Knihy
E-knihy

Moje srdcovky

Moje odznaky

2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2008
Zobraziť viac

Moje čitateľské kolekcie

Moje aktivity

13
parvitas

Michaela Töröková získala odznak Šťastných 7

05.01.2020 18:03

Tento rok sa vaša knižnica rozrástla už aspoň o 7 kníh... Tešíme sa spolu s tými, ktorí ich budú čítať :-)

13
parvitas

Michaela Töröková získala odznak Máte čitateľský profil

07.08.2019 12:14

Váš čitateľský profil je na svete! Odteraz sa môžete každému pochváliť, aký úžasný(á) čitateľ(ka) ste!

13
13

Michaela Töröková napísala recenziu

28.05.2019 07:15

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Je to súčasné, rýchlejšie, vášnivejšie. Dievčatá Meg, Jo, Beth a Amy sú takmer kópiami z historickej predlohy. Ale len takmer. Ich príbeh nie je úplne rovnaký, ale je zaujímavé to porovnávať. Vidno, že autorka má už nejakú skúsenosť s YA literatúrou, takže to nenudilo, spomínali sa tu mnohé témy, niečo málo o farbe pleti, sociálne siete, cestovanie, sex, investigatívna žurnalistika, postavenie v komunite, naznačili sa problémy rodín vojakov... atď.

Aj tu je otec vojakom a dievčatá žijú spolu s matkou na vojenskej základni, kde síce netrpia núdzou, ale ani prepychom. Mama dostala malý priestor na začiatku, ale neskôr sa o nej veľmi nehovorí, je v pozadí. Jej problémy s alkoholom sú len naznačené. Stále je to matka v domácnosti a trpí odlúčením od manžela, no už sa poriadne o ňu ani nestará.
Všetko varenia a pranie zariaďuje 15-ročná Beth, ktorá sa učí doma, kvôli záchvatom úzkosti, ktoré dostávala v škole.
Amy je najmladšia, má len 12, ale je to malá mrcha, navyše sa chce podobať svojmu vzoru, Meg a neustále túži po pozornosti. Zároveň je to dieťa, aj mladá žena... takže typický tínedžer.
Jo je nezávislá a nekonvenčná, chce byť novinárkou, je priama a úžasná a som fakt rada, že jej príbeh mal taký koniec, aký v originále nebol. Stále ostáva mojou obľúbenou postavou. :)
Veľa priestoru dostala aj Meg, ktorej jediným cieľom bolo dobre sa vydať a prežiť svoj život v luxuse, a preto neváhala používať svoje ženské pôvaby. No nakoniec sa rozhodne úplne prekvapivo.

Čítaj viac

13
parvitas

Michaela Töröková prečítala knihu

29.04.2019 07:56

13
parvitas

Michaela Töröková prečítala knihu

29.04.2019 07:56

13
parvitas

Michaela Töröková prečítala knihu

22.04.2019 14:14

13
parvitas

Michaela Töröková získala odznak Šťastných 7

22.04.2019 14:14

Tento rok sa vaša knižnica rozrástla už aspoň o 7 kníh... Tešíme sa spolu s tými, ktorí ich budú čítať :-)

13
13

Michaela Töröková napísala recenziu

22.04.2019 14:12

Jedna z knižiek, ktoré si vybrali prváčky ako samostatné čítanie. Prvýkrát len preslabikované, ale smiali sa riadne nahlas a pri ďalšom čítaní som už len som počula chichotanie, keď sa dostali ku vtipným pasážam. Teda, odporúčam, ale zároveň aj varujem, je tam aj hovienková téma (jedno z detí nadšené, druhé trochu ohŕňalo nos). Pekné ilustrácie, málo textu, čiže sa to deťom páčilo, že ju mali za chvíľku prečítanú.

Čítaj viac

13
13

Michaela Töröková napísala recenziu

27.03.2019 20:28

ilný príbeh o vojne, o tom, ako sa ľudia menia pod vplyvom okolností a nátlaku, až sa zlomia a stanú sa súčasťou mašinérie. Dvaja bratia žijúci v Hamburgu, jeden je profesor matematiky a druhý majiteľ továrne, sú donútení proti svojej vôli stať sa členmi SS. Pomlelo ich to a vypľulo odľuštených a neschopných sa vrátiť späť ku starému životu. Karl si prešiel peklom a zimou až do Ruska a späť do Francúzska (ako veliteľ zásobovacieho oddielu), je svedkom masakrov, dokonca ich aj sám nariaďuje. Gerhard miluje čísla a myslí si, že na doprave sa vyhne vojne. Omyl, práve on je tým, vďaka ktorému Židov odvážajú vlaky do táborov. Až kým on sám v jednom neskončí a to ho zmení. Kniha je sugestívna, pretože strieda rôzne pohľady, raz je to jeden z bratov, potom jeho najstarší syn, druhý brat... Približne prvá polovica knihy má trošku pomalší rozbeh, zobrazuje ich život na začiatku vojny, všetko sa dialo postupne, až prišiel prvý hnusný šok, potom ďalší a ďalší, až len prežívali...
Vojna je hnusná. Stále nedokážem zabudnúť na niekoľko scén (to len tak mimochodom spomemuli, ale o to viac ma to zasiahlo, lebo súviseli s deťmi). Preto som jej nedala plný počet hviezd, lebo to už nechcem znovu čítať.

Čítaj viac

13
13

Michaela Töröková napísala recenziu

27.03.2019 20:27

Švédska autorka, ktorú som našla medzi odporúčanými sci-fi novinkami na konci minulého roku. Pripomína mi LeGuinovej svet, kde pomenovaním veci zhmotníte, ak poznáte pôvodné meno, máte nad ním kontrolu. No tu, na inej planéte, kde je len päť kolónií (Amatka je jednou z nich), sa veci, ktoré nikto nenazve a prestanú sa pomenúvať, tak sa rozpadnú, zhnijú, zmenia na sliz... Ich zriadenie pochádza z myšlienok komúny, deti sa vychovávajú v detskom dome a treba stále hľadieť vpred a byť organizovaní, no niekedy je toho priveľa.
Ak mám mať nejaký pocit z kníh, tak tu to bola šedivá a jednotvárna pustatina, kde sa nedá vybočiť z radu. Príliš to pripomínalo bývalý socialistický režim, a tak miestni pokračujú v tom, čo poznali.

Čítaj viac

„Klasika – to sú knihy, ktoré ľudia vychvaľujú, ale nečítajú.“

Mark Twain