Nora Hudecová

10

Moje odznaky

2020
2020
2016
Zobraziť viac

Moje čitateľské kolekcie

Moje aktivity

10
10

Nora Hudecová napísala recenziu

09.01.2021 18:18

Dočinenia máme s psychopatom, ktorý dostane prezývku "Zlodej duší". Jeho obete - tri ženy zmizli a po čase sa opäť objavili. Sú síce živé, ale akoby boli v katatonickom stave. Nikto nevie, čo sa im stalo a ani to aká je medzi nimi spojitosť. Snažia sa hovoriť, ale nie je ich počuť, vnútri prežívajú doslova peklo.
Na luxusnej psychiatrickej liečebni sa "Zlodej duší" opäť prihlási o slovo. Do karát mu hrá snehová víchrica, ktorá doslova oddelí kliniku od ostatného sveta. Personál a pacienti zavretý v jednej budove s neznámym psychopatom, ako to dopadne?
Ďalší Fitzek a opäť nesklamal. Musím povedať, že za mňa je "Zlodej duší" o trošku slabší ako dve predchádzajúce knihy, ktoré som prečítala (Pasažier 23, Terapia). Dej bol taký akčný, že som sa v ňom začala strácať. Žiadne nudné pasáže nečakajte, práve naopak neustále sa niečo dialo. Bolo ťažké udržať si prehľad aj kvôli postavám, ktoré boli raz spomenuté menom, inokedy priezviskom alebo dokonca svojou funkciou. Napriek vyššie uvedenému ide o veľmi dobrý psychotriler, najmä, čo sa týka samotnej zápletky. Veľké plus je určite miesto, kde sa celý príbeh odohráva, psychiatrická liečebňa je recept na úspech. Krátke kapitoly udržia čitateľa v napätí. Vďaka hádankám, ktoré zanecháva Zlodej duší sa viac zapojíte do samotného diania a môžete si trochu potrápiť hlavičku. Niektorých môže nalákať aj krátky rozsah knihy.

Čítaj viac

10
Nora Hudecová

Nora Hudecová prečítala knihu

09.01.2021 18:18

10
10

Nora Hudecová napísala recenziu

04.01.2021 20:06

Vzťah medzi starším učiteľom a mladou študentkou trochu pripomína Nabokovu Lolitu (v samotnej knihe sa dielo často spomína) zasadenú do doby spustenia kampane # metoo.
15-ročná Vanessa rozpráva svoj príbeh v dvoch časových líniách - ako dieťa a ako dospelá. Postupne odhaľuje aký zničujúci vplyv mala "prvá láska" na celý jej život.
Manipulácia, moc, zneužívanie, závislosť skreslená realita, zvrátenosť..Príbeh, tak autentický, že vám vezme dych a chvíľu vám nedá spať.
Autorka naozaj brilantne opísala psychológiu postáv a rozpracovala problematiku obetí, ale aj tlaku, ktorý je na ne vyvíjaný, aby sa ozvali a hovorili nahlas o svojej traume.
Výborná kniha, ktorá ponúka mnoho podnetov na premýšľanie.
A za všetko hovorí úryvok, ktorý si zapamätá asi každý, kto ju prečíta:
"Naozaj potrebujem, aby to bol príbeh lásky. Viete? Naozaj to veľmi, veľmi potrebujem."
"Lebo ak to nie je príbeh lásky, tak potom čo to je?"

Čítaj viac

10
Nora Hudecová

Nora Hudecová prečítala knihu

04.01.2021 20:06

10
10

Nora Hudecová napísala recenziu

30.12.2020 11:08

Opäť som sa pustila do knihy bez nejakých extra očakávaní a bola som milo prekvapená. (I keď pri danom žánri nie je slovo "milo" ideálnou voľbou.)
Skvelý psychologický triler, ktorý by ste rozhodne nemali prehliadnuť.
Autorka veľmi pútavo odkrýva tajomstvo jednej neobyčajnej rodiny prostredníctvom troch rozprávačov. Prelínanie minulosti a súčasnosti stupňuje napätie, ale najmä zvedavosť čitateľa. Prepletené vzťahy a väčší počet postáv pridáva deju na dramatickosti. Dej, ale nebol nijakým spôsobom neprehľadný ani mätúci. K udržaniu tajomnej atmosféry napomáha aj samotný dom, v ktorom sa odohráva značná časť príbehu. Jewellová ide priamo k veci, žiadne omáčky, a to ja veľmi oceňujem. Záver možno nie je strhujúci, ale prekvapí a mnohé objasní.

Čítaj viac

10
Nora Hudecová

Nora Hudecová prečítala knihu

30.12.2020 11:08

10
10

Nora Hudecová napísala recenziu

21.12.2020 12:27

Metal, skate, squatting rap, punk, Dračí doupě, techno, sci-fi, či divadlo. 90-te roky boli plodným obdobím pre rozvoj kmeňov, najmä vďaka novinkám, ktoré k nám začali prúdiť zo zahraničia. Aký vplyv mala revolúcia v 89-tom na vývoj subkultúr? Čo je typické pre jednotlivé subkultúry? Ak vás zaujíma sociológia alebo si len chcete zaspomínať odporúčam pustiť sa do tejto 816-stranovej publikácie doplnenej fotografiami. Nenechajte sa odradiť počtom strán, pomerne veľkú časť tvoria práve spomínané fotografie . Jediná škoda, že predchádzajúce dva diely sú vypredané.

Čítaj viac

10
Nora Hudecová

Nora Hudecová prečítala knihu

21.12.2020 12:26

10
10

Nora Hudecová napísala recenziu

13.11.2020 07:56

Vitajte vo výnimočnej mysli autistického génia.
Napriek pokroku v technológiách a v  medicíne je fungovanie ľudskej mysle stále ďaleko za hranicou nášho chápania. Dobrým príkladom je práve Daniel Tammet, ktorý je autistickým savantom. Čo to presne znamená sa dočítate v jeho v knihe.
Danielova analýza vlastného správanie poukazuje na jeho obrovský nadhľad a príbeh sa vďaka tomu stáva zaujímavým a pútavým. Kniha je emocionálne, ale aj intelektuálne veľmi podnetná. Počas čítania som bola často ohromená jeho schopnosťami počítania či učenia cudzích jazykov. To, čo je pre iných jednoduché, je pre neho zložité a naopak. Daniel postupne zisťoval, ako odlišne vníma svet v porovnaní s ostatnými a podarilo sa mu prekonať mnohé ťažkosti, ktoré mu život pripravil. Daniel túžil žiť si svoj vlastný život a jedného dňa sa osamostatniť. Vďaka silnej motivácii a milujúcej rodine sa mu podarili neuveriteľné veci. Inšpiratívne, odporúčam .

Čítaj viac

10
Nora Hudecová

Nora Hudecová prečítala knihu

13.11.2020 07:55

„Byť výnimočný je najlepší spôsob, ako byť iný.“