Katarína Pecháčková

22

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

Na instagrame ma nájdete pod menom @laska_ku_kniham :))

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

Na instagrame ma nájdete pod menom @laska_ku_kniham :))

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori
Zobraziť viac

Moje srdcovky

Moje odznaky

2021
2021
2020
2019
2021
2020
2019
2018
Zobraziť viac

Moje čitateľské kolekcie

Moje aktivity

22
22

Katarína Pecháčková napísal recenziu

22.05.2022 06:58

Dušan Štraus o tom vie svoje a o všetky poznatky z viac ako 20-tich rokov strávených v sekte sa podelil v autobiografickom príbehu pod názvom So slonom na pleciach. Nemal problém zasiahnuť do svojho súkromia, čitateľom porozprával, ako presne sa k svojmu pôsobeniu lídra sekty dostal, akým spôsobom v tom čase uvažoval a taktiež čo ho viedlo k úplnej zmene vlastného života.

Nečítalo sa mi ľahko, príbeh je napísaný veľmi hutne, no spôsob, akým si autor pomocou textu vylieval srdce, ma nútil otáčať jednu stránku za druhou, a práve preto mi táto hrubičizná bichla nezabrala ani len dva dni.

Dušan nemal potrebu sa ľutovať a rovnako nevidel zmysel v klamaní, jednoducho a prosto na rovinu priznal, že nie všetky rozhodnutia v jeho živote boli správne, no dnes tu stojí preto, aby odčinil to, čo napáchal. Za to si okamžite vyslúžil môj obdiv a ten sa nevytratil počas celého čítania.

Ak vás niekedy zaujímalo, čo sa takýmto ľuďom preháňa hlavou, rozhodne siahnite po tomto skvelom príbehu.

Čítať viac

22
22

Katarína Pecháčková napísal recenziu

22.05.2022 06:56

Amari sa mi už podľa anotácie veľmi ponášala na Harryho Pottera (to bol aj jeden z dôvodov, prečo som po nej siahla) a svoj názor som nezmenila ani počas čítania. Mala v sebe presne to, čo som od nej očakávala – bola rozkošná, nebezpečne pútavá (až tak moc, že kvôli nej nevyleziete celé doobedie z postele), zamotaná, strhujúca a fakt osviežujúca.

Aj keď som zhruba vedela, čo sa bude odohrávať a kam sa bude dej uberať, vlastne som to až tak nevedela. B. B. Alston si našiel spôsob, ako prekvapiť aj toho najskúsenejšieho knihomoľa, vmiešal do príbehu čarovno s príjemným nádychom fantasy, vďaka čomu sa z knižky stal vynikajúco strávený voľný čas.

Som rada, že som po nej siahla a už teraz sa neviem dočkať ďalších častí série, je to, mimochodom, presne ten typ oddychovky, pri ktorom sa nasmejete a predovšetkým vypnete zvyšok sveta. Jedným slovom skvelé!

Čítať viac

22
22

Katarína Pecháčková napísal recenziu

29.04.2022 12:39

Aká kniha vám v poslednej dobe urobila radosť?

Pre mňa to bolo práve milé oddychové dielko Nasleduj ma, na ktorom sa podieľali dve talentované slovenské autorky Baja Dolce a Miška Zamari. Od oboch som toho už prečítala veľa, no obdivujem na nich najmä fakt, že aj keď majú za sebou toľko príbehov, stále dokážu zaujať novými a ničím nepoznačenými témami, o ktorých sa dá rozprávať. Dievčatá sú už slušne vypísané a je to poznať, skúsene skladali vetné konštrukcie a samotný príbeh presne tak, aby čitateľa udržali v centre diania a aby si to mohol patrične vychutnať.

Na pretras sa dostávajú aj veľmi dôležité témy, o ktorých by sa malo diskutovať, ako napríklad problémy s príjmom potravy, technológie, ktoré nás okrádajú o skutočné zážitky, sociálne siete a ich škodlivý dopad na naše súkromie, globálna chudoba, hlad v krajinách tretieho sveta, plytvanie potravinami, znečisťovanie našej planéty, ale baby zabŕdnu aj na oveľa príjemnejšie struny – ak im to dovolíte, vezmú vás na nekonečný výlet po Ázii, poukazujú vám turistické pamiatky a tiež tie menej navštevované miesta, ochutnáte miestne špeciality, spoznáte výnimočných ľudí, necháte srdce vyskočiť z hrude pri adrenalínových zážitkoch a zamilujete sa do lásky.

Ja som si čítanie nesmierne užívala, čo môžete ľahko vytušiť už z prvých dvoch odsekov, a želala som si, aby príbeh nikdy neskončil. Ťažko sa mi od neho odchádzalo, v prítomnosti hlavných hrdinov som sa musela neustále usmievať a nasávať tú iskru, ktorá sa medzi nimi postupne tvorila.

Preto ak aj vy máte chuť na záživnú dovolenku v trópoch, Nasleduj ma bude pre vás to pravé kokosové.

Čítať viac

22
22

Katarína Pecháčková napísal recenziu

26.04.2022 08:48

Je síce koniec apríla a začiatok voňavej jari, avšak v mojom srdci naďalej pretrváva túžba po zime plnej páperového snehu, horúcich čokolád, diek a hygge tak dokonalo pasujúcemu práve k severským krajinám.

Ako už názov napovedá, tentoraz spolu s Julie Caplin zavítame na Island do hotelíka Polárna žiara, ktorý dostane Lucy na starosť – na dva mesiace by sa mala stať jeho riaditeľkou. Samozrejme môžeme očakávať množstvo nepríjemností, ale na druhú stranu aj veľa letmých zaľúbených pohľadov, horúcich bozkov a hlavne elfov, ktorí, ako sa zdá, majú za úlohu celý hotel zruinovať.

Na Julie milujem, že jej romány nikdy nie sú len prázdne rozprávanie s ľahko predvídateľnou zápletkou. Autorka do svojich príbehov šikovne zakomponuje aj niečo viac, nebojí sa neľahkých výziev a dôležitých tém, ktoré treba ešte vždy prediskutovať, no pravdou je, že u nej prevláda romantická linka, nad ktorou sa prosto nedá prestať zamilovane usmievať.

Najväčšmi ma bavia veselé dialógy obohatené o humor a práce nadhľad ambicióznej Lucy z nich robil niečo, na čo sa nedá tak rýchlo zabudnúť. Nie je to typická silná hrdinka, ktorá každú situáciu uhrá na svoj vlastný prospech, práve naopak, je ľudská, občas zbrklá, miestami nevie, kde jej hlava stojí, a robí rovnaké chyby, ako my ostatní, čo z nej robí priateľku do každého počasia.

Čítať viac

22
22

Katarína Pecháčková napísal recenziu

14.04.2022 20:22

Spôsob podávania informácií na týchto encyklopédiách naprosto zbožňujem a to je aj dôvod, prečo si z nich pomaly ale isto vyhotovujem zbierku. Stručne a jasne nastavia tézu, ktorú si následne podporia silnými argumentami a nezabudnú primiešať dávku jednoducho overiteľných faktov.

Ani pre Vede to nebolo inak, vzala nás na dlhú cestu časom od stoviek rokov pred naším letopočtom až po súčasnosť a nevynechala jedinú podstatnú tému na rozhovor. Mňa osobne najviac uchvátilo obdobie antického Grécka a teda samotných počiatkov vedy, kedy sa aj tým najbanálnejším teóriám ešte len prichádzalo na koreň, a listujúc tak stránkami, niekoľkokrát mi prišlo ľúto, že som toho nemohla byť sama súčasťou.

Či už máte niekoľko semestrov prírodovednej vysokej školy za sebou alebo ste vo vede úplní laici, nájde si miesto aj vo vašej knižnici a to nie len vďaka kvalitnému spracovaniu a grafike, v ktorej sa dá vyznať už na letmý pohľad, ale najmä vďaka pestrému výberu z toho najdôležitejšieho a vďaka ťažšie zohnateľným detailom zo zákulisia vedy.

Čítať viac

22
22

Katarína Pecháčková napísal recenziu

11.04.2022 17:12

Keď piješ čaj, pi čaj. Keď mučíš mafiána, čo podrazil tvojho šéfa, muč mafiána, čo ti podrazil šéfa. To si odtiaľto odnášam ja a viac mi snáď ani netreba.

Neskutočne chytľavá zmeska čierneho humoru, nenásilného spôsobu rozmýšľania, právnických kecov, perfektne zamaskovaných vrážd a života jedného z diablových advokátov. Dussemu sa v 300 stranách podarilo vytvoriť takú neobyčajnú, zábavnú a zároveň poučnú záležitosť, až som sa nevládala prestať čudovať.

V podstate som ju v sobotu ráno vzala do rúk a v ten istý deň o pár hodín neskôr pokladala dočítanú na stôl s tým, že toto bude jedna z tohtoročných topiek. Nemôžem uveriť tomu, že Sústreď sa na vraždu je autorov debut, pretože on je presne ten typ tvorcu, od ktorého s radosťou zhltnete aj návod na obsluhu odšťavovača a ešte budete prosiť o pár strán navyše.

Jedinečné, nezabudnuteľné, hodnotné. Toto si povinne dajte.

Čítať viac

22
22

Katarína Pecháčková napísal recenziu

06.04.2022 16:04

Ak máte neustály hlad po informáciách a chcete sa dozvedieť viac o ľudskom tele rozobratom na tie najmenšie čiastočky, siahnite po tejto šikovnej encyklopédii. Rozoberá poznatky od Staroveku až po súčasnosť, dozviete sa z nej neskutočné množstvo zaujímavostí o rôznych typoch liečiv, významných osobnostiach z fachu a môžete sledovať pokrok, ktorý sme ako ľudstvo za tých niekoľko stoviek rokov dosiahli.

Najviac si na tejto sérii vážim fakt, že postupne zabŕdnu do každej témy, neprechádzajú do zbytočných detailov, ktoré ako laik nepotrebujete poznať, skutočne len v krátkosti vysvetlia to najdôležitejšie a pomáhajú vám tak dotvoriť si všeobecný prehľad. Encyklopédia je nádherne vizuálne spracovaná, najdôležitejšie fakty sú vpísané do farebných schém, vďaka čomu si ich oveľa jednoduchšie zapamätáte.

Ja som si z Medicíny vytvorila každovečernú rutinu, ktorá mi teraz bude nesmierne chýbať. Deň čo deň som sa vystavovala niekoľkým typom ochorení od malárie až po rakovinu a pátrala som po odpovediach na otázky, ktoré sa neustále vytvárali. Deň čo deň som skúmala pokrokové metódy liečby a porovnávala ich s tými zaostalými, deň čo deň som sa dozvedela neuveriteľné množstvo nových informácií nie len z vedeckého ale aj z morálneho hľadiska.

Čítať viac

22
22

Katarína Pecháčková napísal recenziu

04.04.2022 15:40

„Teplá jar už dorazila.
Večerný vietor, akoby od závisti, silno pofukoval.
Na vetristej ceste, na mladom strome plnom jari
kývala sa predo mnou zlomená halúzka.
Premohla ma ľútosť,
vzala som ju do rúk a priniesla domov.
Malú zlomenú halúzku som ponorila do malej vázy
a môj dom zaplnil svieži jarný vánok.“

Ja som si z tejto nádhernôstky nádhernej odniesla najmä fakt, že by nám nikto nikdy nemal určovať, ako žiť svoj život správne. Že je v poriadku, ak neprecestujeme celý svet. Že je v poriadku, ak netrávime každý piatok večer v bare a netvoríme zážitky, ktoré budeme rozprávať vnúčatám. Že je v poriadku, ak uprednostníme pokojný život v objatí prírody a len tých najbližších. že je úplne stráviť deň v leňošením v posteli. Že je v poriadku cítiť sa občas zle a sebecky si ukrojiť chvíľku len sám pre seba. Že neexistuje jediná definícia pojmu užívať si život.

Čítať viac

22
22

Katarína Pecháčková napísal recenziu

04.04.2022 15:39

Kto z vás ešte stále verí na jednorožce a upírov a vlkolakov a draky a chiméry? Ak ste aspoň na jedno magické zvieratko povedali to svoje áno, Mytopédia bude pre vás pohladením pre dušu.

Je to prenádherná zbierka o tých najmagickejších tvoroch, aké kedy obývali planétu Zem, prehľadne rozdelená podľa miesta výskytu jednotlivých bytôstok a sprevádzaná tými najkrajšími a najfarebnejšími ilustráciami. Otvára dvere takým, o ktorých ste v detstve každú noc snívali, ale aj takým, o ktorých ste jakživ nepočuli. O každom porozpráva len to najnutnejšie, aby pomohla utvoriť si približnú predstavu, vďaka čomu prichádza možnosť do útlej encyklopédie napchať čo najviac.

Ozdôbka každej knižnice a pre milovníkov mýtov ako stvorená.

Čítať viac

22
22

Katarína Pecháčková napísal recenziu

07.03.2022 14:08

U mňa sa každým ďalším príbehom len potvrdzuje, že Robert Bryndza je pán Autor s veľkým A, ktorého nezastraší nijaká výzva a ktorých bez najmenších problémov vykreslí dej tak, aby sa v ňom čitateľ cítil ako doma. Každá jedna postava má svoj príbeh, svoj zmysel, nenašla som jedinú, ktorá by do celého klbka nezapadla. Je radosť sledovať, ako mi hrdinovia rastú pred očami, menia sa, vyvíjajú svoje názory a stávajú sa z nich lepší (v niektorých prípadoch však aj oveľa horší) ľudia.

Dynamické pátranie po vrahovi ma zaviedlo na príšerne strašidelné miesta, kde perfektne fungovala desivá atmosféra a kde som sa doslova každú chvíľu obávala, že na mňa spoza rohu vyskočí vrah. Veľmi kvalitne napísané, je citeľné, že autor svojím svetom vyslovene žil, vcítil sa do každej situácie, a práve vďaka tomu sa mu podarilo vytvoriť niečo také veľkolepé.

Čítať viac

„Bobo mal pre ňu hromadu otázok. No smrť je ako telefonát – vieme, čo sme mali povedať, len čo položíme slúchadlo. No potom je na opačnom konci zapnutý už len odkazovač, naplnený spomienkami a hlasom, čo postupne slabne.. “

My verzus vy - Fredrik Backman
My verzus vy
Fredrik Backman