Harriet Beecher Stowe: Chalúpka strýčka Toma. Ikar, 2023.
Bál šialených žien - Victoria Mas, Odeon, 2020

13,90 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Bál šialených žien

Každý rok sa v polovici pôstneho obdobia koná v ústave pre choromyseľné ženy netradičný bál. Tento bál nie je nič iné ako jeden z najnovších experimentov doktora Charcota, ktorý... Čítať viac

Vydavateľstvo
Odeon, 2020
224 strán
3 hodiny čítania

Každý rok sa v polovici pôstneho obdobia koná v ústave pre choromyseľné ženy netradičný bál. Tento bál nie je nič iné ako jeden z najnovších experimentov doktora Charcota, ktorý sa snaží urobiť z chovankýň v Salpetriere normálne ženy... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

13,90 €

Posielame do dvoch dní
Kniha je dostupná v 28 knižniciach. Pozrieť dostupnosť v knižniciach
Ďalšie knižné vydania (2)
The Mad Women's Ball - Victoria Mas, Penguin Books, 2022
Brožovaná väzba
Angličtina, 2022
Na sklade
-3 %

11,59 €


The Mad Women's Ball - Victoria Mas, Doubleday, 2021
Brožovaná väzba
Angličtina, 2021
Vypredané

Naši škriatkovia odporúčajú

Nie je čo závidieť - Barbara Demick, Absynt, 2023

Viac o knihe

Každý rok sa v polovici pôstneho obdobia koná v ústave pre choromyseľné ženy netradičný bál. Celý Paríž sa v tento večer oddáva tónom valčíka a polky v spoločnosti žien v maskách kolombín, cigánok, vojakov či mušketierov. Dve sály – na jednej strane mentálne zaostalé dievčatá a epileptičky, na druhej hysterky, pomätené ženy a maniačky. Tento bál nie je nič iné ako jeden z najnovších experimentov doktora Charcota, ktorý sa snaží urobiť z chovankýň v Salpetriere normálne ženy. Eugénie, Louise a Genevieve sa ocitli medzi nimi a Victoria Masová vo svojej prvotine vyrozprávala ich pohnuté osudy, ktorými poukazuje na postavenie žien v 19. storočí.
Čítať viac
Originálny názov
Le Bal des folles
Počet strán
224
Väzba
pevná väzba
Rozmer
125×200 mm
Hmotnosť
295 g
ISBN
9788055173214
Rok vydania
2020
Naše katalógové číslo
725863
Vydanie
1
Štýl
historický
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Francúzsko
Vydavateľstvo
Odeon
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Kúpte spolu
Bál šialených žien - Victoria Mas, Odeon, 2020
Tajný príbeh - Donna Tartt, Slovart, 2020
31,85 €

Hodnotenia

4,4 / 5

19 hodnotení

16
7
4
1
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Tak som sa na ňu tešila, až som bola sklamaná ...

Príbeh o troch ženách a ich osudoch spojených v ústave pre choromyseľné v Salp?tri?re je naozaj super námetom. Dlho ma anotácia knihy tak nezaujala. Veľmi ma však mrzí, že "bál šialených žien" bol rozobratý len na 16-tich stranách a veľa postáv nedostalo takmer žiaden priestor na rozvoj. Kto je Augustine? Aký bol vzťah Genevieve, Blandine a ich otca? Aká bola minulosť Julesa? Toľko otázok a bohužial - veľmi strohé alebo žiadne odpovede.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

29

Prečítam všetko čo si ku mne nájde cestu. :-) Okrem kníh sa vo voľnom čase sa venujem bylinkám a prírodnej terapii.

Silvia Jágriková
Overený zákazník
13.4.2023
Bál šialených žien ako obraz parížskej spoločnosti 19. storočia vrátane nelichotivého postavenia žien. Z časti skutočný príbeh, z časti historická ľahká duchárčina, zoznámi s praktikami psychiatrických liečební, neetickými experimentmi a pokrokom medicíny tej doby. Čítanie plynie príjemným tempom a aj keď je hlavná zápletka slabšia, nechýbajú napäté scény a podarené postavy. Útlu knihu máte prečítanú, ani neviete ako. Bola príjemným prekvapením a bavila ma, no myslím si, že námet, stroho načaté vedľajšie charaktery a ich zaujímavé osudy mali potenciál, aby boli viac rozvité. Priam samé si pýtali viac stránok, pretože sa im dostalo málo pozornosti a knihe by určite pridali na hĺbke. Čítať viac
10

K nihy sú moja celoživotná záľuba, N emám rada konflikty, I ntrovert sa vo mne skrýva, H umor potrebujem k životu, A zbožňujem pandy :)

Dominika
Overený zákazník
25.5.2021
zaujímavý námet
veľmi ma oslovila anotácia, prijala by som, aby bola táto kniha dlhšia, čítala sa veľmi dobre, príbeh bol vskutku zaujímavý. trošku som ale bola sklamaná, že o tom bále sa toho veľa nepopísalo a že záver bol taký rýchly. ale inak hodnotím pozitívne. Čítať viac
26
Hrob v horách - Michael Hjorth, Hans Rosenfeldt, 2016
Práve čítam
Hrob v horách

Knihy a knižné hrdinky a hrdinovia ma sprevádzajú od útleho veku. Dodnes si presne pamätám vôňu knihy (z roku vydania 1968 Winnetou), ktorú som čítala ako 11 ročná a s napätím som sledovala príbehy červených a bielych bratov. Nezabudnuteľné boli i chvíle ktoré som prežívala s Alfredom Hitchcockom a Tromi pátračmi... S pribúdajúcimi rokmi pribúdali aj prečítané knihy počnúc románmi od Juliette Benzoni, cez sci-fi a fantasy ako Stopárov sprievodca galaxiou, či Hra o tróny až po krimi (najmä severské). Knihy a knižní hrdinovia ma sprevádzajú celý život, mám okolo seba veľa priateľov, ktorí knihy tiež milujú a tak sa často stáva, že keď sa stretneme "nestihneme" si všetko povedať :-) . Mám zopár prianí a jedno z nich je, aby som mala dostatok času a dobrý zrak, na ďalšie knižné príbehy.

Beáta Kaššovicová
Overený zákazník
23.5.2021
Táto knižka vás vtiahne do deja odohrávajúcom sa v roku 1852 do "nemocnice" Salpêtrière, kde svoju prax vykovával hlavný lekár Jean-Martin Charcot (označovaný za otca francouzskej neurológie, alebo i Jozef Babinsky).
Pozdávala sa mi kombinácia skutočného miesta, skutočných postáv v príbehu, ktorý je "okorenený príbehom žien, ktoré sú výplodom fantázie autorky. I keď, ktovie, niektoré zdroje uvádzajú, že z príbehu môže byť pravdivého viac...
Každopádne by som dej tejto knihy zaradila skôr do "oddychového čítania". Žiadna z postáv vám nie je príliš nesympatická, (ak nepočítam otca François Cléry), ale ten presne vystihuje dobu, kedy sa muži zbavovali svojich blízkych žien (manželiek, dcér, či sestier) len preto, že odmietali zohrať čisto reprodukčnú úlohu predurčenou práve mužmi.
Takže, knižka sa čítala dobre, nejaké veľké drama a napätie v nej však nehľadajte.
Čítať viac
15.5.2021
Odeonka Bál šialených žien je prvotina francúzskej spisovateľky Victorie Mas, ktorá čitateľa pohodlne prenáša do 80. rokov 19. storočia. V tomto období boli ženy chápané rozličnými spôsobmi, avšak ani zďaleka nie tak ako dnes. Tá, ktorá nevyhovela miestnym pomerom, patrila do blázinca, bola považovaná za odpad spoločnosti a zatvorená pred verejnosťou. My sa ocitáme v centre Paríža v zariadení pre chorobomyseľné ženy pod názvom Salpetriere , kde sa stretávame hneď s niekoľkými predstaviteľkami, ktoré nie tak úplne sedia mravom vtedajšiemu obyvateľstvu.
Prvý zabezpečí Genevieve, ktorá pracuje ako ošetrovateľka v ústave už viac ako dve desaťročia a medzitým si na svoju prácu zvykla – vie, čo má od pacientiek očakávať, vie, čoho sa má obávať. I keď tu však pôsobí ako tá, ktorá má šialené opatrovať, sama sa nevyhne mnohým nešvárom spôsobeným jej vlastnou mysľou. Druhá na rade je Louise, jedna z pacientiek, ktorej bolo ublížené a to tak veľmi, až skončila na tomto príšernom mieste. To práve na nej budú vykonávané rôzne pokusy, ktoré čitateľ toľko očakáva. Poslednou je Eugénie, ktorá žije život dcéry bohatého notára a úspešne ukrýva tajomstvo schopné zničiť jej celú budúcnosť, ale keď ona sa tak veľmi túži niekomu zveriť...
V ústave Salpetriere sa každý rok koná tradičný bál pre zverenkyne ako akási forma experimentu, v ktorej ide o to vystaviť ženy hraničnej situácii a sledovať ich reakciu. Ako to dopadne tentoraz?
Každý vidí v tomto ústave zatvorené šialené, hlúpe ženy, čarodejnice, ktoré nepoznajú hanby, sú zvrátené a hysterické, čo je však na tom pravdy? Sú tieto ženy skutočne choré alebo by sme ich v našej spoločnosti dnes predstavovali ako tie, ktoré sa neboja povedať vlastný názor?
Na odeonku bola napísaná pomerne jednoduchým štýlom, ktorému porozumie široká vrstva obyvateľstva a vďaka ktorému nie je najmenší problém sa do dielka začítať s tou najväčšou chuťou. Čitateľovi môže učarovať autorkina všímavosť a zmysel pre detail, tiež jej trefné opisy dakedy priam až absurdnej situácie, pričom nedovolí hlavným hrdinkám stratiť tvár v patriarchálnej spoločnosti. Veľmi silno je tu rozoberaná aj téma žena verzus spoločnosť, ktorá v dnešných ženách, dovolím si povedať, skutočne zarezonuje. Vnímavému čitateľovi neunikne množstvo sexistických narážok, ktoré perfektne sadli do úst hrdinov a z diela tak vyčarovali magický zážitok neukrátený o možnosť pobaviť sa a niekedy nechať sa vytočiť dobiela. V tejto kultúre má žena svoje miesto, vie, kam patrí a nedajboh by sa pokúsila prejaviť svoj názor alebo neuposlúchnuť hlavu rodiny. Čo s takou chuderou? Strčme ju na „smetisko pre ženy“ a zaželajme jej príjemný pobyt. No na vracanie.
Autorka z knihy ale v žiadnom prípade neurobila tragédiu, pri ktorej by ste preplakali víkend alebo si šklbali vlasy nad toľkou bezočivosťou. Kdeže. Pobavila, rozosmiala mimoriadnymi situáciami a hlavne donútila sa zamyslieť nad otázkou postavenia ženy ako takej či vtedy alebo dnes. Fantastické spracovanie tak originálneho nápadu si rozhodne nemôžete nechať ujsť, či už kvalitnú literatúru vyhľadávate alebo nie, táto drobnôstka na jedno posedenie si zaslúži miesto vo vašej knižnici.
Čítať viac
11

Môj instagram: simona_jaros Môj e-mail: simona.jarosova999@gmail.com

Simona Jarošová
Overený zákazník
8.5.2021
Skvelá kniha
Victoria Masová vo svojej prvotine vyrozpráva príbeh troch žien Eugénie-dcéra dôležitého notára, Louise- mladučká pacientka, ktorá žije už tri roky v psychiatrii pre ženy a Genevieve-dozorkyňa v psychiatrii pre ženy v Salpêtrière. Ich smutné osudy, ktorými poukazuje na postavenie žien v 19. storočí. Životy týchto žien sa spoja na jednom mieste. V ústave pre choromyseľné v Salpêtrière. Jednoduchý ale aj šokujúci príbeh z ktorého mi behal mráz po tele. Každý rok sa v ústave koná “Bál šialených žien” , a nie je tomu inak ani teraz. Pár dni pred tým, tam nasilu privedie otec svoju dcéru Eugénie. Ona si myslela, že sa môže zdôveriť s tajomstvom, ktoré má od 12.rokov. Ale mýlila sa. Ani rodine nemôže dôverovať. Na bále sa stretávajú dva odlišné svety - svet bláznivých žien a svet parížskej smotánky. Príbeh je písaný v rozmedzí pár dni, takže dej rýchlo napreduje a hneď vás vtiahne do diania. Príbeh tiež odhaľuje pokusy doktora Charcota a Babinského na choromyseľných ženách a aj ako bolo veľmi jednoduché ich tam dostať, Bohužiaľ aj tie normálne. V príbehu si našli miesto aj duchovia, čo má veľmi nadchlo.
Autorka nám ukazuje ako to v 19. storočí fungovalo. To akú moc mali v tedy muži. Ja osobne by som v tej dobe nechcela žiť. Ak chcete vedieť, ako to v tej dobe fungovalo v psychiatriách, tak určite siahnite po tomto kúsku. Táto útla knížočka je ukážkou duše niektorých žien z minulosti. Zaujímavá téma na napísanie knihy. Mne sa príbeh páčil a dávam plný počet.
Čítať viac
14
Angelológia - Danielle Trussoniová, 2010
Práve čítam
Angelológia

Som knihomoľ odkedy som sa naučila čítať a bez mučenia priznávam, že trpím aj bibliosmiou. Milujem staré knihy, nové knihy a čítačku u mňa nenájdete. Potrebujem cítiť vôňu knihy :)

Michaela Ella Hajduková
Overený nákup
11.4.2021
Ponižujúce, desivé, mrazivé, skutočné a smutné
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Príbeh sa odohráva v ústave pre choromyseľné Salpetriere v roku 1885. Čitateľ je rovno vrhnutý do deja, do života v „blázinci“.
V krátkom príbehu nám autorka nielen že ponúka náhľad do psychiatrického zariadenia v 19 storočí, ponúka nám aj zopár príbehov žien, aby nám ukázala, ako ľahučko sa žena dostala do tohto zariadenia, ako tam prežíva a tým ilustruje, kde mala žena v tej dobe miesto a ako sa zaobchádzalo s takými, ktoré si dovolili vybočiť.
Kniha je útla a možno niekomu bude pripadať, že príbehy sú akoby nedokončené, ale mne sa to nezdalo. Bolo to ako sonda, ako nahliadnutie do toho času, k dievčatám, do ústavu. Autorka zbytočne nerozpitváva príbehy dievčat, mne to ani nebolo treba. Cítila som znechutenie nad dobou, ktorú museli žiť a bolo mi ľúto dievčat, žien, ktoré žili v ústave a ktoré sa už nikdy nedostali von.
Eugenie tam poslal otec. Uvedomila si totiž, že dokáže niečo, čo iní nie. V tej dobe jasná cesta do Salpetriere. Hnevala som sa na babičku, že za jej láskavou tvárou sa ukrýval zlý človek, pretože jej muselo byť jasné, čo vnučke prezradením tajomstva spôsobí.
Louise je mladučká, naivná a sníva o tom, že ju lekár požiada o ruku. Veď jej to predsa sľúbil.
Genevieve je sestra, prísna a racionálna, ale Eugenie naruší jej rovnováhu i skalopevné názory.
Therese je bývalá prostitútka a je tam tak dlho, že si nespomína kedy tam prišla. A nechce odísť.
Pretože keď sa za mnohými raz zavrela brána Salpetriere, bol to pre nich koniec. Ak by sa aj zázrakom dostali von, rodina ich už dávno zavrhla. Nemali sa kam vrátiť.
Pri čítaní sa u mňa striedali mnohé emócie a najčastejšie to bol hnev a znechutenie. Pacientky boli pre mužský lekársky zbor iba choromyseľné schránky, ktoré môžu skúmať. Nezáležalo na tom, či sú naozaj choré, pre nich všetky boli. Eugenie nie je chorá a na jej príklade pekne vidno, že je fuk, čo žena robí, keď sa tam raz dostane. Muž lekár sa na ňu díva blahosklonne ako na idiota a čím viac stúpa jej hnev, tým je mužom jasnejšie že je pomätená. Nemôže byť predsa iba normálne naštvaná, že ju považujú za choromyseľnú. Desivá doba, v ktorej sa žena dostala do ústavu kvôli veciam, ktoré sú dnes liečiteľné a liečia sa a ženy nie sú považované za pomätené preto, lebo ich trápi popôrodná depresia, melanchólia, epilepsia... Lenže aj iné veci dostali ženy do ústavu. Stačilo, že chceli začať nosiť nohavice a povedať svoj názor. Je desivé, koľko žien bolo neprávom poslaných sem.
Liečebné metódy v ústave pre tie, ktoré by liečbu naozaj potrebovali sú iný príbeh a mnohé z nich sú nehumánne a zbytočné. Doktor Charcot, ktorý vystupuje v románe a robí slávne prednášky s hysterickými ženami naozaj existoval a naozaj ženy počas hysterického záchvatu predvádzal ako v cirkuse. U niektorých záchvat vyvolal.
Bál samotný bol ako prehliadka exotických zvierat. Parížania sa zišli, aby si prezreli „tie šialené ženy z ústavu“. Z príbehu šiel smútok a beznádej, lebo ak sa tam už žena dostala, mala mizerné vyhliadky na to, že múry ústavu opustí a ak aj áno, v Paríži vonku, vo svete, kde vládol otec, brat, manžel.... proste muži... mala chabé vyhliadky na dôstojný a slušný život.
Príbeh je síce vymyslený, ale všetko okolo toho nie. A práve preto si čitateľ môže na konci klásť otázku koľko takých Eugenií žilo za múrmi Salpetriere v skutočnosti, lebo ich tam zavrel otec, manžel, brat, lebo boli jednoducho nepohodlné?
Čítať viac
1

žena očarená knihami, slnečnicami a vianočkou s kakaom ♡

Zuzana Boháčová
Overený zákazník
4.4.2021
"Smetisko pre ženy, čo narúšali všeobecne platné poriadky. Azyl pre ženy, ktorých senzibilita nezodpovedala očakávaniam. Väzenie pre ženy, ktoré sa previnili vlastným názorom."

Kniha nás prenesie do nemocnice Salpetriere v Paríži v roku 1855. Ľudia tomuto miestu hovoria aj ústav pre choromyseľné alebo blázinec. Pacientky sú tu rôzne - epileptičky, ženy v depresii, trpiace popôrodnou traumou, melanchóliou, také, ktoré boli označené za kacírky, ale aj tie, ktoré sa rozhodli mužom vzdorovať a opovážili sa nesúhlasiť. Sú pod dozorom ošetrovateliek a doktora Chorcota, ktorý každý týždeň usporiadava prednášky s jednou z nich, aby parížskej verejnosti - a hlavne budúcim lekárom - ukázal najnovší pokrok vedy. Asistuje mu hlavná ošetrovateľka Genevieve, racionálna, vyrovnaná žena, ktorá stojí nohami pevne na zemi.
Medzi pacientkami sa ocitne aj Eugénie, mladé dievča, ktoré doviedol do Salpetriere vlastný otec, pretože dokáže niečo, čo je proti všetkým jeho presvedčeniam a spoločenským konvenciám.

Autorka veľmi pekne ilustruje dobu 19. storočia, v ktorom mali ženy svoje jasne vymedzené miesto, spoločnosť bola striktne konzervatívna a akákoľvek vec, ktorá sa vymykala zaužívaným konvenciám, bola okamžite odsúdená. Rozpráva osudy dievčat, ktoré sa ocitli v Salpetriere. Dievčat, ktoré rodina odmietla a spoločnosť označila za "šialené". Po prečítaní knihy sa mi žiada pokračovanie. Je tam veľa nedopovedaných príbehov, veľa otázok, ktoré by potrebovali odpoveď. Chcela by som vedieť viac o tom, čo sa ďalej prihodí Genevieve, Eugénie a Louise, ale rada by som poznala aj viac z minulosti. V každom prípade je to naozaj skvelá kniha a rada si od autorky prečítam viac.
Čítať viac
12

Ťažko sa vyberá päť diel a zopár obľúbených autorov. Milujem literatúru! Deň bez knihy je pre mňa neúplný. Aspoň stránku musím prečítať :-)

Ivana Zacharová
Overený zákazník
17.12.2020
Výborný román, no pýta si ešte viac strán
Victoria Mas v svojom debute poukazuje na postavenie žien v spoločnosti. Cez pohnuté osudy svojich hrdiniek vyrozprávala temný príbeh, z ktorého až mrazí. Je desivé uvedomovať si, že takto to v 19. storočí fungovalo. Aj medzi riadkami sa dá mnoho prečítať. Z románu cítiť závan feminizmu, ktorý bol v tej dobe tabu. Môže vás rozochvieť hnusom, rozhorčením aj ľútosťou. Je svedectvom pre nás desivej minulosti a vzdáva úctu ženám, ktoré sa stali obeťami šialenstva, nie však ich, lež spoločnosti.

Možno by vás mohol zaujať film inšpirovaný poviedkou E. A. Poea Systém doktora Tarra a profesora Fethera z dielne režiséra Brada Andersona – E.A.Poe: Podivný experiment, ktorý sa taktiež odohráva na pôde psychiatrického ústavu pre choromyseľných a demonštruje násilie páchané na pacientoch. Pri čítaní knihy sa mi intenzívne vybavoval.
Čítať viac

Vydavateľstvo Odeon

Čítať viac
Kúpte spolu
Bál šialených žien - Victoria Mas, Odeon, 2020
Tajný príbeh - Donna Tartt, Slovart, 2020
31,85 €

„Všiml jsem si, že nic nevede k horšímu neuspokojení než hojnost. Nakrmte člověka, oblečte ho, dejte mu pěkný dům - a umře vám zoufalstvím.“

Na východ od ráje - John Steinbeck, 2002
Na východ od ráje
John Steinbeck