Andrej Bohuš

14

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori
Zobraziť viac

Moje srdcovky

Moje odznaky

2021
2021
2021
2020
2016
2015
2014
2013
Zobraziť viac

Moje aktivity

14
14

Andrej Bohuš napísal recenziu

10.05.2022 18:29

Novinka od Martina Poliačika, bývalého poslanca, debatéra,zakladateľa Akadémie kritického myslenia.

"Cieľom kritického myslenia je múdrosť."

Dalo by sa povedať, že knižka je príručka kritického myslenia a komunikácie. Je písaná trochu odbornejšie, ale stále by sa dala zaradiť do populárno-náučnej literatúry. Obsahuje návod ako podávať informácie, tvoriť štruktúrované argumenty alebo myšlienkovú mapu, ako vnímať svet cez kontext, ako nás sociálne siete zatvárajú do názorových bublín, ako zvládať komunikačné situácie, ako vyjednávať a môj obľúbený kúsok o kognitívnych skresleniach. Aneb ako riešiť problémy s pomocou štruktúry 5P. - problém, príčiny, plán, prostriedky, prínosy. A kopu ďalšieho.

Napríklad, zaujímavé bolo, hlavne v dnešnej dobe, ako posudzovať informácie. V prvom kole dôležitý zdroj, jeho dôveryhodnosť a autorita. Potom obsah informácie, ako sa zhoduje s našim názorom alebo videním sveta. Komunikačný kanál a nakoniec samotný prijímateľ.

Niektoré pasáže sa ťažšie čítali kvôli trochu zložitejším myšlienkam a musel som si prejsť odstavec viac krát, kým som pochopil o čo ide. Pojmy ako názor, tvrdenie, postoj sú hodne abstraktné, takže to občas dalo zabrať

"Môjmu názoru musí predchádzať poznanie" Z. Čaputová

Určite si knihu musím prečítať po mesiaci znovu, aby som si utvrdil všetky informácie. Publikácia obsahuje veľké množstvo v praxi využiteľných nastrojov a bola by škoda ju len odložiť do poličky.

Čítať viac

14
14

Andrej Bohuš napísal recenziu

08.05.2022 17:56

Čo keby na svete existoval váš dvojník? Nielen fyzický, ale taký ktorý má vaše spomienky, túžby a obavy. S takouto skutočnosťou sa vyrovnávajú dve stovky postáv v románe francúzskeho spisovateľa Hervé Le Telliera.

Riadiacej veži na východe USA sa ozve let Air France so žiadosťou o pomoc. Lietadlo vletelo do búrky, je poškdoené a musí čo najskôr pristáť. Lenže toto lietadlo s rovnakou posádkou, aj ľuďmi už pristálo pred troma mesiacmi. Tak sa začína tento záhadný príbeh. Americká vláda zorganizuje všetky vedecké a vyšetrovacie agentúry, aby zistli, čo sa stalo. Prídu s rôznymi od zásahu Boha, červie diery, po mimozemsťanov, ale žiadna sa nepotvrdí. Nakoniec kontaktujú "prvé" verzie pasažierov a riešia, čo s ich dvojníkmi.

Zaujímavosťou je, čo všetko sa už medzičasom udialo, napr. niekto zomrel a dvojníka nemá, niekto sa rozviedol, niekto porodil dieťa. Vyvstávajú teda mnohé otázky. Či už fyzikáne, biologické, ale aj morálne, etické a náboženské.

Je to krátka kniha, taká oddychovka a priviedla ma na myšlienky, ako by som sa ja vyrovnal som svojim dvojníkom, ktorý pozná moja najtajnejšie túžby, myšlienky a strachy. A čo keby som bol tým dvojníkom ja?

Čítať viac

14
14

Andrej Bohuš napísal recenziu

04.05.2022 09:59

Nové čistokrvné scifi od Andyho Weira, autora známeho Marťana, ktorý bol aj sfilmovaný s Mattom Damonom v hlavnej úlohe. V anglitčine znamená Hail Mary, nie len modlitbu k Panne Márií, ale obrazne aj posledný zúfalý pokus dosiahnuť víťazstvo.

Project Hail Mary má trochu pomalší nábeh, ale čím viac sa odkrýval príbeh, tým viac som ho chcel okamžite dočítať. Pomerne presné sú aj vedecké infoirmácie a postupy, ktoré nie sú úplne odtrhnuté od reality. Plus celkom vtipné rozprávanie hlavnej postavy k samej sebe z toho robí aj trochu odľahčené čítanie. Andy Weir vytvoril výborné scifi, ktoré by som si určite rád pozrel aj v kine. :-)

Hlavnou postavou je dr. Grace, ktorý sa bez pamäte zobúdza na vesmírnej lodi. Postupne zisťuje, kde je a čo tam robí. Celá kniha sú vlastne dva príbehy, Jeden vo vesmírnej lodi a druhým sú flashbacky, kde si dr. Grace spomína na udalosti pred štartom do vesmíru.

Vedci zistia, že Slnko začína vyhasínať a že na vine sú mikrorganizmy, ktoré požierajú časť slnečnej energie. Táto nákaza sa zdá byť rozšírená aj po okolitých hviezdach okrem jednej - Tau Ceti. Preto k nej ľudstvo vyšle vesmírnu loď Hail Mary, aby zistili, ako je to možné.

Nebudem viac prezrádzať, lebo v knihe je viac prekvapení. Stojí za to si ju prečítať a odhaliť ich sám ;-)

Čítať viac

14
14

Andrej Bohuš napísal recenziu

01.05.2022 19:13

V dnešnej hlúposťou presiaknutej dobe sme takúto knižku potrebovali ako soľ. Sumár snahy populárneho profilu Očami farmácie o trochu osvety na poli lekárstva, medicíny a hlavne farmácie.

Písané veľmi ľahko, žiadne príliš zložité vedecké termíny. Odpovede a pomerne časté otázky, nie len hoaxerské o vakcínach, CBD a homeopatii, ale aj zaujímavé. Napr. ako ibuprofén vie, kde to bolí alebo ako funguje tehotenský test.

Mne sa najviac páčila kapitola Čo bolo v lekárničke v Apollo 11 a Prečo sa kokaín šňupe a crack fajčí.

Čítať viac

14
14

Andrej Bohuš napísal recenziu

19.04.2022 18:38

Mimoriadne populárný román od írskej spisovateľky a dramatičky Sally Rooney. Tisícky predaných kópií, niekoľko cien a nakoniec aj sfilmovaný.

V podstate to je young adult príbeh, ako sa dvaja mladí ľudia míňajú v živote, pár krát sa ich cesty stretnú. Ich vzájomná láska ich vždy pritiahne k sebe a musia sa vyrovnávať so svojimi vzájomnými pocitmi v optike ich aktuálnej životnej situácie. Skrze knihu sa tiahne pomerne výrazná sexuálna linka. Úprímne, aj keď to je kvalitné napísaná kniha, tak nerozumiem, prečo okolo nej vznikol taký hype. Príbeh je celkom bežný, nič moc prekvapujúce. Aj keď sú tam určité prvky osobností, s ktorými sa musia postavy potýkať, čo môže navodiť trochu atmosféru hlbokého prežívania. Ale mne to až také zaujímavé neprišlo. Tak neviem, možno to len nie je môj typ knihy...

Príbeh opisovať nebudem, to si nájdete ľahko :-)

Čítať viac

14
14

Andrej Bohuš napísal recenziu

02.04.2022 15:37

Ako mať veci v piči a spokojne si žiť. Nebudem tu pokrytecky dávať hviezdičky, aj tak všetci vedia, aké slovo tam má byť. Kniha amerického self-help autora Marka Mansona sa dostala do medzi bestsellery New York Times a predali sa milióny výtlačkov po celom svete.

Osobne mi nemám rád takéto typy seba-povznášajúcich kníh, väčšinou je to len kopa motivačných citátov a v praxi nepoužiteľných kecov. Avšak, zaujal ma názov, lebo obsahuje zrnko mojej obľúbenej stoickej filozofie, tak som sa rozhodol jej dať šancu a dobre som urobil.

V podstate autor hovorí o tom, ako si v živote vyhodnocovať priority, o čo sa snažiť, ako prijímať externé udalosti, ako nežiť podľa zažitých spoločenských, kultúrnych a sociálnych nastavení, ktoré nás zväzujú a v prípade nedosiahnutia tých mílnikov, nás uvádzajú do depresie. Samozrejme, nič nie je jednoduchšie ako napísať slová na papier. Orieškom je pretaviť ich do praxe. Zopár návodov ako sa vyrovnať s realitou a ako sa postaviť voči negatávnym situáciám v živote sa mi zdalo celkom užitočných. Napríklad:
"Nekontrolujeme čo sa nám stane, ale kontrolujeme našu reakciu."

V knihe sa autor venuje aj vzťahom Romantickým, rodinným aj pracovným. Mimoriadne silná bol opis skúsenosti, keď mu zomrel kamarát, ako sa s tým vyrovnal a zmenil sa mu kompletne život.

Ako som naznačil, tak je to taká príručka moderného stoika. Túto knihu som mal roky, škoda, že som sa do nej nepustil skôr, mohol som si trochu uľahčiť život #blbec Takže, kto ju ešte nečítal, šup šup do toho.

Čítať viac

14
14

Andrej Bohuš napísal recenziu

27.03.2022 17:05

Americká zem od spisovateľky Jeanine Cummins sa stala bestsellerovm rebríčka New York Times, ale vyvolala aj veľkú kontroverziu a v súčasnosti je vnímaná skôr so zmiešanými pocitmi ako výhradne pozitívne. Je kritizovaná najmä preto, lebo nepresne a trochu stereotypne vykresľuje Mexiko a Mexičanov.

Kniha začína, keď ozbrojení muži trh u na rodinnú oslavu a spustia paľbu. Cieľom je investigatívny novinár Sebastian Perez a jeho rodina. Na mieste je 16 mŕtvych, vrátane Sebastiana. Streľbu prežije len jeho žena Lýdia a ich syn, osemročný Luca. Obaja utekajú cez celé Mexiko pre drgovoým kartelom na sever v snahe dostať sa do USA. Po ceste narážajú na známych, ktorí nevedia ako sa postaviť k tragédii a boja sa o svoj život, rôznych iných migrantov, nielen mexických, ale aj takých, ktorí cez Mexiko len prechádzajú, rôznych ľudí, ktorí sa im snažia pomôcť, ale aj takích, tkrí ich odmietajú.

V knihe sa stretávame s príbehy utečencov, strachom o život, ľudskými tragédiami a zúfalstvom, ale aj altruizmom a nádejou na lepší život. Obzvlášť šialený opis je, keď sa Lýdia a Luca snažia naskočiť na idúci nákladný vlak.

Je cítiť, že autorka je Američanka, lebo hlavná postava Lydia sa občas správa ako turistka, ktorá v živote nevidela mexickú realitu. Mňa hlavne zaujal opis spôsobov, ako sa migranti snažia nelegálne dostať cez hranicu do USA. Ak si knihu budete čítať, tak odporúčam trochu si držať odstup.

Čítať viac

14
14

Andrej Bohuš napísal recenziu

20.03.2022 16:50

Príbeh sa odohráva v 19. storočí v cisárskom Rusku. Hajtman (niečo ako župan/starosta) menšieho ruského mesta dostane od známeho z Petrohradu informáciu, že sa do mesta inkognito blíží inkognito štátny revizor, ktorý sa skontrolovať miestnu samosprávu. Hajtman si teda povolá miestnych pánov a spolu začnú dávať mesto do poriadku. Zametať ulice, opravovať školy, čistitť nemocnice, odvážať smeti....

Avšak dôjde ku klasickej zámene osobnosti a za revizóra začnú považovať bežného úradníka Chlestakova, ktorý prechádza mestom. Páni sa mu začnú mpoklonkovať, pochlebovať, hostiť ho a požičiavať mu peniaze. Tomu to samozrejme vyhovuje a pánom nahovorí hory-doly. Situácia zájde až tak ďaleko, že sa Chlestakov zasnúbi s hajtmanovou dcérou.

Túto knihu som v jednej vedomostnej hre už dvakrát prisúdil namiesto Gogoľa Dostojevskému, takže som si dal za cieľ si ju prečítať. :-) Je to kratučká veselohra, ale ponára sa do kultúry korupcie a nepotizmu a je obžalobou systému.

"Posaď sviňu do kresla vyleze ti na stôl"

Čítať viac

14
14

Andrej Bohuš napísal recenziu

16.03.2022 19:57

Počiatky vojny na Ukrajine opisuje výborný reportér Tomáš Forró v knihe Donbas. Za svoje reportáže získal niekoľko novinárskych cien a je jeden z mála reportérov, ak nie jediný, ktorý východ Ukrajiny navštevujú už roky.

Kniha sa začína rokom 2014, kedy Donecká a Luhanská ľudová republika vyhlásia nezávislosť a chcú sa odrthnúť od Ukrajiny. Odkrýva sa príbeh veľkej ľudskej tragédie, korucie, biedy, smútku, smrti, klamstiev, manipulácií, propagandy, mučenia, zločinov, chaosu... Separatistom sa veci vymkli spod kontroly, keď zistili, že ruská podpora nie je zadarmo a celá oblasť je uvrhnutá do najhroznejšej ľudskej mizérie, kde neexistuje žiadna záruka, že na druhý deň, budete mať čo do úst.

Tomáš Forró vyspovedal mnoho postáv. Gruzínskeho vojnového veterána, šéfa fabriky na autodiely, oligarchu, politikov, poslanca, tajného agenta, českého mafiána, ktorý sa stal vojakom z lásky k Rusku, utečencov, riaditeľku detského domova, fixerov, novinárku a mnoho ďalších. Podávajú autentické svedectvá o vojne, ktorej strojca chcel udržať Ukrajinu a ruskom orbite. Cez tieto výpovede postupne odkrývame začiatky konfliktu a napriek tomu, že sa možno zdajú strany jasne dané, tak nič nie je čiernobiele. Trpia všetci.

Knihu som mal na poličke už dlhšie a odkladal som ju, lebo som myslel, že stav na Donbase sa nezmení a bude aktuálna aj o pár mesiacov. Mýlil som sa. Odhalila mi, ako veľké môže byť ľudské utrpenie a bezmoc voči zlu, ale aj to, že niekde sa vždy skrýva nádej.

Čítať viac

14
14

Andrej Bohuš napísal recenziu

14.03.2022 17:32

Asi najznámejšia vedecká kniha pre "laikov". Autor, Stephen Hawking, je jeden z najslávnejších vedcov našich čias, kozmológ, fyzik, matematik, popularizátor vedy, popkultúrna ikona má na konte kvantum učebníc a práve takýcho vedeckopopularizačných kníh.

V stručnej histórií čas sa pozerá trošku do histórie vývoja kozmologických modelov, vysvetľuje ako funguje pohyb vesmírnych telies. Skúša definovať čas a rozmýšľa, či čas existuje alebo ho len vymysleli ľudia. Je závislý na vesmíre? Priestor a čas nie sú absolútne čas neplynie všade rovnako a nedá sa učiť presná poloha. Tento problém napríklad v praxiu vpláva na určovanie polohy pomocou systému GPS. Opisuje všetky veľké otázky fyziky, venuje sa problematike čiernych dier, vzniku hviezd, vesmíru , časopriestoru, cestovaniu časom, entropii, teórií strú, príncípu neurčitosti alebo determinizmu. Často spomína stvoriteľa/boha, hlavnev kapitolách o zrode vesmíru.

Napriek "laickosti" knihy, dr. Hawking prepokladíá určitú rozhľadenosť čitateľa. Určite to nie je kniha zo série For Dummies. Niektorým princípom sa ťažko rozumie. Skôr ako úplným laikom, by som ju odporúčal študentom fyziky.

Čítať viac

„A možno práve vtedy, oslobodení od sebectva zistíme, aký jednoduchý a krásny môže byť život. Úplne jasne uvidíme, čo všetko sme schopní obetovať a vzdáme sa toho s prekvapivou ľahkosťou, a jediný obraz, ktorý sa nám vryje navždy do pamäti, bude tvár človeka, ktorému sme podali ruku, aby vládal kráčať.“

A vráť sa po slabších - Silvia Bystričanová
A vráť sa po slabších
Silvia Bystričanová