Beáta Kiselová

36

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

Som mama malej slečny, s ktorou rady čítame. Snažím sa na IG písať svoj názor na mnou čítané knihy formou recenzií. Pri knihách si výborne oddýchnem, len keby toho času bolo viac :)

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

Som mama malej slečny, s ktorou rady čítame. Snažím sa na IG písať svoj názor na mnou čítané knihy formou recenzií. Pri knihách si výborne oddýchnem, len keby toho času bolo viac :)

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori
Zobraziť viac

Moje srdcovky

Moje odznaky

Magický návrat
Môj názor pomáha
2024
Môj názor pomáha
2023
Môj názor pomáha
2022
Môj názor pomáha
2021
Knihy roka 2021
2021
Študent mágie
Šťastných 7
2022
Plány do budúcnosti
Horúce novinky
Máte čitateľský profil
Zobraziť viac

Moje aktivity

36
36

Beáta Kiselová Bileková napísala recenziu

21.02.2024 06:04

Prvá časť duológie je príbeh dvoch najlepších kamarátok Tully a Kate, ktoré ani nemohli byť viac odlišné, ale aj napriek tomu bolo ich priateľstvo na život a na smrť. Spoločne prežívali lásky, sklamania, úspechy i pády. Aj napriek všelijakým bolestivým podrazom si dokázali nájsť k sebe cestu, ale postačí to aj vtedy, keď sa ich cesty budú diametrálne rozchádzať?
Málo kamarátstiev prežije desiatky rokov, ale aj také existujú. Spoločné sny, nádej, zdieľanie bolestí a smútku je pre ne príznačné, ale čo ak si jeden z kamarátov v skutočnosti neplní svoj vlastný sen, iba podporuje toho druhého? A je splnenie si veľkého sna ozajstným životným naplnením? Niekedy máme pred očami len cieľ a cestu k nemu si ani nevychutnávame, len sa ženieme vpred. Keď sa však k nemu dostaneme, zistíme, že šťastie sme tým však nezískali. Treba sa navzájom počúvať, vysloviť naše túžby a priania a nebyť len oporou tomu druhému. Každý má právo na šťastie. A ak som vás zmiatla, tak fajn, prečítajte si túto knihu. I keď je príbeh trošku zdĺhavý, je aj dramatický a emotívny, hlavne záver. Pri čítaní sa skúste zamyslieť nad vzťahmi, či už priateľskými, alebo rodinnými. Charaktery postáv sú vykreslené veľmi dobre, autorka píše skvelo a príbeh sa prirovnáva k Neapolskej ságe od Ferrante. Ak je to ozaj pravda, tak si ságu prečítam, pretože napriek drobnostiam sa mi príbeh Tully a Kate páčil a ja som veľmi zvedavá na pokračovanie. Odporúčam.

Čítať viac

36
36

Beáta Kiselová Bileková napísala recenziu

21.02.2024 06:03

Autori knihy Chlapček a vianočná šiška prinášajú malým čitateľom aj veľkonočnú knižku. Veľká noc sa nezadržateľne blíži, tak sa pustite do čítania dobrodružného príbehu spolu so svojimi detičkami.
Chlapček ide na Veľkú noc ku starým rodičom na dedinu, kde spozná svoju sesternicu. Stará mama im dá za úlohu nájsť veľkonočné vajce, ktoré znáša neobyčajná sliepka Jaja. Dievčatko však najprv ukáže chlapcovi zázračné zrno, od ktorého začnú všetky zvieratká na dvore rozprávať. Tie ich nasmerujú na správnu cestu, kde by vajíčko mohlo byť. Jeho nájdením však objavia rodinný klenot a priateľstvo.
Táto detská kniha v sebe ukrýva krásny príbeh priateľstva, súdržnosti a rodinných tradícií. K deťom sa prihovára milým a vtipným jazykom. Pestrofarebné ilustrácie sa určite zapáčia všetkým čitateľom. Knihu by som odporúčala deťom od 4 rokov a chcem vyzdvihnúť veľké písmená vhodné pre začínajúcich čitateľov. Ide o veľmi peknú detskú knihu, ktorú si môžete čítať počas celého roka, nielen v období sviatkov jari. My sme ju prečítali hneď dva krát a dcérke sa veľmi páčilo meno Jaja :) Vrelo odporúčam.

Čítať viac

36
36

Beáta Kiselová Bileková napísala recenziu

20.02.2024 09:07

Každá vojna pustoší, ničí a dopad má na všetkých. Tí najslabší a najzraniteľnejší sa vedia brániť najmenej alebo vôbec. Autorka v tejto knihe formou reportáží a rozhovorov s tými, ktorí prežili a vytrpeli si toho najviac, približuje ďalšiu vojnovú zbraň, a tou je sexuálne násilie. Príbehy znásilnených a mučených žien som musela čítať postupne, táto kniha sa nedá prečítať na jedno posedenie. Únosy dievčat a žien, z ktorých sa už mnohé domov nevrátili, prípadne boli odmietnuté vlastnými rodinami, ktoré ich dokonca obviňovali a nakoniec vyhnali z domu. Je toto normálne? Určite nie. Ale prečo sa toto všetko vo vojnách deje? Ide o ďalší spôsob vyhladenia komunít a ,,zasiatia lepšieho semena". Až mi z toho bolo zle. A to nebolo všetko. Násilie a vraždy sú prestúpené celou knihou, ale dozviete sa aj mnohé iné informácie. Autorka prináša výpovede ľudí z vojnou zmietanej Nigérie, Rwandy, Bosny a Hercegoviny, Sýrie a iných krajín.
Táto kniha nie je pre všetkých, pretože ide o veľmi ťaživé čítanie, ktoré vo vás vyvolá emócie ako hnev a smútok. Je ale potrebné o tejto téme písať, hovoriť, ale hlavne proti tomu konať - už len z úcty k tým ženám. A o mnohom sa ani nehovorí, autorka však spomína aj témy znásilnenia mužov, ale aj statočných zachrancov dievčat (jedným z nich je aj reálny včelár z Aleppa). Bolo to náročné čítanie, ale snáď niekde v diaľke už bliká to svetielko nádeje.

Čítať viac

36
36

Beáta Kiselová Bileková napísala recenziu

20.02.2024 09:06

O záchrane našej planéty sa rozpráva veľmi často. Určite sa viacerí snažíte pre ňu niečo urobiť a v tejto knihe sa môžete dočítať o rôznych zvláštnych a zároveň úchvatných spôsoboch, ako Zem zachrániť. Kniha je rozdelená na kapitoly a každá obsahuje veľmi zaujímavé informácie, na ktorých sa možno aj zasmejete, ale zistíte, nad čím všetkým vedci premýšľajú, a čo všetko sa snažia vytvoriť. Dali by ste si taký fajný džúsik zo švábov, alebo by ste si dali namiesto náplaste liečivý sliz inšpirovaný slimákmi? Chceli by ste mať rastúce oblečenie či potravinovú fóliu vyrobenú z rias? Perfektné by boli aj odpadkožrút či vesmírny výťah, však? A o takýchto skvelých futuristických vymoženostiach pre podporu záchraný našej planéty sa môžete v tejto krásnej knihe dočítať.
Táto veľkoformátová detská kniha nás milo prekvapila. Dcéra ju opakovane vyťahuje, prezerá si ju a chce, aby som jej z nej čítala. Odporúčala by som ju kľudne od 5 rokov, ale veľa sa z nej dozvedia aj dospelí. Celkové prevedenie je výborné. Kniha sa môže využiť aj na trénovanie pozornosti a vyhľadávanie podľa čísel, krásne farebné ilustrácie sú veľmi pútavé a kompaktné, kľúčové slová sú vytlačené hrubo a ich význam je vysvetlený na konci knihy v slovníku. Ide ozaj o veľmi krásnu knihu nabitú zaujímavými informáciami a vrelo vám ju odporúčam.

Čítať viac

36
36

Beáta Kiselová Bileková napísala recenziu

19.02.2024 09:46

Autorka čitateľom prináša novú sériu Čierny ľad a toto je jej prvá časť. V nej dôjde k brutálnej vražde členov jednej rodiny a ich pomocnice v domácnosti, ktorých objaví farmár zo susedstva. Kto má na svedomí viacnásobnú vraždu a aký mal motív? Páchateľa možno budú mať čoskoro, alebo tomu bude úplne inak? A bude len jeden? Vyšetrovatelia Týr a Karolína budú mať spolu s vyšetrovacím tímom plné ruky práce a čitatelia nové postavy z radov polície na spoznávanie.
Autorka vtiahne čitateľa hneď od začiatku do pochmúrneho severského prostredia plného chladu a snehu a rozbalí pred ním skvelý prípad brutálnych vrážd. Mrazivá atmosféra podčiarkuje napínavý a pútavý dej, ktorý sa číta rýchlo. Keď si už budete myslieť, že viete, kto je vrahom, príde zvrat a ten všetko zmení. Možno si miestami poviete, že takto to nemohlo byť, ale všetko do seba pekne zapadá a v závere bude všetko vysvetlené. Tiež spoznáte hlavné postavy zo súkromnej stránky a myslím si, že sú celkom dobre vykreslené. Príbeh je písaný z dvoch časových hľadísk - čo sa stalo pred vraždami a čo k nej viedlo a samotné vyšetrovanie vrážd. Myslím si, že lepší štart do série autorka ani nemohla napísať. Ide o skvelý prípad a ja vám knihu vrelo odporúčam.

Čítať viac

36
36

Beáta Kiselová Bileková napísala recenziu

19.02.2024 09:39

Príbeh o dievčatku z hôr pozná skoro každý, TV prevedenie je krásne a knižné za ním vôbec nezaostáva. Táto kniha v sebe ukrýva skrátený prerozprávaný príbeh o sirote Heidi, ktorú teta Dete odnesie do Dörfli, dedinky vysoko nad švajčiarskymi Alpami, k dedovi Alpsovi. Heidi si získa jeho srdce, nájde si skvelého kamaráta Petra, a keď má odísť robiť spoločníčku malej Kláre do Frankfurtu, zlomí jej to srdce. Nakoniec však nájde kamarátku, ktorá i keď je na vozíčku, je skvelou parťáčkou, ale srdce ju i tak ťahá naspäť do hôr k dedkovi. Tam sa vráti a stane sa aj zázrak.
Toto vydanie je jedna veľká nádhera. Dej je podaný pomerne jednoducho už pre deti od cca 5 rokov a ilustrácie sú úchvatné. My sme knihu prečítali na dva krát a príbeh chytil za srdce aj moju dcérku. Miestami je emotívny, ale sila priateľstva, dobrodružných zážitkov a lásky k prírode vám vyčarí úsmev na perách. Keď moja dcérka zahliadla túto knihu, hneď ju chcela a musím skonštatovať, že je jedným z pokladov jej knižnice. Vyskúšajte aj vy tento nestarnúci krásny príbeh, určite vás nesklame.

Čítať viac

Heidi - Johanna Spyri, Jeanne Willis, Briony May Smith (ilustrátor), 2021
Heidi
  • Jeanne Willis
  • Johanna Spyri
5,0
12,90 €

36
36

Beáta Kiselová Bileková napísala recenziu

16.02.2024 10:35

Príbeh zvukára nacistov Hermanna Karnaua spracovala autorka podľa románu Marcela Beyera. Hermann je zanietený do svojej práce, ktorá je vlastne jeho koníčkom, nahráva ľudský hlas, analyzuje ho a jeho priam posadnutosť tým ho zavedie na východný front, či dokonca aj do domácnosti samotného Goebbelsa. Tam spoznáva jeho deti, pričom najstaršia Helga začína tušiť niečo zlé. Vieme, čo sa s Goebbelsovou rodinou stalo, ale autorka ich posledné okamihy podala tak emotívne a dramaticky, že si pomyslíte: ,,Aké je to vedieť, že sa blíži váš koniec?" A čo s tým všetkým má spoločné jeden obyčajný zvukár? Nechajte prehovoriť nielen jeho hlasu, ale aj svedomiu.
Do komiksovo spracovaného príbehu z obdobia druhej svetovej vojny som sa pustila s veľkou chuťou. Časti sú rozlíšené farebne a ilustrácie na čitateľa zapôsobia. Čo však o nás povedia naše hlasy, tón rozprávania a rôzne vydávané zvuky? Je toho veľa, ale z tejto knihy sa dozviete ešte viac, hlavne o rodine Josepha Goebbelsa. Úprimne, čakala som trošku viac o samotnom Hermannovi. Spočiatku je v knihe veľa venované zvuku, čo mňa až tak nebralo a celkovo sa akoby Hermannov osobný príbeh potláčal. Aspoň ja som mala taký pocit. Posledná tretina bola pre mňa najlepšia, ale aj tam je gro venované Goebbelsovcom. Áno, všetko súvisí so zvukárom, ale čakala som trošku viac. Neurobilo to na mňa až taký dojem. Za poslednú časť by som dala maximálny počet hviezdičiek, ale knihu musím hodnotiť komplexne, podotýkam, subjektívne.

Čítať viac

36
36

Beáta Kiselová Bileková napísala recenziu

14.02.2024 10:53

Srdce a Hlava sú najlepší priatelia a spolu sa snažia udržať v rovnováhe. Lenže Hlava stále premýšľa a stane sa, že si nakoniec nevychutná to, čo chcela. A Srdce? To prináša radosť a lásku tu a teraz, v prítomnom okamžiku. Hlava ho však udržiava pri zemi a to je fajn. Ale nemyslí tá Hlava až príliš? Vie sa uvoľniť a len tak ,,nemyslieť"?
Táto pekná detská kniha je o sile priateľstva, vyváženosti mysle a srdca, pomoci a podpore. I keď sa odporúča deťom od 4 rokov, myslím si, že bude vhodnejšia pre trošku staršie, pretože tým menším bude treba viac vysvetľovať. Aspoň v našom prípade padalo veľké množstvo otázok, ale asi je to aj správne. Ak kniha podnieti k diskusii, určite má čo ponúknuť. Hlavnou myšlienkou tejto je žiť a vychutnávať si prítomnosť: TU a TERAZ. Na konci knihy sa nachádzajú aj otázky vhodné pre diskusiu a dve cvičenia. Ide o veľmi milú knižku a my sa už tešíme na jej pokračovanie :)

Čítať viac

36
36

Beáta Kiselová Bileková napísala recenziu

14.02.2024 10:51

Druhá časť krimi série Oddelenie Q síce vyšla o viac rokov po prvej, ktorú som nečítala, ale aj napriek tomu sa dá bez problémov čítať osve. Carl M?rck z Oddelenia Q sa s asistentom Assadom pustia do starého prípadu, ktorý im niekto ,,podstrčí" na pracovný stôl, a aj keď vinník sedí vo väzení, pomaly odhaľujú nové tajomstvá. Stopy ich zavedú do najvyšších kruhov a počet mŕtvych možno stúpne. Chce niekto odpútať ich pozornosť a odviesť do slepej uličky, alebo väzeň sedí právom už niekoľko rokov? A čo s tým všetkým má spoločné jedna bezdomovkyňa?
Moc bohatých a vplyvných ľudí máme možnosť sledovať denno denne. Neštítia sa rôznych praktík a autor na to poukázal aj v tejto knihe. Drogy, násilie, pomsta a vraždy sú nástrojmi, s ktorými niektorí ľudia narábajú a myslia si, že môžu všetko. Miestami si poviete, že je vám to známe a bude vám z toho na grcanie. Dej je však vyvážený uštipačným humorom, ktorý určite viacerým sadne. Mne boli hlavné postavy odniekiaľ známe a spomenula som si, že som videla 2 či 3 časti zo seriálového prevedenia, ktoré je skvelé. Tento príbeh som si nepamätala, a aj keď som už čítala lepšie krimi, vychutnala som si ho. Zvraty, napätie, dynamika vás budú nútiť čítať ďalej. Vrelo odporúčam.

Čítať viac

36
36

Beáta Kiselová Bileková napísala recenziu

12.02.2024 06:12

Jedného dňa natrafia zvierací kamaráti - myška, medveď, zajac a korytnačka, na opustené vajíčko. Rozhodnú sa, že sa oňho postarajú. Ale ako? Pekne jeden po druhom. Z vajíčka sa vykľuje malý vtáčik, ktorému kamaráti pomôžu objavovať chute a krásy sveta vôkol nich. Vďaka priateľskej pomoci sa podarí vtáčikovi vzlietnuť.
Táto detská kniha je rozkošná. Je písaná formou komiksu, obsahuje málo textu, ale výstižného a pekné ilustrácie. Poukazuje na silu priateľstva a ako sa dá dohodnúť a starať sa o niekoho. Vďaka nezištnej pomoci si môžeme nájsť kamarátov aj na tých najmenej očakávaných miestach. Kniha sa odporúča od 3 rokov a myslím si, že sa deťom bude veľmi páčiť. Nás si získala, pretože je milá a má peknú myšlienku. S dcérkou vám ju vrelo odporúčame.

Čítať viac

„Hoci je iba päť základných farieb (modrá, žltá, červená, biela a čierna), ich kombinácie vytvoria toľko odtieňov, že za celý život ich nikto neuvidí všetky.“

Umenie vojny - Sun-c', 2013
Umenie vojny
Sun-c'