Naše kníhkupectvá sú otvorené :-)
A v nich najlepšie knižné darčeky pre všetkých. Viac info
Xmas
Knihy
E-knihy

Martina Baťková

11

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Práve čítam
O mne

Knihy, knihy, knihy - čítam ich, kupujem, kochám sa nimi :-)

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Práve čítam
O mne

Knihy, knihy, knihy - čítam ich, kupujem, kochám sa nimi :-)

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori
Zobraziť viac

Moje srdcovky

Moje odznaky

2020
2020
2017
2016
2015
2014
Zobraziť viac

Moje čitateľské kolekcie

Moje aktivity

11
11

Martina Baťková napísala recenziu

16.11.2020 11:47

Asi každý už v živote vyslovil nejakú lož, ktorá nejakým spôsobom ovplyvnila jeho život, no ako sa zachovať v prípade, keď vaše klamstvo siaha oveľa ďalej, ako len pred "vlastný prah"? Nechať lož ďalej žiť vlastným životom? Priznať sa a niesť následky? Dilema, s ktorou sa zo dňa na deň musí popasovať 17-ročná Nufar nie je veru vôbec ľahká, vhodné riešenie sa snaží nájsť počas celého príbehu a čitateľ tak robí spolu s ňou. Klamárka je rozhodne kniha, ktorá vyvolá veľa otázok - o morálke, ľudskej povahe, sile lásky a mnohých ďalších veciach. Mňa donútila zamyslieť sa nad tým, ako ďaleko je človek ochotný a schopný zájsť, aby uchránil vlastný komfort, aby si udržal určitú "tvár" v očiach spoločnosti. Primäla ma rozmýšľať nad tým, ako veľmi materinský (ochranársky) inštinkt dokáže prevážiť nad morálnymi hodnotami a čo všetko dokáže rodič "prehliadať", aby svoje dieťa ušetril bolesti (a potupy). Aj keď v celej knihe primárnu rolu zohráva klamstvo, dalo by sa povedať, že ide o sondu ľudskej povahy ako takej - a to nie len o povahu charakterov, ale aj samotného čitateľa, ktorého kniha tak trochu núti zamyslieť sa nad tým, čo by na mieste hlavnej postavy robil on. Môj prvý stret s "kladkami" teda hodnotím pozitívne, no nedá mi trochu neskritizovať preklad. Klamárku som vo wishliste mala niekoľko mesiacov a jej zaradeniu do zoznamu predchádzali čítania viacerých recenzií, pričom viaceré vyzdvihovali dokonalý preklad, s čím však nemôžem stopercentne súhlasiť - z väčšiny to síce bola pravda, no v knihe som natrafila na niekoľko podivných vetných konštrukcií, pri ktorých už na prvý pohľad bolo zrejmé, že sa pani prekladateľka sekla, resp. slovu priradila nesprávny významový odtienok. Takých momentov nebolo veľa, no trochu to kazilo celkový dojem. Každopádne som rada, že som si knihu prečítala, určite sa pustím aj do ďalších kníh od autorky.

Čítaj viac

11
11

Martina Baťková napísala recenziu

09.11.2020 11:07

Každý jeden z nás sa už pravdepodobne v živote dostal do bodu, keď si hovoril, že by mal začať cvičiť, schudnúť či zmeniť životosprávu. Neustále o zmene hovoríme, no väčšinou sa k nej reálne nedostaneme, resp. ju neustále odkladáme a ak s cvičením či zdravou stravou reálne začneme, spravidla nám to dlho nevydrží. Samozrejme, existujú aj ľudia, ktorým takéto "zanietenie" nechýba a, našťastie pre tých lenivejších, sú ochotní podeliť sa o svoje vedomosti. S takýmto úmyslom vznikla aj kniha Gauč alebo šťastie. Karanténne obmedzenia Maroša Molnára inšpirovali k spusteniu online tréningových "kurzov", ktoré následne vyústili do idei vytvoriť knižného sprievodcu, resp. príručku základných cvikov a tréningových stratégií. Kniha je rozdelená na niekoľko častí, ktoré približujú všetko možné od osobného života, cez základné pojmy objasňujúce rozdiely medzi jednotlivými typmi tréningu, konkrétne cvičenia (všetky cviky, ktoré sú fotograficky spracované a popísané, sú zamerané na funkčnosť pohybu) až po už zostavený tréningový plán a informácie o stravovaní, kalorických hodnotách a receptoch. Neviem ako vás, no mňa osobne najviac zaujala práve časť o tréningu, v ktorej sú vskutku detailne a systematicky popísané cviky zamerané na každú jednu časť tela, a biografická časť, vďaka ktorej sa čitatelia majú možnosť dozvedieť niečo o Marošovej osobnosti. Bolo mi nesmierne sympatické, že sa sám seba nesnažil prezentovať ako nejakého ideálneho jedinca, nepokúšal sa vykresľovať v tom najdokonalejšom svetle, ale poukázal aj na vlastné nedokonalosti a chyby. Pochopila som, že aj on je len človek, ktorý občas podlieha vrtochom nálady, ktorému sa raz za čas nechce a ktorý si schuti zanadáva. Bola to časť, na ktorej som sa najviac pobavila a trochu ma mrzí, že nebola dlhšia a detailnejšia (hoci, keď pomyslím na to, že primárnou úlohou knihy bolo priblížiť rôzne cviky a nakopnúť ľudí, aby zdvihli zadok z gauča, tak to aj chápem). Má vám kniha čo ponúknuť? Určite áno, najmä v prípade, že na sebe skutočne chcete pracovať a niečo na sebe zmeniť. Je to totiž typ knihy, po ktorej musíte siahať dlhodobo (minimálne dovtedy, kým sa vám informácie z nej nevryjú do tela a do pamäti).

Čítaj viac

11
Martina Baťková

Martina Baťková prečítala knihu

14.10.2020 15:29

11
Martina Baťková

Martina Baťková získala odznak Šťastných 7

03.10.2020 18:21

Tento rok sa vaša knižnica rozrástla už aspoň o 7 kníh... Tešíme sa spolu s tými, ktorí ich budú čítať :-)

11
11

Martina Baťková napísala recenziu

23.07.2020 12:09

Motivačné knihy sa zaraďujú do literatúry, po ktorej siaham len sporadicky, nie sú to tituly, ktoré potrebujem alebo chcem čítať každý deň. Preto je vždy príjemné, keď motivačná kniha má hlavu a pätu, a ponúka viac, ako len neustále sa opakujúce frázy v synonymnej podobe, ktoré majú na čitateľa pôsobiť ako to správne nakopnutie na zmenu. Atómové návyky od amerického spisovateľa Jamesa Cleara sa našťastie zaradili do skupiny, ktorá "má zmysel". Autor k tematike od samého začiatku pristuje systematicky, vďaka čomu má čitateľ možnosť lepšie porozumieť celému procesu, dôvodu, prečo koná tak, ako koná (resp. nekoná tak, ako by chcel) a nemá pocit, že text naňho len prosto kričí a dožaduje sa, aby so sebou niečo urobil. Clear najskôr poriadne vysvetlí, čo návyky vlastne sú, ako vznikajú a fungujú, pričom dôraz kladie na psychologické (a neurologické) pozadie celého procesu, a následne prostredníctvom 4 pravidiel poukazuje na všetky pre a proti, ktoré ovplyvňujú zmenu našich návykov. Polopatisticky približuje jednotlivé kroky, ktorých funkčnosť zrkadlí na skutočných príbehoch, a rozširuje o poznatky neurológov, psychológov či iných vedcov. Osobne sa mi spôsob, akým sa autor rozhodol pristupovať k písaniu a vysvetľovaniu, zdal sympatický a podnetný, zaujali ma mnohé veci (občas úplne drobnosti), ktoré ľudia bežne praktikujú bez toho, aby si to uvedomovali, a ktoré často vedú k neúspechu v snahe stať sa "novým človekom". Buďme však k sebe úprimní - každá motivačná kniha je len taká dobrá, aký je dobrý jej čitateľ. Nezáleží ma tom, koľko motivačných textov prečítame, koľko inšpiratívnych kníh si zaobstaráme, ak si z nich niečo reálne neodnesieme a informácie z tej-ktorej knihy nezačneme aplikovať v každodennom živote. Myslím však, že Atómové návyky by mohli byť tou správnou voľbou, tou vhodnou knihou, od ktorej sa môžete odraziť.

Čítaj viac

11
Martina Baťková

Martina Baťková získala odznak Môj názor pomáha

21.07.2020 17:40

Ďakujeme, tento rok ste sa zaradili k top recenzentom! Aj vďaka vášmu názoru si ostatní čitatelia budú vedieť ľahšie vybrať.

11
11

Martina Baťková napísala recenziu

21.07.2020 17:40

Okolo knihy Normálni ľudia vznikol hype dlho pred reálnym vydaním a veľa ľudí sa na ňu tešilo, no po prečítaní sa názory rozchádzali, niektorým sa páčila, iní ju prečítali, ale nadšení ňou neboli. AJ preto som okolo nej dlho chodila a rozmýšľala som, či si ju chcem prečítať, alebo sa jej vyhnem. Nakoniec som sa k nej dostala a neľutujem, že som sa začítala, zhltla som ju za jeden deň. Rovno poviem, že to nie je typický príbeh a chápem, že podaktorí nad ním ohŕňali nos, no ja som si ju užila - nevadila mi nevyznačená priama reči, časové skoky ani fakt, že z dejového hľadiska sa tam toho veľa nedialo, lebo na druhej strane sa bohate venoval vzťahu dvoch osôb, dlhoročných priateľov, ktorí si neustále hľadali cestu k sebe, aj cestu v živote. Ona s pocitom menejcennosti, on zase s prílišnou obavou z názoru ostatných. Ich vzťah bol mimoriadne kolísavý, v podstate ako život sám, no možno práve to ma na tom priťahovalo a fascinovalo. Za mňa áno, ale skôr by som ju odporúčala ľuďom, ktorí nevyžadujú len jednotný "škatuľkový" štýl bestsellerov, ale radi si prečítajú aj niečo iné, netradičné.

Čítaj viac

11
11

Martina Baťková napísala recenziu

18.07.2020 16:03

Priznám sa, že sa mi ťažko hľadali slová na to, aby som knihu Chlapec, krtko, líška a kôň priblížila tak, ako by si toto vizuálne i myšlienkovo nádherné dielko zaslúžilo. Nie je to typický literárny počin, na ktorý natrafíte v kníhkupectvách každý deň, práve naopak, je úplne jedinečný - citlivo napísaná a mimoriadne pútavo vizuálne spracovaná knižka s nádhernými, povzbudzujúcimi myšlienkami, ktoré potešia nejedno oko a na duši pohladia malých i veľkých, mladých i starých. V knižke, ktorá je metaforou života vo všetkých svojich podobách, zdanlivo absentuje výraznejšia dejová línia - nahrádza ju putovanie štyroch postáv, cesta, ktorá je rovnako ako život na prvý pohľad nezáživná, nemenná, no bližším pozorovaním zisťujeme, že je plná zvratov, úskalí a neustálych zmien. Mackesyho dielo je výsledkom brilantného prepojenia výtvarného umenia a písaného slova - pre mnohých potrebná duševná očista (terapia), z písmen, slov a viet sršiaca láskavosť, v dnešnom úponáhľanom, častokrát nevraživom svete, v ktorom každý myslí len a len na seba, tak veľmi potrebná. Hoci je to dielo, ktoré rozhodne neoplýva siahodlhými litániami a prečítať ho dokážete na jedno posedenie pri káve či čaji, má svoj pôvab a nevyvrátiteľnú hodnotu.

Čítaj viac

11
11

Martina Baťková napísala recenziu

15.07.2020 15:18

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Všetci určite vedia o hrôzach a neľudských odpornostiach, ktoré nacisti páchali počas druhej svetovej vojny. Každý počul o koncentračných táboroch, plynových komorách či otrasných životných podmienkach. O rodinách, ktoré boli v dôsledku holokaustu navždy rozdelené, poznačené bolesťou zo straty blízkeho či o jednotlivcoch, ktorých zmrzačili nie len na tele, ale aj na duši. Presne taký je príbeh rodiny Kleinmannovcov - nekonfliktnej rakúskej (židovskej) domácnosti, ktorej sa v dôsledku udalostí kamaráti otočia chrbtom, udajú ich. Najväčšia pozornosť je v knihe venovaná Gustavovi a Fritzovi, otcovi a synovi, ktorí celé roky strávili otrockou prácou v táboroch, no Dronfield prináša aj pohľad ostatných členov rodiny, vďaka čomu sa čitateľ dokáže vžiť do bezútešnosti a zúfalstva "pozostalých" - ľudí, ktorých nevedomosť o situácii blízkych deptá viac, ako nedostatok potravy. Chlapec, čo nasledoval otca do Osvienčimu však nie je len príbehom o bolesti, strachu, utrpení a strate, ale aj príbehom o láske, vzájomnej podpore a nádeji. Je až neuveriteľné, ako veľa dokáže láska aj v tej najzúfalejšej situácii. Dovolím si parafrázovať Fritza Kleinmanna - nebol to Boh, viera ani šťastie, vďaka čomu sa im podarilo prežiť, ale pomoc zo strany starších, skúsenejších spoluväzňov, neustála opora, ktorú si s otcom poskytovali. Ak máte radi aj takéto depresívnejšie knihy, určite odporúčam.

Čítaj viac

11
11

Martina Baťková napísala recenziu

14.07.2020 21:26

Začiatkom roka československú bookstagramovú scénu pohltil ošiaľ okolo útlej knižočky od Petry Dvořákovej a priznám sa, že aj mňa na Vrány nalákal práve ten hype, ktorý okolo knihy vznikol hneď po jej vydaní. Myslím, že som nevidela ani jednu negatívnu recenziu, preto som od nej čakala veľmi veľa. A našťastie nesklamala. Dvořákovej jazyk mi sadol prakticky od samého začiatku, autorka sa úspešne vyhla zbytočným omáčkam a "hluchým miestam", dokonale vykreslila svet ako z pohľadu nepochopeného dieťaťa, tak z pohľadu dospelej, emocionálne, psychicky i fyzicky vyčerpanej ženy. Aj napriek tomu, že kniha sa čítala dobre, prvých približne sto strán ma až tak neohúrilo, možno preto, že som sa do istej miery dokázala stotožniť s oboma stranami. Zlom nastal až neskôr, v druhej polovici knihy - od istého momentu vo mne príbeh začal vyvolávať ťaživý pocit, ktorý sa každou prečítanou vetou, s každou otočenou stranou len a len zhoršoval, až mi z toho bolo fyzicky zle. Emocionálne a do istej miery poetické zobrazenie vzťahov v domácnosti vo všetkých možných podobách, absencia komunikácie, favoritizmus, nepochopenie zo strany rodiča, nezdravý prístup k rodinnému životu, poriadna dávka frustrácie a emočné výlevy k tomu zaručene spôsobia, že nad knihou budete ešte dlho premýšľať.

Čítaj viac

„Začiatok je vždy iný a prostriedok je vždy zložitý. No koniec je vždy jednoduchý a rovnaký. Na konci vždy niekto príde, niekto odíde, niekto zomrie a niekto zostane.“

Štyri hostiny - Meir Shalev
Štyri hostiny
Meir Shalev