Zajtra. A zajtra, a zas ďalšie zajtra - Gabrielle Zevin, Motýľ, 2023
Profesorova rovnica - Yoko Ogawa, Lindeni, 2023

17,99 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Profesorova rovnica

On je Profesor s brilantnou mysľou a nezvyčajným problémom – pri dopravnej nehode utrpel vážne zranenie a odvtedy má jeho krátkodobá pamäť kapacitu iba osemdesiat minút. Ona je... Čítať viac

Vek
15+
Vydavateľstvo
Lindeni, 2023
192 strán
3-4 hodiny čítania

On je Profesor s brilantnou mysľou a nezvyčajným problémom – pri dopravnej nehode utrpel vážne zranenie a odvtedy má jeho krátkodobá pamäť kapacitu iba osemdesiat minút. Ona je pomocnica v domácnosti a matka desaťročného syna, ktorej pracovnou náplňou... Čítať viac

  • Pevná väzba s prebalom
  • Slovenčina

17,99 €

Na sklade, posielame ihneď

Naši škriatkovia odporúčajú

Naveky tvoja - Jana Pronská, Slovenský spisovateľ, 2023

Viac o knihe

Čarovný a poetický príbeh o tom, čo znamená žiť v prítomnosti a o zvláštnej rovnici, ktorej výsledkom je neobyčajná, no úžasná rodina

On je Profesor s brilantnou mysľou a nezvyčajným problémom – pri dopravnej nehode utrpel vážne zranenie a odvtedy má jeho krátkodobá pamäť kapacitu iba osemdesiat minút. Ona je pomocnica v domácnosti a matka desaťročného syna, ktorej pracovnou náplňou sa stala starostlivosť o Profesora. Každé ráno pre nich znamená nové zoznámenie, každý deň sa stáva neopakovateľnou príležitosťou pre zvláštny a krásny vzťah.

Hoci Profesor nemá kapacitu na to, aby si uchoval spomienky (jeho mozog je ako páska, ktorá sa každých osemdesiat minút vymaže), jeho myseľ je stále živá a neprestáva žasnúť nad číslami a ich obdivuhodným poriadkom, vďaka čomu sa aj pre ostatných členov tejto veľmi nezvyčajnej domácnosti otvára nádherný a poetický nový svet. Profesor dokáže objaviť prepojenie aj medzi tým najjednoduchším číselným vyjadrením reality - ako je napríklad číslo jej topánok - a vesmírom, a hoci sa jeho pamäť čoraz viac vytráca, vzájomné puto ich vzťahov je čoraz pevnejšie.
Čítať viac
Originálny názov
Hakase no aishita sushiki
Počet strán
192
Väzba
pevná väzba s prebalom
Rozmer
130×200 mm
Hmotnosť
333 g
ISBN
9788056633007
Rok vydania
2023
Vekové odporúčanie
15+
Naše katalógové číslo
1818799
Štýl
psychologický
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Japonsko
Vydavateľstvo
Lindeni
Pre koho
pre dospelých
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,1 / 5

17 hodnotení

5
8
4
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Príbeh opatrovateľky, jej syna a profesora ma zaujal od začiatku. Profesor matematiky má presne osemdesiat minútovú pamäť a vystriedal už viacero opatrovateliek, ktoré pri ňom dlho nevydržali. Okrem hlavnej hrdinky. Celá kniha je oddychovým čítaním, pri ktorom môžeme pozorovať nečakané priateľstvo medzi troma postavami. Možno by som privítala viac z profesorovej minulosti. Zároveň aj to málo, čo som sa dozvedela slúžilo na zapojenie mojej fantázie a mohla som si veci domyslieť. Páčila sa mi aj realita opatrovateľky, ako slobodnej matky, ale možno by som privítala viac "akčnosti" z jej strany než len chabé akceptovanie reality. Odporúčam, ak niekto túži po menej smutnej verzii Muža menom Ove.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

31.5.2023
Prítomnosť a poriadkumilovné čísla
Profesor bol vynikajúcim vyučujúcim. Plný vedomostí, no najmä s ľudským prístupom, tolerantný, zhovievavý a nesmierne trpezlivý. Miloval to, čo robil a čomu sa venoval. Číslam zasvätil život a rád sa o svoje znalosti a stále nové výpočty delil. Bol to jeden z tých brilantných mozgov, ktoré málokto chápe, no každý obdivuje.
Veľký zlom v jeho živote nastal po autonehode, ktorá spôsobila, že jeho krátkodobá pamäť mala rázom kapacitu len osemdesiat minút. Nepredstaviteľné!

Pri tejto diagnóze som si spomenula na film 50x a stále po prvý raz, kde si hlavná hrdinka pamätala jeden a ten istý deň s každým novým dňom. Pán profesor dostal ešte menej, poznatky a spomienky z minulosti ostali, ale nič nové v pamäti nepretrvalo. Aké je to zobudiť sa a nevedieť, čo sa s vami deje a o 80 minút byť v tom istom bode? Nepoznať ľudí okolo seba a predsa mať zabehnutú rutinu? Ako náročná je strostlivosť o takého človeka? Nepochybne veľmi náročná, ale stačí nájsť spoločnú reč, aj najobyčajnejšie čísla a načúvať im, objaviť ich krásu a poriadok, ktorý zakaždým poskytuje bezpečné útočisko.

Profesorova rovnica je čarovný a dojemný príbeh o tom, čo znamená žiť v prítomnosti, a o zvláštnej rovnici, ktorej výsledkom je neobyčajná, no úžasná rodina.
Čítať viac
14.5.2023
Recenzia
• Keď profesor pri dopravnej nehode utrpí vážne zranenie, jeho pamäť má kapacitu iba osemdesiat minút. Kniha je dosť útla a prečítate ju kľudne aj za deň. Na začiatku príbehu som si spravila na profesora zlú mienku a zdal sa mi protivný. Tento názor sa však pri čítaní zmenil. Veľmi sa mi zapáčil jeho spôsob, akým sa vyrovnával so stratou pamäte a to, ako si najdôležitejšie veci značil na papieriky. Musím sa priznať, že matematiku som neznášala od nepamäti, ale v tomto príbehu ma oslovila stránka, akou ju vidia matematickí géniovia. Vždy som sa tiež tešila na stretnutia profesora s opatrovateľkiným synom. Ich vzťah by som opísala tromi slovami: citlivý, vrúcny a veľmi srdečný. Trošku som však pri čítaní mala pocit, že autorka miestami pozabudla na to, že profesor má len 80 minútovú pamäť. Nedávalo mi zmysel, ako za 80 minút dokázal profesor s chlapcom alebo opatrovateľkou vytvoriť také rozsiahle rozhovory či tráviť spolu dlhší čas.

Na záver musím povedať, že krásny odkaz, ktorý nám autorka prostredníctvom profesora v podobe tohto citlivo napísaného príbehu zanechala, mnohých chytí za srdce. Určite knihu odporúčam všetkým milovníkom matematiky a tým, ktorí si radi prečítajú aj príbehy s psychologickou tematikou. Pre mňa bola kniha príjemným oddychovým čítaním a určite stojí za pozornosť, avšak väčšie sympatie si nezískala.

: 3,5/5

IG: knizna_planeta :))
Čítať viac
Angela Kleinová
Neoverený nákup
12.4.2023
Spomienky
Kniha Profesorova rovnica je v poradí druhou knihou, ktorú som od Yoko Ogawa čítala. A tak ako tá prvá (Ostrov bez pamäti) ma "donútila" zastaviť sa, nadýchnuť sa a rozmýšľať nad tým, čo je v živote dôležité a čo nie. Samozrejme, zovšeobecňovať sa nedá (a podľa mňa ani nemá), pre každého z nás je dôležité niečo iné. Ale spoločným menovateľom by malo zostať porozumenie, alebo aspoň snaha oň. Toto je podľa mňa aj posolstvom tejto knihy. A tiež v neposlednom rade táto kniha možno u niekoho vzbudí aj záujem o matematiku ;-) Tú som kedysi dávno milovala, len som na to v priebehu rokov akosi zabudla... Táto kniha mi dala aj možnosť vrátiť sa v spomienkach do čias minulých. Čítať viac
Magdaléna Remjarová
Neoverený nákup
4.4.2023
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Kniha bola celkom príjemná ale osobne by som prijala viac dejových línií o živote profesora, o tajnom odkaze, o správe pre N, namiesto dlhých opisov loptovej hry a iných aktivít. A mala som počas čítania pocit , že téma straty pamäte nie je úplne domyslená. Čítať viac
30.3.2023
4,5 *
Profesorova rovnica je útla kniha, ktorú prečítate na jedno posedenie. Obsahovo jej však vôbec nič nechýba, lebo aj na tých pár stranách je zachytený krásny smutno šťastný príbeh, ktorý vás rozplače, ale zaroveň vyčaruje úsmev na tvári.

Pomocnica v domácnosti dostane na starosti nového klienta, starého Profesora. Profesor je nesmierne múdry, ale zároveň v bežnom živote stratený. Utrpel vážne poškodenie mozku a teraz má jeho pamäť kapacitu len osemdesiat minúť. Aj napriek tejto komplikácii a s dávkou trpezlivosti a ľudskosti si pomocnica s Profesoro vytvorí výnimočný vzťah. Ešte bližšie má však Profesor k jej desaťročnému synovi, ktorého pomenuje Moco. Každý deň je pre nich výnimočný, spolu sa učia o matematike aj bežnom živote, a vytvárajú spoločné spomienky, ktoré si, bohužiaľ, Profesor nikdy nebude pamätať.

Bol to úžasný príbeh, ktorý obsahoval množstvo nádherných metafor aj momentov, pri ktorých mi časti vyhŕkli slzy od dojatia. Bolo fantastické ako sa pomocnica k Profesorovi správala, nebolo z nej cítiť ani netrpezlivosť ani ľútosť, ale úprimný záujem o výnimočného človeka, ktorý ju mnohé naučil. Ešte krajší však bol vzťah Profesora s chlapcom. Tak veľa sa rozličné generácie vedia od seba naučiť, predať si množstvo múdrostí a spomienok. Na môj vkus príbeh obsahoval až príliš matematiky a rovníc (čo ma samozrejme nemalo až tak prekvapiť), ale vždy s nesmierne zaujímavým vysvetlením.
Čítať viac
26.3.2023
V druhej knihe, ktorá u nás od autorky vyšla sa opäť stretávame s motívom pamäte. Na rozdiel od dystopického Ostrova bez pamäti však Yoko Ogawa prišla s komornou drámou, v ktorej sa stretávame s pomocníčkou v domácnosti a Profesorom, mužom, ktorý má kapacitu krátkodobej pamäte len 80 minút.

Páči sa mi autorkin štýl, ktorý je typický pre japonskú literatúru - je veľmi strohý a úsporný, ale zároveň vždy nesie nejaký hlbší odkaz a čitateľ si veľakrát musí veci sám domýšľať. Veľmi sa mi páčilo aj prepojenie s matematikou, napriek tomu, že ma nikdy až tak nebavila, bolo zaujímavé sledovať, ako fungujú geniálne matematické mysle a zároveň, ako matematika pomáha Profesorovi sa určitým spôsobom vyrovnať so situáciou. Takisto aj vzájomný vzťah Profesora s pomocníčkinym synom bol veľmi milý a vrúcny. Veľmi spokojná som bola aj s viac-menej otvoreným záverom knihy, ktorý si čitateľ mohol vyložiť podľa seba.

Avšak pri čítaní knihy som mala neustále pocit, akoby sama autorka tak trochu zabudla na to, že vytvorila postavu s 80 minútovou pamäťou. Samozrejme, chápem, že kniha, v ktorej by boli neustále tie isté rozhovory (keďže Profesor pokladal len otázky ohľadom čísel, ktoré sa stále opakovali) by bola veľmi nudná a repetitívna, ale potom mi v podstate nedávalo zmysel, ako môžu počas dní nadväzovať rozsiahle rozhovory v rámci 80 minút alebo ako môže Profesor pracovať na zložitých matematických problémoch, keď má na ne vždy len tých 80 minút.

Práve to bol dôvod, pre ktorý som sa úplne nedokázala nechať strhnúť hlbšími myšlienkami - neustále som totiž rozmýšľala, ako vlastne 80 minútová pamäť môže fungovať a ako by starostlivosť o človeka s touto konkrétnou diagnózou vyzerala v skutočnosti. Celkovo hodnotím knihu ako veľmi peknú, pre mnoho ľudí určite aj veľmi dojemnú. Pre mňa však autorka mohla úplne vypustiť poruchu pamäte a mohol to byť rovnako krásny, podľa môjho názoru uveriteľnejší príbeh o čudnom, mrzutom matematikovi a jeho "návrate do života" s pomocou novej zamestnankyne a jej syna.
Čítať viac
27
Svetlo v nás - Michelle Obama, 2023
Práve čítam
Svetlo v nás

Som milovníčka kníh, čaju, prírody a života. ... som knihomoľka so svetom vône kníh. Píšem odporúčania a inšpirácie, nie recenzie a rady. Tak ako to ja hovorím, každá kniha má svojho čitateľa len si ho musí nájsť. Viac z môjho sveta nájdeš na IG @_dennyto alebo na blogu www.dennyto.sk

Denisa Tomíková
Overený zákazník
25.3.2023
Zamilovala som sa do nej...
Už dlho sa mi nestalo, že by som knihu prečítala na posedenie a pri tejto knihe to bola asi tá najprirodzenejšia vec, ktorú som mohla urobiť. Úplne ma tento príbeh pohltil. Počas čítania som cítila, ako vo mne autorka svojími riadkami prebudila silnú empatiu.

Milovníci matematiky si v tejto knihe prídu na svoje. Myslím si však, že kniha ulahodí každému čitateľovi, ktorý hľadá pekný a prepracovaný knižný zážitok. Ak hľadáš knihu, ktorá má pomalý dej, kde nie je všetko vypovedané na rovinu a autorka ti nechá priestor k tvojej predstavivosti, ak hľadáš dej s hĺbkou, náznaky japonskej kultúry a mentality, tak siahni po tejto knihe.
Čítať viac
21.3.2023
Na pozadí všednej každodennosti sa ako dômyslená matematická rovnica odvíja nanajvýš nepravdepodobné priateľstvo medzi profesorom matematiky, pomocnicou v domácnosti a jej desaťročným synom.

Profesorova pamäť neslúži tak, ako by mala. Pri dopravnej nehode utrpel vážne zranenie, ktoré mu trvalo poškodilo mozog, a tak začína každých osemdesiat minút odznova ako páska, ktorá sa vymaže. Aby sa vyrovnal so stratou, najdôležitejšie veci si značí na papieriky obaľujúce jeho telo ako zámotok. Okrem toho má aj iné svojské maniere, ktoré už odplašili mnohé pomocnice v domácnosti. Profesorovi to však vôbec neprekáža. Žiadnu z nich si totiž nepamätá.

Niečo sa však zmení, keď sa na prahu dverí objaví nová pomocnica s aurou výnimočnej číselnej kombinácie. Profesor žijúci vo svete čísel sa stáva pre ňu a jej syna spriaznenou dušou a prostredníctvom riešenia matematických rovníc vzniká krehké, no zároveň jedinečné porozumenie. Každý deň je pre nich novým začiatkom a každá spoločne strávená chvíľa precitnutím v prítomnom okamihu. Profesor ich vďaka inakosti svojej mysle učí zmyslu života.

Profesorova rovnica je výnimočná, citlivo napísaná kniha, ktorá ma naliehavosťou svojho posolstva chytila za srdce. Podobne ako v knihe Ostrov bez pamäti, aj tu sa autorka venuje témam ľudskej mysle a zabúdania. Zatiaľ čo Ostrov má jemne dystopický nádych a prvky magického realizmu, Rovnica odráža každodennú realitu ľudí, ktorí sa potýkajú so stratou pamäti. Príbeh mal magickú, neopakovateľnú atmosféru a napriek tomu, že matematiku vyslovene nemám rada, Profesorovi sa podarilo presvedčiť ma o kráse, ktorú v sebe čísla ukrývajú. A tiež o tom, že výnimočných ľudí si nepamätáme len mysľou, ale najmä srdcom.

Profesorova rovnica je čarokrásna kniha, ku ktorej sa určite ešte niekedy vrátim a veľmi vám ju odporúčam!

„Prebehla som prstami po vinúcich sa pramienkoch čísel a symoblov, ktoré pretekali zo strany na stranu. Všetko okolo mňa zmizlo a ja som sa ocitla na akomsi ponurom a tichom mieste, kdesi v krajine čísel. Necítila som strach. Naopak, mala som v sebe neochvejnú istotu, že ma ňou Profesor prevedie a pomôže mi v nej objaviť večné, nemenné pravdy.“
Čítať viac

Vydavateľstvo Lindeni

Čítať viac

„A ty máš krásne srdce, to je viac ako nejaké šaty. Šaty si kúpiš, no srdce nie.“

Ring smrti - Štefan Košlab, 2019
Ring smrti
Štefan Košlab