Veľké maličkosti - Jodi Picoult

14,90 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Veľké maličkosti

Čo by ste poslúchli - rozkaz alebo svedomie?

Ruth Jeffersonová je sestrička na pôrodníckom a novorodeneckom oddelení v Connecticute. S touto prácou má už vyše dvadsaťročné skúsenosti. Na jednej zo zmien začne s rutinnou... Čítať viac

4,6 45 hodnotení
Vydavateľstvo
Ikar, 2018
480 strán
7-8 hodín čítania

Ruth Jeffersonová je sestrička na pôrodníckom a novorodeneckom oddelení v Connecticute. S touto prácou má už vyše dvadsaťročné skúsenosti. Na jednej zo zmien začne s rutinnou prehliadkou novorodenca, keď za chrbtom začuje nervózny šepot rodičov... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina
Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Ďalšie knižné vydania (3)
Velké maličkosti - Jodi Picoult
Brožovaná väzba
Čeština, 2019
Do týždňa
-5 %

15,63 €


Small Great Things - Jodi Picoult
Brožovaná väzba
Angličtina, 2017
Na sklade

11,50 €


Small Great Things - Jodi Picoult
Brožovaná väzba
Angličtina, 2017
Vypredané

Ďalšie knižné vydania

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o knihe

Ruth Jeffersonová je sestrička na pôrodníckom a novorodeneckom oddelení v Connecticute. S touto prácou má už vyše dvadsaťročné skúsenosti. Na jednej zo zmien začne s rutinnou prehliadkou novorodenca, keď za chrbtom začuje nervózny šepot rodičov. Chcú hovoriť s jej nadriadenou. Vysvitne, že si neželajú, aby sa ich dieťaťa dotýkala Afroameričanka. Nemocnica ich žiadosti vyhovie, no o deň neskôr, práve vo chvíli, keď pri ňom okrem Ruth nie je nikto iný, sa dieťatku zastaví srdce. Má poslúchnuť príkazy nadriadených, alebo zasiahnuť?
Pred resuscitáciou na moment zaváha, následkom čoho ju obvinia z ťažkého zločinu. Jej prípad prevezme belošská obhajkyňa Kennedy McQuarriová, ktorá má pre ňu nečakanú radu: ak chce súd vyhrať, nesmie na procese vyťahovať rasu. Ruth jej rada zaskočí, no snaží sa aj naďalej viesť normálny život, aby jej rodina – najmä syn v tínedžerskom veku – nepocítila následky toho, že sa jej prípad mení na mediálnu senzáciu. Spolu s rozbiehajúcim sa procesom si Ruth a Kennedy musia vybudovať vzájomnú dôveru a pochopiť, že to, čo sa celý život učili o druhých, ale aj o sebe, nemusí byť pravda.
Jodi Picoultová sa s neuveriteľnou empatiou, inteligenciou a vervou pustila do problematiky rasizmu, výsad, predsudkov, spravodlivosti a súcitu bez toho, aby čitateľkám servírovala vopred predžuté názory či rady. Veľké maličkosti predstavujú pozoruhodný výsledok tvrdej práce jednej z najlepších autoriek svojho žánru.
Čoskoro aj vo filmovom spracovaní.
Čítať viac
Počet strán
480
Väzba
pevná väzba
Rozmer
233×152 mm
Hmotnosť
702 g
ISBN
9788055157672
Rok vydania
2018
Naše katalógové číslo
280666
Štýl
psychologický, filozofický
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Ikar
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,6 / 5

45 hodnotení

30
12
2
1
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

15
17.6.2022
Silná, emotívna kniha o rasizme v USA
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Ďakujem skvelej @knihomolka_z_mesta, že sa rozhodla usporiadať štafetu práve s touto úžasnou knihou a že si si ma do nej vybrala. Toto je príbeh, aký som ešte nečítala. Pohľad na rasizmus, neonacizmus, predsudky, miestami až neskutočnú nenávisť, z ktorej doslova mrazí. Toto nie je ľahké čítanie a vďaka námetu ani nie pre slabšie povahy.
.
Príbeh rozprávajú tri hlavné postavy. Ruth - matka dospievajúceho syna a sestrička na pôrodníckom a novorodeneckom oddelení. Turk - rasista a otecko, ktorému zomiera syn krátko po narodení počas služby Ruth. Kennedy - verejná obhajkyňa, ktorá prevezme prípad Ruth po tom, čo ju štát obžaluje pre úmrtie novorodenca hneď z niekoľkých zločinov.
.
Teraz je asi ale nutné podotknúť, že Ruth je černoška. Niekoľko hodín po narodení Turkovho syna vchádza do ich spoločnej izby a snaží sa urobiť rutinné zákroky s bábätkom (umývanie, prebalenie,...) a napokon chce pomôcť jeho matke, ukázať, pripraviť, prisať malého. V tom ju však zastaví drsný hlas Turka, ktorý si po konzultácii s jej nadriadenou vyžiada poznámku do karty, aby sa o jeho syna nemohol starať afroamerický personál. Lenže nešťastnou súhrou osudu Ruth ostáva s dieťaťom sama na detskej izbe po obriezke a dieťa po zastavení dýchania a urputnom boji o jeho záchranu umiera - poznámka, naozaj odporúčam čítať len silnejším povahám (no autorka to napísala maximálne s úctou - na celý boj o život prihliadame cez vnímanie Ruth).
.
Následne sa rozbehne kolotoč, ktorý sa začína pozastavením práce Ruth, cez jej zatknutie, prípravu veľkého procesu, až po samotný proces, ktorý vám doslova zoberie dych.
Čo by ste urobili vy? Počúvli priamy rozkaz nadriadenej či svedomie?
Počas deja sa pozeráme na tú istú udalosť očami a vnímaním troch ľudí. Autorka popisuje Ruthinu minulosť, to, ako sa Turk stal rasistom, jeho postoje, myšlienky, vnímanie a to, ako sa snaží Kennedy bojovať za práva svojej klientky bez toho, aby pred súdom vytiahli rasistickú kartu!
.
V knihe je množstvo momentov, ktoré vedia človeka rozhnevať až natoľko, že odloží jej čítanie. Aj mne sa to stalo. Popis rasistickej komunity a čo všetko sú jej členovia schopní... ach, proste som to nedávala. Vidieť, že sa Jodi s touto témou popasovala skvele a načítala si množstvo informácií. Rozprávala sa s ľuďmi a zbierala informácie do takých detailov, aby poskytla čitateľovi hodnoverný príbeh. Nepredhadzuje však vlastné názory, ale očami rôznych zúčastnených poukazuje na zákulisie celého problému. Necháva možnosť vytvoriť si vlastný názor práve nám.
.
Jodi popísala celý proces od zadržania, cez prípravu procesu a samotné pojednávanie v súdnej sieni na jednotku. Vypočúvanie svedkov a predkladanie dôkazov bolo tak brilantne opísané, až som mala pocit, že tam sedím s nimi. Záverečné reči mi vzali "vietor z plachiet", pretože to bolo maximálne silné.
.
K tomuto príbehu by sa dali napísať doslova litánie, pretože v človeku po jeho dočítaní ostáva množstvo emócií a taká nezmazateľná spomienka. Ja som si v prvom rade vydýchla a následne mi prišlo celkovo tak smutno, že som už dočítala. Je to naozaj skvelý príbeh, ktorý stojí za to si prečítať (po prekonaní šoku z úmrtia novorodenca). Dočítala som sa, že príbeh bude aj sfilmovaný, čo je úžasná správa.
.
"Myslíte si, že raz bude svet bez rasizmu? Nie, lebo to by znamenalo, že belosi sa budú musieť zmieriť s tým, že sú rovnocenní s ostatnými. Kto by sa dobrovoľne vzdal niečoho, čo mu dáva obrovskú výhodu?"
.
„Spravodlivosť sa nedá dosiahnuť, kým tí, na ktorých daná vec nemá vplyv, sa nepohoršia rovnako ako tí, na ktorých vplyv má“ (Benjamin Franklin)
Čítať viac
27

Prečítam všetko čo si ku mne nájde cestu. :-) Okrem kníh sa vo voľnom čase sa venujem bylinkám a prírodnej terapii.

Silvia Jágriková
Overený zákazník
24.4.2022
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Ústrednou témou tejto knihy je rasizmus, neonacizmus, predsudky, nenávisť, ale aj tolerancia a láska k vysnívanej práci.
Ruth pracuje už 20 rokov ako zdravotná sestra na novorodeneckom oddelení. Jedného dňa si rodičia novorodenca zavolajú jej nadriadenú s požiadavkou, aby sa ich dieťaťa nedotýkala Afroameričanka. Zhodou okolností je Ruth jediná sestrička čiernej pleti, ktorá na oddelení pracuje. Nemocnica požiadavke vyhovie, ale o pár dní neskôr sa pre nedostatok personálu Ruth ocitá s dieťaťom sama vo chvíli, keď sa mu zastaví srdce. Nevie čo má robiť, no po krátkom zaváhaní sa púšťa do resuscitácie, žiaľ neúspešne.
Príde o ošetrovateľskú licenciu a čelí obvineniu z vraždy. Príbeh je písaný z troch pohľadov - sestričky, neonacistu a obhajkyne.
Autorka sa s touto témou popasovala naozaj profesionálne, čo dokazuje, aj v dodatočnej kapitole. V pasážach z lekárskeho prostredia tiež nezaostáva. Celkovo z nej cítiť veľkú empatiu a túžbu po spravodlivosti.
Niektoré pasáže boli pre mňa rozťahané a zdĺhavé. Protagonistka sa podľa mňa (hlavne počas súdu) chovala v niektorých situáciach až príliš nereálne, ale pripisujem to snahe autorky urobiť hlavnú postavu veľmi temperamentnú.
Čítať viac
12
18.4.2022
Na túto knihu som videla množstvo recenzií a tak som bola na ňu zvedavá. Príbeh začal veľmi zaujímavo a čítala som bez prestania, aby som nestratila niť. Postupne boli kapitoly striedavo písané pohľadom ostatných hlavných postáv a tu už to bolo aj trochu ťažšie čítanie, hlavne z pohľadu životneho presvedčenia Turka Bauera. Mnohé momenty boli veľmi kruté a ťažké na spracovanie. Zatiaľ som iné dielo s témou razismu nečítala, toto ale určite odporúčam. Čítať viac
5
22.1.2022
Ide o veľmi hodnotné čítanie
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Turk a Brita boli v nemocnici Mercy West Haven, kde Brita porodila ich syna Davisa. Ruth bola ošetrujúca sestra, ktorá sa prišla postarať o novorodenca, čo sa rodičom nepáčilo, keďže bola černoška. Žiadali, aby ich dieťa viac neošetroval afroamerický personál.

Malému Davisovi dali rodičia urobiť obriezku. Po nej bolo potrebné dieťa 90minút monitorovať. Všetky sestričky boli náhle odvolané k pôrodom a s novorodencom ostala len Ruth. Tá po chvíli zisťuje, že dieťa nedýcha. Vedela, čo treba robiť s dieťaťom, no vedela aj to, čo si želajú rodičia. Dieťaťu následne podáva potrebnú pomoc, no zachrániť sa jej ho už nepodarilo. Davis zomiera.
Na Ruth je podané trestné oznámenie a je zatknutá. K jej prípadu sa ako verejná obhajkyňa dostáva Kennedy.

V knihe sa spracováva kontroverzná téma rasizmu, ktorá je veľmi dobre zvládnutá. Autorka rozpráva príbeh s veľkou empatiou a snaží sa nastaviť zrkadlo rasizmu z viacerých uhlov. Čitateľa to prinúti zamyslieť sa nad týmto problémom aj z inej strany. Ponúka tri pohľady na problém. Prvý je z pohľadu Ruth, ako obžalovanej a černošky. Druhý je pohľad Kennedy, ako obhajkyne a belošky. Tretí je pohľad otca zomrelého Davisa. Každá z týchto postáv má inú minulosť, iné rodinné zázemie, rozdielne a silné charaktery, iné prvky, ktoré formovali ich životy a rozhodnutia.
Autorka často prechádza zo súčasného rozprávania do minulosti, čiže čitateľ musí sledovať dej veľmi pozorne.

Jodi umožnila nahliadnuť do života komunít, o ktorých písala, o ich tradičných aktivitách a ich spoločnom nažívaní. Poukázala na ich pocity z toho, ako ich chápu iní, ako sa k nim správajú aj v tých najbežnejších situáciách. Záver knihy je pre čitateľa veľkým prekvapením, ktorý málokto očakával. Ide o veľmi hodnotné čítanie.
Čítať viac
7
12.12.2021
in_capture_of_books
Priznám sa, že na prvý pohľad ma kniha zaujala svojou krásnou obálkou. Keď som si prečítala anotáciu moje rozhodnutie, že si túto knihu musím prečítať bolo jednoznačné. Pri čítaní som bola milo prekvapená, že bola napísaná troma pohľadmi. Páčilo sa mi to, bolo tam viac myšlienok, vedela som sa lepšie vcítiť do postáv a samotného príbehu. Bola to jedná a tá istá situácia a ako čitateľ som mohla vidieť ako tu situácia vníma Ruth, Turk a Kennedy. Do čítania som bola zahĺbená od začiatku až do konca. Myslím si, že kniha obohatí každú knižnicu.
Po prečítaní si skúste položiť otázku : Čo by ste počúvli vy ? Rozkaz alebo svedomie ?

„Spravodlivosť sa nedá dosiahnuť, kým tí, na ktorých daná vec nemá vplyv, sa nepohoršia rovnako ako tí na ktorých vplyv má“ (Benjamin Franklin)
Čítať viac
Eva Blahová
Overený zákazník
25.11.2021
najlepšia kniha tohto roka
túto knihu som dostala na narodeniny, ale odkladala som ju rok bokom, lebo na ten počet strán nikdy nebol čas. dala som jej priestor počas PNky a zhltla som ju za 3 dni. musím povedať, že som viac menej bez slov. úžasný príbeh písaný tak ľahko aj napriek tomu, že je to obraz z 3 perspektív. cítim, že som po prečítaní narástla aj ako človek. prršla som si fázami, že som ju z hnevom zatvárala a potom s očakávaním otvárala. absolútne realistické rozbrazenie rasizmu a prehnaného nacionalizmu, ktoré je neustále aktuálnou témou. 10 z 10. odporúčam Čítať viac
17
16.11.2021
Táto kniha je neskutočne dobre napísaná. Páči sa mi nielen samotný štýl písania autorky, ale aj to ako uchopila neustále aktuálnu tému rasizmu, čo je téma velmi citlivá. Celý príbeh bol plný krásnych myšlienok a citátov, pri ktorých som ostala dlho rozmýšľať nad ich pravdivosťou. Kniha zachytávala nielen život Ruth a Kennedy, ale aj Turka a Britt. A keď mám povedať pravdu, pri nich mi behal mráz po chrbte a trochu ma svojimi myšlienkami a konaním desili. Ale zato koniec, ten bol skutočne pekný a dojemný. A priznám sa, že som ním bola prekvapená, podvedome som čakala úplne iné ukončenie a možno o to viac na mňa v pozitívnom mysle slova zapôsobilo. A malý bonus k celej knihe je krásna obálka.

"Možno je to tak, že nenávidieť dokážete len natoľ'ko, nakoľko ste niekoho milovali. Je to ako vrecko vyvrátené naruby."
Čítať viac
16
3.10.2021
Fúha za mňa taká zvláštna kniha. Na jednej strane veľmi zaujímavý príbeh aj popísané problémy rasizmu, na druhej strane... je tu aspoň jeden človek ktorý si obľubil Ruth, alebo každému prišla už príliš? Ako príbeh túto knihu vôbec nezatracujem, bolo to veľmi zaujímavo podané zo strany obvinenej čiernej sestry, bielej advokátky a absolútne pravicového "pacienta".
Na druhej strane si nemyslím, že by sa ktokoľvek zachoval ako Ruth, keby už bol v danej situácií... Ak chcete zaujímavý a nečakaný pohľad k téme rasizmu, odporúčam Amerikánku od Chimamanda Ngozi Adichie, tá má za mňa 5+ hviezdičiek. Ak chcete túto knihu len ako príbeh, tak dotho, určite sa oplatí.
Čítať viac
Kristina Klacanska
Overený nákup
1.10.2021
Super kniha
Podnetná a putava kniha plna zaujímavých myšlienok s krasnym posolstvom ktorá zanechá v čitateľovi hlboký dojem. Kniha sa číta ľahko aj napriek tomu že sa v nej rozoberá ťažká téma. Čitateľovi ukazuje situáciu z rôznych uhlov pohladu troch hlavných postáv. Nadchne fanúšikov témy základného ľudského práva rovnosti aj fanúšikov kníh z právnického prostredia. Vrelo odporúčam a dávam 5* Čítať viac
4
Nehľadaj pravdu - Zdenka Wenzlová Švábeková
Práve čítam
Nehľadaj pravdu

Mám už dospelého syna.. životom skúšaná ako všetci ale napriek tomu milujem a vážim si každý deň aj zlý.. Mám rada ľudí ale vážim si sama seba...Som vášnivá čitateľka a rada píšem recenzie a zdieľam tipy na mojom Facebook profile

Jana Melisova
Overený zákazník
8.8.2021
Knihomoľka
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Začnem úryvkami z knihy: Myslíte si, že raz bude svet bez rasizmu? Nie, lebo to by znamenalo, že belosi sa budú musieť zmieriť s tým, že sú rovnocenní s ostatnými.Kto by sa dobrovoľne vzdal niečoho, čo mu dáva obrovskú výhodu? Tento príbeh je síce inšpirovaný jednou udalosťou ale napísaný úplne inak. Pri čítaní tejto Knihy máte pocit že sledujete film a vidíte jednotlivé scény...malo to byť sfilmované ale nedopátrala som sa... príbeh černošskej sestričky s 20 ročnou praxou a úžasným synom.. sestričky ktorá pracovala na pôrodníckom oddelení a starala sa o bábätká.. milovala svoju prácu hoci pre farbu svojej pleti vždy zažívala aj poníženia.. až sa jedného dňa stane že neonacista predloží požiadavku aby sa o jeho syna nestaral nik kto je afroameričan... po obriezke syna silne neonacistického otca ktorý uznáva bielu rasu..a árijskú nadradenosť sa stane tragédia pri ktorej je hrdinka tohto príbehu Ruth ktorá na bábätko dozerá po zákroku aj keď má zákaz ale musí Lebo nemá kto.. dieťa zomiera a ona sa ho snaží oživiť... a dieťa zomrie.. Ruth pozastavia licenciu ocitne sa vo väzení až kým jej prípad prevezme právnička Kennedy..v každom prípade tento príbeh skončí veľmi prekvapivo..a mnohých z nás donúti sa zamyslieť že nie sme nevinný ..že sa nevieme vcítiť do pocitov ľudí ktorý poníženie prežívajú.. sledujeme bolesť rodičov, bolesť a hnev sestričky Ruth , jej boj a snahu o lepší život pre syna... právničku Kennedy ktorá sa snaží pomôcť ale naučiť sa chápať ľudí s inou farbou pleti... Sama spisovateľka priznáva že touto knihou vyvolá protichodné reakcie ...a prezradím že skončí veľmi prekvapivo tento román...nebudete ľutovať.. píše ľahko a ako som spomínala máte pocit že to sledujete pred vašimi očami .... A ukončím to jedným citátom z knihy: Ľudia sa musia učiť nenávisti. Ak sa naučia nenávidieť, potom sa môžu naučiť aj milovať... Nelson Mandela.. Čítať viac

Čítať viac

„Ale ja nie som len zbierka symptómov. Nehoda mizerných rodičov a ešte miernejších chemických spojení. Nie som problém. Nie som diagnóza. Nie som choroba. Nie som niečo, čo sa dá zachrániť. Som človek.“

Všetky skvelé miesta - Jennifer Niven
Všetky skvelé miesta
Jennifer Niven