Nora Hudecová

12

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Práve čítam
Obľúbené literárne žánre

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Práve čítam
Obľúbené literárne žánre
Zobraziť viac

Moje odznaky

Knihy roka 2021
2021
Môj názor pomáha
2020
Pravý knihonaut
Člen Čitateľského klubu
Hviezda severu
Krimiláčik
Drozdajka
Šťastných 7
2021
Šťastných 7
2020
Šťastných 7
2016
Šťastných 7
2013
Plány do budúcnosti
Horúce novinky
Máte čitateľský profil
Zobraziť viac

Moje čitateľské kolekcie

Moje aktivity

12
Nora Hudecová

Nora Hudecová prečítala knihu

05.07.2023 16:49

12
12

Nora Hudecová napísala recenziu

05.07.2023 16:49

Izzy Stonová žije v usporiadanej pestúnskej rodine. Pred desiatimi rokmi jej mama zastrelila svojho manžela, Izzinho otca a odsúdili ju na doživotie. Náhradní rodičia pracujú v miestnom múzeu a Izzy zapoja do projektu katalogizácie predmetov objavených za múrmi chátrajúcej štátnej psychiatrickej liečebne.

Clara v roku 1929 dovŕšila plnoletosť a zaľúbila sa do chudobného prisťahovalca z Talianska. Odmietne sa vydať za muža, ktorého jej rodičia vybrali a otec ju proti jej vôli posiela do nóbl domova pre psychicky labilných ľudí, ale neskôr Claru premiestnia do štátneho psychiatrického ústavu.

Dve dejové línie sú v románe zjavným a jemným spôsobom prepojené. Dej sa odohráva prevažne v strašidelnom prostredí psychiatrickej liečebne. Hlavné postavy sú Clara a Izzy, jedna predstavuje minulosť a druhá súčasnosť. Clara je mimoriadne naivná a niekedy tak trochu "plochá", ale jej príbeh je oveľa pútavejší ako príbeh Izzy, ktorý miestami pripomína skôr román pre vekovú kategóriu young adult. Avšak aj v rozprávaní Izzy je niekoľko zaujímavých tém, napríklad šikana či adopcia.

Autorka odvádza excelentnú prácu opisovaním liečby duševne chorých. Pripomína priam až zarážajúcu brutalitu sestier a lekárov. Napriek tomu, že ide o fikciu, vieme, že v minulosti sa tieto nehumánne metódy používali. Dokonca existuje aj Psychiatrický ústav Willard, ktorý otvorili v roku 1869 v New Yorku. Počas jeho fungovania prešlo jeho bránami 50 000 ľudí, z toho približne polovica nikdy neodišla. Priemerná dĺžka pobytu pacienta bola 30 rokov. Ústav zavreli v roku 1995.

Pútavé, tajomné a tak trochu hnev vzbudzujúce čítanie.

Čítať viac

12
Nora Hudecová

Nora Hudecová získala odznak Knihy roka 2021

07.01.2023 13:32

Sú knižky, ktoré prečítame a takmer okamžite na ne zabudneme. Potom sú tu knihy, ktoré svojím príbehom, spracovaním alebo svojou odbornosťou dokážu obohatiť našu myseľ a srdce. A presne takéto knihy nájdete v našom výbere Knihy roka. Sme radi, že niektorý z titulov Knihy roka 2021 nájdeme aj vo vašej knižnici :-)

Knihy roka 2021
12
12

Nora Hudecová napísala recenziu

07.01.2023 12:31

Bezstarostné detstvo Jacka narušia rodinné problémy a aby toho nebolo málo prichádza o svoju milovanú hračku.
Jack sa vďaka magickej moci Štedrého večera ocitá v krajine stratených vecí a neúnavne hľadá svojho Mapiho.
Našťastie na celé toto dobrodružstvo nie je sám a porušovať pravidlá krajiny mu pomáhajú mnohí jej obyvatelia.

J.K. Rowlingová opäť nesklamala a dokázala vytvoriť úplne nový svet, kde stratené veci žijú svojím vlastným životom.
Kniha už na prvý pohľad zaujme nádhernou obálkou a vo vnútri sú takisto veľmi pekné ilustrácie, len rozmýšľam, či nie je trochu škoda, že sú čiernobiele.

Neskutočne milý a dojímavý príbeh pre deti aj dospelých.
Ak potrebujete utiecť od reality bežných dní toto je tá správna voľba, ktorá pohladí dušu.

Čítať viac

12
Nora Hudecová

Nora Hudecová prečítala knihu

07.01.2023 12:30

12
Nora Hudecová

Nora Hudecová prečítala knihu

20.11.2022 11:22

12
12

Nora Hudecová napísala recenziu

02.02.2022 17:43

Knižnú sériu Žatva smrti by ste pravdepodobne našli v sekcií young adult. Rozhodne by to, ale nemalo odradiť starších čitateľov. Sci-fi s hlavnými postavami v teenegerskom veku prináša alternatívnu budúcnosť, v ktorej sa ľudia stávajú "nesmrteľní".

Prvý diel Smrtka uvedie čitateľa do sveta, v ktorom ľudia nezomierajú pri nehodách, na starobu dokonca ani na choroby. Sú v podstate "nesmrteľní".To však znamená, že planéta sa čoskoro začne zaľudňovať a je potrebné nájsť iný spôsob, ako redukovať počet ľudí. A tak vzniká tzv. Cech Smrtiek.

Skvelá kniha, v mojom prípade audiokniha, ktorá vás núti zamýšľať sa nad mnohými etickými a morálnymi dilemami, ktoré sa kľudne dajú aplikovať aj na dnešný svet. Dynamický dej, prepracované postavy a hlavne geniálna hlavná myšlienka.

Už len dodám, že ak si zvolíte audioknihu, nebudete ľutovať. Interpreti a zvolená hudba dodali príbehu úžasnú atmosféru a udržovali poslucháča v neustálom napätí.

Teším sa na ďalšie pokračovanie.

Čítať viac

12
Nora Hudecová

Nora Hudecová prečítala knihu

02.02.2022 17:43

12
12

Nora Hudecová napísala recenziu

30.01.2022 17:48

Ľudia sú presýtení slovami ako pandémia, epidémia, očkovanie a v opatreniach sa už neorientuje asi nikto z nás. Je potrebné si uvedomiť, že epidémie tu boli a pravdepodobne aj budú. Mení sa len to, že veda napreduje a práve ,, Epidémie v dejinách" je jedna z kníh, ktorá by mohla v aktuálnej situácií, niektorým jedincom trochu otvoriť oči.
Kolektív autorov zrozumiteľne a pútavo vysvetľuje vývoj epidémií naprieč dejinami. Každý z nás už počul napríklad o španielskej chrípke, cholere či o more, ale vďaka tejto knihe sa dozviete najmä to, aký dopad mali choroby na vývoj ľudstva. Ako počas vypuknutia rôznych epidémií ľudia strácali dôveru v inštitúcie a odborníkov, ako pochovávali svojich blízkych alebo, ako sa snažili zabrániť šíreniu nákazy. Epidémie ovplyvnili náboženstvo, vojnové konflikty, ekonomiku, celkovú atmosféru v spoločnosti a v neposlednom rade psychiku ľudí.
Ide o vedecko-populárnu publikáciu zostavenú z viacerých článkov, rozdelených do štyroch väčších celkov. Text je doplnený niekoľkými kresbami a fotografiami. Špeciálnu pozornosť si podľa môjho názoru zaslúži obálka knihy.
Mnoho paralel so súčasnosťou priam vyzýva k diskusii, a to je ďalšia z vecí, ktorá ma baví. Ako laik v tejto problematike, hodnotím knihu veľmi pozitívne. Považujem ju za prínosnú najmä pre čitateľov, ktorí sa v téme neorientujú, ale majú záujem vedieť viac ako len to, kde a kedy jednotlivé epidémie vypukli.

Čítať viac

12
Nora Hudecová

Nora Hudecová prečítala knihu

30.01.2022 17:47

„Robiť niečo nikdy nie je také dobré, ako chystať sa na to. “

Papierové mestá - John Green, 2014
Papierové mestá
John Green