Liva, Gudrun

22

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Práve čítam
O mne

Nádejná jadrová fyzička s túlavými topánkami a knihou v ruke :)

Obľúbené literárne žánre

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Práve čítam
O mne

Nádejná jadrová fyzička s túlavými topánkami a knihou v ruke :)

Obľúbené literárne žánre
Zobraziť viac

Moje srdcovky

Moje odznaky

Verný zákazník
Magický návrat
Douglas Adams
Knihy roka 2022
2022
Knihy roka 2021
2021
Môj názor pomáha
2020
Môj názor pomáha
2019
Člen Čitateľského klubu
Hviezda severu
Domáca legenda
TKV
Pseudonym
Obyvateľ Veľkej A'Tuin
Fanúšik strachu
Don Slovleone
Mladé témy
Srdce na dlani
Áno, šéfe!
Netvor z Čiernej hviezdy
Matuzalix
Google Translate
Študent mágie
Obyvateľ Stredozeme
Winter is coming!
Stopár
Žiak šťastia
Krimiláčik
Iná než ostatné
Drozdajka
Robert Langdon
Šťastných 7
2023
Šťastných 7
2022
Šťastných 7
2021
Šťastných 7
2020
Šťastných 7
2019
Šťastných 7
2018
Šťastných 7
2017
Šťastných 7
2016
Šťastných 7
2015
Šťastných 7
2014
Šťastných 7
2012
Plány do budúcnosti
Horúce novinky
Máte čitateľský profil
Zobraziť viac

Moje aktivity

Martinus
22
22

Monika Bírová napísala recenziu

16.07.2023 18:08

Cestopisov z rôznych kútov je veľké množstvo, avšak tento jeden výrazne vytŕča v konkurencii. Ak patríte ku milovníkom humoru (a nekorektných jazykových prostriedkov) Gaba Žifčáka, túto knihu musíte mať! A tí, ktorí hľadáte skutočne praktické rady na prežitie pobytu na africkom Zanzibare, by ste si túto knihu mali minimálne prečítať tiež. Také cestovateľské tipy nenájdete v každej knihe, najmä ak ju písal taký autor, ktorý opúšťa pohodlie svojej obývačky veľmi ťažko. Síce nebudem budúci týždeň odlietať na Zanzibar, pobavili ma trefné prirovnania a možno si pozriem nejakú tú letenku do bližšej krajiny. Hlavne, pravidelne budem sledovať knižné pulty, aby som sa potešila ďalším Gabovým cestopisom.

Čítať viac

Martinus
22
22

Monika Bírová napísala recenziu

16.04.2023 15:59

So slovenskou beletriou mám vlažný vzťah, málokedy mi sadne štýlom textu alebo témou. V prípade tohto knižného debutu neľutujem, že som po ňom siahla. V relatívne útlej knihe sa skrýva bohatá mozaika osudov spojených jednou osobou, rodinným zosnulým. Čím hlbšie do textu sa ponárate, postupne odkrývate, že rodinní príslušníci sú spojení len formálne krvou alebo sobášom a popritom myšlienkovo i názorovo sú si tak vzdialení. Najedno sú si len vo svojich sebeckých túžbach, skutočne trúchlia za svojim zosnulým? Je jasné, že kar naoko blízkej rodiny tak nebude mať pokojný priebeh. Spoločne s mŕtvym odhaľujeme túto frašku, skladáme s ním jeho uplynulý životný príbeh. Ten je pretkaný ľudskou prirodzenosťou vo všetkých jej odtieňoch, dobrých aj zlých. Všetko je to zachytené tými správnymi jazykovými prostriedkami ktoré miestami otvárajú dvierka našej fantázie, inokedy len šplechnú do tváre krutú realitu. Bez pochýb si táto novela zaslúži miesto medzi finalistami tohtoročnej ceny Anasoft litera.

Čítať viac

Martinus
22
22

Monika Bírová napísala recenziu

15.04.2023 16:43

Každá tretia slovenská žena zažila násilie zo strany muža počas svojho života. Cítim hnev a strach, ja som tiež mala obdobia, kedy som sa obzerala poza plece, či ma niekto nesleduje, zamrzla v tom najhoršom momente. Titul Moderná sebaobrana nie je feministickým výmyslom, ale spôsobom ako povedať „NIE“ v situáciách keď sa deje neprávosť. A to aj v prípadoch, kedy ste len svedkom. Sexuálne obťažovanie nie je len znásilnenie, ale i „nevinný“ catcalling na ulici, či sexuálne vydieranie na pracovisku. To najväčšie násilie začína zväčša slovom, pohľadom, nie je to priamo fyzický útok. A často býva násilníkom niekto známy, žiaden náhodný človek z ulice, a to uberá na vôli obetí vypovedať a vinníka potrestať. Táto kniha síce problém sexuálneho obťažovania a násilia nevyrieši, je však základom slušnej a tolerantnej spoločnosti. Je tým najlepším tipom na povinné čítanie na školách, vhodným aj pre dospelých oboch pohlaví, ktoré vychovala doba iných móresov. Autori knihu naplnili veľkým množstvom príkladov, situácií, neraz založených na vlastných skúsenostiach. Dúfam, že s postupom času nebude kníh o tejto problematike ako šafranu. Jasmína a Pavel napísali skvelú knihu, vedú rôzne workshopy a teším sa, že rozbiehajú aktivity aj na Slovensku.

Čítať viac

Martinus
22
22

Monika Bírová napísala recenziu

01.04.2023 23:53

Autorka svojou predchádzajúcou knihou Vrkoč nastavila latku veľmi vysoko. Pochopiteľne, po Víťazkách som siahala s nemalými očakávaniami. A opäť sa mi dostalo príbehu, ktorý hreje pri srdci a s ľahkosťou sa číta. V knihe je mozaika ľudských tragédií - žien, ktoré pred dlažbou ulice zachránili múry Paláca ženy. Každá z nich je jedinečná bytosť s rôznymi ťažkými osudmi. Do tohto sveta prichádza vyhorená právnička Solene, hľadajúca náhle stratený zmysel života. Jej dokonalý právnický svet je v ostrom kontraste so životmi žien Paláca a budovanie vzájomnej dôvery je neľahkou úlohou. Avšak srdce na dlani, načúvanie a vytrvalosť sú tou správnou cestou. To platilo aj v prípade zakladateľky Paláca - Blanche Peyronovej. Jej príbeh sa v knihe prepletá s príbehom Solene. Akoby autorka chcela reinkarnovať posolstvo Blanche do dnešných dní. Menšou nedokonalosťou ale je, že toto porovnanie je miestami podsúvané nasilu. V každom prípade, táto kniha je veľmi príjemným oddychovým čítaním, balzamom na dušu.

Čítať viac

Martinus
22
22

Monika Bírová napísala recenziu

19.03.2023 11:37

Koho túžby sú väčšie? Mladej ženy, alebo nemohúceho starca na sklonku života? Obaja si chcú naďalej užívať život, je ale jasné, že rozdielnymi spôsobmi. Mladšia žena si hľadá aktívnu náhradu za impotentného manžela. Ten sa nevie zmieriť s touto zradou a plánuje pomstu. Z prvého pohľadu môže anotácia viesť ku pocitu, že nás čaká zápletka hodná argentínskej telenovely, ale jazykový a rozprávačský štýl autora ma z tohto zdania vyviedli hneď po prvej strane. Moderný a vtipný štýl písania zahŕňajúci aj „štipľavé“ prirovnania sa mi páčil!

Čítať viac

Martinus
22
22

Monika Bírová napísala recenziu

08.01.2023 23:22

Väčšinou sa od recenzie očakáva verdikt, či sa oplatí si danú knihu prečítať. Tentoraz takú recenziu nečakajte, tento titul je totiž značne špecifický. Vznikol ako nápadité spojenie feminizmu a karikatúry. Je veľa takých ľudí, ktorým už téma feminizmu lezie hore krkom. A na tvrdohlavých odporcov treba použiť humor! Lebo kde bol Darwin podceňujúci ženské pokolenie, tam stála aj významná kráľovná Viktória. Alebo že používanie bicykla nie je otázkou pohlavia, a že ženy majú rovnako bystrý mozog ako muži. Nakoniec predsa jedno odporúčanie dávam: Nečítajte túto knihu, ale si ju užívajte a zasmejte sa pri nej. Avšak popri tom nezabúdajte na tému, ktorou je karikatúrou.

Čítať viac

Martinus
22
22

Monika Bírová napísala recenziu

07.01.2023 22:57

Keď hovoríme o vojnových konfliktoch, v drvivej väčšine prípadov sa na tieto udalosti pozeráme cez optiku dospelých ľudí. Áno, existujú niektoré historické udalosti úzko späté s účasťou detí, čo ale nebýva príklad druhej svetovej vojny. Práve „Vojenka“ prináša nemenej dôležitý diel historickej skladačky. Poľská reportérka vytvorila kaleidoskop príbehov detí dospievajúcich počas zúriacej vojny. Namiesto očakávaného nástupu do školy sa od jesene 1939 zmenilo ich bytie na boj o prežitie. Niektoré bojovali statočnejšie než dospelí, pridávali sa dobrovoľne do odbojov či armády. Iné sa museli vyrovnať s tým, že ich rodičia sú nacistickí vojnoví zločinci. Mnohé boli masovo deportované naprieč Európou a Áziou, buď dočasne z bezpečnostných dôvodov, alebo v rámci nútených prác v koncentračných táboroch nacistov ako aj sovietov. Často v týchto podmienkach nasilu dospievali, mnohé stratili svojich rodičov, navyše ich museli nahradiť svojmu mladšiemu súrodencovi. Ďalej sa dozvedáme sa aj o rasizme domácich obyvateľov USA voči japonským predvojnovým imigrantom. A neskôr títo dospelí Japonci bojovali dobrovoľne v kórejskej vojne na strane USA. Druhá svetová vojna sa vtedy dotkla každého na zemi, nevynímajúc deti. 12 rôznych príbehov ale spája nebojácnosť, húževnatosť a odvaha ktorá vtedy často aj dospelým chýbala. Zároveň z knihy ide mráz po chrbte, ako trpeli ľudské bytosti ktoré boli uprostred svetového konfliktu tie najnevinnejšie.

Čítať viac

Vojenka - Magdalena Grzebałkowska, 2022
Vojenka
  • Magdalena Grzebałkowska
4,9
13,09 €

Martinus
22
22

Monika Bírová napísala recenziu

07.01.2023 19:01

Svet nie je „čiernobiely“, a o tom súčasnom to platí mnohonásobne viac. Vo februári minulého roka na nášho východného suseda masovo zaútočili nepriateľské vojská. Tento titul vyšiel dávnejšie pred aktuálne prebiehajúcou otvorenou vojnou a detailne popisuje vtedajšiu situáciu na východe Ukrajiny. Bohužiaľ, na prečítanie tejto reportáže nie je neskoro ani dnes. Pre zachovanie aktuálnosti na dnešnú dobu stačí zvýšiť počet zbraní a obetí, prehĺbiť chudobu a násilnosti v jednotlivých pasážach. Táto kniha je vzácnym zdrojom informácií z prvej ruky, priamej bojovej línie. Reportáže tvoria rozprávania aktérov z oboch strán frontu. Spoznávame Gruzínca bojujúceho za cudziu (U)krajinu proti jemu už známemu agresorovi, ďalej Ukrajincov utekajúcich z vlastných domovov zachraňujúcich si život, alebo takých, ktorí si z vojny urobili biznis. Kniha je sondou do zmýšľania miestnych obyvateľov, pre nás nepochopiteľnému, ako niektorí ostávajú v takýchto podmienkach naďalej ostávať žiť alebo sú voči vojne pasívni. Moja mienka o tom, kto je agresor ostala nezmenená, kniha len pridala „farby“ do konfliktu ktorý rozhodne nie je „čiernobiely“. Je ukázané aj to, ako pochybila ukrajinská vláda a zároveň je varovným prstom, aby sme sa pred hybridnou formou vojny dôslednejšie chránili i my.

Čítať viac

Martinus
22
22

Monika Bírová napísala recenziu

07.01.2023 15:06

Je mylným názorom, že knihy v nás majú vyvolávať len príjemné pocity. Práve naopak, majú z nás vytvárať lepšie bytosti. A to sa deje nielen skrz radostné udalosti, ale aj tie smutné, akými je napríklad aj strata milovanej osoby. Chimamanda vo svojich knihách vždy otvára ťažké témy, zasahujúc do každého kúta čitateľovej duše. Tentoraz nás pozýva ešte bližšie k sebe. Počas covidovej doby stratila svojho otca a prežívanie tejto straty pretavila na papier. Spolu s ňou budeme opätovne prežívať obrovskú dieru v srdci umocnenú odlúčením v dôsledku celosvetovej pandémie. Smútok sa zhmotní do každodenných činností, číhať bude aj v drobnostiach. Zároveň ale budeme cítiť obrovskú lásku ktorá zostáva navždy. A to je práve to najdôležitejšie posolstvo zo všetkých. Milovať a hýbať sa naďalej.

Čítať viac

Martinus
22
22

Monika Bírová napísala recenziu

05.01.2023 22:17

Knihy nás ľahko vedia dostať na miesta, ktoré sú pre cestovné pasy ťažko dostupné. Pred očami upretými na písmená sa mi znázorňujú krásne, ale aj surové scenérie z knihy. Mysľou sedím v trmácajúcom sa vlaku uprostred kazašskej stepi. V diaľke počujem znieť husle hrajúce známe melódie. Na prvý pohľad hrajúci chlapec, Jeržan, nevyčnievajúci svojou výškou z násťročných, ale životným údelom dávno za dvadsiatimi-ôsmymi rokmi jeho života. Panenskosť prírody sa strieda s brutalitou života v Kazachstane, kočovný a biedny život je v kontraste s odvahou Jeržana. Tá sa mu stáva osudnou, jeho telo kontaktom s rádioaktívnou vodou prestane rásť. Jeho okolie, jeho drahá sa však vyvíjajú ďalej, nezastavujú a unikajú mu. Po takejto strate lásky a odcudzení sa vlastnej rodine sú mu napokon útočiskom chvejúce sa struny huslí. Stáva sa pustovníkom vo vlastnej krajine, ako mnoho ďalších. V krajine, kde sa stretáva poverčivosť obyvateľov s najnovšími výdobytkami vedy. Perfektné a realistické zobrazenie Kazachstanu skoncentrované do drobnej knihy.

Čítať viac

„Nik, kto aspoň raz zazrel Catherine Morlandovú, kým bola dieťaťom, by neveril, že prišla na svet, aby sa stala hrdinkou.“

Opátstvo Northanger - Jane Austen, 2010