Víťazky - Laetitia Colombani, Ikar, 2020

12,90 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Víťazky

Štyridsiatnička Solene obetovala všetko advokátskej kariére: sny, priateľov, lásky. Jedného dňa však vyhorí a upadne do depresie. Psychiater ju navádza na dobročinnosť, radí... Čítať viac

4,4 27 hodnotení
Vydavateľstvo
Ikar, 2020
224 strán
3 hodiny čítania

Štyridsiatnička Solene obetovala všetko advokátskej kariére: sny, priateľov, lásky. Jedného dňa však vyhorí a upadne do depresie. Psychiater ju navádza na dobročinnosť, radí jej, aby sa zamerala na druhých... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

12,90 €

U dodávateľa > 5 ks
Posielame do 4 – 5 dní

Dostupné v 34 knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Dievča v orlích pazúroch - Karin Smirnoff, Ikar, 2024

Viac o knihe

Štyridsiatnička Solene obetovala všetko advokátskej kariére: sny, priateľov, lásky. Jedného dňa však vyhorí a upadne do depresie. Psychiater ju navádza na dobročinnosť, radí jej, aby sa zamerala na druhých. Solene je skeptická, ale predsa odpovie na nenápadný inzerát dobročinného združenia, ktoré hľadá osobu na post verejného spisovateľa. Je sklamaná, keď ju posielajú do bunky záchrany pre ženy v núdzi. V obrovskej hale Paláca ženy, kam sa dostaví so svojím supermoderným počítačom, sa cíti stratená. Rezidentky ju nielenže nevítajú s otvorenou náručou, ale doslova sa jej stránia. Vďaka kurzu zumby, listu žiadajúcemu anglickú kráľovnú o autogram či šálke mätového čaju sa Solene postupne zbližuje so ženami pochádzajúcimi z odlišných kultúr a s rôznymi osudmi. Nachádza schopnosť vcítiť sa do žien na periférii spoločnosti a práve v tom objavuje i zmysel svojho poslania. Takmer pred storočím tu zvádzala podobný boj Blanche Peyronová. Ako kapitánka Armády spásy snívala o streche nad hlavou pre všetky ženy vylúčené zo spoločnosti. Jej najväčšia bitka o dôstojné miesto pre ne sa zhmotnila do vybudovania Paláca ženy v Paríži. Inštitúcia dodnes existuje. Laetitia Colombaniová nás pozýva do tohto veľkorysého sociálneho zariadenia spoznávať jeho obyvateľky, ich životné príbehy a biedu, ale aj ich vášne, silu a veľkodušnosť.

Pre zobrazenie tohto obsahu potrebujeme sušienky.
Povoliť cookies a zobraziť
Čítať viac
Originálny názov
Les victorieuses
Počet strán
224
Väzba
pevná väzba
Rozmer
135×210 mm
Hmotnosť
298 g
ISBN
9788055171906
Rok vydania
2020
Naše katalógové číslo
720049
Vydanie
1
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Ikar
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,4 / 5

27 hodnotení

16
5
6
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

2. apríla 2023

Autorka svojou predchádzajúcou knihou Vrkoč nastavila latku veľmi vysoko. Pochopiteľne, po Víťazkách som siahala s nemalými očakávaniami. A opäť sa mi dostalo príbehu, ktorý hreje pri srdci a s ľahkosťou sa číta. V knihe je mozaika ľudských tragédií - žien, ktoré pred dlažbou ulice zachránili múry Paláca ženy. Každá z nich je jedinečná bytosť s rôznymi ťažkými osudmi. Do tohto sveta prichádza vyhorená právnička Solene, hľadajúca náhle stratený zmysel života. Jej dokonalý právnický svet je v ostrom kontraste so životmi žien Paláca a budovanie vzájomnej dôvery je neľahkou úlohou. Avšak srdce na dlani, načúvanie a vytrvalosť sú tou správnou cestou. To platilo aj v prípade zakladateľky Paláca - Blanche Peyronovej. Jej príbeh sa v knihe prepletá s príbehom Solene. Akoby autorka chcela reinkarnovať posolstvo Blanche do dnešných dní. Menšou nedokonalosťou ale je, že toto porovnanie je miestami podsúvané nasilu. V každom prípade, táto kniha je veľmi príjemným oddychovým čítaním, balzamom na dušu.

Čítať viac
3. augusta 2020

Z knihy cítiť, že autorka veľmi chce prepojiť postavu Solene s príbehom Blanche Peyron, ktorá sa zaslúžila o otvorenie parížskeho Paláca ženy, útočišťa najnižších sociálnych vrstiev. Problém je, že to vyznieva veľmi pateticky. Jednak samotný, hoci skutočný príbeh Blanche, jej odhodlanie a nadšenie vyznievajú na takom malom priestore až nadľudsky neuveriteľne. Na rovnako malom priestore potrebuje prekonať Solene, sťaby moderná Blanche, príliš veľkú zmenu vo svojom živote, aby sa dostala aspoň na začiatok podobnej cesty. Colombani sa snaží docieliť to úsporným vyjadrovaním, krátkymi vetami, ktoré striedajú dlhšie súvetia naznačujúce osobnostný prerod. Lenže 220 strán je pre takéto manévre príliš úzky priestor. A to je škoda. Sonda do osudov najbiednejších aj ikonický Palác ženy so svojím geniom loci plus inšpiratívna „women power“ by mohli byť základom dôležitého spoločenského románu. Na ten si však ešte musíme počkať.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

Margaréta Halászová
Overený nákup
2.11.2023
Víťazky
Jednoducho opísané zložité životy žien,hlavne ma zaujala Blanche a založenie paláca. Rýchlo sa kniha číta,určite si ešte kúpim knihu od tejto autorky. Čítať viac
14
Tanečnica - Michaela Ella Hajduková, 2018
Práve čítam
Tanečnica

Knižky milujem od detstva, keď mi otec čítal rozprávky na dobrú noc. A už som s čítaním nikdy neprestala. Prečítala som Štyria pátrači, všetko dostupné od Julesa Verna, knihy o Winnetuovi som prečítala viac krát, v škole pod lavicou a doma pod perinou dlho do noci som hltala historické romány ako Gričská čarodejnica. Nasledovalo vela romantických príbehov o láske. Dnes je v ponuke množstvo výborných kníh, dávam prednosť kriminálkam, severským trilerom, historickým románom....jednoducho vždy mám nejakú knihu rozčítanú a dobrovolne sa priznávam, som knihomolka.

Julka M.
Overený zákazník
24.6.2023
Víťazky
Kniha Vrkoč ma velmi zaujala a preto som sa hneď pustila do čítania druhej knihy Laetitie Colombani Víťazky. Ide v nej o životný príbeh dvoch silných žien.
Solene je bohatá advokátka v Paríži, ale pri množstve práce príde vyhorenie a na radu psychiatra sa začne venovať ženám v sociálnom zariadení Palác žien.
Blanche Peyronová je kapitánkou Armády spásy a v roku 1925 založila aj so svojim manželom Palác žien, ktorý existuje až dodnes.
Je to velmi zaujímavé, dojemné čítanie, určite odporúčam
Čítať viac
6

Knihy zbožňujem už od malička. V mojej kabelke nikdy nesmie chýbať kniha, aby som ju kedykoľvek v prípade potreby mala poruke. Čítam vždy, keď si na to nájdem čo i len tú najmenšiu chvíľku.

Zuzana Hušlová
Overený zákazník
12.2.2022
Príbeh silných ženských hrdiniek
Aj tatko by sa dala nazvať táto kniha, ktorá nám odhaľuje príbehy viacerých osudom ťažko skúšaných žien. Príbeh sa odohráva v dvoch dejových líniách. Prvá z nich nám predstavuje súčasný Paríž a jej hlavnou hrdinkou je 40-ročná advokátka Solene, ktorá sa po 20 rokoch „úspešného“ kariérneho života dostane do určitej ťažkej životnej situácie, ktorá jej nadobro rozhádže život. Ostávajú jej len dve možnosti. Buď sa rozhodne svoj život zmeniť, alebo sa ostane utápať v depresii. Do cesty jej však príde životná ponuka, Solene sa chopí šance a dostáva sa do tzv. „Paláca ženy“. Na tomto mieste spoznáva ženy z rôznych kútov sveta a s tými najrozličnejšími životnými príbehmi. V druhej dejovej línii sa dostávame do Paríža rokov 1925 až 1933 a odkrýva sa nám príbeh Blanche, ženy odvážnej, nebojácnej a vždy ochotnej pomáhať. Sú príbehy Solene a Blanche nejakým spôsobom prepojené? To sa dozvedáme postupne počas čítania knihy.
Autorka má skvelý štýl písania. S podobným som sa ešte nestretla, no veľmi sa mi páčil. Dokáže jednoduchým a ľahko čitateľným jazykom vyjadriť veľké a vznešené myšlienky a životné múdrosti. V knihe je veľa krásnych citátov, ktoré stoja za zapísanie. Mňa osobne kniha povzbudila pomáhať druhým a nikdy sa pri tom nevzdávať, možno bude mať rovnaký účinok aj na vás. Rozhodne odporúčam.
Čítať viac
15

Ako najlepšie začať svoj deň ? V posteli s dobrou knihou a čajom :) Nie vždy sa to dá, preto čítam, kde môžem :) •na instagrame píšem tiež o knihách, ak by ste sa chceli pozrieť @sue_knihomilka

Zuzana Hermanová
Overený zákazník
11.2.2022
Úžasné!
Druhá kniha od famóznej Laetitia Colombani. Už píšem famóznej, pretože naozaj je to tak. Autorka si má získala v plnom rozsahu. Jej jednoduchý štýl písania s hlbokými myšlienkami vás hneď vtiahne do deja a vy prežívate dokonalý čitateľský zážitok.
V diele víťazky sa stretávame s advokátkou Solene, ktorá sa “stala kolibričím perom slúžiacim ženám, ktoré odvrhol život, no ktoré si udržali hlavu hore, vždy hore”.

•”Pomyslela si, že tieto ženy ju nikdy neprestanú prekvapovať. No, pravdu povediac, páčilo sa jej to. Tu neplatia žiadne pravidlá hry, tu sa karty zakaždým miešajú a rozdávajú nanovo. Život treba vždy objavovať nanovo.”

Tieto ženy, s ktorými sa Solene stretáva prežívajú ťažký život, bez domova, vydané na pospas osudu, znásilnenia, odcudzenie od dieťaťa a mnoho dalších starostí. Sú to ale silné ženy, víťazky.
Druhou postavou je Blanche Peyronová, bojovníčka za život, spravodlivosť, žena, ktorá chcela pomôcť každému, kto to potreboval. Po boku mala svojho manžela Albina, jej spriaznenú dušu. Stál pri nej, podporoval ju a miloval.

Veľmi má zaujali Víťazky a Vrkoč. Sú to malé poklady, ktoré v sebe skrývajú veľa hlbokých myšlienok a doložených posolstiev. Ak ste ešte nečítali, určite neváhajte.
Čítať viac
4.2.2022
Jednoducho skvelé!
“Slová sú krehké a záletné ako motýle. Treba mať akurátnu sieťku, aby ste ich pochytali.”
-
Ktorá kniha stojí za prečítanie, ak by ste tento rok mali prečítať len jednu? Ja tvrdím že VÍŤAZKY!
Kniha o ženách, bojovníčkach, ktoré na ceste za svojím cieľom neraz utrpia porážku, ktorá ich však iba posúva vpred, do ďalšieho boja, za svoje práva, postavenie, miesto pod slnkom…
ŽENY - BOJOVNÍČKY - VÍŤAZKY
Iris, Cynthia, Vivian, Cvetana, Salma, Binta, Sumea, ale predovšetkým Solene a Blanche sú ženy, ktoré stretnete v tomto príbehu, sú to ženy, ktoré vám dovolia nahliadnuť do svojich životov.
-
Od začiatku sledujeme dve dejové línie: Paríž týchto dní, ktorý je Parížom Solene a Paríž 1925, ktorý je domovom Blanche.
Solene je právnička, ktorá sa po samovražde klienta psychicky zrúti a musí zistiť čo si počne so svojim životom. Blanche je presný opak Solene, neskrotný živel, nespútateľný konvenciami danej doby, bojovníčka v radoch Armády spásy.
Dlho som rozmýšľala, čo môže tieto dve diametrálne odlišné ženy spájať, čo spája oba príbehy. Bolo úžasné objavovať tie súvislosti.
-
“Netreba podceňovať drobné skutky a úsmevy. Sú mocnejšie, než sa nazdávame. Sú hradbami proti samote a skľúčenosti.”
-
Tento román je slávnostná pocta Blanche Peyronovej, dôstojníčke Armády spásy, ktorá na začiatku 20. storočia založila Palais de la femme - Palác ženy, ktorý sa dodnes nachádza na križovatke ulíc Rue de Charonne a Rue Faidherbe v 11. obvode v Paríži. Je to óda na obetavosť, tvrdohlavosť, odhodlanie a hlavne pocta všetkým nezlomným ženám. Ženám ako Binta z Guinei, ktorá sa rozhodla ujsť, aby uchránila dcéru Sumeyu pred hrozným osudom; ženám ako Salma - Afganka, ktorá nemá na verejnosti právo na vlastnú existenciu, sú to iba “ženy toho a toho”, “dcéry toho a toho”, “sestry toho a toho”…
Víťazky sú o hľadaní a nachádzaní, o porozumení, ale hlavne o ženách s veľkým srdcom! Proste o Víťazkách!
-
“Stávala sa človekom, ktorého zachránili životy iných, životy, ktorými bola celá preniknutá, zaľudnená.”
Čítať viac
14.7.2021
Poznáte ten pocit, keď otvoríte ospevovanú knihu a spočiatku si nie ste istí, čo si o nej myslíte, no ako otáčate stránku za stránkou, čítate a postupne sa ponárate do vĺn príbehu, začínate tomu rozumieť, úplne vám pomotá hlavu a vy jej s radosťou podľahnete v očakávaní silného zážitku? Presne taký pocit som mala pri Víťazkách - zo začiatku som si nevedela zvyknúť na štýl, vety sa mi zdali prikrátke, no keď som sa začítala, prestala som počiatočné "nepohodlie" vnímať, hltala som slovo za slovom, dychtivo som nasávala okamih za okamihom, až sa mi kniha totálne dostala pod kožu.

Túžila som dozvedieť sa viac o dvoch svojráznych ženách, ktoré boli postavené do prednej línie príbehu - o charizmatickej Blanche, ktorá svoj divoký zápal a túžbu pomáhať iným, menej šťastným jedincom, pretavila do celoživotného poslania, a zdeptanej, po "iskre" prahnúcej Soléne, ktorú vyhorenie zrazilo z piedestálu špičkovej právničky na kolená. Nie len však o nich. Spoznať som chcela aj príbehy "tých nešťastných" - pestrej spoločnosti žien, ktoré sa z rozličných dôvodov ocitli v "útulku". Niektoré utekali pred násilím v domácnosti, ďalšie zháňali útočisko pred životom na ulici a prostitúciou, iné hľadali šťastie v novej krajine.

Autorka vytvorila pôsobivý prepletenec ľudských osudov, vďaka ktorým som zažívala akýsi vnútorný prerod - Blanche mi dovolila nahliadnuť do duše toho najnesebeckejšieho človeka, so Solene a zástupom "tuláčok" som zase opäť raz pochopila, že peniaze a kariérny úspech nie sú ani zďaleka všetko a omnoho dôležitejšie sú maličkosti. Jednotlivé žienky a ich osudy si ma získali a v konečnom dôsledku aj pôvodnú "chybičku krásy", teda krátke vety, po dočítaní schvaľujem - textu dodávali údernosť a bolo jasné, že autorka nemá záujem len tak chodiť okolo horúcej kaše. Výborné, rozhodne siahnem aj po Vrkoči.
Čítať viac
21

Žijem si perfektný život, aj keď som ešte len na začiatku svojej cesty. Plním si sny a pracujem v knižnom vydavateľstve. Knihy sú a predpokladám, že už aj navždy budú, moja vášeň. Ľúbim ľúbiť, usmievať sa a cestovať. Popri knihách si vždy rada nájdem čas na prechádzky a dobré jedlo. O svoje knižné pocity sa delím aj na Instagrame na profile @adulkacitulka

Adriána Grečnárová
Overený zákazník
31.3.2021
Wau
Toto bolo tak smutno-nádherné! Pohladilo mi to dušu a nechalo vo mne hlbokú stopu. Autorka má skvelý štýl písania. Celé som to doslova zhltla a nevedela som prestať čítať. Jednoznačne sa zaradila kniha medzi moje najobľúbenejšie diela :) Čítať viac
4.2.2021
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Kniha Vitazky je akousi zbierkou pohnutych osudov zien. Nechyba v nej takmer nic, co by ma zvycajne nedojalo - samovrazda; utek z vlastnej krajiny pred vojnou, pred nezmyselnymi tradiciami, kvoli sexualnej orientacii; matky, opustajuce svoje deti, ktore vlastne ani nechcu opustit, no nemaju na vyber; domace nasilie; zivot na ulici; znasilnenia; zufalstvo... Fakt dost, ze? No z nejakeho dovodu tato utla kniha u mna ziaden hlbsi dojem nezanechala. Čítať viac
16.1.2021
Všetci sme víťazkami!
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Víťazky som prečítala na jedno posedenie. V knihe sa prelínajú dve hlavné dejové línie. Prvou z nich je príbeh o Soléne, ktorá pôsobí ako právnička a jej hlavnou prioritou v živote je jej kariéra. Po tom, ako uvidí svojho klienta spáchať samovraždu, psychicky sa zrúti. Psychiater jej ako možnú terapiu poradí pôsobenie v dobročinnej organizácii. Soléne napriek svojej nevôli pristúpi na túto možnosť a ocitá sa v organizácii zvanej Palác ženy. V ňom sa stretáva s rozličnými ženami, ktorých cesta sem, bola prepletená mnohými problémami a postupne sa s nimi zbližuje a odhaľuje ich osudy.

Druhá dejová línia nás pozýva do minulosti, a rozpráva nám príbeh o Blanche, zakladateľke tejto organizácie a o tom, čo všetko predchádzalo vzniku a vôbec samotnému fungovaniu Paláca ženy. Blanche bola priebojná, energická a empatická žena, ktorá keď si niečo zaumienila, tak to aj dosiahla. A tak sa jej podarilo, aj napriek všetkým problémom, počnúc tými finančnými, vybudovať hniezdo záchrany pre mnohé ženy bez domova.

Autorka na pozadí obyvateliek Paláca ženy predkladá čitateľovi skutočnosť existencie problémov, akými sú narastajúci počet ľudí bez domova, násilie páchané na ženách, úteky z menej vyspelých krajín, ktoré ešte ani dnes nepovažujú ženy za rovnocenné bytosti či podporu ľudí so zmeneným pohlavím.
Silné, smutné a strhujúce sú osudy Vítaziek v knihe od Laetitiale Colombaniovej.
Čítať viac

Vydavateľstvo Ikar

Čítať viac

„Upiecť jablkový koláč nie je ťažké, ak má človek jablká, napísala Nina v jednej zo svojich básní, no najťažšie je vymyslieť to jablko. “

Inventúra - Erlend Loe, 2013
Inventúra
Erlend Loe