Ivanka

13

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

Ťažko sa vyberá päť diel a zopár obľúbených autorov. Milujem literatúru! Deň bez knihy je pre mňa neúplný. Aspoň stránku musím prečítať :-)

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

Ťažko sa vyberá päť diel a zopár obľúbených autorov. Milujem literatúru! Deň bez knihy je pre mňa neúplný. Aspoň stránku musím prečítať :-)

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori
Zobraziť viac

Moje srdcovky

Moje odznaky

Verný zákazník
Môj názor pomáha
2021
Knihy roka 2021
2021
Môj názor pomáha
2020
Šťastných 7
2022
Šťastných 7
2021
Šťastných 7
2020
Šťastných 7
2019
Šťastných 7
2018
Šťastných 7
2011
Plány do budúcnosti
Máte čitateľský profil
Zobraziť viac

Moje aktivity

13
13

Ivana Zacharová napísala recenziu

15.11.2023 11:00

Maria Pourchetová si v románe Oheň za námet zvolila lásku. Avšak Oheň nie je románom z červenej knižnice, próza je skôr smutnou paródiou na lásku. Pobavia nás hlasy hrdinkinej matky a starej matky, ktoré sa ozývajú zo záhrobia a komentujú konanie zbrklej ženy, pousmejeme sa nad cynizmom oboch hlavných postáv a udiví nás ich konanie a komunikácia. Autorka milencov karikuje, ich starostlivo vybudované charaktery vyvolávajú na jednej strane pochopenie a na druhej strane opovrhnutie. Ťažko si túto dvojicu obľúbiť, no je fascinujúce pozorovať, ako sa popasujú s ohňom, ktorý založili.

Ona je úspešná akademička, vydatá, má dve deti a býva v rodinnom dome, kde jej zjavne nič nechýba, no cíti, že to nie je ono. Túži po zmene, po niečom, čo prelomí strnulosť, v ktorej uviazla. On je vysokopostavený bankár, ukážkový cynik v prehlbujúcej sa depresii, ktorý je presvedčený, že vo vzťahu s Laure pookreje. Preskočí malá iskra, čo úplne stačí na to, aby sa rozhorel obrovský plameň, ktorý sa rýchlo vymkne kontrole. Hoci obaja protagonisti túžia byť milovaní, ich vášeň kolíše a zdá sa, že si jednoducho nedokážu porozumieť. Ich túžba je skôr vyjadrením nedostatku niečoho nehmatateľného a nedefinovateľného. Dá sa povedať, že Oheň je o beznádejne neúspešnej komunikácii dvoch ľudí, neskôr spôsobenej určitou formou rezignácie.

Od prvých strán nás autorka vrhne do víru rozprávania. V krátkych, úzko prepojených kapitolách sa striedajú dva rozprávačské hlasy, ktoré čas od času pripomínajú iskry vyletujúce z pahreby. Rozprávanie má rýchle tempo, text vyžaduje pozorné oko čitateľa. Toto rýchle striedanie perspektív jasne ukazuje, ako málo sa tí dvaja zhodnú vo svojich pocitoch a názoroch, aké odlišné sú ich túžby a ako málo sa navzájom poznajú. V románe sa vynárajú aj zásadné otázky o dobe, v ktorej žijeme. Komentujú ju nielen hlavní hrdinovia, ale autorka nám ponúka aj pohľad mladšej generácie a to prostredníctvom Laurinej dcéry. Véra je rebelka, ktorá citlivo vníma klimatické zmeny, feminizmus aj vojny. Pourchetová rozohráva nielen nesúlad v komunikácii a pocitoch milencov, ale do rovnakej pozície stavia matku s dcérou. Za medzigeneračné nepochopenie môže čiastočne opäť rezignácia.

Autorka precízne buduje dej a hoci nás miestami sem-tam na okamih stratí, veľmi rýchlo si opäť získava našu pozornosť. V záverečných kapitolách nezostáva nič iné, iba očami zbesilo hltať riadky a vo finále s údivom predýchať sebaironický čin jednej z postáv.

Čítať viac

Oheň - Maria Pourchet, 2023
Oheň
  • Maria Pourchet
5,0
17,33 €

13
Ivanka

Ivana Zacharová získala odznak Knihy roka 2021

24.05.2022 11:54

Sú knižky, ktoré prečítame a takmer okamžite na ne zabudneme. Potom sú tu knihy, ktoré svojím príbehom, spracovaním alebo svojou odbornosťou dokážu obohatiť našu myseľ a srdce. A presne takéto knihy nájdete v našom výbere Knihy roka. Sme radi, že niektorý z titulov Knihy roka 2021 nájdeme aj vo vašej knižnici :-)

Knihy roka 2021
13
13

Ivana Zacharová napísala recenziu

05.04.2022 05:05

Ester si ma omotala okolo prsta od prvej strany. Uchvátila ma štylistická zručnosť, aká sa často nevidí. Siahodlhé súvetia, opakovanie slov, slovných spojení, viet, ba celých úsekov evokuje v niektorých momentoch poéziu. Keď spomínam opakovania, hneď musím podotknúť, že jej slovná zásoba nie je chudobná, naopak, je bohatá, košatá. Kĺzala som sa textom s údivom a nadšením.
Kniha je autorkinou osobnou výpoveďou. Na prvej strane padne z úst prednášajúcej profesorky veta: Definujte mi muža! Tá je impulzom pre rozprávačku, ktorá sa okamžite vracia do spomienok a s nadhľadom analyzuje mužov, ktorí ju v živote ovplyvnili. Zaraďuje ich do kategórií, predstavuje nám deduškov, hercov, mizantropov, bruškatých, perfektných, štbákov, udavačov, architektov či lekárov. No hlavnou témou nie sú iba muži. Spomína na svoju rodinu, predkov, históriu, svoj vzťah k mužom, rozoberá rozdielne povahy oboch pohlaví.
Jej rozprávanie je striedavo úsmevné, vážne, nostalgické a často ironické. Nestíhala som si podčiarkovať silné myšlienky a krásne vety. Najviac ma dojímalo rozprávanie o blízkej rodine. Na chvíľu som sa ocitla v Nadikinej kuchyni, s Dibom na koncerte alebo s Pupuškom pri počúvaní odbornej prednášky. Niekoľkokrát ma dojala...
Ester Weissová - Fekete napísala silnú, vynikajúcu prózu a verím, že o nej budeme ešte počuť. Jej meno je skratka, román, rodinná sága a zďaleka nepovedala všetko. Knihu Muž môže každý čitateľ uchopiť inak, jeden v nej nájde to, iný ono, niekto uvidí podobnosť so svojím osudom, ďalší s rodinou známeho. Je to síce jej príbeh, no môže byť aj náš.

Čítať viac

Muž - Ester Weissová-Fekete, 2022
Muž
  • Ester Weissová-Fekete
5,0
11,90 €

13
Ivanka

Ivana Zacharová získala odznak Šťastných 7

05.02.2022 09:23

Tento rok sa vaša knižnica rozrástla už aspoň o 7 kníh... Tešíme sa spolu s tými, ktorí ich budú čítať :-)

Šťastných 7
13
Ivanka

Ivana Zacharová získala odznak Verný zákazník

07.09.2021 07:57

Bolo nám cťou vás obslúžiť už 30 krát. Vaša domáca knižnica musí byť skutočne výstavná!

Verný zákazník
13
13

Ivana Zacharová napísala recenziu

26.08.2021 10:50

Už z názvu knihy som vedela, že ma čaká skvelý literárny zážitok. Čarovanie so slovami, ktoré poskakujú, žblnkajú, krútia sa a chichocú ako voda v potoku. Možno, rovnako ako ja, pri čítaní v duchu podchvíľou vykríknete, ach to je krása!, ako je len v tejto knižke pekne! „Ivan tvrdil, že pod každým potokom, aj riekou, tečie ešte jeden iný potok, ktorý je neviditeľný, ale tým, čo ho chcú naozaj vidieť, tým sa ukáže,“ povedala jedna z epizódnych postáv a presne takto treba k útlej knižke pristupovať. Niekto sa očami skĺzne po povrchu potoka, iný dokáže uvidieť podeň.
Tí, čo poznajú a milujú tvorbu Dušana Dušeka, vedia, že vo svojich knihách prepletá vlastné zážitky s cudzími, ktoré vypočuje na ulici, v rozhovoroch so známymi i neznámymi. Keď niečo dobré zachytí, hneď to šupne do príbehu, či už je to historka, alebo len pekná veta. Pekné vety sú jeho doménou. Holé aj rozvité spôsobujú úžas čitateľa. „Požiare sa končia v koreňoch stromov.“, alebo „Zobudiť sa a prijať oplátku prichádzajúceho dňa.“, alebo „Tma je posteľ spánku.“ Niekedy ani príbeh netreba, aby si čitateľské oko prišlo na svoje. Dušek obdivuhodným spôsobom zostručňuje svoje výpovede, stačí náznak, slovo, veta. V anotácii je vypichnutý citát z knihy: Každé dobré slovo vo vete je vyslyšaná prosba. Bohatstvo jazyka je práve v jeho možnosti byť úsporný. Dušek toto kúzlo ovláda. Obrazy, ktoré vyčarúva, dokážu rozochvieť.
Nemrhá slovami, lež naplno využíva ich potenciál. Kratučká veta a v nej celý príbeh. Prekvapivé okamihy pretkané humorom, hravosťou aj nostalgiou či vážnosťou. Jeho jazyk je jasný, presný a nesie silný poetický náboj. Rozohráva hru doslovných aj metaforických významov, narúša chronologické usporiadanie času. Do prítomnosti bárskedy vsunie záblesk dávno zašlých okamihov. Nádherná knižka!

Čítať viac

13
Ivanka

Ivana Zacharová získala odznak Môj názor pomáha

26.08.2021 10:50

Ďakujeme, tento rok ste sa zaradili k top recenzentom! Aj vďaka vášmu názoru si ostatní čitatelia budú vedieť ľahšie vybrať.

Môj názor pomáha
13
13

Ivana Zacharová napísala recenziu

26.08.2021 10:47

Clarice musíte milovať od prvej vety, ak sa tak nestane, zrejme vám nesadne celá kniha :-) Patrí do súdka literárnych fajnšmekrov. Je to skutočne vynikajúce dielo z pera brazílskej legendy.
Autorka v inovatívnom románe narúša chronologické poradie deja od začiatku do konca. Hlavnou hrdinkou je mladá žena Joana. Spomienky na detstvo sa prelínajú s udalosťami z manželského života. Minulosť, prítomnosť a budúcnosť sa spájajú. Minulosť nie je niečím dokončeným, v zábleskoch myšlienok nadobúda rozmer aktuálneho okamžiku. Uprostred prežívaných udalostí existuje neustály tok vedomia, hľadanie a objavovanie jemných nuáns života.
Joana je hrdinka narúšajúca patriarchát, je ako Johanka z Arcu, ktorá sa vzoprela dobovým konvenciám. Konfrontuje morálne hodnoty sveta dospelých formované vtedajšou spoločnosťou. Nedokáže sa prispôsobiť požiadavkám okolia, často sa cíti zlá, neustále o sebe pochybuje, aby sa neskôr pozrela na veci z druhej strany a prehodnotila ich. Uvedomuje si, že je dôležité, čo vníma ona, nie, čo si myslia a očakávajú iní. „Na čom teda záleží: Treba žiť, alebo vedieť, že žijeme?“ Prejavuje sa divokými, slobodnými pocitmi, ktoré sa nedajú skrotiť, čo spôsobuje, že sa cíti osamelá a nepochopená. V texte badať zreteľný rozpor medzi ženským a mužským svetom. Odmieta byť žienka domáca bez možnosti slobody.
Text je krásne poetický, evokuje dlhú báseň písanú voľným veršom. Veď napokon v autorkinej celoživotnej tvorbe dominuje umelecké experimentovanie v širokej škále štýlov, čo intenzívne cítiť už v prvotine, ktorú nemožno čítať rýchlo. Opakuje slová, vety, narúša vetnú skladbu, neberie ohľad na pevné gramatické pravidlá a umelecké konvencie, čitateľ nadobúda pocit akejsi abstrakcie. Je veľkým zážitkom sledovať tok Joaniných myšlienok a hĺbku výpovedí. Za fantastický preklad vďačíme Jane Benkovej - Marcelliovej.

Čítať viac

13
13

Ivana Zacharová napísala recenziu

26.08.2021 10:41

Vôbec som nečakala, že ma kniha tak pohltí. Nik, kto si túto fikciu zasadenú do reálneho prostredia s konkrétnymi historickými faktami nenechá ujsť, neoľutuje. Guenassia priniesol prierez búrlivým obdobím 20. storočia, vynikajúco vykreslil predvojnový Paríž aj nálady v Alžírsku a uveriteľne zobrazil život v pre neho cudzej komunistickej krajine. Román môže byť výborným impulzom k študovaniu povojnových rokov, kedy sa budoval socializmus a ako sa všetko napokon zopsulo. Oceňujem, že autor do textu vložil rôzne úvahy, denníkové zápisky, tajné štbácke správy a listy, čím ešte viac umocnil atmosféru príbehu. Vysnívaný život Ernesta G. veľmi odporúčam. Kniha sa číta ľahko a spisovateľ, hoc nikdy v Československu nebol, píše fundovane, vystihol množstvo detailov tej doby a dokáže skrz-naskrz pohltiť čitateľa.

Čítať viac

13
13

Ivana Zacharová napísala recenziu

26.08.2021 10:38

Ani neviem, ako začať. Román Kukolka sa mi skutočne dostal pod kožu. Keby len to, zasiahol ma priamo do srdca, pretože utrpenie, ktoré musela od útleho detstva znášať hlavná hrdinka Samira, je nepredstaviteľné. Príbeh je emocionálne náročný a svojou surovosťou a otvorenosťou doslova vyráža dych. Od prvej strany vás pohltí a aj napriek hrôze, ktorú vyvoláva, budete chcieť vedieť, ako sa s krutým osudom dieťa bez rodičov vysporiada.
Lux píše drsne, bez príkras a zjemňovania. Násilie, drogy, nútená prostitúcia, psychické týranie, hrubé zaobchádzanie so ženami ako s kusmi mäsa, to všetko sa autorke podarilo realisticky zobraziť. Je až desivé vnímať, že stredobodom románu je dieťa a dospievanie. Hlavná hrdinka by v normálnom svete navštevovala základnú školu! Rovnako náročné je spracovať informáciu, že autorka dva a pol roka „skladala“ Samiru z osudov rôznych žien, ktoré si prešli podobným peklom (hoci si bolestne uvedomujeme, že toto sa dialo a deje stále).
Veľmi silný román. Hoci je príbeh detí ulice nemilosrdný, naozaj stojí za prečítanie. O týchto témach sa musí písať, čítať a hovoriť.

Čítať viac

„Nie je podstatné, akí sme odolní voči cudzej sile. Dôležité je, akí sme silní voči vlastnej slabosti.“

Tam Tam Tri - Boris Filan, 1999
Tam Tam Tri
Boris Filan