Knihy
E-knihy

Ivanka

5

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

Ťažko sa vyberá päť diel a zopár obľúbených autorov. Milujem literatúru! Deň bez knihy je pre mňa neúplný. Aspoň stránku musím prečítať :-)

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

Ťažko sa vyberá päť diel a zopár obľúbených autorov. Milujem literatúru! Deň bez knihy je pre mňa neúplný. Aspoň stránku musím prečítať :-)

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori
Zobraziť viac

Moje srdcovky

Moje odznaky

2019
2018
2011
Zobraziť viac

Moje aktivity

5
5

Ivana Zacharová napísala recenziu

09.04.2020 21:35

Kniha je určená dospievajúcej mládeži, no myslím, že ju s radosťou prečítajú aj skôr narodení. Autor v nej nastolil veľmi citlivú tému, ktorou je rodová identita. Krátko po vydaní zožal pozitívnu aj negatívnu kritiku. Autor akiste vlnu odporu očakával, no nezľakol sa a napísal citlivé dielo nielen pre mládež a rodiny, ktoré sa s podobnou situáciou potýkajú, no aj pre tých, ktorí sú otvorení novým témam.
Hovorí sa, že máme strach z toho, čo nepoznáme a čomu nerozumieme. Nepochopenie, že rodová identita nie je nevyhnutne podmienená biologickým pohlavím, vedie na jednej strane k zosmiešňovaniu až k nenávisti a na strane druhej k depresiám a samovraždám.
Táto kniha môže naštartovať sériu rozhovorov v nejednej domácnosti. Možno bude nápomocná tým, ktorých sa to týka, ale tiež ostatným, čo sa chcú dozvedieť viac. Možno sa rodičia nebudú báť otvorene hovoriť so svojím dospievajúcim dieťaťom o probléme, ktorého sa tak veľmi boja a azda sa vyvarujú chýb, akých sa dopustili Jasonovi rodičia.
Všetky celospoločenské problémy treba spracovať, postupne vyhodnocovať a riešiť. Nezavrhovať, nesúdiť a neútočiť na všetko nové. John Boyne naozaj jemne a výborne spracoval vysoko aktuálnu tému, ktorá ale vôbec nie je nová a sprevádza ľudstvo po celom svete od nepamäti.

Čítaj viac

5
5

Ivana Zacharová napísala recenziu

09.04.2020 21:30

Román Návrat z pera najvýznamnejšej portugalskej autorky súčasnosti Dulce Marie Cardoso majstrovsky sprostredkúva dôležitý moment histórie jej rodnej krajiny. Státisíce Portugalcov museli opustiť svoje domovy po tom, ako Angola, bývalá portugalská kolónia, získala nezávislosť. Tých, ktorí utekali z Angoly do Portugalska nazývali navrátilci. Len s veľkými ťažkosťami sa zaraďovali do spoločnosti... Hoci sú dni hlavných hrdinov nasiaknuté strachom a zúfalstvom, Rui vtipne a sarkasticky komentuje tvrdú realitu. Život v izolácii nie je ľahký.
Román vychádza čiastočne z osobných zážitkov autorky, ktorá sa ako jedenásťročná zaradila s rodičmi medzi navrátilcov. V rozhovore s prekladateľkou knihy uviedla, že ho nevníma ako vyrovnávanie si účtov s minulosťou, ale skôr ako príbeh o strate, ktorá môže mať množstvo podôb. Dulce Maria Cardoso zažila všetky opisované udalosti, poznala historické fakty, no trvalo takmer štyridsať rokov, kým našla spôsob, ako tému uchopiť a zobraziť. Návrat je nielen o strate domova a krajiny, ale predovšetkým o strate dôstojnosti, identity a istoty. V Portugalsku po vyjdení v roku 2011 získal obrovský ohlas vďaka svojim literárnym kvalitám a téme, ktorú dovtedy portugalská literatúra prehliadala.

Čítaj viac

5
5

Ivana Zacharová napísala recenziu

09.04.2020 21:24

Milujem jazyk a štýl Ali Smith. Tak ako som si užila Jeseň, užila som si aj Zimu a neviem sa dočkať Jari. Zima je meditáciou o svetle, v ktorom sa veci kryštalizujú. Zo zamrznutej zeme vždy vyklíči nový život. Originálne a inšpirujúce dielo plné symboliky naplnené nežnosťou, ale aj spravodlivým hnevom.
Mnoho autorov sa vyžíva v tom, že poukrývajú vo svojich dielach narážky a skryté odkazy na iné romány. Pre tento fenomén sa zaužíval výraz easter eggs. Ali Smith ich v texte pre zdatných hľadačov vysypala plný košík. Čerpá z mnohých kultúrnych diel, či už je to hudba, film, literatúra, alebo umenie. Aj hádaniek, metafor a alegórií je v príbehu neúrekom. Môžu sa zdať na prvý pohľad nerozlúštiteľné, ale pre čitateľa je výzvou odhaľovať ich.

Čítaj viac

5
5

Ivana Zacharová napísala recenziu

09.04.2020 21:18

Camilla Sten sa výborne zhostila všetkým známej témy manipulácie ľudí. Ovládať masy dokážu politici, psychopati, narcisti, tyrani a niekedy človeka zmanipuluje aj srdcu blízka osoba. Vtedy si rozum dáva dovolenku a je vymaľované! Názorný príklad davovej psychózy sa skrýva v Meste. Príbeh je výborný, skvelo vystavaný, prešpikovaný temnotou, no určite vás zarazí niekoľko ťažko uveriteľných vecí. Ako to, že za celých šesťdesiat rokov nemal nik záujem pátrať po zmiznutých ľuďoch? Vyšetrovanie v minulosti bolo veľmi povrchné, prehľadávali sa iba lesy a blízke okolie a na mesto sa na dlhý čas celkom zabudlo. A románoví filmári asi nikdy nepozerali žiaden horor, keď porušili základné pravidlo – nerozdeľovať sa na neznámom mieste. Za chyby sa platí. Niekedy veľmi draho.

Čítaj viac

5
5

Ivana Zacharová napísala recenziu

08.03.2020 19:18

Ocitneme sa rovno v ohnisku izraelsko-palestínskeho sporu, v dvoch časových rovinách a troch úzko prepojených príbehoch. Hlavnými postavami sú izraelskí a palestínski špióni, žena s neochvejnou vierou v muža, ktorého spoznáme len ako generála a tiež pár zaľúbencov s nemožnou budúcnosťou túžiacich po spoločnej večeri.
Väčšina postáv je vymyslená, no za niektorými sa skrývajú identity skutočných ľudí. Generál je nepochybne Ariel Sharon a väzeň X, tajne uväznený v roku 2010 po tom, čo izraelským nepriateľom poskytol utajované informácie, bol zjavne inšpiráciou pre románového väzňa Z.
Špionážny príbeh prechádzajúci časom a priestorom je meditáciou o mnohých traumách izraelsko-palestínskeho konfliktu. Englander je výnimočný rozprávač, vie ako kvalitne, intelektuálne a umelecky potešiť čitateľa. Hoci je dej vážny a tragický, popretkával ho humornými a satirickými vsuvkami. Nie, smiať sa nebudete, len usmievať. Postavy zápasia s morálnymi dilemami, nič nie je iba biele a nič iba čierne. Keď sa čitateľ ponorí hlboko do príbehu, určite sa neubráni súcitu, smútku, strachu či slzám. Vyvoláva naozaj hlboké emócie. Je plný pasáží o veľkej ľudskosti a múdrosti a predkladá výzvu zahĺbiť sa do opisovanej histórie hlbšie.
Výborné čítanie.

Čítaj viac

5
5

Ivana Zacharová napísala recenziu

08.03.2020 19:11

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Edward Snowden sa narodil práve v roku 1983, kedy americké ministerstvo obrany rozdelilo svoju internú sieť prepojených počítačov na polovicu. Jedna sieť dostala názov MILNET a druhú určenú pre verejnosť poznáme ako internet. Je zrejmé, že malého chlapca fenomén zvaný internet úplne ovládol. Sme svedkami, ako sa krôčik po krôčiku vypracoval na odborníka vo svojom fachu. Zo študenta, ktorý v triede nevedel prehovoriť nahlas, sa stal učiteľom jazyka novej éry a príslušníkom amerických tajných služieb. Za sedem krátkych rokov kariéry sa zo správy lokálnych serverov vyštveral na pozíciu, kde navrhoval a zavádzal systémy globálnych rozmerov. Svoju prácu mal rád. Lenže jedného dňa prišiel zlom. V záplave informácií si všimol také, ktoré ho obrali o pokojný spánok.
Táto kniha je o tom, čo viedlo autora k rozhodnutiu zhromaždiť interné dokumenty spravodajskej komunity s nespochybniteľnými dôkazmi o tom, ako americká vláda porušuje zákony, je o morálnych a etických princípoch, ktoré ho ovplyvnili a kde sa tie princípy vzali, čiže je to kniha o jeho živote. Edward Snowden preukázal obrovskú odvahu a silu. Bolo by smiešne myslieť si, že po prevalení aféry sa veci úplne zmenili, že nás už nikto nesleduje a nemá pod palcom činnosť na internete. Niečo sa však predsa len zmenilo. Teraz o praktikách tajných služieb všetci vieme a je na nás, ako sa vo virtuálnom svete chováme.
Knihu odporúčam tým, ktorí sa zaujímajú o fungovanie tajných služieb, každému, kto má rád napätie a skutočné príbehy a najmä tým, ktorí pochybujú o svojej zraniteľnosti na internete. Jazyk autora je zrozumiteľný, píše veľmi pútavo, napínavo a inšpirujúco. Po poslednej strane som si v duchu povedala: Držím ti palce, Ed a ďakujem.

Čítaj viac

5
5

Ivana Zacharová napísala recenziu

08.03.2020 19:07

V neveľkom rozsahu sa skrýva množstvo tém. Autorka otvorila otázky sexuálnej orientácie a dotkla sa aj epidémie AIDS, ktorá naplno vypukla v 80. rokoch minulého storočia. Román je plný vášne, bolesti, ťažkostí, smútku a lásky. Nenaplnené túžby srdca a žiaľ z bolestnej straty blízkych sú popretkávané žiarivo žltou farbou van Goghových Slnečníc.

"Kto sme boli, Ellis, ja a Annie? Veľakrát som to chcel vysvetliť, ale nikdy sa mi to nepodarilo. Boli sme všetkým a potom sme sa rozpadli. To ja som na vine, viem."

Nehanbím sa za slzy, ktoré som neudržala. Už od začiatku bolo jasné, že to nebude veselé čítanie. Autorka jemne vyskladala poetický príbeh o láske vo všetkých jej podobách, nenápadne vrstvila emócie a napísala dielo plné rozjímania o vzťahoch, o schopnosti umenia inšpirovať, o ťarche zármutku a sile odpustenia sebe i druhým. Možno mohlo byť všetko inak, keby boli spoločenské, kultúrne a rodinné pomery iné...

Čítaj viac

5
5

Ivana Zacharová napísala recenziu

08.03.2020 19:01

Ústrednou témou románu je pamäť, spomienky a smútok po domove. Stratiť spomienky a domov znamená stratiť samého seba. Postupne sa pred nami rozpletá tajomstvom opradený príbeh podivného manželstva ženy menom Palestína a neúspešného spisovateľa, ktorí sa živí spisovaním spomienok iných ľudí, vynárajú sa spomienky na hlboké rodinné roztržky a na nútený odchod z rodnej dediny. Čo všetko sa pred rokmi stalo, sa čitateľ dozvedá po kvapkách.
V románe cítiť nechuť autora voči vlečúcemu sa národnostnému sporu v jeho domovine. Celý život dúfal v politickú zmenu, v uzmierenie znepriatelených národov, no pred svojím odchodom do Ameriky priznal rezignáciu.
Román je v konečnom dôsledku veľmi smutný. Aspoň vo mne vyvolal taký pocit. Autor nie je sentimentálny, nesnaží sa rozplakať čitateľa, no píše tak, že medzi riadkami ukryl hlboký žiaľ. Núti nás premýšľať a súcitiť s hlavným hrdinom. Možno je to skôr Palestína, ktorá by si zaslúžila ľútosť, no moje sympatie má on. Rozuzlenie príbehu je neočakávané! Nevinná spomienka vyrozprávaná s tým najlepším úmyslom zničila veľa životov. Odporúčam všetkým, ktorí majú radi silné príbehy.

A víš co bylo nejvíc děsivé, můj milovaný synu? Nejděsivější ze všeho bylo, že v tu chvíli jsem si přál tvou smrt.

Čítaj viac

5
5

Ivana Zacharová napísala recenziu

08.03.2020 18:54

Kerégyártó je svieži, výstižný a minimalistický rozprávač. V jednom rozhovore sa vyjadril, že veľmi rád číta dialógy Bukowského, Carvera či Hemingwaya. Páči sa mu konverzačná forma ich textov. Aj on takú zvolil a veľká časť románu pozostáva práve z dialógov. Reč postáv prispôsobil prostrediu a spoločnosti, v akej sa pohybujú. Hovoria drsným vulgárnym jazykom, ktorý však nie je použitý prvoplánovo a dokonalo dotvára atmosféru úpadku. Dynamické rozhovory, ostré vyjadrenia, kruto vykreslené situácie a čierny humor umocňujú uveriteľnosť príbehu.
V osemnástich kapitolách tvoriacich fragmenty zo života večne porazeného hlavného hrdinu nás rozprávač retrospektívne prevedie od jeho smrti až po narodenie. Cúvame zo súčasnosti až do 50. rokov 20. storočia, kedy sa, aj napriek úpornej snahe matky zbaviť sa plodu, narodil.
Kruto úprimné príbehy sa tiahnu od útulkov pre bezdomovcov, cez zafajčené krčmy, fabriky, bary, kasárne, nemocničné postele a väznice a zachytávajú celý proces zmien v spoločnosti. Totalitný režim sa skončil s nástupom demokracie, no jeho pád sa dotkol mnohých ľudí inak, ako očakávali. Defilé postáv tvoria predavači, barmani, bezdomovci, šoféri nákladiakov, alkoholici, prostitútky aj kriminálnici.
Román o nedávnej minulosti, ktorá sa netýka len Maďarska, ale všetkých postkomunistických krajín, je veľmi silný a tne do živého. Zmena režimu priniesla mnoho dobrého, no ruka v ruke sa s pozitívami vynorili aj problémy, na aké nebola spoločnosť dovtedy zvyknutá. Bezdomovectvo je jedným z nich. S poslednou stránkou knihy prichádza myšlienka: Čo keby sa to stalo mne

Čítaj viac

5
5

Ivana Zacharová napísala recenziu

08.03.2020 18:43

Kohút Konstantin je pre Máriu niečo ako náhradný manžel. Vypiplala ho od kuriatka, no teraz je starý a nepoužiteľný. Čo s ním? Polievka sa vždy hodí a tak ho baba Duňa prikryje pokrievkou. Duchovia sú však beťári, duchovia nikdy nespia. Konstantin je stále tu a sleduje osudy obyvateľov dedinky Černovo, ktorí sa vrátili do svojich domovov po černobyľskej katastrofe. Záhradkárčeniu v zasiahnutej oblasti sa darí a zopár obyvateľom neprekážajú ani premnožené mačky a pavúky. Kosti im podľa doktorov už beztak svetielkujú, tak čo môžu stratiť...Baba Duňa je zásadová a veselá kopa. Mala som chuť ju objať, aj som sa smiala, aj ľúto mi bolo. Srdce na dlani ju vrhlo do maléru. No aj tak si zachovala všetko to svoje babyduňovské. Vynikajúci príbeh z pera Aliny Bronsky si nenechajte ujsť. Je o láske k domovu, k životu, o viere v zajtrajšok a o odvahe bojovať o každý deň. Kriminálna zápletka a svieži humor robia z útlej knihy skutočnú chuťovku.

Čítaj viac

„Nakoniec som si spisovateľov rozdelil do dvoch kategórií: tých, ktorí vás nechajú prísť načas, a tých, ktorí spôsobujú meškanie.“

Klub nenapraviteľných optimistov - Jean-Michel Guenassia
Klub nenapraviteľných optimistov
Jean-Michel Guenassia