Veronika Riedl

8

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Práve čítam
Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Práve čítam
Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori
Zobraziť viac

Moje srdcovky

Moje odznaky

2021
2020
2021
2020
2017
Zobraziť viac

Moje čitateľské kolekcie

Moje aktivity

8
8

Veronika Riedl napísala recenziu

02.10.2021 23:08

„Ak uhynie posledná včela, ľuďom zostávajú štyri roky života.“ (Albert Einstein)
Tak malinké stvorenia, s tak obrovským osohom pre celý svet. Pre niekoho otravný a občas ozaj aj nebezpečný hmyz, ale nikdy nie bez príčiny. Aj o tom je Bzukot včiel, ktorý si ma podmanil.
.
Čítanie knihy sa mi síce natiahlo, ale po jej skončení vo mne ostal akýsi smútok... Smútok z konca, ktorý raz musel prísť. Tak nádherný, dojemný príbeh, plný života a smrti zároveň, energie, mágie a lásky, som už dlho... vlastne, asi som taký príbeh ešte nečítala a zamilovala som si ho každým prečítaným slovom, do ktorého autorka vložila okrem svojej fantázie, aj skutočné poznatky, prifarbené podľa vlastných potrieb.
.
Príbeh sa odohráva začiatko 20. storočia v Mexiku. Pre mňa neznáma kultúra a rozprávka Coco, či seriál Narcos asi nebudú najlepšími sprievodcami. :)
V dobe, kedy vo svete vládla vojna, pridružila sa ako trest Boží aj španielská chrípka a život mal zrazu obrovskú cenu. Poľnohospodárstvo živilo celý kraj a každý si chcel uchmatnúť to svoje... ťažké časy, no rodinu Moralesovcov spájalo pevné puto a veľké srdce, otvorené prišelcovi Simonopiovi, neobyčajnému chlapcovi, spolunažívajúcemu so včelami, prostredníctvom ktorých videl svet z inej perspektívy.
.
Rodina, ktorá stojí pri sebe v dobrom aj zlom, je nádhernou ukážkou neochvejnej a nezištnej lásky. Zlo chodiace všade po svete, ohrozujúce životy v telesnom, či prenesenom slova zmysle produkuje strach, a mocná matka príroda rozdáva dary tam, kde si to zaslúžia.
Citovo veľmi intenzívny príbeh, v ktorom je možné nájsť aj ponaučenie, no najmä nás naučí vážiť si jeden druhého a život ako taký. Nádherná obálka od skvelého ilustrátora Adriana Macha je už len takzvanou čerešničkou na torte.

Čítaj viac

8
8

Veronika Riedl napísala recenziu

10.09.2021 14:15

Hlavná postava Max, je mladá, prevažne introvertná žena, prekypujúca ale dostatkom ironických poznámok, ktoré sa nie vždy dostanú von v pravej chvíli a vďaka tomu vznikajú úsmevné situácie, ktoré ma nesmierne bavili. A potom je tu fešák Peter, extrovert ako vyšitý, ktorý Max pomaly vytiahne z jej ulity. Krásne do seba všetko zapadá. Ale... dočkáte sa ho, a nie raz!
Výborným ľahúčkým štýlom ma autorka previedla Maxiným životom, ktorý nie je vždy úplne jednoduchý, zoznámila ma s jej naj kamoškou Annou (každému takúto Annu!), ukázali sa aj staré lásky a rodina.
Milé, vtipné, nežné, ale aj bolestivé chvíle vždy plné lásky, porozumenia a odpustenia som prežívala spolu s Max. Hoci som od začiatku vedela, ako to celé dopadne (čo mi vôbec neprekážalo), našli sa aj prekvapivé a možno i šokujúce pasáže, ktoré ma rozcítili. Pomalý vývoj vzťahu hlavných postáv ma nútil otáčať strany stále ďalej a po bonusovej kapitole sa neviem zmieriť s nevedomosťou, čo bolo ďalej!
Ak si teda chcete oddýchnuť, dať si pohár vína a pizzu, táto kniha s nádhernou obálkou vám bude skvelou spoločníčkou.

Čítaj viac

8
8

Veronika Riedl napísala recenziu

10.09.2021 00:21

Bojíte sa myší? Po prečítaní tejto knihy, vás strach istotne prejde.
Prekrásna kniha, plná príbehov o myškách, ktoré si v láske a spolupatričnosti nažívajú v černicovej húštine, či pod starou vŕbou pri potoku alebo pri ďalekom mori pod piesčitým zrázom.
Z pôvodných štyroch myších príbehov, viazaných na štyri ročné obdobia, vznikli postupne aj ďalšie a všetky do jedného spojilo vydavateľstvo Ikar v tomto nádhernom vydaní, plnom prepracovaných ilustrácií, ktoré verne znázorňujú prebiehajúci dej v rozprávke.
Autorka sa so životom myšiek úplne zžila a predstavuje nám ich ako skutočnosť, ktorú ona len zobrazila a veruže to pôsobí hodnoverne.
Myšie spoločenstvo žije jednoducho a prirodzene. Vážia si všetko, čo rastie okolo nich a vedia to využiť. Sú pracovité, láskavé a žičlivé, no popri usilovnej práci sa aj rady zabávajú. Dni si spestrujú piknikmi, slávnosťami, večierkami a výletmi, takže si každý čitateľ, malý, či veľký, nepochybne nájde to svoje.
Nám sa príbehy páčili. Dcéra (5 rokov) ich vníma skvelo, ale mladšiemu dieťatku by som to asi ešte nečítala. Autorka má príjemný štýl písania, nazvala by som ho vzletným, čo je pre túto rozprávku úplne ideálne, ale môže to sťažovať čítanie, resp. chápanie detí. Hromada mien zamotala veľakrát aj mňa samotnú a tak si na čítanie a pozeranie obrázkov treba dopriať dostatok času, aby vám kniha spríjemnila vaše chvíle strávené s ňou.
Myšky si nás ale získali, sama som sa v poslednom príbehu o myšej mamke videla a tak vám ich vrelo odporúčame.

Čítaj viac

8
8

Veronika Riedl napísala recenziu

10.09.2021 00:10

Bridgertonovcov v seriáli som si pozrela takmer okamžite, ako sa objavili na Netflixe. Vyvolali davový ošiaľ, ku ktorému som prispela svojou troškou a ostala som milo prekvapená. Mne sa seriál veľmi páčil a zrazu sa začali všade valiť knihy. Dlho som odolávala, ale som nesmierne rada, že som boj prehrala a prečítala si prvý diel, nepochybne rovnako skvelej celej série, ktorou mienim pokračovať.
Kniha a seriál sú si podobné (kniha je ale menej erotická a seriál o dosť viac odľahčený), čo nie je vo všeobecnosti pravidlo, o to väčšiu radosť som z čítania mala. Autorka ma prekvapila svojim štýlom a to vo veľmi pozitívnom svetle. Jej zmysel pre humor a sarkazmus použitý v dialógoch sú geniálne. Že sa toľko nasmejem, som vôbec nečakala, ale keď prišlo na vážnejšie témy, srandičky šli bokom. Vžila som sa do diania aj napriek tomu, že sa príbeh odohráva v Londýne začiatkom 19. storočia, čo bolo nepochybne zaujímavé obdobie, no život v ňom by som si vďaka výdobytkom moderného sveta predstaviť nevedela.
Krásne opisy prostredia a postáv ešte lepšie. Tvrdohlavého Simona som si zamilovala. Vývoj jeho osobnosti, obzretia do detských čias a vnútorný boj, sú aj vďaka nevinnej Daphne, zaujímavým nahliadnutím do dvoch tak odlišných životov. Sila rodiny, láska a nenávisť sú tri najsilnejšie elementy príbehu, z ktorého v závere plynie aj krásne ponaučenie.
Príjemná oddychovka, po ktorej sa oplatí siahnuť, aj keby vám historická romanca nerezala... táto zaručene bude

Čítaj viac

8
8

Veronika Riedl napísala recenziu

09.09.2021 23:58

Od autoriek som doposiaľ nečítala žiadnu knihu, takže som nemala predstavu, čo môžem očakávať, ale ja som po dočítaní príbehu v nemom úžase. Nemám rada porovnávanie našej a svetovej literatúry, ale keď poviem, že toto dielo by spokojne prerazilo aj v zahraničí, nezveličujem. Dokonalé! Od prvej strany, ktorá ma vtiahla do deja, až po tú poslednú, kde som zistila, že ide iba o prvý diel knihy a ja už teraz potrebujem pokračovanie!!!
Autorky majú výborný štýl písania. Príbeh sa číta ľahúčko a rýchlo, pretože zvedavosť a napätie vám nič iné, ako otáčať stranu za stranou, nedovolia. Vymyslená a najmä premyslená zápletka je originálna, neopozeraná. Celú "krížovku" som lúštila spolu s hlavnou hrdinkou Nikou, a že ma neskutočne miatli všetky záhady okolo tajomného Damiána. Vždy, keď som si myslela, že už niečo viem, na ďalšej strane som bola vyvedená z omylu. Ich pomalý a náročný vývoj vzťahu radím do slow burn románov, kedy ostávate v napätí až do samého záveru príbehu.
Všetky postavy tu mali svoje miesto a ich charaktery dokonale zapadli do celej skladačky. Obzrieť si môžete rôznu škálu vlastností a vzťahov postáv. Nenávisť, závisť, krutosť, priateľstvo a najmä láska v rôznych podobách hrala veľkú rolu.
Kvitujem výber slovenského prostredia a mien pre príbeh. Podľa obálky som totiž očakávala nejakú prímorsku lokalitu.
Nesmierne uveriteľný príbeh, ktorý zaručene osloví veľké množstvo čitateľov, nie len cieľovú skupinu a práve teraz je to najideálnejšie obdobie siahnuť po ňom, vyložiť si nohy a užiť si leto Niky a Damiána spolu s nimi.
Ja len a len odporúčam a teším sa na pokračovanie.

Čítaj viac

8
8

Veronika Riedl napísala recenziu

09.09.2021 23:42

Toto nebol len taký obyčajný les, plný stromov a zvieratiek, v tomto bývajú aj stromový škriatkovia, ktorí sa svedomito starajú o svoje stromy.
Rozprávanie začína u jednej ďatlej rodinky, ktorá sa prednedávnom rozrástla o štyroch nových členov. Večne hladné malé vtáčie bábätka si vyžadujú pozornosť rodičov, no najmä potrebujú stále papať a tak rodičia lietajú zo stromu na strom, a svojim aktívnym hľadaním potravy ich zároveň liečia. A keďže sú stormy za ich starostlivosť vďačné, každý vyliečený rozpovie ďatľom rozprávku, ktorú rodičia následne prerozprávajú svojim detičkám.
Viete vy prečo rastú šišky na jedličke otočené dohora? Alebo prečo má lipa srdiečkové listy? Či prečo opadávajú bukvice alebo žalude? Že nie? Tak to si istotne musíte prečítať všetky príbehy o stromoch a ich škriatkoch, ktoré krásnou hravou formou učia detičky to, aké stromy rastú aj v našich lesoch, aké ihličie, listy, či plody majú jednotlivé stromy a čo sa s nimi dá robiť...
Veľmi pekná a náučná kniha pre deťúrence, ktoré už vnímajú okolie a rady sa naučia niečo nové o našej prírode. Opäť raz sa dá kniha využiť aj ako interaktívna pomôcka, vďaka ktorej je možné spraviť si napríklad herbár so svojimi časťami jednotlivých stromov. To jediné mi v knihe chýba, ilustrácia aj daného stromu, o ktorom sa hovorí, ale práve to otvára dvere rodičom a výletom do prírody.
Rozsiahlejší text je výborne spracovaný a rozprávky o škriatkoch sa prepletajú s príbehom o ďatlej rodinke a vývine vtačích detičiek.
Leto sa nám pomaly, ale isto končí, príde jeseň a s ňou dlhšie večery, ktoré môžete zaplniť čítaním aj týchto krásnych príbehov a nechať sa inšpirovať aktivitami, ktoré naše ratolesti istotne ocenia.

Čítaj viac

8
8

Veronika Riedl napísala recenziu

09.09.2021 23:15

Otvorila som knihu, začala čítať a kým som šla spať, bolo po nej..To hovorí za všetko.
Máme leto a táto kniha je na aktuálne obdobie úplne ideálna... ľahká a osviežujúca ako keby ste si dali zmrzlinu vo veľkej horúčave (nie že by ste ju nemohli čítať aj v zime pod dekou).
Od prvej strany som vpadla do deja. Autorka sa na nič nehrá, nevodí čitateľov za nos a nenecháva v knihe hluché miesta, teda pojem "nuda" s Láskou cez správy, nie je možné spájať, ba čo viac, ona vás natoľko pobaví, až neviem, či nie je nutné si zabezpečiť krémy proti vráskam. Úsmev som mala na tvári nonstop, niektoré pasáže som sa doslova prerehlila a bála sa, či nezobudím deti svojimi výbuchmi smiechu. Ozaj, vtipnejšiu knihu som tuším ani nečítala, takže ak máte krízu, akúkoľvek, toto je ten správny liek a ak ju nemáte, tým lepšie, skrášlite si deň.
Je zrejmé, že autorkin humor zbožňujem. Musí to byť strelená žena, preto sa mi páči. A rovnako strelená je aj hlavná postava Delia, ktorá srší sarkazmom. Spolu so Zachom k sebe zapadli od prvej správy.
No aby ste si nemysleli, že je celý príbeh len o vtipoch (hoci je), ide v ňom najmä o lásku, dôveru a pochopenie.
Zápletka síce bola len mierna, ale mne stačila. Nič dramatickejšie sa mi do deja ani nehodilo. Aj napriek predvídateľnému záveru mi pripadá tento príbeh originálne... asi aj vďaka domácemu maznáčikovi - chlpatému usmievajúcemu kozliatku.
Ešte nad knihou váhate? Preč s pochybnosťami, pretože toto je len prvý diel série Texting a my sa môžeme tešiť na ďalšie autorkine humorné počiny.

Čítaj viac

8
8

Veronika Riedl napísala recenziu

09.09.2021 23:06

Od Jojo Moyes som čítala knihu Darca hviezd. Páčila sa mi a hoci by som mohla vedieť, čo mám od autorky očakávať, nestalo sa tak. Prekvapila ma prevedením celého príbehu a opäť si ma vďaka nemu získala. Rovnako aj svojim štýlom písania, ktorý je pre čitateľky ľahúčky a príjemný na pohodové chvíle, strávené s dobrou knihou.
Aj napriek tomu, že som bola prvú polovicu knihy zmätená a strácala sa v jednotlivých kapitolách, neuberal dej na príťažlivosti. Naopak, poháňalo ma to do čítania a pátrania po vysvetlení.
Prelínanie časových období bolo dozaista strategicky premyslené, rovnako ako prestriedanie príbehu zo života mladej novinárky Ellie, žijúcej v našom modernom období a krásnej Jennifer, ktorá si väčšinu života prežila v rokoch, kedy sa hľadelo na to, čo povie spoločnosť, odsudzovali sa aj najmenšie prehrešky a ženy boli stále v istej miere obmedzované.
Krása, neha, dôvera, láska a túžba sa ale niesli celým príbehom. Obetovať všetok svoj čas, ktorý strávime na tomto svete jednej osobe, nie je samozrejmosť a veľakrát sa to ani nepodarí, ale ak nájdeme súhru dvoch duší, všetky prekážky sú zdolateľné.
Emóciami nabitý, pútavý príbeh, ktorého obálka láka pozrieť si aj filmové prevedenie. Z neho som bola ale veľmi sklamaná. Možno keby nebolo knižnej predlohy, bol by to fajn film, ale takto... jednoznačne siahnite radšej po knihe, film by vám mohol pokaziť celkový dojem a to veru nechceme.

Čítaj viac

8
8

Veronika Riedl napísala recenziu

09.09.2021 22:41

Ja tieto letné lahôdky milujem. Sú ako stvorené na oddych, či už pri vode, na chate, na dvore alebo len tak doma, na gauči.
Moje očakávania boli ale úplne iné... love story sladšia ako tá zmrzlina. Dostala som však omnoho viac, aj napriek tomu, že ide o YA román, mimo mojej vekovej kategórie.
Dramatický a ťažký úvod ma prefackal, pretože smrť je sama o sebe náročná téma, ale smrť mamy... Priam "dokonalé letné čítanie", ale... Áno, ale prišlo, pretože Lina svoju mamu milovala, no nepoznala všetky jej tajomstvá a vďaka ním vznikla veľmi originálna, dovolím si povedať, detektívna zápletka, ktorá ma bavila a ozvláštnila tak mnou očakávanu "slaďárnu", ktorou táto kniha zaručene nie je.
Je to veľmi príjemný, smutno - krásny, no zároveň veselý príbeh o rodine, láske a cestovaní. Ah tá Florencia. Vizualizovala som si ju zároveň s čítaním a cítila chuť zmrzliny na jazyku (vôbec nie preto, že som ju počas čítania jedla). Nádherné opisy pamiatok ma prinútili gúgliť a už teraz viem, že raz Florenciu určite návštívim. Sprievodcu už mám.
Zaujímavé postavy, od triedneho frajera, cez modela, bohatú princeznú, žiarlivú topmodelku, až po pohodového kamoša, či fajn otca... Všetky majú v príbehu svoje miesto.
Autorkino ľahúčke písanie a striedanie rozprávania Liny s čítaním denníka jej mamy je svieže a dynamické, s prekvapivými zvrtami. Musím ale vyzdvihnúť skvelý preklad do hovorenej reči mladých, ten sa vydavateľstvu vážne vydaril.
Prvé lásky, leto, zmrzlina, vietor vo vlasoch pri jazde na skútri, malé pekárničky, či nevšedné obydlia, to všetko nájdete v tejto výbornej oddychovke, ktorá vám vylepší deň svojou energiou a možno aj vy zatúžite ísť sa zamilovať niekam do Talianska.

Čítaj viac

8
8

Veronika Riedl napísala recenziu

09.09.2021 22:26

Odkedy nám kniha prišla, číta sa každý deň. Také chytľavé sú rýmovačky v tomto prekrásne ilustrovanom dielku. Adrián Macho vytvoril nádherne obrázky, pomocou ktorých príbehy pred očami ožívajú a dostávajú možnosť ich ďalšieho rozvíjania.
Samotné básničky sú nápadité a originálne s krásnou kresbou v závere veršu, ktorú deti vedia vďaka nej slovne doplniť, čo moju dcéru baví zo všetkého najviac. Opakujeme si tak písmenka z abecedy, zapájať fantáziu a nápady, ktoré občas detské hlávky vymyslia sú fakt kreatívne.
Bavíme sa vlastne celá rodina, preto Písmenká z abecedy vrelo odporúčam všetkým deťom a ich rodičom. To spracovanie totižto zaujme nie len malých, ale i veľkých.

Čítaj viac

„Čítal mi a ja som sa doňho zaľúbila tak, ako keď človek zaspáva. Pomaly, pomaličky a potom zrazu úplne.“

Na vine sú hviezdy - John Green