Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?
Založiť si profilObľúbené literárne žánre
Obľúbení autori
Moje srdcovky
Moje odznaky
Moje aktivity
Tak ako býva u A. Mornštajnovej zvykom, do života hlavných hrdiniek Anny, Alžbety a Anežky a ich rozvetvenej rodiny zasiahli dejinné udalosti. Román sa začína pred prvou svetovou vojnou a postupne prechádza tromi generáciami žien jednej rodiny. Ich osudy sú zamotané a nie príliš radostné. Napriek tomu sa kniha veľmi dobre číta a samozrejme nechýba prekvapivý záver.
Čítať viac
Romány Aleny Mornštajnovej sú vždy zaujímavým čítaním o osudoch ľudí. Rozpráva príbehy rodín, ktorých sa dotkli dejiny alebo o hrdinoch, ktorí si svoje trápenie spôsobili vlastnou vinou. Tieto románové kroniky sú plné príbehov, ktoré sa mohli (alebo aj nemuseli) naozaj odohrať. Mornštajnová dokáže výborne rozprávať a jej postavy sú uveriteľné. Inak tomu nie je ani v tejto knihe.
Čítať viac
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Na rozdiel od iných románov, v ktorých A. Mornštajnová píše o ľuďoch, ktorých osudov sa dotkli dejiny, tento román je skôr komornejší. Príbeh sa odohráva v rámci rodiny, ktorá nie je zrovna harmonická. Nešťastný a protivný otec, nevlastná mama Bela a do seba uzavretá Bohdanka, ktorú trápi rodinná minulosť. Ako Bohdana rastie a dospieva, postupne sa odkrýva životný príbeh otca Svatopluka a všetko sa napokon vyjasní - otcova mrzutá povaha a nie práve najlepší vzťah s dcérou majú svoje dôvody.
Čítať viac
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Román Listopád sa odohráva vo fiktívnej realite. Autorka sa odráža v roku 1989, ktorý však v knihe nedopadol tak, ako v realite. Hlavná hrdinka Marie bola po potlačených protivládnych demonštráciách zatknutá a uväznená. Súbežne sa odohráva príbeh malého dievčatka Magdaleny umiestneného v zariadení na prevýchovu detí. V závere románu sa ich osudy spoja, no happyend očakávať nemožno.
Listopád ma dostal nie len románovým príbehom, ale aj nápadom vytvoriť fiktívnu realitu vychádzajúcu z našich reálnych dejín.
Lejla a Sára sú priateľky z detstva, ktoré spolu vyrastali v Bosne. Kým Lejla v Bosne žije aj v dospelosti, Sára si svoj život zariadila v Dubline. Po rokoch Sáru kontaktuje priateľka s žiadosťou, ktorej nedokáže odolať - nájsť Lejlinho brata, ktorý je nezvestný od začiatku vojny v 90. rokoch a v súčasnosti sa má nachádzať vo Viedni. Obe dievčatá preto nasadajú do auta a vydávajú sa na spoločnú cestu do Viedne, na cestu do minulosti ich vzájomného toxického priateľstva.
Čítať viac
M. Rojo nás vo svojej knihe vezme na návštevu žien z rôznych kútov sveta a rozličných kultúr, aby sme spolu s ňou objavili, ako žijú ženy, ktorých muži migrujú. Dotýka sa tém ekonomickej migrácie, ženských práv, postavenia žien v spoločnosti. Prináša zaujímavý pohľad nie len na práva žien a ich bežný každodenný život, ale aj na dôvody migrácie ich partnerov a úskalia manželských vzťahov na diaľku.
Čítať viac
Vojenka je ďalšia vydarená knižka z môjho obľúbeného vydavateľstva. Tento raz Absynt vydal spomienky detí na to, čo zažili počas vojny. Ako správna reportáž, aj Vojenka ponúka pohľad z rôznych uhlov a núti premýšľať, a to nie len nad tým, aké veci sa diali/dejú, ale aj nad tým, ako funguje ľudský mozog, čo všetko sú naše spomienky a čo si naozaj pamätáme.
Čítať viac
Zbierka poviedok H. Murakamiho určite poteší každého, kto má rád Murakamiho japonský štýl, humor a pohľad na svet.
Čítať viac
Zbierka noviel Ľ. Ulickej Sonička je akoby ochutnávkou autorkinho štýlu. Tri novely vydané pod názvom jednej z nich som prečítala na jeden dych. Ulická dokáže perfektne vykresliť vnútorný svet postáv, vie byť vážna, smutná, veselá, vtipná aj ironická.
Čítať viac
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Traja hrdinovia románu Zelený stan Iľja, Saňa a Micha mi na začiatku pripomínali kamarátov z knihy K. Jarunkovej Hrdinský zápisník. Ich príhody sa však v románe Ľ. Ulickej nekončia pri detských šibalstvách. Trojica kamarátov medzičasom dospeje a ako to v Ulickej knihách býva do ich životov zasiahnu veľké dejiny.
Zaujímavé životné príbehy hlavných hrdinov autorka ozvláštnila retrospektívnym rozprávaním. V jednotlivých kapitolách sa vracia v čase k minulým udalostiam a postavám. Vždy ma fascinuje Ulickej politická, kultúrna a spoločenská rozhľadenosť, ktorej nezostala nič dlžná ani v Zelenom stane.