Daniela Čičkanová

7

Moje srdcovky

Moje odznaky

Môj názor pomáha
2023
Domáca legenda
Šťastných 7
2023
Šťastných 7
2021
Šťastných 7
2014
Plány do budúcnosti
Horúce novinky
Máte čitateľský profil
Zobraziť viac

Moje aktivity

7
7

Daniela Čičkanová napísala recenziu

13.02.2024 21:46

Krásne ilustrácie a milé príbehy, ktoré rozpráva dedko vnúčikovi cestou vlakom. Môj 3-ročný synček ju má veľmi rád, je však určite vhodná aj pre staršie deti.

Čítať viac

7
7

Daniela Čičkanová napísala recenziu

11.02.2024 19:08

Veľmi milá knižka, my ju čítame s 3-ročným synčekom. Ilustrácie sú krásne, takže sa má na čo pozerať, kým mu prečítam vcelku zlaté príbehy z bežného života s malým psíkom - šibalom.

Čítať viac

7
7

Daniela Čičkanová napísala recenziu

06.02.2024 10:42

Akooo… hm. No nebude zo mňa kyberpunkistka. Je famózne, že autor dokázal vymyslieť to všetko v roku 1983, priam neuveriteľné. Akurát teda toho vymyslel ozaj dosť a ja som v tom mala slušný chaos. Čítala som v AJ, kedže v ňom čítam bežne, ale keď je polovica kľúčových slov vymyslených, je to trochu náročnejšie. V postavách som sa strácala a v jednej ruke kniha, v druhej spiace dieťa, niekde v tretej mobil s Wiliam Gibson wiki ako výkladový slovník. Ale moja hlavná výčitka knihe je, že postavy vobec nevedia, čo vlastne robia, aké dôsledky to bude mať pre svet (a teda aj nich) a hlavne ich to vobec, ale že naozaj vobec nezaujíma. Je to taká mierne chaotická dystópia.

Čítať viac

7
7

Daniela Čičkanová napísala recenziu

13.01.2024 20:27

Ako píšu ostatní, je strašne čudné označiť túto knihu s ohľadom na jej obsah za krásnu, ale proste takým ju robí štýl autorky. Ak ste čítali napr. Mengeleho dievča, už vás tažko šokuje, ale kvôli tomu sa predsa kvalitná literatúra nečíta. Pre mňa bolo prvých 80 strán trochu nudných - opis romantizovaného života pred vojnou, autorka spomenula strašne veľa ľudí, ktorí žili v meste, avšak ktorí mali nulový význam pre príbeh. Chápem, ak si ich chcela zapamätať a zvečniť ich touto formou, ale z hľadiska príbehu to bolo zbytočné. Následne, hoci prežila ešte, až mi je hanba to napísať, ale oproti iným relatívne so šťastím, ponúka pohľad na časti vojny a Auschwitzu, o ktorých som doteraz netušila a ozaj úžasný pohľad na politický vývoj cez a po vojne. Súčasne, žiaľ, z jej rozprávania vyplýva, ako nielen neuveriteľne láskavo, ale aj naopak sa vedia ľudia zachovať v situácii, kedy si môžu dovoliť byť k sebe slušní a nič by ich to nestálo.

Čítať viac

7
7

Daniela Čičkanová napísala recenziu

03.01.2024 13:41

Trochu som váhala, či má zmysel čítať knihu, keď som videla HBO seriál, a teda rozhodne áno. Z knihy je v ňom spracovaná iba veľmi malá časť. Autorka predstavuje príbehy vysídlencov, tých, ktorí odmietli odísť, vedcov, likvidátorov, ich žien, detí, úradníkov… obrovské množstvo rôznych uhlov pohľadu a osudov. Nenájdete v nej chronologický priebeh katastrofy, len spomienok ľudí na ňu. Je to neuveriteľné čítanie o ľuďoch všeobecne, ale aj konkrétne o sovietskom človeku a kultúre. Osobne mi kniha mnoho naznačila napríklad aj ako sa ľudia v Rusku môžu vysporiadať s vojnou na Ukrajine, ako uvažujú.

Čítať viac

7
7

Daniela Čičkanová napísala recenziu

25.12.2023 20:25

Kniha zobrazuje svet, ktorý je natoľko industrializovaný a kapitalizovaný, že v ňom nie je žiadne miesto pre umenie (medzi ktoré je zaradená v podstate aj vojna ) v dnešnom slova zmysle. Rodinné vzťahy chladnú a umenie mizne, ale zasa v podstate vymizli choroby a politici pracujú len na efektívnej legislatíve. Jasné, je to Verne, tak sú tam zaujímavé predstavy o svete a vynálezoch, ale príbeh je rozprávaný z pohľadu mladíka, ktorý je natoľko presvedčený o svojej básnickej genialite, že nie je ochotný ani schopný robiť nič iné. A nad tým sa v podstate celú dobu rozhorčuje a hľadá si miesto v spoločnosti, ktorá sa mu subjektívne javí chladná a objektívne nemá záujem o jeho básne. Do toho je tam nekonečné množstvo referencií na francúzskych umelcov.

Čítať viac

7
Daniela Čičkanová

Daniela Čičkanová získala odznak Môj názor pomáha

25.12.2023 20:25

Ďakujeme, tento rok ste sa zaradili k top recenzentom! Aj vďaka vášmu názoru si ostatní čitatelia budú vedieť ľahšie vybrať.

Môj názor pomáha
7
7

Daniela Čičkanová napísala recenziu

21.12.2023 23:09

Kniha je super, len ak ste videli seriál, minimálne prvý diel vám veľa neponúkne. Tvorcovia seriálu sa totiž držali knižnej predlohy pomerne verne (škoda, že tak nerobia všetci, ktorí adaptujú knižné predlohy). Avšak stále to bolo celkom zaujímavé čítanie, kedže každá kapitola je poňatá z pohľadu niektorej postavy, a teda možno trochu viac pochopíte charaktery.

Čítať viac

7
Daniela Čičkanová

Daniela Čičkanová získala odznak Domáca legenda

13.12.2023 09:50

S najmenej 5 titulmi od Dominika Dána ste expert na vraždy, únosy, či iné zločiny. Dúfame, že iba v teórii! :-)

Domáca legenda
7
7

Daniela Čičkanová napísala recenziu

19.11.2023 13:20

Starčeka som čítala dávno, veľmi som si ho nezapamätala, len že sa mi až tak nepáčil. Asi sa mi zmenil zmysel pre humor, lebo Analfabetka bola podľa mňa úplne super. Humor je podľa mňa v každej forme najťažší žáner, lebo smutné nám prídu viac - menej rovnaké veci, čo vonkoncom neplatí pri tom, čo nás rozosmeje. A ja som sa pri tejto knihe bavila ako dávno nie. miestami nekorektné, kompletne absurdné.

Čítať viac

„Až vtedy som pochopil, že hoci realita je neraz desivá a bolestivá, je to jediné miesto, kde môžeš nájsť skutočné šťastie. Pretože realita je skutočná.“