Monika Strapáčová (citame_s_moncou)

2

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Práve čítam
Obľúbené literárne žánre

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Práve čítam
Obľúbené literárne žánre
Zobraziť viac

Moje srdcovky

Moje odznaky

Moje aktivity

2
2

Monika Strapáčová napísala recenziu

07.04.2021 18:56

"Muž so zázračnými rukami" rozpráva príbeh o Félixovi Kerstenovi, neobyčajnom lekárovi, ktorý ako jediný dokázal pomôcť Heinrichovi Himmlerovi s jeho silnými bolesťami žalúdka. Tento naoko, nenápadne pôsobiaci, korpulentný muž, dokázal malými ľsťami prekabátiť obávaného muža a zachrániť tak niekoľko tisíc životov pred istou smrťou.

V knihe sa čitateľ dozvedá nielen o pôsobení doktora Kerstena v službách Himmlera, ale zobrazuje aj spôsob, akým získal schopnosť liečiť ľudí prostredníctvom hmatovej metódy. Jeho ruky sa stali zázračným nástrojom, ktoré prinášali úľavu. Stal sa vyhľadávaným a slávnym vo svojom odbore, ale nikdy nestratil pevnú pôdu pod nohami. Bol srdečný, empatický a duševne vyrovnaný. Prvotnú nevôľu ošetrovať obávaného muža vystriedala snaha ušetriť pred smrťou čo najviac ľudí. V súvislosti s tým sa Kersten dostával do čoraz väčšieho nebezpečenstva a musel byť deň čo deň ostražitejší. Prichádzal do styku s tými najobávanejšími mužmi ríše, ktorým nebolo po vôli to, ako rýchlo doktor dokázal ovplyvniť Himmlerov úsudok.

Aj napriek tomu, že sa dej odohráva počas 2. sv. vojny a v blízkosti hlavného správcu deportácií, autor nezachádzal do podrobností hrôz koncentračných táborov. Celý dej bol zameraný prevažne na Kerstenov život a jeho poslanie. Aj keď to znie až neuveriteľne, doktorovi sa svojím bystrým umom a schopnosťou uľaviť od bolesti, podarilo priamo pod nosom najväčších zločincov vtedajšej doby oslobodiť obrovské množstvo zajatcov. Muž so zázračnými rukami je veľmi inšpiratívny príbeh o srdečnom a láskavom doktorovi, vďaka ktorému prežili tí, ktorí nádej v prežitie dávno stratili. Vrelo odporúčam. Určite neoľutujete.

Čítaj viac

2
2

Monika Strapáčová napísala recenziu

07.04.2021 18:52

Historický krimi román 1793 nás zavedie do mesta Štokholm, kde Mickel Cardell, dráb a večný pijan, nájde v jazere Fatburen hrozivo vyzerajúcu mŕtvolu muža. Spoločne s právnikom Cecilom Wingem sa púšťajú do pátrania po identite obete a jej vraha. Postupne teda odhaľujeme pozadie vraždy a minulosť osôb, ktoré svojim konaním výrazne zasiahli do života zavraždeného.

Najkľúčovejšiu úlohu v tomto príbehu logicky zohrávajú dvaja hlavní vyšetrovatelia. Vojnový veterán Winge prišiel počas bitky na palube lodi o ruku, a tá je teraz nahradená drevenou násadou. Pomaly sa pretĺka životom a svoje trápenie utápa v alkohole. Právnik Winge kvôli chorobe, ktorá z neho postupne vysáva život, opustil svoju manželku aby jej doprial to, čo jej on, ako muž, už nedokáže dať. Plnohodnotný manželský život. Obe postavy majú za sebou trpkú minulosť. Autor tieto dva charaktery vykreslil naozaj bravúrne. Okrem toho sa výborne pohral aj s predstavením vedľajších postáv, ktoré v knihe spoznáme. Aj keď spočiatku netušíme, ako daná postava súvisí s obeťou vraždy, postupne nám všetko pekne do seba zapadne ako skladačka.

Čo na knihách tiež oceňujem je fakt, že autori zasadia príbeh do zaujímavého prostredia. V tomto prípade to bol drsný a špinavý Štokholm v období 18. storočia. Celá kniha sa tak nesie v nezameniteľnej atmosfére tmavého, tajomného a občas nechutne pôsobiaceho mesta, ktorého obyvateľmi sú ľudia z rôznych spoločenských vrstiev. Autor si dal veľmi záležať aj na popise miest a uličiek, ktoré v knihe spomína. Do poznámok pod čiarov uvádza názvy ulíc, ktoré v tomto meste nájdeme doteraz. Prepracovanosť je v tomto diele naozaj veľmi cítiť.

Spočiatku bolo potrebné prelúskať sa začiatkom knihy, ale potom šlo čítanie takmer samo. Autor naozaj nešetril brutalitou a detailnými opismi vraždy, ktoré občas naháňali strach a nepokoj. Kniha 1793 je strhujúcim a drsným dielom, ktoré vás úplne pohltí. Budete sa báť a žasnúť zároveň.

Čítaj viac

1793
  • Niklas Natt och Dag
4,1
19,90 €

2
2

Monika Strapáčová napísala recenziu

07.04.2021 18:49

"Začalo to telefonátom od Isabelly. Chcela vedieť, kde je Christopher, a ja som sa ocitla v nepríjemnej situácii, musela som jej povedať, že neviem. Určite to znelo neuveriteľne. Nespomenula som, že sme sa s Christopherom pred pol rokom rozišli ani že som s jej synom takmer mesiac nehovorila."

Dej sa začína v momente, kedy Isabella volá manželke svojho syna, aby sa uistila, kde sa jej potomok nachádza. Rozprávačka príbehu to však netuší. S Christopherom totiž plánujú rozvod a dlhú dobu sa nevideli. Isabella o tom nevie. Christopher chcel túto skutočnosť pred ňou zatiaľ utajiť. Neskôr sa dozvedáme, že odcestoval do Grécka, aby uskutočnil výskum kvôli svojej novej knihe. Christopher sa však záhadne stratí a nikto nevie, kde je a čo sa mu stalo. Rozprávačka príbehu tak musí chtiac - nechtiac vyhľadať svojho, ešte stále, manžela.

Štýl, akým autorka podala príbeh čitateľovi bol veľmi špecifický. Je vyrozprávaný z pohľadu hlavnej postavy, ktorej meno nepoznáme. Teda aspoň ja som ho počas celého príbehu nepostrehla. S výnimkou predelu kapitol, je text jednoliaty a nevyskytuje sa tam priama reč. V podstate mi to neprekážalo, len som si musela zo začiatku zvyknúť. Potom už šlo čítanie veľmi rýchlo.

Hlavná rozprávačka, teda manželka Christophera, je pasívnou pozorovateľkou deja. Niekedy máte pocit, že z nej srší chlad a akási bezemočnosť. Celú dobu zastávala rezignovaný postoj riešiť akékoľvek situácie. Jej pohľad a myšlienky boli však také zaujímavo - zvláštne, že sa mi to páčilo. Žila bok po boku s mužom, chronickým sukničkárom, ktorý nie je ani len schopný priznať matke pravdu o ich manželskom odcudzení. Čo sa odohráva v hlave ženy, ktorá postupne prichádza na to, akú rolu zohrávala v manželstve?

Rozchod je zaujímavým pohľadom na rozpad manželstva, pocity viny a schopnosti prejavovať emócie. Je to román plný myšlienok a úvah o krachu manželstva, zasadený do prostredia slnečného Grécka. Zaujímavá kniha. Vyskúšajte.

Čítaj viac

2
2

Monika Strapáčová napísala recenziu

24.03.2021 15:45

Koľko kníh obsahuje Vaša knižnica? Desiatky? Stovky? Hlavná hrdinka tejto knihy to vedela presne. Bolo to 8 zväzkov kníh, ukrytých v malej izbičke pod podlahou. Knihy slúžili na improvizované vzdelávanie v rodinnom bloku 31 v Auschwitzi. Improvizované preto, lebo akékoľvek knihy, či vzdelávanie, tu bolo prísne zakázané. Fredymu Hirschovi sa aj napriek veľmi zlým podmienkam a za pomoci ostatných väzňov, podarilo v tábore vytvoriť školu, kde mohli deti ďalej študovať. A úlohou Dity bolo chrániť knihy pred očami dozorcov. Akékoľvek prezradenie by mohlo mať hrozivé následky.

Kníh s témou koncentračných táborov je na trhu veľmi veľa. Niekedy je ťažké si vybrať. Knihovníčka z Auschwitzu si však určite zaslúži našu pozornosť. Kniha je inšpirovaná skutočnými udalosťami a autor v nej opisuje nielen život a osud Dity Krausovej, ale aj ostatných postáv, ktoré v diele zohrávajú svoju úlohu. Či už to bol "anjel smrti" doktor Jozef Mengele, Anna Franková, či Rudolf Vrba, každý sa svojím konaním pričinil k formovaniu neslávnej histórie tohto obdobia.

Hlavnou hrdinkou je mladé dievča Dita, ktorá je aj napriek hrozivému prostrediu veľmi odvážna. Miluje knihy a podujme sa, že ich bude chrániť. Nech to stojí čokoľvek. Ditu som si hneď obľúbila. Sršala z nej energia, nádej a mladíckosť. Bola priebojná a nestrácala vieru v to, že raz bude môcť listovať stranami kníh bez hroziaceho nebezpečenstva. Ďalšou postavou, ktorá mi v knihe prirástla k srdcu, bol samotný zakladateľ školy Fredy Hirsch. Empatický a skromný muž, ktorý chcel deťom poskytnúť určitý pocit normálnosti. On a Dita boli piliermi tejto školy. Bránili ju s nasadením vlastných životov.

Nešlo len o knihy, išlo o posolstvo, ktoré deťom dennodenne prinášali. Neklesať na duchu a veriť v to, že život pôjde ďalej. A raz sa toto všetko skončí. A bude lepšie. Dojemná, no krásna kniha o sile, odvahe a viere v lepší svet. Taký bol príbeh Dity, správkyne najmenšej knižnice na svete.

Čítaj viac

2
2

Monika Strapáčová napísala recenziu

22.03.2021 20:18

Pre víťazstvo zla stačí, ak dobrí ľudia neurobia nič." Tento citát som mala v myšlienkach počas celého čítania knihy. A tohto motta sa držal aj náš hlavný hrdina Lorenzo. Odvážny, mladý chlapec, ktorý musel dôsledkom vojny dospieť príliš rýchlo.

Príbeh sa odohráva v talianskom meste Siena, ktoré je pod fašistickou nadvládou Benita Mussoliniho. Mladý Lorenzo býva u svojej tety Chiary. Spočiatku pokladá fašizmus za správny. No keď začnú platiť rasové zákony a jeho priateľ je v ohrození života, Lorenzovi sa otvoria oči. Zistí, že ak niečo neurobí, bude to jeho židovského kamaráta stáť život. Lorenzo sa púšťa do neľahkej úlohy. Ukryje ho na povale domu a nik sa o tom nesmie dozvedieť, lebo by obom hrozilo veľké nebezpečenstvo.

Táto kniha bola opäť niečo iné, než som v knihách o 2 sv. vojne zvyknutá čítať. Rozpráva o životoch ľudí počas vojny, ktorí boli obyvateľmi fašistického Talianska, vtedajšieho spojenca Nemeckej ríše. Kniha poukazuje na strach obyvateľstva v čase bombardovania či kruté vypaľovanie dedín. Ukazuje aj to, ako sa ľudia vysporiadavali s nedostatkom jedla. Prekvital čierny trh s potravinami, pretože v obchodoch sa dalo kupovať len za potravinové lístky, ktorých bol nedostatok. Boli to časy, kedy mala kôrka chleba vyššiu hodnotu než šperky či zlato.

Veľmi sa mi páčilo morálne dospievanie mladého Lorenza. V knihe pekne vidieť, ako skúsenosťami nadobudol presvedčenie, že to, čo ho učili v škole, vôbec nie je pravda. Tak sa z mladíka, ktorý veril v dobro fašizmu, stáva zrazu odporca tohto režimu. Za každú cenu chce chrániť svojho kamaráta. Veľakrát sa dostáva do nebezpečenstva, ktoré by ho mohlo stáť život. Lorenzo zostal aj napriek ťažkej dobe ľudským a čestným človekom.

Výborne spracovaný príbeh, ktorý je oslavou ľudskosti, nádeje a priateľstva v ťažkých, vojnou zmietaných časoch. Pokiaľ čítate podobne zamerané knihy, myslím si, že dielo "Nikto nevie, že si tu" by ste nemali prehliadnuť. Po prečítaní som nad ňou ešte dlho premýšľala. Úžasná kniha.

Čítaj viac

2
2

Monika Strapáčová napísala recenziu

18.03.2021 19:30

Michelangelo Merisi, známy ako Caravaggio je dnes uznávaným talianskym umelcom, no niekoľko storočí ho kritici označovali za surovca, ktorého diela nemali hlbší zmysel. Matt Rees nám vo svojom diele Meno písané krvou, dovolil nahliadnuť do života tohto umelca a jeho nezameniteľnej tvorby obrazov, ktoré dnes môžeme obdivovať v kostoloch či múzeách po celom svete.

Pred očami nám ožíva stredoveký Rím a vtedajšia spoločnosť spoznáva tvorbu mladého Michela. O jeho obrazy sa zaujíma predovšetkým cirkev, ktorá ho poverí dôležitou úlohou. Namaľovať portrét pápeža. Caravaggio sa púšťa do tejto neľahkej úlohy. Zosobniť podobu pápeža so všetkými jeho vonkajšími, ale aj vnútornými črtami. Okrem iného, sa venuje maľbe obrazov, zachytávajúcich svätcov podľa biblických výjavov. Počas svojho pôsobenia v Ríme, spoznáva mladé, chudobné dievča Lenu, do ktorej sa zaľúbi. Ich láska, bola vzhľadom na jeho povahu, veľmi zložitá. Caravaggio bol veľmi prostoreký a ľahko sa dostával do problémov. Nevedomky tak ohrozoval nielen svoj život, ale aj život svojej milovanej.

V diele autor približuje čitateľovi techniku temnosvitu, ktorú umelec pri tvorbe svojich diel používal. Jeho obrazy boli tmavé a tienisté, osoby na nich mali výrazné črty a mimika tváre zosobňovala dramatickosť výjavu, ktorú autor zachytával na plátne. Caravaggio nebol ako iní umelci vtedajšej doby. Jeho múzami boli obyčajní ľudia z najnižších vrstiev - bezdomovci a prostitútky. To cirkev odsudzovala a veľakrát sa stalo, že umelcove diela jednoducho odmietla. Autor veľmi dobre vykreslil aj prostredie danej doby. Bolo to obdobie, kedy zlé hygienické podmienky či choroby boli bežnou súčasťou ich životov. Ocitáme sa tak v rušných uliciach Ríma, plného trhovísk, nevestincov a verejných bojov o česť. Ocitáme sa v čase, kedy prichádzajú na svet diela, ktoré do výraznej miery ovplyvnia pohľad na talianske umenie. V čase slávneho Michelangela Merisi da Caravaggio.

Čítaj viac

2
2

Monika Strapáčová napísala recenziu

18.03.2021 19:12

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

V úvode knihy sa ocitáme uprostred policajnej akcie, ktorej účelom je dolapiť únoscu mladučkej Ellen. Keď však vtrhnú na miesto väznenia, namiesto dievčaťa nájdu nastraženú pascu v podobe železného mechanizmu, ktorý poraní jedného z policajtov. Sam Berger, hlavný vyšetrovateľ, si uvedomuje, že stojí zoči voči prefíkanému zločincovi, ktorý sa v nijakom prípade nenechá zastrašiť. Dolapiť ho teda nebude také ľahké.

Na prvý pohľad sa zdá, že únos je v krimi príbehoch klišé téma. Spočiatku som si to myslela aj ja. Teda až do momentu, kedy sa vyšetrovanie rozbehne a my sa dozvedáme  množstvo šokujúcich informácií zo života páchateľa. Autor stavil na zaujímavú zápletku, premyslenú do najmenších detailov. Vždy ma poteší, ak si spisovatelia dajú záležať aj na vytvorení prostredia, z ktorého mrazí. Dahl to zvládol na výbornú. Opustené, staré, budovy, ktoré si páchateľ vyberá ako svoje skrýše, vyvolávajú v čitateľovi chlad a zimomriavky.

Hlavná postava Sam Berger je tak trochu puntičkár, ktorý nedá dopustiť na svoje drahé hodinky. Tie napokon zohrávajú dôležitú úlohu naprieč celou knihou. Je to postava, pri ktorej je čitateľ na pochybách a autor ho vykreslil tak, že o ňom neustále pochybujeme. Či ho zaradiť na stranu "dobra" alebo "zla". Každopádne, nedá sa mu odoprieť húževnatosť s akou chce dolapiť šialeného únoscu. Páčili sa mi jeho psychologické výsluchy. Vždy ich viedol tak, aby podozrivého zahnal do úzkych. Boli rýchle, drsné a presne korešpondovali s vypätosťou deja. Vyzdvihujem výbornú dynamiku dialógov medzi postavami, postupné vrcholenie deja a záver, ktorý nikto nečaká.

Arne Dahl je považovaný za jedného z najlepších autorov škandinávskej krimi literatúry. A ja musím povedať, že sa týmto dňom zaradil aj do môjho rebríčka obľúbených spisovateľov. Milujem krimi príbehy plné napätia a nečakaných dejových zvratov. Kniha Lovec toto splnila do poslednej bodky.

Čítaj viac

2
2

Monika Strapáčová napísala recenziu

18.03.2021 19:06

Kniha od Nicole Stange z nás neurobí expertky na partnerské vzťahy. Ale naučí nás, pozerať sa na svet aj z inej perspektívy, nielen z tej našej - ženskej. Cieľom publikácie nie je posudzovať opačné pohlavie alebo porovnávať svet mužov a žien. Naopak, autorka sa snaží nájsť rovnováhu medzi partnermi postavenú na vzájomnej úcte a tolerancii.

Kniha sa skladá z odporúčaní a návrhov, ktoré Nicole ako odborníčka na vzťahy považuje za dôležité. Dôležité preto, aby partnerský vzťah napredoval a rozvíjal sa. Učí nás, aby sme vo vzťahu nielen veľa komunikovali, ale hlavne počúvali jeden druhého. Autorka v knihe opisuje životné situácie žien, ale aj mužov, ktorí na jej seminároch rozprávali o tom, čo podľa nich zapríčinilo rozpad vzťahu alebo vzájomné partnerské odcudzenie sa. A prináša svoj objektívny pohľad na celú vec.

Veľmi sa mi páčili otázky a odpovede, ktoré Nicole zakomponovala do jednotlivých kapitol. Je skvelé, keď čitateľ s knihou "pracuje", premýšľa nad tým čo číta a dochádza k poznaniu, ktoré využije aj do budúcna. Priznám sa, že zo začiatku som ku knihe pristupovala s veľkým rešpektom. Obávala som sa, že to bude taká tá silená motivačná literatúra, ktorá sa nás snaží presvedčiť, že muži sú tí zlí a my sme tie úžasné. Ale naopak. Autorka ma veľmi milo prekvapila svojim zrelým a objektívnym pohľadom na svet oboch pohlaví. Kniha je plná životných situácií v oblasti mužsko-ženského sveta, ktoré autorka prirodzeným spôsobom podáva čitateľovi. Naozaj skvelá kniha. Vrelo odporúčam.

Čítaj viac

2
2

Monika Strapáčová napísala recenziu

14.03.2021 14:37

Kníh na túto tému mám načítaných už pomerne dosť a tak som si myslela, že ma už nedokáže nič prekvapiť. Opak je však pravdou. Kniha má naozaj originálny námet - Hannina strata pamäti a pátranie po tom, čo sa stalo za uplynulých 10 rokov, ako dokázala prežiť vojnu, kde je Max? Máme tu striedanie dejových línii. V minulosti sa príbeh sa odohráva na pozadí vojny, v čase kedy sa Hitler dostáva k moci. Obdobie, kedy sa Hanna prebudí na lúke, naopak poukazuje na povojnové stavy v krajinách. Zobrazuje aj to, ako sa ľudia pomaličky vyrovnávali s jej strašnými dôsledkami. Ústrednou témou bola láska. Láska Hanny a Maxa. Postavy v knihe boli pekne vykreslené. Maxova láska ku knihám korešpondovala s Hanninou vášňou a zapálenosťou pre hudbu. Milovali hudbu, knihy, umenie. Milovali sa navzájom. Veľmi sa mi páčilo, že aj napriek vojnovému pozadiu, autorka nezachádzala do detailov hrôz koncentračných táborov. Myslím, že je to opäť skrytý poklad medzi knihami. Nazývam tak knihy, ktoré veľmi nevidno a je to škoda, pretože táto si pozornosť rozhodne zaslúži.

Čítaj viac

2
2

Monika Strapáčová napísala recenziu

13.03.2021 12:18

Gina a Mel Royalovci žijú zdanlivo pokojný, rodinný život, až do momentu, keď Gina zistí, že jej milovaný manžel je sériový vrah a všetky jeho zločiny sa odohrávali priamo v ich dome. Gina o ničom netušila, no aj tak je obvinená zo spolupáchateľstva.

Po zdĺhavých súdnych procesoch je napokon zbavená obvinení a chce začať od znova. Spoločne s deťmi odchádza z mesta a zmení si identitu. Z Giny sa tak stáva Gwen a po mnohých sťahovaniach napokon nájde vytúžené miesto na bývanie. Domček pri jazere Stillhouse. Keď však jedného dňa dôjde pri jazere k vražde, Gina začína tušiť, že niečo nebude v poriadku. No a tu sa to celé začne pekne zamotávať.

Základom dobrých trillerov je vytvorenie takej tej mrazivej atmosféry prostredia. A to sa autorke rozhodne podarilo. Dej sa odohráva pri chladnom a tajomnom jazere Stillhouse. Jednoducho na mieste, ktoré je predurčené k tomu, aby bol človek ostražitý a pripravený na čokoľvek. Gina je silnou ženskou hrdinkou, ktorá chce ochrániť svoje deti za každú cenu a nedovolí, aby im ktokoľvek ublížil.

Veľmi zaujímavý bol pohľad na to, ako celú túto situáciu Gina a jej deti zvládali. Nikto jej neveril, že o vraždách, ktoré páchal jej manžel nič nevedela. Čelila veľkému psychickému tlaku zo strany okolia. Urážky či hrozby smrťou boli na dennom poriadku. Gina a jej deti sa tomu vedeli ubrániť, aj keď spočiatku, keď to všetko celé začalo, to bolo pre nich ťažké. Vyrovnať sa so skutočnosťou, že ich milujúci a starostlivý otec nie je ten, za koho sa vydával.

Dej bol veľmi pútavý. Nechýbalo napätie ani akcia. Ja osobne som knihu prečítala za dva večery, čo svedčí o tom, že som bola do nej naozaj poriadne začítaná. Na konci knihy som mala dojem, že veľa vecí zostalo ešte nevypovedaných a chýbala mi taká tá pomyselná čerešnička na záver. No nakoniec som sa dozvedela, že kniha má pokračovanie a to hneď niekoľko častí a všetko mi teda začalo dávať zmysel. Otvorený koniec knihy mal svoje opodstatnenie a ja sa už veľmi teším na to, ako sa Gina popasuje s ďalšími nástrahami, ktorým bude čeliť. Vrelo odporúčam.

Čítaj viac

„Táňa všetkému rozumela a nebála sa mlčať.“

Džin - Martin M. Šimečka
Džin
Martin M. Šimečka