Naše kníhkupectvá sú zatvorené :(
Stále sme tu však pre vás na webe. Viac info
Knihy
E-knihy

Moje srdcovky

Moje odznaky

2018
2020
Zobraziť viac

Moje čitateľské kolekcie

Moje aktivity

7
Tomáš Nagy

Tomáš Nagy prečítal knihu

20.10.2020 20:19

7
Tomáš Nagy

Tomáš Nagy prečítal knihu

30.09.2020 14:57

7
Tomáš Nagy

Tomáš Nagy prečítal knihu

23.08.2020 00:57

7
7

Tomáš Nagy napísal recenziu

21.08.2020 17:07

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Alexander Luthor utečie na podomácky vyrobenej kozmickej lodi z väzenia na Mesiaci, preletí membránou, spájajúcou hmotný a antihmotný vesmír, a pristane na Zemi.

Americká liga spravodlivosti (JLA) sa pokúša zabrániť pádu lietadla a tak predísť obrovskej tragédii na ľudských životoch. Napriek úspešnému zásahu nachádzajú na palube mŕtvych pasažierov... Wonder Woman pri obhliadke tiel zisťuje, že cestujúci boli už dávno mŕtvi, a čo je najčudnejšie, že všetci majú srdcia umiestnené na pravej strane. Flash pri kontrole osobných dokladov obetí nachádza zvláštne dolárové bankovky, kde sa namiesto podobizne amerického prezidenta Georgea Washingtona vyníma podobizeň amerického brigádneho generála z čias americkej revolúcie Benedikta Arnolda. Samotné lietadlo nevyzerá ako pravidelná letecká linka z Gothamu do Atlanty...

Superman, Wonder Woman, Green Lantern a Martian Manhunter sa vyberú do Lexcorpu s podozrením, že v tomto záhadnom leteckom nešťastí má prsty samotný Lex Luthor. V sídle ich však očakáva Alexander Luthor zo Zeme 1, z vesmíru antihmoty, žiadajúci ich o pomoc v boji proti Americkému zločineckému syndikátu (CSA). K 48-hodinovej misii JLA sa pridáva aj Batman... Aquaman a Martian Manhunter zostávajú na Zemi ako spojka v prípade nepredvídateľných udalostí...

Superhrdinovia sú na Panopticone, centrále zločineckého syndikátu na Mesiaci, konfrontovaní s vlastnými antihrdinskými náprotivkami. Kým Batman pri očisťovaní Gotham City spoznáva šokujúcu alternatívnu realitu, súvisiacu so streľbou na jeho rodičov, Superman v súboji s mimozemským androidom Brainiacom naviac bojuje s morálnymi zásadami.

Členovia JLA postupne prichádzajú na to, že spolu s členmi CSA boli vtiahnutí do špinavej hry, v ktorej sa hrá o niečo väčšie, než je nastolenie poriadku a spravodlivosti v antihmotnom vesmíre.

JLA: Země 2 nepriamo nadväzuje na koncept alternatívnych realít, ktorý sa prvýkrát objavil a začal sa rozrastať v roku 1961. Ako postupne pribúdali noví hrdinovia a antihrdinovia, tak sa vďaka ich novým dobrodružstvách začal množiť i multivesmír DC, ktorého koncept viacerých realít sa zastavil na čísle 52. Neprehľadnosť mnohých paralelných svetov spôsobila, že v príbehu Krize na nekonečnú Zemí došlo k ich drastickému zoškrtaniu, až zostala len jedna Zem.

Scenárista Grant Morrison a výtvarník Frank Quitely sa rozhodli chopiť témy multivesmíru z iného konca. Zemi 1 vytvorili zrkadlový obraz Zem 2, ktoré v tomto zväzku prehodili aj číselne skrz pomenovanie Alexandra Luthora, prichádzajúceho z antihmotnej Zeme.

Stavba príbehu je postavená na bipolarite, čo je zrejmé zo stretnutia superhrdinov s ich zlými protikladmi. Na jednej strane JLA so Supermanom, Wonder Woman, Batmanom, Green Lanternom a Flashom, na druhej CSA reprezentovaný Ultramanom, Superwoman, Owlmanom, Power Ringom a Johnnym Quickom. Obaja škótski autori využili potenciál akčného deja na vyniknutie jednotlivých charakterov, ako i alternatív, čo by bolo, keby sa niektoré ikonické príbehy vyvíjali iným smerom, než ich všeobecne poznáme.

Epické bitky na Zemi 1 a na Zemi 2 sú zvládnuté scenáristicky aj graficky na vysokej úrovni, bez akéhokoľvek náznaku chaosu a nelogickosti. Tento 20. zväzok kompletu je skôr určený pre skalných fanúšikov DC-čka, ale dokážu sa v ňom orientovať i začínajúci čitatelia grafických románov so základnými znalosťami.

Bonusový Flash ze dvou světů! zo septembra 1961 je prelomovým príbehom, ktorý spustil sériu alternatívnych svetov a prepojil jednotlivé udalosti Zlatého a Strieborného veku komiksu do jednoliateho celku. 25-stranové retro stretnutie Flasha (Barry Allen) s jeho predchodcom Jayom Garrickom priamo odkazuje na novodobého Flasha (Wally West), ktorý s Kyleom Raynerom, nováčikom v úlohe Green Lanterna po Halovi Jordanovi, účinkujú v JLA: Země 2.

Odporúčam tento zväzok všetkým čitateľom, milujúcim akciou nadupané komiksy, ktorých kvalita spočíva vo využití malého priestoru na skvelé vykreslenie charakterov jednotlivých pozitívnych či negatívnych postáv.

Takže si okrem deky a chladených nápojov vezmite ku vode aj túto parádnu tímovku!

Čítaj viac

7
Tomáš Nagy

Tomáš Nagy prečítal knihu

20.08.2020 19:58

7
7

Tomáš Nagy napísal recenziu

30.07.2020 00:29

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Mary Alice Bakerová je dvadsaťštyriročná náruživá fotografka, pracujúca v detskom fotoateliéri Hanzel & Gretel. Miluje svoju mamu, no otcovou láskou si nie je istá, vďaka jeho komplikovanej povahe. Despotický alkoholik roky týra manželku a jeho zhubný vplyv sa odráža i na životoch jeho piatich detí. Pre Mary je únikom vlastný byt a rozvíjajúci sa vzťah s pohľadným motorkárom Wrexom, privyrábajúcim si predajom marihuany a nelegálnymi kšeftíkmi.

Pod vplyvom bourbonu, obáv z neopätovanej lásky a vidiny 200-dolárovej odmeny sľúbi Wrexovi, že prevezme jeho úlohu kuriéra a odovzdá aktovku s neznámym obsahom, spolu s obálkou, mužovi na losangeleskom letisku. Preberie od neho čierny kufor na kolieskach a... Pri odchode nastane na termináli výbuch, ktorý zabije tajomného muža a zraní mnoho ľudí!

Z Mary sa stáva teroristka na úteku, ktorej je v pätách zburcovaná polícia, po senzáciách lačniace médiá, no najmä dvaja zabijaci, ktorým z očí nič dobré nehľadí. Aby plavovláska prežila, musí okrem vzhľadu a šatníka zmeniť aj svoju identitu. Stáva sa z nej umelecká fotografka Nina Zero...

Novela scenáristu a producenta Roberta Eversza o "antihrdinke" proti vlastnej vôli, ktorá sa stane v jednej sekunde vyvrheľom spoločnosti, ale zároveň cenným artiklom pre umelecké kruhy a hollywoodske filmové štúdiá, vychádza z najlepších tradícií americkej "drsnej školy" z 30. rokov minulého storočia. V reálne podanom príbehu sa okrem typických prvkov tohto žánru (ťaživé psychické rozpoloženie hlavnej postavy, prezentované vnútornými monológami, utápané v množstve alkoholu a v živočíšnom sexe) miesi dynamika a čierny humor, spolu s trefnými a karikatizujúcimi opismi postáv a situácií, ktoré zmierňujú ťaživosť a cynizmus deja. Autor sa prihovára k čitateľovi, ktorý sa ocitá v literárnej koži Maryinej matky Florence Alice, skrz spísanú spoveď jej dcéry, v ktorej bojuje o jej lásku a pochopenie. Od prvej až po poslednú stranu prechádza jej postava enormným vývojom, bojujúc o očistenie svojho mena a odhalenie motívu atentátu, ktoré jej zásadne zmenili život.

Pamätníkom 90'-ok neunikne, že významný vplyv na originalitu príbehu, najmä čo sa útekových akčných scén týka, bol prípad bývalého futbalistu a neskôr herca O. J. Simpsona, ktorý rozdelil a paralyzoval Ameriku na dlhé roky. Paralela slávny násilnícky čenoch a atypická ženská hrdinka, meniaca sa z naivky na tvrdú feministku, v tomto smere nie je vôbec náhodná... Aj prípad Johna Waynea Bobbitta (1993), ktorému manželka v hneve odrezala penis, či sexepíl herečky Sharon Stone vo filme Niekto sa pozerá (Sliver) napovedajú, že Eversz sa snažil novelou vzdať úctu feministickému hnutiu.

Slabšou stránkou knihy je bližšie zoznámenie sa s hlavným záporákom a jeho pohnútkami, ktoré skomplikovali život Mary. Našťastie túto medzeru kompenzujú zabijaci Frick a Track...

Zastreliť Elvisa určite odporúčam milovníkom drsných krimi kvôli jeho autorskej ľahkosti, svižnosti deja a (ne)tradičnému vyvrcholeniu. Prirovnávať Roberta Eversza ku Raymondovi Chandlerovi sa nedá, ale jeho kniha hanbu určite nezožne!

Ak chcete zistiť prečo je dobré zastreliť Elvisa, strávte s ním troška svojho času.

Čítaj viac

7
Tomáš Nagy

Tomáš Nagy prečítal knihu

22.07.2020 11:27

7
7

Tomáš Nagy napísal recenziu

14.07.2020 18:32

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Vo viktoriánskej Británii vrcholí priemyselná revolúcia a Londýn je ustavične zahalený do mimoriadnej hmly, ktorá je zmesou vlhkosti Temže, dymu z horiaceho uhlia a pary, poháňajúcej mnohé veľké technické objavy na sklonku 19. storočia. Ideálne prostredie pre páchanie zločinov sériového vraha Jacka Rozparovača, besniaceho v uličkách chudobnej štvrte Whitechapel v East Ende, ako aj pre zločiny s nádychom tajomna a čiernej mágie.

Sherlock Holmes je zaneprázdnený vyšetrovaním zločinov vo vyšších aristokratických vrstvách a na mysteriózne prípady, odohrávajúce sa zväčša v chudobných oblastiach Londýna, nemá čas, ani chuť.

Vyšetrovania "nezaujímavých" prípadov sa ujíma Terence Norr, externý vyšetrovateľ Scotland Yardu, pracujúci na Oddelení boja s paranormálnymi javmi. Blondiak s niekoľkodňovým strniskom a strapatými bokombradami, s motocyklistickými okuliarmi na čele, odetý v koženom dlhom kabáte, s vysokými ťažkými topánkami, s malým batohom prehodeným cez plece, opásaný koženými remeňmi, na ktorých sa hompáľajú kožené sumky preplnené nábojmi, vyrážajúci na miesto činu na vylepšenej Daimlerovej motorke typu Bucefalus, v preklade "býčia hlava", pomenovaného podľa obľúbeného bojového koňa Alexandra Veľkého.

Na mieste ho zvyčajne očakáva jeho spolupracovníčka, aristokratka Catherine Havebridgeová. Hnedovlasá psionička v krátkej koženej kamizole, s okuliarmi s niekoľkými clonami, v nohaviciach zastrčených vo vysokých šnurovacích topánkach, ktorá využíva svoju mentálnu a duševnú silu na komunikáciu a boj s bytosťami z iných dimenzií.

Do boja s nadprirodzenými či astrálnymi bytosťami sa púšťajú so všetkou vehemenciou, občas za pomoci mágie, revolverov či strieborných šípiek z arbaletu. Ich súpermi sú okrem temných prízrakov, démonov, poltergeistov aj rôzne hrozné bytosti iných kultúr a náboženstiev, s ktorými urputne zvádzajú boje o nevinné ľudské duše v ohrození.

V komplikovaných prípadoch sa obracajú o pomoc na astrálneho piadimužíka Ábela, využívajúc jeho znalosti a kontakty za hranicou života, kde sa nachádzajú pre ľudskú myseľ nepoznané dimenzie a neprebádané svety, čo mu vynahrádzajú tabakom, na ktorom je závislý.

Útla knižôčka je mnohými označovaná ako súbor ôsmich poviedok, v ktorých sa miesi akcia, dobrodružstvo, krimi, horor, thriller, mystérium, alternatívna história a sci-fi, a to všetko zabalené v steampunku, s čím úplne nesúhlasím. Skôr sa jedná o novelu, rozdelenú do ôsmich prípadov, ktorou sa preplieta niť osudov oboch hlavných hrdinov. Časová os je poprehadzovaná, to uznávam, ale tento rozprávačský štýl využil aj Andrzej Sapkowski v Zaklínačovi, čo vôbec neuberá na obsahovej a dejovej kontinuite príbehu. Domnievam sa, že Peter Jelínek, vedomý si svojho literárneho talentu, vystaval tento "chaos" zámerne, aby čitateľa okamžite vtiahol do deja a vyvolal prirodzenú ľudskú zvedavosť, čo predchádzalo spolupráci paranormálnych vyšetrovateľov, a čo po nej ďalej nasledovalo...

Norr, ochraňuj Britániu! je autorovou poklonou literárnemu otcovi Sherlocka Holmesa, Arthurovi Conanovi Doyleovi a jeho tvorbe, ktorá má dodnes neodškriepiteľný vplyv na žáner, obsahujúci dávku napätia, strachu a tajomna, ktorí obľubujú miliardy vášnivých čitateľov. Už prvý Norrov knižný prípad "Štúdia v zelenej" priamo odkazuje na Sherlockov tiež prvý a najznámejší prípad "Štúdia v červenom" z roku 1887. Spoločným menovateľom v oboch prípadoch je postava inšpektora Grega Lestradea... V ďalších prípadoch sa pripája aj Sherlockov brat Mycroft, a neskôr dôjde aj na samotného detektíva z Baker Street. Okrem Doylea vzdal Jelínek úctu literárnemu odkazu takých velikánov ako sú: Mark Twain, Oscar Wilde, Mary Shelley, Edgar Rice Burroughs, Howard Phillips Lovecraft, a ďalším, ktorých hrdinovia a imaginárne svety stále ovplyvňujú fantáziu mnohých čitateľov a zábavajú svojimi dobrodružstvami mnohých fanúšikov a milovníkov literárnej klasiky.

Jelínek využíva vo svojom rozprávaní okrem dávky napätia a akcie, aj značnú dávku neurážlivej paródie a inteligentného humoru, čo pridáva jeho dielku širší rozmer. Prekvapí aj jeho znalosť a orientácia v oblastiach histórie, ezoteriky, mágie, alchýmie, cudzokrajnej mytológie a svetových náboženstiev, či používania archaických výrazov v texte, ktoré ho robia uveriteľným...

Ak hľadáte osviežujúci kvalitný kokteil relaxačnej zábavy a nevtieravého poučenia počas horúcich letných dní, vezmite si túto ilustrovanú knižôčku so sebou. Budete sa báť, ale budete sa aj usmievať, za to vám ručím.

...a bonusovú poviedku "Für Gott und Kaiser!" z alternatívneho obdobia 1. svetovej vojny, berte ako sladký rozlúčkový dezert, ktorý vás má navnadiť na pokračovanie Norrovych prípadov v ďalšej knižôčke Alternauti.

Slovak steampunk not dead!

Čítaj viac

7
Tomáš Nagy

Tomáš Nagy prečítal knihu

24.05.2020 18:17

7
7

Tomáš Nagy napísal recenziu

22.05.2020 19:06

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Hlavným rozprávačom päťdielneho príbehu z roku 2005 je samotný Lex Luthor, geniálny vedec a generálny riaditeľ spoločnosti Lexcorp, ovládajúci život v Metropolise zo svojho mrakodrapu. Predstavuje sa ako milý šéf a filantrop, ktorý pripravuje slávnostné otvorenie rozostavanej Veže vied, ambicióznej stavby, stelesňujúcej veľkosť ľudského ducha a jeho potenciálu.

V skutočnosti je Lex Luthor prefíkaný antihrdina, snažiaci sa o opätovné získanie moci, o ktorú ho pripravila charizma Supermana, hrdinského mimozemšťana z planéty Kryptonit, disponujúceho nadľudskými superschopnosťami. Superman je jeho jedinou hlbokou vráskou na čele, brániacou v naplnení jeho megalomanských snov...

Spriada diabolský plán na zdiskreditovanie Supermana, v ktorom okrem nesmrteľného poloboha vidí svojho nepriateľa č. 1, usilujúceho sa odhaliť pravú tvár nemilosrdného priemyselníka. Tvár, za ktorou sa skrýva korupcia, vydieranie a vraždy.

V Čečensku tajomný Mr. Orr vedie skupinu žoldnierov na misii s cieľom oslobodiť ruského genetika Sergeja Fedorova z rúk teroristov. Fedorov je spolu s rodinou dopravený do Metropolisu, kde sa má účastniť na Luthorovom novom projekte.

Chladnokrvný Mr. Orr sa po prílete do Metropolisu ujíma problému s odborovým predákom, bojujúcim o zvýšenie miezd pre robotníkov, pracujúcich na budovaní Veže vied. Luthor obmedzí vplyv odborového zväzu na výstavbu ikonickej budovy zmenou svojho podnikateľského plánu na neziskový, čím šokuje členov podnikovej rady. Kým v zasadačke panuje nemý úžas, presúva sa Luthor do laboratória, ku presklenej kadi, v ktorej sa vznáša nahé ženské telo, výsledok experimentu profesora Fedorova. Odtiaľ sa súkromným lietadlom presúva do Gotham City na stretnutie s ľahkomyseľným playboyom a úspešným podnikateľom Bruceom Waynom (Batman), ktorému odovzdáva vzácny kov z meteoritu - kryptonit. Malý úlomok je jedinou zbraňou na vysatie životodarnej Supermanovej sily a jeho fyzickú likvidáciu. Tento poznatok vzbudí Waynovu pozornosť a prebudí jeho temné ego...

Spoločnosť Lexcorp predstavuje novú genetickú superhrdinku Hope, Ženu z ocele, ktorá má eliminovať vplyv Supermana na obyvateľov Metropolisu. Mr. Orr ponúka v mene Lexcorpu spoluprácu usvedčenému pedofilovi Winslowovi Schottovi (Toyman). Luthor sa zbližuje s Hope, a temný plán likvidácie Supermana sa uzatvára...

Ustojí Superman Lexov zákerný ťah?

Scenárista Brian Azzarello a výtvarník - samouk Lee Bermejo stvorili grafický román o Luthorovej posadnutosti Supermanom, plný intríg a neočakávaných zvratov, za ktoré by sa nemusel hanbiť ani Dumasov diabolský kardinál Richelieu. Príbeh neoplýva akciou, na ktorú sú fanúšikovia zvyknutí, ale prepracovanou psychológiou Supermanovho najväčšieho úhlavného rivala, detailne odhaľujúcou skutočnú motiváciu jeho zločinov. Vďaka Luthorovým vnútorným monológom sa ocitnete v bezohľadnej chladnokrvnej hre, kde ste spolu s inými postavami kruto ovládaní, úplne odovzdaní jeho manipulácii. Vidieť psychicky zlomeného Mr. Orra je najlepším ohodnotením tohto zväzku komiksového kompletu.

Využitie chladných a temných farieb v tomto príbehu o Supermanovi, vnímaný Luthorovými očami, prezrádza, že od prvej až po poslednú stránku pôjde o surovú psychologickú sondu do megalomanskej mysle geniálneho vedca a zločinca.

Bonusový Luthorov debut v závere knihy z apríla 1940 je pre mňa najzaujímavejším a najprepracovanejším Supermanovým dobrodružstvom z 19. dosiaľ vydaných zväzkov.

Lex Luthor: Muž z oceli bol o tri roky neskôr pre autorskú dvojicu odrazovým mostíkom pre ďalšiu spoluprácu na príbehu o Batmanovom úhlavnom nepriateľovi - Jokerovi. Ten sa stal základom pre scenár filmového Jokera (2019), ktorý okrem Ceny Akadémie, Oscara, v tomto roku zožal mnohé ocenenia na filmových festivaloch.

Dá sa Azzarellovmu a Bermejovmu Lexovi Luthorovi neudeliť najvyššie hodnotenie, hm?

Čítaj viac

„Kniha je obsahom duše. Duša je obsahom sveta.“

Gondal