Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Práve čítam
O mne

Knihy si ku mne našli cestu pomerne neskoro, a to až na strednej. Dovtedy som čítal výhradne faktografickú literatúru. Po tom, čo som začal sám písať, prišla aj vášeň z čítania. Za posledné tri-štyri roky čítam viac a viac. V čítaní nachádzam podnety na premýšľanie, inšpiráciu, pomáha mi to byť rád sám so sebou. V knihách nehľadám únik, skôr lepšie pochopenie tohto sveta. A to je asi všetko čo sa mi žiada napísať (písať o sebe mi príde strašne divné :D )

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Práve čítam
O mne

Knihy si ku mne našli cestu pomerne neskoro, a to až na strednej. Dovtedy som čítal výhradne faktografickú literatúru. Po tom, čo som začal sám písať, prišla aj vášeň z čítania. Za posledné tri-štyri roky čítam viac a viac. V čítaní nachádzam podnety na premýšľanie, inšpiráciu, pomáha mi to byť rád sám so sebou. V knihách nehľadám únik, skôr lepšie pochopenie tohto sveta. A to je asi všetko čo sa mi žiada napísať (písať o sebe mi príde strašne divné :D )

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori
Zobraziť viac

Moje srdcovky

Moje odznaky

Moje čitateľské kolekcie

Moje aktivity

4
4

Kevin Miroslav G. napísal recenziu

24.07.2022 16:19

Akože… mňa tieto perverznosti, zvrátenosti, úchylnosti a všetko tomu podobne skrátka baví!
Keď som si prečítal o čom dielo je, okamžite som vedel, že ma bude baviť. A skutočne ma to bavilo, aj keď, popravde čakal som, že nutkanie pobodať svoje dieťa bude silnejšie prevládať v diele, nakoniec ma však autor elegantne a nenápadne odviedol inam. (A ja smekam klobouk za spôsob, akým to urobil) Explicítnosť, akou sú vykreslené sexuálne obrazy ma príjemne hriala v slabinách (neprekvapivo) ale viac než len o púhu nadržanosť mi šlo o úprimnosť, pretože nepoznám veľa autorov, ktorí by tak explicitne rozprávali o sexe, čo je podľa mňa obrovská škoda, ako v prípade všetkých tabuizovaných tém. Prečo kurva tabuizujeme?! (komu s tou otvorenosťou napadol Bukowski ako prvý????)
Približne v druhej tretine knihy som si uvedomil, že spontánne myslím na Wittgensteina a jeho jazykové hry. Sledovat, ako si hrdinovia absolútne zle interpretujú konanie či slová toho druhého bolo také že: čítaš to a až ťa trasie od napätia a nutkania zakričať “heeeej?! Zle! Zle si to vykladáš!” ALE… na druhej strane chceš vedieť čo bude ďalej.
Bolo skvelé, že to nebolo iba “psycho” a iba “zvrátené” a iba “temné” ale boli tam aj bizarné, vtipné obrazy kedy si povieš “čo to kurva?”

A konkrétne pre mňa osobne bolo extrémne príjemné čítať o “tom piercingu” lebo presne “ten piercing” mám aj ja a tiež som si ho spravil sám a toto mi znova pripomenulo ako intenzívne a euforické pocity to boli.

Nooooo a aby som len nechválil… záver mi prišiel trochu slabší a ostal som taký že: ako sa mám teraz citit vlastne?
Zároveň si však myslím, že tento neurčitý pocit zmätku, sklamania, poklesu nálady, prázdna, hmly a ticha sprevádzaného hromom tam niekde v pozadí, tak tento pocit pochádza jednak z nenaplnenia očakávaní (čož je môj šajz… vyložene) a tiež z nepochopenia… toto tu píšem asi 15 minút po prečítaní. Chápem, že tam sa najviac odohralo na mentálnej úrovni a že to budem musieť ešte vstrebať a rozmýšľať, čo je super! Mám rad ťažké knihy. Ale predsa len… čakal som niečo trochu inak a neviem ani čo a keďže viem, že je to moja chyba a úplne z trucu si to nechcem pripustiť, rozhodol som sa vyventilovať si to odobratím jednej hviezdičky. (Sorry jako)

Ale nie… kniha naozaj tým, za čo sa vydáva. Psychologicky thriller. A dokonca veľmi dobrý. už teraz sa teším na ďalšie dve diela od Murakamiho, ktoré už na mňa čakajú v knižnici.

Čítať viac

4
4

Kevin Miroslav G. napísal recenziu

18.07.2022 15:48

Premýšľam, ako som sa o Lolite dozvedel.
A tuším to bolo vďaka jej filmovej adaptácii od Kubricka, čo som mimochodom rád, že som videl najprv film, pretože som si ho mal možnosť vychutnať. Teraz, po prečítaní knihy mi už príde sploštený a v zásade nudný.

Ku knihe… hneď na úvod, Nabokov ma veľmi bavil svojim kvetnatým štýlom písania (okey, toto by sme mali)

No, “kontroverzné” dielo. Ja si nemyslím. Takto, chápem, že prečo tak bolo a je vnímané, avšak je to podľa mňa otázka kultúrnych konvencií, a áno, v našej kultúre je pedofília za čiarou a je to problém (za čo som úprimne rád) ((aj keď taký bývalý rímsky pápež Bonifác VIII. a jeho výrok, že pedofília nie je o nič viac problematickejšia, ako trenie jednej ruky o druhú…. Hmm, okey, ja viem to sú roky 1235-1303))
Čo tým chcem povedať je to, že je podľa mňa škoda čítať toto dielo už vopred s nálepkou “kontroverzné” a po zistení, že Humbert je hnusný peďák ostať automaticky znechutený.
Mňa osobne viac než samotný príbeh (ktorý bol pútavý a skvelý) bavili otázky, ktoré mi z toho vyvstávali ako práve to, ako v rozličných kultúrach vnímame rovnaké javy rozdielne (Humbert v jednej časti spomína nejakú kultúru (zabudol som kto to bol konkrétne) kde je pedofilia vnímaná ako normálna vec - čo je inak dosť vychcaný spôsob ako si ospravedlňovať svoju túžbu po deťoch, zmrd) ďalej, že ako a čo všetko ovplyvňuje vznik nejakej konvencie. A je to dobre? Kedy je niečo dobré (a tu už sme pri otázke čo je dobro a zlo, alebo dobré a zlé), ku komu musí to “dobro” smerovať.
V prípade Humberta a jeho pedofilie ma baví premýšľať nad otázkou zodpovednosti. On si nemohol pomôcť a keďže sa nachádzal v kultúre, ktorá to vníma ako problém, čo to preňho znamená?
Etc. Etc. - sa už príliš rozpisujem…

Ešte toľko, že v zásade ma nič v tej knihe neznechutilo alebo neprekvapilo, až na jeden moment, kedy tak Humbert premýšľal, že čo urobí, keď jeho malá Lolita dospeje. Nó, mohol by si ju vziať a ona by mu porodila Lolitu II. ktorá ho bude obšťastňovať - no a pri tomto zo mňa spontánne vyletelo “ty nechutný čurak!” a potom mi len napadlo “Humbert Pragmatický”
A už posledná vec, oproti filmovému Humbertovi, ktorý mi skôr prišiel ako obeť svojej zvrátenej túžby, bol tento tu perfídny, démonický. do istej miery znepokojivo desivý, vypočítavý a absolútne som ho nenávidel! (Čo by mal asi každý… a naozaj by mal?)

Dielo rozhodne odporúčam.

Čítať viac

4
4

Kevin Miroslav G. napísal recenziu

17.07.2022 22:13

Túto knihu som prvý krát čítal v prváku na strednej. Dal som ju za jedno dopoludnie a po poslednej stránke som len sedel a ticho hľadel pred seba (a ak by neprišiel spolubývajúci do izby a nehodil na mňa nechápavý ksicht, sedím tak možno až do ďalšieho dňa) …bol som z toho otrasený, aj pre to, že som bol v obdobím experimentovania (každý si domyslí) a vďaka tejto knihe som mal možnosť takpovediac vidieť za roh prv, než ta dôjdem.
Prešiel nejaký čas, zabudol som, znova si spomenul a bol problém sa k tej knihe opäť dostať. Až doteraz, kedy sa mi ju podarilo zohnať. Prečítal som ju a keďže som dnes už o nejaký ten rok starší, vnímam to dielo o niečo hlbšie.
Po umeleckej stránke je to… no, umeleckú stránku by som nehodnotil, nakoľko pri charaktere tohto diela nie je podstatná. A prečo by aj? Tá “umeleckosť” spočíva v otvorenom prístupe k téme. Takže vlastne áno (to tak, keď si uvedomíš za pochodu) … hodnotiac takto “umeleckú” stránku diela, nedá mi nenapísať, že toto dielo, táto spoveď ženy, ktorá si prešla vecami o ktorých ja dokážem iba s veľkým zapojením imaginácie (aj to len vágne) premýšľať, je triezvou fackou, či päsťou(?) medzi oči.
Mám silný žalúdok a som pomerne veľký cynik a skeptik ak ide o ľudstvo ako také, čiže nič z tej knihy ma neprekvapilo a ani nezhnusilo, ALE, vnímam to skôr ako možnosť prežiť niečo bez reálnej empirickej skúsenosti. Je to presne že: Chceš to skúsiť? Okej, pozri aké konzekvencie to môže mať. Stále to chceš skúsiť? …. Hmm, nie? Vďaka, toto mi stačilo. A to je presne to, v čom vidím potenciál tohto diela. Vcítiť sa, “prežiť” to, zamyslieť sa, rozhodnúť sa byť “lepším” (v zmysle vyhnúť sa tomu) …akože sedel by “odstrašujúci príklad” ale asi nejako vnútorne sa mi bridí použiť to. Aj keď áno, je asi práve toto funkcia diela. Možno by som to ale skôr vyjadril ako “sprostredkovanú skúsenosť, ktorá mi dá možnosť zmeniť seba samého”
… týmto by som to asi zakončil (ak by som nechcel donekonečna točiť o tom istom, len s použitím iných slov)
Rozhodne odporúčam. Každému. A čím viac to niekoho znechutí, tým viac má možnosť rozhodnúť sa takto nekonať a takým nebyť, a dokonca citlivejšie vnímať tieto veci vo svojom okoli a podnikať voči tomu kroky.

Čítať viac

Tovar - Tatiana Melasová, 2017
Tovar
  • Tatiana Melasová
4,6
9,90 €

4
4

Kevin Miroslav G. napísal recenziu

26.06.2022 22:44

Smrť. Pes, ktorého sa všetci bojíme, ale ktorý však vôbec nekúše. Autorka nás pozýva rozjímať o smrti ako o našej priateľke (ktorá vždy príde a nebude ju to mrzieť) a táto priateľka je nám naklonená viac, ako si pripúšťame - a to je ten problém - my si to nechceme pripustiť!
Toto dielo rozoberá to, čo je každému bytostne blízke, niečo, čo nás neminie, ale, čomu sa chceme vyhnúť všetci. A prečo? Prečo sa vyhýbať nevyhnutnému. Táto kniha prináša mnoho otázok a úvah a je len na čitateľovej citlivosti, ako s k ním postaví. Iste je len toto: “všetci zomrieme.” Tak prečo si nedopriať dobrú smrť?

Čítať viac

4
4

Kevin Miroslav G. napísal recenziu

26.06.2022 22:20

Knihu som prečítal tri dni dozadu. Účinok je zrejme trvalý. Prvé čo mi napadlo po prečítaní poslednej strany bolo “ako je kurva možné, že to prežila.”
Ale ešte predtým, popri čítaní diela som mal pocit, že jednak čítam niečo, čo hovorí o dnešku a po druhé, že toto je extrémne silne dielo. Úprimne, prvý som videl film, ktorý ma bavil. Po prečítaní knihy mi však prišiel larmojantne slabý a nudný. Knihu som si dával do hlavy - ako heroin - tri dni a došlo mi, že to, čo práve čítam, je príbeh človeka ktorý sa môže objaviť kedykoľvek, bez ohľadu na historický kontext. Je to aktuálne a bolestné. Je to silné a človek nechce veriť tomu čo číta. Ibaže to čo číta je rovnako silné ako heroin tej doby. Dúfam len, že sa tým “svinstvom” nakazíme všetci.

Čítať viac

4
4

Kevin Miroslav G. napísal recenziu

26.06.2022 22:04

Aj by som rád hneď prešiel k pointu recenzie… ale prosím, chvíľu na vstrebanie toho pocitu! Iba som sedel a dýchal (aspoň dúfam)… rozmýšľal som, že čo teraz. Knihu som “dal” za tri dni svojim tempom a ostal som takpovediac mimo. Mimo realitu a čokoľvek čo by mal človek v mojom veku riešiť. S otvorenými ústami som rozjímal nad otázkami z knihy (mojich 21 zápiskov o tom svedčí) a stále rozmýšľam, pretože to je to, čo si cením na knihe. Keď je moja hlava žeravá a na pokraji zrútenia. Ten stres je hnacím motorom a mne bolo cťou stretnúť Nietszcheho. Buď Vás toto stretnutie odradí, alebo naopak, veľmi nažhaví. Ja už celý nadržaný objednávam Tak pravil Zaratustra a očakávam ranu kladivom, pretože čo ine (kto pozná, ten vie čo a ako) … odporúčam túto knihu rovnako ako by Vám narkoman odporúčal skúsiť heroin, pretože je ľahké do toho vkĺznuť, je ešte ľahšie sa tým nechať znásilniť a ešte ľahšie podľahnúť. Človek čo chce myslieť, musí nevyhnutne trpieť (pretože od toho je filozofia) a Nietszche Vám jebnu je*ne a bez najmenších problémov. Neľakajte sa! V stávke ste len Vy a Vaše vnímanie. Cucajte poznanie rovnako ako teľa cucá vemeno a okúste čo tento veľký Übermensch chcel povedať. (Verím, že si strelíte do hlavy jeho diela tak násilne, ako to robím teraz ja.)

Čítať viac

4
Murowski

Kevin Miroslav G. prečítal knihu

21.06.2022 11:41

4
Murowski

Kevin Miroslav G. získal odznak Máte čitateľský profil

24.01.2022 16:15

Váš čitateľský profil je na svete! Odteraz sa môžete každému pochváliť, aký úžasný(á) čitateľ(ka) ste!

Máte čitateľský profil
4
4

Kevin Miroslav G. napísal recenziu

24.01.2022 15:00

Knihu, alebo lepšie povedané "knižôčku" som jeden večer vzal do rúk, asi po treťom pive, upratal som sa do brloha so štvrtou plechovkou a pustil sa do čítania. Keby som to chcel rýchlo ukončiť, napíšem toto: "Pohltilo ma to tak veľmi, že som zabudol cucať z plechovky (čo sa mi nestáva) a po prečítaní ma čakala pomerne nepríjemná osobná skepsa. Následne som potreboval nejakú tú hodinku, než som to vstrebal."
Ibaže... nerád by som bol takto stručný, pretože toto dielo si zaslúži opak.
Hneď na úvod musím vzdať poctu autorovej šikovnosti klásť slová na papier tak zdatne, že pôsobia ľahko, hravo a s presnosťou perfekcionistu, avšak, tieto slova dokážu rozdávať tvrdé rany, na ktoré treba byť pripravený, preto, osobne neodporúčam čítať toto dielo, keď máte zrovna náročné obdobie, lebo ak toto dielo naozaj niečo vie, tak to, že sa Vám dostane do hlavy a zanechá tam po sebe mnoho otáznikov...
Povedal som si, že nebudem prezrádzať momenty z deja, aby som tým nepodkopával silu diela, skôr chcem vyzdvihnúť majstrovstvo, akým jednak hlavna postava stráca pevnú pôdu pod "nohami" ale hlavne, ako nenápadne oberá o kontrolu aj samotného čitateľa, ktorý ku koncu poľahky môže padnúť do podobnej myšlienkovej situácie, nie samozrejme v takej drastickej miere, ale tá lepkavá otázka "čo ak?" visí nad Vami, dotýka sa Vašich pliec, tíško šepká do ucha, celkom nenútene a predsa Vás nakoniec pevne objíme a Vy sa musíte uisťovať, že ste to Vy, kto má kontrolu...
Úprimne, som v pokušení prezradiť, o aký paradox vlastne ide, no neučiním tak, pretože po prvé, chcem tým, ktorí sa rozhodnú prečítať si Myseľ, dopriať tak intenzívny zážitok, aký som mal ja a po ďalšie, nebolo by to fér voči autorovi, ktorý tomu akiste venoval veľa energie.
Na záver by som rád napísal ešte to, že na svoje si prídu hlavne ľudia, ktorí inklinujú k filozofí a veľkým otázkam, pretože sú v diele silno prítomné, čo je úžasné, pretože sú to (podľa mňa) práve tieto otázky, ktoré vedú k úvahám a davajú nám možnosť vnímať veci z iného uhla pohľadu a to sú okamihy, kedy máme príležitosť lepšie spoznať akí sme, aké sú naše hodnoty a názory na svet.

Čítať viac

4
Murowski

Kevin Miroslav G. prečítal knihu

05.01.2022 10:17

„Existujú ľudia, vedľa ktorých môžeme stráviť roky a nemať si čo povedať, a ľudia, s ktorými na rozhovory nestačí celý život.“