Knihy
E-knihy

Lovegoodova

6

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Práve čítam
Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori

Páči sa vám tento profil a chceli by ste mať podobný?

Založiť si profil
Práve čítam
Obľúbené literárne žánre
Obľúbení autori
Zobraziť viac

Moje srdcovky

Moje odznaky

2020
2020
2019
Zobraziť viac

Moje aktivity

6
6

Monika Želasková napísala recenziu

13.10.2020 18:35

Oproti Všetci by sme mali byť feminist(k)ami je z knihy - alebo teda minimálne z niektorých jej častí - trochu viac cítiť nigérijské pozadie autorky aj nigérijskú adresátku, napriek tomu je kniha ako celok prínosná pre ženy i mužov po celom svete. Možno povedať, že 15 rád, ktoré kniha obsahuje, vám nemusia povedať nič nové, čo ste dosiaľ netušili. Chimamanda Ngozi Adichie má však veľký dar, talent, vďaka ktorému dokáže priamo a úderne pomenovať veci,ktoré podvedome viete, akceptujete, žijete... no takto sformulované vám to začne dávať ešte väčší význam. Alebo vám to ponúkne cenné argumenty do debaty. Skrátka kniha, ktorú prečítate za pár minút, no potrebujete ju mať v knižnici.

Čítaj viac

6
6

Monika Želasková napísala recenziu

13.10.2020 18:31

Pri čítaní som si poznačila "anotácia môže byť trochu zavádzajúca" - keď som si ju však opätovne prečítala, zistila som, že je naopak dosť explicitná. Napriek tomu z môjho už-nie-úplne-young-adult pohľadu tam nejde ani tak o to dospievanie, o to, že Noah je gay, že Jude je pekná, ani o tú ich vysnívanú strednú školu a vlastne ani o smrť ich mamy až tak nie. Všetko je to podstatnou časťou príbehu, ale celková myšlienka a pocit z knihy je o niečo iný, intenzívnejší. Viac zameraný na súrodenecké-dvojičkovské puto, na bolesť a osamelosť, ktorú môžu prežívať, aj keď sú spolu, na hľadanie samého seba.

YA žáner veľmi nevyhľadávam, ale toto bolo fakt dobré. Okrem toho, že z toho šli emócie, je príbeh zaujímavo dobrodružný, aj z neho cítiť ťažobu, aj dobrý humor tam nájdete. Kapitoly sú písané na striedačku z pohľadu Noaha a Jude, každý má svojskú formu, pri ktorej som celý čas uvažovala, či ma baví alebo nie, no povedzme, že je to jedna z vecí, ktorá robí tú knihu výnimočnou.

Bod dolu dávam za to, že na môj vkus to celé skončí dosť predvídateľne a idylicky.

Čítaj viac

6
6

Monika Želasková napísala recenziu

13.10.2020 18:30

Už chápem, prečo o tejto knihe všetci písali, že jej dej sa nedá jednoducho opísať. Lebo naozaj to nejde. Alebo by teoreticky aj šlo, akurát by bol potom každý ukrátený o pôžitok z toho, keď sa bude príbehom prelúskavať sám. A to by bola veľká škoda. Rovnaká škoda by bola, ak by ste knihu po niekoľkých stranách či kapitolách odložili. Mohlo by sa to ľahko stať, začiatok môže vyznievať zmätočne a jednotlivé kapitoly nemusia dávať zmysel - ale to len preto, aby ukázali, aký dôležitý príbeh tvoria, ak sa na neho pozriete z odstupu. A ak knihu neodložíte po pár stranách, potom ju už zaručene z ruky nebudete chcieť pustiť.

Bezhviezdne more je dielom, ktoré poteší každého milovníka kníh, knižníc a príbehov. Nielen preto, že práve okolo nich sa celý tento fantazijný svet točí, ale preto, že pri čítaní si budete vychutnávať stranu za stranou. Slová a vety, ktoré autorka v tejto knihe používala sú ako láskavé pohladenie a svet, ktorý bezhviezdne more ohraničuje, je svetom, ktorý si budete v srdci nosiť ešte dlho po prečítaní knihy.

Čítaj viac

6
6

Monika Želasková napísala recenziu

29.09.2020 09:46

Potrebné, ale nie jednoduché čítanie, napísané skôr akademicky ako populárno-náučne, niektoré kapitoly sú viac teoretické a abstraktné.

Ja sama som to čítala trochu ako učebnicu: poriadne sa na prečítané sústredila, snažila som sa zapamätať si čo najviac a dokonca aj veľa podčiarkovala. A neberiem to vôbec ako negatívum, práve naopak, kniha je plná dôležitých informácií, z ktorých som si toho chcela odniesť čo najviac.

Ako pozitívum vidím aj to, že ide o knihu slovenských autorov, vďaka čomu sú poznatky a výskumy doplnené slovenskými a súčasnými reáliami.

Čítaj viac

6
6

Monika Želasková napísala recenziu

29.09.2020 08:08

Mám pocit, že kým u nás sa formát "listy od čitateľov" spája skôr s ironickým Milé Bravíčko, v US ide skôr o námety, na základe ktorých vznikajú zaujímavé a často kvalitné články, a to dokonca aj v renomovaných médiách. Podobne to bude aj v tomto prípade, hoci treba povedať, že ide o otázky, ktoré sa objavili na nie príliš známom webovým portáli. Možno však aj vďaka tomu získala Cheryl Strayed dostatok autorskej slobody podať ich odpovede podľa seba, spracovať to svojským štýlom s neraz trochu ostrejším slovníkom.

Meno Cheryl Strayed môžete poznať z autobiografickej knihy Divočina (Wild) alebo z rovnomenného filmu, čo je na prvý pohľad príbeh autorky o putovaní Pacifickou hrebeňovkou, no ešte viac je o hľadaní seba a o zmierovaní sa s traumami. Krásne maličkosti sú zas na prvý pohľad o odpovediach na otázky čitateľov internetovej poradne, ktorú Cheryl istý čas viedla. No opäť nám to prezradí ešte viac z jej neobyčajného životného príbehu (nebála by som sa povedať, že je to nadstavba Divočiny, keďže môžeme sledovať, ako sa jej život uberal po PCT). Pri odpovediach na čitateľské otázky totiž Cheryl vychádza najmä zo svojich pestrých skúsenosti, nesnaží sa ponúkať konkrétne riešenia, ale podnety na zamyslenie. Popri tom je vtipná a svojská, až sa to celé číta takmer ako príbeh.

Otázky čitateľov sa dotýkajú mnohých rôznych tém a aj jej odpovede sa rôznia, minimálne rozsahom ich spracovania. Je preto asi prirodzené, že niektoré zaujmú viac, iné menej. Pokojne sa dajú dávkovať, pár príbeh denne, ja takýmto spôsobom čítať ale neviem. Minimálne knihy, ktoré ma bavia nie, čo bol aj prípad Krásnych maličkostí. I keď treba povedať, že slovenský preklad bol občas trochu kostrbatý (i keď pri vulgarizmoch to nie je nič nové).

Knihe by som pokojne dopriala väčšiu čitateľskú pozornosť. Minimálne dávam do pozornosti tým, ktorí si Cheryl, jej osobnosť a spôsob vyjadrovania obľúbili pri Divočine.

Čítaj viac

6
6

Monika Želasková napísala recenziu

19.09.2020 13:53

Ku knihe som sa vrátila asi po dvoch-troch rokoch: prvý raz som som ju po niekoľkých stranách zavrela s tým, že motivačné knihy naozaj nie sú pre mňa. Druhý pokus mi ukázal, že to teda nie je nejaká motivačná príručka typu "fake it till you can make it", ale vcelku zaujímavo spracovaná a obšírna kniha obsahujúca mnohé psychologické výskumy o intro a extrovertoch (to ma zaujímalo viac) i príkladoch zo života klientov autorky (pri týchto som sa občas začínala nudiť). Knihu určite prinesie mnohým čitateľom nový pohľad na viaceré situácie, pri slovenskom preklade však mňa osobne veľmi rušili nezriedkavé gramatické chyby.

Čítaj viac

6
6

Monika Želasková napísala recenziu

19.09.2020 13:52

Allende klasicky skvelá rozprávačka, ale Dom duchov to teda nie je. Z magického realizmu mi tam trochu chýbala tá magickosť, aj tá Južná Amerika, zato je tam však zaujímavo vykreslené obdobie zlatej horúčky a vzniku San Francisca, a veľké plus za mňa dostávajú aj silné ženské postavy, takže koniec-koncov super, akurát mi zo začiatku opäť raz kazili dojem tie moje očakávanie toho, aké to asi bude - možno aj vďaka anotácii na prebale?

Čítaj viac

6
6

Monika Želasková napísala recenziu

19.09.2020 13:49

Zatiaľ moja najdlhšie čítajúca sa Absyntovka, nie z dôvodu, že by ma nezaujala, práve naopak; kniha však obsahuje toľko rôznych príbehov z menej známych častí sveta, ktoré hovoria o mne nie veľmi známych menšinových skupinách obyvateľstva či problémoch, že sa to jednoducho nedalo čítať, pochopiť a spracovať len tak jednoducho. Aj napriek relatívne dlhému času, ktorý som knihe venovala však mám pocit, že som ju len tak "prebehla", a tak už teraz viem, že sa k nej niekedy ešte určite vrátim, či už celej (ale rozumne rozkúskovanej) alebo len k vybraným častiam o konkrétnych krajinách.

Výborný rozprávačský talent Domoslawskeho okrem faktov a reportážnych častí ponúka aj mnoho osobných zamyslení, premostení, odbočení, a z knihy to rozhodne robí dielo, ktoré odporúčam prečítať.

Čítaj viac

6
6

Monika Želasková napísala recenziu

19.09.2020 13:47

Vo všeobecnosti mi neprekážajú otvorené konce, občas iracionálne správajúce sa postavy, zápletky neriešiace najdôležitejšie svetové problémy ani napínanie čitateľa a striedanie retrospektívy s prítomnosťou. Tu však bolo toho všetkého príliš veľa. Toto plus pomaly odsýpajúci dej plus postavy, ktoré nepôsobili vždy úplne hodnoverne, robia z tohto diela pre mňa jeden priemerný román, ktorý vo mne nič hlbšie nezanechal.

Čítaj viac

6
6

Monika Želasková napísala recenziu

19.09.2020 13:45

Reportáž z filipínskych slumov je pre mňa doposiaľ najťažšie čítajúcou sa Absyntovkou. Nielen kvôli ťažkej téme, ale aj preto, že niektoré pasáže boli naozaj napísané dosť zložito.
Veľmi pôsobivé sú však z môjho pohľadu časti, kde sa autor zamýšľa nad tým, čo nás baví na sledovaní utrpenia druhých, a čo dáva reportérom a fotografom právo prinášať tieto životné príbehy plné utrpenia v peknom obale ľuďom, ktorí si ich na druhej strane sveta vychutnajú v teple a pohodlí svojho domova.

Čítaj viac

„Dávaj si pozor, keď čítaš knihy o zdraví. Mohol by si zomrieť z tlačovej chyby.“

Mark Twain