Vianoce
Knihy sú ten najobľúbenejší vianočný darček - Martinus, 2023
Ženy, ktoré zostali - Magdaléna Rojo, Absynt, 2023

16,90 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Ženy, ktoré zostali

Migrácia nie je len o odchode človeka za hranice. Neoddeliteľnou súčasťou tohto fenoménu sú aj ženy a deti, ktoré zostali v domovských krajinách po tom, ako odišli ich muži,... Čítať viac

Vydavateľstvo
Absynt, 2023
384 strán
5-6 hodín čítania

Migrácia nie je len o odchode človeka za hranice. Neoddeliteľnou súčasťou tohto fenoménu sú aj ženy a deti, ktoré zostali v domovských krajinách po tom, ako odišli ich muži, otcovia či synovia. Čo je s nimi? ... Čítať viac

  • Brožovaná väzba
  • Slovenčina

16,90 €

Dostupný o šesť dní
Stíhame do Vianoc

Dostupné v 13 knižniciach. Požičať v knižnici

Vianoční škriatkovia odporúčajú

Beyond the Story (slovenský jazyk) - BTS ,Myeongseok Kang, Ikar, 2023
#knihyroka2023 Aj tento titul patrí medzi náš výber Kníh roka 2023

Viac o knihe

Migrácia nie je len o odchode človeka za hranice. Neoddeliteľnou súčasťou tohto fenoménu sú aj ženy a deti, ktoré zostali v domovských krajinách po tom, ako odišli ich muži, otcovia či synovia. Čo je s nimi? Ako vyzerajú ich bežné dni od Mexika, cez Senegal, Etiópiu, Indiu, až po Rumunsko či Slovensko? A aké vedú životy zoči-voči globálnym výzvam, ktoré prinútili ich mužov k odchodu? Aj o tom je kniha slovenskej reportérky Magdalény Rojo Ženy, ktoré zostali.

Toto je kniha o migrácii. No možno je skôr o materstve? Alebo o detstve bez otcov? O živote bez manželov? O starnutí bez detí? Všetci tí anonymní presúvajúci sa majú svoje ľudské tváre a príbehy. Sú to príbehy, ktoré sa odohrávajú za chrbtom veľkého sveta. Slovenská reportérka Magdaléna Rojo sa na túto globálnu tému pozerá z opačnej strany – z krajín, kde sa problém rodí a cez optiku žien, ktoré zostali. Spoločne s ňou sa pozrieme do Mexika, Senegalu, Etiópie, Indie, ale aj do Rumunska či na Slovensko. Všade tam žijú rodiny, ktoré svojich členov vyprevádzajú na dlhšie či kratšie cesty, aby im zabezpečili dôstojné živobytie, všade tam zostali ženy a deti, ktoré musia ďalej žiť svoje životy. Magdaléna Rojo bola zvedavá, ako ich žijú, a preto sa tieto osudy rozhodla zbierať. Výsledkom je jej intímna zbierka reportáží s názvom Ženy, ktoré zostali.

Magdaléna Rojo sa približuje k svojim hrdinkám s citlivosťou skúmajúcej antropologičky a s trpezlivosťou reportérky, ktorá chce v kvapke vody ukázať celý vesmír. Odkrýva pred nami každodenný život rodín, z ktorého hmatateľne vytŕčajú obavy i neistota, ba dokonca napätie. Svet má mnoho farieb, no dôvody na migrovanie sú viac-menej podobné. A podobné sú aj obrazy, ktoré dopady migrácie na rodiny sprevádzajú. Nedostavané domy. Tváre čoraz cudzejších mužov na displejoch smartfónov. A často každodenné pečenie chleba, ktorý je vždy ten istý, bez ohľadu na to, či sa volá čapátí, tortila, alebo indžera.

Autorom originálnych fotografií v knihe Ženy, ktoré zostali je dokumentárny fotograf Noel Rojo.
Čítať viac
Počet strán
384
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
115×185 mm
Hmotnosť
344 g
ISBN
9788082034120
Rok vydania
2023
Edícia
Prekliati reportéri
Naše katalógové číslo
1928753
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
Absynt
Pre koho
pre dospelých
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,6 / 5

10 hodnotení

7
2
1
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Jedna z najlepších reportáží aké som čítala. Svedectvá žien, ktorých muži odišli preč, aby rodine zabezpečili lepší život sú aj napriek rozdielom v krajine kde žijú vo veľa prípadoch podobné. Muži odchádzajú za lepšou prácou a doma zanechávajú svoje ženy a deti. V patriarchálnej spoločnosti to tieto ženy nemajú ľahké a napriek tomu bojujú so svojim osudom.
Napokon nemusíme chodiť až tak ďaleko - migráciu z východu na západ (a nie len na západ našej krajiny) za lepším životom máme aj na Slovensku.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

10.11.2023
Mám také kategóriu absyntoviek, ktoré "nie sú až taká depka": to znamené žiadne vojny, politické prevraty, odopieranie práv, ale zároveň stále ponúkajú nahľad do pre mňa nepoznaného sveta či odhalenie javov, o ktorých sa veľa nehovorí. Ženy, ktoré zostali, túto kategóriu zastúpili naozaj skvelo - veľmi ľudský, ale zároveň objektívny pohľad reportérky, zaujímavo vyskladané príbehy a nahliadnutie za závoj toho, čo (možno) často nevidíme. Veľmi čítavé, veľmi dobre spracované, plusové body aj za fotky! Čítať viac
3.11.2023
Ženy, ktoré zostali
M. Rojo nás vo svojej knihe vezme na návštevu žien z rôznych kútov sveta a rozličných kultúr, aby sme spolu s ňou objavili, ako žijú ženy, ktorých muži migrujú. Dotýka sa tém ekonomickej migrácie, ženských práv, postavenia žien v spoločnosti. Prináša zaujímavý pohľad nie len na práva žien a ich bežný každodenný život, ale aj na dôvody migrácie ich partnerov a úskalia manželských vzťahov na diaľku. Čítať viac
Natália z nathalysreading
Neoverený nákup
25.9.2023
Ako prežívajú neľahkú situáciu ženy, ktoré zostali samy bez mužov? Odpovedať na túto otázku nie je jednoduché, pretože veľkú rolu v tom zohráva kultúra, v ktorej vyrastali. Magdaléna nás zobrala na výlet a spolu s ňou sme zisťovali, ako sa vníma migrácia v rôznych častiach sveta. Príbehy sú všelijaké. Raz ma rozcítili, inokedy nahnevali.

Z ľudí sa až príliš rýchlo stali čísla.
str. –

Muž musí zarábať a žena sa má starať o deti a domácnosť. Tento starý model rozdelenia úloh je v niektorých kútoch ešte stále prítomný. Rojo nám vysvetľuje prečo. Odkrýva nám tiež históriu štátov, aby sme pochopili, prečo na danom území k migrácii vlastne dochádza a aké sú ekonomické a sociálne činitele, ktoré ju podporujú a umocňujú. Tieto časti som mala najradšej. Celá kniha je úžasná, no niekedy ma rozhovory trošku sklamali, lebo som dúfala, že Magdaléna sa bude pýtať viac. No svoj záujem nestavala nad empatiu, a to bolo sympatické. Možno to bol dôvod, prečo sa niekedy rozprávanie neuberalo takým smerom, aký by si čitateľ prial. Nechávala ľudí povedať to, čo sami chceli.

Migráciu jedného člena prežíva napokon celá rodina. S dôsledkami neľahkého rozhodnutia sa vyrovnávajú pri každodenných činnostiach aj pri veľkých životných udalostiach.
str. –

Pri čítaní sa ocitnete v Mexiku, Afrike, Indii, Rumunsku, aj na našom Slovensku, takže táto kniha je multikultúrna. Každý príbeh reprezentuje silu ľudského ducha (hlavne toho ženského) a prispôsobenie sa zložitej situácii, v ktorej sa ľudia zo dňa na deň ocitli, vôbec netušiac, čo im budúcnosť pripraví. No človek musí žiť ďalej, aj keď osud nerozdal práve tie najlepšie karty.

Po tejto absyntovke budem určite viac vyhľadávať slovenskú reportážnu literatúru. Toto dielo bolo právom vydané v Absynte. Ponúka nám svetovú kvalitu - čo sa týka textu a aj fotografií.
Čítať viac
31

Som mama malej slečny, s ktorou rady čítame. Snažím sa na IG písať svoj názor na mnou čítané knihy formou recenzií. Pri knihách si výborne oddýchnem, len keby toho času bolo viac :)

Beáta Kiselová Bileková
Overený zákazník
19.6.2023
Výborné a mrazivé
Obraz dopadu migrácie v rôznych krajinách podáva autorka prostredníctvom zaujímavých príbehov ľudí túžiacich po šťastí, ktorých prvoradou úlohou je zaobstarať si tak potrebné živobytie, prostriedky na prežitie a u niektorých aj na vzdelanie. Za lepšie platenou prácou odchádzajú muži a v patriarchálnej spoločnosti zanechávajú ženy, ktorým posielajú domov financie. Oni sa vrátia po niekoľkých rokoch, alebo nikdy. Ženy sú tie, ktoré sa musia starať o deti a domácnosť, ale i v neprítomnosti muža je ich vplyv na rodinu obrovský, akoby bol doma. Násilie na ženách je väčšinou tolerované. Chudoby a zastaraných zvykov sa je ťažké zbaviť, ale i napriek tomu sa nájdu silní jedinci, ktorí sa vzoprú a vezmú osud do vlastných rúk. Z oddaných žien sa stanú pracujúce, nečakajú len na peniaze od manžela, len škoda, že je ich tak málo. Ale spoločnosť, v ktorej žijú, im to príliš nedovoľuje.
Osudy žien v Mexiku, Senegale, Indii či Etiópii sú veľmi smutné a migráciu vo vyspelej krajine nám autorka interpretuje na príklade z východného Slovenska. Čitateľ bude mať počas čítania mnoho otázok, nad ktorými bude premýšľať. Neprikrášlené príbehy obyčajných ľudí vás chytia za srdce a častokrát pocítite hnev a bezmocnosť (aj chuť niekoho prefackať a nakopať do zadku). V knihe sa nachádza veľa fotografií, ktoré len umocňujú čitateľský zážitok. Pre mňa je toto jedna z naj reportáží, ktoré som čítala. Prečítajte si ju aj vy a nahliadnite do komnát, o ktorých ste možno ani netušili. Výborné!
Čítať viac
29
Overený zákazník
9.6.2023
Ženy, ktoré zostali, stelesňujú svedectvo o dopadoch migrácie v rôznych kútoch sveta. Tento citlivý reportážny dokument Magdalény Rojo sonduje príbehy žien, ktorých muži odchádzajú v snahe zabezpečiť rodine lepší život či v snahe o prežitie vôbec.
.
Prehlbovanie ekonomickej nerovnosti (nekontrolovaným globálnym kapitalizmom) smeruje k neustále rastúcej migrácii. Tá sa dedí a vetví s novými generáciami ako migračná tradícia.
.
Osud žien v patriarchálnej spoločnosti krajín s vysokou chudobou alebo populáciou (ako v knihe spomenuté Mexiko, Senegal, Etiópia či India), je neveselý.
Ženy sú ponechané napospas. Prežívajú z kompletnej závislosti od mužov, preberajú zodpovednosť za rodiny, pričom ich paradoxne takýto spôsob života trvalo udržiava v nerovnoprávnosti. Sú odkázané na vzťahy na diaľku, opustené na mesiace, roky a niekedy navždy.
.
Migrácia je častým javom aj vo vyspelejších krajinách a stačí k tomu existencia regionálnych rozdielov. Reportážny príklad nám autorka kladie rovno z pred nosa, ako je sťahovanie východu na západ v rámci Slovenska či pendlovanie za prácou v rámci EU.
Aj ja som príkladom migranta z východu, i keď v mojom prípade neboli pohnútkom peniaze či lepšie pracovné vyhliadky, ale láska. Taká, pre ktorú zatiaľ na východe nie je miesto, ale to je už iný príbeh alebo nie?
.
.
Táto výborná absyntovka sa mi čítala náramne dobre a rýchlo a dokumentárny zážitok znásobili krásne fotografie Noela Rojo.
Čítať viac

Vydavateľstvo Absynt

Čítať viac

„Charlie jemne pohladil povrch pultu. Koľko rozhovorov viedol ponad tento kúsok kameňa? A koľko kníh sa prenieslo ponad tento pult, aby zmenili život? Dokonca aj zachránili život? Knihy to dokážu. To bol hlavný dôvod, prečo Charlie veril v kníhkupectvo.. “

Most - Karen Kingsbury, 2017
Most
Karen Kingsbury