Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

Veľa čítam (100+ kníh/rok), milujem cestovanie (od 04/2021 žijeme van life a cestujeme po Európe) a turistiku, mám syna, stále sa niečo učím a baví ma, čo všetko život ponúka. Občas píšem na blog orvokki.sk.

Obľúbené literárne žánre

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

Veľa čítam (100+ kníh/rok), milujem cestovanie (od 04/2021 žijeme van life a cestujeme po Európe) a turistiku, mám syna, stále sa niečo učím a baví ma, čo všetko život ponúka. Občas píšem na blog orvokki.sk.

Obľúbené literárne žánre
Zobraziť viac

Moje srdcovky

Moje odznaky

2022
2021
2021
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
Zobraziť viac

Moje čitateľské kolekcie

Moje aktivity

22
bb

Barbora Štefkovič prečítala knihu

24.05.2022 19:47

22
bb

Barbora Štefkovič prečítala knihu

21.05.2022 21:41

22
22

Barbora Štefkovič napísala recenziu

21.05.2022 21:41

„Musíte se naučit začít říkat ne věcem, které dělat chcete, s ohledem na to, že máte jen jeden život“.“

TL;DR: “Nestihnete všetko. Zmierte sa s tým.”

„Čím víc se zaměřujeme na to, abychom čas využívali dobře, tím víc nám bude každý den připadat jako něco, čím musíme projít na cestě k nějakému klidnějšímu, lepšímu, uspokojivějšímu bodu v budoucnosti, který ale nikdy nenastane.“

Toto vlastne nie je ďalšia kniha o time managmente. Páčil sa mi ľahko filozoficky nádych, s akým Oliver Burkeman píše a koľko zaujímavých postrehov ponúka. Trefne si rýpne do “mít vše hotovo”, výchovy, digitálnych nomádoch, mindfulness i tých, ktorí “hľadajú rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom”. Pravdou je, že sa stále upíname na niečo v budúcnosti, a začína to už s deťmi. Náš voľný čas nie voľný, plníme ho ďalším zoznamom úloh, hoc príjemnejším. Nevieme žiť tu a teraz. A keď sa o to aj snažíme, je to kŕčovité a neprirodzené.

„Činnosti, které je vytěžují, jsou fakticky vzato příjemnější: je určitě hezčí mít před sebou dlouhý seznam řeckých ostrovů, které nám zbývá navštívit, než obrovský štos smluv k revizi nebo dlouhý seznam rodin bez domova, jimž potřebujeme najít bydlení. Stále však platí, že jejich uskutečnění jako by záviselo na snaze zvládnout více, než se zvládnout dá. Tím se objasňuje, proč je život přeplněný příjemnými aktivitami často méně uspokojivý, než by člověk čekal.“

Čo s tým? Na to po dočítaní neprídete. Autor vám nedá ďalší návod, ako všetko zvládnuť. Naopak. Chcem vám povedať, že to vôbec nestihnete a tak je to úplne v poriadku. Len to musíte prijať. Nie rezignovať, nie lepšie plánovať. Prijať seba a život taký, aký je. Možno vás bude kniha štvať, ale spať vám to asi nedá. Naviac zmieriť sa s tým, že všetko nestihneme nie je tak jednoduché, ako o tom čítať a prikyvovať, že autor má pravdu. Na konci sú síce nejaké tipy, beriem že sa tomu nevyhol vzhľadom na to, čomu sa roky venoval a že si to tento typ literatúry žiada. Ale stejnak si k tomu svojmu riešeniu budete musieť nájsť svoju cestu a to nemusí byť tak jednoduché. Štyritisíc týždňov nie je zas tak veľa a mnoho z nich už máte za sebou. Stojí za to ich prežiť plnohodnotne.

„V jakých ohledech ještě musíte přijmout fakt, že jste, jací jste, a ne takoví, jací si myslíte, že byste měli být?“

Čítať viac

22
22

Barbora Štefkovič napísala recenziu

17.05.2022 14:19

Perfektná. Výborná. Pútava. Krásna. A to ani nemusíte byť hudobný fanúšik. Alebo fanúšik Nirvany či Foo Figters. Toto bolo tak nádherné čítanie jedného talentovaného, odhodlaného a stále skromného hudobníka, ktorý svojimi spomienkami vzdáva poctu najväčším hudobníkom, svojej rodine a najmä hudbe. Pretože láska k hudbe je to, čo cítiť z každej stránky. Bola som trochu skeptická, ale už od prvej kapitoly ma kniha chytila, bavila a nepustila. Je to presne tá, ktorú dáte kľudne na posedenie, za jeden víkend. A bude vám dobre na duši, budete si púšťať hudbu, ktorú Dave Grohl spomína (na Spotify je playlist) a veľká pravdepodobnosť, že po dočítaní budete knihu odporúčať ďalej. Ja si asi kúpim aj papierové vydanie, tak bola krásna. A kvôli tejto knihe si pri najbližšej možnej príležitostí kúpim kyblik KFC a k tomu šampanské, len aby som zistila či, je to naozaj tak chutné. A vôbec mi nebude vadiť, ak nebude, pretože ja za sebou nemám taký koncert, ako Dave s kapelou.

Čítať viac

22
bb

Barbora Štefkovič prečítala knihu

16.05.2022 22:31

22
22

Barbora Štefkovič napísala recenziu

16.05.2022 13:51

Páčil sa vám Náš Coney Island od Billyho O’Callaghana? Tak to sa vám bude páčiť aj jeho novšia kniha Doživotí. Vlastne ešte o čosi viac. A mohla by zaujať aj tých, ktorým Náš Coney Island úplne nesadol, obzvlášť ak obľubuje viacgeneračné príbehy z nie tak dávnej histórie. Tri postavy, tri neľahké osudy. Takmer sto rokov, Írsko, chudoba, bieda, drina, rodina, láska, strata. Najviac ma dostal druhý príbeh (o Nancy) a v tesnom závese prvý (o Jerovi). Je to smutné, dojemné, ale neskutočne krásne až lyricky napísané a rovnako dobre aj preložené Petrom Eliášom. Nejde nijak na dreň a do hĺbky, ale aj z toho mála je cítiť, aké ťažké žitie bolo a čím všetkým museli hlavní hrdinovia prejsť. Je to pocta rodinnej histórii a predkom. A trošku mi to pripomenulo finské Čtyřcestí od Tommiho Kinnunena (jedna z mojich najobľúbenejších kníh). Nebude to čítanie pre každého, ale ak je to váš žáner, strávite pekných pár hodín.

P.S. pozornému oku neunikne, že v rodokmeni na začiatku knihy je u Jera chyba v dátume úmrtia.

Čítať viac

22
bb

Barbora Štefkovič prečítala knihu

15.05.2022 14:30

22
22

Barbora Štefkovič napísala recenziu

29.04.2022 13:45

Reportáž z Donbasu. Z Ukrajiny. Autor tam podnikol niekoľko ciest, rozprával sa s ľuďmi, občas to bolo nebezpečné, predkladá fakta aj príbehy zainteresovaných. Ukazuje na obe strany, nikomu nenadbieha, nikoho neospravedlňuje. Chyby spravili všetci, problém je tam obrovský, chudoba, korupcia, oligarchovia, hybridná vojna a tak… ako to dopadlo pociťujeme už vyše dvoch mesiacov všetci, inak ale kniha končí pred poslednými prezidentskými voľbami. Čítanie som musela občas odkladať, pretože mi bolo až fyzicky zle. Aj napriek všetkému čo som si o tom prečítala, ostáva ten konflikt pre mňa nepochopiteľný a nezmyselný. A desí ma, ako veľmi je prepletený s ČR a Slovenskom. Prečítajte si ju. Býva teraz vypredaná, ale robia sa dotlače v češtine aj slovenčine, vyšla aj ako e-kniha. Je naozaj skvelo napísaná v zmysle, že nemusíte o tej oblasti, politickej situácií a udalostiach nič vopred vedieť. Všetko autor podá tak, že je stráviteľná pre každého, kto vie čítať s porozumením. A budete aspoň trochu lepšie rozumieť tomu, prečo vypukla vojna na Ukrajine. A aký obrovský prúser to je.

Čítať viac

22
22

Barbora Štefkovič napísala recenziu

29.04.2022 13:44

Jedna z najlepších českých kníh, aké som čítala. A to mám pre českú literatúru slabosť a čítam ju často. Bolo to také čítanie “smiech cez slzy”. Absurdnosť a fraška celého toho systému, budovanie socializmu, udávanie jeden na druhého, kádrovanie. Cítila som nasranosť na tú dobu, niektorých ľudí a nespravodlivosť. Koniec som úprimne preplakala ako mi z udalostí bolo smutno. Perfektne vystihnutá doba, trefne napísané, plus skvelý doslov. Výborná, fakt výborná kniha, som vďačná, že minulý rok opäť vyšla v Argu, tak si ju prečítajte ak ste tak ešte nespravili. V divadle Rokoko ju dokonca i hrajú, a ak by som bola v ČR, hneď by som kupovala lístky a spravila si výlet do Prahy (takto budem dúfať, že budú hrať aj keď sa vrátime z dlhšieho zahraničného pobytu. Toto predstavenie chcem vidieť, počula som naň výborné ohlasy.)

Čítať viac

22
bb

Barbora Štefkovič prečítala knihu

28.04.2022 16:02

„Nie každý kto blúdi je stratený.“

Společenstvo prstenu - J.R.R. Tolkien
Společenstvo prstenu
J.R.R. Tolkien