Beáta Kiselová

17

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

Som mama malej slečny, s ktorou rady čítame. Snažím sa na IG písať svoj názor na mnou čítané knihy formou recenzií. Pri knihách si výborne oddýchnem, len keby toho času bolo viac :)

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
O mne

Som mama malej slečny, s ktorou rady čítame. Snažím sa na IG písať svoj názor na mnou čítané knihy formou recenzií. Pri knihách si výborne oddýchnem, len keby toho času bolo viac :)

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori
Zobraziť viac

Moje srdcovky

Moje odznaky

2022
2021
Zobraziť viac

Moje aktivity

17
17

Beáta Kiselová Bileková napísala recenziu

29.11.2022 11:33

Milý obor žije vo svete, kde sa vôbec nič nedeje. Čas síce plynie, ale o nič zaujímavé nejde. Ak sa i náhodou niečo udeje, vlastne to nič nie je. Alebo žeby predsa?
Čas plynie a plynúť bude, nech robíme, čo chceme. Niekedy sa síce zdá, akoby len stál a nič sa nedialo, ale aj vtedy sa dejú pre niekoho malé drobnosti, avšak pre iných to môže znamenať celý svet. Túto detskú knihu, vhodnú od približne 9 rokov, môže každý vnímať ináč, mať iné otázky i odpovede na ne. Čas je vzácny, pre každého znamená niečo iné a pri tejto knihe môžete spomaliť, rozjímať a premýšľať nad všeličím. Aj vám sa bude zdať, že čas zastal, ale dostanú sa vám veľmi krásne pocity.
Táto kniha sa mi veľmi páči myšlienkou i ilustráciami. Textu je málo, ale je výstižný. Ku knihe sa dá vracať a môžete si toho pri jej čítaní uvedomiť veľa.

Čítať viac

17
17

Beáta Kiselová Bileková napísala recenziu

29.11.2022 11:32

Dodo sa jedného dňa vyberie s kamarátmi do lesa, kde sa zatúla a stretne permoníka Babroša. Ľudské oči by ich nemali vidieť, ale dedko Permon chlapca zmenší a oboznámi ho s tajomstvami podzemia, ktorého sú permoníci strážcami. Tí strážia aj baníkov a majú veľa práce. Avšak na konci dobrodružstva sa Dodo vráti do sveta ľudí a nebude si na nič pamätať. Tak sa Dodo vydáva na cestu podzemnými chodbami a dozvedá sa tajomstvá nerastného bohatstva.
Táto kniha je úžasná. Mne sa veľmi páči a ešte si ju zopárkrát prečítam. Je slovensko-anglická a ja som sa ju snažila čítať v AJ. Ide už však o trošku náročnejšie čítanie v cudzom jazyku a treba mať väčšiu slovnú zásobu, preto som si viaceré slovíčka musela prekladať. Slovenský text je vhodný pre deti od približne 8 rokov a určite budú všetci čitatelia nadšení aj krásnymi farebnými ilustráciami. Na konci knihy je prehľad rôznych faktov a historických skutočností a tiež mapa Slovenska s vyznačenými zaujímavými banskými miestami. My už vieme, ktoré určite navštívime. Pre mňa sú knihy z vydavateľstva Class Slovakia dokonalé, pretože sú nielen krásne, ale aj poučné. Vrelo odporúčam.

Čítať viac

17
17

Beáta Kiselová Bileková napísala recenziu

29.11.2022 11:29

,,Nie všetko si dokážeme vysvetliť slovami, vidieť očami a počuť ušami. Svet je záhadné miesto zahalené strachom."
A nepríjemné pocity bude mať aj Tomáš, keď po smrti dedka odíde do jeho domu, ktorý zdedil. Vidieť odtiaľ Babiu horu, ktorá ukrýva svoje tajomstvá. Ale čo sa ozaj stalo dedovi? Možno sa to dozvie z jeho nájdeného denníka. No prečo Tomáš počuje často hlasný smiech a kto sú tie deti, ktoré stretáva? Vari sa mu to sníva? Je prepracovaný? Blúzni? Podarí sa mu zistiť, kam zmizol dedo a prečo sa mu zdajú neuveriteľné veci? Alebo je všetko inak? Zrejme nie. Či...?
Tajomný a pochmúrny príbeh s rôznymi legendami, poverami a tradíciami plný krásnych a pravdivých myšlienok. Taký je Tomášov príbeh, do ktorého hlavy nám umožňuje autor nazrieť. A že celá psychológia hlavnej postavy a jeho myšlienky sú výborne prepravované, o tom niet pochýb. Snúbi sa to so skvelými opismi, ktoré možno niektorým spôsobia husiu kožu. Ja som sa síce pri čítaní nebála, chýbalo mi väčšie napätie a stále som čakala na wau efekt, ale musím uznať, že ide o veľmi dobre premyslený príbeh so zaujímavým koncom. Možno počas čítania budete niečo tušiť, ale dej je pútavý a len sa budete čudovať, ako bežia kapitoly samé od seba. Nechýba ani jemná romantická linka, avšak tajomstvá sú dobre premyslené a niekedy zdanie klame.
Príbeh mi jemne pripomínal iný od jedného nášho autora, ale určite nie sú rovnaké. Vrelo odporúčam i napriek tomu, že som nemala strach. Autor píše výborne a určite si ešte od neho niečo prečítam.

Čítať viac

17
17

Beáta Kiselová Bileková napísala recenziu

29.11.2022 11:27

Druhá svetová vojna. Krakov. Aké to mohlo byť, keď nacisti prenasledovali Židov? Mladá Sadie s rodinou je nútená utiecť a aj s inými rodinami sa im podarí ukryť v kanáli pod mestom. Ella žije iba s macochou, ale aspoň má čo dať do úst a strechu nad hlavou. Jedného dňa zazrie v kanáli Sadie, a i keď to vyznie zvláštne, stanú sa z nich kamarátky. Lenže Ellina pomoc nebude trvať príliš dlho a obe budú musieť čeliť nepriazni osudu. Nestačí, že stratili toho tak veľa a prišli o viacerých blízkych? Podarí sa im utiecť?
Príbehy z obdobia druhej svetovej vojny sú väčšinou emočné a táto v sebe istú dávku niesla tiež. Hlavne ku koncu to naberá na obrátkach, ale nebojte sa, celý príbeh je vyskladaný veľmi dobre a určite si ho vychutnáte. Autorka vierohodne vykreslila ľudskú silu, bojovnosť, odhodlanie, súdržnosť, priateľstvo a chuť prežiť. Nechýba ani romantická linka a ukážka toho, že ľudia sa rôznymi odbojmi snažili bojovať proti vojne. Budete miestami krútiť hlavou nad niektorými situáciami a budete radi, že žijete tak, ako žijete. Túto knihu som si vychutnala a môžem vám ju len a len odporúčať.

Čítať viac

17
17

Beáta Kiselová Bileková napísala recenziu

29.11.2022 11:25

Klíma a klimatické zmeny sú na pretrase už zopár rokov. To, že si máme chrániť prírodu a neničiť si ovzdušie kvôli rôznym následkom, počúvame skoro denne. Ale viete, že samotná klíma mala od prvopočiatkov existencie života vplyv na rozkvet i kolaps rôznych civilizácií, na vznik dôb ľadových, obdobiá sucha a následné hladomory a mnohé iné? S ďalšími faktormi, ako napríklad množstvo dažďov, záplavy, výbuchy sopiek, zemetrasenia, vysoká vlhkosť, atď. sa podieľala na rôznych epidémiách, vojnách aj preľudnení.
Počuli ste už napríklad o meste Cahokia, alebo o Danteho anomálii? V tejto knihe sa o nich dozviete veľa. A viete, že klimatické zmeny pomohli vynájsť šampanské? Že nie? Tak si určite túto knihu prečítajte, pretože ide o veľmi zaujímavé a poučné čítanie s množstvom sprievodných obrázkov, grafov a tabuliek. Možno si poviete, čo tam po nejakej klíme? Ale táto kniha vás možno presvedčí, že i jej nepatrné zmeny môžu mať výrazný vplyv na ľudské dejiny.
Táto kniha je tak skvelá, že z nej môžu čerpať aj na školách a ja sama si ju ešte prečítam. Ide o skvelý počin a ja som z nej nadšená. Pevne verím, že vydavateľstvo nám ešte prinesie viac takýchto hodnotných kníh. Maximálne odporúčam!

Čítať viac

17
17

Beáta Kiselová Bileková napísala recenziu

24.11.2022 10:40

Uvarte si kávu, vezmite si pero a papier, prípadne mobil, zápisník, notebook, posaďte sa na tiché miesto a premýšľajte nad sebou. Napíšte o sebe zopár skvelých vecí (aj túžob) a dookola si ich opakujte. Svoj vnútorný dialóg si postupne môžete opakovať každé ráno pri sŕkaní horúcej kávy.
Keď sa mi dostala do rúk táto kniha, čakala som od nej niečo iné, ale dostala sa mi silne motivačná literatúra na získanie a upevnenie sebavedomia a sebalásky. V dnešnom náročnom svete môže byť veľmi podporujúcou pre mnohých ľudí, ktorým môže pomôcť zlepšiť si život a nájsť cestu k láske, zdraviu a možno i peniazom.
Ja osobne čítam takúto literatúru len občas, pretože ma svojím obsahom častokrát minie. Ani táto kniha mi toho veľa nedala, ale nemôžem tvrdiť, že je zlá. U niektorých bude určite fungovať, len u mňa sa minula účinku. Myslím si, že je to kvôli tomu, že som vnútorne dostatočne vyrovnaná a mám skvelú podporujúcu rodinu. Túto knihu odporúčam všetkým tým, ktorí potrebujú nakopnúť.

Čítať viac

17
17

Beáta Kiselová Bileková napísala recenziu

24.11.2022 10:39

V jednom slovenskom kúpeľnom meste číha na ženy, a hlavne ich kabelky, zločinec. Raz však stratí nad sebou kontrolu a sled rôznych udalostí na seba nenechá dlho čakať. Keď rieka vyplaví mŕtvolu bez hlavy, indície smerujú k jednej osobe. Je ňou ale tá správna? Má niečo spoločné s fantómom žien? Popritom všetkom zas musí Julo Tvrdý opäť čeliť krivákom z radov polície. Trasie sa pod ním stolička, ale zvíťazí charakter a čestnosť nad skorumpovanými kolegami?
Piata Šloserovka so sebou opäť prináša napätie a čitateľa vťahuje do rôznorodého policajného prostredia. Nechýbajú vraždy, intrigy, korupcia, ktoré sú vyvážené skvelým sarkastickým humorom. Naše známe postavy opäť odhalia niečo aj zo svojho súkromia a budete mať pocit, že sú vám poniektorí oveľa bližší než v predchádzajúcich častiach. Autorove posledné knihy už majú tie správne grády a táto časť posúva latku ešte vyššie. Kto má rád krimi príbehy, určite by mal dať šancu aj tejto sérii, pretože sa mu dostanú veľmi zaujímavé príbehy inšpirované skutočnosťou. A slovenský čitateľ bude môcť tipovať, kto sa asi za jednotlivými postavami ukrýva :) Jednoznačne odporúčam. Tých necelých 500 strán preletíte tak rýchlo, že to skoro ani nepostrehnete.

Čítať viac

17
17

Beáta Kiselová Bileková napísala recenziu

24.11.2022 10:37

Čas vianočných besiedok sa nezadržateľne blíži a jednu takú chystajú aj v škôlke u Dorotky a Janka. Oni dvaja majú tancovať, lenže svojou nemotornosťou sa im to vôbec nedarí a sú z toho smutní, až sa Janko chce ukryť. Počas jednej otočky sa však odkotúľajú do tajnej chodbičky, v ktorej bývajú myšky. Tie ich tancovať naučia, ale nielen to. Dostanú aj cenné rady, vďaka ktorým sa ich túžby splnia a zažijú krásnu čarovnú besiedku.
Možno si niektorí z vás spomínajú na časy, keď nacvičovania na vystúpenia boli utrpením. Teraz to čaká ratolesti mnohých z nás a touto knižkou sa dá pomôcť prekonať ich strach. Nie každý sa bojí, ale určite má väčšina trému a bojí sa zlyhania. Ale je to úplne prirodzené a deťom treba vysvetliť, že treba len na sebe pracovať a dať do toho srdce. Malý trapasík sa častokrát aj prehliadne a niekedy je oživením vystúpenia. Ak sa aj niečo nevydarí na 100%, vôbec to nevadí. Treba to brať ako zábavu, veď nejde o život a možno sa stane zázrak, ktorý deti ani nečakajú.
Krásna, citlivo napísaná, miestami vtipná a plná lásky a podpory s milými ilustráciami. Taká je táto úžasná detská kniha od autorky, od ktorej ste už možno čítali Básničky na spapanie. Vhodná je pre deti od 3 rokov a u nás sa číta každý deň i dvakrát za sebou. Skvelý počin, viac takýchto kníh, prosím. Vrelo odporúčam.

Čítať viac

17
17

Beáta Kiselová Bileková napísala recenziu

20.11.2022 18:15

Predškoláčka Dorka teraz býva na dedine u starých rodičov a iba ona vidí, ako fazuľky, zaváraniny a iné pochutiny rozprávajú, tancujú a chodia do školy. Až sa jedného dňa stratí fazuľka Kotúľka a začne sa veľké pátranie. Lenže zlý škriatok Aluzaf robí samé naprieky a hrozí, že fazuľky splesnivejú. Dorke neostáva nič iné, ako im pomôcť, nájsť Kotúľku a doviezť fazuľky do cieľa - do fajnovej zeminy s nutribrčou, aby mohli vyklíčiť a rásť.
Konečne ďalšia skvelá kniha plná detskej reči a fantázie, ktorá je zároveň aj poučná. Text je veľmi milý, láskavý, vtipný a pútavý pre malého čitateľa. Kniha je vhodná pre deti od približne 5 rokov, ale kľudne skúste aj skôr. Písmenká sú dostatočne veľké, a tak si príbeh vychutnajú aj malí čitatelia. Autorka veľmi vhodne zvoleným jazykom podporuje detskú fantáziu, pričom sa naši drobci naučia aj rastový cyklus malej fazuľky. Samozrejme, taká nutribrča nie je naozaj výživou rastlín. Alebo žeby predsa...? Myslím si, že príbeh zo Želkinej komory vás o tom presvedčí.
V knihe sa nachádzajú aj vtipné ilustrácie, ktoré ale mohli byť trošku pútavejšie. Každopádne je táto kniha ale prekrásna, hlavne príbehom, a ja vám ju všetkým vrelo odporúčam.

Čítať viac

17
17

Beáta Kiselová Bileková napísala recenziu

20.11.2022 18:13

Rondo je nezvyčajné mesto, v ktorom žijú traja kamaráti - Danko, Zorka a Fabián. V meste sa nachádza aj spievajúca oranžéria, do ktorej chodí Danko každé ráno spievať spolu s kvetmi. Potom sa stretáva s kamarátmi, až jedného dňa náhle všetko stíchlo. Do mesta prišla vojna. Tá sa dotkla každého, aj troch kamarátov. Vojnu chceli trafiť do srdca, lenže ona srdce nemá. Nakoniec celé Rondo spojilo sily, na vojnu namierili svetelný stroj, všetci začali spievať, a tak tmavú vojnu premohli. V meste už síce nerástli farebné kvety, ale namiesto nich vyrástli červené maky.
Ak si niekto myslí, že sa ho súčasná vojna netýka, nech si pozrie aspoň zdražovanie cien. Všetci sme ňou ovplyvnení a táto kniha môže citlivým spôsobom vysvetliť deťom od cca 8 rokov jej pôsobenie a následky, ktorých je mnoho. Metafora tmy ako vojny a svetla ako víťaznej sily môže deťom pomôcť pochopiť rozdiely medzi násilím a mierom. Veľmi výstižné ilustrácie dotvárajú celkovú pochmúrnu atmosféru knihy, aby nakoniec víťazné svetlo všetko rozžiarilo. I keď sa zlo premôže, každý ostane poznačený, ale vďaka súdržnosti a priateľom sa dá vstať a kráčať vpred.
Ja túto knihu odporúčam do každej rodiny a som rada, že i naša malá dcérka si v nej už listuje.

Čítať viac

„Byť výnimočný je najlepší spôsob, ako byť iný.“