Andrej Bohuš

17

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori
Zobraziť viac

Moje srdcovky

Moje odznaky

Verný zákazník
Môj názor pomáha
2022
Môj názor pomáha
2021
Knihy roka 2021
2021
Pravý knihonaut
Hráč knižnej šifry
Stopár
Šťastných 7
2022
Šťastných 7
2021
Šťastných 7
2020
Šťastných 7
2016
Šťastných 7
2015
Šťastných 7
2014
Šťastných 7
2013
Plány do budúcnosti
Horúce novinky
Máte čitateľský profil
Zobraziť viac

Moje aktivity

17
17

Andrej Bohuš napísal recenziu

07.05.2023 17:39

Táto kniha je úžasná! Je to pútavý prehľad o tom, ako štyri technologické giganty - Amazon, Apple, Facebook a Google (označované ako FAANG) - menia svet a obchodovanie v ňom.

Autor knihy Scott Galloway, profesor marketingu na New York University Stern School of Business, nám ponúka zaujímavé pohľady na to, ako tieto spoločnosti ovplyvňujú naše každodenné životy.

"Veľká štvorka sa stala veľkou kvartetom kontroly nad našimi životmi." To určite nemôže byť dobré!

"Keďže sa pravdepodobne nebudeme môcť zbaviť technologických gigantov, musíme nájsť spôsoby, ako zabezpečiť ich zodpovednosť a zabezpečiť, aby nás nenútili spáchať digitálnu seppuku."

Galloway nám ukazuje, že tieto spoločnosti sú také veľké a mocné, že "pohybujú trhmi a predstavujú hrozbu pre ostatné spoločnosti, ktoré sa nesnažia zvládnuť digitálne prostredie." Je to naozaj skvelé čítanie pre každého, kto sa zaujíma o technologický priemysel a jeho vplyv na náš svet.

Autorova vtipná a nadhľadná písaná reč pomáha prezentovať jeho myšlienky jednoducho a zrozumiteľne. Máme tu napríklad Gallowayovu vtipnú charakteristiku Amazonu: "Toto nie je podnik, to je náboženstvo. A Jeff Bezos je jeho jediný prorok."

Ďalším zaujímavým bodom, ktorý Galloway zdôrazňuje, je, že tieto spoločnosti zvyčajne nezarábajú na svojich zákazníkoch, ale na svojich dodávateľoch. "Ak vám niekto dá niečo zadarmo, ste produktom, nie zákazníkom."

Celkovo sa mi táto kniha páčila. Je to skvelé čítanie pre každého, kto chce lepšie porozumieť tomu, ako funguje technologický priemysel a jeho vplyv na náš svet. Galloway má príjemný spôsob písania a jeho príklady sú zaujímavé, inšpiratívne a často vtipné. Dám knihe 4,5 z 5 hviezdičiek!

Čítať viac

17
17

Andrej Bohuš napísal recenziu

25.04.2023 06:08

Terence Norr, vyšetrovateľ paranormálnych zločinov v Británií sa predstavuje v prvej knihe Petra Jelínka. Jedného z mála steampunkových autorov na Slovensku.

Súbor poviedok o detektívovi, ktorý sa musí vysporiadavať s démonmi, viac či menej hroznými príšerami, čarodejnicami, duchmi a ďalšími potvorami Londýna. Pomáhajú mu v tom mladá telepatka Cate Havevridgová a raráškom z astrálnej sféry Ábel. Aj keď je Terence súčasníkom Sherlocka Holmesa, považuje ho len za amatéra, ktorý rieši len spoločenské škandály.

Pútavá kniha, veľmi ľahká na čítanie, aj vzhľadom na krátke príbehy. Páči sa mi vyšetrovateľ Norr je priamočiary a na staroveké monštrá používa modernú techniku, nie len magické formulky zo zaprášených almanachov. Oživená múmia zaliata v betóne by o tom mohla rozprávať. Vlastne nemohla.

Určite odporúčam ako relaxačné čítanie, keď si chcete oddýchnuť od socialno-spoločenských tém dnešného sveta.

Čítať viac

17
17

Andrej Bohuš napísal recenziu

18.04.2023 18:12

Prvá kniha o Fantomasovi od autora Marcela Allaina a Pierrea Souvestreho je klasickou detektívnou prózou, ktorá nesie so sebou pôvab a záhadu. Tento príbeh je skutočne jedinečný v tom, že hlavnou postavou je zločinec a vrah - Fantomas.

Je to kniha, ktorá je vhodná pre všetkých fanúšikov zločinu a detektívok a historickej literatúry. Pre moderného čitateľa však už nie je moc čitateľsky prívetiva vzhľadom na staromódny štýl z prelomu storočia. Táto kniha bola prvým krokom ku vzniku celej série o Fantomasovi, ktorá sa stala kultovou a nezabudnuteľnou pre mnohých čitateľov a filmových fanúšikov.

Dej knihy sa točí okolo série nevyriešených zločinov, pri ktorých sa objavujú stopy, ktoré naznačujú, že sú spáchané Fantomasom. Hlavným protivníkom Fantomasa je vyšetrovateľ Juve, ktorý sa snaží zastaviť jeho zločiny a odhaliť jeho pravú identitu. Hoci sa dej vyvíja rýchlo, ale postavy sú pomerne plytké a ich rozhodnutia často nezodpovedajú ich charakteru.

"Ak chcete preniknúť do tajomstva, musíte byť schopní myslieť ako zločinec."

Čítať viac

Fantomas - Pierre Souvestre, Marcel Allain, 2008
Fantomas
  • Pierre Souvestre
  • Marcel Allain
4,1
9,99 €

17
17

Andrej Bohuš napísal recenziu

30.03.2023 16:20

Ako ďaleko sa dostane ľudstvo v tme. O tom pojednáva americký spisovateľ a profesor s japonskými koreňmi, Sequoia Nagamatsu.

Všetko začína na Sibíri klasickým príbehom. Výskum zamrznutých ludských pozostatkov vypustí do sveta vírus, ktorý privedie ľudstvo do najhorších okamihov histórie a zároveň v ňom odhalí to najlepšie.

Séria viac či menej krátkych príbehov, jemne previazaných skrze storočia. Začína sa profesorom na Sibíri, pokračuje pracovníkom eutanáznom parku a potom sa cez výskumníka, opravára robo-psov, cestujúcich na vesmírnej lodi, ľudí v kóme dostávame k vyvrcholeniu, ktoré odhaľuje celé pozadie knihy.

Kniha je prešpikovaná vyrovnávaním sa so smrťou blízkych osôb, rodičov, detí, známych. Séria príbehov a foreshadowing mi pripomínajú Atlas mrakov. Nie je o však čistokrvné scifko, skôr úvaha nad ľudstvom, ľuďmi, ich odolnosti a vyrovnávať sa s utrpením a napriek tomu napredovať vpred.

Čítať viac

17
17

Andrej Bohuš napísal recenziu

22.03.2023 16:02

Vrcholí renesancia a pápežom sa stáva Rodrigo Borgia. Tak sa začína sa posledná kniha Maria Puza, majstra pera, autora svetoznámeho románu Krstný otec. Kniha nebola dokončená, dopísala ju až Puzova spolupracovníčka Carol Ginová.

Rodrigo Borgia známy ako pápež Alexander VI. roztáča boj o nadvládu nad Talianskom. Mocibažný, skorumpovaný, nenormálny a pomstychtivý pápež, zneužíva cirkev a svoje nemanželské deti na politické ciele. Z Caesareho urobí kardinála, Juana veliteľa pápežskej armády, Joffreho a Lucreziu využila na politické manželstvá. Dokonca Caesareho a Lucreziu donúti k incestnému vzťahu, z ktorého vzíde dieťa. Čo nie je u Borgiovcov až také neobvyklé, keďže Rodrigovi rodičia boli tiež bratranec a sesternica.

Kniha je prešpikovaná osobnosťami renesancie 15. storočia ako sú známe talianske rodiny Borgiovci, Mediciovci, Sforzovci, Orsiniovci, d'Esteovci l, Malatestovci, ale aj osobnosti ako Leonardo da Vinci a Nicollo Macchiaveli.

Puzo nazval Borgiovcov prvou mafiánsku rodinou a ich robím bol práve Rodrigo. Ten sa na ceste za mocou nezastavil pred ničím, vrátane najťažších hriechov, vrážd, smilstva, klamstvá a korupcie. Rovnako ako podobné príbehy, ani tento nekončí šťastným koncom. Len čiernou škvrnou vo vatikánskej historií.

Čítať viac

17
17

Andrej Bohuš napísal recenziu

20.03.2023 16:14

"Je ne regrette rien - Nič neľutujem", tak sa začína známa pieseň francúzskej chansonierky, Edit Piaf. O ľútostiach, prešľapoch, ospravedlneniach a o tom, ako nám pomáhajú posúvať sa dopredu píše americký autor Daniel H. Pink. Jeho knihy sa pravidelne dostávajú medzi bestsellery NYT.

V knihe sa na príkladoch najprv pozrieme na príklady ľútostí, ktorými ľudia trpia. Medzi najväčšie patria vzdelanie, rodina, práca, vzťahy, zdravie, financie a prešľapy v morálke. Nad premárnenou príležitosťou, že sme neboli zodpovednejší alebo, že sme nezachytili problém včas. Medzi najľutovanejšie hriechy zase patria zákernosť, nevera, krádež, zrada a svätokrádež.

Zaujímavým bodom je vysvetlenie, prečo sú medailisti na 3. mieste šťastnejší ako tí na druhom.

Veľká časť knihy sa zameriava na odpúšťanie. Ako sa k odpúšťaniu stávajú svetové náboženstvá, ako odpúšťať sebe a druhým a ako žiadať o odpustenie.

Na záver je krásna metafora japonského umenia kensugi, teda oprava rozbitého porcelánu roztaveným zlatom. Vec sa teda stáva hodnotnejšou, ako bola na začiatku. Rovnako aj pri chybovaní človeka, ak sa z chýb a ľútostí dokáže človek poučiť, tak vie byť silnejší a múdrejší do budúcnosti.

"Zlyhanie je najlepším učiteľom" Majster Yoda

#knihy #kniha #knihomol #tipnaknihu #dnescitam

Čítať viac

17
17

Andrej Bohuš napísal recenziu

27.02.2023 17:38

Milý Tato...tak sa začína list Lucie Satinskej, svojmu otcovi, Júliusovi Satinskému, asi najznámejšiemu slovenskému komikovi, zabávačovi, hercovi, spisovateľovi a postave slovenskej kultúry.

Knižka je vlastne zbierka listov, ktoré začala Lucia písať otcovi po jeho smrti. Opisuje v nich, ako sa vyrovnáva s jeho smrťou, spomína na zážitky z detstva a píše o svojom vtedajšom živote. Obzvlášť zaujímavé sú zážitky z akcií, kde s mamou preberala v priebehu roka po smrti otca mnohé ceny. Moja obľúbená časť bola, keď matka Lucie, manželka Júliusa Satinského, ho označila za najobľúbenejšiu slovenskú mŕtvolu.

Nie je to žiadny bulvár, nečakajte bombastické odhalenia. Je to prostá snaha dievčaťa zvládnuť bolesť zo straty milovaného otca.

Čítať viac

17
17

Andrej Bohuš napísal recenziu

07.02.2023 13:55

Ľudia milujú byť nadradení, vyhrať, získať výhody. Will Storr, britský novinár, píše o tom ako sociálne postavenie ovplyvňuje život ľudí.

Ľudia od počiatku dejín chceli byť najlepšími. Najlepší lovec, najlepší staviteľ, najlepší kuchár, najlepší líder... Kniha je plná príkladov, ako status v rodine, škole, práci, spoločnosti, medzi štátmi, v politickej strane, dokonca potravinách určuje kto sme, kam pôjdeme a koľko toho dosiahneme. Okrem iného sa kniha dotýka aj nacistického Nemecka, priemyslnej revolúcie, ale aj paniky zo satanistov v USA a komunistov v Sovietskom zväze.

Hra o status sa však môže obrátiť aj nesprávnym smerom. Lebo keď my sme na vrchole, niekto musí byť pod nami. Autor skúma skryté vzorce v ľudskom správaní a odhaľuje spojitosti s hrou o postavenie. Nie len bežných ľudí, ale aj antivaxerov, mizogýnov, členov klutov rasistov a online trolov.

Nie je to však žiadna vedecká publikácia. William Storr skôr prekladá námet na rozmýšľanie. Keď sa niekedy na rodinnej oslave pohádate, odporúčam kapitolu "Tyrania bratrancov".

#knihy #kniha #knihomol #tipnaknihu #dnescitam

Čítať viac

17
17

Andrej Bohuš napísal recenziu

05.02.2023 20:00

Alžbeta II., z milosti Božej, kráľovná Veľkej Británie, Írska a britských dominií v zámorí, obrankyňa viery. Tak znel jeden z mnohých titulovej kráľovnej Alžbety, jednej z najznámejších osôb dnešných čias.

Narodená do britskej kráľovskej rodiny, vyrástla Alžbeta v prepychu, ale aj veľkých očakávaniach. Ako prvé vnúča kráľa Juraja V. bola už od ranného detstva stredobodom pozornosti médií, aj keď nebola k trónu úplne najbližšie. To sa zmenilo abdikáciu jej strýka Eduarda VIII. a nástupe na trón jej otca. Tak sa z nej stala priama následníčka asi najznámejšieho trónu na planéte.

Kniha sa venuje Alžbete prakticky od pôrodu. Postupne ju sledujeme od ranného detstva, dospievanie na kráľovskom dvore, cez zoznámenie s princom Philipom, nástup na trón, zvládanie mimoriadnych problémov a kríz až po nástupe pandémie covidu.

Úmrtia jej otca, kríza monarchie, ekonomické problémy krajiny, terorizmus IRA, rozpad impéria, rozvody svojich detí, požiar Windorského zámku, smrť princezny Diany a sestry Margaret, odchod Harryho. Tieto a mnohé ďalšie udosti z nej vyformovali mimoriadne silnú osobnosť, ktorá oddane slúžila svojej krajine celý život.

Kniha sa zameriava viac na osobný život, ako na politiku. Aj keď mojou výčitkou je príliš veľa opisov šiat. Vedieť, čo mala oblečené na každej fotke v novinách, obraze alebo zahraničnej návšteve sa nezdá úplne podstatné. Množstvo zdrojov a odkazov však dodáva knihe na dôveryhodnosti.

#knihy #kniha #knihomol #tipnaknihu #dnescitam

Čítať viac

17
17

Andrej Bohuš napísal recenziu

29.12.2022 16:16

John Howe, výtvarník, ktorý pracoval na trilógií Pána Prsteňov aj Hobita sa rozhodol dať dokopy svoje náčrty do jednej knihy. Nazýva sa síce cestopisom po Stredozemi, ale ja by som povedal, že sprievodca je vhodnejší.

Stovky úžasných kresieb dotvárajú atmosféru životného diela J.R.R. Tolkiena. Ilustrácie miest, architektúry, lesov, pohorí, jazier, zbraní, predmetov, postáv, kráľovstiev, rás, príšer. V sprievodných textoch sa tiež dočítame pôvod slov, výrazov a námetov, ktoré Tolkien používa vo svojich knihách. Väčšina z nich pochádza z legiend a mytológií národov po celom svete. Severskej, slovanskej, germánskej, anglickej.

Je to krásna kniha a určite odporúčam všetkým fanúšikom fantasy a obzvlášť Tolkiena.

#knihy #kniha #knihomol #tipnaknihu #dnescitam

Čítať viac

„Keď som nemal čo stratiť, dostalo sa mi všetkého. Keď som prestal byť tým, kým som bol, našiel som sám seba. Keď som spoznal poníženie, a napriek tomu som kráčal ďalej, pochopil som, že si môžem slobodne vybrať osud.“

Záhir
Paulo Coelho