Denisa Očkajová

6

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori
Zobraziť viac

Moje srdcovky

Moje odznaky

Moje čitateľské kolekcie

Moje aktivity

6
Denisa Očkajová

Denisa Očkajová získala odznak Šťastných 7

08.02.2021 07:58

Tento rok sa vaša knižnica rozrástla už aspoň o 7 kníh... Tešíme sa spolu s tými, ktorí ich budú čítať :-)

6
6

Denisa Očkajová napísala recenziu

26.08.2020 12:55

Čítala som viac rozporuplných recenzií na túto knihu, ktoré si navzájom odporovali a po jej prečítaní cítim presne to isté. Zaujímavý príbeh zasadený do náročného obdobia by mohol byť veľmi dobrým čítaním, keby autor, resp. prekladateľ zvolili iný jazyk. Kniha mi prišla napísaná veľmi súčasným jazykom. Napriek tomu ju hodnotím pozitívne. Dej ma zaujal.

Čítaj viac

6
6

Denisa Očkajová napísala recenziu

05.08.2020 12:53

Ukradnutá mladosť je príbeh o 17. novembri, ktorý pozná len málo z nás. Autor v knihe veľmi podrobne, poctivo, so záujmom a úctou k faktom popisuje príbeh českých študentov väznených v nemeckých koncentračných táboroch. Vychádza pri tom z rozhovorov s pamätníkmi. Zaznamenáva ich osobné príbehy, prostredníctvom ktorých čitateľom prináša obraz o pomeroch vládnucich v táboroch, a to veľmi profesionálne a zároveň zrozumiteľne pre čitateľov.

Čítaj viac

6
6

Denisa Očkajová napísala recenziu

05.08.2020 12:47

Veľmi pekná kniha o živote, láske, priateľstve. Autorka vychádzala zo skutočných príbehov reálne žijúcich utečencov a vyskladala naozaj pútavý príbeh, ktorý, hoci je smutný, sa číta ľahko a dobre.

Čítaj viac

6
6

Denisa Očkajová napísala recenziu

26.07.2020 17:24

Krásna kniha. Krásne fotky. Krásne myšlienky. Krásne cesty. Krásny život.
Dobrodruhum pohladí oko i dušu. Dá sa čítať znova a znova, donekonečna listovať strany plné fotiek, zážitkov a pekných myšlienok zviazané v zaujímavej väzbe na peknom papieri.

Čítaj viac

6
6

Denisa Očkajová napísala recenziu

26.07.2020 16:41

Veľmi silná kniha o silnej a výnimočnej žene. V dnešnej dobe by bola vzorom. Bohužiaľ, v čase, kedy žila prekážala najskôr fašistom a neskôr komunistom. Autor podrobne a citlivo popisuje nie len život Milady Horákovej, ale aj jej manžela Bohuslava a dcéry Jany. Aj ich životné osudy sú veľmi zaujímavé. Kniha je doplnená fotografiami z ich krátkeho, ale intenzívneho spoločného života a listami, ktoré svojim najbližším Milada napísala vo väzení pred svojou popravou. Knižka nie je len biografiou alebo záznamom života jednej rodiny, ale apeluje na to, že za slobodu, demokraciu a ľudskosť treba bojovať za každých okolností. Tak to robili aj Milada a Bohuslav Horákovci.

Čítaj viac

6
6

Denisa Očkajová napísala recenziu

13.10.2019 19:04

Ak ste niekedy čítali knihu S. Alexijevič - fenomenálnej autorky, nositeľky Nobelovej ceny za literatúru, iste viete, aké jej knihy sú. S. Alexijevič píše o tom, o čom učebnice nehovoria. Rozpráva príbehy ľudí, ktorí prežili azda najväčšie katastrofy, ktoré minulé storočie Rusom prinieslo. Tentoraz prináša obraz vojny z pohľadu detí. Píše o všetkých tých deťoch, o budúcich lekároch, učiteľkách, umelcoch, riaditeľoch, robotníkoch, inžinierkach, žurnalistoch, hudobníkoch,... Rozpráva ich smutné príbehy. Je azda niečo smutnejšie ako deti, ktorých jedinou obživou je tráva či púčiky stromov, deti, ktoré nemajú rodičov a sami blúdia v krajine zmietanej vojnou, deti pochovávajúce vlastné matky, deti márne čakajúce na návrat otcov, deti učiace sa počítať pomocou rán od guliek? To všetko sa dá nájsť v útlej sivohnedej knižke s bledomodrou páskou. Tá páska má farbu sĺz všetkých statočných detí, ktoré prežili vojnu. „Kto po takom niečom povie, že deti neboli vo vojne? Kto...?“ (S. Alexijevič, Poslední svedkovia, s. 274)

Čítaj viac

6
6

Denisa Očkajová napísala recenziu

23.09.2019 14:42

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

"Míňajú sa roky... A tu sa vyjasňuje, že ľuďom sa máli to, čo im zanechávajú dejiny. Tie dejiny, na ktoré sme si zvykli, kde sú mená, dátumy, udalosti. Sú fakty a ich zhodnotenie, ale neostáva miesto pre človeka. Pre toho jednotlivého človeka, ktorý nebol iba účastníkom tých udalostí, akousi štatistickou jednotkou, ale toho, čo predstavoval určitú osobnosť, bol naplnený emóciami a dojmami, ktoré sa spravidla do dejín nedostávajú..."

Príbehy jednotlivých ľudí, vojakov, manželiek, matiek,... - presne to S. Alexijevič znovu prináša vo svojej ďalšej knihe. Opäť spracováva náročnú tému - vojnu. A opäť je to kvalitné čítanie. Ak vás zaujíma, prečo sovieti bojovali v Afganistane, priebeh vojny alebo vojenská taktika, v tejto knihe sa to nedozviete. S. Alexijevič však ponúka niečo viac. Píše o osudoch obyčajných ľudí, mladých chlapcov a dievčat snažiacich sa nájsť v sebe hrdinov, splniť "internacionalistický záväzok", zažiť dobrodružstvo, nájsť samých seba, o trápení ich rodičov, manželiek s osirenými deťmi, o zinkových rakvách, ktoré sa zapečatené vracali späť do vlasti. V tejto knihe je všetko, čo sme si kedy o vojne mysleli, ale báli sme sa to vysloviť nahlas. Je to brutálne, krvavé a bolí to, ale o to dôležitejšie je písať a čítať o tom.

Posledné strany knihy sú venované súdnemu procesu s autorkou, ktorý voči nej iniciovali niektorí hlavní hrdinovia. Sťažnosti ukrivdených matiek a urazených vojakov striedajú listy a svedectvá tých, ktorí ju podporovali. Ak si pri čítaní knihy poviete, že sa vám z nezmyselnosti ruskej invázie v Afganistane doslova "zastavuje rozum", v závere knihy si to uvedomíte o to viac.

Hoci sa sovietsko-afgánsky konflikt odohral ešte v minulom storočí a autorka o tom, čo sa v jednej z najhorúcejších krajín sveta dialo napísala tiež pekných pár rokov dozadu, niečo v knihe zostáva stále aktuálne:
"Západ je Západ, Východ je Východ,
a nevedia si porozumieť.
Len pred Bohom opäť dočkajú sa spásy.
Ale mizne Východ a mizne aj Západ,
ak dvaja silní z rôznych koncov zeme
pochytia sa za pasy."

Čítaj viac

6
6

Denisa Očkajová napísala recenziu

04.09.2019 13:38

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Na obale knihy sa píše, že Moruša je kniha o mladom židovskom dievčati pochádzajúcom zo Slovenska, ktoré po vypuknutí vojny so svojou sestrou ušlo do Maďarska a neskôr prežilo väznenie v Osvienčime.
Spočiatku láskyplný, miestami zábavný a s detskou naivitou podaný príbeh o živote a dospievaní v Liptovskom Mikuláši, z ktorého veľmi cítiť, že autorka sa venuje prevažne písaniu poézie, sa otočením jednej stránky knihy neúprosne mení na boj o prežitie. Dokonalý kontrast. Farebné detstvo v Liptovskom Mikuláši vystriedajú pochmúrne byty ilegálnych vysťahovalcov, tmavé pohraničné oblasti a ľudským popolom zapadnuté prostredie Osvienčimu.
Čítam ďalej a premýšľam o tom, či je možné mať toľko šťastia v nešťastí. Tŕpnem strachom, čo sa na nasledujúcej strane udeje, kedy sa šťastena otočí a hlavná hrdinka na to doplatí. Jedinou mojou nádejou je fakt, že hlavnou postavou príbehu je samotná autorka a teda vopred viem, že táto neuveriteľne silná mladá žena s pestrou fantáziou to všetko prežije. Tak, ako jej, aj mne hlavou preletela myšlienka o "možnej existencii strážnych anjelov".
Zrazu si uvedomím, že jediný, kto sa tu bojí, som ja. Čím ďalej čítam, tým viac si uvedomujem, že Wandall-Holm nepíše o strachu o seba, súrodencov, rodičov ani kamarátov. Nepíše o hneve ani beznádeji. Dalo by sa povedať, že "len" opisuje to, čo zažila a čo boli v tom období nútení zažiť mnohí ďalší Židia. Dáva nám tak priestor naplno si uvedomiť nespravodlivosť, neľudskosť a krutosť fašistického režimu.
Kniha Iboje Wandall-Holm, autorky pochádzajúcej zo Slovenska, o ktorej tu paradoxne vieme len málo, ma jednoducho dostala.
REAGOVAŤ

Čítaj viac

6
6

Denisa Očkajová napísala recenziu

31.08.2019 19:57

Viete, koľko detí vo veku jedného roka je dnes na svete zaočkovaných proti nejakej chorobe? ... koľko dievčat ukončí základnú školu v krajinách s nízkym príjmom na obyvateľa? ... koľko ľudí na svete má prístup k elektrine? Skúste sa otestovať v knihe Moc faktov. Možno, tak ako ja, zistíte, že o svete toho viete menej, než ste si mysleli.
Ak chcete vedieť, čím sa v súčasnosti treba stresovať a prečo sme na tom naozaj lepšie, ako si myslíme, siahnite po knihe Moc faktov a naučte sa myslieť o svete tak, ako si to globalizovaný svet vyžaduje.

Čítaj viac

Moc faktov
  • Hans Rosling
  • Ola Rosling
  • Anna Rosling Rönnlund
4,7
18,90 €

„Čítal mi a ja som sa doňho zaľúbila tak, ako keď človek zaspáva. Pomaly, pomaličky a potom zrazu úplne.“

Na vine sú hviezdy - John Green