Dym v očiach
E-kniha

a iné lekcie z krematória

Ako horí lebka? Dá sa od mŕtvoly nakaziť smrteľnou chorobou? Koľko nebožtíkov sa vojde do jednej dodávky? Hoci dnešná spoločnosť rada predstiera, že smrť sa jej netýka, predsa... Čítať viac

4,9 37 hodnotení
Vydavateľstvo
Literárna bašta, 2021
268 strán
4-5 hodín čítania

Ako horí lebka? Dá sa od mŕtvoly nakaziť smrteľnou chorobou? Koľko nebožtíkov sa vojde do jednej dodávky? Hoci dnešná spoločnosť rada predstiera, že smrť sa jej netýka, predsa len sú medzi nami jedinci, ktorí ... Čítať viac

  • EPUB MOBI
  • Slovenčina

10,50 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Naši škriatkovia odporúčajú

Dym v očiach - Caitlin Doughty, Literárna bašta, 2021
E-kniha
10,50 €

Viac o e-knihe

Ako horí lebka? Dá sa od mŕtvoly nakaziť smrteľnou chorobou? Koľko nebožtíkov sa vojde do jednej dodávky?

Hoci dnešná spoločnosť rada predstiera, že smrť sa jej netýka, predsa len sú medzi nami jedinci, ktorí vyslovene túžia pracovať v krematóriu. Caitlin Doughty sa rozhodla otvoriť trinástu komnatu pre nezasvätených a pozýva nás na fascinujúcu morbídnu cestu plnú bizarných stretnutí a nepravdepodobných zážitkov. Po šiestich rokoch práce v americkom pohrebníctve teraz s čiernym humorom a zároveň smrteľne vážne píše o tom, čoho sa všetci bojíme a stránime až tak, že to deformuje našu kultúru. Alebo sme prvou nesmrteľnou generáciou? Kdeže! Jedno máme spoločné: Všetci raz zomrieme.
Čítať viac
Originálny názov
Smoke Gets in Your Eyes & Other Lessons from the Crematory
Počet strán
268
Rok vydania
2021
Naše katalógové číslo
1309105
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Spojené štáty
Vydavateľstvo
Literárna bašta
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,9 / 5

37 hodnotení

32
5
0
0
0

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Martinus
3

Moje recenzie nájdete aj na instagramovom profile @esters_bookshelf

Petra Laura
Kníhkupec
31. marca 2024

Všetci jedného dňa zomrieme. Keby sme vedeli, čo nás čaká, akceptovali by sme to s väčším pokojom? Ak patríte k tým, čo sa obávajú smrti, táto kniha vám bezvýhradne preformuluje váš pohľad na túto tématiku. Bolo pôsobivé až zvláštne upokojujúce sa ponoriť do jej stránok; autorka dokázala opísať posmrtné udalosti menej desivo a skutočne fascinujúcim štýlom. Už dlho som sa takto nahlas popri čítaní knihy nezasmiala a to ma prekvapuje, keďže toto dielo je z non-fiction žánru (a tí, ktorí ma poznajú, vedia, že sa tejto zóne vyhýbam, ak to nie je nevyhnutné). Ak by som vám ju mala bližšie konkretizovať, v skutočnosti ide o memoár ženy, ktorá sa rozhodla v 23 rokoch pracovať v krematóriu a vysporiadať sa so zvláštnou obsesiou smrti, ktorá ju postihla po traumatickej udalosti v jej detstve. V tejto knihe objavíte, čo sa deje za „oponou“ s vaším telom, prečo je pohrebnícky priemysel jeden obrovský scam, ako horí lebka, či rôzne formy posmrtných rituálov v iných kultúrach. Mňa táto kniha chytila od samého začiatku a držala ma až do konca s pocitom, že potrebujem viac. Jednoznačne teda môžem knihu zaradiť medzi jedny z tých najlepších za tento rok, ktoré mi doslovne zmenili trajektóriu života a môjho postoja k nemu.

Čítať viac
29. decembra 2023

Aké ste mali predstavy o svojom zamestnaní v období 23 rokov? Caitlin sa v tom veku rozhodla spoznať tvrdú realitu smrti a začala pracovať v krematóriu. Jej každodenné problémy sa zmenili na holenie mŕtvol, vyrezávanie kardiostimulátorov z tiel, či vyberanie vhodného miesta na obednú pauzu, ktorým krematórium zo zjavných dôvodov nie je. Z domácej návštevy sa stalo vyzdvihovanie osôb, ktoré doma umreli, aby ich následne čakali v kremačných peciach plamene s teplotou viac ako 800 stupňov Celzia. A že klientov mali stále dosť, veď každú sekundu zomrú na svete priemerne dvaja ľudia. S rozvinutým svetom sa aj zmenil náš pohľad na smrť, ešte stáročia dozadu boli normálne vidieť ulice plné mŕtvych tiel. Ale dnes sme sa naučili smrť a všetko s ňou spojené skrývať pred naším zrakom a vedomím. Pritom je tak prirodzená ako život sám a aj o tom hovorí táto kniha, s úplnou ľahkosťou, nadhľadom a štipkou vtipu. Prečítajte si aj vy rôzne zaujímavosti o fenoméne smrti a príbehy tých, ktorí skončili v krematóriu. Smutní po poslednej strane knihy neostanete, Dym v očiach je paradoxne veľmi dobré oddychové čítanie, aj keď podtitul knihy znie nekonvenčne.

Čítať viac
Martinus
12
Anatómia lží - Freida McFadden, 2023
Práve čítam
Anatómia lží

Snažím sa dohnať zameškané a čítať. Mám rada všetko možné aj nemožné. Rada poradím a nechám si poradiť.

Barbora Kontrišová
Špecialista zákazníckeho servisu
1. februára 2022

Podobnú knihu ako je táto som ešte v živote nečítala. Autorka sa skvele pohrala s príhodami z krematória, ktoré mi za normálnych okolností prídu neskutočne depresívne a nikdy by som sa na nich nezasmiala. (Teraz prichádza to očakávané "ALE".) Ale v tomto prípade boli napísané s ľahkosťou, zmyselnosťou, odstupom a štipkou čierneho humoru, takže áno, aj ja som sa zasmiala pri niektorých častiach, ktoré by sa mi inak hnusili. Kniha vás donúti zamyslieť sa nad smrťou ako takou a prečo sa jej tak veľmi bojíme. Dej je obohatený o faktografické informácie rôznych druhov pohrebných obradov a iných vecí spojených so smrťou.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

13.3.2024
V momente ako som zbadala obálku tejto knihy som vedela,že si ju raz určite musím prečítať. Vyvolala vo mne veľkú zvedavosť a chcela som sa zo zákulisia krematórií a práce v nich dozvedieť viac.
A dostala som ešte oveľa,oveľa viac...

Caitlin je úžasná rozprávačka a svojim štýlom písania/rozprávania si vás okamžite omotá okolo prsta,pritiahne si vašu pozornosť na maximum a vy už len hltáte stránku za stránkou. Umožní vám prostredníctvom tejto knihy nahliadnuť do sveta,ktorý je tabu pre väčšinu z nás.
To všetko nám podáva s humorom,no zároveň aj s veľkým rešpektom k smrti a svojej práci.

V knihe opisuje svoje zážitky so smrťou z detstva. Svoje začiatky,keď ako 23 ročná začala pracovať v krematóriu. Vysvetľuje,prečo ju smrť,mŕtvoly a práca s nimi tak fascinujú.

Pripravte sa na detailné pracovné postupy v krematóriu od vyzdvihnutia tela až po prácu s popolom,ale aj na detaily balzamovania a "skrášľovania" nebožtíkov. Padne vám sánka.

Vedeli ste inak,že v Amerike sa pohrebníctvo a balzamovanie študuje na vysokých školách? Normálne ako tu u nás bežné profesie.

Okrem tohto vám Caitlin priblíži aj vnímanie smrti v rôznych kultúrach sveta. Tu vás tiež mnoho informácií a posmrtných zvyklostí vyvedie z miery.

Ja som si tento fascinujúci knižný počin užila tak,ako si Caitlin užíva svoju prácu.
Ak vám nevadí morbídny humor a všetko so smrťou spojené určite po knihe siahnite.Ja ju odporúčam.
Čítať viac
6.4.2023
Zaujímavé a nevšedné...
Priznám sa, že mám zmiešané pocity. Vôbec som sa nebála, že sa budem báť, skôr som bola zvedavá na túto knihu. Príde mi to ako vcelku všedný príbeh mladej ženy o nie vcelku všednej téme. Obsahuje veľmi zaujímavé fakty, aj z histórie a nie príliš brutálny čierny humor. Čítať viac
28
Mrazivé světlo - Yrsa Sigurdardóttir, 2008
Práve čítam
Mrazivé světlo

Knihy a knižné hrdinky a hrdinovia ma sprevádzajú od útleho veku. Dodnes si presne pamätám vôňu knihy (z roku vydania 1968 Winnetou), ktorú som čítala ako 11 ročná a s napätím som sledovala príbehy červených a bielych bratov. Nezabudnuteľné boli i chvíle ktoré som prežívala s Alfredom Hitchcockom a Tromi pátračmi... S pribúdajúcimi rokmi pribúdali aj prečítané knihy počnúc románmi od Juliette Benzoni, cez sci-fi a fantasy ako Stopárov sprievodca galaxiou, či Hra o tróny až po krimi (najmä severské). Knihy a knižní hrdinovia ma sprevádzajú celý život, mám okolo seba veľa priateľov, ktorí knihy tiež milujú a tak sa často stáva, že keď sa stretneme "nestihneme" si všetko povedať :-) . Mám zopár prianí a jedno z nich je, aby som mala dostatok času a dobrý zrak, na ďalšie knižné príbehy.

Beáta Kaššovicová
Overený nákup
14.3.2023
Pozrieť sa smrti priamo do tváre nie je vôbec ľahké
"Pozrieť sa smrti priamo do tváre nie je vôbec ľahké. Nechceme to zažiť a preto si zoči-voči realite umierania radšej zaväzujeme oči. Lenže nevedomosť nie je sladká, ale hrozivá."

Sme smrteľní, akokoľvek sa nám to nepáči a akokoľvek to vytesňujeme. Sme opantaní dlhovekosťou a niektorí z nás by chceli žiť večne. Odmietame prijať starnutie a tým blízkosť smrti až do takej miery, že sa klameme a podstupujeme omladzovacie kúry či plastické operácie, chceme byť večne mladí a krásni.

"Nikoho neprekvapí, že lekárske fakulty produkujú hlavne zástupy plastických chirurgov a rádiológov. Čo sa dá robiť, aby sme rýchlo starnúcej populácii v našej krajine zabezpečili dostatok geriatrov? Nič. Na to je už neskoro."
Ars moriendi („Umenie umierať“) pre moderný svet. Tak by som charakterizovala útlu knižku Dym v očiach. Cailtin Doughty, pracovníčka v pohrebnom ústave, otvára čitateľovi 13-tu komnatu a vpúšťa ho dnu, aby mu ukázala ako to funguje tam, kde začína naša posledná cesta. Téma ktorá je aj v mnohých Slovenských rodinách stále tabu. Ruku na srdce, kto z nás sa zaoberá smrťou resp. tým čo s nami bude keď vydýchneme naposledy? Koho z nás napadlo riešiť s blízkymi ako si predstavujú / predstavujeme svoj odchod?
C.G. Jung povedal, že ak niekto pred štyridsiatkou myslí na svoju smrť príliš často, môže to byť za určitých okolností patologické. Ale ak niekto po štyridsiatke nemyslí na svoju smrť vôbec, je to patologické určite.

A práve táto kniha Vás privedie k myšlienkam smrti. Síce je z amerického prostredia (San Francisco, L.A.) ale nie je nám až tak vzdialená. Cailtin Doughty nás prevedie obdobím, kedy po prvý krát prekročila prah krematória kde začala žiť život obklopená mŕtvolami. Bez servítky rozpráva ako funguje krematórium, balzamovanie, hovorí o iných kultúrach, ich rituáloch spojených so smrťou. Odhaľuje strach, ktorý máme zo smrti a dôvod prečo. Svojim rozprávaním sa snaží dnešných ľudí naučiť, že smrť by mala byť vnímaná ako prirodzený a nevyhnutný výsledok života.

"Ľudské bytosti nepatria medzi obľúbencov prírody. Sme len jedným z mnohých živočíšnych druhov, na ktorých príroda bez rozdielu uplatňuje svoju silu."

Nie je to ľahká téma, ale je napísaná vecne a zrozumiteľne. Autorka touto knihou chce prelomiť tabu smrti a snaží sa aby ľudia porozumeli procesu konca života. Jej jazyk nie je pre citlivé povahy, niektoré opisy sú skutočne zarážajúce a vzbudzujú odpor, no nie sú neúctivé. Iba priamo a vecne opísané. Vďaka práci a skúsenostiam v pohrebníctve si uvedomila ako sa smrť stala veľkým biznisom, ako sú rodiny vynechávané z poslednej fázy života našich najbližších.
"Ticho smrti a cintorína nie je trestom, ale odmenou za dobre prežitý život."
Čítať viac
Stanislava Majerníková
Neoverený nákup
7.7.2022
Povinná literatúra pre všetkých živých
Smrť čaká všetkých, ktorí žijú. Prečo teda ignorovať to, čomu sa nedá vyhnúť?
Túto knihu som čítala v anglickom originále krátko po tom, čo bola vydaná. A stala sa jednou z kníh, ktorým vďačím za to, že z podstatnej časti zmenili môj pohľad na život (a, samozrejme, na smrť).
Autorka je inteligentná, vtipná, má originálny pohľad a úžasné skúsenosti vo svojom obore, o ktoré sa delí s tými, ktorí túto knihu vezmú do ruky a začítajú sa.
Som veľmi rada, že ju vidím v slovenskom preklade.
Čítať viac
5
Mor - Albert Camus, 2017
Práve čítam
Mor

Knihy si ku mne našli cestu pomerne neskoro, a to až na strednej. Dovtedy som čítal výhradne faktografickú literatúru. Po tom, čo som začal sám písať, prišla aj vášeň z čítania. Za posledné tri-štyri roky čítam viac a viac. V čítaní nachádzam podnety na premýšľanie, inšpiráciu, pomáha mi to byť rád sám so sebou. V knihách nehľadám únik, skôr lepšie pochopenie tohto sveta. A to je asi všetko čo sa mi žiada napísať (písať o sebe mi príde strašne divné :D )

Kevin Miroslav G.
Overený nákup
27.6.2022
Nebojme sa nevyhnutného
Smrť. Pes, ktorého sa všetci bojíme, ale ktorý však vôbec nekúše. Autorka nás pozýva rozjímať o smrti ako o našej priateľke (ktorá vždy príde a nebude ju to mrzieť) a táto priateľka je nám naklonená viac, ako si pripúšťame - a to je ten problém - my si to nechceme pripustiť!
Toto dielo rozoberá to, čo je každému bytostne blízke, niečo, čo nás neminie, ale, čomu sa chceme vyhnúť všetci. A prečo? Prečo sa vyhýbať nevyhnutnému. Táto kniha prináša mnoho otázok a úvah a je len na čitateľovej citlivosti, ako s k ním postaví. Iste je len toto: “všetci zomrieme.” Tak prečo si nedopriať dobrú smrť?
Čítať viac
21

O knihách, čo ma zaujali, píšem aj tu: https://www.instagram.com/monikabelinova/

Monika Bělinová
Overený zákazník
4.6.2022
tip na knihu, ktorú neviete, že chcete čítať… :)
Čo si budeme, každého to raz čaká… Dym v očiach vás vezme na výlet do krematória, kde zistíte, čo všetko sa s vami bude diať, keď to už budete mať za sebou. Caitlin Doughty prináša zaujímavú, miestami drsnú, no úprimnú a citlivo spracovanú reportáž o tom, pred čím mnohí tak usilovne zatvárame oči. Vysvetlí vám to ako kamoška, ktorej sa nehanbíte opýtať čokoľvek. A teda pýtať sa nemusíte asi nič, Caitlin vám, s humorom sebe vlastným, osvieti aj to, čo ste netušili, že by vás mohlo zaujímať.

Rôzne kultúry pristupujú k smrti a pochovávaniu svojich blízkych inak. My máme tiež svoj spôsob, no nie vždy to bolo takto. V minulosti sa o zosnulých starala najbližšia rodina - umyli aj obliekli nebožtíka do šiat, pripravili ho na poslednú rozlúčku a pochovali. Dnes málokto z nás umrie doma, častejšie poslednýkrát vydýchneme v nemocnici a k slovu a “špinavej robote” sa dostáva pohrebná služba. Táto naša “vymoženosť” si však berie svoju daň.

“Ak rozkladajúce sa telá zmiznú z nejakej kultúry (to sa nám stalo), ale zároveň ich treba na to, aby tá kultúra ovládla svoj strach zo smrti (to potrebujeme), čo sa s tou kultúrou stane, keď tie telá nemá? Nejde o hypotézu, presne v takejto kultúre žijeme. V kultúre popierania smrti.”

Caitlin Doughty nám chce touto knihou ukázať, že smrť patrí k životu a nemalo by byť tabu o nej rozprávať. Ani o tom, čo sa stane s vašim telom, s vašimi najbližšími, aké sú možnosti posledného odpočinku a že naozaj nemá zmysel popierať smrť a vytesňovať ju niekam preč, kde nie je na očiach. Ľudstvo je totiž posadnuté mladosťou, prirodzené starnutie nás desí.

“Ročne minieme na prípravky proti starnutiu 100 miliárd dolárov, zatiaľ čo 3,1 milióna detí do 5 rokov umrie od hladu.”

Táto kniha vám možno v mnohých ohľadoch otvorí oči.

A musím ešte vyzdvihnúť skvelý preklad Marianny Bachledovej.
Čítať viac
14.4.2022
Dávno som sa pri knihe tak schuti nezasmiala :D
Hovoriť o smrti priamo by nemalo byť tabu. Smrť je súčasťou života, nech to už znie akokoľvek. Rodíme sa s tým, že raz zomrieme. Každú sekundu umrie na svete x ľudí a x sa zas narodí. Hovorí sa tomu kolobeh života. Caitlin Doughty sa na túto tému pozrela naozaj nezvyčajným spôsobom a bez servítky. Smrť totiž prehliadame, zatvárame pred ňou oči a doslova ju ukrývame. Stal sa z nej bubák.

Bolo pre mňa naozaj zvláštne naraziť na osobu, akou je autorka. Respektíve to, ako na mňa zapôsobila. Nepripadala mi ako podivínka "ocukrovaná" prachom z krematória ani ako gotická morbiďáčka so zvláštnou úchylkou obdivovať 50 odtieňov nekrotickej pokožky. Každý z nás je svojim spôsobom v niečom divný. Ja napríklad nezjem kraj z koláča, lebo ma z toho striasa, nezaspím, ak mám gombíky z periny blízko ksichtu a hada sa bojím aj na obrázku. Autorkin štýl mi bol asi aj preto veľmi blízky - nevtieravý, úprimný, vtipný a prirodzený. Dokázala nonšalantne, no zároveň i s pompou opísať aj tie najdivnejšie prípady, ktoré zažila, keď pracovala v krematóriu. A páni moji, tá teda mala žalúdok.

Hanbím sa to priznať, ale keďže asi spadám do kategórie divných a uletených, tak je jasné, že aj napriek vážnosti danej témy som sa rehotala ako chipmunk, ktorý si fetol prepotené, týždeň nosené ponožky. V reálnom živote by sme možno aj boli kamošky a spriaznené duše a trkotali by sme pri tekvicovom latéčku. Milujem ľudí, ktorí sa neberú vážne a ktorí dokážu s humorom rozobrať hocičo a napumpovať vás pozitivizmom. Caitlin Doughty má teda u mňa jedno fajnové pivo za perfektný čitateľský zážitok.

Ak vás zaujíma ako funguje tokár - balzamovací excalibur, či mŕtvi žmurkajú, prečo sú sekundové lepidlo, "arašidové maslo" a potravinová fólia nevyhnutnou výbavou pracovníkov v pohrebníctve, prečo nám zidealizované rozprávky spôsobujú depky alebo kde sa nachádza Disneyland smrti, tak túto knižku berte. Dokým ešte je! Autorka pridala aj niekoľko echt brutálne zaujímavých, častokrát nepochopiteľných či popod fúzik úsmešných funebráckych reálií z viacerých kútov sveta. Váš pohľad na lasagne a korytnačky sa možno zmení, no aspoň nezomriete v sladkej nevedomosti. Popísala tiež svoju dá sa povedať cestu a motiváciu k tomu, aby svoj život venovala práve... smrti a kariére v tomto priemysle.

Prosím si viac takýchto sarkastických kníh prýštiacich čiernym humorom. Viem, že sa tu istotne nájdu zošnurovaní frfľoši, ktorí ohundrú tieto moje tliachaniny i danú knihu, no ak patríte k zvedavým čitateľom bez predsudkov, so zmyslom pre humor a s odvážnym a mocným žalúdkom, tak vám ju bilboardujem do pozornosti. Creme de la creme pre morbiďákov. Asi je to jasné. 5/5* a kľudne aj viac.
Čítať viac

„Chlap musí občas v živote aj prehrať, aby si potom vedel vychutnať víťazstvá. Bez prehier to v živote jednoducho nejde, len sa nimi netreba dať zlomiť.“

Riman - Dávid Winkler, 2018
Riman
Dávid Winkler