Zuzana Hušlová

6

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

Knihy zbožňujem už od malička. V mojej kabelke nikdy nesmie chýbať kniha, aby som ju kedykoľvek v prípade potreby mala poruke. Čítam vždy, keď si na to nájdem čo i len tú najmenšiu chvíľku.

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

Knihy zbožňujem už od malička. V mojej kabelke nikdy nesmie chýbať kniha, aby som ju kedykoľvek v prípade potreby mala poruke. Čítam vždy, keď si na to nájdem čo i len tú najmenšiu chvíľku.

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori
Zobraziť viac

Moje odznaky

2021
2021
Zobraziť viac

Moje aktivity

6
6

Zuzana Hušlová napísala recenziu

21.01.2023 17:17

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Ani tretie pokračovanie série Mimi & Líza nesklamalo. Po prvých dvoch častiach, kde sa nám postupne odkrývajú príbehy jednotlivých susedov Mimi a Lízy, máme v tretej časti série jeden dlhší príbeh, v ktorom vystupujú všetci spoločne. Príbeh sa odohráva počas Vianoc a jednou z hlavných postáv je práve Vianočné svetielko, ktoré však každé Vianoce záhadne mizne. Aby Mimi a Líza toto tajomstvo odhalili, musia sa vrátiť do minulosti, do obdobia, keď všetci ich susedia boli ešte deťmi. Spoločnými silami napravia krivdu, ktorá bola spôsobená malému Vilkovi a ukážu nám tak, ako málo stačí urobiť, aby sa všetko zmenilo. Treba si len chrániť silu priateľstva, starať sa o svojich priateľov a mať rád každého takého aký je.

Čítať viac

6
6

Zuzana Hušlová napísala recenziu

21.01.2023 17:14

O knihe som sa dozvedela od samotného autora, keď ju prezentoval v Banskej Bystrici na jednom literárnom podujatí. Z jeho rozprávania ma tak zaujala, že som nevedela odolať a hneď som si ju zakúpila. Dnes po jej prečítaní môžem už len potvrdiť, že túto kúpu rozhodne neľutujem.
Do knihy som sa veľmi rýchlo a veľmi ľahko začítala. Bolo to najmä vďaka skvelému štýlu písania, ktorý sa dal čítať s ľahkosťou, vedel zaujať a zároveň bol taký skutočný, že som s postavami všetko prežívala akoby sedeli hneď vedľa mňa.
Kniha má dve dejové línie. Jedna z nich je fiktívna a sleduje život troch hlavných postáv: Mila, Martiny a Žanety, ktorých spája minulosť prežitá na vysokej škole a zároveň aj momentálna prítomnosť. Druhá z nich je reálna, čerpajúca informácie zo slovenskej histórie a tá nám približuje život dvoch politicky známych osobností: Imricha Karvaša a Augustína Husáka.
Prvá dejová línia má zaujímavý príbeh. Najviac sa mi na nej páčilo, že na udalosti, ktoré sa v nej odohrávajú dostávame pohľad z perspektív všetkých troch postáv. Je naozaj zaujímavé pozorovať, ako každý z nich inak prežíva dané udalosti, má iné myšlienkové pochody. Na druhej dejovej línii sa mi zas páčilo, že som sa dozvedela niečo nové o našej histórii. Najviac sa mi však páčilo skvele a zaujímavo zvládnuté prepojenie týchto dvoch línií, ktoré by ste na začiatku knihy povedali, že sa ani prepojiť nedajú. Autor nás čitateľov drží v napätí až do samotného konca príbehu a ešte aj po ňom, keďže koniec ostáva otvorený a je len na našej predstavivosti, ako si myslíme, že to nakoniec s hrdinami knihy dopadlo. Až mi na konci bolo ľúto, že kniha už nemá viac strán.
Pozitívne hodnotím aj obálku knihy a jej celkový dizajn. Červená obálka s nálepkou ovocia navrchu a červíkmi vo vnútri. Keď sa nad tým človek zamyslí, má to všetko naozaj hlboký význam a skvele to zachytáva podstatu knihy. Považujem to za skvelý nápad, hoci milovníkom červíkov veru nie som.
Knihu celkovo (navonok i zvnútra) hodnotím na výbornú, rozhodne odporúčam a určite si od autora vyhľadám aj ďalšie knižné publikácie.

Čítať viac

6
6

Zuzana Hušlová napísala recenziu

21.01.2023 17:10

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Krásny biblický príbeh malého plachého dievčatka s menom Hadassá, z ktorého vyrastie krásna mladá žena Ester, kráľovná Perzie. Príbeh sa odohráva okolo r. 480 pred Kr. v obrovskej Perzskej ríši. Po smrti kráľovnej Vašti si kráľ hľadá novú kráľovnú a preto pozýva do svojho háremu stovky najkrajších panien z celého sveta. Jeho oči, ale najmä srdce, okúzli mladá židovka Hadassá, ktorej v dedstve vyvraždili rodinu a staral sa o ňu kráľovský pisár Mardochej. Kráľ ju po svadbe premenuje na Ester, čo v preklade znamená "krásna hviezda". Ester napriek ťažkým časom zostáva verná svojej láske ku kráľovi, ale najmä svojej láske a viere v jediného Boha. Vďaka nim sa jej podarí zachrániť svoj národ z rúk nepriateľov.
Štýl písania sa mi veľmi páčil, najmä to, že príbeh je písaný v prvej osobe. Sama Ester nám rozpráva o svojom živote a tak môžme spolu s ňou prežívať chvíle strachu, nepokoja, ale i lásky a šťastia. Z knihy sa taktiež dozvedáme veľa o histórii židovského národa, ale aj o Perzii, jej bohatstve či vojenských výpravách. Ester, ktorú môžeme považovať za silnú ženskú hrdinku, sa mi vo veľa veciach stala vzorom. Knihu odporúčam z celého srdca.

Čítať viac

6
6

Zuzana Hušlová napísala recenziu

21.01.2023 17:06

Úplne krásna kniha. Päť životných príbehov piatich silných ženských hrdiniek z Biblie. Ženy, ktoré si Pán vyvolil pre svoj veľký plán; ženy, ktoré mu dôverovali a vďaka ich viere boli na nich ukázané veľké skutky Pánove. Najviac sa mi páčili príbehy o Rachab a Betsabe, ale samozrejme každý z nich bol zaujímavý. Špeciálne ma zaujal aj posledný príbeh o Panne Márii, v ktorom zisťujeme, ako cestu Pána Ježiša tu na zemi vnímala jeho matka, a zrazu všetky tieto udalosti vidíme z iného uhla pohľadu. Kniha a osobnosti, ktoré v nej boli predstavené ma rozhodne inšpirovali, najmä čo sa ich silnej viery týka. Štýl písania bol taktiež skvelý, človek sa od knihy nevie odtrhnúť. Francine ani tentokrát nesklamala a určite každému odporúčam.

Čítať viac

6
6

Zuzana Hušlová napísala recenziu

21.01.2023 17:05

Mia prežila, no zobudí sa s pocitom, že prišla o rodinu, a ju čaká dlhé kolo operácií, rehabilitácií a terapií. Musí byť pre ňu náročné vrátiť sa do bežného života, hnevá sa na celý svet a vzdiali sa aj človeku, ktorého miluje, Adamovi. Adam to nesie ťažko. Tri roky žijú od seba. Obom sa splnil sen o hudobnej kariére a hoci sa navonok zdá, že si žijú ako v rozprávke, ani jeden z nich nie je naozaj šťastný.
Človeka ubíja, keď nevie na čom je, keď veci zostávajú nevypovedané. Vtedy mu hlavou prebieha milión scenárov, čo sa asi tak mohlo pokaziť, prečo to dopadlo tak ako to dopadlo. Tieto nekonečné domnienky a neustále domýšľanie si, však človeka ešte viac ubíjajú. To isté sa stalo aj Adamovi a v tejto knihe sa rozprávačom príbehu stáva práve on, rozpráva nám o svojich trápeniach, o tom ako strávil tieto tri roky bez Mie.
Jedného večera sa však obaja opäť stretávajú v New Yorku. Dokážu sa konečne úprimne porozprávať a všetko si vysvetliť? A keď to aj urobia, dokážu sa po tom všetkom ešte vrátiť k sebe a pohnúť sa ďalej? Dozviete sa v knihe, ktorú rozhodne odporúčam prečítať každému, komu sa páčila aj prvá časť. Touto druhou časťou sa nám príbeh pekne uzatvára.

Čítať viac

6
6

Zuzana Hušlová napísala recenziu

02.09.2022 10:35

Skvelá fantasy. Naozaj nemám slov. Neviem ani kde začať s pozitívami na tento debut jednej zo slovenských spisovateliek a rovno mám pre ňu odkaz - určite pokračujte v písaní aj naďalej.

Dej bol zaujímavý a napínavý od začiatku až po posledné strany a ten koniec ma dostal (potrebujem ihneď zacat čítať druhý diel). Vlastne mnoho momentov deja ma počas čítania prekvapilo, že som si až povedala wau, tak toto som ozaj nečakala. A to mám presne rada, keď ma dej prekvapí a nie je vždy úplne predvídateľný. Svet, ktorý autorka vytvorila sa mi veľmi páčil a podľa mňa bol skvele a do detailov premyslený a prepracovaný. Hlavné postavy, a pekné priateľské vzťahy medzi nimi, mi jednoducho prirástli k srdcu: Katja, Argos, Astrid, Rodan, Aurora... a to ani nehovorím o kúzelných tvoroch a bytostiach. Z tých som vždy nadšená a v tejto knihe ich bolo veru neúrekom: víly, gryfóni, chiméry... S mnohými z nich som sa predtým v žiadnej inej knihe nestretla. Spojenie, ktoré medzi sebou mali Katja a Briam, bolo krásne a neraz ma dojalo. Páčila sa mi aj romantická zápletka. Bola takým pekným sprijemnením deja a som zvedavá, ako sa vzťah našich hrdinov bude vyvíjať v ďalších častiach. Držím im palce, nech láska zvíťazí nad zlom.

To boli pozitíva, čo sa deja týka, ale ďalšie mám aj na grafickú stránku knihy. Ilustrácie v knihe boli proste samá nádhera. Milujem, keď sú vo fantasy knihách mapky sveta, v ktorom sa príbeh odohráva. Viem si tak daný svet oveľa lepšie predstaviť vo svojej mysli a lepšie sa v ňom viem aj orientovať. Mapka v tejto knihe bola ešte k tomu aj farebná. Naozaj oceňujem.

Jediné malilinké negatívum, ktoré na túto knihu mám (ak mám byť v tejto recenzii úplne úprimná) sa ale vôbec netýka deja. Týka sa skôr gramatickej stránky. Na môj vkus boli v knihe až príliš často používané tzv. prechodníky (stojac, berúc, hľadiac...). Pokiaľ sa vyskytli kde tu, vôbec to nevadilo, ale ak boli viaceré naraz použité tesne za sebou v texte, pôsobilo to málinko rušivo. To je však jediná chybička krásy, ktorú by som spomenula. Inak žiadnej chyby na tejto skvelej knihe nenachádzam.

Odporúčam všetkými desiatimi a ja sa už neviem dočkať na ďalšie pokračovanie. A autorke skláňam pomyselný klobúk k tak skvelej fantázii a pisateľskému talentu, vďaka ktorým túto knihu vytvorila.

Čítať viac

6
6

Zuzana Hušlová napísala recenziu

02.09.2022 10:26

Druhé pokračovanie príhod Mimy a Lízy ma rozhodne nesklamalo. Obe dievčatká pokračujú v prežívaní skvelých dobrodružstiev a popritom sa vždy aj niečo nové naučia. Veľmi sa mi páči, akou formou sú príbehy písané. Sú písané pútavo a sú naplnené dobrodružstvom, čo deti baví a nabáda v čítaní pokračovať, ale na konci každého príbehu sa zároveň nachádza aj malé ponaučenie.
Kniha taktiež deti učí prijímať medzi seba aj kamarátov a spolužiakov, ktorí sú v niečom troška iní, odlišní (keďže hlavná hrdinka Mimi je nevidiaca). Učí ich prijímať ich takých akí sú a zároveň im aj pomáhať. Nie je to však vždy len Líza, ktorá učí niečo nové Mimi, mnohokrát je to práve Mimi, ktorá učí Lízu, že svet sa dá vnímať aj inak ako len očami. Obe sa skvele dopĺňajú.
Opäť nesklamali ani nádherné ilustrácie. Túto sériu považujem za jednu z najlepších, čo sa kníh pre deti týka.

Čítať viac

Mimi a Líza 2
  • Katarína Kerekesová
  • Katarína Moláková
  • Alexandra Salmela
4,9
12,95 €

6
6

Zuzana Hušlová napísala recenziu

29.08.2022 07:30

Táto kniha ma chytila za srdce. Je proste úžasná, skvelá... neviem ani nájsť presné slová, ktoré by ju dokázali opísať. Je to jedna z najlepších kníh, akú som za posledné roky prečítala. Na jej konci mi dokonca aj vypadla slzička.

Pri jej čítaní som sa zamyslela nad svojím životom viac, ako pri akejkoľvek motivačnej knihe, ktorú som doteraz prečítala. Človek si pri nej uvedomí, ako si niekedy dostatočne neváži, čo v živote má. Mnohokrát sa len zaoberáme našimi ľútosťami: prečo som to a to urobil, alebo naopak, prečo som to neurobil, prečo som to a to tomu povedal, alebo prečo som to tomu človeku vtedy nepovedal... a pod. Myslíme si, že keby sme sa v istej životnej chvíli rozhodli inak, boli by sme teraz šťastnejší, mali by sme sa lepšie. Nenapadne nám však, že by to kľudne mohlo byť aj naopak. Zároveň si však pri čítaní tejto knihy uvedomíme aj to, akú silu má v našom živote práve rozhodovanie sa, a že stačí jedno malinké obyčajné rozhodnutie (typu, akou cestou dnes pôjdem do obchodu) a môže sa nám vďaka nemu zmeniť celý život.

Podobné uvažovanie zažíva hlavná hrdinka knihy Nora. Keď sa vo svojom živote dostane do takého bodu, že už viac nevidí žiaden zmysel v tom, aby ďalej ostala žiť, dostáva sa na zaujímavé miesto zvané "Polnočná knižnica", miesto niekde medzi životom a smrťou. Má možnosť vyskúšať si rôzne varianty či alternatívy svojho života. Bola by šťastnejšia keby sa vtedy za neho vydala? Alebo keby vtedy nebola bývala prestala s plávaním? To Nora postupne zisťuje. Postupne prichádza na to, že žiaden život nie je dokonalý, a že do každého jedného života patrí nie len šťastie, ale aj smútok. Oba sú prirodzenou súčasťou našich životov. Nájde nakoniec Nora život po akom vždy túžila, alebo sa vráti do toho svojho? Rozhodne vám odporúčam prečítať si túto knihu a zistiť to. Určite vďaka nej prehodnotíte svoj život a začnete byť viac vďační za to, čo v ňom máte.

A ešte jedna malá rada na záver mojej recenzie - robme dobré skutky, pomáhajme ľuďom a usmievajme sa na nich, lebo nikdy nevieme, ako tým môžme niekomu zmeniť život k lepšiemu. Ako hovorí pani Elmová z Polnočnej knižnice: "Nikdy nepodceňuj veľký význam malých vecí."

Čítať viac

6
6

Zuzana Hušlová napísala recenziu

15.08.2022 08:11

Rozprávačom celého príbehu je jedna z jeho hlavných postáv Mia. Sedemnásťročné dievča, ktoré miluje hru na violončelo, svoju rodinu, svoju naj kamošku Kim a svojho priateľa Adama. Jedného zimného rána sa však stane niečo, čo navždy zmení jej život. Dokáže sa cez to preniesť? Zvládne svoj život aj bez tých o ktorých prišla? Rozhodne sa nakoniec ostať?
Kniha je napísaná veľmi pútavo, dokážete ju prečítať veľmi rýchlo. Páčili sa mi skoky do minulosti, ktoré sa preplietali s tým, čo Mia prežívala v súčasnosti. Všetky postavy mi prišli veľmi sympatické a počas čítania som si ich obľúbila. Veľmi sa mi páčilo ako Miina rodina spolu vždy držala, aký mali medzi sebou krásny vzťah a taktiež aký vzťah mali k svojim priateľom a najmä k hudbe, ktorá ich všetkých spájala. Knihu rozhodne odporúčam a som zvedavá na jej pokračovanie.

Čítať viac

6
6

Zuzana Hušlová napísala recenziu

15.08.2022 08:09

Pani Hemingwayová je príbehom štyroch manželiek veľkého a slávneho spisovateľa Ernesta Hemingwaya. Kniha je rozdelená na štyri časti a rozprávačom každej jednej z nich je jedna z Ernestových žien, tak ako nasledovali po sebe. Toto rozdelenie robí knihu veľmi zaujímavou a pútavou, pretože nielenže vidíme, ako každá z nich vnímala svojho manžela (a dostávame tak celistvejší obraz o tom, aký bol slávny spisovateľ v súkromí), ale dozvedáme sa aj, ako sa vnímali všetky štyri manželky medzi sebou navzájom, čo si jedna myslela o tej druhej. Nenávideli sa či boli priateľkami? Vzťahy medzi nimi boli naozaj veľmi zaujímavé a mnohokrát ma prekvapili.
Postava Ernesta Hemnigwaya mi zo začiatku strašne liezla na nervy, hlavne jeho správanie, to ako striedal ženy, len tak, lebo ho jedna z ničoho nič prestala baviť, či zatúžil po novej. Ako sa však kniha blížila ku koncu, prišlo mi ho skôr ľúto. Človek tak obdivovaný celým svetom, tak obletovaný ženami, a pritom jeho život bol životom plným strachu, závislostí a depresií. Rozhodne mu nebolo čo závidieť. Bol však skvelým spisovateľom a okrem toho aj skvelým otcom pre svojich troch synov.
Kniha je aj zaujímavým okienkom, ktorým môžeme nazrieť na bohémsky život spisovateľov a umelcov 30. - 40. rokov 20. storočia, a taktiež vďaka nej nazrieme do Európy zmietanej vojnami. Netreba však zabúdať, že celý príbeh (napriek tomu, že postavy z neho skutočne existovali) je len fikciou autorky.

Čítať viac

„Možno je to náš osud - nemať otcov, akých by sme si želali, ale stále dúfať, že tí­, ktorých máme prerastú samých seba a prekonajú svoje chyby. “

Kráľovstvo z popola - Sarah J. Maas
Kráľovstvo z popola
Sarah J. Maas