Andrej Bohuš

19

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori
Zobraziť viac

Moje srdcovky

Moje odznaky

Verný zákazník
Môj názor pomáha
2023
Môj názor pomáha
2022
Knihy roka 2022
2022
Môj názor pomáha
2021
Knihy roka 2021
2021
Pravý knihonaut
Hráč knižnej šifry
Stopár
Šťastných 7
2022
Šťastných 7
2021
Šťastných 7
2020
Šťastných 7
2016
Šťastných 7
2015
Šťastných 7
2014
Šťastných 7
2013
Plány do budúcnosti
Horúce novinky
Máte čitateľský profil
Zobraziť viac

Moje aktivity

19
19

Andrej Bohuš napísal recenziu

07.05.2024 17:27

Vražda Jána a Martiny od Laury Kellö Kalinskej je pútavým a dôkladným pohľadom na jednu z najvýznamnejších káuz v novodobej histórii Slovenska. Autorka, ktorá sleduje prípad od jeho začiatkov v roku 2018, prináša komplexný obraz vyšetrovania vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Kalinská v knihe mapuje viac ako rok práce polície a prokuratúry, pričom sa nevyhýba ani chybám, ktoré sa počas vyšetrovania stali. Je to nielen svedectvo o náročnej práci vyšetrovateľov, ale aj o odhodlaní a svedomitosti tých, ktorí sa snažili pravdu odhaliť.

Kniha ponúka aj detaily a svedectvá, ktoré neboli doteraz zverejnené, a poskytuje hlbší vhľad do myslí páchateľov a procesu, ktorým prešli. Kalinská tiež reaguje na rôzne konšpirácie a mýty, ktoré sa okolo prípadu vytvorili, a snaží sa ich vyvrátiť na základe faktov a dôkazov. Mimoriadne zaujímavé bolo pozrieť sa detailnejšie, ako prebiehala samotná vražda, čo robila Zsuzová a Kočer, ako komunikovali a ako sa chovali. Veľké množstvo fotiek dokresľuje celý prípad a dáva lepšiu predstavu, ako sa veci udiali.

Máloktorá udalosť mala na Slovensko taký vplyv ako tieto dve vraždy. Určite odporúčam prečítať si túto knihu doslova každému Slovákovi. Je to svedectvo doby minulej a súčasnej.

Čítať viac

19
19

Andrej Bohuš napísal recenziu

23.03.2024 13:17

Kniha Rýchlokurz geniality od Ľudovíta Ódora je považovaná za komplexný a podnetný sprievodca súčasnými aj budúcimi trendmi, ktoré formujú náš svet. Na viac ako 650 stranách sa autor venuje 42 otázkam rozdeleným do 9 okruhov, vrátane svetových megatrendov, fungovania vesmíru, rozumu a citu, ľudí a spoločnosti, technologickej revolúcie, fyziky, biológie, psychológie, matematiky, peňazí a mnoho ďalšieho.

Oceňujem, že aj zložité témy ako kvantová mechanika, HDP, či starnutie populácie sú vysvetlené zrozumiteľne a s humorom, čo robí knihu celkom prístupnou širšiemu "čitateľstvu". Autor, Ľudovít Ódor, ktorý je ekonómom a bývalý viceguvernérom Národnej banky Slovenska a premiér, je chválený za svoj vedecký prístup a schopnosť zložité informácie podať jednoducho a zaujímavo.

Aj keď mi niektoré témy dali zabrať, obzvlášť fyzika, Shootyho kresby a autorov humor urobili z knihy svieže čítanie. Určite odporúčam doslova každému, lebo každý si nájde tému, ktorá ho zaujíma. Naviac, kapitoly sa dajú čítať na preskačku, resp. úplne vynechať.

Čítať viac

19
19

Andrej Bohuš napísal recenziu

06.03.2024 12:48

Román "The Ministry for the Future" od Kima Stanleyho Robinsona nie je typickým románom o klimatickej fikcii. Namiesto maľovania ponurého obrazu dystopickej budúcnosti zničenej klimatickými zmenami, Robinson ponúka nádejnú víziu sveta, ktorý aktívne pracuje na udržateľnej budúcnosti.

Príbeh sa sústreďuje na fiktívnu organizáciu založenú podľa Parížskej dohody a jeho riaditeľku Mary. Jej vznik je podnietený vlnou horúčav, ktorá v Indii zabije milióny ľudí. Poslaním tohto "ministerstva" pod záštitou OSN je obhajovať blaho budúcich generácií a zabezpečiť, aby ich hlasy boli počuté v súčasnosti. Prostredníctvom série prepojených príbehov Robinson skúma rôzne výzvy a príležitosti, ktorým čelí ľudstvo v boji proti klimatickým zmenám.

Román sa nevyhýba tvrdým následkom klimatickej krízy. Extrémnym poveternostným udalostiam, stúpajúcej hladine morí a spoločenským nepokojom. V knihe sa prepájajú vedecké fakty s fiktívnym príbehom. Do príbehu plynule integruje reálne koncepty ako geoengineering a zachytávanie uhlíka, "opravu" ľadovej pokrývky, alternatívne spôsoby dopravy.

Hoci kniha ponúka nádejný výhľad, opisuje prekážky, ktoré stoja v ceste dosiahnutia celosvetových zmien. Prekladá tiež otázku, či účel svätí prostriedky? Nie? A čo keď je účelom záchrana miliárd životov?

Čítať viac

19
19

Andrej Bohuš napísal recenziu

19.01.2024 06:16

Keď som sa od kolegu dozvedel, že Diabol nosí Pradu je kniha, vedel som, že si ju musím prečítať. Kým filmová adaptácia, v ktorej stelesňuje nezabudnuteľnú Meryl Streep impozantnú Mirandu Priestly, je všeobecne chválena, samotná kniha zanecháva mierne zmiešaný dojem, najmä pre tých, ktorí boli fascinovaní filmovou verziou.

Hlavná hrdinka románu, Andrea Sachsová , je mladá ambiciózna novinárka , ktorá sa dostáva na miesto asistentky Priestlyovej, šéfredaktorky módneho časopisu Runway. Andreaina cesta do sveta módy je tak zábavná, ako aj poučna, keď sa musí vyrovnať s absurdnými požiadavkami , nemilosrdnou konkurenciou a neutíchajúcim smädom po dokonalosti, ktoré definujú Priestlyovej režim.

Napriek pútavému námetu a vtipným postrehom o módnom priemysle kniha zaostáva za filmovým svetom adaptácie. Streepovo stvárnenie Mirandy Priestlyovej je tak ikonické a očarujúce, že zatienilo Weisbergerovej vykreslenie postavy v knihe.

Navyše tempo a štruktúra knihy sú menej prepracované ako v filme a dej románu dosť vlečie.

"Diabol nosí Pradu" je predsa len hodná čítania, ale za mňa je to mierne sklamanie, ovplyvnené samozrejme filmovou verziou.

Čítať viac

19
19

Andrej Bohuš napísal recenziu

02.01.2024 12:55

Gemer, deň prvý. Táto kniha je prvým dielom z plánovanej trilógie komiksov od Daniela Majlinga, autora kníh ako Rudo a Zóna. Dej sa odohráva v jeden augustový deň na Gemeri. 


Príbeh sa točí okolo jednej diery a trpaslíka... Ehm...malého človeka. Je plný napätia, absurdných zvratov, tragikomických dialógov a zaujímavých postáv, ktorých osudy sa prelínajú v rôznych situáciách. Je nakreslený v klasickom Majlingovom temnom štýle.

Jediné, čo má trochu vyrušovalo je množstvo postáv, v ktorých som sa horšie orientoval. Ale na začiatku je každá postava popísaná, čo trochu pomohlo.

Jeden zo známejších slovenských komiksov a teším sa na ďalší diel.

Čítať viac

Gemer - Daniel Majling, 2023
Gemer
  • Daniel Majling
5,0
23,57 €

19
19

Andrej Bohuš napísal recenziu

02.01.2024 12:42

Ako som vozil Kórejcov od najobľúbenejšieho autobusára na Slovensku, Ondreja Sokola, je tretím pokračovaním úspešnej série príbehov spoza volantu.

Priehrštie sarkazmu a anekdotických príhod je zárukou dobrej zábavy. Inak, trochu mi to pripomína dávneho ľudového zabávača, Andera z Košíc. Tentoraz sa autor venuje Kórejcom, ktorých vozil po Európe od Nórska po Balkán. Musím však povedať, že táto kniha je asi najslabšia z trojice kníh, možno že aj preto, lebo je najkratšia.

Určite som sa však zabavil a odporúčam čítať, cez temné a smutné dni na vylepšenie nálady.

"Turistov sa tu hemží viac než ploštíc na slovenskom internáte."

Čítať viac

19
19

Andrej Bohuš napísal recenziu

27.12.2023 06:26

Dry od Neala Shustermana je napínavý príbeh o prežití, ktorý ponúka surové a realistické zobrazenie toho, čo by sa mohlo stať (čo sa stane), keď v kohútikoch prestane tiecť voda. Príbeh sa točí okolo tínedžerky menom Alyssa, ktorá je nútená robiť život ťažké rozhodnutia pre svoju rodinu a priateľov.

Kniha vykresľuje živý obraz tichej predmestskej ulice, ktorá sa premieňa na vojnovú zónu, keď sa susedia a rodiny obracajú proti sebe v honbe za vodou. Je to hrôzostrašné skúmanie najlepších a najhorších vlastností ľudskej prirodzenosti, ktoré ukazuje, ako obyčajní ľudia môžu byť v snahe o prežitie nútení k mimoriadnym krokom.

Príbeh je plný akcie a spoločensky poučný, kombinuje zábavu so zdrvujúcim preskúmaním zraniteľnosti ľudstva voči environmentálnym katastrofám. Postavy sú realistické, obzvlášť strach a zúfalstvo, ktoré prejavujú, keď im dôjdu "civilizované" možnosti. Dej sa môže zdať pomalý, ale je to len preto, aby sa svet vybudoval trochu viac, a po prvej polovici sa to rýchlo rozbehne.

"Dry" je ostrým pripomenutím potenciálnych dopadov klimatických zmien na spoločnosť. Keď narastá dosah klimatických zmien, milióny zraniteľných ľudí čelia neprimeraným výzvam v oblasti extrémnych udalostí, zdravotných následkov, bezpečnosti potravín, vody a živobytia, migrácie a núteného vysídlenia, straty kultúrnej identity a ďalších súvisiacich rizík. Klimatické zmeny ovplyvňujú našu spoločnosť prostredníctvom dopadov na zdravie ľudí, infraštruktúru a dopravné systémy, ako aj dodávky energie, potravín a vody. Samému mi táto kniha spôsobila miernu klimatickú úzkosť a donútila má rozmýšľať o príprave na nečakané udalosti.

Na záver je "Dry" podnetný román, ktorý ponúka mrazivý pohľad do budúcnosti, ktorá sa môže stať skutočnosťou, ak sa nebudeme zaoberať naliehavou otázkou klimatických zmien. Je to povinná čítačka pre každého, kto sa zaujíma o pochopenie ľudských rozmerov environmentálnych kríz.

Čítať viac

Sucho - Neal Shusterman, Jarrod Shusterman, 2019
Sucho
  • Jarrod Shusterman
  • Neal Shusterman
4,3
11,52 €

19
19

Andrej Bohuš napísal recenziu

21.12.2023 17:02

Elon Musk od Waltera Isaacsona je rozsiahla biografia najfascinujúcejšieho a kontroverzného inovátora našej éry. Isaacson, strávil dva roky sledovaním Muska, rozhovormi s ním, jeho rodinou, priateľmi, spolupracovníkmi a nepriateľmi. Výsledkom je odhaľujúca vnútorná história, plná úžasných príbehov o úspechoch a turbulenciách, ktorá rieši otázku: sú démoni, ktorí Muska poháňajú, tiež to, čo poháňa jeho genialitu?

Kniha pokrýva Muskov život od detstva v Juhoafrickej republike, kde bol pravidelne bitý a emocionálne týraný svojím otcom, až po jeho vzlet ako zakladateľa a CEO spoločností SpaceX, Tesla, Neuralink a The Boring Company, ako aj jeho kontroverzného prevzatia Twitteru. Isaacson vykresľuje Muska ako revolučného vizionára, ktorý pomohol svetu vstúpiť do éry elektrických automobilov, súkromného vesmírneho prieskumu a umelej inteligencie, ale aj ako tvrdého, ale zraniteľného chlapca, náchylného na náhle zmeny nálad Jekylla a Hydea, s mimoriadne vysokou toleranciou rizika, túžbou po dráme, epickým zmyslom pre poslanie a maniakálnou intenzitou, ktorá bola bezcitná a občas deštruktívna.

Kniha sa neodvracia od odhaľovania Muskových chýb a zlyhaní, ako sú jeho chaotické tweety, jeho nemilosrdné zaobchádzanie so zamestnancami a konkurentmi, jeho viacnásobné rozvody a aféry, jeho konflikty s regulátormi a akcionármi a jeho pochybný environmentálny a spoločenský dopad.

Isaacsonova biografia je skutočne strhujúca a obsahuje vyvážený portrét technického génia, ktorý zmenil svet svojimi inováciami, ale ktorého ľudské kvality sú otázne. Aj keď som Muska vnímal vždy skôr ako trochu nebezpečného cvoka, nie je všetko také čiernobiele.

Čítať viac

19
19

Andrej Bohuš napísal recenziu

13.12.2023 16:08

Shustermanov Thunderhead je pokračovaním jeho dystopického románu "Scythe", ktorý sprevádza čitateľov do hlbín sveta večného života, morálnych dilem a umelej inteligencie. Naväzuje na prvú knihu príbehom dvoch mladých učeníkov smrtky Faradaya, Citry a Rowana.

Citra sa stáva ctihodnou smrthou Anastáziou a Rowan utečencom/tajnou smrtkou Luciferom. Príbeh sa zamotáva, skrytý nepriateľ usiluje o život Anastázie a smrtky Curie. Boj vo vnútri cechu smrtiek sa rozbieha naplno a od jeho výsledku bude závisieť osud ľudí. Zaujímavosťou tejto knihy, je väčšie zapojenie všadeprítomnej umele inteligencie Thunderhead, do deja. Stáva hlavnou postavou, ktorá ponúka svoj vlastný pohľad na tieto hlboké otázky života, vesmíru a vôbec. #42

Tempo románu je neúprosné, udržuje čitateľov na pokraji pomyselných sedadiel. Kniha končí obrovským cliffhangerom, ktorá ma núti okamžite siahnuť po pokračovaní...

Čítať viac

19
19

Andrej Bohuš napísal recenziu

09.12.2023 12:19

Kniha Neila Shustermanova Kosec je pútavý príbeh, ktorý vrhá čitateľov do sveta, kde bola smrť porazená. Choroby, vojny a zločiny sú minulosťou, čo ľudstvo nechá čeliť úplne odlišnej výzve: nadmernej populácii. Aby sa zachovala stabilná populácia, smrtky, jedinci vybraní pre ich výnimočný intelekt a zručnosť, sú poverení úlohou vykonávať ponurú, ale nevyhnutnú úlohu kosenia, ukončovať životov určitých jednotlivcov.

Dlho som pozeral v kníhkupectve po tejto knihe vďaka jej pútavému obalu a sľubom podnetného scifi dobrodružstva. Od prvej stránky som bol uchvátený, zaujatý zložitým budovaním sveta, zaujímavými postavami a napínavým dejom . Shusterman spája témy smrteľnosti, spravodlivosti a samotnej podstaty ľudstva, čím vyzýva čitateľov, aby premýšľali o tom, čo to znamená žiť vo svete, kde bola smrť skrotená a moc ukončiť život je v rukách vybraných niekoľkých.

Hrdinami románu je Citra Terranova a Rowan Damisch, ktorých si vyberie ctihodný smrtka Faraday za svojich učeníkov. Odhaľuje sa svet riadený dobrotivou AI, ktorá má pod dohľadom doslova celú planétu okrem cechu smrtiek. Ako sa učeníci dozvedajú viac o svete cechu a kosení, narážajú na niečo zhnité v "štáte dánskom".

Koniec je vzrušujúcim záverom, ktorý necháva čitateľov netrpezlivo pokračovať ďalším dielom trilógie. Žatva je povinné pre fanúšikov scifi literatúry. Je to príbeh, ktorý vám zostane v pamäti dlho po tom, čo ho dočítate, a prinúti vás spochybniť svoje vlastné presvedčenia o živote, smrti a samotnej podstate existencie.

Čítať viac

Kosec - Neal Shusterman, 2018
Kosec
  • Neal Shusterman
4,7
13,95 €

„Muž a žena by mali byť spomalení, ako keď kráčaš pod vodou, mali by sa venovať každej bunke, každému nádychu pomaly a bez náhlenia.“

Tri smrtky sa plavia - Vanda Rozenbergová, 2018
Tri smrtky sa plavia
Vanda Rozenbergová