Moje srdcovky

Moje odznaky

2021
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
Zobraziť viac

Moje čitateľské kolekcie

Moje aktivity

16
16

Barbora Štefkovič napísala recenziu

24.04.2021 13:21

Adama Gebriana nesledujem nijak pravidelne, ale keď narazím na nejaký jeho príspevok či video, rada si ho pozriem/prečítam. Aj z toho mála čo som z jeho tvorby videla ma naučil na verejný priestor pozerať inak. Tomu on dobre rozumie. Keď si to spojím s tým, že jedna z našich prvých zahraničných ciest obytňákom pôjde pravdepodobne do Španielska, nedávne vydanie knihy Tři měsíce v Barceloně ma úprimne potešilo. Nie že by sme chceli stráviť čas zrovna v Barcelone, ale tušila som, že z jeho textu budem čerpať aj pri iných miestach.

A skutočne. Baví ma jeho prístup k architektúre a baví ma, akým spôsobom cestuje s malým dieťaťom. K podobným cestovateľským myšlienkam som sa totiž dopracovala i ja s našim synom, pretože ho na rôzne miesta po svete ťaháme od prvého roka. Cestovanie s dieťaťom vie byť obohacujúce. S ním objavíte úplne iné miesta a tempo.

Naviac knižka na mňa zapôsobila aj v zmysle, že Barcelonu pridávam na viac ako len prejazdové miesto. Našla som si tam mnoho miest, ktoré by som chcela pozorovať. A pri tom sledovať, ako to miesto objavuje náš syn (aktuálne o dva roky starší ako autorov syn Filip, ktorý mal v Barcelone dva roky a tri mesiace).

Ak vás architektúra a urbanizmus nezaujímajú, a ak nemáte deti, možno na vás bude kniha pôsobiť menej zaujímavo. Neviem posúdiť. No ak nad funkčnosťou mesta trochu premýšľate a ak cestujeme/chcete cestvovať s (malým) dieťaťom, táto knižka pre vás bude veľkou inšpiráciou. Dokonca nemusíte ísť ani do Barcelony. Dá vám veľa podnetov vďaka ktorým budete aj hocjaké iné mesto vnímať inak. Budete nad verejným priestorom premýšľať, či už v kontexte detí alebo trávenia voľného času. A koniec koncov, môžete tak objavovať aj svoje (rodné) mesto. Celé ho určite prejdené nemáte, ono sa v čase mení a vyvíja. A vždy si môžete povedať, že pre niekoho z opačnej strany sveta je to atraktívna destinácia.

Pre mňa to bola výborná a podnetná knižka, ktorú síce prečítate pomerne rýchlo, no radi sa k nej vrátite a ešte radšej podľa nej preskúmate Barcelonu, či iné mesto.

Čítaj viac

16
16

Barbora Štefkovič napísala recenziu

15.04.2021 08:58

Jedna z najobľúbenejších kníh môjho syna, zamiloval si ju vo veku cca 3,5 rokov. Svojho času sme ju čítali každý deň, po dobu niekoľkých týždňov.

O čom to je? O obyvateľoch mestečka Sluníčkov, kde sú všetci happy jak dva grepy, pretože majú more a slnko. Teda až na mistostarostu Hvizda, ktorý prevzal vedenie mesta po stratenom starostovi Bartovi (celým menom Jeremiáš Bartoloměj Severýn Olsen). Jedného dňa vylovia Macík a Sebastián fľašu s odkazom, ktorý je zhodou okolností práve pre nich. A ktorá obsahuje malé semiačko, ktoré zasadia a do rána im na záhrade vyrastia hruška veľká ako ich dom. Čo sa samozrejme nepáči Hvizdovi, ktorý ich v hneve tak povediac odkopne až odpáli rovno na more. A tak začne neuveriteľné dobrodružtvo so skvelými príhodami (piráti, hrozitánsky morský drak, čiernočierne more a Tajomný ostrov included) obohatené o bláznivé ilustrácie.

Vtipné, originálne a tak akurát napínavé, vhodné i pre predškolákov. Keď som knižkou listovala prvýkrát keď vyšla, ani vo sne by ma nenapadlo, že jej syn tak prepadne. Všetky srdcovky išli vtedy bokom, on chcel najprv hrušku a potom keď tak aj niečo ďalšie, ale hlavne hrušku. Často z nej citoval a pozreli sme si spolu aj filmové spracovanie. Oproti knihe sa máličko líši, ale keď sme si to vysvetlili, že film je iné médium a vždy bývajú rozdiely, párkrát sme sa o rozdieloch pobavili, sám ich potom vyhľadával. Ku knižke sa aj po mesiacoch vracia a ja mu vždy rada prečítam.

Čítaj viac

16
16

Barbora Štefkovič napísala recenziu

15.04.2021 08:46

Keďže sa chystáme so štvorročným synom cestovať cca dva roky obytňákom po Európe, pridala som k večernému čítaniu knižku Báječná škola pana Scotta. Téma mi totiž prišla fajn. Šesťročný Péťa sa s rodinou presťahuje do Portugalska a začína tam chodiť do školy. Konkrétne medzinárodnej školy Mr. Scotta. Nevie však po anglicky a tak má prirodzene obavy, ako to v tak cudzom prostredí zvládne. A on to samozrejme zvládne, nájde si kamarátov, zažije mnoho dobrodružstiev a naučí sa po anglicky (a možno aj portugalsky). Autorka vychádzala z vlastných skúseností, pretože aj jej syn takto začal chodiť do školy v Portugalsku. Vďaka výnimočnému prístupu na aký tam narazili mohla napísať túto krásnu a milú knižku pre všetkých malých (pred)školákov.

Skrz knihu som mohla synovi trochu ukázať, že keď budeme na cestách a v cudzích krajinách, on sa nemusí báť aj keď nebude vždy rozumieť. Hoci už má pocestovaného viac ako dosť na troch kontinentoch, nedávno oslávil štvrté narodeniny a teda je aj v inom vývojovom období. Kým predtým mu na cestách stačila príroda, fontány, detské ihriská a rodičia nablízku, teraz je to už predškolák, ktorý s deťmi vrelo komunikuje a chce sa aktívne hrať s nimi. Že spočiatku to bude náročné, ale veľmi rýchlo sa do toho dostane, nachytá potrebné slovíčka a vety. Na jazykovú bariéru narazí a bude sa musieť s deťmi všetkých národností nejako popasovať (v tom dobrom slova zmysle), ale tak ako Péťa v škole Mr. Scotta, postupne nájdu spoločnú reč. Cez smiech a hry (a packed lunch) to pôjde ľahšie.

Vekovo je kniha cca od šiestich rokov, 120 stranový príbeh s pár obrázkami rozdelený do kapitol podľa Péťových zážitkov. Ale syn je knihami a príbehmi obklopený od narodenia, neprejde deň, kedy by sme aspoň pár kníh neprečítali. Už je to zdatný čitateľ - poslúchač, a tak si pýtal jednu kapitolu za druhou, opakoval si v texte spomenuté anglické slovíčka a v priebehu dňa so mňou náhodne komunikoval o tom, čo sme čítali a jemu to zrovna prišlo na myseľ. O tom ako pozdraví deti, o Portugalsku, o mori, i o škole, kam teda ešte nejakú dobu nebude chodiť, ale zaujalo ho to. Dokonca vyslovil prianie vyskúšať si chodiť v zahraničí do školy. Kniha ho úprimne nadchla a mňa bavilo pozorovať, ako sa syn snaží celý ten koncept dlhodobého bytia v cudzej zemi spracovať. Ako mi pokladá otázky, premýšľa aké to bude, čo zažíval Péťa a čo všetko by mohol aj on.

Takže knižku odporúčam, ak ju budete rozumne dávkovať a dieťa je na dlhšie rozprávanie zvyknutý, nebojte sa ukázať ju aj mladším. Ale samozrejme oveľa viac povie Péťovým rovesníkom, čiže deťom od šiestich rokov, ktoré už začínajú chodiť do školy. A úplne ideál bude pre deti, ktoré sa s rodičmi sťahujú do zahraničia a čaká ich škola v cudzom jazyku. Pretože skrz príbeh si môžu spracovať niektoré svoje obavy a pripraviť sa na nové prostredie, ktoré ich čaká.

Čítaj viac

16
16

Barbora Štefkovič napísala recenziu

13.04.2021 13:55

Vo februári som prečítala krásne ilustrovnaú knižku Posvátná místa světa od Sarah Baxter. Pár dní dozadu som zistila, že jej tento rok vyšla v českom preklade aj ďalšia knižka Skrytá místa světa. A v knižnici bola voľná! To sa muselo využiť.
V novinke sa zamerala na miesta, ktoré sú bežným turistom skryté, alebo čosi skrývali v minulosti.
Každé miesto má svoj príbeh, Sarah ho na dvoch-troch stranách predstavila. Amy Grimes pridala nežné ilustrácie a ja som opäť nadšená. Mňa totiž takéto knižky bavia. Sprievodca skrz príbehy. Nie je to sprievodca s mapou, trasou a podrobnými informáciami. Je to inšpirácia a možnosť pútavo sa dozvedieť aj o miestach, kam by ste nikdy nešli alebo sa tam ani nedostali.

Čítaj viac

16
16

Barbora Štefkovič napísala recenziu

13.04.2021 06:48

O vlkoch a o ľuďoch. Čo máme spoločné a čo sa od nich môžeme naučiť. Krásne, pútavé, poučné. Nechýbajú ani fotky vlkov.

Čítaj viac

16
16

Barbora Štefkovič napísala recenziu

12.04.2021 19:46

Spočiatku zvedavosť a nakoniec veľké prekvapenie. Ak vás Tomáš Třeštík nezaujíma alebo ho vôbec nepoznáte, kniha vám veľa nepovie, aj tak by ste si akurát hovorili, načo o tom píše a kto sú preboha tí ľudia o ktorích píše v knihe o sebe. Hneď v úvode zistíte, na čom ste, priznáva, že “napsal svým způsobem zpověď nafoukanýho internetovýho fracka. Paměti někoho, kdo toho v životě nijak extra moc nedokázal a zajímavej je hlavně proto, že dává svůj život na sociální sítě, narodil se šikovnejm rodičům, má šikovnou ségru a vzal si šikovnou manželku, má dvě hezký děti a fotí známý lidi. Paměti někoho, kdo má doma dvě stě párů tenisek, dvacet nerozbalenejch krabic lega a dluh na sociálu.” Zvolil dobrú formu, krátky FB status a potom príbeh o niekom z jeho života. A skrz druhých odkrýva niečo zo seba. Sú to útržky zo života, krátke tak akurát aby zaujali a nenudili. Na to že prehlasuje, že si veľa nepamätá, tak si pamätá až dosť. Respektíve má historiek viac ako dosť. Bavilo veľmi, najmä každou ďalšou kapitolou. Úprimné, skutočné, chytľavé aj vtipné.

Čítaj viac

16
16

Barbora Štefkovič napísala recenziu

12.04.2021 17:52

Ako to už pri takýchto zbierkach poviedok býva, niektoré lepšie, niektoré slabšie. Skrátka, ako vám ktorý spisovateľ sadne. Téma sa točí okolo pandémie, nie nutne covid-19. Myšlienka fajn, zámer skvelý, celkový dojem lepší priemer.

Čítaj viac

16
16

Barbora Štefkovič napísala recenziu

09.04.2021 13:11

Po mesiaci odkedy som prečítala Neuvěřitelně uvěřitelné příhody z hor som sa pustila do ďalšieho dobrodružstva tejto partie. Tentokrát som siahla po papierovej verzii, kde lepšie vyniknú fotografie. Knižka je prakticky rovnaká ako tá predchádzajúca. Krátka, vtipná, trefná a miestami až neuveriteľná. Samozrejme nové miesto, iné zážitky. Ale stále to funguje, len si dajte rozostup medzi knihami, nech nemáte pocit, že sa veľmi opakuje. V najnovšej knihe dominuje cesta po Great Divide Trail v Kanade, ale i spomienky na najlepší cestovateľský zážitok jednotlivých účastníkov. Ak viete, čo od knihy čakať, budete sa baviť. Viac strán by tak dobre nefungovalo. Ja si o mesiac-dva dám aj prvotinu Neuvěřitelné příhody z hor, pretože takéto cestopisné zážitkové knihy mám rada.

Čítaj viac

16
16

Barbora Štefkovič napísala recenziu

09.04.2021 12:26

Máte kvety? Chcete kvety? Nedarí sa vašim kvetom? Hľadáte novú vášeň? Pokojovky od jara do zimy je skvel investícia. Dosť možno jediná kniha, ktorú pre začiatok potrebujete. Ale dávam vedieť, že Pokojovky majú aj predchodcu s rovnakým názvom, prípadne je ešte brnenský projekt Kvítka v bytě, kde holky Veronika a Nikol vydali knižky Kvítka v bytě a Další kvítka v bytě: Ruce od hlíny. Takže žiadne výhovorky, starať sa o pokojovky zvládne ktokoľvek. Stačí chcieť, nie je to žiadna rocket science.

Späť k Pokojovkám. Knižka je skvelo členená, rozdelená do jednotlivých období (vegetačný rast a vegetačný kľud), krásne nafotená a písaná tak, že ju hocjaký amatér naprvýkrát pochopí, potom sa k nej bude vracať, pretože pokojovky sú starostlivosť na celý rok a ak chceme aby nám robili radosť dlhé roky, treba im venovať čas.
Áno, knižka nie je lacná, ale vydávajú si ju samé, odviedli kus skvelej práce, majú skúsenosti, papier i fotky sú veľmi kvalitné… to proste nemôže stáť dve-tri stovky. Ďalšie tipy hľadajte u nich na Instagrame.
Vrelo odporúčam, veľa som sa naučila a veľmi rýchlo som identifikovala, kde som robila chyby a ako málo stačilo, aby sa mojim kvetom darilo lepšie.

Čítaj viac

16
16

Barbora Štefkovič napísala recenziu

05.04.2021 17:29

Fragmenty zo života, okamihy, ktoré (pred)znamenajú akúsi zmenu. Niektoré sú bežné, niektoré nevšedné. Vystupujú v nich ľudia rôzneho veku i postavenia. Máličko melanchonické, ale aj s iskrou nádeje. Takéto poviedky mám veľmi rada. Také, ktoré na pár stranách naznačia veľa, vystihnú osudy postáv, a mnohé by mohli fungovať aj ako inšpirácia na ďalší príbeh. No práve v takejto skrátenej podobe sú intenzívnejšie a vlastne viac ani netreba, predstavivosť čitateľa pracuje. Tyhle fragmenty nie je žiadna novinka, autorka poviedky vydávala v priebehu rokov v rôznych periodikách. Teraz vychádzajú ucelene v sotva dvesto stranovej knihe, kde sa autorka predstavuje svojim čitateľom v trochu odlišnom svetle. Predsa len sú jej novely a romány iné.

Čítaj viac

„Táňa všetkému rozumela a nebála sa mlčať.“

Džin - Martin M. Šimečka
Džin
Martin M. Šimečka