Všetky tie maličkosti - Claire Keegan, Artforum, 2021

11,90 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Všetky tie maličkosti

Bill Furlong predáva uhlie, rašelinu, antracit, koks a drevené dosky. Je manželom a otcom piatich dcér. Píše sa rok 1985. V Írsku. V krajine neslávne známych Magdalénskych... Čítať viac

Vydavateľstvo
Artforum, 2021
96 strán
1-2 hodiny čítania

Bill Furlong predáva uhlie, rašelinu, antracit, koks a drevené dosky. Je manželom a otcom piatich dcér. Píše sa rok 1985. V Írsku. V krajine neslávne známych Magdalénskych práčovní. Okolie Billa nabáda, aby viedol usporiadaný, skromný, nenápadný život.... Čítať viac

  • Brožovaná väzba
  • Slovenčina

11,90 €

U dodávateľa > 5 ks
Posielame do 2 – 3 dní

Dostupné v 16 knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac z kolekcie

Literatúra do MHD

Žltý zápisník budovania značky - Michal Pastier, Žurnál, 2024

Viac o knihe

Bill Furlong predáva uhlie, rašelinu, antracit, koks a drevené dosky. Je manželom a otcom piatich dcér. Píše sa rok 1985. V Írsku. V krajine neslávne známych Magdalénskych práčovní. Okolie Billa nabáda, aby viedol usporiadaný, skromný, nenápadný život. Čosi hlboko zakódované v jeho minulosti a v jeho vnútri ho však ťaží a vyzýva, aby prekročil vlastný rubikon. Blížia sa Vianoce, čas pokoja, radosti, ale najmä nádeje – že zajtra bude lepšie, že zajtra bude človek lepší.

Írskej spisovateľke Claire Keegan vychádza v Artfore už druhé dielo, prvým bola kniha Fo(s)ter. A opäť, typicky a v neopakovateľnej atmosfére, sme aj v novele Všetky tie maličkosti vovádzaní do najhlbších záhybov citlivej duše v drsnom svete, snažíme sa všímať si najzraniteľnejších... Veď keď nie na Vianoce, tak kedy potom?
Čítať viac
Počet strán
96
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
115×175 mm
Hmotnosť
122 g
ISBN
9788081503405
Rok vydania
2021
Naše katalógové číslo
1197125
Štýl
psychologický
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Írsko
Vydavateľstvo
Artforum
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,7 / 5

16 hodnotení

11
5
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Už dlhšie si dávam pozor na to nenazývať maličkosťami veľké veci. Ani táto kniha nie je maličkou. Veľmi sa mi páči, ako je napísaná. Páči sa mi jej forma. Hovorí o známych magdalénskych práčovňach, (ich) ženách a praktikách, pred ktorými mnohí zatvárali oči. V príliš smutnom prostredí však musí existovať nádej. A odvaha pomôcť utrápeným. Táto kniha je trpká a láskavá zároveň. Hrá sa so svojim čitateľom. Je o uvedomovaní si toho, čo my máme, ale niekto iný nedostane za celý život. A návodom, ako sa možno o šťastie deliť. Všetky tie maličkosti sú obyčajné každodennosti. Veľké veci, ktoré zvykneme nazývať malými. Tie tvoria život.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

41

Som mama malej slečny, s ktorou rady čítame. Snažím sa na IG písať svoj názor na mnou čítané knihy formou recenzií. Pri knihách si výborne oddýchnem, len keby toho času bolo viac :)

Beáta Kiselová Bileková
Overený zákazník
23.4.2024
Príbeh z nedávnej minulosti
Írsko bolo neslávne známe Magdalénskymi práčovňami, pričom poslednú z nich zatvorili až v 90. rokoch minulého storočia. Príbeh v tejto útlej knižôčke sa odohráva pred Vianocami v r. 1985 a hlavnou postavou je Bill Furlong, manžel a otec piatich dievčat. Čo by robil, ak by sa jedna z nich ocitla v jednej z práčovní, kam dávali na prevýchovu padlé ženy a dievčatá, tehotné tínedžerky, odoberali im deti a dávali do detských domovov a šírili sa chýry, že sa s tými ženami zaobchádza zle? Bill, ktorý sa narodil 16-ročnej slúžke, zažil potupu, ale aj srdečnosť a dobro. Preto po vlastnom vnútornom boji aj on pomáha jednému dievčaťu z ,,väzenia" v práčovni, i keď si je vedomý možných následkov. Ale čo ak preňho maličkosť zachráni niekomu život?
Krátky príbeh nás zavedie do nedávnej minulosti, i keď budete mať pocit, že čítate o stredoveku. Ako je možné, že sa zatváralo toľko očí a častokrát sa nepodala potrebným pomocná ruka? Veď niekedy stačí spraviť tak málo, ale pre toho druhého to môže znamenať celý svet. Aj táto kniha je o tom. O drobných maličkostiach, ktoré môžu znamenať veľa, alebo ak sa nazbierajú, možno sa bude dať spraviť aj nemožné. Autorka napísala príbeh veľmi pekne, len škoda, že ho bolo tak málo. Viacerí môžu mať dojem, že je len povrchný a aj podľa mňa mohol ísť viac do hĺbky. Celé to zlo nebolo skoro vôbec popísané, skôr len naznačené a všetky emócie sa tak sústredia skôr len na Billa. Každopádne ide o zaujímavé čítanie, pripomenutie ťaživej írskej minulosti a poukázanie na to, že dobro a vďačnosť ešte existujú. Knihu vám vrelo odporúčam. 7*/10*
Čítať viac
30.3.2024
Krátka novela, ktorá núti k zamysleniu.
Krátka novela, ktorá núti k zamysleniu. Mať odvahu a byť láskavý. A nie iba vo vianočnom období, kedy človek akosi citlivejšie vníma všetky tie maličkosti. Hlavný hrdina, otec piatich dcér, sa rozhodne podeliť sa aj o to málo, čo má... Rozhodne sa nezatvárať viac oči nad tým, čo sa deje za múrmi kláštora.

Írske magdalénske práčovne boli zatvorené až v roku 1996, dovtedy tam trpelo viac ako tridsaťtisíc nešťastných slobodných žien a matiek, mnohé z nich prišli o deti, aj o život...
Čítať viac
6.3.2023
Silné čítanie
Táto útla, nenápadná knižka ma veľmi milo prekvapila. Všetky tie maličkosti je písaná nádherným, podmanivým jazykom, ktorým autorka vytvorila hlboko dojemný príbeh o nie tak dávnej minulosti Írska o ktorej som ani netušila.

Píše sa rok 1985 v Írsku vládne vysoká nezamestnanosť, ekonomická kríza, autorka sa sústreďuje na rodinu Billa Furlonga. Bill je manžel a otec piatich dcér, ktorý pochádza z chudobných pomerov. Keď vyrastal, nemal nič. Jeho matka otehotnela v šestnástich, otca nikdy nespoznal.
Aj preto, že v detstve mal menej ako nič sa snažil, aby svoju rodinu čo najlepšie zabezpečil.
Predával uhlie, rašelinu, koks, drevené dosky a snažil sa žiť aj keď skromný, ale usporiadaný život.
Blížia sa Vianoce, čas keď každý dúfa v lepšiu budúcnosť a krajšie zajtrajšky. A práve v tom čase Billy doručuje zásielku do miestneho kláštora, ktoré za svojimi bránami skrýva nie jedno tajomstvo.
Zažije niečo čo Billa vráti do minulosti, do domu, kde vyrastal a rozhodne sa bližšie nahliadnuť do života vraj padlých žien, ktoré trávili celé dni nápravou svojho charakteru a pokáním v podobe drhnutia škvŕn na špinavom povlečení, kde pracovali od svitu do mrku...

To bol tak silný príbeh o krutom zaobchádzaní mladých dievčat a žien, ktoré pod záštitou katolíckej cirkvi prichádzali o svoje bábätka a mnohé z nich aj o svoj život.
Magdalénska práčovňa v Írsku bola zatvorená až v roku 1986. Nevie sa, koľko tisíc novorodencov v týchto inštitúciách zomrelo a koľko ich bolo adoptovaných. Jedno je isté. Tieto zvrhlé inštitúcie boli vedené a financované katolíckou cirkvou v súčinnosti s írskou vládou.
Všetky tie maličkosti veľmi odporúčam, útla knižka s veľkým posolstvom zaujme naozaj každého.
Čítať viac
35
Sexkomiks - Philippe Brenot, 2017
Práve čítam
Sexkomiks

Som knihomoľka, ktorá číta súčasne aj 5 kníh. Ako prvú knihu som prečítala Pána prsteňov a odvtedy milujem fantasy a čítam, čítam a čítam. Najviac milujem fantasy a non-fiction, ale čítam všetky žánre. Rôzne prečítam 120-160 kníh. Tak ako to ja hovorím, každá kniha má svojho čitateľa len si ho musí nájsť, preto píšem odporúčania, nie recenzie. Viac z môjho sveta nájdeš na Instagrame @denny_medziriadkami @_dennyto

Denisa Tomíková
Overený zákazník
29.1.2023
Malá úžasná knižka
Furlong pracuje ťažko, ale jeho láska k rodine, viera v Boha a dobré srdce pozoruje čitateľ v každej kapitole. Jeho bežný životný rytmus naruší udalosť, ktorá ho postaví pred ťažké rozhodnutie. Buď si zakryje oči pred zjavnou neprávosťou a bude žiť spokojne ďalej, tak ako mi to radia všetci naokolo alebo niečo urobí a možno pokazí život sebe aj svojej rodine. Ako sa rozhodne, to si už musíš prečítať ty.

Garantujem ti veľmi pekný čitateľský zážitok. "Všetky tie maličkosti" je síce fiktívny príbeh, ale hovorí o jednom z "hriechov" írskej spoločnosti. Knižku budeš mať prečítanú za 1-2 hodiny a nehovorí len o spomínanom hriechu spoločnosti. Knižka je poučná a ukazuje, ako (pre teba) maličkosť môže zmeniť život niekomu inému.

Keď odpustím niekoľko chýb zrejme spôsobených prekladom či tlačiarenským škriatkom, kniha má moje 5/5 hviezdičiek.
Čítať viac
28.2.2022
Na čom naozaj záleží? Práve toto je otázka, nad ktorou som pri čítaní tejto útlej knihy premýšľala a doviedla ma k tomu, že nikdy nezáležalo a záležať nebude na prehnaných gestách, ktorými by sme chceli ohúriť svet. Najdôležitejšie vždy budú práve tie maličkosti, konané deň za dňom, pomaly meniace chod všedných dní.

Kniha Všetky tie maličkosti je fikciou odohrávajúcou sa v Írsku v období, keď sa tu “spravovali” Magdalénske práčovne a je sondou do duše človeka, ktorý pociťuje povinnosť konať, aj keď vie, že tým možno zničí život sebe, svojej rodine… je to krásna sonda duše zaoberajúcej sa tou základnou morálnou otázkou- zavrieť oči pred zlom, či postaviť sa mu tvárou v tvár aj keď ublíži tým, na ktorých mi záleží?
Čítať viac
23.1.2022
Kniha s láskavým posolstvom
Krátka knižka, ktorú prečítate za 2 hodiny pri šálke čaju, ale zato s hlbokým posolstvom.

Fiktívny príbeh rodiny láskavého pána Billa Furlonga, avšak s reálnym odkazom na zverstvá, ktoré sa diali v Magdalénskych práčovniach v Írsku do roku 1996. V práčovniach žili a ťažko pracovali ženy, ktoré nemali v živote veľa šťastia - slobodné matky, psychicki choré, či ženy, ktoré vyhnala a odvrhli vlastná rodina.
Pán Furlong bol láskavý muž, manžel a otec piatich dcér, ktorý v živote mal aj nemal šťastie. Ťažko pracoval, rozvážal a predával drevo či uhlie. Jedným z miest, kde vozil uhlie boli taktiež spomínané práčovne, kde si nie raz všimol mladé zúbožené ženy.
Zatiaľ čo všetci v meste sa tomuto miestu vyhýbali ako mohli aby sa nedostali do problému, Billa tam naopak čosi priťahovalo. Hoci sa bránil, nedokázal zatvárať oči pred krutosťou ako ostatní.

Všetky tie maličkosti nepoukazujú iba na minulosť, ale aj na to čo sa môže stať, ak budeme slepo ignorovať nešťastie ľudí okolo nás. Niekedy stačia maličkosti, aby sme niekomu zmenili život.
Čítať viac
Petronela Jakubíková
Overený nákup
14.12.2021
Všetky tie maličkosti
Na túto knižku som bola zvedavá a tešila som sa na ňu. O to viac ma mrzí, že mňa osobne nudila, aj napriek zaujímavej téme magdalenských práčovní. Čítať viac
7.12.2021
Krasny pribeh obycajneho cloveka, ktory je schopny velkeho cinu
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Krátka knižka, do 100 stran. Odohráva sa v Írsku. Cca 80te roky. Fikcia na pozadí skutočných udalosti v Írsku. Hlavná postava je obyčajný človek, otec rodiny. Pomaly rozpoznáva svoju vlastnú minulosť (prečo nepoznal otca, jeho mama bola tínedžerka keď otehotnela) a bolestive tajomstvo mesta, v ktorom žije. Osobne som napríklad o tejto časti histórie Írska vôbec nevedela. Bol to pre mňa šok a asi preto som knihu okamžite zhltla. Hlavná postava je zároveň veľmi sympatický človek, kniha je písaná ľahko, príjemné, všetko si okamžite vizualizujem. Pre milovníkov Írska a Veľkej Británie. Hneď som sa preniesla do tej hmly, mokra, machu a tmy. Čítať viac
3.12.2021
Útla kniha s veľkým posolstvom...
Nedokážem si predstaviť lepšie čítanie v tento predvianočný čas než je táto útla novela od írskej autorky Claire Keegan, ktorá v sebe nesie vieru v to, že charakter ukazujúci sa vo veľkých okamihoch sa formuje v drobných, všedných maličkostiach.

Ocitáme sa v Írsku, v roku 1985, kde sa štyridsiatnik Bill Furlong, otec piatich dcér, živí ako predajca uhlia. Blíži sa čas Vianoc a zatiaľ čo jeho dievčatá s nadšením pečú a zdobia koláče, iné také šťastie nemajú. Pri dodávke uhlia do práčovne sa Bill stane svedkom niečoho strašného. V sklade nájde ukryté dievča v zúboženom stave. Odvedie ho do kláštora, ale podvedome tuší, že všetci naokolo dobre vedia, kvôli čomu sa dievča v sklade ocitlo. Zápasí s myšlienkou, či urobiť niečo s tým, čo všetci vidia, no zároveň sa tvária, že nevidia nič.

Môj neskonalý obdiv patrí postave Billa Furlonga, ťažko pracujúceho muža, veľmi rozvážneho a starostlivého, ktorý si uvedomoval, čo všetko mal, no neustále sa zamýšľal aj nad tým, čo mnohí iní nemali a potrebovali. Myslím si, že vo veľkej miere formovalo jeho pohľad na svet a ľudí v ňom, to, čím si prechádzal v detstve. Vyrastal bez otca. Narodil sa chudobnej šestnásťročnej slúžke, ktorá pracovala u pani Wilsonovej. Tá však mladú ženu nevyhnala z panstva - akoby to urobila väčšina - ale naopak, poskytla mladej mamičke pomocnú ruku. Dobro a vďačnosť, ktoré ako chlapec pocítil pri pani Wilsonovej si uchoval vo svojom srdci aj v dospelosti. Počas nej ho vidíme už ako otca, plného pochybností o stereotype života a zmyslu jeho smerovania, naplneného pocitom súcitu a pomoci voči tým, ktorí ju potrebujú, no aj sklamania z toho, že manželka jeho empatiu voči druhým nedokáže pochopiť.

"Všetky tie maličkosti" je neskonale silným čítaním, ktoré odhaľuje ťaživú minulosť Magdalénskych práčovní na pozadí príbehu Billa Furlonga, dobrosrdečného muža, plného láskavosti a súcitu, ktorý prejavuje nielen k svojej rodine, ale aj k svojmu okoliu. Keegan objasňuje naliehavú potrebu nikdy nestratiť zo zreteľa prvok dobra, ktorý sa nachádza v tých, ktorí sa rozhodnú konať aj napriek predzvesti problému či ťažkostí. Úžasná a silná kniha, v ktorej sa vďaka Billovi Furlongovi budeme chcieť stať lepšími.
Čítať viac

Vydavateľstvo Artforum

Čítať viac

„„Anna, tuším táraš hlúposti.” „Pravdaže, chlapček môj. Nevieš, že iba veľmi blázniví ľudia hovoria vždy rozumne?”“

Anna v Avonlea - Lucy Maud Montgomery, 2019
Anna v Avonlea
Lucy Maud Montgomery