Prípad Thomasa Quicka

Ako sa rodí sériový vrah

V roku 1992 sa Thomas Quick priznal k vražde 11-ročného chlapca a počas nasledujúcich desiatich rokov postupne k 30 nevyriešeným vraždám. Investigatívny novinár Hannes Rastam... Čítať viac

3,6 42 hodnotení
Vydavateľstvo
Lindeni, 2021
456 strán
6-7 hodín čítania

V roku 1992 sa Thomas Quick priznal k vražde 11-ročného chlapca a počas nasledujúcich desiatich rokov postupne k 30 nevyriešeným vraždám. Investigatívny novinár Hannes Rastam podrobne preskúmal všetky dôkazy, zápisy z výsluchov... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

10,20 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

Príbeh najväčšieho švédskeho justičného omylu v dejinách
V roku 1992 sa Thomas Quick priznal k vražde 11-ročného chlapca a počas nasledujúcich desiatich rokov postupne k 30 nevyriešeným vraždám. Investigatívny novinár Hannes Rastam podrobne preskúmal všetky dôkazy, zápisy z výsluchov, lekárske záznamy aj rozsudky a dospel k názoru , že nie je presvedčený o jeho vine, keďže ho odsúdili len na základe nepriamych dôkazov. Vybral sa za ním na psychiatrickú kliniku a mal preňho pripravenú jedinú otázku. Odpoveď na ňu bola desivejšia ako sám odsúdený...
Čítať viac
Originálny názov
Fallet Thomas Quick - att skapa en seriemordare
Počet strán
456
Rok vydania
2021
ISBN MOBI
978-80-566-2397-8
ISBN EPUB
978-80-566-2396-1
ISBN PDF
978-80-566-2395-4
Naše katalógové číslo
1105627
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Lindeni
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

3,6 / 5

42 hodnotení

12
13
11
2
4

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie čitateľov

5
2.3.2022
Príbeh je šokujúci, to áno. Ale nakoľko sa tú šokujúcu časť dozvieme už z anotácie knihy, tak nič prekvapivé vnútri nečaká a za mňa je to príliš rozťahané na zbytočne veľa strán. V podstate sa tam točí stále to isté dookola, už ma to ku koncu absolútne nebavilo. Zaujímavejšie pre mňa by bolo čítať verziu očami Quicka. Čítať viac
7

Som úplne normálna žena, mäso, kosti, koža a orgány. Pre niekoho inteligentná, pre iného hlúpa blondínka. Niekedy kľudná a niekedy bláznivá. Žena, ktorá miluje knihy a pocit ponorenia sa do príbehu (danej knihy). Najkrajší čas na oddych je pre mňa zababušiť sa do deky, na stole horiaca sviečka, teplý čaj a v ruke skvelá kniha.

Katarína Tomková
20.2.2022
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Musím priznať, že kniha ma zaujala a niekedy som krútila hlavou ako mohlo dôjsť k obvineniam a rozsudkom na základe priznaní, ktoré boli často zmätujúce. Kniha je napísaná zaujímavo. Niekedy ma autor knihy počas písania hneval, pretože zbytočne informácie naťahoval. Daný príbeh by kľudne vedel napísať i na 200 stranách. :)
V knihe sa nachádzajú rozhovory nie len so samotným Thomasom Quickom ale i s prokurátorom, súrodencami "páchateľa", obhajcom, personálom nemocnice atď.
Knihu odporúčam hlavne tým, ktorí majú chuť si prečítať o omyloch justície, o snahe vystavať si kariéru na psychicky chorom človeku a hlavne ľudom ktorí majú zdravý úsudok a majú radi knihy, ktoré boli napísané podľa skutočných udalostí. ň
Čítať viac
6

Bola som oddychový dovolenkový čitateľ :D Avšak odkedy som na materskej, podľahla som :D čítanie ma veľmi baví, pohlcuje ma. Najradšej čítam skutočné príbehy, sem-tam siahnem aj po sci-fi alebo dobrej detektívke.

Petra Bérešová
28.12.2021
Thomas Quick získal to čo chcel - pozornosť.
Kniha je napísana pútavo, ale nie napínavo - nakoľko všetko je jasné hneď na začiatku. Preto som niekedy pretáčala znudene stránky a inokedy som knihu nevedela prestať čítať.
V každomm prípade je to šokujúci príbeh. Nebyť jedného zvedavého novinára, z Quicka by bol stále najväčší sériový vrah Švédska.
Čítať viac
5

Milujem, keď sa môžem stratiť v knihe, pretože len v knihe sa viem znova nájsť.

Claudia K.
1.12.2021
Skvelá kniha
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
„Babráci!“
To mi napadlo ako prvé a najčastejšie pri čítaní tejto knihy. Nemôžem si pomôcť, ale tento omyl jasne dokazuje, aký slepý je človek, ktorý chce niečomu veriť. Práve preto je až zarážajúce, koľko rokov strávil Thomas Quick na liečebni. Musel prísť až novinár, ktorý po tom ani netúžil, aby zistil, koľká bije. Smutné je, že sa „šťastného“ konca nedožil, nakoľko podľahol rakovine a zomrel tak viac ako rok predtým, než Stura Bergwalla prepustili.

Novinár Hanns R?stam začal so svojou kariérou síce až ako 37 ročný, no ani to nijako neovplyvnilo to, čo všetko sa mu podarilo vo svojej brandži dokázať. Vyhral niekoľko prestížnych cien a poukázal na viaceré justičné chyby. Tento človek má môj obdiv, pretože robiť niečo také dneska, vo svete, ako ho poznáme, si žiada riadnu dávku odvahy. Všetci dobre vieme, že byť novinárom nie je také ružové ako sa človeku môže na prvý pohľad zdať.

Kniha sa číta ľahko a zároveň ťažko. Autor v nej rozobral všetky prípady, všetky správy a konverzácie s Thomasom Quickom naozaj do detailov. Aj preto sa človeku môžu zdať jednotlivé časti repetitívne, pretože kým na začiatku sme si o Thomasovi mysleli, že je páchateľ, od tej strany 90 sa uberáme iným smerom. Pre mňa to však bolo fascinujúce a v mnohom až nepochopiteľné. Ako sa to mohlo v tak vyspelej krajine stať? (povedzme si úprimne, kebyže sa niečo také stane u nás, kde sú, skutočne babráci, tak by to nikoho neprekvapilo)

Priznám sa, že hoci s kniha venuje veľkému škandálu, človek v tom nájde aj čosi viac. Od zlomeného muža, cez jeho „drogovú“ etapu až po vytriezvenie, kedy si uvedomí, že škoda, ktorú napáchal, sa len tak nevyrieši. Vskutku silná kniha pre každého čitateľa, pretože hoci som tušila svoje, miestami ma z nej mrazilo.
Čítať viac
11
9.11.2021
zaujímavý príbeh
Zaujala ma na prvý pohľad nezvyčajne spracovaná obálka s plastovým prebalom. Príbeh justičného omylu je opísaný tak, že človek krúti hlavou ako je toto vôbec možné... ale na vykreslenie problematiky by stačila kniha o 1/3 kratšia. Veľa vecí sa opakuje, otvárajú sa nové vyšetrovania, ale v podstate ide stále o to isté. Čítať viac
8

Experimentálna fyzička cez deň, večer vášnivá čitateľka a niekde medzi tým si dám rada dobrú kávu. Ó a ešte píšem o knihách na IG: jaina_pise_o_knihach

Jana Hrdá
5.11.2021
Zmiešané pocity
Táto knižka mi urobila normálne novú vrásku na čele. Príbeh zaváňa absurditou. Miestami čítateľ (alebo minimálne v mojom prípade to tak bolo) nevie či je to smiešne, hrozné, tragické. Jednoducho jedna výdatná polievka pocitov. Musím však poznamenať, že sa mi až tak nepáčil štýl, akým je knižka napísaná, najväčšie obskúrnosti ohľadom prípadu boli spomínané v knihe niekoľko krát, preto mi to prišlo miestami repetitívne.
Verím však, že priaznivcom krimi žánru sa táto knižka bude páčiť.
U mňa je to však na 3 hviezdy.
Čítať viac
24
26.10.2021
Obludný justičný error, alebo ako očistiť fake sériového vraha
Škandalózne odhmlievanie justičných omylov a neadekvátnych lekárskych praktík psychicky nestabilného mýtomana.
.
Podobne ako rozpoltenosť hlavnej postavy vraha/nevraha som mal aj ja z čítania rozpoltené dojmy. Na jednej strane ma zvedavosť nútila čítať ďalej, dozvedieť sa viac o vymyslenostiach, obludných činoch a justičných omyloch, no na strane druhej ma čítanie napriek temným vodám a zákutiam prípadu T.Q. akoby nudilo svojou monotónnosťou. Biograficko reportážna a psychoanalytická rovina je v celku čítava (na štýl odložených prípadov), len je to všetko možno trochu zdĺhavé (stačila by hádam aj polovica knihy, i keď pri tom rokmi nabalenom obsahu už asi toto bolo poriadne precedené).
Boli aj dni keď mi stačilo prečítať 30-50 strán a knihu som musel odložiť, alebo som pomedzi to čítal niečo iné. Vzhľadom na početnosť prípadov, ubehnutých rokov a obrovského množstva spisov, článkov a dokumentov je objasňovanie faktov z vyšetrovaní a množstva rozhovorov akoby nekonečné a repetitívne, takže som občas nahodil quick čítací mód.
.
Každopádne je to pozoruhodný investigatívny počin, ktorý jednoznačne poukazuje na šedočierne zóny systému a to potrebuje každá spoločnosť ako soľ!
.
Čítať viac

Čítať viac

„Osud je zákerný ako had, vždy to zariadi tak, aby sme stáli na nesprávnej strane plota.“

Uspávanka - Leila Slimani
Uspávanka
Leila Slimani