Harriet Beecher Stowe: Chalúpka strýčka Toma. Ikar, 2023.
A vo Viedenskom lese stále stoja stromy - Elisabeth Asbrink, Absynt, 2015

15,90 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

A vo Viedenskom lese stále stoja stromy

Kniha je trpkým zmierením sa (autorky) s mýtom o Švédsku tridsiatych rokov ako o krajine rovnosti, solidarity a pokroku, pre ktorú však niekoľko stoviek "rasovo cudzích"... Čítať viac

4,4 45 hodnotení
Séria
Prekliati reportéri - Škandinávia
Vydavateľstvo
Absynt, 2015
383 strán
5-6 hodín čítania

Kniha je trpkým zmierením sa (autorky) s mýtom o Švédsku tridsiatych rokov ako o krajine rovnosti, solidarity a pokroku, pre ktorú však niekoľko stoviek "rasovo cudzích" utečencov predstavuje ohrozenie spoločenského blahobytu. Švédsky antisemitizmus... Čítať viac

  • Brožovaná väzba
  • Slovenčina
Vypredané
Kniha je dostupná v 23 knižniciach. Pozrieť dostupnosť v knižniciach

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Naši škriatkovia odporúčajú

Lovec čertov - Juraj Červenák, Slovart, 2023

Viac o knihe

Kniha je trpkým zmierením sa (autorky) s mýtom o Švédsku tridsiatych rokov ako o krajine rovnosti, solidarity a pokroku, pre ktorú však niekoľko stoviek "rasovo cudzích" utečencov predstavuje ohrozenie spoločenského blahobytu. Švédsky antisemitizmus tridsiatych rokov nie je žiadnym tajomstvom, ale až kniha Elisabeth Asbrink ukázala, akými samozrejmými, všeobecne necitlivými a krutými činmi sa prejavoval.

Poukazuje taktiež na to, do akej miery sa švédskej, ale nielen švédskej spoločnosti podarilo vytlačiť z povedomia zodpovednosť za holokaust. A vo Viedenskom lese stále stoja stromy je tiež knihou o súčasnosti, keďže "poukazovanie na hanebnú minulosť prebúdza citlivosť na drámu, ktorá sa odohráva pred našimi očami - drámu utečencov v súčasnom svete". Rasizmus neumrel, len zmenil jazyk. Pojem "horšej rasy" nahradila "cudzia kultúra".


Pre zobrazenie tohto obsahu potrebujeme sušienky.
Povoliť cookies a zobraziť

Čítať viac

Citáty

„Dni, ktoré neboli ničím výnimočné, dni,v ktorých sa neudialo nič, čo by vybočovalo z priemeru, nič hodné povšimnutia. Holá každodennosť. Čosi, čo človeku začne chýbať, až keď sa to rozsype. “

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,4 / 5

45 hodnotení

27
9
8
0
1

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Názor čitateľa

Kniha o židovskom chlapcovi Ottovi, ktorého rodičia pošlú z Viedne do Švédska, aby ho zachránili. Kniha o nacistickej minulosti Ingvara Kamprada, zakladateľa IKEA. Kniha o tom, ako sa dvaja odlišní chlapci skamarátia. A podľa autorky je to aj kniha o láske, o živote a o tom, aké je to byť oddelený od toho, koho milujete. Dôležité svedectvo doby, no zároveň aj kniha o súčasnosti. Silné čítanie.

Čítať viac
28. decembra 2020

— Rasizmus neumrel, len zmenil jazyk. Pojem „horšej rasy“ nahradila „cudzia kultúra“.
Kniha dostala mnoho nadšených hodnotení, no našla som aj skeptickejšie podobné môjmu. Aj ku knihám o antisemitizme predsa musíme vedieť byť kritickí. Nedá sa dať automaticky 5 hviezd každej knihe len preto, že rozpráva dojímavý príbeh. Ten tu nesporne je: kniha je postavená na listoch, ktoré rodičia posielajú svojmu mladému synovi do cudziny, a ako mu stále pripomínajú, je tam len preto, aby si zachránil život: vo Viedni, no aj v celej Európe sa už začal na Židov pohon. Z listov cítiť úprimnú lásku a starostlivosť, no ich obsah sa tak opakuje, až začnú pôsobiť uspávajúco. Pozorný čitateľ si samozrejme uvedomuje tú strašnú pravdu: kým môžu rodičia listy písať a dostávať, sú nažive (hoci postupne prídu o domov, osobné veci aj slobodu), a oni sami to veľmi dobre vedia.
Ak sa však tešíte na to, ako sa Otto poznal s Ingvarom Kampradom, neskorším zakladateľom Ikey, je to len povrchne opísané ku koncu knihy. Bolo cítiť, že autorka k tomu nemala veľa zdrojov a snažila sa pracovať s tým, čo mala. Aj ten zvláštny rozhovor so starým Kampradom patril k tomu najzaujímavejšiemu v knihe, ale prakticky nič z neho nevyplynulo.
Zvyšok lemovali už iba reportážne eseje o tom, ako sa vyvíjala situácia vo Švédsku v súvislosti so Židmi.
Neviem sa teda ubrániť dojmu, že celá kniha je taký mačkopes a kombinuje veci, ktoré by veľmi dobre fungovali aj samostatne, ak by sa im venovalo viac priestoru (azda s výnimkou tých listov). Zdalo sa mi to zbytočne nasilu pospájané a napísané zámerne tak sugestívne, aby vyvolávalo dojímavo-súcitný efekt, ale na mňa to miestami pôsobilo až pateticky.
Ak by som chcela byť cynik, poviem, že to množstvo listov ma nudilo a zvyšok bol too much politiky.
Aby som ponúkla aj alternatívu, omnoho viac sa mi páčila iná absyntovka s podobnou témou – Čo to má spoločné so mnou? od Sachu Batthyanyho.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

13

Som nenapraviteľný knihomoľ, ktorý miluje knihy a snažim sa k tomu inšpirovať iných.

Michal Horoščák
Overený zákazník
19.5.2022
Odporúčam
Človek sa dozvie veľa hrôzostrašných faktov z vojny, ktoré sa priamo týkajú konkrétnych osôb a teda sú o to strašnejšie. Odporúčam každému, kto si myslí, že imigrácia je zlo a antisemitizmus existoval iba v krajinách podriadených Nemecku. Čítať viac
27

Som mama malej slečny, s ktorou rady čítame. Snažím sa na IG písať svoj názor na mnou čítané knihy formou recenzií. Pri knihách si výborne oddýchnem, len keby toho času bolo viac :)

Beáta Kiselová Bileková
Overený zákazník
4.11.2021
Výborná kniha
Skutočný a silný príbeh plný beznádeje a túžby po nádeji. Pred začatím druhej svetovej vojny pošlú rodičia trinásťročného Otta z Viedne do Švédska, aby zachránili aspoň jeho pred prenasledovaním Židov. Ťažké dni plné smútku a túžby po domove sa nesú doslova Ottovými sekundami v cudzej krajine. Jediným spojením so starým svetom a rodičmi je korešpondencia, v ktorej sa rodičia pokúšajú svojho syna podporovať a povzbudzovať, ale muselo to byť pre nich strašné, keď tušili, že sa už zrejme nikdy neuvidia. Dlhé vojnové roky poznačia Otta, je zmietaný hnevom na systém i rodičov, ktorých na druhej strane miluje. Ale aspoň prežil.
Autorka v knihe približuje aj príbeh Ingvara Kamprada, zakladateľa firmy IKEA, ktorý vyrastal v prostredí sympatizujúcom s Hitlerom a jeho samotného to formovalo. Napriek všetkému sa medzi ním a Ottom dokáže vyvinúť priateľstvo.
Na túto tému som už prečítala viacero kníh, ale koľko je vlastne dosť? Hľadanie nádeje a istoty sprevádzajú všetky tieto knihy. Túžba stretnúť sa Otta s jeho rodičmi a naopak je veľká, ale jedinou istotou je to, že sa všetci stretneme na onom svete. Páčil sa mi autorkin štýl písania, vtiahol ma do deja, ktorý vo mne vzbudil viacero pocitov. Aj ja som mala ten hrozný súživý pocit, ktorý museli pociťovať Otto s rodičmi. I keď sa uchovali len listy od nich, dá sa na základe nich veľa vytušiť a vyčítať pomedzi riadky. Popri korešpondencii je v knihe aj zopár fotografií.
Akurát čo by som vytkla, je preklad, nakoľko sa v knihe vyskytuje viacero českých slov. Ešte by ma zaujímalo, prečo niekedy autorka využila u niektorých postáv ich mená a inokedy iniciály. Podľa mňa to mala zjednotiť, pôsobilo to trošku rušivo.
Celkovo sa ma táto kniha dotkla, mne sa aj napriek ťažkej téme páčilo jej ľahké a čtivé spracovanie. Odporúčam ju prečítať čo najviac čitateľom.
Čítať viac
Magdaléna Čarnogurská
Neoverený nákup
24.6.2021
A vo Viedenskom lese stále stoja stromy
Úžasný a smutný príbeh chlapca, jeho vzťah s rodičmi na diaľku, láska rodičov k dieťaťu, a vzťah s nežidovským kamarátom. Určite si ju treba prečítať.Skôr pochopíme útrapy ľudí z 2.sv.vojny Čítať viac
21.4.2021
Nápad skvelý a pútavá obálka knihy, po ktorej siahne takmer každý koho zaujíma história. Avšak ako už bolo spomínané v iných príspevkoch, kniha je len slabým odvarom toho čo čakáte. Život I.Kamprada je tu spomenutý len minimálne. A čo sa týka hlavnej postavy, tak nebyť listov, nie je možné ju ani vykresliť. Samozrejme situácia a historické udalosti, ktoré sú tam okrajovo spomínané sú len plus. Čítať viac
28
Overený zákazník
18.3.2021
zlo, ktoré si treba stále pripomínať
Táto kniha je v podstate v holokaustovej tematike príbehový trhák. Avšak príbeh nie je obalený do úplne beletristickej podoby (hoci je úplne uchopiteľný a zrozumiteľný), takže ostal v kategórii reportážnej literatúry pre absynťákov a menšie davy (veď predsa netreba ostať len pri Mengeleho dievčati a pod..).

Kniha o vytesnenom nacizme Švédska so sebou nesie smutno pútavý pravdivý príbeh sprevádzaný listami po odlúčení malého chlapca od rodiny, vo vidine jeho záchrany pred holocaustom.

Príbehy ako tento je potrebné neustále pripomínať aj dnes a dookola, keďže neprešlo ani 100 rokov od tejto neľudskosti obludných rozmerov, a ľudia stále majú sklony k extrémistickosti (fuj).
Čítať viac
Michaela Dojčinovičová
Overený zákazník
21.1.2020
nezabudnuteľná
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Ja som bola naopak príjemne prekvapená, že kniha nebola predovšetkým o zle (sympatie I.K. a iných k nacizmu), ale o obrovskej odvahe, ľudskej sile a rodičovskej láske. Samozrejme, veľmi ťažko sa čítali pasáže o odmietaní pomoci prenasledovaným, no tak ako v tejto knihe, aj v živote by sme mali venovať viac pozornosti odvahe a láske. Čítať viac
Lucia Fašková
Overený zákazník
24.12.2019
celkom dobrá, ale..
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Pred kúpou knihy som očakávala, že to bude príbeh najmä o Ingvarovi Kampradovi a nacizme vo Švédsku, avšak v tomto som ostala trochu "sklamaná". Samozrejme, na osudy židov počas druhej svetovej vojny netreba zabúdať a musíme si ich stále pripomínať, pretože aj dnes sa o moc usilujú ľudia, ktorým myšlienky rasizmu, nacizmu a fašizmu nie sú cudzie.
Kniha pozostávala predovšetkým z listov rodičov malému Ottovi, ktorý emigroval do Švédska. Nechcem, aby tento komentár vyznel necitlivo, ale nie každému vyhovuje čítať listy, ktoré po dlhšom čítaní pôsobia jednotvárne. Postava I. Kamprada bola v tejto knihe veľmi minoritná, takže ak niekto očakáva, že sa dozvie veľa o Kampradovi (čo môže byť spôsobené citátom z knihy na obálke, ktorú vybral Absynt), mal by siahnuť po nejakej inej knihe.
Čítať viac
Lucia
Neoverený nákup
23.9.2018
* * * * * knižka
Ťažko sa mi vyberá adekvátny prívlastok pre túto knižku. Popisovať pozitívnymi slovami niečo, čo rozpráva o ľudskej ohavnosti... je ťažké. Toto je príheh maličkého osudu v kolosálnosti zloby a krutosti, ktorá bola, JE a pravdepodobne navždy aj BUDE súčaťou ľudstva. A je to tiež pohľad na jednotlivca, na jeho ťažko- alebo až nepochopiteľnú rozporuplnosť vo vnímaní priateľstva vs. zla.
Výborná, nadčasová, bolestná kniha, ktorú sa oplatí prečítať a odporúčať ďalej.
Čítať viac
Daniela
Neoverený nákup
2.5.2016
Výborná !
Krásna kniha, ale veľmi smutná, ked si uvedomíte ku koncu knihy, co sa muselo diať s jeho rodinou a samotný chlapec nemal mozno ani tušenie aké hrôzy sa deju... Čítať viac
katka
Neoverený nákup
17.2.2016
Vyborne a smutne
Kniha ma velmi zasiahla. A ano, je zvlastne, ako sa minulost premieta do sucasnosti a udalosti, ktore prave prezivame. Tu, podla mna, ani velmi nejde o Ingvara, on je namet na samostanu knihu, Je to pribeh Otta a jeho rodicov, ludi, ktori si zasluzia obdiv za svoje nelahke rozhodnutia, za ich silny charakter, oni su skutocni hrdinovia tejto knihy a, zial, svedkovia tej nenormalnej doby. Čítať viac

Recenzie, kritiky

Naozaj reportáž zachytáva minulosť? (Martina Melišková), vrabcenastreche.sk

Elisabeth Asbrink

Čítať viac

Vydavateľstvo Absynt

Čítať viac

„Sme zrodení zo zeme, s láskou ju obrábame a ona nám na oplátku dáva všetko, čo potrebujeme. Keď zomrieme, vrátime sa do nej. Vlastne jej patríme.“

Brieždenie v Dženíne - Susan Abulhawová, 2013
Brieždenie v Dženíne
Susan Abulhawová