Vianoce

Beáta Kiselová

5

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

Som mama malej slečny, s ktorou rady čítame. Snažím sa na IG písať svoj názor na mnou čítané knihy formou recenzií. Pri knihách si výborne oddýchnem, len keby toho času bolo viac :)

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

Som mama malej slečny, s ktorou rady čítame. Snažím sa na IG písať svoj názor na mnou čítané knihy formou recenzií. Pri knihách si výborne oddýchnem, len keby toho času bolo viac :)

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori
Zobraziť viac

Moje srdcovky

Moje odznaky

Moje aktivity

5
5

Beáta Kiselová Bileková napísala recenziu

26.11.2021 10:46

Kto by už nepočul o rozprávke Luskáčik? Určite väčšina z nás áno, ja som dokonca bola aj na balete, i keď ten zrovna nemusím, a bolo to nádherné. Určite ešte naňho aspoň raz pôjdem.
Keď na Štedrý večer dostane malá Klára luskáčik na orechy, ktorý vyzerá ako vojačik, počas škriepky s bratom mu zlomia jednu nohu. Avšak strýko, od ktorého ho dostala, mu ,,zranenie" opraví. Klára sa v noci prebudí a zistí, že Luskáčika nechala pod stromčekom a utekala preňho. Zrazu sa začali diať divné veci a dievčatko sa ocitlo v rozprávkovej krajine, kde začala s Luskáčikom prežívať rôzne dobrodružstvá. Po prebudení sa si myslela, že to bol asi sen, alebo predsa len nie?
Táto knižôčka je nielen nádherne ilustrovaná, ale veľmi pekne je napísaný aj zjednodušený text, i keď miestami sa nájdu aj čechizmy. Spolu so svojimi deťmi sa môžete preniesť do ríše fantázie plnej lízaniek a iných sladkostí a unášať sa krásnymi hrejivými pocitmi. Myslím si, že touto knižkou môžete potešiť nejedno dieťatko približne od 3 rokov, ale určite jej neodolajú ani dospelí.
Ja tejto nádhernej knihe vravím jedno veľké ÁNO.

Čítaj viac

5
5

Beáta Kiselová Bileková napísala recenziu

25.11.2021 12:17

Zbierka súčasnej poézie mladej autorky v sebe ukrýva úvahové básne o živote, ktoré sú humorné, sarkastické a pravdivé. Sú písané jednoduchým štýlom, ale pri viacerých veršoch, nie typických, si poviete: ,,Veď je to pravda."
Chceli by ste byť lepšou verziou seba samého? Či a ako sa to podarilo Petrovi, to sa dočítate v tejto útlej knižôčke skôr epických básní. Práve verše o ňom sa mi páčili najviac a ešte o futbale, ktorej báseň poňala autorka veľmi originálne a zakomponovala ho do jedného z Listov Korintským.
Mne sa síce nepáčili všetky básne, ale autorkina poetická tvorba mi je bližšia, než napríklad Rupi Kaur. Musím ešte veľmi vyzdvihnúť úžasnú obálku knižky, ktorá má na titulke premenlivé obrázky. Dúfam, že je to trošku vidieť na fotkách.
Ja túto zbierku odporúčam prečítať, rada by som poznala aj váš názor, ktorá báseň sa vám páči.

Čítaj viac

5
5

Beáta Kiselová Bileková napísala recenziu

25.11.2021 12:16

Dostala som sa ku staršiemu dielu Romana Horňáka. Opäť ide o príbeh inšpirovaný skutočným prípadom a o to je zarážajúcejšie, akej brutality sú schopní sa ľudia dopustiť.
Nájdením mŕtveho znetvoreného muža pribitého ku krížu sa zamotaný prípad iba začína. Dôjde aj k ďalším brutálnym vraždám, ale majú vôbec nejakú spojitosť? Kto môže mať na svedomí niečo tak strašné a brutálne? Aké pohnútky vedú človeka k spáchaniu takého zločinu? To sa pokúša vypátrať tím, ktorého členom je aj Roman s parťáčkou Viki.
Pri písaní môjho názoru na knihu musím najprv spomenúť korektúru, ktorá nie je 100%-ná. V knihe sa nachádza viacero chýb a aj samotné zarovnanie textu miestami ,,uteká". Ale v tomto prípade je viete čo fajn? Tým, že som čítala aj autorove novšie knihy, môžem s kľudným svedomím skonštatovať, že je v jeho písaní vidieť obrovský progres a v práci vydavateľstva tiež. Celkový štýl písania je viac vycibrený, nie je to len o veľkom množstve dialógov, ale autor už pekne zvláda aj psychológiu postáv.
K samotnému príbehu ešte musím podotknúť, že niekedy som až nechápala, čoho je človek schopný. Ak sa niečo takéto stalo, je to strašné. Napriek tomu sa kniha číta rýchlo a veľmi dobre, čitateľ sa aj nasmeje na vtipných dialógoch, čo aspoň vyváži ťažkú tému. Ja knihu určite odporúčam, nudiť sa nebudete, len potrebujete mať silný žalúdok (a niektorí pre istotu aj prázdny).

Čítaj viac

Kat
  • Roman Horňák
4,2
9,95 €

5
5

Beáta Kiselová Bileková napísala recenziu

23.11.2021 12:45

Siahnuť po knižke od Mišky Hajdukovej je pre mňa zárukou kvality. Viem, že si pri každej jednej oddýchnem, a ak nemám veľmi chuť čítať, jej knihy mi tú chuť dodajú.
V tejto knihe autorka vykreslila príbeh Amelie a Richarda, ktorý je zahalený rúškom tajomstva. Amelia má zvláštny dar čítať duše kníh, preto bližšie spoznáme aj autorku Frankensteina. Ale prečo sa jej objavuje aj iná žena? Pri prelínaní príbehov sa objavujú i dve mladé dievčatá, ale ako súvisia s Ameliou? A akú úlohu v tom zohráva Richard? A kým je v skutočnosti on?
Zdanlivo nesúvisiace, ale nakoniec do seba zapadajúce. Prelínanie príbehov i časov. Výborne vytvorená tajomná atmosféra, nadprirodzeno, dávka akcie. Nevtieravá romantická linka, zvraty a ku koncu aj detektívna zápletka. Toto všetko v sebe nesie táto výborne vyskladaná kniha, ktorá má hlavu aj pätu a čitateľa vtiahne do deja tak, že nebude chcieť prestať čítať. Príjemnú tajomnú atmosféru preruší spleť rôznych emócií, kedy vám možno aj slzička vypadne. Avšak po bolestivých chvíľach a utrpení, ktoré niektoré postavy museli prežiť, príde na rad hrejivá atmosféra.
Od tejto knihy som nemala veľké očakávania, myslela som si, že to bude na mňa veľmi sladké, ale bola som milo prekvapená. Toto dielo nemá len nádhernú obálku, ale aj dušu.
Myslím si, že Miška má nevyčerpateľnú studnicu fantázie a verím tomu, že nám ešte napíše mnoho krásnych príbehov.

Čítaj viac

5
5

Beáta Kiselová Bileková napísala recenziu

23.11.2021 12:44

V tomto krásnom veršovanom príbehu má pes Moko iba jedno oko a to druhé sa rozhodne hľadať. Dostane sa do lunaparku, kde spozná chlapca Viliho a hľadajú spolu. Stretnú rybu, myšku, vtáčika i dievčatko, ale Mokove oko nevideli. Všetci sú niečím odlišní, až nakoniec i Moko zistí, že on je jedinečný i s jedným okom a i tak si dokáže nájsť priateľov, po ktorých tak túži.
Toto je typ knižky, v ktorej stačia iba slová a minimalistické ilustrácie sú vhodnejšie, než pestrofarebné. Nesie v sebe krásne posolstvá, aby neboli predsudky a nech sa dokážeme zmieriť s tým, akí sme. Inakosť nie je nič zlé a zvláštne, ba niekedy môže byť aj výhodou, veď všetci sme iní a nejakí. A ak máme okolo seba tých pravých priateľov, svet je hneď krajší i s menšími chybičkami krásy.
Táto krásna detská kniha očarí aj dospelých, pretože ukrýva krásny a pravdivý príbeh. Odporúčam ju deťom od 5-6 rokov a práve teraz, keď sa blížia Vianoce, môže byť skvelým darčekom pod vianočný stromček. Chytí vás za srdce.

Čítaj viac

5
5

Beáta Kiselová Bileková napísala recenziu

23.11.2021 12:42

Niet veľa slov, ktoré by som napísala ku tejto knihe, pretože už o nej bolo vypovedané veľa. Alebo predsa? Myslím si, že na tému Černobyľ sa dá stále veľa rozprávať.
Táto kniha je najmä výpoveďou svedkov katastrofy v atómovej elektrárni a väčšinou preživších príbuzných hrdinov, ktorí zomreli v práci, alebo na následky ožiarenia. Skoro nikto nevedel, do čoho ide. Každý si išiel plniť svoju prácu, či to bol hasič, likvidátor alebo niekto iný. Kto je za túto katastrofu zodpovedný? Určite tí, ktorí veľmi dobre vedeli, čo sa stalo a ututlali to. Sama pracujem s rádioaktívnymi látkami a na prvom mieste je bezpečnosť. Ale vtedy zlyhalo mnoho strán...
Čítať túto knihu bolo ako vidieť do duše tým, ktorým neostalo nič, dokonca viacerým ani niekto z blízkych. Tá bolesť, bezmocnosť, nevedomosť a neistota sa pri čítaní na mňa prenášali. Nie je to ľahké čítanie pri pomyslení na všetky tie ľudské osudy, ale treba o tom vedieť. Sú to nezmazateľné dejiny a treba si ich pripomínať.
Ja túto knihu odporúčam prečítať čo najširšej verejnosti. Je písaná veľmi dobre a aj napriek ťažkej téme sa číta rýchlo. Za mňa jedno veľké ÁNO.

Čítaj viac

5
5

Beáta Kiselová Bileková napísala recenziu

19.11.2021 14:31

Kniha 36 kolážami ilustrovaných poviedok je niečo, čo som držala v rukách prvýkrát. Jej spracovanie je veľmi zaujímavé. V knihe sa vlastne ani nenachádzajú iba poviedky, ale aj rôzne zápisky, prúd myšlienok, zvláštne vety, až to miestami pôsobí ozaj bizarne.
Čo sa týka textov, neporozumela som všetkému, ale niekedy ani netreba chápať, treba to nechať plynúť, prešumieť, vyšumieť,... Koláže sú vtipné, ale výstižné. Mne osobne sa páčili a každá jedna má svoje čaro.
Toto je tak zvláštna kniha, ale zvláštne krásna a veľmi zaujímavá, ktorú prečítate za jednu hodinu, prípadne si ju môžete dávkovať pri čakaní v rade, atď. Možno nesadne každému, ani mňa texty príliš neohúrili, ale niekedy je dobré vypnúť niečím zdanlivo ,,od veci", pretože vám v mysli i tak môžu utkvieť pravdivé myšlienky. Celkové spracovanie knihy je výborné a určite bude patriť medzi najzaujímavejšie kúsky každej knižnice.

Čítaj viac

5
5

Beáta Kiselová Bileková napísala recenziu

19.11.2021 14:30

Môže byť príbeh o holokauste pekný? Áno, môže, i keď je mrazivý. V tejto knihe autorka podáva jeden úžasný, vychádzajúci zo skutočných udalostí. Opisuje osudy troch generácií jednej rodiny pred, počas a po druhej svetovej vojne. Autorka výborne zvládla psychológiu postáv a tak sa dostaneme do hlavy skoro všetkým.
Kniha pozostáva z troch častí, pričom posledná uzavrie príbeh ako celok a čitateľ dostane odpovede na mnohé otázky, ktoré mu počas čítania napadnú. Hana, zvláštna to žena, ale prečo je ľudskou troskou? Jej neter Mira má mnoho otázok, ale odpovede sa postupne odkryjú, i keď sa možno nedozvie celú pravdu.
A prečo je chutný venček na titulke? To sa čitateľ tiež dozvie. Práve tie sa stanú jednou z výčitiek Hany, ktorá ich má v hlave mnoho. Ale prečo? Môže si niekto niečo vyčítať, keď to nemyslel zle? Môže, ak má svedomie, ktoré ho bude zožierať a srdce, ktoré bude trpieť. Vplyv rôznych udalostí môže z časti sebectva urobiť ortieľ druhým, i keď všetko bolo nevinné, za všetkým bola láska a dobrý úmysel.
Túto knihu by si malo prečítať čo najviac čitateľov, pretože je písaná výborne, dotkne sa vášho srdca a zanechá vo vás mnoho pocitov a myšlienok. Ja ju bez mihnutia oka odporúčam, pretože je jednou z najlepšie napísaných kníh o holokauste, ktoré som dosiaľ čítala.

Čítaj viac

Hana
  • Alena Mornštajnová
4,9
12,29 €

5
5

Beáta Kiselová Bileková napísala recenziu

19.11.2021 14:29

Nastal predvianočný čas a v kostole na námestí boli tri staré a jeden nový malý zvon. Ten ale nechcel zvoniť. Hrdlička Felidia sa od vrany dozvedela, že pekné slová by mohli pomôcť. Tak sa ich rozhodla hľadať medzi kamarátmi i v meste. Skúšala všeličo, ale zvon nerozozvučalo žiadne krásne slovíčko. Až nastal Štedrý večer a správne slovíčko sa našlo.
Táto nádherne ilustrovaná detská knižka v sebe ukrýva prekrásny príbeh s posolstvom. Veď čo je najdôležitejšie okrem lásky a zdravia? Pokoj, ktorý by mal byť na celom svete i v samotnej duši. Týmto krásnym príbehom môžete detičkám priblížiť skutočné čaro Vianoc a to, čo je veľmi dôležité. Do rúk si môžete vziať aj zvončeky a počas čítania si spríjemniť i ozvláštniť chvíle práve zvonením. Myslím si, že tento poklad okrášli každú knižnicu a bude pohladením na duši nielen detičkám, ale aj mnohým dospelým.
Kniha by mohla zaujať detičky od 3 rokov, ale môže aj skôr. Hlavne krásne ilustrácie nabádajú opisovať, čo na nich vidia, aspoň u nás to tak je.
Túto krásnu knižku odporúčame spolu s Kristínkou, určite z nej budete nadšení podobne ako my .

Čítaj viac

5
5

Beáta Kiselová Bileková napísala recenziu

15.11.2021 13:55

Pod veľmi peknou obálkou príjemnou na dotyk sa ukrýva príbeh jedného klanu, ktorej hlavnou postavou v tejto časti je Lea. Kým bol jej manžel vo väzení, prežila si toho veľa. Stratila veľmi blízku osobu a nedokáže sa s tým zmieriť. Časom jej ale osud pripletie do cesty Viki, ktorú musí stoj čo stoj ochrániť. Lein manžel je už na slobode, ale vôbec nič jej neuľahčuje. Ona je ale rozhodnutá sa pomstiť a vziať opraty do vlastných rúk, aby mala spravodlivosť posledné slovo. Lenže čo to v mafiánskom ponímaní znamená? Dokáže Lea zahnať démonov minulosti a pomôcť Viki? Podarí sa jej bojovať samej so sebou?
Hneď na začiatok môjho názoru musím napísať, že v porovnaní s predchádzajúcimi mnou čítanými knihami od autorky je v tejto korektúra zjednotená a konečne dobrá. Je vidieť, že nastal značný posun v písaní. Čitateľ je do deja od začiatku vtiahnutý, avšak pre mňa nebol veľmi zaujímavý. Použitím veľkého množstva priamej reči a jednoduchých viet sa nedala zvládnuť až tak dobre psychológia postáv. Chýbal mi ich rozvoj, ale skúsila som sa na to pozrieť aj z inej strany, nakoľko je to prvá časť série, tak možno postupne odhalia viac svojho charakteru. Avšak Lea bola vykreslená ako veľký tvrďas, pod ktorej škrupinou sa môže ukrývať citlivá duša. V tejto časti sa však príliš neprejavila, sálala z nej negatívna energia a jej niektoré konania pôsobili pubertiacky, priam až psycho. Ona mi vôbec nesadla a tie neustále naťahovačky s manželom, ktoré sa opakovali, mi prišli na tridsiatnikov trápne. Na druhej strane, i keď sladkú romantiku nemusím, sa mi páčil romantický závoj okolo Viki, ktorá bola úplne v pohode a celé to na mňa vplývalo veľmi dobre, až príjemne. 3/4 knihy sa mi zdali byť monotónne, až prišla posledná 1/4 a konečne som sa dočkala akcie, zvratov, odhalení a dynamiky. Keby boli podobné odhalenia a zvraty v príbehu ešte na 2-3 miestach, bolo by to zaujímavejšie. Nakoľko ale ide o prvú časť série, tá zvykne byť buď pomalšia, alebo s menej zvratmi, hoc tomu tak nie je stále. Predpokladám, že aj v tomto prípade to autorka vyskladala tak, aby čitateľa upútala ku koncu a navnadila ho na ďalšiu časť. Ja príliš nemusím mafiánske príbehy, preto mi možno tento až tak nesadol, ale tých posledných necelých 100 strán za to stálo. Pevne verím, že autorka to rozbalí v ďalších častiach.

Čítaj viac

Mrcha
  • Gabrielle Bernátová
4,0
6,90 €

„Milý, píšem vám celkom nahá, lebo chcem byť jednoduchou a úprimnou“

Človek na ulici - Ivan Horváth
Človek na ulici
Ivan Horváth