Zuzana Hermanová

6

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

Som študentka psychológie, ktorá svoj deň najradšej začína v posteli s dobrou knihou a čajom :)

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

Som študentka psychológie, ktorá svoj deň najradšej začína v posteli s dobrou knihou a čajom :)

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori
Zobraziť viac

Moje srdcovky

Moje odznaky

2022
2021
2021
2022
2021
Zobraziť viac

Moje aktivity

6
6

Zuzana Hermanová napísal recenziu

25.06.2022 17:53

•Presne o tom je polygamná láska. Muž vám vzdychá v náručí za inou. Umyjete ho, zaštopkáte mu ponožky a slipy, vydrhnete mu päty, vyčačkáte ho a navoniate, aby sa potom zapáčil inej.

Silný príbeh, ktorý opisuje nie len ako funguje (resp. nefunguje) polygamný vzťah, ale ukazuje nám aj dlhodobé potlačovanie postavenia žien v mozambickej spoločnosti, poukazuje na rôzne zásahy do ženského tela, ktoré sú “normálne” s cieľom prilákať a udržať si muža. Dozvedáme sa aj o rozdieloch v rámci náboženských tradícii a zvyklostí a tiež rozdiely v myslení medzi ženami zo severu a juhu.
Veľmi silný príbeh, pri ktorom som uvažovala, koľko mužov vo svete, nie len na africkom kontinente, uvažuje podobne ako Tony. Tony, ktorý si myslí, že keď miluje ženu,robí jej láskavosť. Žena má počúvať,poslúchať a podvoliť sa. Už samotné narodenie chlapca sa počíta viac ako narodenie dievčaťa. Prítomnosť muža ovplyvní všetko.

Kniha nesie v sebe také množstvo silných posolstiev a myšlienok, každá jedna kapitola vám prinesie množstvo emócii od hnevu cez ľútosť až nájdete silu, ktorá sprevádzala aj ženy spomínané v tejto knihe. Sila ženy, je dôležité ukázať, čo sa stane, keď sa spojí päť žien, lebo nemilovaná žena je nebezpečnejšia ako čierna kobra. S týmito silnými ženami sa zoznámite, keď siahnete po tejto vydarenej knihe.

•Zmeniť svet, svet sa stále mení, mení sa potichu iba Tony si nevšimol tu zmenu.

Čítať viac

6
Zuzana  Hermanová

Zuzana Hermanová prečítal knihu

25.06.2022 17:53

6
6

Zuzana Hermanová napísal recenziu

25.06.2022 11:43

Na začiatku chcem povedať, že už dávno som nemala počas čítania knihy a po jej dočítaní taký silný pocit pokoja, krásna a pohody. Lucy Bartonová je jednoducho láska a nebojím sa to povedať.
V hlavnej úlohe sledujeme Lucy Bartonovú, ktorá sa pomaly zotavuje po operácii. Do nemocnice ju príde navštíviť jej matka, s ktorou sa nevidela niekoľko rokov. Z knihy som cítila neskutočnú lásku a túžbu nájsť si cestu jedna k druhej. Matka k dcére, dcéra k matke. Cez rôzne témy od klebetiek o ľuďoch z Lucinho detstva až po ťažšie témy ako manželstvo, vzťahy, láska k svojim dvom dcéram a sne stať sa spisovateľkou pozorujeme život Lucy.
Dielo je plné krásnych a úprimných úvah postavy. Autorka vedela tak krásne vyrozprávať celý príbeh, že sa len pristihnete pri tom, ako otvárate knihu na prvej strane a zrazu knihu zatvárate s pocitom spokojnosti a katarzie. Už teraz sa neviem dočkať na ďalšie tri časti, ktoré budú nadväzovať na tento román. Zároveň, ľutujem že som ešte nesiahla po dalších knihách od tejto autorky. Musím to napraviť.

•Už som to vravela aj predtým: zaujíma ma, akými spôsobmi sa vieme cítiť nadradení nad inou osobou, nad skupinami ľudí. Dochádza k tomu všade a neustále. Môžeme to nazvať, ako chceme, ale podľa mňa je toto tá potreba niekoho zhodiť, náš najnižší pud.

Ak chcete nájsť vnútorný pokoj a vtiahnuť sa do života Lucy Bartonovej, siahnite po tejto knihe. Je to ideálny spoločník.

Čítať viac

6
6

Zuzana Hermanová napísal recenziu

16.06.2022 19:46

Novinka z dielne vydavateľstva Tatran od kráľa psychotrilerov , Sebastiana Fitzeka. Tentokrát si za svojho hlavného hrdinu zvolil architekta Leona Nadera. Leon už z čias dospievania trpel poruchami spánku, parasomniou. Zašlo to až do štádia, keď musel podstúpiť psychoterapeutickú liečbu. Námesačník vôbec nespí. Vedomie sa nachádza niekde medzi spánkom a bdením. Nazýva sa aj tretie štádium. (aj takéto informácie sa dozviete z knihy, obohacujúce) Táto liečba zdanlivo pomohla. Leon sa oženil a spolu s manželkou sa nasťahovali do bytu. Jedného dňa jeho manželka záhadne zmizla a Leon opäť začal veriť tomu, že sa jeho choroba vrátila.
Ako to už u Fitzeka býva, každá postava prináša tajomno. Opäť charakter postáv veľmi zaujímavo vytvorený, stále vás vedia niečim prekvapiť. V deji je množstvo zložitých zvratov, preto je nutné čítať pozorne, aby Vám nič neušlo. Ako je u Fitzeka zvykom, kniha sa číta sama. Krátke kapitoly na seba nadväzujú a vy máte pocit, že musíte čítať ďalej až ste na konci príbehu a vo vás ostane len: Wau.

“Najprv prídu sny, potom činy, Leon. Zmiznite, kým ešte môžete. Ak zostanete príliš dlho, tento dom vás zmení a zlo z vás vytiahne zvnútra von.”

Ak ste Fitzekovi fanúšikovia, fanúšikovia napínavých príbehov, psychotrilerov určite si nenechajte ujsť aj Námesačneho. Verím, že nebudete sklamaní.

Čítať viac

6
6

Zuzana Hermanová napísal recenziu

07.06.2022 18:11

Snažím sa v tomto roku dobehnúť zameškané, a preto som sa posledné dni vrhla na knihu, ktorá je mnohým čitateľom už veľmi dobre známa. Príbeh 15-ročnej Vanessy, ktorá sa zaplietla so 42-ročným učiteľom anglickej literatúry, Jacobom Straneom.
Jasná ústredná téma - pedofília. Pedofili si vytvárajú k svojej obeti často dlhodobý vzťah, čo sme mohli bádať aj v tomto príbehu. Vanessa bola so svojim učiteľom v kontakte do samého konca, kým nespáchal samovraždu v staršom veku. Vieme, že objektom takého sexuálneho správania je dieťa. Pedofil prežíva zamilovanosť, je verný svojej “láske”. Na začiatku som mala hnev aj na Vanessu, postupne sa však môj hnev presunul na Jacoba. Keď som videla jeho vzorce správania, sugestívne otázky, ako mal všetko naplánované, bolo mi miestami nechutne. Koniec koncov, ak hovoríme o dieťati, tak dieťa ešte nemá prebudenú sexualitu. Ak sa objaví veľmi skoro, môže u dieťaťa dôjsť k zmätku, a preto je zodpovednosť vždy na dospelom.

Nebudem rozoberať dej príbehu, poviem len, ak ste si ju ešte neprečítali a zaujala vás táto téma, určite po nej siahnite. Mne robila spoločnosť posledných 48 hodín. Čítala sa mi veľmi dobre, ponorila som sa do príbehu a nevedela som sa odtrhnúť. V záverečnej časti som sa pristihla pri tom, ako Vanesse nesmierne držím palce, ako ju podporujem, aby sa nebála vyjsť spod Jacobovho vplyvu a uvedomila si kým je, kým bola pred svojimi 15-tými narodeninami.

•Že na takýto styk som ešte nebola pripravená. Že som to vnímala ako násilie. Ale nie som dosť odvážna, aby som aspoň niečo povedala - dokonca ani to, že sa mi robí zle od žalúdka, keď si spomeniem, ako mi viedol ruku k penisu, a nechápem, prečo neprestal, keď som sa rozplakala. Že počas toho prvého razu mi stále bežala hlavou myšlienka “Chcem ísť domov.”

Čítať viac

6
Zuzana  Hermanová

Zuzana Hermanová získal odznak Môj názor pomáha

07.06.2022 18:11

Ďakujeme, tento rok ste sa zaradili k top recenzentom! Aj vďaka vášmu názoru si ostatní čitatelia budú vedieť ľahšie vybrať.

6
Zuzana  Hermanová

Zuzana Hermanová prečítal knihu

07.06.2022 18:10

6
6

Zuzana Hermanová napísal recenziu

07.06.2022 18:08

Chimamanda je jedna z mojich obľúbených autoriek, preto vždy s nadšením siahnem po jej knihe. Inak tomu nebolo ani teraz. Opäť som dostala krásny čitateľský zážitok, ktorý vo mne vzbudil množstvo pocitov cez hnev, údiv až po ľútosť. V tejto knihe nám príbeh rozpráva pätnásťročná Kambili, ktorá to nemá doma ľahké. Otec, ktorý pred ostatnými pôsobí ako dokonalý, milujúci, v súkromí náboženský fanatik, kritik, ktorý požaduje dokonalosť. Kambili aj so svojim bratom Jajou fungujú podľa pravidiel a rozvrhu, s ktorých sa nesmie vybočiť.

Čo nepoznáš, to ti nechýba. Zmena nastáva až keď súrodenci navštívia svoju tetu Ifeomu.

•V tu chvíli sem si uvědomila, že přesně tak se teta Ifeoma chová k bratránkům a sestřence- tím, jak s nimi mluví a jaké má od nich očekávaní, jim posouva laťku výš a výš, protože je přesvedčená, že ji překonají… my sme laťku překonávali ne proto, že bychom byli přesvědčení o tom, že to zvládneme, ale protože jsme měli hrůzu z toho, že bychom to nezvládli.

Silný príbeh, ktorý nám približuje aj nepokoj v Nigérii, vojenské protesty, nedostatok jedla, benzínu.
Priatelia, a ten záver ma dostal. Nečakala som to. Mala som pocit, že sa to zrazu tak zvrtlo až si vravím “čože” ?

Čítať viac

6
Zuzana  Hermanová

Zuzana Hermanová prečítal knihu

07.06.2022 18:08

6
Zuzana  Hermanová

Zuzana Hermanová získal odznak Šťastných 7

07.06.2022 14:04

Tento rok sa vaša knižnica rozrástla už aspoň o 7 kníh... Tešíme sa spolu s tými, ktorí ich budú čítať :-)

„Náboženstvo je teologický ekvivalent poisťovacieho podvodu, kde rok za rokom platíte poistné, a potom, keď potrebujete čerpať výhody, za ktoré ste platili s nábožnou presnosťou - odpustite mi tú hračku -, zistíte, že spoločnosť, ktorá si vaše peniaze brala, vlastne neexistuje. “

Revival - Stephen King
Revival
Stephen King