Monika Bělinová

21

Moje srdcovky

Moje odznaky

Verný zákazník
Môj názor pomáha
2023
Knihy roka 2023
2023
Môj názor pomáha
2022
Knihy roka 2022
2022
Môj názor pomáha
2021
Knihy roka 2021
2021
Pravý knihonaut
Člen Čitateľského klubu
Matuzalix
Google Translate
Šťastných 7
2023
Šťastných 7
2022
Šťastných 7
2021
Plány do budúcnosti
Horúce novinky
Máte čitateľský profil
Zobraziť viac

Moje čitateľské kolekcie

Moje aktivity

21
Monika Bělinová

Monika Bělinová prečítala knihu

18.05.2024 17:50

21
Monika Bělinová

Monika Bělinová prečítala knihu

18.05.2024 17:49

21
21

Monika Bělinová napísala recenziu

10.05.2024 21:02

Chytľavý názov knihy sľubuje pútavé čítanie a hoci ho treba brať trošku s rezervou, Marilyn Yalom vás vezme na veľmi zaujímavú exkurziu deviatimi storočiami vášne a ľúbostných dobrodružstiev vo francúzskom štýle, takže dostanete oveľa viac, ako ste si možno predstavovali.

Hneď na úvod vám vravím, pripravte si pero a papier, lebo zoznam kníh, ktoré si budete chcieť prečítať, slušne porastie.

Marilyn Yalom v diele skúma ľudskú posadnutosť láskou v rôznych podobách. Prevedie vás dobou rytierskych dvorení, romantiky, nenaplnených a nešťastných lások, manželstiev z rozumu, neopomenie ani incest, homosexuálnu lásku, vzťahy medzi príslušníkmi rôznych rás až po ľúbostné trojuholníky či zločiny z vášne, to všetko zachytené v literárnych dielach a historickom kontexte.

Dozviete sa, kedy a ako sa menilo vnímanie toho, čo sa očakáva od mužov, čo od žien, Yalomová sa dotýka aj kontroverzných tém, ktoré rezonovali v spoločnosti.

Výsledkom je fascinujúci a veľmi bohatý prierez vnímania tohto citu vo francúzskej kultúre, ktorý dáva do kontrastu s americkým pohľadom.

V skratke: dejiny lásky plné pikošiek.

Čítať viac

21
Monika Bělinová

Monika Bělinová prečítala knihu

26.04.2024 06:11

21
Monika Bělinová

Monika Bělinová prečítala knihu

21.04.2024 13:37

21
Monika Bělinová

Monika Bělinová prečítala knihu

21.04.2024 09:34

21
21

Monika Bělinová napísala recenziu

10.04.2024 19:54

„Ako všetci ľudia, aj on si za svojho života všeličo predstavoval a o všeličom sníval. Niečo si splnil sám, niečo mu bolo darované. Mnohé bolo nedosiahnuteľné alebo mu to bolo vytrhnuté z rúk, sotva to dosiahol. No ešte vždy tu bol. A keď kráčal v dni, čo nasledovali po prvom odmäku, zaránky po zarosenej lúke pred svojou chyžou a ľahol si na plochú skalu, chrbtom k studenému kameňu a tvárou k prvým teplým slnečným lúčom, mal pocit, že mnohé nedopadlo vôbec zle.”

A čo vy, ako hodnotíte svoj život? Andreas Egger ho nemal jednoduchý. Útly, no hĺbavý román z horského údolia nominovaný na Man Bookerovu cenu ma chytil za srdce a nevedela som sa od neho odtrhnúť a po prečítaní vo mne bude asi ešte dlhšie doznievať.

Skromný, prostý, nenáročný outsider, ktorý toho veľa nenahovorí, prežil takmer celý svoj život v tichej odľahlej alpskej dedinke, no príbeh jeho detstva, pracovného a rodinného života a letmých kontaktov s meniacou sa spoločnosťou rakúsky autor Robert Seethaler vyrozprával naozaj bravúrne, nevedela som prestať čítať.

Pokojnú, ticho plynúcu atmosféru diela Seether na malej ploche precízne vtesnal do krásnych viet. Hoci sa celý román točí okolo neľahkého osudu hlavného hrdinu, ani náznakom neskĺzne do sentimentálnej roviny. Egger si dobre uvedomuje, akou nepodstatnou existenciou pre svetové dejiny je a v starobe sa bez zbytočnej nostalgie obzerá za všetkým, čo prežil…

Ak máte rozjímavú náladu, toto potrebujete čítať.

Čítať viac

21
Monika Bělinová

Monika Bělinová prečítala knihu

05.04.2024 17:02

21
21

Monika Bělinová napísala recenziu

04.04.2024 09:58

Včera som bola v Číne. Preniesla ma tam po všetkých stránkach poctivo prepracovaná Moja čínska dekáda, ktorú som kedysi kúpila manželovi, pretože úplne hltal autorove videá na YouTube a nadšene o nej rozprával. A teraz môžem aj ja, fakt je úžasná.

Pavel Dvořák ml. od malička sníval o Číne a rozhodol sa urobiť všetko pre to, aby neostalo len pri snívaní. Cesta za životom v Číne nebola jednoduchá, začiatky bez peňazí a zázemia si vyžadovali kus sebazaprenia, no oplatilo sa.

Zmes zábavných, niekedy aj bizarných príbehov a útržkov zo života v tejto exotickej krajine zaujímavou formou približuje rozdiely medzi slovenskou a čínskou kultúrou. Nedokázala som sa odtrhnúť od čítania, spoznala som Čínu optikou človeka, ktorý ju vďaka práci precestoval odhora až dole, zľava doprava a úprimne sa podelil o svoje zážitky.

Pobavila som sa, niečo nové som sa dozvedela, pri niektorých zážitkoch som v duchu súhlasne prikyvovala (časti o tlmočení :D), aj som si poplakala…

Veľkú pochvalu si zaslúži nielen pútavo napísaný obsah, ale aj forma knihy. Papier, obálka, spracovanie, nádherné fotografie a QR kódy, vďaka ktorým si môžete vychutnať ďalšiu dávku zaujímavostí formou videí, sú obrovským plusom a príjemným vizuálnym zážitkom. Z knihy je už na prvý pohľad cítiť, že si dal autor naozaj záležať na každom detaile, takže ak niekedy vyjde ďalšie pokračovanie, automaticky stojím prvá v rade.

Čítať viac

21
Monika Bělinová

Monika Bělinová prečítala knihu

03.04.2024 15:46

„Šťastie možno nájsť aj v tých najtemnejších časoch, keď si človek spomenie, že sa má obrátiť k svetlu.“