Ahoj, vlky! - Dorota Kassjanowicz, Zuzana Bartová (ilustrátor), Absynt, 2022

16,70 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Ahoj, vlky!

Sú prázdniny a Filip sa doma totálne nudí. Rád sa bicykluje, pochutnáva si na tetiných koláčoch a potuluje sa po okolí so psíkom Bodkom. Najradšej zo všetkého si však vymýšľa... Čítať viac

Vek
9+
Vydavateľstvo
Absynt, 2022
254 strán
4-5 hodín čítania

Sú prázdniny a Filip sa doma totálne nudí. Rád sa bicykluje, pochutnáva si na tetiných koláčoch a potuluje sa po okolí so psíkom Bodkom. Najradšej zo všetkého si však vymýšľa príbehy. Čo ak ho však doma nikto nepočúva a v jeho izbe sa zabývajú dve.... Čítať viac

  • Brožovaná väzba
  • Slovenčina
16,90 €

16,70 €

Na sklade 3 ks
Posielame ihneď

Dostupné v 21 knižniciach. Požičať v knižnici

Z kolekcie: Najlepšie čítanie pre tínedžerov

Zobraziť viac kolekcií

Z kolekcie: Knihy pre deti vo veku 7-10 rokov

Zobraziť menej kolekcií

Naši škriatkovia odporúčajú

Dáma z Milkweed Manoru - Julie Klassen, i527.net, 2024

Viac o knihe

Sú prázdniny a Filip sa doma totálne nudí. Rád sa bicykluje, pochutnáva si na tetiných koláčoch a potuluje sa po okolí so psíkom Bodkom. Najradšej zo všetkého si však vymýšľa príbehy. Čo ak ho však doma nikto nepočúva a v jeho izbe sa zabývajú dve nesmierne otravné potvory, ktoré mu nedajú pokoj ani v noci? A k tomu všetkému ho prenasledujú vlky! Filip sa preto s pomocou tety Agáty vydá na ďalekú dobrodružnú cestu, na neznámu planétu Ďalej a Ďalej. A možno ešte ďalej...

Kniha Ahoj, vlky! je plná slovných hier, radosti z jazyka, nehy a múdrosti. Dorota Kassjanowicz v knihe Ahoj, vlky! dokazuje, akú obrovskú silu má detská fantázia, a ako pomáha deťom prekonávať chvíle, ktoré považujú vo svojom živote za náročné. Nie nadarmo získala táto kniha v roku 2014 poľské ocenenie IBBY pre najlepšiu detskú knihu a v roku 2015 bola zaradená do prestížneho katalógu White Ravens, v ktorom sa každoročne objavujú výnimočné knihy z celého sveta.

Táto kniha vás presvedčí, aby ste nikdy neprestali snívať.
Čítať viac
Počet strán
254
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
172×236 mm
Hmotnosť
497 g
ISBN
9788082033727
Rok vydania
2022
Edícia
Mladý Absynt
Vekové odporúčanie
9+
Naše katalógové číslo
1611631
Ilustrácie
Štýl
dobrodružný
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Poľsko
Vydavateľstvo
Absynt
Pre koho
pre deti
Účel knihy
na rozvoj dieťaťa
Ostatné
Krajina čitateľov
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,9 / 5

17 hodnotení

15
2
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Detská kniha, ktorá je nielen pre deti.
Hlavný hrdina Filip je obyčajný chlapec, z obyčajného mestského sídliska, ktorý má neobyčajne veľkú fantáziu. Príbeh je realistický a to by mohol byť jeden z faktorov aby si deti túto knižku obľúbili.
Príbeh hlavného hrdinu poukazuje na to, že detstvo nie je stále len o pozitívnych pocitoch a aj deti sa musia občas vysporiadať so situáciami, ktoré nie sú veľmi príjemné. Deti sú veľmi vnímané, negatívne situácie ich ovplyvňujú a aj ony musia tieto pocity spracovať. Aj keď si my dospeláci občas myslíme opak.
Rozvíjať a podporovať v deťoch ich fantáziu je dôležité, a my ako dospeláci by sme sa mali snažiť aby im to vydržalo čo najdlhšie.

Čítať viac
Facká láskavosťou

Kniha Ahoj, vlky! je skvelým príkladom príbehu o detskom protagonistovi, pre detské publikum, pričom si zachováva všeobecnú relevantnosť pre všetkých ľudí, ktorí s ňou prídu do kontaktu. Takže vlastne si myslím, že to je detská kniha nielen pre deti.

Emócie, ktoré vo mne dielo Diany Kassjanowicz vyvolávalo, neboli vždy pozitívne. Vtedy som sa sama seba pýtala, nakoľko je to vhodné pre mladšie publikum (podľa anotácie vydavadeľstva - od 9 rokov).

Avšak, príbeh sa stále nesie v klasickej krivke rozprávky, ktorej úlohou je ak nie priamo doniesť hrdinov k šťastnému koncu, tak aspoň vzbudiť v čitateľovi nádej naň. Čo sa knihe Ahoj, vlky! jednonačne podarilo.

A za jeden z najprínosnejších považujem práve fakt, že hlavná postava Filipa v knihe je ľudsky uveriteľná - osobná a realistická. Skutočnosť, že zažíva pocity, ktorými prechádza každý z nás, a všetci vieme, že nie sú iba príjemné, pričom nádych nádeje prichádza práve do tohto kontextu, to považujem za najlepší prvok knihy. Darí sa jej byť ozajsnou aj vďaka aktuálnosti, avšak takisto preto, že detské prežívanie negatívnych emócií spravila relevantným, vylúčila mladosť ako magický štít proti všetkému zlému. Dej stavia na tom, ako tieto dojmy spracovávať, ako im čeliť, nie ako sa tváriť, že pri dieťati nie sú tieto emócie dosť veľké, hlboké alebo vážne. Pretože sú.

Ale vždy niekde na Modrej ulici čaká teta Agáta s Bodkom, s nachystaným koláčom, muštom, a hlavne s nekonečnou studnicou podpory a vôle pochopiť.

Nuž a Ahoj, vlky! je takisto metarománom, čo je veľmi pekný prvok v detskej knihe. Zdôrazňuje to význam a váhu slov. Ich moc a krásu. V spojení s fantáziou, o ktorú sa treba starať a vážiť si ju, aby nám nevyprchala.

Dokázala by som si Ahoj, vlky! predstaviť aj v dramatizovanej podobe.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

28.6.2023
Táto kniha úplne spĺňa požiadavky M. Rúfusa o rozprávke: aby deti zaspali a dospelí sa zobudili. Žiaľ, mnohé deti v príbehu môžu vidieť časť zo svojho života, nájsť inšpiráciu, ako to ľahšie znášať a zároveň si uvedomiť, že nie sú v tom sami. Dospelí si uvedomia, že čas strávený s deťmi je nevyčísliteľný. Smutno-krásna kniha :) Čítať viac
10
Hodiny chémie - Bonnie Garmus, 2023
Práve čítam
Hodiny chémie

Téma "obľúbení autori alebo knihy" ma, úprimne povedané, naozaj stresuje. :) Ja milujem knihy a čítanie, a asi len 3x sa mi stalo, že má kniha nebavila, respektíve ja som mala od nej iné očakávania. Ja mám asi šťastie na výber, lebo zbožňujem všetky, čo som prečítala. Takže tento výber nižšie je naozaj veľmi, veľmi orientačný :)

Monika Jamborová
Overený zákazník
16.3.2023
Fantázia je mocná a liečivá
„Je to len strach. Nič viac” povedal vlk. „Prichádza od chrbta pretože je to nepriateľ. Robí veľa hluku v hlave a občas ho môžeme dokonca aj vidieť. Ale on sa len tvári že uháňa a hrmoce aby sa zdal väčším než v skutočnosti je. Nechce aby sme naň zabudli.”

Toto je opäť jedna z kníh pre deti, ktorú by si však mali prečítať aj dospelí... Najmä rodičia teda. Pri jej čítaní mi bolo aj smutno aj šťastne zároveň... Niektorí nemajú ideálne šťastné detstvo... Ako Filip. Jeho rodičia tvrdo pracujú, aby svojmu synovi dopriali všetko, ale sami medzi sebou nekomunikujú, buď sa hádajú alebo sú ticho... A na Filipa sú nervózni a nemajú na neho poriadne čas. Ešte že má svoju tetu Agátu. Je leto, sú prázdniny, všetci kamoši zo školy sú odcestovaní a Filip trávi dni bicyklovaním, hraním hier, prechádzkami s tetou a venčením Bodka, čo je pes tety Agáty, ktorá ho vždy ponúkne koláčom, limonádou, a cíti sa u nej skrátka príjemne, pretože ho vkuse nenapomína, nespovedá ho z hlúpostí, a hlavne, môže sa s ňou porozprávať. Agáta je spisovateľka a nenásilne ho zasvätí do úžasného knižného sveta fantázie, kde je možné všetko... A tak Filip, potajme samozrejme, lebo sa mu to zdá trápne, začne písať... Začne písať úžasný príbeh, ktorého sme súčasťou od začiatku do konca...

Musím povedať, že táto postava 11-ročného chlapca Filipa ma naozaj veľmi zaujala a ihneď som si ho obľúbila. Autorka nám poskytuje pohľad do jeho vnútra, sme s Filipom, keď je sám, aj keď je s rodičmi či s tetou. Jeho fantázia a myslenie sú obdivuhodné...

Nechcem vám viac prezradiť, prečítajte si to a dajte tento príbeh aj deťom, ktorým je primárne určený, ak majú aspoň 9 rokov a určite aj starším...
Kniha je napísaná písmom, ktoré je veľkosťou i riadkovaním prispôsobené vekovej kategórii 9+ a veľmi príjemne sa to čítalo.
Čítať viac
30.11.2022
Veru, nečakala som, že mi pri čítaní tejto knižky pre mladších bude tak veľmi smutno, ale stalo sa. Prišla som totiž do styku s rodičmi, ktorí sa rodičmi snáď ani nikdy nemali stať. Svojho syna Filipa úplne ignorovali, zanedbávali jeho potreby a voči jeho problémom sa správali odmietavo, čo sa mi nesmierne ťažko čítalo, keďže som mala každú chvíľu oboch neustále pracujúcich rodičov prefackať, aby si konečne uvedomili, čo sa okolo nich deje.

Filip to ale nenesie tak tragicky ako ja, on sa utieka do vlastnej fantázie, v ktorej ho s láskou podporuje srdečná teta Agáta spolu s huňatým štvornohým kamarátom. Moje čítanie si predstavte ako jednu veľkú emočnú horskú dráhu, raz sme boli s Filipom hore a tešili sme sa z bicyklovania po meste, a raz sme boli dole, krčili sme sa v kúte izby a vnímali ťaživé ticho domu, ktorý už dávno nebol domovom.

Prekvapilo ma, ako veľa v sebe táto na prvý pohľad nenápadná knižka ukrýva, a ako veľa mi toho dokázala Dorota Kassjanowicz pomocou jediného príbehu predať. Naučila som sa, akým rodičom nikdy za žiadnych okolností nechcem byť, pomohla mi hodnoverne nahliadnuť do detskej duše a pochopiť tak, aké trápenie so sebou nosia mnohí z nás.
Čítať viac
21.11.2022
Tretia mladá absyntovka je milý príbeh o tom, ako sa deti dokážu prenášať cez problémy a náročné životné situácie útekom do svojho vymysleného sveta. Schopnosť, ktorú im niekedy veru závidím.

Filip má 11 rokov, je jedináčik a rodičia naňho nemajú absolútne čas. Majú plné ruky práce s ich firmou a vzájomnými hádkami. Filip má našťastie skvelú tetu, ktorá má psa, počítač a tvarohový koláč. A Filip má ešte niečo - bujnú fantáziu a talent zachytiť ju na papier. A tak dokáže svoje frustrácie ventilovať do príbehu, ktorý postupne v knihe píše (a my čitatelia postupne čítame).

Musím povedať, že táto kniha sa mi miestami čítala - ako rodičovi - veľmi ťažko. Filipovi rodičia sú tak hrozne zaneprázdnení, zahľadení do seba, nevšímaví a vždy pripravení zle ho pochopiť, až som mala chuť dobre nimi zatriasť. Popri čítaní som si robila mentálne poznámky, ako deťom vždy dať “výhodu pochybnosti” skôr, ako ich z niečoho obviním, a podobne.

Odhliadnuc od toho sa kniha čítala s ľahkosťou a rýchlo, aj napriek tomu, že Filip sa nekamaráti s interpunkčnými znamienkami.

Knižka je určená pre čitateľov od 9 rokov a poteší aj dospelých so záľubou v YA literatúre. A rodičov, ktorí chcú zopár lekcií o tom, ako sa NEsprávať k svojmu dospievajúcemu potomkovi.
Čítať viac
13.11.2022
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Keby sa tak do duše dalo vidieť... Presvietiť ju baterkou a malou pinzetou vybrať všetko, čo ju ťaží. A takto ju vrátiť pôvodnému majiteľovi. To by sa na svete žilo...

Mladý, iba 11 ročný chlapec menom Filip – jedináčik, na ktorého otec ani mama nemajú čas, nakoľko sú sústredení na prosperitu firmy, v ktorej je otec spoločníkom a mama účtovníčkou, by veľmi chcel, aby sa mu venovali.
Aby sa s ním rozprávali.
Aby s ním trávili prázdniny.

Do tohto celého, zaujímavým spôsobom zasiahne - jeho teta Agátka. Síce jej zomrel muž a dcéra odišla do Anglicka, ale spolu s Filipom a jej psíkom Bodkom, vytvoria, po čase, nerozlučnú trojku. A navyše, teta je spisovateľka s fantáziou, ktorú ako sa zdá, Filip po nej zdedil.

A niet sa preto čomu diviť, že namiesto hrania hier a bezduchého civenia do počítača, začína aj on písať príbeh, knihu – o tom a onom, o ňom.
Na mieste, kde cíti pochopenie, kde je sám sebou. Na jeho obľúbenom mieste - u tety, ktorá ho chápe, to ide všetko, akosi, samo...
Čítať viac
31.10.2022
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Filip je jedináčik, má jedenásť rokov, miluje počítačové hry a rád sa bicykluje po sídlisku. Má veľmi bohatú fantáziu. V jeho izbe (alebo mysli?) sa raz za čas objavujú malé drobné čudá podobné surikatám, ktoré si hovoria Etu a Zu. Tie sa tam objavia vždy, ak má Filip zlú náladu alebo sa jeho rodičia hádajú. Okrem iného, keď prechádza popri mieste zvanom Vlčí Potok, zdá sa mu, že ho odtiaľ pozorujú vlky. Vždy ich pekne pozdraví: "Ahoj, vlky!" a vlky odpovedajú: "Ahoj, Filip!".

Začínajú sa prázdniny a Filip nevie čo bude robiť. Jeho rodičia sú pracovne veľmi vyťažení. Otec je spolumajiteľom firmy vyrábajúcej kovové materiály a mama tam pracuje ako účtovníčka. Veľa času nazvyš pre neho nemajú a tak sa Filip rozhodne navštevovať svoju tetu Agátu - maminu sestru a spisovateľku "na voľnej nohe". Spočiatku jej pomáha s venčením psa Bodka, ale neskôr i on pričuchne k spisovateľskému remeslu a začne využívať svoj talent i fantáziu na napísanie niečoho, čo odvíja jeho momentálne duševné rozpoloženie týkajúce sa jeho rodičov.

Kniha "Ahoj, vlky!" od poľskej autorky Doroty Kassjanowicz v sebe prepája krásny detský svet plný bohatej fantázie, ktorý niekedy slúži ako "ochranný štít", s hlbokým posolstvom dôležitosti rodiny a vzájomných väzieb medzi rodičmi a ich deťmi. Sme sledovateľmi takzvaného príbehu v príbehu. Najskôr príbehu o Filipovi samotnom a neskôr i toho, ktorý Filip svojou predstavivosťou vytvoril. Nie je to však len tak hocijaký príbeh. Filip, aj napriek svojmu veku vytvorí príbeh, ktorý pod povrchom ukrýva oveľa hlbšiu správu určenú primárne jeho rodičom. Autorka píše veľmi príjemne, odviazane, a najviac ma chytili za srdce konverzácie vedené medzi Filipom a tetou Agátou, ktoré boli plné slovných hier a prešmyčiek. Táto kniha je primárne určená pre čitateľov a čitateľky od deviatich rokov, ale ako som pred pár dňami spomínala, nikdy nie sme dosť starí na to, aby sme nemohli čítať "detské" knihy, pretože naučia veľmi veľa aj nás dospelých.

V neposlednom rade chcem veľmi pochváliť krásne ilustrácie Zuzany Bartovej, ktoré dotvorili krásny zážitok z čítania.
Čítať viac
36

Som mama malej slečny, s ktorou rady čítame. Snažím sa na IG písať svoj názor na mnou čítané knihy formou recenzií. Pri knihách si výborne oddýchnem, len keby toho času bolo viac :)

Beáta Kiselová Bileková
Overený zákazník
30.9.2022
Krásna s posolstvom
Filip je jedenásťročný chlapec s obrovskou fantáziou, ktorý rád chodí ku svojej tete Agáte a jej psíkovi Bodkovi. Rád vymýšľa príbehy, ale aj v skutočnom živote v jeho izbe bývajú dve potvory, ktoré mu nedajú spať. Vonku ho zas často prenasledujú vlky, ale nikto mu neverí, len teta Agáta, s ktorou si užíva detstvo. Tá rada píše a v písaní podporuje aj Filipa. Jeho rodičia mu však nerozumejú a často ho odbijú slovami, že majú veľa povinností. Ale nedá sa nájsť ani chvíľka voľného času na syna? Podarí sa mu nájsť cestu k rodičom?
,,Lebo keď už má človek dieťa, tak s tým dieťaťom musí predsa niečo robiť. Všetci vkuse nemajú na nič čas, a keď ho majú, tak sa chovajú ako hlupáci. Alebo tak, aby znova nemali čas."
Áno, rodičia mávajú veľa rôznych povinností a je náročné všetko skĺbiť a pritom byť poruke svojmu dieťaťu. Deti svojich rodičov potrebujú a určite by si na nich mali nájsť čas. Autorka sa jednoduchým detským jazykom približuje čitateľovi od cca 9 rokov, ale má čo povedať aj dospelým. Príbehom v príbehu nastavuje zrkadlo rodičovstvu a potrebe mamy a otca pre svoje deti. Množstvom priamej reči vyjadruje pocity a myšlienky chlapca, ktorý chce len trošku pozornosti. Pekné myšlienky sú popreplietané v príbehu, ktorý je spestrený peknými ilustráciami. A veľmi sa mi páčilo, keď Filip nazval svoje adidasky vesmírnymi elastickými topánkami :) Detská fantázia je bezhraničná, tak ju podporujme a neodstrkujme svoje deti. Tie nás potrebujú a stratený čas sa už nikdy nevráti. Rozhodne knihu odporúčam.
Čítať viac

Vydavateľstvo Absynt

Čítať viac

„Pokiaľ ide o mňa, všimol som si jednu vec. Že keď je človek obklopený šialencami, sám šialenstvu prepadne – ba čo viac, nachádza v ňom isté čaro.“

Quo Vadis - Henryk Sienkiewicz, 2022
Quo Vadis
Henryk Sienkiewicz