Kufor

Okamžitý download
PDF
EPUB
MOBI
2 hodiny čítania
Vydavateľstvo
Absynt, 2021

Ďalšie formáty

Kniha
12,90 €

Hlavným hrdinom autobiografických poviedok Sergeja Dovlatova je obyčajný doštený kufrík, s ktorým autor v roku 1978 opustil brežnevovský Sovietsky zväz a emigroval do USA. Znova ho objaví až sedem rokov po emigrácii ukrytý...

Čítať viac

Hlavným hrdinom autobiografických poviedok Sergeja Dovlatova je obyčajný doštený kufrík, s ktorým autor v roku 1978 opustil brežnevovský Sovietsky zväz a emigroval do USA. Znova ho objaví až sedem rokov po emigrácii ukrytý...

Čítať viac

Ďalšie formáty

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o e-knihe

Špekulanti, flákači, pašeráci i celkom obyčajní alkoholici – také sú postavy a postavičky pestrého panoptika absurdnej sovietskej každodennosti v autobiografických poviedkach Sergeja Dovlatova.

Hlavným hrdinom autobiografických poviedok Sergeja Dovlatova je obyčajný doštený kufrík, s ktorým autor v roku 1978 opustil brežnevovský Sovietsky zväz a emigroval do USA. Znova ho objaví až sedem rokov po emigrácii ukrytý pod posteľou a v ňom zopár starých harabúrd – celý absurdný majetok, s ktorým opustil svoju vlasť.
Kôpka vecí a vecičiek v ňom vyvolá spomienky na život v ZSSR. Každá z tých starých, nepotrebných vecí je totiž pre autora zdrojom spomienok, v každej z nich sa ukrýva jeden príbeh – tragikomický, pripomínajúci boj s veternými mlynmi, plný irónie i sebairónie. Krepsilonové ponožky, nomenklatúrne poltopánky, či bunda Fernanda Légera – každá z týchto rekvizít ho vracia späť o niekoľko rokov, o niekoľko tisíc kilometrov cez oceán do sovietskeho Ruska.

Do povedomia ruskej literárnej verejnosti sa Dovlatov dostal až počas svojej emigrácie, keď začal publikovať v slávnom časopise New Yorker. Jeho poviedky boli neskôr preložené do viac ako tridsiatich jazykov. V roku 2018 mal premiéru biografický film, ktorý mapuje jeho život v čase pred emigráciou do USA.
Čítať viac

Všetky formáty tohto titulu

Knihy

Na sklade, objednávajte však rýchlo
12,90 €

E-knihy a audioknihy

E-kniha
Okamžite na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?
PDF
EPUB
MOBI
9,00 €
Ďalšie
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Originálny názov
Chemodan
Počet strán
1482 hodiny čítania
Rok vydania
2021
Naše katalógové číslo
899159
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
Absynt

„Sentimentálna Absyntovka”, ktorá Vás pobaví. Obsahuje osem poviedok, ktoré satiricky a humorne zobrazujú autorové zážitky. Na pozadí hlavnej postavy pocítime vtedajšie ruské prostredie, ktoré novinár Sergej opisuje a zároveň spoznáme ich zmýšľanie. Tempo deja je plynulé, úsmevné, na zamyslenie a hlavne oddychové.

Čítať viac

Recenzie

Ako sa vám páčila e-kniha?

4,5 / 5

26 hodnotení

14
10
2
0
0

6

Experimentálna fyzička cez deň, večer vášnivá čitateľka a niekde medzi tým si dám rada dobrú kávu. Ó a ešte píšem o knihách na IG: jaina_pise_o_knihach

Jana Hrdá
21.4.2022
Kufor plný srandy.
Sergej Dovlatov píše o Kufri plnom vecí, ktoré si so sebou odniesol v roku 1978, keď emigroval z brežnevovského ZSSR do USA. Svoj majetok nechal odpočívať v doštenom kufríku niekoľko rokov, až ho jedného dňa otvoril ako časovú kapsulu plnú spomienok. Ku každej veci sa viaže úžasná historka plná satiry, tragikomédie a irónie. A tak sa napríklad dozviete čo stojí za tromi pármi fínskych krepsilonových ponožiek, dôstojníckym opaskom, či nomenklatúrnymi poltopánkami. Poviedky, nech čitateľovi prídu akokoľvek absurdné, sú založené na skutočných autobiografických základoch. Odhalia takú obyčajnú sovietsku spodinu plnú šlendriánov, agresívnych alkoholikov alebo pašerákov. Avšak určitú časť ruskej inteligencie, ako sa ukazuje, oddeľuje len veľmi tenká a nie presne definovaná hranica medzi spodinou. Veď aj sám autor napísal:
“Taký ruský inteligent, ktorý nesedel vo väzení, nestojí ani za deravý groš…”
Každopádne, veľmi som sa pri čítaní zabavila a ako v anotácii píše Dušan Dušek: “Závidím každému, kto knihu Kufor ešte nečítal.”
Čítať viac
19
Sto roků samoty - Gabriel García Márquez
Práve čítam
Sto roků samoty

Čítam pomaly, ale pravidelne. Začínal som detektívkami a trilermi, potom som prešiel na sociálne romány, pridal k tomu klasiku, občas humor, sem tam životopisy a to, čo ma zaujalo.

Tomáš Kučera
2.4.2022
Páčil sa mi ten koncept, že autor rozpráva príhody, ako prišiel k veciam v kufri. No tie príhody boli iba mierne nadpriemerne zaujímavé a bez nejakej väčšej pointy. Čítať viac
Monik Ro
29.12.2021
Skvelé
Čistý pôžitok z čítania.. Poznáte to podľa toho, že knihu čítate pomaly, vychutnávate si slová, nechcete, aby prišiel koniec.. Na prvý pohľad jednoduché, ale v svojej podstate neskutočne pravdivé, ako sám život. Čítať viac
8
22.12.2021
Kniha prečítaná na jeden dych
Túto útlu knižku som prečítala na dvakrát. Dej sa odohráva v ZSSR. Jednotlivé príbehy opisuje sucho a pravdivo s dávkou humoru a tým vnáša aj komickosť do vážnych situácii. Nie raz som sa pristihla, že sa nahlas smejem. Sympatické je aj to, že autor opisuje seba ako,, lyrika s disidentskými schopnosťami,ktorému sa nič nechce a rád si vypije ale zároveň je inteligentný s,, byľkou rozumu". Táto kniha je zaslúžene zaradená do top kníh 2021. Čítať viac
Elena
8.12.2021
Trochu netradičná Abysntovka, ale VÝBORNÁ
Túto útlu knižočku poľahky strčíte do kabelky, keď budete niekam cestovať a verte mi, že že nebudete ľutovať. Kniha obsahuje niekoľko smutno-smiešnych poviedok viažúcich sa k "sentimentálnym haraburdám" autora. Poviedky vás na jednej strane pobavia, ale prinútia vás aj rozmýšľať o absurdnosti čias, na ktoré už mnohí z nás zabudli. Asi sa viac hodí pre skôr narodených, ktorí si tie časy pamätajú. Čítať viac
13
Ázijský šampión - Kristína Kironská, Eunika Rejtová
Práve čítam
Ázijský šampión

O knihách, čo ma zaujali, píšem aj tu: https://www.instagram.com/monikabelinova/

Monika Bělinová
5.11.2021
Obsah starého kufra inšpiroval Sergeja Dovlatova vyrozprávať osem krátkych príbehov, vrhajúcich svetlo na život v Sovietskom zväze v 60. rokoch. Nachádza sa v ňom len zopár vecí, ktoré si vzal so sebou, keď opustil Sovietsky zväz a emigroval do Ameriky.

Každý predmet vás vezme na sentimentálnu, vtipnú, sarkastickú spomienkovú jazdu plnú útržkov z Dovlatovho neobyčajného života: vytesáte s ním kamennú sochu, ukradnete starostovi topánky spod stola, vyskúšate si úlohu vojaka, novinára, veksláka, prejdete sa po uliciach Petrohradu prezlečení za Petra Veľkého... Z poviedok je cítiť úprimnosť, priamočiarosť, prirodzenosť, ale aj autorovu lásku k domovine, akokoľvek bizarné chvíle v nej zažíval.

Výborné čítanie, až mi je ľúto, že ju mám už za sebou.
Čítať viac
28
10.6.2021
Útla knižka ruského spisovateľa Sergeja Dovlatova Kufor je ako prehliadka pravého socialistického šatníka. Autor postupne vyťahuje z kufra krepsilonové ponožky, nomenklatúrne poltopánky, dôstojnícky opasok či popelínovú košeľu. Kým sa dostaneme na koniec zoznamu prídeme k číslu osem. Osem rôznych kusov oblečenia, osem rôznych príbehov viažucich sa k nim. A tak ako je rôznorodé toto oblečenie, rôznorodé sú i jednotlivé príbehy - veselé, smutné, ironické, na zamyslenie… Avšak ani v jednej nechýba štipka humoru, satiry, nadhľadu a s odstupom času i prijatie skutočností, ktoré autor nechal vo svojej rodnej vlasti - Rusku. V krajine, kde mnohí namiesto vody pijú vodku, v krajine, kde pracovná morálka býva dosť vágna, kde jedna absurdná situácia strieda druhú. A čitateľ sa ocitá uprostred tohto všetkého, stáva sa svedkom, aktérom, spolupáchateľom, šmelinárom, opilcom či neplánovaným hrdinom.
Myslím, že toto dielko ulahodí všetkým skôr narodeným čitateľom, ktorí majú ešte živo v pamäti realitu minulého režimu a tých mladších pobaví nezmyselnosť niektorých situácií, ktoré im môžu pripadať až nereálne.
Čítať viac

Čítať viac
Čítať viac

„Mimochodom, viete, čo znamená slovo alimenty v latinčine? Doslovný preklad do hebrejčiny značí: metóda, ako vytiahnuť mužovi semenníky cez jeho peňaženku.“

Vojde kôň do baru - David Grossman
Vojde kôň do baru
David Grossman