Preskočiť na hlavný obsah
Cleopatra a Frankenstein - Coco Mellors, Literárna bašta, 2024
Švéd - Robert Karjel, Plus, 2015

9,40 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Švéd

Triler zo zákulisia tajných služieb

Ako ďaleko je možné zájsť v boji proti terorizmu? Ako spolu súvisí thajská vlna cunami, strieľanie v americkej Topeke a medzinárodný boj proti terorizmu? Román Švéd prináša... Čítať viac

1. diel série
Agent Erns Grip
Vek
15+
Vydavateľstvo
Plus, 2015
304 strán
4-5 hodín čítania

Ako ďaleko je možné zájsť v boji proti terorizmu? Ako spolu súvisí thajská vlna cunami, strieľanie v americkej Topeke a medzinárodný boj proti terorizmu? Román Švéd prináša napínavé čítanie, ktoré sa na pozadí rýchlej akcie dotýka aj zásadných mravných... Čítať viac

  • Pevná väzba s prebalom
  • Slovenčina

9,40 €

Na sklade 3 ks
Posielame ihneď

Dostupné v 37 knižniciach. Požičať v knižnici

Ďalšie knižné vydania
Švéd - Robert Karjel, Plus, 2014
Pevná väzba s prebalom
Čeština, 2014
Vypredané

Naši škriatkovia odporúčajú

Čik - Wolfgang Herrndorf, Absynt, 2024

Viac o knihe

Strhujúci triler od profesionálneho vojaka! Ako ďaleko je možné zájsť v boji proti terorizmu? Ako spolu súvisí thajská vlna cunami, strieľanie v americkej Topeke a medzinárodný boj proti terorizmu?
Román Švéd prináša napínavé čítanie, ktoré sa na pozadí rýchlej akcie dotýka aj zásadných mravných otázok našich čias.

Autor Robert Karjel je profesionálny vojak, ako jediný Švéd prešiel výcvikom v amerických námorných silách a ako pilot vojenského vrtuľníka sa zúčastnil aj na misii v Afganistane. Jeho prekvapivo kvalitný debut vyvolal na Frankfurtskom knižnom veľtrhu senzáciu a vzbudil záujem vydavateľov na celom svete.

Čítať viac
Naše katalógové číslo
217144
Originálny názov
De redan döda
Počet strán
304
Väzba
pevná väzba s prebalom
Rozmer
130×200 mm
Hmotnosť
420 g
ISBN
9788025904466
Rok vydania
2015
Edícia
Drsný Sever
Vekové odporúčanie
15+
Štýl
politický, vojnový, napínavý, špionážny, dobrodružný
Jazyk
slovenčina
Preklad
1. diel série
Agent Erns Grip
Vydavateľstvo
Plus
Pre koho
pre ženy, pre mužov
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,5 / 5

2 hodnotenia

1
1
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

9

Milujem knihy o temných zákutiach ľudskej duše a o ľuďoch vo vypätých hraničných situáciách.

Tomáš Nagy
Overený zákazník
23.4.2020
Robert Karjel ŠVÉD
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Po zemetrasení v Indickom oceáne na druhý sviatok vianočný, 26. decembra 2004, ktoré vyvolalo sériu ničivých cunami, zostáva na thajskom pobreží zranený muž. V zdevastovanom prostredí sa pokúša vysporiadať sa so smrťou svojich dvoch dcér a nájsť zmysel ďalšieho života. Zámena identity a taška plná dolárov mu pomôžu zrealizovať plán... Prichádza do prímorskej dedinky, kde sa zoznamuje s ďalšími preživšími rôznych národností, ubytovaných v malom hotelíku s barom. Vďaka alkoholu, neviazanému sexu a spoločným traumatickým zážitkom sa medzi nimi začína vytvárať zvláštne puto. Kázeň amerického baptistického pastora, oslavujúca smrť nevinných obetí prírodnej katastrofy ako spravodlivý Boží zásah, v nich vyvolá obrovskú nevôľu a túžbu po pomste. Zo skupinky duševne zlomených ľudí sa formuje militantné trestné komando.

Osobný strážca švédskej kráľovskej rodiny a bývalý príslušník švédskej vládnej bezpečnostnej agentúry Säpo, Ernst Grip je americkou centrálou FBI vyžiadaný na spoluprácu pri odhalení identity neznámeho muža, väzneného na ostrove Diego García v Indickom oceáne. Gripovou partnerkou sa stáva agentka Shauna Friedmanová, vyšetrujúca prípad krádeží unikátnych umeleckých diel v New Yorku, naplánované nepolapiteľným Švédom.

Tento švédsky thriller sa vymyká z bežného rámca tým, že sa takmer celý odohráva mimo chladného a nehostinného územia Švédska, na ktorý je slovenský fanúšik severských krimi viac-menej zvyknutý. Skôr mu dominuje exotika či už v podobe Thajska, alebo málo známeho ostrova Diego García, ktorý slúži ako americká základňa vojenského letectva na vypočúvanie a väznenie osôb, podozrivých z príslušnosti k islamským teroristickým skupinám. Robert Karjel využil svoje znalosti, získané pri tréningoch s americkým letectvom, keďže sám je podplukovníkom švédskych vzdušných síl, čo vtislo románu punc originality a presvedčivosti.

Písaniu svojej literárnej prvotiny venoval sedem rokov, čo je na stavbe príbehu, zápletke a prepracovanosti badateľné. Osud Švéda je po celý čas zahalený do tajomného závoja, ktorý je postupne odhaľovaný zhruba od polovice knihy, ale definitívne je pravda odhalená očiam čitateľa (na rozdiel od hlavných a vedľajších postáv) až v samotnom závere. Autor zámerne vystaval navonok komplikovaný dej na striedaní časových osí, aby udržal čitateľa v napätí. Občas máte pri čítaní pocit, ako keď skladáte puzzle, hľadáte miesto pre správny dielik a samotný autor Vám pri nadšení, že ste ho už našli, rozkope celý obrázok, a môžete začať odznova.

Pridaných hodnôt má táto novela niekoľko:

- postava agenta Ernsta Gripa je založená na skutočnej postave legendárneho detektíva z oddelenia vrážd, operujúceho na Západnom pobreží USA, Hugha Swaneyho, ktorý z 50 vrážd úspešne objasnil 49 a všetky vďaka jeho precíznosti a odvahe skončili pred súdom. Jeho životný príbeh oslovil autora natoľko, že s ním strávil týždeň plný rozhovorov, pričom si robil poznámky o jeho špeciálnych operáciách pri vyšetrovaní najťažších zločinov. Práve Karjelova poctivá príprava vyprofilovala z jeho hlavného hrdinu uveriteľného a mĺkveho agenta;

- príbeh je písaný ľahkým pútavým štýlom, ktorý upozorňuje na hrozbu globalizácie, náboženského fanatizmu a dôsledkov medzinárodných intríg a spravodajských hier. Karjel poukazuje na ľudskú naivitu, brániacu sa prijať fakty o brutálnych výsluchoch osôb, vyšetrovaných (nielen) americkými vládnymi agentúrami, ktoré vyvolávajú ešte viac vzrastajúcu nenávisť voči USA. Keď dočítate poslednú stranu, uvedomíte si, že medzi Zlom a Dobrom existuje minimálna tenká hranica. Naliehavosť kritizovaných tém je zmierňovaná romantickou linkou, ktorá práve v USA vyvolala veľké pobúrenie medzi konzervatívcami a náboženskými obcami. Kontroverzné prijatie Švéda odhalilo dvojtvárnosť amerického vládneho a spoločenského systému.

- skutočné udalosti, ktoré tvoria skelet príbehu, nie sú použité prvoplánovo, ale s citom. Sú opísané z pohľadu obetí či aktérov, vzbudzujúc v čitateľovi otázku typu "zachoval by som sa v tejto situácii inak?"

Robert Karjel sa pre mňa stal odvážnym inovátorským švédskym spisovateľom so širokým spoločenským diapazónom, presahujúcim hranice Škandinávie. Práve jeho naliehavá kritika politického, ako aj ľudského pokrytectva, taktiež jeho tvrdohlavosť a neochota podriadiť sa zaužívaným konvenciám, posilnená vojenskou výchovou, z neho v mojich očiach spravili severského prozaika par excellence, ktorý nevníma svet len čiernobielo...

Švéd vďaka svojmu stvoriteľovi nie je len skvelým akčným špionážnym thrillerom, no aj príbehom o podvode a dvojitých životoch, v spleti zložitých skutočných životných osudov mnohých z nás. Kontroverzia novely má byť spúšťačom hlbšieho zamyslenia sa, nie odsudzovania a segregácie.

Odporúčam všetkým nezakomplexovaným čitateľom, nehľadajúcim za všetkým medzinárodné konšpirácie či vplyvy Sörösových mimovládiek. Budete nadmieru spokojní!
Čítať viac
13
Zlá štvrť - Marek Vadas, Daniela Olejníková, 2018
Práve čítam
Zlá štvrť

Aktuálne recenzujem, "oprašujem" a revidujem po veľmi dlhej dobe svoju knižnicu.

Marek Ščamba
Overený zákazník
24.1.2020
Keď bývalý šéf tajnej švédskej služby vyšle svojho ex-zamestnanca ako poradcu do Spojených štátov, neveští to nič dobré. Ernst Grip má zistiť totožnosť väzňa, ktorého držia v cele na malom ostrove v Indickom oceáne. Naozaj, ako súvisí krádež umeleckých diel, nešťastie, čo spoji preživších po thajskej vlne cunami a brutálna streľba v jednom americkom meste? Všetky udalosti sa nakoniec spoja do jedného prekvapujúceho záveru. A naozaj , rozuzlenie, ktoré už čakáte na posledných stranách nepríde. Príde naozaj až v poslednom odstavci, po ktorom čitateľ spätne pochopí sled udalosti a vzťahy jednotlivých postáv. Kniha sa na môj vkus rozbiehala trochu pomalšie, ale po jednej tretine naberie výborný spád. Nedá sa v knihe so všetkým súhlasiť, ale morálne otázky sú stále vystupujúce a ťarcha zodpovednosti za činy hlavného hrdinu, je prítomná v celom deji. Či sa stotožníte s jeho rozporuplnou postavou, je len na vás. Zápletka je naozaj originálna, aj keď miestami som mal pocit, že už niečo podobné tu bolo. Napriek tomu, kniha sľubuje výborný a napínavý čitateľský zážitok. Čítať viac

Vydavateľstvo Plus

Čítať viac

„Ze života se snaž vyzískat každičkou unci radosti, která jen půjde, vychutnej ji, podrž ji na jazyku. Ale nemarni čas myšlenkama na ztrátu.“

V říši vlka - David Gemmell, 2006
V říši vlka
David Gemmell