Naďa - MontessoriKids.sk

11

Moje srdcovky

Moje odznaky

2022
2021
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2015
2014
Zobraziť viac

Moje čitateľské kolekcie

Moje aktivity

11
11

Naďa Nováková napísala recenziu

23.04.2022 05:53

S autorom nesúhlasím, turistiku milujem, aj keď nemám funkčné outdoorové nohavice so 69 vreckami ani outdoorovú bundu v neprirodzene žiarivých farbách :) Ale jeho postrehy sa čítali dobre a sú podaktoré fakt trefné. Navyše paradoxne robí celkom dobrú reklamu na turistiku v Nórsku, hneď by som sa v jeho stopách vybrala!

Čítať viac

11
11

Naďa Nováková napísala recenziu

23.04.2022 05:49

Zvláštna kniha. Prvá polovica bola vtipná, trefná, bavila. Potom sa to na záver nejak zbytočne zamotalo a stalo ťažko uveriteľným. Číta sa to každopádne dobre, len ten záver už bol nejak nasilu.

Čítať viac

11
11

Naďa Nováková napísala recenziu

23.04.2022 05:46

Vlastne ani neviem, prečo som po knihe siahla. Aj som chcela vedieť, aj som nechcela o tom čítať. Bolo to hrozné čítanie, ale perfektne napísaná kniha. Čítaním k Breivikovom živote od narodenia až po osudný júlový deň na Utoyi tak trochu človek chápe, ako sa rodí extrémista. Príbeh sa číta o to ťažšie, že je prepletaný príbehmi troch detí (o ktorých tušíte, že sa stanú Breivikovými obeťami).

Autorka je pre mňa zárukou dobrej reportážnej knihy, čítala som všetky jej absyntovky.

Neviem, ci knihu odporučiť, či je lepšie o tom vedieť, alebo radšej žiť v necedomosti a nevenovať Breivikovi pozornosť, ktorú si nezaslúži…

Čítať viac

11
11

Naďa Nováková napísala recenziu

23.04.2022 05:36

Táto koláčikovo-romantická séria ma baví, a Kodaň je myslím prvou knihou v tejto sérii. Má všetko na ľahké pútavé čítanie - sympatickú hrdinku, útulnú kaviareň, vôňu koláčov a kávy. Navyše ma prinútila zaobstarať si literatúru o hygge, ktoré sa v knihe veľa rieši.

Čítať viac

11
11

Naďa Nováková napísala recenziu

10.02.2022 19:54

Nič svetoborne nové sa nedozviete, ale sú tu pekné tipy, ako si spríjemniť a zútulniť život, zaujímavé informácie, krásne fotky a obrázky. Páčili sa mi aj receoty, pár tipov na tvorenie a konkrétne kapitoly venované Vianociam či hygge v rôznych mesiacoch roka.

Čítať viac

11
11

Naďa Nováková napísala recenziu

10.02.2022 19:03

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Piatačka, ktorú zaujíma hmyz a rada ho sleduje celé hodiny. Štvrták, ktorý sa bojí tmy, ťažko zaspáva a jeho najväčšou morou je škola v prírode, kam ho rodičia nútia ísť. Siedmačka s nadváhou a obrovským komplexom z nej, ktorá úplne najradšej číta knihy. Šiestak, ktorý má choré nohy a chodí s barlami.

Z pohľadu našej spoločnosti divné deti, ktoré nezodpovedajú našej šablóne. Nechcieť ísť do školy v prírode? Veď každé dieťa MILUJE školu v prírode! Pozorovať osy až tak sústredene, že si nevšímam okolie? Veď to predsa normálne dievčatá nerobia!

Pri čítaní knihy som si uvedomila, že naše deti asi všetky spadajú do kategórie “divných” A že tie deti, ktoré by som označila za “normálne” sú niekedy skôr naučené neprejavovať svoje “divné” stránky, pretože sa naučili, že je jednoduchšie proste pred ostatnými hrať divadlo. Nie je práve to najviac divné? Že stále musíme všetko a všetkých pchať do nejakých noriem? Že už aj malé deti sa učia, že ak vyčnievajú z radu, robí to problémy?

Petra Soukupová vie perfektne vystihnúť detský vnútorný svet a myšlienkové pochody. Aj to, ako často deťom z ich pohľadu hovoríme my dospelí úplné nezmysly, protirečíme si a nepočúvame ich. Táto kniha sa mi zase ohromne páčila! A tie ilustrácie!

Čítať viac

11
11

Naďa Nováková napísala recenziu

10.02.2022 16:21

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Táto kniha vznikla ako reakcia na “epidémiu” autizmu, ktorá zdanlivo zachvátila svet koncom minulého storočia. Rozpráva dejiny autizmu, od čias, kedy ešte nebol ani oficiálne nazvaný, až po dnes.

Hovorí o prvých doktoroch, psychiatroch, vedcoch, ktorí skúmali deti s rôznymi poruchami a diagnózami, približujúcimi sa dnešnému ponímaniu autizmu a Aspergerovho syndrómu.

V knihe nájdete príbehy zopár výnimočných ľudí z histórie, ktorí by sa dnes určite našli niekde na autistickom spektre, a ktorí nám dali dôležité vynálezy. Ale aj príbehy “obyčajných” autistov či aspergerov, s ktorými sa život nehral a trávili ho vo veľkej miere zavretí v ústavoch, buď zanedbávaní alebo podrobovaní rôznym pokusom a experimentálnym terapiám, z ktorých dnes idú zimomriavky.

Veľmi ma zaujala osobnosť Hansa Aspergera, ktorý bol v prvej polovici 20.storočia jedným z priekopníkov pri definovaní a snahe pochopiť autizmus. Na rozdiel od vtedy populárnych praktík on vo svojom ústave deti predovšetkým pozoroval a snažil sa im pomáhať žiť plnohodnotný život. Špecifickú kombináciu nadania, zručností a schopností nazval dokonca autistickou inteligenciou a nadškrtol odvážnu úvahu, že autisti zohrali nedocenenú úlohu vo vývoji kultúry. To v období, kedy sa Hitler snažil legálne presadiť eutanáziu ľudí s akýmkoľvek postihnutím.

Nie je to ľahké čítanie, ale veľmi zaujímavé a podnetné. Je dôležitejšie riadne autizmus zadefinovať, vymedziť, zistiť jeho presnú príčinu, alebo skôr urobiť všetko pre to, aby deti s PAS (a ich rodičia) mohli žiť plnohodnotný život a byť rovnocennou súčasťou našej spoločnosti?

Čítať viac

11
Naďa - MontessoriKids.sk

Naďa Nováková získala odznak Môj názor pomáha

10.02.2022 16:21

Ďakujeme, tento rok ste sa zaradili k top recenzentom! Aj vďaka vášmu názoru si ostatní čitatelia budú vedieť ľahšie vybrať.

11
11

Naďa Nováková napísala recenziu

10.02.2022 16:17

Básničky sú milé a rýmované s ľahkosťou.

Obsahujú bohatú zásobu slov od arašidov cez baču, halušky, chrta, konvalinky, ropuchu až po župan.

V texte sú niektoré slová nahrádzané obrázkami, takže aj malé deti sa môžu aktívne zapájať do čítania.

Sú písané veľkými tlačenými písmenami, ktoré sa deti učia spoznávať zväčša ako prvé, takže môžu sledovať text pri čítaní, objavovať písmenká a priraďovať si k nim hlásky.

Čítajte si Písmenká z abecedy s deťmi, ktoré (okolo troch rokov) začínajú vnímať, aké hlásky tvoria slová. Alebo ju ponúknite malým začínajúcim čitateľom, ktorí s ňou zažijú, vďaka obrázkom a veľkým tlačeným písmenám, ten veľký a nesmierne dôležitý pocit hrdosti, že VEDIA ČÍTAŤ!

Čítať viac

11
11

Naďa Nováková napísala recenziu

10.02.2022 16:15

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

“… vždy pevne ver tomu, že svet potrebuje človeka, ako si ty. “

Joanna Gaines nás na jar dostala príbehom o tom, ako sa z jej rodiny stali záhradníci. Na jeseň prináša Vydavatelstvo Tatran jej druhú knižku pre deti. Nádhernú veršovanú oslavu toho, akí sme všetci rozdielni a predsa dôležití.

Deti sa chystajú na preteky balónov a každý si pripravuje ten svoj. Niekto to pojme vedecky a všetko podrobí dôslednému skúmaniu. Niekto je umelec a chce postaviť niečo originálne a nevšedné. Niekto staví na osvedčenú istotu, niekto stále skúša niečo nové. Každý inak pristupujeme k práci, no podstatné je, že každého jedného z nás svet potrebuje.

Celostranové ilustrácie sú pastvou pre oči, hrajú všetkými možnými farbami, vzormi, tvarmi. Textu je tu málo a je veršovaný, takže sa číta pekne melodicky.

Skrátka krásna hodnotná knižka, ktorá si získa prominentné miesto v každej detskej knižnici.

Čítať viac

„História sa skôr pomaly pára ako starý sveter. Toľkokrát ju plátali a štopkali, toľkokrát ju prerábali podľa vkusu rozličných ľudí, toľkokrát ju švacli do škatule a strčili pod výlevku cenzúry, aby ju neskôr vytiahli a oprašovali mopmi propagandy, a predsa sa jej vždy, minimálne po istom čase, podarí vrátiť do svojho starého známeho tvaru. História má vo zvyku meniť ľudí, ktorí si myslia, že menia ju. História má vo svojom obdratom rukáve vždy nejaké esá. Je totiž na svete už poriadne dlho.“

Úžasná Plochozem - Mort - Terry Pratchett