Martina Domaničová

10

Moje srdcovky

Moje odznaky

2021
2021
2020
2019
2016
2015
2014
Zobraziť viac

Moje aktivity

10
10

Martina Domaničová napísala recenziu

19.01.2022 13:39

Wau, tak toto bolo jedno skvelé čítanie. Knižku som otvorila a jedným dychom prečítala pomaly polovicu a keby nebolo nutné jesť, spať, starať sa o dieťa, domácnosť a proste jednoducho viezť život, padla by za niekoľko hodín. Humorný a autentický príbeh opisujúci obdobie jedného roku na gymnáziu mi neskutočne prirástol k srdcu. Od Mareka som už dávnejšie čítala Rande naslepo, takže som vedela, že talent, samozrejme, má.
.
V príbehu sa stretávame s množstvom postáv, ja som si ich obľúbila všetky, no najviac mi k srdcu prirástol profesor Daniel Riečan a jeho mladšia kolegyňa Livka. Daniel je prototypom človeka, učiteľa, ktorého by potrebovala každá škola. Jeho morálny kompas sa mi veľmi pozdával a neskutočne som žasla nad správnou komunikáciou - rady, vtipy, odporučenia - a jeho slávny príhovor ku žiakom a v závere aj na pedagogickej porade mi dokonca vohnal slzy do očí. Pre mňa jedna TOP postava, veľmi ma bavil, ako rozmýšľal, ako rozprával a ako konal. Livka si na škole musí vybudovať určitý rešpekt, pretože je tu nová, no zároveň na nej študuje aj jej mladší brat Marko a ten sa nachádza v poslednom ročníku.
.
Veľmi sa mi páčilo zasadenie deja práve do maturitného ročníka, pretože som zároveň s čítaním aj spomínala na vlastnú maturitu. No, keď sa raz pustíte do čítania, nečakajte len to pekné. Marek tu šikovne zapracoval prvé lásky, bozky, sklamania, ťažkú tému, akou je alkoholizmus a často zložité vyhliadky do života mladých študentov. Koniec ostal dosť otvorený, čo ma v prvom momente zamrzelo, ale potom som sa len usmiala, pretože to dáva možnosť pokračovania (zachytila som správne, že už je napísané?). Veľmi som sa pobavila aj na výrokoch učiteľov, ktorými začínala každá kapitola. Vkusné a vtipné doplnenie deja.
.
Samozrejme, nebolo to celé len o profesoroch, aj keď práve vďaka nim máme možnosť nahliadnuť do zákulisia celého vyučovania. Stretneme sa so skvelou partiou chalanov, ktorí sa majú naozaj radi a navzájom sa podporujú a spoznáme aj úžasné baby. Mne najmilšia bola, samozrejme, Mirka, ktorá v priebehu toho jediného roka prešla obrovskými zmenami. Priznám sa, že som čakala trošku iný koniec - myslím Daniel, Livka, Alan - ale tak snáď sa toho viac dočítame v pokračovaní

Čítaj viac

10
10

Martina Domaničová napísala recenziu

16.01.2022 17:51

Ja proste Colleen milujem a môj názor nezmenia ani rôzne recenzie. Mám taký pocit, že aj keby napísala telefónny zoznam a obalila by ho ako knihu, milovala by som to. Ale chápem, nie každému sa môže páčiť, nie každý je u nej bez výhrad.
.
9. november je vskutku silný príbeh, popisujúci osud dvoch mladých ľudí v priebehu niekoľkých rokov. Tie roky boli popísané viac menej v jednom dni, pretože Fallon a Ben sa prvého 9. novembra dohodnú, že sa takto spolu budú stretávať každé výročie na deň presne. Jeden jediný deň v roku. Vtedy, keď sa na tom dohodli, ani len netušili, aký je tento dátum pre oboch tak dôležitý.
.
"????????????ž ????????????????????š ????á????????????, ????????žíš ???????? ????í. ????????????????????????????š ???????? ????????ě???????? ???????????????????????? ???? ????????ě????áš, ???????? ????ůž????š, ???????????????? ???????? ????????????????????????????????????. ???????????????????? ???????? ???? ????í ????????????č???????? ????á???????? ???? ????ř????????????????????????á????????????, ž???? ???????? ???????????????? ???????????????? č????????????????, ???????????????? ???????? ????????????????????????????, ???????????????????? ???????? ???????? ????????????????????????š ????ř????????????????????????????á."
.
Zo začiatku mi trošku zarezonovalo v hlave, aké boli postavy vyspelé, napriek tomu, že mali "len" 18 rokov. No po dočítaní som to pripísala ich vývoju od šestnástich rokov, kedy obaja zažili niečo, čo ich značne poznačilo. Som toho názoru, že potom človek začne uvažovať ináč. Celý koncept odpustenia vo mne vyvoláva neskutočnú vlnu emócií. Colleen to vždy podá tak, že moje oči neostanú suché.
.
????š???????????????????? ???????????????????? ????????????????????????í.
????š???????????????????? ???????? ????????????????????????????????é.
???? ????š???????????????????? ????????čí????á ????????????á????é???? ????????????????????????????????????.
.
Už onedlho vyjde aj novinka od Colleen cez @lindeni.sk, na ktorú sa ja osobne veľmi teším.

Čítaj viac

10
10

Martina Domaničová napísala recenziu

16.01.2022 12:57

Záverečný diel série Hriech. Dlho som po ňom nesiahla. Keď som otvorila čítačku, stále ma lákalo čosi iné. Vyčkávala som. A hoci to bol záverečný diel plný akcie a toľkých zvratov, až to bolo miestami naozaj cez, pre mňa to bolo v určitých prípadoch sklamanie.
.
Keď som to dočítala, mala som pocit, že som práve dopozerala stú časť nejakej obľúbenej telenovely. Zvrat za zvratom, jedna bomba za druhou. Ešte nevyriešili ani prvú vec a už sa diala druhá a tretia si už brúsila nechty. V tomto prípade to autorka trošku prepískla. Zamotané osudy dvoch znepriatelených rodín, novodobý príbeh Rómea a Júlie, ako som si všimla označenia v iných recenziách. Námet dobrý, spracovanie však trochu pokulhávalo. Najviac sa mi páčila prvá časť, ktorá svojim otvorených koncom lákala k prečítaniu druhej, no samotné vyčkávanie na tú tretiu ma asi viac menej odradilo a už som mala akési predsudky.
.
Nehovorím, že to bolo zlé dielo, ale mňa to neohúrilo. Prečítala som to pred dvoma týždňami a viac ako polovicu vecí si už ani nepamätám. V tomto prípade by platilo staré známe: menej je niekedy viac.
.
Napriek tomu sa mi autorkin štýl páči, siahnem aj po inej jej tvorbe.

Čítaj viac

10
10

Martina Domaničová napísala recenziu

16.01.2022 12:41

Tretia, záverečná časť série vyrozpráva príbeh o Danielovi, bratovi Radka Wyrwu. Zmenou oproti predchádzajúcim dielom je dej rozdelený do minulosti a prítomnosti. Takže máme možnosť vidieť detailnejšie, čo sa stalo Danielovi - pretože v Komisárovi to bolo vysvetlené len tak na okraj.
.
Daniel urobil riadne prešľapy. Neviem, ja by som to asi nepredýchala už vôbec. Mala som na neho nervy, pretože drogoval, aby zvládol fyzickú záťaž, aby zvládol vysoké nároky a zarobil veľa peňazí. Na druhú stranu ho do toho trochu, samozrejme, tlačila aj jeho partnerka. Drogy sú naozaj zlo a tu to platilo stonásobne. Ale nemal to ľahké, jeho minulosť hrala v jeho neprospech, no mal pred očami vzor svojho brata, ktorý to aj napriek hroznému detstvu niekam dotiahol.
.
Autorka tu opäť vymyslela super zápletku. Trošku bolo na škodu to striedanie časov, pretože to bolo aj na jej úkor. Predošlé časti boli viac akčnejšie, ale v konečnom dôsledku mi to až tak nevadilo. Záver bol perfektný. Neľutujem, že som sa do tejto série pustila, pretože to naozaj stálo za to. Napätie, vášeň, erotika, krimi, zákulisie vyšetrovania a súdov, mafia. Zmes skutočne dobrých ingrediencií.

Čítaj viac

10
10

Martina Domaničová napísala recenziu

16.01.2022 12:00

Pokračovanie série nesie názov Komisár a ja som sa na neho veľmi tešila hneď od prvého okamžiku, kedy sme sa so svojráznym Radoslawom stretli v prvej časti. Práve on je hlavným protagonistom pokračovania a dostáva úlohu sledovať Antoniho Kadziewicza, naoko slušného podnikateľa, avšak s prstami v pochybnom obchode s bielym mäsom. Antoni má dcéru, Zuzannu, cez ktorú by sa Radek k nemu najlepšie dostal. Rozohrá partiu a pozve ju na rande. Potom na ďalšie a ďalšie, presunie ich pseudo vzťah na inú úroveň (do postele, haha). Stále však myslí len na jedno, je to práca a nič iné. Ale Antoni zmení pravidlá hry a Radek bude musieť reagovať.
.
Už pri prvej časti som si na autorkin štýl rýchlo zvykla, strany sa čítali ľahko a rýchlo. Všetko som hltala a verila každému jednému slovu. Opäť výborne vyskladaná zápletka (pozor, je potrebné čítať prvú časť, lebo potom isté veci nebudú dávať zmysel), romantika písaná svojráznym štýlom, ktorý mne extrémne vyhovoval, nadávky tak akurát tam sedeli ako riť na šerbeľ. Aj tá erotika bola skvelá. Páčilo sa mi, že príbeh neobsahuje zbytočné opisy a všetko je tak nejako spolu perfektne prepletené. Opäť sa tu stretávame aj s postavami z prvého dielu a autorka naznačí aj pokračovanie. Trošku mi robilo problém čítať poľské mená, tak som ich tak v duchu akosi preskakovala.

Čítaj viac

10
10

Martina Domaničová napísala recenziu

16.01.2022 11:17

Na túto série som si už tak zvykla, že nebolo možné, aby som nedočítala aj jej posledný diel.
Asa. Rebel srdcom aj dušou. Brat, ktorý po tvrdej príučke nielen od života preukladal svoje priority. Muž, ktorý zabojoval, aby nebol len ten zlý. V kútiku duše však neustále bojoval so svojom minulosťou a miernym strachom z toho, že do toho opäť padne.
.
Po pravde, čítanie mi zbehlo naozaj rýchlo. Na Asu som sa tešila, pretože mu autorka pripravila rozhodne veľkú dilemu. Mohol by mať bývalý kriminálnik, človek, ktorý na každom kroku niekoho sklamal, také šťastie, aby o neho skutočne stále nejaká žena? Ba čo viac, aby tou ženou bola policajtka? Žena stojaca na strane zákona, žena, ktorá mu už raz nasadila želiezka na ruky?
.
V polovici som sa trošku zasekla, dej sa spomalil a skĺzol do častých myšlienkových úvah a opakujúcich sa fráz. Občas ma Asa riadne sral, lebo v úvahách sám seba dosť často zhadzoval a Royal predhadzoval na oči svoju minulosť a stále ju skúšal. A pritom sa nakoniec ukázal ako správy chlap. Napriek tomu to hodnotím veľmi pozitívne a som rada, že vydavateľstvo siahlo po tejto sérii. Autorka píše aj ďalšiu s deťmi, tak dúfam, že sa dočkáme preloženia aj tej. Momentálne sa však teším na novinku Zeb

Čítaj viac

10
10

Martina Domaničová napísala recenziu

10.01.2022 12:37

Už po prečítaní slovenskej pecky Prokurátor a ja od @saramiavelinska a následnej vlny pozitívnych reakcií, kde som sa dočítala o tejto poľskej autorke a jej sérii, som vedela, že toto raz prečítam. Nevedela som však, že to zhltnem za jeden deň a začnem aj s pokračovaním.
.
Nie nadarmo sa o tejto knižke hovorí, že je skvelá, plná humoru, precítenej irónie, štipky hulvátskeho správania (dobre, dobre, viac ako štipky), hriešneho sexu a odzbrojujúceho napätia. Toto sú dieliky skladačky, ktoré ja dokážem pospájať a ktoré sa perfektne hodia do môjho čítacieho plánu.
.
Kinga si myslí, že má dokonalý život po boku zbožňujúceho manžela. Všetko sa razom otočí a ukáže jej prostredný palec, keď načape manžela v posteli s osemnástkou a je nútená zobrať prípad obhajoby svojho nevlastného brata - mafiána. Pri jednom záťahu (pri čistení hlavy) si v bare prisadne ku chlapíkovi, s ktorým nakoniec skončí aj v posteli (prečo nie?). No potom sa s tým istým chlapíkom, ktorého už nemala nikdy v živote vidieť, stretne v súdnej sieni. To by bolo ešte celkom fajn, pokiaľ by nebol prokurátorom v prípade jej nevlastného brata. A tu sa to všetko začne neskutočne kaziť a zároveň dávať dokopy. Rozohrajú hru, kedy chcú spoločnými silami zavrieť jej brata na doživotie do basy. Aké však dostanú karty? A kto vlastne rozdáva?
.
Pre mňa to bolo skvelé čítanie, ktoré som si náležite užila. Skvelé slovné výmeny, občas plné nadávok - Kinga si jednoducho nedávala servítky pred ústa, Lukasz bol svojský chlap, ktorý mňa hneď dostal na svoju stranu. Napätie nechýbalo, krimi zápletka na jednotku a všetkému dodávali punc skvelého čítania úžasne zvládnuté erotické scénky (hoci neviem, ako sú na tom štyridsiatnici, ale v tejto sérii sú to asi samí borci)

Čítaj viac

10
10

Martina Domaničová napísala recenziu

10.01.2022 12:13

Tak toto bola jedna nálož sexu, nadávok, mafie, drsného chovania, zvláštnych praktík a smiešna nevedomosť hlavného hrdinu. Chcela by som napísať, že som to po nejakých recenziách aj čakala, ale takéto čosi nie. Začínam čítať knihy z pera našich severných susedov a začína mi byť jasná jedna vec. Snažia sa preraziť na poli literatúry s najviac predávaným artiklom... domyslite si s akým.
.
Jessica prišla o otca, no vyslobodenie spod jeho vplyvu nijako neprichádza, pretože jej zanechal značné dlhy. Rozhodne sa preto navštíviť sídlo známeho podnikateľa a požiadať ho o pôžičku na splatenie obrovských mínusov. Čo však netuší, je to, že tie dlhy jej otec narobil práve u spomínaného podnikateľa. Aké veľké je však jej prekvapenie, keď jej Liam predloží na stôl návrh, aby dlh splatila vlastným telom? Keď Jessica súhlasí, začne sa hra na mačku a myš. Kto je kým v tejto hre?
.
Autorka celkom slušne znázornila svet mocných, pozadie obrovských kšeftov a brutalitu samotného Liama (čo robil so ženami bolo mnohokrát úplne cez). Jeho myšlienkové pochody mi niekedy ale liezli hore krkom. Jessica, naopak, zo začiatku krotká a bojácna, popri ňom akosi vzlietla a roztiahla krídla. Čo mi prišlo cez, bola jej premena v tom zmysle, že chápala hrátky mafie a dokonca jej to nerobilo problém (na to, že sa v minulosti vyhýbala všetkému).
.
Rozhodne si prečítam aj pokračovanie, keďže autorka nechala otvorený koniec, za čo jej dávam palec hore. V knihe je obrovské množstvo sexu, odporúčam čítať plne dospelým a hlavne nie veľmi romantickým dušiam, pretože tej romantiky je tam čo by sa za necht vošlo.

Čítaj viac

10
10

Martina Domaničová napísala recenziu

05.01.2022 12:29

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Dlho som rozmýšľala, ako začať a ako vlastne napísať recenziu, pretože zo začiatku som s knižkou veľmi bojovala a na konci som ju vlastne ani nechcela dočítať. Taký zvláštny paradox. A prečo vlastne?
.
Prológ je zaujímavý, zaujme, ale nevysvetlí toho veľa. Hneď v prvej kapitole sa ale presúvame o niekoľko rokov dopredu a svoj príbeh nám začne rozprávať hneď niekoľko postáv. V nich som sa spočiatku naozaj strácala. Sára, Adam a Tadeáš rozpovedia svoj často neľahký osud, ale za to veľmi reálny a po niekoľkých kapitolách sa vrhneme do minulosti (1891). Tá ma naozaj veľmi oslovila. Mladá Barbora Rákayová odchádza od rodičov, pretože vraj nie je súca na vydaj a rodinu len zbytočne zaťažuje. Potýka sa s problémami, predajú ju, až sa nakoniec dostáva do slávneho Alžbetinho domu, patrónky umelcov. Barbora totiž spieva ako anjel. Od Alžbety dostáva úlohu, no tou si privolá prekliatie svojho rodu.
.
Veľmi sa mi páčilo, ako Miška opísala túto dobu, dialógy, myšlienky postavy. Zvrat v príbehu mi naozaj nenapadol a o to to bolo pre mňa lepšie. Tu sa však názor na príbeh u mňa začal meniť, z niečoho, s čím som bojovala a strácala sa v menách a postavách, v niečo, čo som túžila rozlúsknuť a prísť tomu na koreň.
.
Po historickej časti sa plynulo opäť dostávame k trom mladým ľuďom a priznám sa, Adama som vôbec nemusela. Až pokiaľ sa neodhalilo aj jeho tajomstvo a potom mi ho bolo aj trochu ľúto. Najviac som však prilipla k Tadeášovi, toho som si obľúbila hneď od začiatku. Myšlienka celého deja a síce Nádej umiera na jeseň, sa plynulo nesie celým dejom, a jej vysvetlenie mi vyčarilo úsmev na tvári a vohnalo slzy do očí.
.
A prečo teda ten paradox? Zo začiatku sa mi ťažšie začítavalo, dlhé vety a súvetia plné skvostných myšlienok, ktoré som si ale nevedela vychutnať. Avšak po dočítaní historickej časti som sa už naladila na knižočku a keď prišiel záver príbehu, nechcela som to dočítať. Koniec ma dostal, lebo Miška si, samozrejme, nepripravila klasický HE, aj keď svojím spôsobom to skončilo pekne. viac však neprezradím.
.
Celým dejom, celým príbehom sa nesie množstvo nádherných myšlienok a prirovnaní, metafor. Odporúčam prečítať, naozaj to stojí aj za tie "prekážky" na začiatku.
.
Touto cestou by som sa rada poďakovala @kristinajezovicova za organizáciu štafety a že si ma do nej vybrala.

Čítaj viac

10
10

Martina Domaničová napísala recenziu

05.01.2022 11:47

Toto som zhltla veľmi rýchlo a nielen preto, že to je to celkom útla knižočka, ale štýl písania a tempo deja mi nedovolili prestať. Hneď na začiatku natrafíme na introvertnú Janu, ktorá po nociach a vo voľnom čase napísala šteklivý román a v záchvate odvahy poslala svoj rukopis do vydavateľstva. Čo však nečakala, bol telefonát, kde zháňali onoho Borisa Silného - autora zmieňovaného rukopisu. Jana si ho, samozrejme, vymyslela, použila ho ako svoj pseudonym.
.
Veľmi sa mi páčilo, ako autorka opísala problémy, s ktorými sa Jana potýkala vo svojej hlave. S čím všetkým bojovala a prečo vlastne bola taká, aká bola. Jana po podpise zmluvy s vydavateľstvom opäť zapadla do svojej rutiny - neviditeľnosti, avšak všetko sa zmení, keď predaje začnú stúpať a o jej román prejaví záujem zahraničný gigant. Je potrebné nájsť Borisa Silného a vydavateľstvo vyrukuje s nápadom na jeho úlohu nasadiť Slováka Sama Ondrišku. Ten je úplný protiklad Jany a spoločne na cestách kvôli turné s knihou zažívajú kopec dobrodružstiev.
.
Spríjemnením deja boli opisy miest, kde sa práve nachádzali. Množstvo z nich som nikdy nevidela a ani nenavštívila, ale po dočítaní som si ich zapísala na zoznam: Možno raz
Čo ma mrzelo, bol celkom rýchly koniec, čakala som, samozrejme, niečo iné (ako správna romantička). Zážitok mi to však nezničilo a knihu odporúčam.
.
Za dodatočné zapojenie ma do štafety ďakujem @our.world_of.books , vďaka tebe som mohla túto knižočku prečítať

Čítaj viac

„Táňa všetkému rozumela a nebála sa mlčať.“

Džin - Martin M. Šimečka
Džin
Martin M. Šimečka