Katarína Pecháčková

38

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

Na instagrame ma nájdete pod menom @laska_ku_kniham :))

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

Na instagrame ma nájdete pod menom @laska_ku_kniham :))

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori
Zobraziť viac

Moje srdcovky

Moje odznaky

Verný zákazník
Magický návrat
Môj názor pomáha
2024
Môj názor pomáha
2023
Môj názor pomáha
2022
Môj názor pomáha
2021
Knihy roka 2021
2021
Môj názor pomáha
2020
Môj názor pomáha
2019
Pravý knihonaut
Člen Čitateľského klubu
Hviezda severu
Fanúšik strachu
Netvor z Čiernej hviezdy
Google Translate
Študent mágie
Krimiláčik
Iná než ostatné
Drozdajka
Šťastných 7
2024
Šťastných 7
2023
Šťastných 7
2022
Šťastných 7
2021
Šťastných 7
2020
Šťastných 7
2019
Šťastných 7
2018
Plány do budúcnosti
Horúce novinky
Máte čitateľský profil
Zobraziť viac

Moje čitateľské kolekcie

Moje aktivity

38
38

Katarína Pecháčková napísal recenziu

10.06.2024 11:27

V poslednej dobe ozaj zbožňujem YA romance a Červená, biela a kráľovská modrá je taký hit, že som ju jednoducho nemohla vynechať! Mala som od nej obrovské očakávania a myslím, že presne to bol ten kameň úrazu. Nechápte ma zle, myslím si, že to bolo celé rozkošné, úžasné a skvelé, ale nechápem, prečo si práve tento príbeh zaslúžil taký boom, keď existujú aj oveľa lepšie.

Casey McQuiston sa zaoberá predovšetkým témou lásky a priateľstva nielen naprieč hranicami ale aj politickými rozdielmi. Alex a Henry, hrdinovia, ktorí na začiatku príbehu pôsobia ako totálne protiklady, postupne objavujú, že majú spoločného viac a viac. Ich vzťah je v prvom rade komplikovaný, plný prekážok a tajomstiev, nuž a ono je nesmierne jednoduché sa do oboch vcítiť. Sú živí a takí autentickí, až miestami nadobudnete pocit, že ste sa do toho zamotali spolu s nimi.

Nemyslite si ale, že to je celé len sladké a zamilované, autorka rozoberá napríklad aj politiku, život opradený prísnymi kritériami kráľovskej etikety, medzinárodné vzťahy a zodpovednosť, ktorú so sebou prináša moc.

Úžasné, ale nie také úžasné, ako som čakala, a preto vám odporúčam ísť do nej bez akýchkoľvek očakávaní.

Čítať viac

38
38

Katarína Pecháčková napísal recenziu

10.06.2024 11:25

Priznávam sa, že keď som šla do novej časti Dragonwatch, mierne som sa obávala, či má autor ešte stále čo ponúknuť, keďže ide už o deviatu knihu z viac-menej toho istého sveta, no teraz spätne nechápem, ako som vôbec mohla pochybovať. Nebudeme si klamať, Brandon Mull využíva stále rovnaké premisy, lenže vždy v inom kontexte a vždy s novou dávkou prekvapení a záhad.

Na svete Fablehavenu je stále čo objavovať, v každej knižke sa nájde niečo, s čím autor doteraz ešte neprišiel takmer vždy to vážne stojí za to. Či už ide o novú magickú bytosť, časť sveta či druh magických schopností, s veľkou pravdepodobnosťou to bude niečo, z čoho vám spadne sánka.

Milujem autorov jazyk, jeho jednoduchý štýl opradený množstvom opisov a zároveň pútavých dialógov, ktoré ma neustále udržiavajú v strehu a zabezpečujú dynamiku deja.

Skoro 600 strán zvládnete v rekordne rýchlom čase, nebudete totiž chcieť knihu čo i len na malý moment položiť.
Vrelo odporúčam nadšencom fantasy a neskutočne sa teším na záver celej série!

Čítať viac

38
38

Katarína Pecháčková napísal recenziu

10.06.2024 11:25

Nad romantickou komédiou málokedy pohrdnem a štýl Abby Jimenez ma v knižke Patrím do tvojho sveta skutočne oslovil, tak som si povedala, že Navždy tvoj by mohla byť milá oddychovka.

Autorka sa do svojho príbehu oprela so všetkou vervou a jednou z hlavných tém, ktoré sa rozhodla rozobrať, bola práve moc druhej šance a schopnosť prekonať prekážky na ceste k láske a šťastiu... ktoré nie vždy predstavuje to, čo sme si na začiatku vysnívali. Rovnako sa venuje aj téme rodiny a obetavosti, pričom naozaj dôkladne skúma, čo to znamená byť tým pravým a podporovať tých, ktorých milujeme, vo chvíľach tej najpríšernejšej životnej krízy.

Takže okrem toho, že som sa veľakrát schuti nasmiala a nausmievala od ucha k uchu, som sa aj zamyslela, nahnevala, zosmutnela, ale pochopila. Nebudeme sa tváriť, že ide o knihu, ktorá vám zmení život, no rozhodne stojí za váš čas. Je vtipná, rozkošná, občas trošku cringey a naozaj pútavá.

Smelo do nej!

Čítať viac

38
38

Katarína Pecháčková napísal recenziu

10.06.2024 11:24

Pod krásnou obálkou sa ukrýva svet mladej Phoebe, ktorá trpí poruchou autistického spektra, ktorá sa zo všetkých síl snaží existovať v priestore plnom nepredvídateľných situácií a sociálnych komplikácií.

Jediné, čo si Phoebe želá, je existovať a nenechať sa rušiť nepredvídateľnými udalosťami. Je zvyknutá na svoju rutinu, pokojné prechádzky so psom a písanie fantasy príbehov. Nuž, nebolo by to ono, keby ju niečo z tohto dokonalého sveta nevytrhlo a ona nemusela čeliť situáciám mimo komfortnej zóny.

Gavin Extence dokázal nesmierne realisticky a citlivo zachytiť Phoebin svet s veľkým dôrazom na detail, čo mi umožnilo oveľa hlbšie porozumieť vnútorným bojom hlavnej hrdinky. Čelí výzvam, prechádza mnohými zmenami a tvorí si silné puto s najbližšou kamarátkou Bethany, rebelkou s vlastnými problémami a neistotami.

Autor vynikajúco zobrazil život autistickej osoby so všetkými jeho nuansami. Príbehu nechýba humor a empatia, čo pridalo knihe na ľahkosti a zároveň prístupnosti.

Čítať viac

38
Katarína  Pecháčková

Katarína Pecháčková získal odznak Môj názor pomáha

10.06.2024 11:24

Ďakujeme, tento rok ste sa zaradili k top recenzentom! Aj vďaka vášmu názoru si ostatní čitatelia budú vedieť ľahšie vybrať.

Môj názor pomáha
38
38

Katarína Pecháčková napísal recenziu

10.06.2024 11:23

Michael Cunningham nám v románe Deň predstavuje nesmierne komplexný príbeh o rodinných vzťahoch, láske a strate. Máme možnosť stať sa členmi rodiny vždy na jeden deň v roku, konkrétne 5. apríla roku 2019, 2020 a na záver 2021.

Už v úvode knihy badať akési trhliny na povrchu ich domácej idylky, prežívame si bolestivý rozchod a vytvárame falošný profil na Instagrame, cez ktorý sa snažíme vez všetko preniesť a utiecť čo najďalej od reality. Izolácia, ktorá zmení ich predtým slobodné životy doslova na väzenie, len prehĺbi napätie a dovtedy pokojnú hrdinku posadne bezpečnosť celej rodiny. V poslednej časti románu autor zachytáva následky krízy a výrazné zmeny, ktorými si postavy museli prejsť, čo vedie k hlbokým reflexiám.

Autor skúma, ako sa mení rodinná dynamika pod tlakom vonkajších okolností a ako sa jej jednotlivci vyrovnávajú s osobnými krízami, čo mne osobne prišlo neuveriteľne nostalgické a najmä autentické. Štýl je poznačený jasnosťou a zároveň zmyslom pre detail autorovi sa podarilo perfektne vykresliť vnútorné svety svojich postáv, zachytil ich emócie, myšlienky a poskytol tak skutočne bohatý literárny zážitok.

Čítať viac

Deň - Michael Cunningham, 2024
Deň
  • Michael Cunningham
4,3
17,06 €

38
38

Katarína Pecháčková napísal recenziu

10.06.2024 11:23

Už som mala tú možnosť presvedčiť sa, že J. D. Barker píše skvele a po prečítaní Piatej obete sa mi to len potvrdilo.

Autor, rovnako ako aj v prvej knihe, perfektne vykresľuje vnútorný boj detektíva Portera, jeho odhodlanie dolapiť Opičieho vraha, ktorého prenasleduje celé roky. Ukazuje sa však, že tu nepomôže ani tá najväčšia húževnatosť, nakoľko jeho posadnutosť ho postupne ničí.

Exceluje vo vytváraní realistických postáv, dokonca aj tých vedľajších, každý z Porterových kolegov má svoje vlastné motivácie, ciele, čo len prispieva k autentickosti celého príbehu. A to ani nespomínam samotného Opičieho vraha, s ktorým má čitateľ možnosť spoznať sa aj osobne...

Neskutočne sa teším na záver celej série, keďže koniec bol tak šialene useknutý, že snáď ani nejde neočakávať rovno to najhoršie.

Čítať viac

38
38

Katarína Pecháčková napísal recenziu

10.06.2024 11:22

Sofija Andruchovyč vo svojom rozsiahlom diele Amadoka skúma, ako pamäť formuje našu identitu a najmä aký vplyv dokáže mať na chápanie minulosti. Román sa rovnako zamýšľa nad otázkou, či môže zabudnutie v istých prípadoch prinášať útechu a či je vďaka nemu možné uniknúť pred dávnou bolesťou. Táto téma je relevantná obzvlášť v kontexte ukrajinskej histórie plnej traumatických udalostí, akými sú napríklad vojny, politické represie či genocída.

Aj napriek tomu, že spoznávame veľké množstvo postáv nerobilo mi problém orientovať sa v nich. Každý jeden hrdina prispieval do celkového obrazu a autorka tak šikovne poprepletala ich príbehy, až vytvorila komplexnú mozaiku ľudských osudov naprieč 20. storočím.

Autorka píše nesmierne pútavo a zároveň poeticky, jej jazyk je bohatý na rôzne metafory a symboliku. Text sa priam až rozplýva v detailoch a obrazotvornosti, vďaka čomu sa mi podarilo skutočne sa do deja ponoriť a to aj v počas tých menej záživných pasáží. Využíva retrospektívne rozprávanie a prepája tak minulosť s prítomnosťou, čím mi umožnila vnímať históriu na vlastnej koži a nie len ako akýsi sled udalostí, ktorý sa kedysi stal.

Vynikajúce čítanie!

Čítať viac

38
38

Katarína Pecháčková napísal recenziu

10.06.2024 11:21

Táto magická séria si už dávno získala miesto v mojom srdci, a tak sa vždy teším na nové zážitky, ktoré mi prinesie. Kombinácia Maja Lunde a Lisa Aisato je ako stvorená na horúce letné dni, sychravú jeseň, chladnú zimu aj rozkvitajúcu jar. Jednoducho sa tejto dvojice nebudete vedieť nabažiť.

Slané more, večne zvedavý Tobias, izba plná nádherných kresieb, Vládkyňa vetra a Pán lesa, to je presne to, kvôli čomu budete príbehom s láskou listovať. Autorkin poetický štýl premyslenému príbehu dodáva tú správnu atmosféru a čitateľ má tak neustále chuť zisťovať, čo sa bude diať ďalej.

Aj napriek tomu, že je knižka určená prioritne pre staršie deti, je skutočne prepracovaná a dokáže zaujať aj dospelého čitateľa, nakoľko sa príbeh v nej ukrytý vyznačuje originalitou a nezameniteľnosťou s čímkoľvek iným. A hoci sa nájdu smutné a depresívne chvíľky, magické momenty vám vyčaria úsmev na tvári.

Po vizuálnej stránke je to jedna z tých najkrajších knižiek, aké vo svojej zbierka mám... a to ich vlastním skutočne veľmi veľa. Ilustrátorka pomocou svojich prekrásnych obrázkov príbehu vdýchla život, postavy na stránkach akoby ožili a vy tak dostanete príležitosť vcítiť sa do ich radostí aj do ich trápení.

Čítať viac

38
38

Katarína Pecháčková napísal recenziu

10.06.2024 11:21

Vždy, keď idem do populárnej knihy, mám pred ňou veľký rešpekt, obávam sa totiž sklamania, ktoré neraz nastalo. V tomto prípade však musím napísať, že akékoľvek obavy boli úplne scestné.

Ocean Vuong totiž dokáže zachytiť krásu aj v tých najtemnejších momentoch a jeho opisy sú také živé, také detailné, až som veľakrát nadobudla pocit, akoby som sa sama stala súčasťou toho všetkého boľavého a nádherného. Práve ten jazyk, ktorý autor používa, robí z obyčajnej knihy niečo výnimočné, nezabudnuteľné.

Na Zemi sme na chvíľku nádherní vás zasiahne priamo do srdca. Autor ani zďaleka nešetrí surovými detailmi, odkrýva traumy a bolesti svojich hrdinov. Tieto ťažké momenty sú však vyvážené chvíľami plnými lásky, súcitu a nádeje, ktorá sa vám počas čítania zaryje hlboko pod kožu. Núti vás zamýšľať sa nad vlastným životom, nad tým, aké je dôležité nájsť v sebe odvahu rozpovedať svoj vlastný príbeh a prelomiť to všadeprítomné ticho.

To si musíte zažiť na vlastnej koži.

Čítať viac

„Krása je, keď nemáš potrebu nič meniť. Nič netúžiš pridať, nič vziať a len sa fascinovane dí­vaš, počúvaš. To platí­ v hudbe, vo výtvarnom umení­, v rozhovore, vo všetkom. Všetko závisí­ od potrieb človeka. Hladnému je krásny chrumkavý chlieb.“

Každý deň má niekto narodeniny - Silvia Bystričanová, 2013
Každý deň má niekto narodeniny
Silvia Bystričanová