Miriam Mészárosová

3

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Práve čítam
Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Práve čítam
Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori
Zobraziť viac

Moje srdcovky

Moje odznaky

2021
2022
Zobraziť viac

Moje čitateľské kolekcie

Moje aktivity

3
Miriam Mészárosová

Miriam Mészárosová získal odznak Knihy roka 2021

23.01.2022 08:57

Sú knižky, ktoré prečítame a takmer okamžite na ne zabudneme. Potom sú tu knihy, ktoré svojím príbehom, spracovaním alebo svojou odbornosťou dokážu obohatiť našu myseľ a srdce. A presne takéto knihy nájdete v našom výbere Knihy roka. Sme radi, že niektorý z titulov Knihy roka 2021 nájdeme aj vo vašej knižnici :-)

3
Miriam Mészárosová

Miriam Mészárosová prečítal knihu

23.01.2022 08:40

3
Miriam Mészárosová

Miriam Mészárosová prečítal knihu

23.01.2022 08:39

3
Miriam Mészárosová

Miriam Mészárosová prečítal knihu

23.01.2022 08:39

3
3

Miriam Mészárosová napísal recenziu

23.01.2022 08:20

Nine sa podarilo niečo čo (asi) nikomu inému na svete. Dva roky po sebe strávila mesiac v KĽDR ako študentka a zažila vládu hneď dvoch vodcov. Hoci ste v Severnej Kórei neustále pod drobnohľadom, Nina sa predsa len sem - tam dostala na miesta, kde sa bežný turista nedostane.
Knižka je zmes informácií o ich kultúre, spôsobe života a o osobných zážitkov. Unikátne zážitky, ktoré nikde inde nezažijete. Vlastne niektoré z nich ani skutočne zažiť nechcete. Nikdy.

Jednoznačne odporúčam prečítať.

Čítať viac

3
3

Miriam Mészárosová napísal recenziu

23.01.2022 07:46

Krátka knižka, ktorú prečítate za 2 hodiny pri šálke čaju, ale zato s hlbokým posolstvom.

Fiktívny príbeh rodiny láskavého pána Billa Furlonga, avšak s reálnym odkazom na zverstvá, ktoré sa diali v Magdalénskych práčovniach v Írsku do roku 1996. V práčovniach žili a ťažko pracovali ženy, ktoré nemali v živote veľa šťastia - slobodné matky, psychicki choré, či ženy, ktoré vyhnala a odvrhli vlastná rodina.
Pán Furlong bol láskavý muž, manžel a otec piatich dcér, ktorý v živote mal aj nemal šťastie. Ťažko pracoval, rozvážal a predával drevo či uhlie. Jedným z miest, kde vozil uhlie boli taktiež spomínané práčovne, kde si nie raz všimol mladé zúbožené ženy.
Zatiaľ čo všetci v meste sa tomuto miestu vyhýbali ako mohli aby sa nedostali do problému, Billa tam naopak čosi priťahovalo. Hoci sa bránil, nedokázal zatvárať oči pred krutosťou ako ostatní.

Všetky tie maličkosti nepoukazujú iba na minulosť, ale aj na to čo sa môže stať, ak budeme slepo ignorovať nešťastie ľudí okolo nás. Niekedy stačia maličkosti, aby sme niekomu zmenili život.

Čítať viac

3
3

Miriam Mészárosová napísal recenziu

22.01.2022 22:50

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Knihu som počúvala v audio verzii a musím povedať, že to bola super voľba. V podaní Táni Pauhofovej som si nesmierne užívala tie krásne prírodné opisy.

Kayu postupne opustí celá rodina a vo veľmi mladom veku je odkázaná sama na seba. V meste ju všetci považujú za čudáčku, a preto z bažiny odchádza len keď potrebuje niečo nevyhnutne nakúpiť či predať slávky, ktoré zbiera aby si privyrobila. Kaya nepatrí medzi najbystrejšie dievčatá, veď nevie písať ani čítať, ale prírodu a zvieratá pozná ako nikto. Má nesmierne dobré srdce, ale veľmi neprístupné. Niet divu veď ju opustila celá rodina. Jedného dňa jej do života vstúpi láska. Mladý muž, ktorý ju naučí písať a čítať.

Zažije mnoho krásnych chvíľ, ale aj sklamaní, tak ako to v živote býva. Kriminálna zápletka a vyšetrovanie smrti Chasea, jej bývalého priateľa uberie knihe na sentimente a pridá na kvalite. Nie je to sladký román, ale ani drsná detektívka. Všetkého je tak akurát a v kombinácií s krásnou prírodou je to pre mňa jednoznačne jedna z naj kníh roka 2021.

P.S. Neviem sa dočkať filmu !

Čítať viac

3
3

Miriam Mészárosová napísal recenziu

22.01.2022 04:15

Peťo má jednoducho talent. Jeho humor som si obľúbila už v jeho videách. V živote som nečítala knihu, pri ktorej by som sa toľko nasmiala ako pri Peťových cestovateľských zážitkoch. Hovorí sa, že škodoradosť je najväčšia radosť a v tomto prípade to platí dvojnásobne. Toľko smoly na jedného človeka je naozaj príliš a občas som nechápala ako to vôbec mohol prežiť. Ani chvíľu som sa nenudila, žiadna nudná pasáž, ktorú máte chuť preskočiť. Ak si potrebujete dvihnúť náladu, oddýchnuť si a zasmiať sa, tak jednoznačne odporúčam! Zhltla som ju ta dva večeri.

Čítať viac

3
3

Miriam Mészárosová napísal recenziu

22.01.2022 04:06

Týmto počinom sa Charles Martin jednoznačne zaradil medzi mojich obľúbených spisovateľov. Táto kniha je dôkazom, že romány nie sú len klišé knihy určené ženám.

Malú Annie, dievčatko so závažným zdravotným problémom, ktoré si vychutnáva život plnými dúškami napriek jej neľahkého osudu si jednoducho musíte zamilovať. S úsmevom na tvári predáva limonádu a zbiera svrčky aby si zarobila na drahú operáciu srdca. Jedného dňa stretne Johnatana, kardiorurga, ktorý zanevrie na lekárske povolanie kvôli najväčšej tragédiu akú kedy zažil . Napriek tomu v hĺbke svojej duše od začiatku vie, že Annie ho potrebuje a jej osud ho nenechá chladným.

Čítať viac

3
3

Miriam Mészárosová napísal recenziu

22.01.2022 03:45

Prečítala som viacero kníh na tému holokaustu a musím povedať, že každá bola iná, jedinečná, ale príbeh Filipa bol ešte o kus viac odlišný.

V koncentračnom tábore sa s nikým nemaznali, no Filip sa dostal k tej najťažšej a najkrutejšej práci aká tam existovala. Bol členom takzvaného sonderkomanda, ktoré bolo najviac izolované od zvyšku tábora. Prečo ? Pretože sa prizerali ako ich rodiny, blízki či priatetila umierajú v plynových komorách, a potom vykonávali tú najšpinavšiu prácu. Jednoducho vedeli príliš veľa. Nie žeby zvyšok tábora netušil čo sa deje, ale prácu sonderkomanda si vedel predstaviť len málokto. Na jednej strane mali výhodnú pozíciu, pretože a ak tvrdo pracovali, prežili. Čím menej členov sonderkomanda, tým menej ľudí, ktorí vedeli o systémovom vyhladzovaní všetko. No na druhej strane vedeli, že ak toto všetko raz skončí, oni budú prví, ktorých sa zbavia.

Filip bol jeden z mála, ktorý prežil a vďaka tomu si môžeme prečítať knihu o tých najväčších zverstvách aké sa v minulom storočí diali.

Čítať viac

„Osud nechystá prekvapenia. Robí prípravy, dáva znamenia a vysiela aj zvedov, no len málokto má oči, ktoré to vidia, uši, ktoré to počujú, a um, ktorý to chápe.“

Štyri hostiny - Meir Shalev
Štyri hostiny
Meir Shalev