Monika Jamborová

11

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Práve čítam
O mne

Téma "obľúbení autori alebo knihy" ma, úprimne povedané, naozaj stresuje. :)
Ja milujem knihy a čítanie, a asi len 3x sa mi stalo, že má kniha nebavila, respektíve ja som mala od nej iné očakávania.
Ja mám asi šťastie na výber, lebo zbožňujem všetky, čo som prečítala.
Takže tento výber nižšie je naozaj veľmi, veľmi orientačný :)

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Práve čítam
O mne

Téma "obľúbení autori alebo knihy" ma, úprimne povedané, naozaj stresuje. :)
Ja milujem knihy a čítanie, a asi len 3x sa mi stalo, že má kniha nebavila, respektíve ja som mala od nej iné očakávania.
Ja mám asi šťastie na výber, lebo zbožňujem všetky, čo som prečítala.
Takže tento výber nižšie je naozaj veľmi, veľmi orientačný :)

Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori
Zobraziť viac

Moje srdcovky

Moje odznaky

Verný zákazník
Knihy roka 2023
2023
Knihy roka 2021
2021
Šťastných 7
2024
Šťastných 7
2022
Šťastných 7
2021
Šťastných 7
2020
Šťastných 7
2019
Šťastných 7
2018
Šťastných 7
2016
Horúce novinky
Máte čitateľský profil
Zobraziť viac

Moje aktivity

11
Monika Jamborová

Monika Jamborová získala odznak Šťastných 7

19.03.2024 07:05

Tento rok sa vaša knižnica rozrástla už aspoň o 7 kníh... Tešíme sa spolu s tými, ktorí ich budú čítať :-)

Šťastných 7
11
Monika Jamborová

Monika Jamborová získala odznak Knihy roka 2023

10.01.2024 22:42

Sú knižky, ktoré prečítame a takmer okamžite na ne zabudneme. Potom sú tu knihy, ktoré svojím príbehom, spracovaním alebo svojou odbornosťou dokážu obohatiť našu myseľ a srdce. A presne takéto knihy nájdete v našom výbere Knihy roka. Sme radi, že niektorý z titulov Knihy roka 2023 nájdeme aj vo vašej knižnici :-)

Knihy roka 2023
11
Monika Jamborová

Monika Jamborová získala odznak Horúce novinky

06.01.2024 10:51

Ďakujeme za prihlásenie sa do newslettera. Keďže naša ponuka sa stále rozširuje a nové skvelé tituly pribúdajú, radi vám pomôžeme zorientovať sa v nich a nezmeškať najlákavejšie knižné ponuky.

Horúce novinky
11
11

Monika Jamborová napísala recenziu

11.07.2023 19:12

Moja prvá skúsenosť s obľúbenou súčasnou talianskou autorkou Biancou Pitzorno dopadla na výbornú. Prekrásne vyrozprávaný príbeh(-y), ktorý ma zaujal hneď po prečítaní anotácie. Potom som však uvidela tú vetu, že pre všetky čitateľky Eleny Ferrante... A vravím si, prečo? Takže môj pohľad je takýto, ak milujete talianske prostredie, prelom 19. a 20. storočia, silné ženy v príbehu, tak toto si prečítajte určite. Tam tá podobnosť ale začína aj končí.

Rozprávačkou je krajčírka, teraz už starenka, ale spomína na svoju mladosť, detstvo, keď jej zahynula rodina a ostala iba so svojou babičkou, ktorá sa živila ako krajčírka a v meste si vybudovala dobré meno vďaka svojej pracovitosti, lojálnosti a šikovnosti. Tomuto remeslu priúčala od útleho veku aj svoju milovanú vnučku. Neskôr sa musela uživiť sama, spoliehať sa len na svoju inteligenciu, šikovnosť, čestnosť a pracovitosť. Jej klientkami boli panie vyššej spoločenskej triedy a v týchto domácnostiach si často kadečo vypočula. Prostredníctvom týchto relatívne samostatných príbehov sa dozvedáme veľa zaujímavostí z každodenného života chudobných aj bohatších ľudí z konca 19. storočia, aj aké bolo postavenie žien, ako spoločnosť vnímala samostatné ženy, dokonca bolo pohoršujúce, keď samé cestovali, či nebodaj jazdili na bicykli, ako boli vnímané rozdiely medzi jednotlivými sociálnymi vrstvami.

Veľmi zaujímavé a pútavé čítanie. Postavy som si obľúbila takmer všetky. Napriek tomu, že ja mám rada dlhšie opisy a viac detailov, a pokojne by som uvítala každý príbeh rozpísať ako samostatnú knihu, autorka dokázala na malom priestore naozaj bohato využiť potenciál námetu aj príbehu a stvorila dokonalé dielo, jednoduché, zaujímavé, ktoré osloví každého súčasného čitateľa.

Čítať viac

11
11

Monika Jamborová napísala recenziu

18.06.2023 10:30

451 STUPŇOV FAHRENHEITA

Tak som si povedala, že budem čítať viac klasiky a svetovky a môj prvý výber padol na kultové sci-fi dielo od Raya Bradburyho. 451 stupňov Fahrenheita, to je teplota pri ktorej sa pália knihy a menia na popol.
Branbury napísal fascinujúco nadčasové dielo, ktoré nám ukazuje desivú a znepokojivú budúcnosť, kde sú knihy zakázané, ničia sa, pália sa, a ich majitelia končia vo väzení alebo mŕtvi. Paradoxne, celá spoločnosť chce byť iba šťastná a spokojná, a tieto pocity si zabezpečujú nekonečným sledovaním a počúvaním plytkých, absurdných a hlúpych televíznych či rozhlasových programov. Na týchto médiách sú až závislí a nevedia si bez nich predstaviť život. Vďaka nim strácajú akékoľvek schopnosti vlastného myslenia, rozhodovania či uvažovania. Akákoľvek filozofia, či nebodaj vlastné myšlienky sú zakázané, pretože vyvolávajú negatívne pocity... Človeku sa ani nechce veriť, že autor napísal knihu začiatkom 50-tych rokov...
Och, milujem toto dielo, priatelia. Knihu mám plnú lepíkov, pretože autor tu naozaj veľmi trefne reflektuje aj súčasnú spoločnosť. Zamýšľa sa nad technologickým pokrokom a jeho vplyvom na spoločnosť, medziľudské vzťahy.
Ak čakáte strhujúci dej, trošku vás sklamem, hoci sú tu samozrejme aj odvážne dejové zvraty. Ale, autor sa zameral viac-menej na rozbor vnútorného prežívania jednotlivca, v tomto prípade Montaga. O tom, ako ho neobyčajný rozhovor so zvláštnym dievčaťom zmení, a on začne rozmýšľať nad životom, svojim manželstvom ... Veľmi som si jeho postavu obľúbila.
Knihu som čítala asi mesiac, ale veľmi som si ju vychutnala a určite sa k nej opäť vrátim. Pretože toto je dielko nad ktorým rozmýšľate, meditujete... najradšej by som si sadla na kávu s niekým, kto ju má prečítanú a debatovala.

Čítať viac

11
11

Monika Jamborová napísala recenziu

13.04.2023 16:50

Táto kniha bola veľmi príjemným a milým prekvapením. Mala som chuť na detektívku a thriller, anotácia ma zaujala, ale skôr by som toto dielo žánrovo zaradila medzi spoločenské romány. Keď sa do nej začítate, nepustíte ju z rúk. Ja som ju prečítala za jeden deň. Niekde som čítala, že si pamätáme len 25% z prečítanej knihy, ale mám pocit, že z tejto, mi každá veta uviazla v pamäti.
Veľmi ma zaujal autorov štýl spracovania námetu. Kniha je rozdelená na 4 časti - kapitoly. Zmiznutie mladej dievčiny tínedžerky spočiatku nevyvoláva v rodine obavy, ale po zapojení sa polície do pátrania sa situácia a vzťahy v rodine razom menia. A menia sa životy všetkých zúčastnených. Aj celej dediny. Autor nám situáciu vykresľuje cez prežívanie otca, matky, brata a neskôr aj jej priateľov. Všetci postupne zisťujú, že Silvu vlastne nepoznali, keďže sa objavujú desivé skutočnosti jej života...
Výnimočné dielo vám priblíži aj spoločensko-politickú situáciu Chorvátska, keď sa začiatkom 90. rokov zmietalo vo vojne. Túto časť autor priblížil veľmi prehľadne, jednoducho, čitateľne, opäť cez prežívanie jednotlivých postáv, ku ktorým si vytvoríte určité sympatie alebo aj nie... Mnohí na nezvestné dievča zabudli, ale Mate, brat, nie. Pátral po nej mnoho rokov... Zmiznutie dcéry a sestry ich zasiahlo tak silne a hlboko, až to narušilo aj ich vzájomné vzťahy, manželstvá ...
Výnimočné dielo, ktoré vás prinúti zamyslieť sa nad mnohými otázkami života a možno aj nové vyvolá.
Dej plynie celkom pokojne, šokontné zvraty nečakajte, ale spôsob, akým autor píše, vás úplne vtiahne do deja a myslenia postáv, a záver... Uff, ten sa teda rozbehol naozaj nečakaným smerom...
Koniec ma teda absolútne odrovanal (dcérka sa ma pýtala, prečo mám také veľké oči a mám aj otvorené ústa...)
Úžasný zážitok

Čítať viac

11
11

Monika Jamborová napísala recenziu

21.03.2023 20:10

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

"OŽIVTE SVŮJ KRYT NOVOU KNIHOU a NECHTE KNIHU, AŤ VÁM DĚLÁ SPOLEČNOST PŘI NÁLETECH"

Historický román zasadený do obdobia druhej svetovej vojny v Londýne je smutnokrásnou výpravou do ľudských sŕdc, ktoré sa napriek hrôzam vojny dokázali naplniť radosťou a nádejou z kníh.

V neistých časoch predvojnového obdobia prichádza do Londýna Grace so svojou najlepšou priateľkou, sú plné elánu, nadšenia a vidiny lepšej budúcnosti. Bývajú u priateľky Gracinej matky pani Weatherfordovej, ktorá je stelesnením láskavosti a materskej starostlivosti. Grace dostane miesto pomocníčky v malom kníhkupectve pána Evansa, ktoré je však v strašnom zanedbanom stave. Grace sa rozhodne kníhkupectvo zveľadiť. Čoskoro radosť a sny prekazí mnohým ľuďom vojna. Práve v tomto období nachádza Grace útechu najmä v knihách, ktorých príbehy ju natoľko pohltila, že zabúda na realitu a zverstvá tam vonku...

Knihy sú v tomto románe hlavnými postavami. Zjednocujú ľudí, pomáhajú zabúdať na hrôzy vojny a ponúkajú nádej na lepšiu budúcnosť, stoja pri vzniku mnohých silných priateľstiev.

Tento román ma naozaj dostal, aj som si poplakala, najmä pri časti ako na ulici v nekonečnej rade stáli deti s maminkami odprevádzajúce svoje poklady na vlak, aby ich doviezol na bezpečný vidiek preč od vojny. A ďalšie slzavé vodopády vo mne vyvolala pasáž, kde hlavná hrdinka Grace nahlas čítala ľuďom knihu v protibombovom kryte počas bombardovania.

Okrem týchto častí je tam mnoho ďalších, ktoré vo mne vyvolali rôzne emócie.
Napriek tomu, že ide o vojnové obdobie, v popredí sú knihy, ich význam a miesto v životoch ľudí, ale aj samotná vojna je tu vykreslená miestami dosť detailne - prídely potravín, večerné zatemnenie, práca v civilnej hliadke, v ktorej dobrovoľničila aj Grace, stav mesta po bombardovaní... To všetko autorka napísala veľmi živo, ale zároveň podľa možností aj citlivo.
Postavy mi taktiež veľmi rýchlo prirástli k srdcu a súcitila som s nimi vo všetkých momentoch ich životov krásnych aj tých ťažších.

Čítať viac

11
11

Monika Jamborová napísala recenziu

21.03.2023 19:58

Moderný Rómeo a Júlia - To mi viackrát napadlo pri čítaní tejto absolútne prekrásnej dojemnej, vtipnej, romantickej voňavej novinke, ktorú som opäť zhlta cca za 2 - 3 dni.
Pôvodne som túto knihu chcela čítať, lebo mi veľmi pripomínala Julie Caplin a tú ja milujem, ale príbeh ma prekvapil. Veľmi milo, dokonca ma možno bavil viac ako Julie. Neverím, že som toto napísala... Každopádne, dej je prepracovaný celkom detailne, pretože okrem prítomnosti, ktorú reprezentuje mladá Lovisa, tu máme aj minulosť, ktorá nás prenesie na začiatok 20. storočia do 30-tych rokov a dozvedáme sa o živote Amélie, Lovisinej milovanej starej mamy. Táto časť ma naozaj veľmi bavila, nechcem viac prezradiť, ale mieša sa tu svet luxusu a bohatstva vyššej spoločnosti s obyčajnými ľuďmi, nevera, zrada, rodinné desivé tajomstvá, ktoré sa tiahnu cez generácie až do súčasnosti... Ale samozrejme, že svoje čestné miesto tu má aj silné priateľstvo a láska.

Lovisa sa po 6 rokoch rozišla s priateľom, ktorý si našiel inú a odchádza z Londýna späť do rodného švédskeho mestečka Halleholm, kde jej starí rodičia zanechali svoj dom. Starý otec tam kedysi prevádzkoval úspešnú pekáreň s najlepšími koláčmi a škoricovými slimákmi. Lovisa sa napriek vyhrážkam rozhodne postaviť na vlastné nohy a s pomocou svojej rodiny a priateľov opäť otvorí pekáreň... Lenže tým sa otvoria aj staré rodinné spory... Našťastie však po jej boku stojí sympatický Axel, ktorý ju v ťažkých časoch podporí a dodá jej odvahu...

Veľmi ma potešilo, že čoskoro vyjde pokračovanie tohto voňavého príbehu. S napätím som otáčala stránku za stránkou, dokonca som si aj poplakala, ale táto kniha je jedinečná a precítite ju od začiatku do konca. A jednoducho, prečítajte si ju!
A inak tú prekrásnu chutnučkú mňamóznu obálku vytvorila Žanetka Aradská.

Čítať viac

11
11

Monika Jamborová napísala recenziu

16.03.2023 14:28

Táto útla knižočka prečítaná za dva večery (nemať deti, tak len jeden) je úžasné a silné rozprávanie životných príbehov 3 generácií židovskej rodiny žijúcej vo Fínsku. Autorov debut je o to pútavejší, že spísal spomienky jeho vlastnej rodiny. Text je napísaný veľmi pútavo a zaujímavo, a opäť raz veľmi chválim preklad, vďaka ktorému sa text číta prakticky sám.
Napriek tomu, že príbehy protagonistov sa odohrávajú počas prvej či druhej svetovej vojny, autorov štýl rozprávania je uvoľnený, veselý a veľakrát aj smiešny. Jeho humor je naozaj jedinečný, nákazlivý a plný ľahkosti života a používa ho v situáciách, ktoré teda rozhodne samé o sebe smiešne nie sú.

V texte si vypočujeme spomienky jeho dedka Benna, ktorý bol vzrastom malý, a kvôli tomu bol často terčom výsmechov či šikany. Po pasoval sa s tým však štýlom jemu vlastným... Jeho rozprávanie nás zavedie do Ruska, do Helsínk, na vojenské fronty ale aj do nemocnice, odkiaľ ho príde odviesť domov jeho odvážna manželka Viera. Dedko Benno bol správny chlapík, ktorý sa naučil hrať na kornet (typ trúbky) a často na ňom vyhrával v nevhodných okamihoch...

Dozvieme sa tiež niečo o jeho otcovi, o pradedovi rozprávača a autora, prečo lyžoval do Fínska...
A predstaví sa nám aj tretia generácia rodiny, Bennov syn Arje a jeho žena Meeri a ich deti.

Reálne príhody často hraničia s fantastikou, pričom skreslenosť a absurditu týchto spomienok môže mať za následok aj množstvo požitej pálenky...

Čítanie som si ale naozaj užila. Príbehy ale aj samotné postavy som si veľmi obľúbila a prirástli mi k srdcu.

Čítať viac

11
11

Monika Jamborová napísala recenziu

16.03.2023 14:22

„Je to len strach. Nič viac” povedal vlk. „Prichádza od chrbta pretože je to nepriateľ. Robí veľa hluku v hlave a občas ho môžeme dokonca aj vidieť. Ale on sa len tvári že uháňa a hrmoce aby sa zdal väčším než v skutočnosti je. Nechce aby sme naň zabudli.”

Toto je opäť jedna z kníh pre deti, ktorú by si však mali prečítať aj dospelí... Najmä rodičia teda. Pri jej čítaní mi bolo aj smutno aj šťastne zároveň... Niektorí nemajú ideálne šťastné detstvo... Ako Filip. Jeho rodičia tvrdo pracujú, aby svojmu synovi dopriali všetko, ale sami medzi sebou nekomunikujú, buď sa hádajú alebo sú ticho... A na Filipa sú nervózni a nemajú na neho poriadne čas. Ešte že má svoju tetu Agátu. Je leto, sú prázdniny, všetci kamoši zo školy sú odcestovaní a Filip trávi dni bicyklovaním, hraním hier, prechádzkami s tetou a venčením Bodka, čo je pes tety Agáty, ktorá ho vždy ponúkne koláčom, limonádou, a cíti sa u nej skrátka príjemne, pretože ho vkuse nenapomína, nespovedá ho z hlúpostí, a hlavne, môže sa s ňou porozprávať. Agáta je spisovateľka a nenásilne ho zasvätí do úžasného knižného sveta fantázie, kde je možné všetko... A tak Filip, potajme samozrejme, lebo sa mu to zdá trápne, začne písať... Začne písať úžasný príbeh, ktorého sme súčasťou od začiatku do konca...

Musím povedať, že táto postava 11-ročného chlapca Filipa ma naozaj veľmi zaujala a ihneď som si ho obľúbila. Autorka nám poskytuje pohľad do jeho vnútra, sme s Filipom, keď je sám, aj keď je s rodičmi či s tetou. Jeho fantázia a myslenie sú obdivuhodné...

Nechcem vám viac prezradiť, prečítajte si to a dajte tento príbeh aj deťom, ktorým je primárne určený, ak majú aspoň 9 rokov a určite aj starším...
Kniha je napísaná písmom, ktoré je veľkosťou i riadkovaním prispôsobené vekovej kategórii 9+ a veľmi príjemne sa to čítalo.

Čítať viac

„Ale práve ten slabý musí­ vedieť byť silný a odí­sť, keď ten silný je prí­liš slabý na to, aby mohol tomu silnému ublí­žiť.“