýbala aj dávka napätia, zvraty, ktoré som neočakávala a prekvapivé momenty, či odhalenia.

Aj v tejto knihe sa ocitnete v spleti viacerých postáv. Mala som čo robiť, aby som si zapamätala, kto je kto a nestrácala sa v deji. Hoc postáv bolo veľa autorka im vytvorila celkom zaujímavé charaktery a dobre sa mi o nich čítalo. Čo už sa mi troška horšie čítalo boli opisy, ktorých bolo neúrekom a niekedy boli až príliš podrobné a mňa nudili.

Autorka sa skvelo vyhrala zo vzťahmi medzi postavami, ktoré boli uveriteľné a pôsobili naozaj reálne. Nie každý vzťah sa mi páčil a „nedržala som postavám stranu“ ale boli písané naozaj realisticky tak ako to aj v reálnom živote chodí. Skvelo opísala aj vzťahy – nevzťahy medzi susedmi a aj to mi potvrdilo to, že si neviem predstaviť bývať v bytovke. Bála by som sa že natrafím na susedov, s ktorými nebudem kamoška a určite by mi to bývanie nespríjemnilo.

Od autorky som čítala sériu Džínsových denníkov, ktoré doteraz milujem a rada s k nej vraciam a preto som bola rada, keď som sa zasa mohla začítať do niečoho, čo napísala práve ona.

Čítať viac

19
19

Mária Morosková napísala recenziu

14.11.2022 15:10

„Človek sa málokedy stretáva s pochopením vo svete, kde často nechápeme ani sami seba.“

Tak toto teda bola jazda. Opäť sa ocitneme v LocalX, ktorý však má nových majiteľov a to práve Candyho a Virginiu.  To ako autorka opisovala jednotlivé „tanečné“ vystúpenia bolo skvelé a ja som sa cítila akoby som tam fyzicky bola. Čo odporúčam, je počúvať playlist, ktorý si pre nás Baja pripravila a skvelo podfarbil príbeh.

Ako aj v predchádzajúcej časti tú stretávame alfasamca a na prvý pohľad jemné žieňa. Chémia medzi Dorianom/Candyma Virginiou bola citeľná od ich prvého stretnutia. Od začiatku sme videli sme aké iskry medzi nimi lietali a ako ich to k sebe vzájomne ťahá a aj jednoduché Ahoj bolo nabité ohňom a vášňou. Obaja mali za sebou nie veľmi peknú minulosť a niesli si so sebou nepríjemné spomienky a rany na duši. Veľmi ťažko sa mi čítali spomienky Candyho z minulosti a bolo mi ho ľúto. Navyše sa mi počas čítania do mysle vnárali rôzne otázky a nedočkavo som čakala na odpovede. Niektoré som dostala a na niektoré si budem musieť počkať.

Máme tu aj zopár nových postáv, ktoré som až na jednu, Taty, obľúbila. Aj o ostatných by som si chcela prečítať nejakú, hoc aj mini doplnkovú knihu, kde by sme sa na nich pozreli bližšie, pretože myslím, že aj oni by nám mali čo ponúknuť a určite majú zaujímavé príbehy aj oni.

Čo taktiež oceňujem, je, že autorka priniesla aj do našich vôd témy, ktoré až tak často, niektoré vôbec nevidíme v našich knihách. Napríklad Drag Queens vidím v sk tvorbe prvý krát a bolo to skvelé obohatenie príbehu. Koniec príbehu bol . Ako mi toto autorka mohla urobiť? A keďže to už nie je tajomstvo, že toto bola druhá časť z trilógie mám len jednu otázku: Teraz mám čakať?

Čítať viac

19
19

Mária Morosková napísala recenziu

12.11.2022 15:47

Znova som mala možnosť začítať sa už do tretej časti zo série s detektívkou Josie Quinnovou a priznávam, že tento diel sa mi páčil najviac zo všetkých. Zatiaľ, pretože nedočkavo čakám na ďalšie pokračovania.

Josie sa stáva mojou obľúbenou detektívkou. Charakter sa jej nezmenil a tak má stále vystavaný múr, cez ktorý nepustí len tak hockoho. Aj keď by som si priala, aby nebola niekedy taká chladná, jej postava sa mi páči. Silná žena, ktorá to v živote dotiahla ďaleko a verím, že jej postava ešte porastie. Veľmi sa mi však páčia vzťahy, ktoré má Josie so svojim týmom a to, ako si dôverujú a navzájom sa chránia.


Prípad, ktorý sa riešil v tejto časti bol znova úzko spätý aj so samotnou Josie, keďže sa našli pozostatky niekoho, kto mal meno ako jej matka. Znova sa nám odkryje veľká spleť tajomstiev, klamstiev, zrád a neprávosti.

Dozvedáme sa aj nové veci o Josie a jej detstve a s časti aj o období jej dospievania. Tieto pasáže, kde sa autorka vracala do minulosti sa čítali naozaj ťažko a niekedy som mala chuť určitým ľuďom minimálne vylepiť poriadnu facku.

Ani tu nechýba napätie a časté, prekvapivé zvraty, ktoré nás zavedú na ďalšie a ďalšie chodníčky, až kým sa nedopracujeme k rozlúsknutiu prípadu. Ako je to u mňa už zvykom, znova som nič nevypátrala ale aj to svedčí o tom, ako skvelo autorka píše.

Tam, kde sa príbeh, respektíve k akým pravdám sa Josie dostala ma neskutočne prekvapilo, ale som za to len a len rada, keďže sa pred nami otvárajú ďalšie dvere v Josiinom súkromnom živote. Budem jej držať palce, nech sa ma lepšie ako predchádzajúce roky.

Čítať viac

19
19

Mária Morosková napísala recenziu

10.11.2022 15:51

4,5*/5*

Ak máte radi fantasy príbehy a najmä draky, toto je presne tá kniha, ktorú chcete čítať. A čo by len túto knihu. Aj predchádzajúcu a rovno si dajte aj sériu Fablehaven, kde tiež nájdete veľa fantasy stvorení.

Tento diel nadväzuje presne v tam, kde prvý diel, teda Dragonwatch I. skončil. Ak ste prvú časť nečítali, nebolo by to fajn začať po poradí.

Páči sa mi, ako autor vytvoril silný vzťah Setha a Kendry nie len v sérií Fablehaven, ale rovnako pokračoval aj pri tomto voľnom pokračovaní. Keďže už tieto postavy poznáme, vieme predpokladať ako budú konať a ako sa budú správať v určitých situáciách. Bolo skvele pozerať sa na veci z ich perspektívy a ich očami.

Čo ma taktiež nadchlo, boli nové postavy, s ktorými sme sa doteraz nestretli. Asi najvýraznejšou bol Knox, ktorý je bratranec Setha a Kendry. Ak by som nevedela, že Knox a Seth sú bratranci, možno by som povedala že sú dvojičky alebo minimálne súrodenci. Obaja boli extrémne zvedavý a samozrejme aj vďaka tomu sa dostali do problémov.

Ani v tejto knihe nechýbajú zvraty na ktoré som zvyknutá, keďže autor ma neraz v predchádzajúcich knihách prekvapil a nečakala som, čo si pre nás vymyslel. Autor ma naozaj skvelú fantáziu, navyše ju vie skvelo „položiť na papier“. Jeho opisy sú skvelé a niekedy som mala chuť dostať sa do príbehu aj ja. Napríklad taká hostina s drakmi by nemusela byť vôbec zlá.

Ešte na nás čakajú ďalšie 3 časti a ja sa teším, aké prekvapenia si pre nás autor nachystal.

Čítať viac

19
19

Mária Morosková napísala recenziu

08.11.2022 17:25

Kniha mi na poličke stála naozaj dlho, možno už niečo vyše roka, ale vďaka spoločnému čítaniu, som sa dostala konečne ku knihe. Lutujem, že som ju nečítala skôr. Ale teraz mi padla vhod.

Páčilo sa mi tu asi všetko. Postavy, výber mien pre postavy, zápletka, zvraty, dialógy aj kratšie kapitoly. Autorka si dala naozaj záležať na postavách. Každá mala dobre vykreslený charakter a k niektorým som si našla naozaj veľmi rýchlo vzťah.

Konečne sa mi podarilo prísť na koreň veci, aj keď nie celkom, ale jednou časťou som sa trafila. Autorka nás neustále naťahuje a po dočítaní skoro celej knihy neviete na čom ste a komu môžete naozaj veriť.

Príbeh je o Mire, ktorá mala autonehodu a stratila pamäť a nepamätá si, čo sa stalo pred nehodou. Po čase sa začnú ukazovať nejasnosti a Mira pomaly odkrýva spleť tajomstiev. V tom jej pomáha kamarát Rado (ktorému som fandila od začiatku). Ostatní už tak radi nie sú, keď Mira znova začne vyťahovať nehodu. Priznávam, že aj ja som začala byť miestami paranoidná a nevedela komu veriť a komu nie, čo je skutočné a čo vymyslené.

Čítanie som si naozaj užila a aj keď som zo začiatku mala trocha problém začítať sa, potom to už išlo strašne rýchlo a mala som problém pustiť knihu z rúk.

Čítať viac

Mira
  • Nina Protušová
4,3
11,90 €

19
19

Mária Morosková napísala recenziu

04.11.2022 17:23

Ďalší príjemný romantický útek, tento krát do Chorvátska. Čo ma trocha mrzí je, že sa autorka nepovenovala viac opisu samotného Chorvátska, tak, ako sme zvyknutý v iných knihách z tejto série. Ja opisy nemám veľmi v láske, ale pri tejto autorke a tejto sérií mi to trocha chýbalo.

Hlavné postavy boli vcelku príjemné, len mi chýbala silná chémia a iskričky medzi nimi. Niečo tam bolo, ale nebolo to až tak výrazné. Maddie bola milá, dobrosrdečná, nechýbala jej poriadna dávka optimizmu a spravodlivosti. Pracovala na luxusnej jachte, kde sa samotný príbeh odohrával.

Ale na samotnej lodi to nemala dvakrát príjemné, keďže sa musela starať o „smotánku“ a tá nebola práve skvelým príkladom slušného správania. Ale aj cez to všetko si Maddie zachovala svoju usmievavú a večne optimistickú náladu. Popravde by som s ňou nemenila. Práca na lodi môže byť zaujímavá, ale je to určite náročné.

V tejto časti sú niektoré kapitoly písané z pohľadu muža, čo sa mi páčilo a príbeh to osviežilo. Maddie na lodi stretne Nicka a ich vzťah sa dá prirovnať k moru. Niekedy pokojné, inokedy rozbúrené. Raz hore, raz dole.

Autorka ma naozaj príjemný štýl písania a čítanie som si užívala. Sama som nevedela ako, ale strany mi rýchlo mizli pod rukami. Už teraz sa teším na ďalšie časti z tejto série, ktorú som si zaľúbila.

Čítať viac

„Láska nie je očarením dvoch pekných alebo vášnivých ľudí, ale rozhodnutím, prácou, dielom, nie ani pekných, ani mladých ľudí, dokonca iba jedného a možno nepekného a nemladého človeka, ktorý chce byť milovaný a milovať. Ten druhý a či druhá veľmi rád sa učí, dáva sa milovať, prv či neskôr pristane, poddá sa nám, začne nám odpovedať svojím jedinečným, prekvapujúcim, nadchýnajúcim spôsobom. Verte, drahá Jarmila, človek až žasne, aká neprebudenosť, nevzdelanosť vládne práve v láske. Starí to nevedia a mladým to nemá kto povedať.“

Honeymoon - Jana Beňová
Honeymoon
Jana Beňová