Júlia Straka

14

Moje srdcovky

Moje odznaky

2021
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2013
2012
Zobraziť viac

Moje aktivity

14
14

Júlia Straková napísala recenziu

08.06.2022 20:31

Kniha je zasadená do obdobia pádu dvojičiek, príchodu amerických vojsk do Afganistanu a následného zvrhnutia režimu Talibanu. Pravidlá, zákony, náboženská filozofia, ktorú v Afganistane presadzujú radikáli je tak hlboko vrytá do myslenia občanov, že aj ti najpokrokovejší a najliberálnejší Afgánci sa nám javia ako zmýšľaním zaostalí a krutí ľudia. Silná kniha ako každá od Absyntu. Oplatí sa prečítať a to ešte väčšmi v súčasnosti, kedy po opätovnom nastolení režimu Talibanu, dostáva príbeh nový rozmer.

Čítať viac

14
14

Júlia Straková napísala recenziu

09.05.2022 20:52

Zvláštny príbeh so zvláštnym pocitom, ktorý vo mne zostal po prečítaní.
Druhá svetová vojna priniesla do života bežných ľudí hrôzy a strach, s ktorými nikto nepočítal. Napriek tomu, že mnohí mali ešte čerstvo v pamäti tu prvú, bol to šok, s ktorým sa každý vysporiadal podľa seba.
Podivnosti, ktorých je v knihe neúrekom, vyznievajú na pozadí vojny úplne normálne. Celý príbeh je opísaný Oskarom - “gnómom”, ktorý sa rozhodol, že nikdy nevyrastie, že bude bubnovať a že bude trieštiť svojim hlasom sklo. Bizarná hlavná postava chytí za srdce každého čitateľa, ktorý znesie trochu nezáživný začiatok. Okrem iného ma uchvátil slovenský preklad Kataríny Széherovej.

Čítať viac

14
Júlia Straka

Júlia Straková získala odznak Šťastných 7

23.03.2022 07:07

Tento rok sa vaša knižnica rozrástla už aspoň o 7 kníh... Tešíme sa spolu s tými, ktorí ich budú čítať :-)

14
14

Júlia Straková napísala recenziu

26.02.2022 21:47

Krátky, ale silný príbeh o temných stránkach materstva. O tom, že aj banálne rozhodnutia, ktoré žena ako matka spraví vo vzťahu k svojmu dieťaťu, môžu mať fatálny vplyv na jeho osobnosť. O tom ako sa snažíme neopakovať chyby našich matiek, ale pritom ich častokrát nevedomky v malých obmenách vkladáme do postojov, činov, či názorov. Moja prvá Ferrante, ale určite nie posledná. Kniha sa dočkala aj filmového spracovania v hlavnej úlohe s Oliviou Colman, ktorá si vyslúžila za svoj výkon nomináciu na Oscara.

Čítať viac

14
14

Júlia Straková napísala recenziu

20.02.2022 13:16

Po prečítaní prvých strán som bola voči knihe trošku skeptická. Kúpila som si ju na základe veľmi pozitívnych recenzií, hovoriacich doslova o zhltnutí knihy za jeden deň a možno práve preto boli moje očakávania vysoké. Postupne sa, ale z jedného nevinne vyzerajúceho vystúpenie stand-up komika vvynula dychberúca spoveď. Tá na pozadí smutnej udalosti z detstva priznala hriechy, ktoré stand-up komik pred svetom dlhé roky tajil. Väčšina komikov používa svoje vystúpenia ako terapiu a táto kniha bola o konkrétnom priznaní a o tom, že je pre nás omnoho pohodlnejšie uprednostniť zábavu pred problémami iných. PS: byť hosťom daného vystúpenia, zostala by som dokonca (tak ako aj pri knihe :))

Čítať viac

14
14

Júlia Straková napísala recenziu

06.02.2022 22:48

Je ťažké byť dospievajúcou dcérou, ale (asi) ešte ťažšie byť matkou dospievajúcej dcéry (prepáč mami za moju pubertu :)). Toľkým zbytočným problémom by sa dalo vyhnúť, keby sme k sebe viac úprimní, menej domýšľaví, viac všímaví, menej povýšeneckí, viac láskaví, menej drzí. Tak veľmi mi bolo ľúto Amy a ešte viac Isabelle, že by som ich najradšej obe objala a povedala im, že všetko bude dobré, len to chce čas. A naozaj, je to príbeh o tom, že všetko chce svoj čas, že každé dievča si musí prejsť náročným obdobím dospievania, aby sa stalo ženou. Častokrát je tá skúsenosť taká zlá, že chce na to zabudnúť a keď si tým prechádza jej vlastná dcéra, nechápe…tak si milé mamy dcér v puberte prečítajte túto knihu a spomeňte si…

Čítať viac

14
14

Júlia Straková napísala recenziu

22.01.2022 00:53

Známe rozprávky, doplnené nádhernými ilustráciami Vladimíra Krála. Môj syn mal necelé dva roky, keď sme ju začali čítať a odvtedy sme ju prečítali asi dvesto krát. Samozrejme, že sme museli kúpiť všetky knihy z tejto série a doteraz sú to naše najobľúbenejšie knihy a to tých detských máme veľa…
Ostatné knihy zo serie:
Ako šlo vajce na vandrovku / Tri prasiatka
Kozliatka (o poslušných / o neposlušných)
Bola koza rohatá / Dedko repku zasadil
O zlatej rybke / O rybke Beličke (kniha má však iné ilustrácie od Kataríny Ilkovičovej, ale tiež krásne)

Čítať viac

14
14

Júlia Straková napísala recenziu

22.01.2022 00:38

Kombinácia básničiek od Ivony Ďuričovej a ilustrácii Adriána Macha opäť nesklamala. Je viac interaktívna ako Zvieratká z abecedy a určite sa bude páčiť každému predškolákovi alebo prváčikovi, pre ktorého učenie sa písmenok, bude vďaka tejto knižke zábavou.

Čítať viac

14
14

Júlia Straková napísala recenziu

22.01.2022 00:17

Toto bolo iné, ale zároveň tak skvelé čítanie…išlo o nenútené hodnotenie dvoch odlišných svetov/kontinentov, na pozadí vzťahu medzi ženou a mužom. Predsudky, ktoré sú spoločensky vryté do každého z nás o afrických štátoch a ľuďoch, ktorí v nich žijú, vyznievajú po prečítaní tejto knihy komicky. Všade na svete žijú ľudia, korí riešia rovnaké problémy, majú rovnaké túžby a rovnaké sny. Veľmi dôležitá kniha. PS: nikdy som si neuvedomila, že černošky nemajú prirodzene rovné vlasy a že napríklad Michelle Obama má afro.

Čítať viac

14
14

Júlia Straková napísala recenziu

21.11.2021 19:29

Nečakala som, že ma kniha bude tak veľmi baviť. Po každej kapitole som googlila silné ženské postavy, o ktorých sa v knihe píše. Bolo to pútavé a hlavne inšpirujúce. Rada by som dala aj plný počet hviezdičiek, ale knihu zabíjali nudné príbehy zo života samotnej autorky a záver vlastne ani neviem o čom bol. Ale našťastie ženy, ktoré nedajú Mii Kankimäki spať, zatienili aj tento malý nedostatok.

Čítať viac

„Pokud ti, co prohrají, dokáží využít, čemu je jejich protivníci naučí, pak ano, mohou z nich být z dlouhodobějšího hlediska vítezové.“

Atlas mraků - David Mitchell
Atlas mraků
David Mitchell