Jana Milkovičová

15

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

Čítam rada a tak často, ako mi to moje povinnosti a deti dovolia...

Obľúbené literárne žánre

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

Čítam rada a tak často, ako mi to moje povinnosti a deti dovolia...

Obľúbené literárne žánre
Zobraziť viac

Moje odznaky

Verný zákazník
Môj názor pomáha
2023
Môj názor pomáha
2021
Knihy roka 2021
2021
Pravý knihonaut
Člen Čitateľského klubu
Hviezda severu
Krimiláčik
Šťastných 7
2023
Šťastných 7
2022
Šťastných 7
2021
Šťastných 7
2020
Šťastných 7
2019
Šťastných 7
2017
Šťastných 7
2015
Plány do budúcnosti
Horúce novinky
Máte čitateľský profil
Zobraziť viac

Moje aktivity

15
15

Jana Milkovičová napísala recenziu

19.08.2023 21:12

Úprimne, do knihy som sa púšťala s miernymi obavami z neznámeho, nakoľko som autorku nepoznala a toto bola prvá kniha od nej, po ktorej som siahla.

Hneď na začiatku ma vystrašil abecedný zoznam postáv na 4 stranách a veru som sa naň obracala počas čítania prvých 100 strán, pokiaľ som sa zorientovala. Ale potom to už bola doslova "jazda"....

Je to úžasné rozsiahle dielo s mnohými silnými myšlienkami, ktoré rezonujú od začiatku až po záver knihy. Na pozadí francúzskej revolúcie sa dozvedáme o situácii v Rakúsko-Uhorsku, o panovníkoch a ich postojoch a v neposlednom rade o slovenských dejinách v tomto náročnom období, keď sa určití vzdelanci snažili vyzdvihnúť myšlienku rovnosti a samostatnosti.

Skutočne sa jedná o dosť kruté obdobie plné nepokojov, chudoby, chorôb a vojen a túto históriu som nepoznala. A napriek tomu, že hlavné postavy sú fiktívne, ich príbeh sa odohráva na pozadí skutočných udalostí, ktoré sú opísané miestami až príliš realisticky a autentický a niektoré pasáže sa mi čítali naozaj tažko, pretože boli plné utrpenia až brutality.
Sila, odvaha a odovzdanosť hlavných hrdinov, ktorí bojujú za vyššie ciele sú neuveriteľné.

Pred autorkou snímam pomyselný klobúk, pretože sa jedná o skutočne rozsiahle dielo a autorka štúdiu tejto histórie musela venovať neuveriteľné množstvo času a energie, aby spísala tak úžasne dielo.
Táto kniha patrí k najlepším, ktoré som tento rok čítala a rozhodne je odporúčam všetkým milovníkom historických kníh.

Čítať viac

15
15

Jana Milkovičová napísala recenziu

18.07.2023 12:48

Neboj sa, mamička je pri tebe...

Moje prvé "stretnutie" s touto autorkou a už teraz viem, že nie posledné.

Kniha je fantastická. Mysteriózny príbeh, v ktorom nechýbajú tajomstvá, napätie, nadprirodzeno a strach. Príbeh mrazivý a strašidelný. Kapitoly sa striedajú v rôznych časových obdobiach a to sa prelína s denníkom samotnej Natálie a postupne sa pred čitateľom odhaľuje príbeh jednej strašnej rodinnej drámy na čele s psychotickou matkou a jej krutosťou, o ktorej sa aj ťažko číta.

Na začiatku som sa v deji strácala, postupne sa mi to všetko pekne začalo ukladať a na záver prišiel šok!!! Takýto záver som teda skutočne nečakala.
Snímam pomyselný klobúk pred fantáziou autorky a knihu rozhodne odporúčam prečítať fanúšikom takéhoto žánru.

Som veľmi rada, že máme aj u nás takýchto skvelých autorov ako Viktória Dominová a teším sa na jej ďalšie diela.

Čítať viac

15
15

Jana Milkovičová napísala recenziu

17.07.2023 07:44

Fuuuuu, veľmi, veľmi ťažké a veľmi smutné čítanie.
Kniha je písaná z pohľadu viacerých osôb, ako z pohľadu Anny samotnej, jej rodičov a súrodencov, taktiež z pohľadu právnikov a častokrát sa prelína minulosť s prítomnosťou a to čitateľa ešte viac vtiahne do deja.
Priznám sa, ako matke mi pri mnohých pasážach až srdce pukalo.
Samotný ťažký pocit z tohto príbehu vo mne bude ešte dlho rezonovať.

Čítať viac

15
15

Jana Milkovičová napísala recenziu

10.07.2023 09:37

Vypravěčka - skvelé dielo od Jodi Picoultovej .... aj keď..

Táto kniha ma zaujala ako svojou obálkou, tak aj anotáciou. A musím teda zhodnotiť, že celkovo sa mi páčila, aj keď niektoré dejové linky ma až tak neuchvátili.

Téma holokaustu z pohľadu Minky a z druhého pohľadu, pohľadu nacistu, boli najsilnejším pasážami knihy, a nevedela som knihu odložiť z rúk. (Trochu mi to pripomenulo knihu Čierna a purpurová)
Upírsky príbeh, ktorý je tam vsunutý, ma príliš nenadchol, no chápem jeho "úlohu" v knihe samotnej. A príbeh hlavnej hrdinky Sage bol pre mňa taký nemastno-neslaný, aj keď chápem, že dôraz diela je práve v príbehu jej babičku Minky.
Knihu odporúčam, aj napriek týmto mojim "výtkam" dávam 4,5*.

Čítať viac

15
Jana Milkovičová

Jana Milkovičová získala odznak Môj názor pomáha

10.07.2023 09:37

Ďakujeme, tento rok ste sa zaradili k top recenzentom! Aj vďaka vášmu názoru si ostatní čitatelia budú vedieť ľahšie vybrať.

Môj názor pomáha
15
15

Jana Milkovičová napísala recenziu

11.06.2023 22:21

Veľké maličkosti.... Veľmi, skutočne veľmi silný príbeh.
Na tému rasizmu som veľa kníh nečítala a od tejto autorky je to moja prvá kniha. A teda musím povedať, že na mňa urobila veľký dojem.

Ruth, afroameričanka, zdravotná sestrička na neonatologickom oddelení, je požiadaná, aby sa nestarala o bábätko...z dôvodu jej afroamerickeho pôvodu. Nanešťastie, práve toto bábätko zomiera a Ruth je obvinená z jeho smrti.
Turk, otec bábätka, skinhead, bojujúci za bielu rasu.
Kennedy, verejná obhajkyňa, ktorá sa ujala obhajoby Ruth a pri jej obhajobe chce tému rasizmu úplne potlačiť.

Príbeh je písaný z pohľadu týchto troch postáv, takže sa dokážete zahĺbiť do ich pocitov a postojov, hoc s nimi súhlasiť nemusíte. Klobúk dolu pred autorkou, ktorá v knihe podáva množstvo informácií z medicíny a justície a podáva čitateľovi tému rasizmu, ktorá je rozporuplné a náročná.

Myšlienka z pozn. autorky od Martina Luthera Kinga ml.: "Ak nemôžem robiť veľké veci, budem robiť malé, ktoré sú veľkolepé."

Čítať viac

15
15

Jana Milkovičová napísala recenziu

06.06.2023 15:58

Do polnoci doma .... alebo nie?

Kniha ma zaujala predovšetkým námetom, keď sa po párty nevrátia pubertiaci domov v takom čase, ako by mali a nakoniec ostáva nezvestná len jedna osoba. A nasleduje pátranie, obviňovanie, zahmlievanie....mladí nekomunikujú, nevysvetľujú, nespolupracuje.

Autor začal knihu veľmi dobre, napätie tak akurát. Až kým ma nezačali doslova rozčuľovať poniektoré postavy svojím konaním. Nebudem radšej prezrádzať veľa, no neviem si predstaviť, že by takto reálne jednotlivé postavy konali.
Mnohé situácie mi prišli nereálne a pritiahnuté za vlasy, najmä vyvrcholenie a vypátranie vinníka, a aj to kto a ako na to všetko prišiel.

Kniha ma tak trochu sklamala, chýbala mi tam tá skutočná zápletka, reálnosť jednotlivých udalostí a skutočné napätie a navyše mi zážitok rušila hlavná postava a vlastne celá rodina.
Dávam 3 hviezdičky, avšak verím, že mnohých táto kniha nadchne aj vzhľadom na mnoho dobrých recenzií.

Čítať viac

15
15

Jana Milkovičová napísala recenziu

26.05.2023 10:23

Andílek

Uff, veľmi silná kniha, náročná na pocity.

Na jednej strane týrané dievčatko, ktoré dostalo šancu v novej rodine....na strane druhej oddaní rodičia, ktorí sú ochotní obetovať sa pre záchranu týraného dievčatka. A všetko, čo sa časom deje v tejto rodine, vás pripraví o pokoj v duši a mňa aj o nočný spánok.
Jednoducho šialené.
Autorka geniálne spracovala tento príbeh pohľadom jednotlivých postáv v krátkych kapitolách, pričom postavy boli vynikajúco vykreslené. Christopher ma miestami neuveriteľne vytáčal svojou zaslepenosťou a mala som chuť ho preplieskať, Hannah bola vykreslená vzhľadom na tendenciu deja skutočne realisticky a všetky tie psychotické stavy som prežívala s ňou. A Janie....nuž "andílek". Priznám sa, pri niektorých pasážach sa mi ježili všetky chlpy.
A ešte doplním, ze knihu len ťažko pustíte z ruky, lebo je skutočne písaná napínavo a čakáte, čo bude ďalej.
Trochu ma mrzí taký rýchly a rázny koniec, nie úplne uzavretý a práve kvôli uberám na hodnotení. Inak by kniha mala u mňa 5*****.
Rozhodne odporúčam milovníkom thrillerov a psychologických románov.

Čítať viac

15
15

Jana Milkovičová napísala recenziu

15.05.2023 14:09

Kniha Naveky ma dostala...Dostala ma štýlom písania, opismi nádherného Ríma, cestovinami a reštauráciami a hlavne silou a bojovnosťou hlavných hrdinov. Je to príbeh troch mladých ľudí v predvojnový rokoch, ich rodín a celej spoločnosti, ktorú toto obdobie formovalo.
Je to príbeh lásky a obetavosti hlavných hrdinov počas ťažkých rokov, kedy fašizmu a nacizmus ovládol svet.

Veľmi ťažké a smutné čítanie a tak trochu iný román ako väčšina kníh z tohto obdobia. Tento román poukazuje na to, že aj napriek stratám vo vojne je láska to, čo ženie ľudí za spravodlivosťou, že v mene lásky ľudia obetovali aj to najcennejšie.
Kniha patrí k top knihám, ktoré sa mi dostali do rúk tento rok a rozhodne ju odporúčam.

Čítať viac

15
15

Jana Milkovičová napísala recenziu

06.05.2023 10:00

Do knihy som začítavala s obavami, nakoľko je objemnejšia a z recenzií som sa obávala, že striedanie jednotlivých období opisovaných v knihe ma bude vyrušovať.
A aj keď nie som zrovna milovníčka hrubých kníh, táto ma natoľko očarila a pohltila, že som neváhala obetovať mnoho nočných hodín jej stránkam.
Každopádne je to krásny príbeh, resp. 3 príbehy, ktoré spája zámok Lafayette. Všetky tri ženy preukázali odvahu a silu a to aj napriek stratám, ktoré ich v tomto boji a ich živote postretli, pretože všetky mali vieru....vieru v slobodu a spravodlivosť a v jej mene boli odhodlané konať tak, ako konali.
Veľmi silná myšlienka, ktorá mi z knihy ostala je: ,,Nikdy nebuďte neutrálni, keď ide o dobro a zlo."

Čítať viac

„Ari by bol najradšej, keby všetci z jeho izby odišli, najradšej by bol sám so svojimi knihami, najradšej by sa v jednej z nich stratil a už sa nikdy nevrátil.“

Sága z Keflavíku - Jón Kalman Stefánsson, 2022
Sága z Keflavíku
Jón Kalman Stefánsson