Utópia v Leninovej záhrade - Lukáš Onderčanin, Absynt, 2021

17,90 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Utópia v Leninovej záhrade

Československá komúna Interhelpo

Slovenský novinár Lukáš Onderčanin nám vo svojom dokumentárnom románe Utópia v Leninovej záhrade ponúka príbeh družstva Interhelpo, ktoré vzniklo v ďalekom Kirgizsku, aby... Čítať viac

Vydavateľstvo
Absynt, 2021
440 strán
6 hodín čítania

Slovenský novinár Lukáš Onderčanin nám vo svojom dokumentárnom románe Utópia v Leninovej záhrade ponúka príbeh družstva Interhelpo, ktoré vzniklo v ďalekom Kirgizsku, aby pomohlo pri budovaní Sovietskeho zväzu.... Čítať viac

  • Brožovaná väzba
  • Slovenčina
Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Dostupné v 34 knižniciach. Požičať v knižnici

Ďalšie knižné vydania
Utopie v Leninově zahradě - Lukáš Onderčanin, Absynt, 2023
Brožovaná väzba
Čeština, 2023
Na sklade 3 ks
-18 %

14,73 €

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac z kolekcie

Anasoft litera 2022

Viac z kolekcie

Reportáž, biografia a literatúra faktu

Zobraziť viac kolekcií
Jednoducho vzťahy - Honza Vojtko, Aktuell, 2024

Viac o knihe

Nie je to žiadna fatamorgána – pred očami sa im skutočne črtajú obrysy vysnívaného raja. Ďaleko za chrbtami nechávajú československú biedu a vyrážajú za volaním svojho srdca – do Sovietskeho zväzu.

Tristo Slovákov a Čechov nastúpilo 29. marca 1925 na žilinskej stanici do vlaku, aby sa vydali na dlhočiznú dobrodružnú cestu do strednej Ázie. Bol medzi nimi aj Amerikou sklamaný Štefan Dubček s manželkou a so svojím štvorročným synom Alexandrom. Čo ich vyhnalo tak ďaleko? Predovšetkým viera, že v Sovietskom zväze zažijú to, čo ich doma nečakalo – úctu voči robotníkom a dostatok práce. V priebehu ďalších siedmich rokov odišlo do dnešného Biškeku viac ako tisíc ľudí z Československa, ktorí spoločne písali históriu československého družstva Interhelpo.

Slovenský novinár Lukáš Onderčanin nám vo svojom dokumentárnom románe Utópia v Leninovej záhrade ponúka príbeh družstva Interhelpo, ktoré vzniklo v ďalekom Kirgizsku, aby pomohlo pri budovaní Sovietskeho zväzu. Z čriepkov mnohých ľudských osudov skladá pútavú mozaiku celej existencie československej komúny pod štítmi Ťanšanu, ktorá si medzi rokmi 1925 a 1945 zažila ťažké chvíle neľahkých začiatkov, obdobie rozkvetu, malé i väčšie vzbury ako aj definitívny rozklad. Je to kniha nielen o sile agitácie, ale aj o skutočnej moci nezničiteľných snov.
Čítať viac
Počet strán
440
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
140×215 mm
Hmotnosť
609 g
ISBN
9788082032645
Rok vydania
2021
Naše katalógové číslo
877637
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Slovensko
Vydavateľstvo
Absynt
Pre koho
pre dospelých
Ostatné
s podporou FPU
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,7 / 5

18 hodnotení

15
2
0
1
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Pri tejto knihe od začiatku tušíte, že toto nemôže dobre dopadnúť. 300 Slovákov a Čechov, ktorí verili na lepšiu budúcnosť pre seba a svoje rodiny, nastúpilo do vlaku a vydali sa na najväčšie dobrodružstvo svojho života. Medzi týmito ľuďmi sa nachádzali aj Dubčekovci so 4 ročným synom Alexandrom. Povedomé meno však?

Utopia v Leninovej záhrade prináša odpovede nato, aký bol život vo vysnívanom Sovietskom zväze – hlad, bieda a utópia. Toto všetko ich čakalo za dobrovoľný odchod z domoviny.

Aj toto je naša história a pre veľa ľudí neznáma o to viac je táto kniha výnimočná a patrí do každej dobre knižnice.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

35
Sexkomiks - Philippe Brenot, 2017
Práve čítam
Sexkomiks

Som knihomoľka, ktorá číta súčasne aj 5 kníh. Ako prvú knihu som prečítala Pána prsteňov a odvtedy milujem fantasy a čítam, čítam a čítam. Najviac milujem fantasy a non-fiction, ale čítam všetky žánre. Rôzne prečítam 120-160 kníh. Tak ako to ja hovorím, každá kniha má svojho čitateľa len si ho musí nájsť, preto píšem odporúčania, nie recenzie. Viac z môjho sveta nájdeš na Instagrame @denny_medziriadkami @_dennyto

Denisa Tomíková
Overený zákazník
30.11.2022
Už dlho som nečítala nič, čo by ma informačne tak veľmi obohatilo, ako práve tát
Kniha je písaná reportážne, prostredníctvom rozhovorov a autor a reportér Denníka SME Lukáš Onderčanin skladá do pútavého príbehu. Príbeh tejto komunity, ktorá zažila ťažšie začiatky, obdobie rozkvetu a aj konečný rozklad komunity. Kniha je obohatená aj mnohými fotkami. Ak váhaš kvôli rozsahu knihy, tak sa neboj, kniha je napísaná pútavo a prečítaš ju pomerne rýchlo.

Rozhodne by som sa v realite tohto sovieckeho sna nechcela ocitnúť. Pri čítaní som si uvedomovala tú nádej ľudí v lepší život a aj to sklamanie, ktoré prežívali, keď čelili biede, chorobám, zlým podmienkam, jazykovej bariére... A keď sa tomuto družstvu konečne podarilo vschopiť a dosahovať výsledky, tak nariadenia z Moskvy na kolekrivizáciu a neskôr ich represie stalinistického režimu úplne položili (niektorý zaplatili aj životom). Takže tento stret s realitou musel byť veľmi nepríjemný. Pri čítaní knihy som neverila, čo všetko sa dialo.
Čítať viac
15.9.2022
Úžasná história
Úžasná história robotníckeho výrobného družstva Čechoslovákov v Kirgizsku od Lukáša Onderčanina, redaktora Denníka SME.

Po prvej svetovej vojne priniesol Rudolf Mareček z Ruska myšlienky komunizmu a socializmu o utópií, v ktorej sa spoločnou prácou dosiahne blahobyt a beztriedna spoločnosť. Začal agitovať za založenie robotnícko-výrobného družstva. Slovo interhelpo v umelom jazyku ido znamená vzájomnú pomoc. Aj keď čs. orgány neboli nadšené touto aktivitou, v 20. rokoch sa na cestu do Kirgiszka vydal prvý transport robotníkov, ich rodín, spolu so strojmi a náradím. V tomto prvom transporte sa vezie aj 3-ročný Alexander Dubček.

Po príchode do Biškeku (hlavné mesto Kirgizska) to však nemali ľahké. Trpeli chorobami, počasím, nevhodnou pôdou, minimálnou infraštruktúrou, nemali domy ani potraviny. Rodiny museli predať všetok majetok, aby mali na cestu a vstupné poplatky do družstva, preto na mieste nemali za čo kupovať ani jedlo. Naviac nepoznali poriadne ani jazyk Uzbekov a Kirgijov. Viacerí preto uvažovali o návrate do ČSR, mnohí tak aj urobili.

Napriek ťažkým začiatkom sa postupne vzchopili, zapojili privezené stroje a začali pracovať. Vybudovali elektráreň, garbiareň, textilku, strojárske a zámočnícke dielne, zlieváreň, nemocnice, školy, divadlo a hlavne obytné domy. Postupne družstvo Interhelpo tvorilo až pätinu všetkého priemyslu Kirgizska. Od roku 1925 do 1932 odišlo do Biškeku viac ako 1000 ľudí.

Úpadok prichádza s postupnou kolektivizáciou nariadenou z Moskvy. Fabriky postupne preberajú sovietske orgány, v družstve je už viac zahraničných členov ako Čechoslovákov. Postupne podliehajú represáliám stalinistického režimu, viacero je dokonca popravených. Družstvo je oficiálne zlikvidované v 40. rokoch.

Osobne som o Interhelpe, resp. o nejakých robotníckych družstvách v medzivojnovom období vôbec netušil. Takže táto kniha bola pre mňa mimoriadne výživná. Ukazuje, že myšlienky komunizmu a socializmu majú určitú hodnotu a ľudia v nich úprimne verili, predtým, než boli znásilnené v neskoršom období. Mimoriadne boli najmä autentické fotografie transportov, ľudí a samotného družstva Interhelpo.
Čítať viac
32
Overený zákazník
18.8.2022
Vidina sovietskeho sna je niečo, v čom by som sa celkom určite nechcel ocitnúť. Ani včera, ani dnes a ani zajtra.
Založenie pracovného propagandistického družstva Interhelpo v prvej polovici 20.storočia, v pustých končinách Kirgizska, mi pripadá ako absurdný ideologický experiment. Misia ukážkového lovenia hláv a verbovania boľševickým agitátorom a influencerom medzinárodného umelého jazyka ido Rudolfom Marečkom je ako čudesná utópia. Naverbovaní rozpredali majetky a všetky úspory obetovali na presun založiť komúnu na bohom zabudnutom mieste. Inými slovami odžub stoviek rodín československého pracovného ľudu, ktorý pod vplyvom ťažkej povojnovej a chudobou skúšanej doby urobil fatálne rozhodnutie a míľovými krokmi vhupol do sovietskej jamy levovej.
Žiaľ, ako sa hovorí, kto chce kam, pomôžme mu tam.
.
Vzostup a pád Interhelpa, socialistická kolektivizácia a homo sovieticus, zatratenie internacionálneho človeka a NKVD, Stalinove čistky a politické dohry. To všetko je obsiahnuté v časovej línii knihy.
.
Pri čítaní som neveriacky krútil hlavou. Hurá akcia Interhelpo ala bizarná socíkovská strategická hra. Dnes by som najradšej na podobný imigračný vlak naložil všetkých agitátorských blahovcov, aby si to sovietske blaho odskúšali na vlastnej koži a nebalamutili slovač svojimi bludami.
.
Ak ste ešte nečítali a stále váhate, nenechajte sa odradiť hrúbkou knihy. Číta sa ľahko, má veľmi poučný obsah vyskladaný z príbehov konkrétnych životov, ktorý je doplnený veľkým počtom fotiek, úryvkami článkov či dokumentov a navyše je kniha pekne urobená.
Je to výborne napísaný dokumentárno-reportážny faktoromán typu must read // must talk !
.
.
Kľudne by tohtoročnú Anasoft literu mohli výnimočne vyhrať dve knihy, z ktorých by jedna (ako "kváziromán") bola práve táto.
Čítať viac
16

Experimentálna fyzička cez deň, večer vášnivá čitateľka a niekde medzi tým si dám rada dobrú kávu. Ó a ešte píšem o knihách na Instagrame: jaina_pise_o_knihach

Jana Hrdá
Overený zákazník
11.3.2022
Na hodiny dejepisu.
Sú príbehy a udalosti z histórie známe a menej známe. Ja osobne som o Československej komúne Interhelpo nevedela nič. Po prečítaní tejto knihy, kde je zmapovaný úsek histórie od založenia po rozpad Interhelpa (1923-1944) mám pocit, že som sa veľa naučila a nie len o komúne ale aj o historických míľnikoch, ktoré priamejšie alebo menej priamo s Interhelpom súvisia. Čo ma ale veľmi zaskočilo, bola určitá dravosť, ktorou disponovali naši predkovia zo Slovenska a Česka. V dnešných ľuďoch toto už nevidím, alebo sa len možno nepozerám správne. Títo ľudia vybudovali funkčné mesto s priemyslom, školou, nemocnicou, pouličným osvetlením a elektrinou na holej stepi. Navyše za tak krátky čas aj napriek všetkým živelným katastrofám, smole, či epidémiám, ktoré im prácu mnohokrát kazili. Dokázali nájsť spoločnú reč s miestnymi obyvateľmi.

Stačilo trocha ideológie, ktorá ich posúvala stále ďalej a ďalej.

Autor Lukáš Onderčanin si musel dať nepochybne veľkú námahu pri zostavovaní tejto publikácie. Udalosti a text sú doplnené o dobové fotografie, v knihe sa taktiež sledujú aj osudy niektorých členov komúny, čo značne napomáha nestrácaniu sa vo faktoch, ktorými táto kniha disponuje. Za mňa jednoducho skvelé a odporúčala by som takéto publikácie pokojne aj na hodiny dejepisu, pretože štýl dnešnej výučby - vysypať ktorý rok sa čo stalo - je nezmyselný. Knihy sledujúce príčiny a dôsledky veľa napovedajú, vykazujú logiku a pomáhajú nám učiť sa z minulosti.
Čítať viac
Terézia Sukopová
Overený zákazník
2.11.2021
Interhelpo
1. Najprv ma prekvapilo, že mnoho ľudí nevie, čo bolo Interhelpo. Pritom sme sa v škole o tom učili.
2. Prekvapilo ma, koľkí ľudia uverili v pozemský raj v Sovietskom zväze a odišli do ďalekého Kirgizska pomáhať pri budovaní tohto raja (pomohla tomu nezamestnanosť v domovine). Hladovali, veľmi veľa pracovali, choreli aj umierali. Mnohí vydržali, ale mnohí sa aj vrátili domov. Tí, čo vydržali, s veľkými obetami nakoniec postavili prvé továrne a položili základy priemyslu.
3. Prekvapil ma svieži rozprávačský jazyk, takmer žiadne gramatické chyby, a najmä spracovanie historického obdobia, o ktorom sme doteraz počuli iba chvály.
Čítať viac
22.9.2021
Výborná publikácia.
Debutové dielo slovenského novinára Lukáša Onderčanina nám prináša ucelený prierez históriou komúny Interhelpo založenej v medzivojnovom období čechoslovákmi, ktorí odišli zo svojej rodnej zeme za lepšou budúcnosťou, zamestnanosťou a kolektívnym budovaním Sovietskeho zväzu.

Aké veľké bolo ich rozhorčenie, keď ich po príchode do Kirgizska nečakali šťavnaté jablká, ktoré im sľuboval komunistický agitátor Rudolf Mareček, no namiesto toho, na vlastnej koži pocítili ešte väčšiu biedu, chudobu a hospodársku zaostalosť novej krajiny. Nehostinná step sa stala odrazu domovom stovkám našincov. V stave zhoršujúcich sa zdravotných a sociálnych podmienok sa niektorí rozhodli pre skorý odchod späť do vlasti. Ďalší však vytrvalo pracovali na zveľadení kraja stavbou domov, hospodárskych budov a tiež navyknutí si na tamojšie kirgizské obyvateľstvo a ich spôsob života.

Autor dôkladným štúdiom historických prameňov v podobe publikácií, dobovej tlače, archívov, rukopisov a fotografií na vysoko profesionálnej úrovni približuje život "interhelpovcov" a zachádza aj do ich osobných dôvodov, kvôli, ktorým sa rozhodli odísť z vlasti. Väčšinou opúšťali krajinu s veľkou túžbou po lepšom živote a dobre platenej práci, ktorej bolo v povojnovom období nedostatok. Jednotlivci opantaní vidinou Marečkovej "zeme zasľúbenej" tak rozpredali všetok svoj ťažko nahonobený majetok aby zaplatili členstvo v družstve a stali sa súčasťou rozkvetu socializmu. Autor prirodzenou cestou približuje tiež čitateľovi aj udalosti odohrávajúce sa v danom období, ktoré okrajovo súviseli s Interhelpom, akými boli napríklad priemysel Baťových závodov alebo nástup Hitlera k moci.

Je to kvalitné a precízne dielo, ktoré prináša čitateľom ucelené informácie o dejinách Slovákov, ktoré možno nie sú až také známe, no o to viac podstatné. Priznám sa, že ja osobne som o komúne Interhelpo počula prvýkrát. Ale som veľmi rada, že som si prečítala a dozvedela sa niečo nové a zaujímavé. Ďakujeme zo srdca za takéto knihy.
Čítať viac
10.9.2021
Kniha Lukáša Onderčanina je napísaná a spracovaná veľmi dobre. Okrem samotného textu, ktorý epickou formou podáva reálne udalosti, je kniha doplnená o dobové fotografie a ukážky dokumentov viažucich sa k samotnej téme. Táto problematika našich dejín nie je veľmi známa a voľne dostupných informácii k nej tiež nie je veľa. V Českej republike vyšla k tejto téme v roku 2020 kniha Jaromíra Mareka s názvom Interhelpo. Niekoľko postrehov z čítania: samotnému rozhodnutiu odísť z Československa sa nemožno čudovať. Ľudia, ktorí doma trpeli biedou, takýmto odchodom nemali čo stratiť a nádej, nech je akokoľvek nejasná a neistá, je dostatočným motívom. Skôr ma prekvapila odvaha, ktorou prijali takého rozhodnutie. Mnohí to skoro oľutovali a vrátili sa domov, kde ich čakalo aspoň známe prostredie. Balzac mal pravdu, keď vravel, že niektorí ľudia – najmä starší – sú ako kvety, ktoré keď presadíte, už sa neuchytia. To, že v daných podmienkach a napriek všetkým protivenstvám, dokázali členovia postaviť a udržiavať fungujúce družstvo, je obdivuhodné. Svedčí to o nesmiernej sile človeka vymaniť sa z mnohých obmedzení, ktorým musí čeliť. Svoj osud však po sfunkčnení družstva nemali vo svojich rukách. Politika, ktorá sprevádzala existenciu družstva po celý čas, je samostatnou kapitolou. My, po dejinnej skúsenosti s komunizmom, vieme už jasnejšie rozpoznať kroky, ktoré nakoniec viedli k likvidácii družstva. Koncentrácia moci, čo prirodzene nie je iba črtou komunizmu, je najväčším nepriateľom demokracie. Keď družstvo prišlo o plody svojej práce a moc o sebe rozhodovať, nemalo už čo udržiavať jeho existenciu. Menšie spoločenstvá potrebujú cítiť zodpovednosť za svoje rozhodnutia a byť čo najviac autonómne. Ukazuje sa tu už i problematika populizmu, ktorý koncentruje moc pod zámienkou počúvania hlasu ľudu, v konečnom dôsledku rozhoduje o ňom bez neho a nedovolí mu rozhodovať samostatne. Čítať viac
Taja
Neoverený nákup
28.8.2021
Vynikajuca kniha, kazdemu doporujem ako povinna citanie, je pisana zrozumitelne o casoch vzniku interhelpa Čítať viac
Romana J
Overený zákazník
19.8.2021
Vynikajuca kniha, linearne sa odvijajuci pribeh cloveka rychlo vtiahne a strastiplnu cestu za utopiou preziva spolu s protagonistami - ich uspechy, prekazky aj tragedie, comu napomahaju osobne fotofrafie. Bolo velmi zaujimave dozvediet sa o menej znamej pasazi zo slovenskej historie, ktora poskytuje obraz doby a zaroven dokazuje ze putovanie za priaznivejsimi prilezistostami je cloveku prirodzene a Slovaci nie su vynimkou. Čítať viac
Beáta
Neoverený nákup
13.8.2021
Povinné čítanie
Autor v tejto knihe s emotívnymi osudmi približuje čitateľom vznik a fungovanie československej komúny Interhelpo v ďalekom Kirgizsku. Ľudia po prvej svetovej vojne hnaní vidinou lepšieho zajtrajška odišli do neznámej zeme, kde na nich mal čakať ideálny svet robotníkov so spoločným jazykom IDO. Sám zakladateľ Interhelpa Rudolf Mareček im sľuboval lepší život, až prišlo prvotné sklamanie po príchode do krajiny. Mnohí sa cítili oklamaní, či už samotným Marečkom alebo ideológiou, ale väčšina verila, že po ťažkom štarte ich čaká blahobyt. Ale stálo im to za to, keď hladovali tak, že malé deti a slabší umierali? Mnohí verili, že áno, alebo aspoň tomu chceli veriť. Čechoslováci boli kvalifikovanou pomocnou silou pre zaostalý kraj, ktorý napriek všetkým útrapám pozdvihli, len či sa im dostalo toho, čo očakávali? Zlákať sa nechali aj rodičia Alexandra Dubčeka, ktorý bol ešte s bratom Júliusom malým chlapcom.
A čo Rudolf Mareček? Dlhé roky sa v komúne neukázal a viacerí mali naňho ťažké srdce, že ich oklamal. Ale čo ak všetko myslel v dobrom? Názory naňho z pohľadu Interhelpovcov sa rôznia a na utvorenie celkového obrazu o ňom by sme potrebovali mať viacero informácií a vedieť viac o jeho zmýšľaní. Závery si môže spraviť po prečítaní knihy každý sám.
Táto kniha sa zaradila do mojej WAU kategórie, je nielen krásna s úžasným prebalom, ale je hlavne veľmi hodnotná. Autor sa svojej úlohy zhostil výborne, kniha ma veľmi bavila, je písaná tak skvelo, že sa čítala sama. Knihu dopĺňa množstvo fotografií, ilustrácie, mapky, novinové články i spomienky ľudí.
Podľa mňa by mala byť povinným čítaním, pre mňa je jednou z TOP.
Čítať viac

Lukáš Onderčanin

Čítať viac

Vydavateľstvo Absynt

Čítať viac

„Veci, ktoré nás navždy zmenia sa dejú bez toho, aby sme vedeli, že sa stanú. A vo chvíli, ktorá vyzerá ako všetky ostatné, sa srdcia lámu, alebo hoja. A čas, ktorý plynie vytrvalo a s istotou, sa mimo hodín odtrhne z reťaze. Život sa môže zmeniť za malú chvíľu a potom človeku trvá celý život, kým tej zmene porozumie.“

Diera v čase - Jeanette Winterson, 2016
Diera v čase
Jeanette Winterson