


Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?
Založiť si profil
Izzy Stonová žije v usporiadanej pestúnskej rodine. Pred desiatimi rokmi jej mama zastrelila svojho manžela, Izzinho otca a odsúdili ju na doživotie. Náhradní rodičia pracujú v miestnom múzeu a Izzy zapoja do projektu katalogizácie predmetov objavených za múrmi chátrajúcej štátnej psychiatrickej liečebne.
Clara v roku 1929 dovŕšila plnoletosť a zaľúbila sa do chudobného prisťahovalca z Talianska. Odmietne sa vydať za muža, ktorého jej rodičia vybrali a otec ju proti jej vôli posiela do nóbl domova pre psychicky labilných ľudí, ale neskôr Claru premiestnia do štátneho psychiatrického ústavu.
Dve dejové línie sú v románe zjavným a jemným spôsobom prepojené. Dej sa odohráva prevažne v strašidelnom prostredí psychiatrickej liečebne. Hlavné postavy sú Clara a Izzy, jedna predstavuje minulosť a druhá súčasnosť. Clara je mimoriadne naivná a niekedy tak trochu "plochá", ale jej príbeh je oveľa pútavejší ako príbeh Izzy, ktorý miestami pripomína skôr román pre vekovú kategóriu young adult. Avšak aj v rozprávaní Izzy je niekoľko zaujímavých tém, napríklad šikana či adopcia.
Autorka odvádza excelentnú prácu opisovaním liečby duševne chorých. Pripomína priam až zarážajúcu brutalitu sestier a lekárov. Napriek tomu, že ide o fikciu, vieme, že v minulosti sa tieto nehumánne metódy používali. Dokonca existuje aj Psychiatrický ústav Willard, ktorý otvorili v roku 1869 v New Yorku. Počas jeho fungovania prešlo jeho bránami 50 000 ľudí, z toho približne polovica nikdy neodišla. Priemerná dĺžka pobytu pacienta bola 30 rokov. Ústav zavreli v roku 1995.
Pútavé, tajomné a tak trochu hnev vzbudzujúce čítanie.
Sú knižky, ktoré prečítame a takmer okamžite na ne zabudneme. Potom sú tu knihy, ktoré svojím príbehom, spracovaním alebo svojou odbornosťou dokážu obohatiť našu myseľ a srdce. A presne takéto knihy nájdete v našom výbere Knihy roka. Sme radi, že niektorý z titulov Knihy roka 2021 nájdeme aj vo vašej knižnici :-)
Bezstarostné detstvo Jacka narušia rodinné problémy a aby toho nebolo málo prichádza o svoju milovanú hračku.
Jack sa vďaka magickej moci Štedrého večera ocitá v krajine stratených vecí a neúnavne hľadá svojho Mapiho.
Našťastie na celé toto dobrodružstvo nie je sám a porušovať pravidlá krajiny mu pomáhajú mnohí jej obyvatelia.
J.K. Rowlingová opäť nesklamala a dokázala vytvoriť úplne nový svet, kde stratené veci žijú svojím vlastným životom.
Kniha už na prvý pohľad zaujme nádhernou obálkou a vo vnútri sú takisto veľmi pekné ilustrácie, len rozmýšľam, či nie je trochu škoda, že sú čiernobiele.
Neskutočne milý a dojímavý príbeh pre deti aj dospelých.
Ak potrebujete utiecť od reality bežných dní toto je tá správna voľba, ktorá pohladí dušu.
Knižnú sériu Žatva smrti by ste pravdepodobne našli v sekcií young adult. Rozhodne by to, ale nemalo odradiť starších čitateľov. Sci-fi s hlavnými postavami v teenegerskom veku prináša alternatívnu budúcnosť, v ktorej sa ľudia stávajú "nesmrteľní".
Prvý diel Smrtka uvedie čitateľa do sveta, v ktorom ľudia nezomierajú pri nehodách, na starobu dokonca ani na choroby. Sú v podstate "nesmrteľní".To však znamená, že planéta sa čoskoro začne zaľudňovať a je potrebné nájsť iný spôsob, ako redukovať počet ľudí. A tak vzniká tzv. Cech Smrtiek.
Skvelá kniha, v mojom prípade audiokniha, ktorá vás núti zamýšľať sa nad mnohými etickými a morálnymi dilemami, ktoré sa kľudne dajú aplikovať aj na dnešný svet. Dynamický dej, prepracované postavy a hlavne geniálna hlavná myšlienka.
Už len dodám, že ak si zvolíte audioknihu, nebudete ľutovať. Interpreti a zvolená hudba dodali príbehu úžasnú atmosféru a udržovali poslucháča v neustálom napätí.
Teším sa na ďalšie pokračovanie.
Ľudia sú presýtení slovami ako pandémia, epidémia, očkovanie a v opatreniach sa už neorientuje asi nikto z nás. Je potrebné si uvedomiť, že epidémie tu boli a pravdepodobne aj budú. Mení sa len to, že veda napreduje a práve ,, Epidémie v dejinách" je jedna z kníh, ktorá by mohla v aktuálnej situácií, niektorým jedincom trochu otvoriť oči.
Kolektív autorov zrozumiteľne a pútavo vysvetľuje vývoj epidémií naprieč dejinami. Každý z nás už počul napríklad o španielskej chrípke, cholere či o more, ale vďaka tejto knihe sa dozviete najmä to, aký dopad mali choroby na vývoj ľudstva. Ako počas vypuknutia rôznych epidémií ľudia strácali dôveru v inštitúcie a odborníkov, ako pochovávali svojich blízkych alebo, ako sa snažili zabrániť šíreniu nákazy. Epidémie ovplyvnili náboženstvo, vojnové konflikty, ekonomiku, celkovú atmosféru v spoločnosti a v neposlednom rade psychiku ľudí.
Ide o vedecko-populárnu publikáciu zostavenú z viacerých článkov, rozdelených do štyroch väčších celkov. Text je doplnený niekoľkými kresbami a fotografiami. Špeciálnu pozornosť si podľa môjho názoru zaslúži obálka knihy.
Mnoho paralel so súčasnosťou priam vyzýva k diskusii, a to je ďalšia z vecí, ktorá ma baví. Ako laik v tejto problematike, hodnotím knihu veľmi pozitívne. Považujem ju za prínosnú najmä pre čitateľov, ktorí sa v téme neorientujú, ale majú záujem vedieť viac ako len to, kde a kedy jednotlivé epidémie vypukli.