


Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?
Založiť si profil
Návšteva matematického múzea mi pripomenula túto láskavú knihu o profesorovi matematiky, ktorý po autonehode utrpí poškodenie mozgu a pamäť sa mu každých 80 minút resetuje. (Ak by vám napadlo rozmýšlať, či je to reálna diagnóza, tak nie, takto mozog ani pamäť nefungujú, je to čistá fikcia.)
V knihe je pár krásnych príkladov toho, aký je svet čísel fascinujúci. Oveľa viac, ako o matematike, je ale o pekných vzťahoch. Príbeh rozpráva gazdiná, ktorá sa chodí o profesora starať. Postupne sa profesor zblíži nielen s ňou, ale najmä s jej synom Mocom (ktorého nazýva po druhej odmocnine).
Aj napriek tomu, že s ľuďmi takmer nekomunikuje a celé dni trávi so svojimi číslami a výpočtami, a napriek tomu, že si nepamätá nikoho nového a každých 80 minút si musí všetko nanovo pripomínať pomocou papierikov prišpendlených na saku, s Mocom si postupne vytvorí krásny vzťah a neskutočne trpezlivo a s citom mu vysvetľuje matematiku.
Pri čítaní knihy mi neraz napadlo, že by sme možno všetci mali k matematike úplne iný vzťah, keby nás naši učitelia vedeli o nej učiť s takou úctou a láskou, ako Profesor. Keď hovorí o prvočíslach alebo nenápadne nabáda Maca, aby rozlúštil nejaký problém, až sa človek pri čítaní usmieva.
Profesorovu rovnicu určite odporúčam, je to taký ten ľahký, nenápadný príbeh, ktorý zahreje pri srdci.
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Ako práve dýchate?
Nijako to nemeňte. Len svoje dýchanie pozorujte a chvíľu o ňom premýšľajte.
Dýchate nosom?
Plytko?
Rozpína sa vám hrudník viac ako brucho?
Cítite pri dýchaní niekde v tele napätie?
Po prečítaní DYCHU od Jamesa Nestora som si hovorila, že ďalšiu knihu o dýchaní asi čítať nepotrebujem. Potom som si ale prečítala tento úvod a chcela som sa dozvedieť viac.
Táto kniha o dychu len nerozpráva, skôr učí, ako svoje dýchanie pozorovať a zlepšovať. Autor vysvetľuje, že naše dýchanie pomáha ovplyvňovať hladinu energie, našu tvorivosť, vie zmierniť stres aj bolesť, pomáha regulovať emocionálny stav. Môže byť kľúčom k uzdraveniu z traumy - to je dokonca jeho osobný príbeh.
Kniha je viac praktická ako teoretická a ponúka množstvo cvičení. Je rozdelená na tri veľké časti. Prvá sa nazýva NÁPRAVA. Cieľom je sledovať a uvedomiť si, ako dýchame, aké chyby pri dýchaní robíme (dýchanie ústami, tesné oblečenie, držanie tela…) a vedome sa sústrediť na ich odstránenie. Hneď na úvod zistíte, aký máte dýchací archetyp. Nasledujú cvičenia na zlepšenie bežného, každodenného dýchania, najmä na dýchanie nosom a správne používanie bránice. Potom cvičenia na zníženie stresu a kvalitnejší spánok.
Druhá časť má názov HLBŠIA PRÁCA a zmeriava sa na prepojenie dýchania a emócií. Všetky emócie - tie pozitívne aj tie negatívne - vedú totiž k reakcii tela. Buď emóciu prejavíme (dýchanie aj emócie plynú, smejeme sa, kričíme, plačeme…) alebo ju potlačíme (čo sa prejavuje zadržiavaním dychu a “uväznením” emócie vnútri).
Tretia časť OPTIMALIZUJTE je niečo ako PhD z dýchania. Sú tu cvičenia ako “Štvorcové dýchanie”, “Dychová pumpa” či “Dýchaj ako rytier Jedi”.
Dokopy je tu 40 cvičení s dychom, a nie je to taká tá kniha na jedno prečítanie, ale niečo ako domáca lekárnička. Bolí ma hlava? Aké bolo to cvičenie, ktoré na to pomáha?
Príručka, ktorú sa rozhodne oplatí prečítať, veď dýchame celý život, tak prečo to nerobiť správne?
VRAHOVIA MESIACA KVETOV je skutočný príbeh z 20.rokov minulého storočia, ale číta sa napínavejšie ako dobrý thriller. Raz darmo, najlepšie detektívky píše sám život.
Americkí Indiáni Osagovia boli koncom 19. storočia vytlačení zo svojej rezervácie v Kansase (do ktorej ich pôvodne zatlačili bieli prisťahovalci). Dôvod? Bielych prisťahovalcov pribúdalo a potrebovali viac územia. Vtedy sa nové pozemky prideľovali v pretekoch. Doslova. Vyznačili sa rozkúskované parcely a záujemcovia sa na pokyn rozbehli a obsadzovali si svoje nové pozemky, ktoré im potom americká vláda darovala. Že toto územie patrilo pôvodným obyvateľom, ktorí tu žili dlhé stáročia, nikoho nezaujímalo.
Osagovia si teda museli hľadať nové územie, kde by sa usadili. Po predošlých skúsenostiach sa chceli vyhnúť pôde, ktorá by mohla byť v budúcnosti pre belochov akokoľvek zaujímavá, lebo vedeli, že by sa opäť museli niekam sťahovať a čo je horšie, voľných území rapídne ubúdalo. Našli si teda skalnatú, na prvý pohľad neúrodnú pôdu v Oklahome a vytvorili si tam nový život.
Pokračovanie ich príbehu je z kategórie “Toto nevymyslíš.” Začiatkom 20.storočia sa totiž zistilo, že toto neúrodné, ničím nezaujímavé územie… skrýva bohaté náleziská ropy. A tak sa z Osagov stali z noci na deň najbohatší ľudia na svete (prenajímali záujemcom prístup k ťaženiu ropy na svojich pozemkoch). Vraj v tom období mal približne každý jedenásty Američan auto - a každý Osaga 11 aut)
Nasleduje obdobie, na ktoré dnes Osagovia spomínajú ako na “Vládu teroru”. Biely muž rozhodol, že Osagovia nevedia míňať svoje peniaze správne - dospelý Indián bol mentálne považovaný vraj za 6-8 ročné dieťa - a tak mali Osagovia poručníkov (samozrejme bielych), ktorí im ich financie spravovali a vyplácali im z nich vreckové. Že to nerobili nezištne a čisto, a že poručníci našli milión spôsobov, ako Osagov okradnúť, kde sa len dalo, asi nikoho neprekvapí.
A nielen to. Osagovia, ktorí mali pozemky, na ktorých sa ťažila ropa, začali hromadne umierať za záhadných okolností. Čo je horšie, nikoho to nejak extra nezaujímalo, dôkazy neboli alebo záhadne mizli, a všetky tieto vraždy zostávali nevyriešené. Až kým sa tomu nezačal venovať novo-vzniknutý Federálny úrad pre vyšetrovanie, ktorý možno lepšie poznáte pod skratkou FBI.
Táto kniha sa mi čítala veľmi zle. Biely človek napáchal voči iným rasám a národom neskutočné zverstvá v presvedčení o osvojej nadradenosti. Dá sa to vôbec niekedy nahradiť, napraviť, vziať späť? Opäť spomeniem v súvislosti s americkými pôvodnými obyvateľmi ďalšiu absyntovku, 27 smrtí Tobiho Obeda. Tá sa čítala ešte o dosť horšie.
Inak sú Vrahovia mesiaca kvetov ale absolútne výborná kniha, nedala sa pustiť z rúk. A na jeseň prichádza do kín film od Martina Scorseseho, s Leonardom diCapriom a Robertom DeNirom, tak ak ste ten typ ako ja, že film jedine po prečítaní knihy, neváhajte.
Kniha plná čísel. Krátke texty, ktoré nevyžadujú nejaké dlhé sústredenie, ale majú taký WOW efekt, že zaujmú každého.
Na úvod sa dočítate, čo všetko vyjadrujeme číslami a čo tie čísla znamenajú. Hovoríme o ROKOCH, keď zisťujeme, aké sú veci staré alebo kedy sa stali, niektoré údaje sú v PERCENTÁCH, meriame VÁHU, VÝŠKU. Počítame KOĽKO je napríklad hviezd vo vesmíre, riešime, aké sú zvieratá či dopravné prostriedky RÝCHLE a zaujíma nás občas, koľko čo stojí PEŇAZÍ.
Nasledujú strany plné čísel, rozdelené do 6 kapitol: vesmír, Zem, príroda, ľudia a kultúra, dejiny, veda a technika.
Deti si pri čítaní dobre trénujú čítanie rôznych veľkých čísel, desatinné čiarky, zlomky a podobne. Takisto rôzne merné jednotky.
Tu je zopár faktov:
Každý deň udrie blesk na rôznych miestach sveta viac ako 3 000 000-krát.
V jahode je približne 200 semien a všetky sa nachádzajú na jej povrchu.
Najvyššia slnečnica, ktorú zaznamenali v Nemecku v roku 2014, merala 9,17 m.
Pre scénu triedenia orechov na bežiacom páse vo filme Charlie a továreň na čokoládu museli vycvičiť 40 veveríc.
Na celom svete sa predalo viac ako 500 miliónov výtlačkov kníh o Harrym Potterovi. Naskladané do raku vedľa seba by viac ako 16-krát obtočili zemeguľu.
Telo dospelého človeka obsahuje asi 1 kg vápnika.
Kniha je fajn aj pre začiatočníkov v samostatnom čítaní, keďže stačí prečítať jednu-dve vety a malý čitateľ je hneď v obraze. Informácie sú dopĺňané aj názornými obrázkami. Náš mladý pán čitateľ preferuje faktografické knihy pred beletriou, a navyše má rád matematiku a čísla, čiže ten knihu nepustil už mesiac z rúk.
Rastliny vôbec nie sú tie mĺkve organizmy bez citov a schopností komunikovať, za aké sme ich dlho považovali. Prečítali sme s deťmi už zopár knižiek o tom, ako sa navzájom dorozumievajú, pomáhajú si, dokonca vychovávajú svoje potomstvo.
Táto rozkošná malá knižka prináša tieto fascinujúce informácie aj tým najmenším deťom, približne od 4 rokov.
Dozvedia sa v nej, ako sú rastliny poprepájané koreňmi, ako si odovzdávajú správy o hroziacom nebezpečenstve napríklad zmenou vône, ako vedia ochotne poslať živiny kamoške v núdzi. Ako prežívajú spolu strach zo sťahovania na nové miesto, ako a kedy zhadzujú kvety, aj ako prejavujú radosť zo života.
Sú to proste skvelí komunikátori!
Stránky knižky sú tvrdé, okrem hlavného textu sú na obrázkoch aj bubliny s vtipnnou konverzáciou rastliniek. Na každej strane je aj odklápacie okienko, ktoré skrýva tú najpodstatnejšiu informáciu.
Jedným slovom krásna knižka, ktorá prináša malým deťom fascinujúce informácie o neskutočných schopnostiach rastliniek okolo nás.
Príroda je vlastne najšpičkovejšie výskumné a vývojové laboratórium, ktoré už 3,8 miliardy rokov hľadá tie najdômyselnejšie riešenia. Niet lepšieho miesta, kde by človek mal hľadať inšpiráciu na riešenie všetkých možných výziev a problémov.
A presne to aj robíme. Táto kniha prináša 30 príbehov zvierat, ktoré nás inšpirovali k prevratným vynálezom, technológiám, riešeniam. Je o kravách, ktoré boli inšpiráciou pre ekologickejšiu kanalizáciu, krevetách, ktoré môžu spôsobiť prevrat v bezpečnosti lietadiel, mantách, ktoré nám môžu pomôcť vyriešiť problém s mikroplastmi. Alebo o rozkošných miniatúrnych živočíchoch zvaných pomalky, ktoré dokážu zmazať hranice medzi životom a smrťou a môžu nám pomôcť nájsť spôsob prepravovať darovanú krv do najvzdialenejších oblastí.
Niektoré prepojenia sú viac evidentné, iné menej, ale každý jeden príbeh je wow. Autorom je televízny moderátor, tvorca prírodopisných filmov pre BBC Patrick Aryee, a je to poznať na štýle písania - text je ľudský, prírodné javy vysvetľované pochopiteľne a zaujímavo aj pre bežného smrteľníka. Aj napriek tomu som nevedela knihu čítať celú rad radom, mala som ju rozčítanú dlhšie a prekladala ju beletriou.
Niektoré veci sú tu navyše dovysvetlené jednoduchými čiernobielymi nákresmi, ktoré čitateľa majú vtiahnuť do “tajných svetov živočíšnych superhrdinov”. Myslím, že by tých obrázkov pokojne mohlo byť viac, kniha by sa tak zdala menej hutná.
Týchto 30 príbehov si vychutná každý milovník zvierat a vlastne hocikto, koho zaujíma svet okolo nás. Vhodná je aj pre zvedavé (trošku staršie) deti, respektíve tým mladším môžete tieto fascinujúce príbehy prerozprávať vlastnými slovami a určite ich zaujmete.
Bude to určite aj tým, že v mnohom súhlasím s autorkou a súzniem s jej pohľadom na to, ako má vyzerať pevný vzťah rodiča a dieťaťa.
Kladie dôraz na pochopenie dieťaťa, vžitie sa do jeho kože, úprimnosť, a naopak odhovára od akejkoľvek manipulácie. Hneď v úvode si prečítate túto hrejivú vetu:
“Táto kniha je určená pre rodičov, ktorí svoje deti nielen ľúbia, ale je im s nimi aj dobre.”
Je láskavá, nestraší, neobviňuje, a to aj napriek tomu, že sa veľa venuje aj tomu, čo si z našej vlastnej výchovy prenášame do výchovy detí.
Ponúka konkrétne cvičenia, modelové situácie. Ako sa “správne” hádať, ako a prečo uznávať pocity detí, ako si vysledovať, či nejaké konkrétne detské správanie v nás rodičoch vyvoláva hnev či stres, a ako si s tým poradiť.
Má 6 častí a každá sa venuje inému aspektu vzťahov rodičov a detí, a vlastne všetky sú podnetné tak pre rodičov bábätiek, ako aj škôlkárov, školákov, tínedžerov. A defacto aj pre ľudí, ktorí zatiaľ deti nemajú ;)
SVET DRAKOV je jedna nádherná zmes faktov, mytológie a fantázie. Must-have pre každého, koho fascinujú tieto bájne stvorenia, odpradávna opantané legendami.
Knižka hneď na úvod vysvetľuje, odkiaľ sa asi vzali draky. Čo bola skutočnosť, čo ľudská fantázia? Bol to spôsob, ako si ľudia v minulosti vysvetľovali nálezy pozostatkov dinosaurov? Alebo v tom bol prirodzený strach pred obrovskými plazmi, šelmami a dravými vtákmi?
Potom čitateľa berie na cestu okolo sveta. Najviac legiend a príbehov o drakoch pochádza z Ázie a Európy. Tie z Ázie sú zväčša úctyhodné bytosti, ktoré ochraňujú ľudí, ako tibetský Druk či kórejský Imugi. Európske draky sú väčšinou temné, nebezpečné príšery, proti ktorým ľudia bojovali. Na každom kontinente sa ale nájde aspoň jedna dračia legenda. Dúhový drak Aido-Hwedo podľa africkej legendy stvoril zem, Amfiptér z Ameriky predpovedá vraj budúcnosť, Vílí dráčik o veľkosti kolibríka zase má schopnosť upokojiť nepriateľa.
Kniha nezabúda ani na dračie vajcia, drahé kovy, a mne osobne sa veľmi páči dvojstrana so žijúcimi drakmi, kde sa dočítate o varanovi komodskom, motýloch radu Lamproptera, dračej mnohonôžke či glaukusovi atlantskom.
Deti veľmi ocenili v závere dvojstranu “Navrhni si draka”. Okrem 6 kritérií daných v knihe si vymysleli ďalších 6 vlastných a potom si vlastného draka navrhovali nielen všetci členovia rodiny, ale aj spolužiacky v škole.
Svet drakov je oficiálne od 7 rokov, na spoločné čítanie aj skôr, rovnako ako na prezeranie ilustrácií, ktoré sú fakt krásne!
Ďakujeme, tento rok ste sa zaradili k top recenzentom! Aj vďaka vášmu názoru si ostatní čitatelia budú vedieť ľahšie vybrať.
Tínedžerka Ada nedávno stratila mamu, žije s otcom, ktorý sa radšej rozpráva s rastlinami ako s ľuďmi, a na prázdniny dostala za úlohu zistiť niečo o svojich predkoch. Žije vo Veľkej Británii, kde sa aj narodila, ale jej rodičia sa tam prisťahovali z Cypru.
Druhá dejová línia začína v roku 1974, v roku, kedy sa grécki Cyperčani vzbúrili proti vláde a následne Turecko vpadlo na Cyprus. Výsledkom bola občianska vojna s množstvom obetí, a násilné rozdelenie ostrova na severnú - tureckú, a južnú - grécku. Presne v tom čase sa spoznávajú Adini rodičia, turecká moslimská Cyperčanka Defne a grécky katolícky Cyperčan Kostas.
Zvláštnosťou knihy je, že časť príbehu nám rozpráva figovník. Ten, respektíve tá, pretože je to samičí figovník, rástla pôvodne na Cypre a jeden odlomený kúsok si Kostas previezol pri emigrácii do Anglicka. Jej rozprávanie je krásne poetické a prepája ľudské príbehy so zvieratami a rastlinami.
Táto kniha pre mňa bola mimoriadne obohacujúca. Je to toľko príbehov v jednom! O rodine. O zakázanej láske. O penovej láske, ktorá rýchlo vyprchá, aj o tej morskej, ktorá je silná a hlboká. O sile prírody a zároveň jej krehkosti. O ťažkom spolužití dvoch národov, ktoré zdieľajú jeden ostrov. O občianskych vojnách. O prisťahovalectve, o opúšťaní svojho domova a hľadaní šťastia v cudzej krajine. O traume, ktorá prechádza z generácie na generáciu. A samozrejme o dejinách Cypru, ostrova, ktorý bol nasilu a neprirodzene rozdelený čiarou na dve časti.
“Mapa je dvojrozmerný obraz s dohodnutými symbolmi a zakreslenými čiarami, ktoré rozhodujú, kto bude naším nepriateľom, a kto naším priateľom, kto si zaslúži našu lásku, kto nenávisť a kto číru ľahostajnosť.
Kartografia je iný názov pre príbehy písané víťazmi.
Príbehy písané porazenými názov nemajú.”
“Strom je správca spomienok. Zmotané pod našimi koreňmi, schované v našich kmeňoch sú šľachy dejín, ruiny vojen bez víťazov, kosti nezvestných.
Voda, ktorú nasávame do konárov, je krv zeme, slzy obetí a atrament právd, ktoré ešte nik nepriznal. Ľudia, predovšetkým víťazi, čo držia pero zapisujúce kroniky histórie, majú sklon rovnako veľa mazať ako zaznamenávať. Ostáva na nás rastlinách, aby sme zbierali to nevypovedané, to nechcené.”